College Wassenaar stelt beleid ter discussie Van der Bijl veertig jaar beheerder van Voorschotens Bondsgebouw (Wassenaarse Reddingsbrigade sloot roerig seizoen af Kloosterj ubileum in Langeraar Feest bij Capriole" Kleinveekeuring ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Gewestelijk Orkest houdt op 4, 5 en 6 oktober in Zaal Nabij aan het Lauraplein in Alphen een aantal schoolcon- certen. De schoolconcerten vormen een experiment, voor zowel het orkest als de school kinderen. De kinderen zullen bij het vertolken van de opera "De Barbier van Sevilla" van Rossini de "rol" van de straat muzikanten vervullen. VOORSCHOTEN De Ko ninklijke Bond van Christelij ke Zang- en Oratoriumvereni gingen verhuist morgen van de Pperponcherstraat 104 in Den Haag naar de Koningin Wilhel- minalaan 2 in Voorschoten. Burgemeester dr. J. van der Haar van Voorschoten zal het nieuwe bonds bureau op'zater dag 7 oktober om 15.30 uur officiel openen. KORTWEG ALPHEN AAN DEN RIJN Het vrouwencafé te Alphen aan den Rijn organiseert mor gen een thema-avond met als onderwerp "hoe worden klei ne meisjes groot?". Op deze avond, die om half negen be gint, zal gepraat worden over het verschil dat er gemaakt wordt in de opvoeding tussen meisjes en jongens. Het café is geopend vanaf 20 uur en wordt gehouden in het gebouw van Midas aan de Saffier straat. Een dag later zal het vrouwencafé op de Alphense jaarmarkt een kraam beman nen. Daar kunnen geïnteres seerden terecht voor uitgebrei de informatie. LISSE Een record aantal deelnemers meldde zich zater dag voor het parapluhangen. Niet minder dan honderdvijf tig personen klommen in de plu van De Cherubijn. Aan staande zaterdag wordt de fi nale van het parapluhangen gehouden op het parkeerter rein de Haven. De finalisten van de afgelopen drie zaterda gen zullen het tegen elkaar opnemen. De hoofdprijs is ne gentig seconden gratis winke len. AARLANDERVEEN - De In ternationale molenviergang- wandeltocht van de speeltuin vereniging is een succes ge worden. Aan de start meldden zich 383 deelnemers, waaron der 5 Duitsers, 2 Engelsen, 2 Denen en 1 Noor. WASSENAAR Het college van b en w van Wassenaar heeft voor de komende zittingsperiode een „beleidsplan" opge steld, dat vanavond in de raadvergadering wordt behandeld. Het is de eerste keer dat de gemeenteraad in het begin van een zittingsperiode een discussie houdt over de beleidsvoornemens voor die periode. Burgemeester en wethouders sommen een aantal zaken op, die op korte of langere termijn aan de orde moeten komen. Zij willen de instelling van een welzijnsraad, een spreekrecht voor burgers in vergaderin gen van commissies, de invoering van een wijkagent, er wordt een nota voorbereid over de organisatie en de funktie van de brandweer in Wassenaar, men wil betere voorlichting naar de burgers toe en ook moeten er binnenkort voorstellen worden gedaan over de besteding van het deel van de saldi-reserve. Verder wil het college dat voor de komende vier jaar een schema wordt opgesteld voor de behandeling van het bestemmingsplan, waarbij het gebied „De Hoge Klei" voorrang zal krijgen. Er wordt een geleidelijke bouwstroom nage streefd door het college en er zal een onderzoek worden gehouden naar de nog overblijvende bouwlokaties. Een actief en gecoördineerd sportbeleid, uitgaande van de sportnota, zal hoge prioriteit krijgen en ook het jeugd- en jongerenwerk moet aktief begeleid worden. In samenwerking met de Kulturele kern staat een stimulerend cul tuurbeleid op het programma. In 1979 wil het college en beslissing nemen over het multifunctionele cultureel en maatschappe lijk centrum in Wassenaar.'Tenslotte moe ten de maatschappelijke voorzieningen op nieuw bekeken moeten worden. Het college is verder van mening dat de uitvoering van het beleid in de eerste instantie door de raadscommissies moet worden bekeken. In de Lissese Hobahohallen werd zaterdag de traditionele jongdierendag gehouden van de pluimvee- en konijnenfokvereniging Lisse en omstreken Vele dierenliefhebbers vertrouwden hun ,,jong goed" toe aan de keurmeesters. Niet alleen om een prijs te bemachtigen maar vooral ook om erachter te komen of men dieren bezit waarmee verder gefokt kan worden. j Jubileum ds. Werner Ds. D. A. Werner, voorgan