Leiden krijgt eigen Pasar -Leidato trok 80.000 bezoekers BEZOEKERSAANTAL OVERTREFT ALLE VERWACHTINGEN Vierde folkfestival suceesvol verlopen Theaterelement overheerst in ,,'t Vermoeden STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 lle| imt Een beeld van de vorig jaar in Amsterdam gehouden Pasar Malam Wn Een van de Indische muziekgroepen, die voor amusement zullen zorgen. Leiden Behalve in Den Haag en Amsterdam komt nu ook in Leiden een Pasar Malam. Van donderdag 26 oktober tot en met zondag 29 oktober nestelen zich ongeveer 150 stands in de Groenoordhallen onder de naam Pasar Gam bir. Begeleid door de Indische klanken van gamalan en krontjong-muziek kan men produk- ten uit verschillende Oosterse landen kopen en heerlijke Indische gerechten eten. De Pasar Malam, van oorsprong een Indische avondmarkt waar altijd feest werd gevierd, werd voor het eerst in Nederland in de Haagse dieren tuin georganiseerd. Het was toen een soort reünie voor mensen uit het vroegere Nederlands Indië) die met weemoed terugdachten aan deze avond- markt in de tropen. In de loop der jaren kwamen er steeds meer mensen die weliswaar Indië nooit gezien hadden, maar die toch aangetrokken werden door de mystiek van het exotische Oosten V(J en die dit op de Pasar mee konden beleven. i P' Intussen heeft de Pasar Malam zo'n bekendheid gekregen dat in allerlei steden in Nederland Pasar Malams worden georganiseerd. Vaak met' weinig succes omdat er doorgaans niet genoeg stands zijn of omdat er geen echte Indische sfeer kan worden gecreëerd. De Pasar Gambier in Leiden wordt georganiseerd door het organisatiebureau YUNUS B.V. Het bureau heeft in tien jaar tijd al 29 Pasars op poten gezet, wat voor veel standhouders een garantie is voor succes. Achter het organisatiebu reau Yunus BV staat de heer R. E. Joenoes, die negen jaar geleden de Pasar naar Amsterdam bracht en sindsdien in verschillende grote steden in het land Pasar Malams organiseert. Dit jaar heeft hij om zijn markt te onderscheiden van allerlei anderen de naam Pasar Gambir geadop teerd. Deze naam werd vroeger gebruikt voor de jaarlijkse avondmarkt van Djakarta, die inmiddels is herdoopt in „Djakarta Fair". „Het begrip Pasar Malam dreigde in discrediet te raken. Daarom hebben wij een andere naam gekozen, die inmiddels als handelsmerk is gede poneerd", aldus de heer Joenoes. De Pasar Gambir is naar Leiden gekomen vanwege de goede accommodatie. „De Groe- noordhal is niet alleen een voortreffelijke ruimte, maar ligt vooral erg gunstig voor de regio Den Haag. We verwachten in ieder geval dat ook de mensen uit Den Haag die binding hebben met. het oude Indië aangetrokken zullen worden door de Pasar in Leiden", vertelt de heer Joenoes. Het verschil tussen de Pasar in Den Haag en die van de heer Joenoes is voornamelijk dat de heer Joenoes zich ook richt op Nederlanders. Zo heeft hij bijvoorbeeld voor Leiden een aantal oerhollandse kermisattracties gepland, en een paar Nederlandse artiesten gecontracteerd. „Hoe groter de ruimte des te meer artiesten moet je erbij hebben. Alleen Indische artiesten trekken dan toch niet zoveel mensen dan wanneer je er ook wat Nederlands amusement bij neemt". De heer Joenoes verwacht dat de Pasar Gambir in ieder geval wel meer dan 20.000 bezoekers zal trekken. Hij is er niet bang voor dat het feit dat de Pasar zo snel na de Leidato komt van invloed zal zijn op het bezoekersaantal. „Het is geen huishoudbeurs en dus iets heel anders dan de Leidato, dat de mensen moe zijn van het beurzen bezoeken zal hier niet opgaan", verzekert hij. Naast de stands met houtsnijwerk uit Bali, zilver uit Djokja, sieraden uit Thailand en kleding uit India en Pakistan, zal men heerlijk kunnen eten op de Pasar Gambir uit de Indische keuken. Er zullen 12 tot 15 stands zijn met exotisch eten en drinken. Gedurende de gehele Pasar Gambir wordt vrijwel non-stop een amusementsprogram ma afgewerkt met onder andere een krontjongor kest, de Fiësta Tropical Show en de Latin-rock- groep Massada. i Ph LEIDEN De Leidato heeft zondagmiddag weer voor een jaar de deuren gesloten achter de laatste bezoeker. De organisatoren kunnen terugkijken op tien drukke en succesvolle dagen. De bewoners van Leiden en de regio zijn weer geïnformeerd over de huishoudelijke snufjes bij de Leidse winkeliers, terwijl er ook veel stands waren uit andere steden in het land. Dank zij het gebrachte amusement, het mooie weer en de geweldige reclame-campagne, die nu eens door een reclamebureau was opgezet en niet zoals voorgaande jaren door de organisatie zelf, heeft de Leidato dit jaar ongeveer 80.000 bezoe kers getrokken. Het aantal bezoekers is nog niet helemaal bekend omdat er veel kaarten zijn verkocht bij voorver- koopbureau's. Op de Leidato zelf zijn er 78.199 kaarten verkocht en de heer van Zijp, een dei- organisatoren, schat het totale getal op 80.000. Dat zijn er ongeveer 20.000 meer dan in de voorgaande jaren. De heer Van Zijp: „Sommige bezoekers waren zo enthousiast dat ze wel twee keer zijn geweest. Er zijn standhouders geweest die ons persoonlijk kwamen bedanken voor de goeie organisatie". Het huis dat door scholieren van verschillende technische scholen uit Leiden en de omgeving werd gebouwd is op de laatste dag officiéél door burgemeester Vis geopend. Het huis is door de jongelui in tien dagen opgebouwd en met bestra ting en tuinaanleg afgewerkt. "Het is allemaal boven verwachting goed verlopen", aldus de heer Van Zijp. Burgemeester Vis opent het door de leerlingen gebouwde "Leidato-huis". van de Leidse technische scholen Een bomvolle grote zaal van het LVC. LEIDEN Ook op de gangen werd tijdens het folkfestival in het Vrije Tijds Centrum zaterdagavond muziek gemaakt. Een aanwijzing voor het enthousiasme van zowel musici als toehoorders op dit festival dat nu al voor de vierde maal in Leiden gehouden werd. Het festival dat van 's middags 2 tot ver na midder nacht duurde kan afgezien van een teleur stellend aantal bezoekers 's middags, over ^e^ehee^genome^al^zeei^esiaagd beschouwd worden. Ongeveer 700 folkliefhebbers hebben in de verschillende zalen van het V.T. Cen trum kunnen genieten van folkmuziek dat ten gehore werd gebracht door een groot aantal Leidse, binnenlandse en buiten landse folkmusici met een heel uiteenlo pend reportoire. Er werd door het publiek meegezongen in de kleine zaal waar men een programma had van dat men "easy listening" muziek noemde maar dat blijk baar ook "easy" mee te zingen muziek was. In de grote