ger van de Nederlandse Protestantenbond in Was- senaar, vierde gisteren zijn 'j zilveren ambtsjubileum. Te- vens was het 15 jaar gele den dat hij het voorganger schap in de Wassenaarse N. P B. aanvaardde als op- I volger van Ds. J. Zuurdeeg. Tijdens de bijzondere i dienst waarin ds. Werner I zelf voorging, bleek het j charmante kerkgebouwtje aan de Lange Kerkdam te klein om alle belangstellen den te huisvesten. Van de gelegenheid om ds. Werner en zijn vrouw geluk te wen sen werd druk gebruik ge maakt. Onder de aanwezi gen op de receptie was mevrouw I. Eerstman-Steg- hers (op de foto rechts), een van de oudere leden van de N. P B en vele jaren lid van de Wassenaarse ge meenteraad STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 PAGINAI drastisch veranderd. Nog in 1952 kregen zij in het openbaar een berisping omdat tijdens de Vasten gevulde koeken werden verkocht! In 1958 was er een Vormingsaktie in de parochie. Paters kwamen om per wijk ieder te wijzen op de hemel en de hel. Het Bonbsgebouw werd tijdelijk kerk. Ieder moest een hele week deelnemen aan diverse oefeningen en natuurlijk moest er gebiecht wor den. Dat heeft Lijna vertikt. De biechtstoel was n.l. in haar buffet en biechten tussen de potter* en pannen ging haar te ver. Wie veronderstelt dat Jan en Lijna door al het zwoegen geen tijd hadden om te lachen, vergist zich. Tranen met tuiten hebben ze menigmaal gelachen tijdens toneelvoorstellingen. Ze zagen iedere voorstelling groeien van de eerste repetitie tot aan de generale en daarna wisten ze precies wat er fout kon en dikwijls ook fout ging. De Stutten en toeverlaten van de Laurentiusparochie hebben het thans wat gemakkelijker. Er zijn meer gebouwen en bovendien moet de grote zaal veel gebruikt worden voor kerkelijke aangelegenhe den. Zondag 24 september is er speciaal voor Jan en Lijna een H.Mis in de Laurentiuskerk en na afloop is iedereen welkom om de jubileren de beheerders te feliciteren en natuurlijk ook te bedanken want zij deden meer dan zakelijk werd afgesproken. JOOP PETERS WASSENAAR Zoals de laatste jaren gebruikelijk is hei de Wassenaarse Reddingsbrigade zaterdag met een feestelij bijeenkomst voor leden en genodigden in de strandpost afscht genomen van het strandseizoen 1978. Voorzitter W. R. van Veli liet in een toespraak het afgelopen seizoen de revue passen Het weer was over het algemeen slecht, maar de brigade h desondanks een roerig seizoen. Er deden zich, voor het 2 achtereenvolgende jaar, geen verdrinkingsgevallen voor. werd een vijftal reddingen verricht. Voorzitter Van Velzen we er op, dat de aanwezigheid van de Wassenaarse Kustzeilverei ging de brigade relatief veel werk geeft. Hij kondigde aan d het komende winterseizoen gebruikt zal worden om daarot nog eens overleg te plegen. De WRB had pech in het afgelopen seizoen met een nieui reddingsboot, waarvan de motor niet optimaal werkte en met de terreinwagen voor de strandpatrouilles. In de strandpo van de WRB werd in 188 gevallen EHBO verleend, minder dj in vorige jaren, maar dat houdt verband met het mindere aanl strandbezoekers. De heer Van Velzen deelde mede, dat hij het volgend ja vermoedelijk niet meer als voorzitter beschikbaar zal zijn; huisvi tingsmoeilijkheden hebben zijn vrouw en hem doen besluiti elders naar geschikte woonruimte te zoeken. Ook de brigade a geheel kampt met huisvestingsmoeilijkheden: de strandpost he« zijn beste jaren gehad en er zal met het gemeentebestuur overli gepleegd worden over een nieuw onderkomen. HAZERSWOUDE/BOSKOOP Het Hazerswoudse jeugdcircj Capriole vierde zaterdagavond feest, na afloop van het drumbanj festival dat die dag in Boskoop was gehouden. Want he majorettenkorps had er op knappe wijze van zich doen spreke en zag dat dan ook door de jury met een hoge puntenwaarderiij gehonoreerd. Marjolein Martinot, eerste majorette van het Capriole-korps, we« uitgeroepen als tweede in het klassement van de „miss majorettes' In een „Veld" van twaalf majorettenkorpsen, nota bene. Capriole j korps werd in de competitie van de midden(B)-klassers tweedi 1 Een fraaie prestatie, plus een stimulans voor het national! ?rdai Ruitertjes ,Liethorp" behaalden diploma Twee maanden cel voor winkeldiefstal DEN HAAG/BODEGRAVEN De Haagse politierechter heeft een 23-jarige inwoner van Bodegraven veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaar delijk met proeftijd van twee jaar. De Bodegraver had zich schuldig gemaakt aan winkel diefstal. De gestolen goederen varieer den van broodmanden en leves- middelen tot bontjassen. De jon geman deelde zijn gestolen goe deren uit aan vrienden. Hoewel deze wisten dat het geen zuivere koffie was, zijn zij voorlopig de dans ontsprongen, omdat ter zitting bleek dat de dagvaarding ongeldig was. De jubilerende zuster (rechts) tij dens de serenade die haar werd ge bracht. LANGERAAR Temidden van haar familie heeft zuster Didaca Valentijn gisteren in Lange- I raar het feit herdacht dat zij vijfenzestig jaar i geleden intrad in de Congregatie van de Zusters van de Voorzienigheid. Aan de receptie in het Parochiehuis, ging een Eucharistieviering in de parochiekerk van de H. Adrian us vooraf. Zuster Didaca heeft gedurende haar lange leven als religieuze een belangrijk aandeel gehad in het nijverheids onderwijs in de missielanden. Van 1931-1946 was zij werkzaam op het eiland Banka (Indonesië) in de missie. In die periode bracht zij drie jaren door in een Jappenkamp. „Maar toch heb ik daar, ondanks de nare tijd, veel kunnen doen voor mensen die daar in nood verkeerden," zegt de thans 82-jarige zuster. Na haar terugkeer m Nederland bracht de jubilerende zuster delen van haar arbeidszaam leven door in vestigingen van de Zusters van de Voorzienigheid in Steenwijkerwold en Noord- wijkerhout. Tot haar 66-ste jaar is zuster Didaca in het onderwijs werkzaam geweest. „De liefde voor de minder bedeelden - de richtlijn van onze Congregatie - heb ik altijd als het meest belangrij ke in mijn werk gezien. De laatste jaren ben ik werkzaam geweest in ons moederhuis in- de Amsterdamse Jordaan. De teruggang in het aantal roepingen de laatste jaren vind ik jammer maar kan ik wel een beetje begrijpen. We hebben nu nog zo'n vijfhonderd zusters en er wordt momenteel gezocht naar andere vormen van werkzaamheden, nu we een heel groot deel van de onderwijswerkzaamheden hebben overgedra gen aan lekenorganisaties. Al met al ben ik dankbaar voor het feit dat ik de achter mij liggende periode heb mogen meemaken. Ik ben dankbaar dat ik mee heb mogen helpen aan de taak die onze Congregatie zich gesteld heeft." Jan en Lijna voor het Bondsgebouw. VOORSCHOTEN Jan en Lijna van der Bijl zijn deze maand veertig jaar getrouwd en veertig jaar de beheerders van het R.K. Bondsgebouw aan de Leidseweg. Veertig jaar leven in de schaduw van de St. Laurentiuskerk betekende niet alle dag „ouwe jongens krentebrood", maar wel de spil van het buitenkerkelijke leven door de verhuur van het zalencomplex in het Bonds gebouw. Praten met Jan en Lijna is een stuk Voorschoten- se geschiedenis oprakelen. De vooroorlogse perio de van de „Ene Ware Kerk", de oorlogstijd met „We zijn allemaal broeders" en de na-oorlogse tijd met het zoeken naar de „eigen indentiteit". De belangrijkheid van het Bondsgebouw is afge nomen na de bouw van „De Werf" naast de Gereformeerde kerk en het Cultureel Centrum. In de eerste twintig jaar van hun beheerders- schap was het Bondsgebouw met het thans afgebroken gebouw voor Christelijke Belangen de enige plaats waar honderden mensen zich buiten een kerkgebouw konden verenigen. Vrij wel iedere Voorschotenaar kwam wel eens het Bondsgebouw binnen, want dagelijks waren alle zalen verhuurd aan diverse verenigingen. Verder zorgden zij voor rouw- en trouwtafels na de kerkdienst. Ze zijn er financieel niet rijk van geworden. Het was veertig jaar pezen om iedere cent, maar ze zijn wel rijk geworden aan mensen kennis en ervaringen. Ze startten in 1938 en de voorkamer van hun huis was een winkeltje voor religieuze artikelen, kruidenierswaren en 1-cent snoep. Vooral de jeugd wist het winkeltje te vinden. Met 1 cent op zak mocht ieder met een natte vinger (als je handig was!) alle snoepjes aftasten en daarna kiezen. Lijna zegt: „Op een zondag liep ik wel honderdmaal naar de winkel, verkocht dan voor honderd centen snoep en verdiende daaraan dertig centen. Het lijkt om te lachen, maar het was biltere ernst." Aan hun werk kwam gedeelte lijk een einde bij de mobilisatie in 1939. Neder landse militairen werden in het zalencomplex gelegerd, daarna kwamen de Duitse soldaten en tenslotte de zusters Dominicanessen van Huize Bijdorp. In de oorlog had een Voorschotense verzetsgroep hun hoofdkwartier in en rondom de Laurentiuskerk. Kort voor het einde van de oorlog werd deze groep verraden en met uitzon dering van de commandant werden allen ter dood gebracht door de Duitse bezetters. Jan en Lijna hadden drie gedeserteerde Duitse soldaten in huis, waarvan er ook een werd doodgeschoten bij het oprollen van de verzetsgroep. De Neder landse Landwacht zaaide in die laatste oorlogs maanden dood en verderf rondom de Laurentius kerk en de toenmalige pastoor De Roos werd gedwongen om zijn koster, zijn beheerders van het Bondsgebouw en zijn kapelaan te ontslaan. Lij na kan nog steeds de angst niet vergeten en in haar plakboek over „veertig jaar Bondsge bouw en huwelijk" zitten de foto's van de jongens, die het einde van de oorlog niet meer mee mochten maken. Kort na de oorlog werd de pastoor overgeplaatst en de opvolger J. van Bemmelen herstelde als eerste daad zowel de koster als de beheerders in hun funktie. Het eerste jaar na de oorlog werd het Bondsge bouw „bestormd" door iedere vereniging. Iedere avond was er wel een uitvoering en bovendien enige verenigingen. De koffie was nog niet best, maar met liefde gezet. De namaak gevulde koeken kregen al gauw de naam „steunzolen" en er werd meer mee gesmeten dan van gegeten. „Een fijne tijd, maar er moest hard gewerkt worden. Soms moest er bemiddelen opgetreden worden, omdat de verschillende programma's in de zalen elkaar niet konden verdragen. Het gebeurde nogal eens dat b.v. een lezing in het Mariazaaltje, gestoord werd door de verkenners in de tussenzaal, die weer moeite hadden om boven de muziek in de grote zaal op te tornen, terwijl er vanuit de Jozefzaal geklaagd werd over een slecht brandende kachel. Zes kachels aanma ken iedere dag, allicht dat er wel eens eentje niet goed wilde branden". De tijden op kerkelijk gebied zijn na de oorlog j LEIDERDORP Het diplom 1 rijden is afgelopen zaterdj voor de ruitersportverenigii „Leithorp" een groot succes 8 worden. Van de 46 jeugdij I ponyruitertjes slaagden er ni minder dan 45, waarvan 35 i de categorie B (beginners) t 10 in de categorie H (gevorde den). Een resultaat waarop d instructeurs Mar ja Vergunste Piet van Dam trots mogen zijn Dat was ook de mening van c heer Priemus die als gedeleget de van de Nederlandse Poi j Club (NPC) de gehele dag rijprestaties beoordeelde. B was overigens de laatste ma dat een dergelijk evenement i de manege aan de Vossiuslaa werd gehouden. Op 1 novemb "j wordt de overdekte manege i i het sportpark „De Bloemerc j in gebruik genomen. De offici le opening wordt op zaterda I 18 november door burgemee ter M. A. van der Have verrich Een opening waarvan de detai j nog geregeld móeten wordei De burgemeester verwacht kei nelijk iets bijzonders. „Hoe h( i gebeurt weet ik nog niet. Mi i schien wel op een ezel", liet d heer Van der Have weten. I 1 i AFSLUITING HERENSTRAAT SUCC1 Oranjefeesten j Voorhout geslaagd VOORHOUT De afsluiti van de Herenstraat tijdens Oranjefeesten op donderd vrijdag en zaterdag, bleek n een uitgekiend programma v de Oranjevereniging Voorhc de juiste formule te zijn vo het welslagen van dit gebeuri Ook de zeer nauwe samenwei ing met de onlangs tot één gr( winkeliersvereniging samen! voegde Voorhoutse onden mers, resulteerde in een aanl voor de burgerij zeer aantr< kelijke evenementen. Zo waren de ondernemers initiatiefnemers vobr het c nieuw invoeren van de ron van Voorhout en voor een s pergezellige braderie, beidei de zaterdagmiddag. Vrijda avond was er een naar Ame kaans voorbeeld, taartenb kwedstrijd. De mooiste taa werd gemaakt door Mevrou Van Dam-Wessels. Pim Boi won de ronde van dertig kilofl ter voor Voorhouters met a tweede John van der Linden derde Hans Kraayevanger. 0( de dames deden het goed Len van Beek ging met de eers prijs strijken, Erica de Gro werd tweede gevolgd door K rin Zonneveld. Klaas Duive voorde uit Noordwijkerha won de ronde over vijftig ka voor liefhebbers. Zaterdal avond reikte Burgemeester 1 Th. van der Wouw in het Pa chiehuis de prijzen uit.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4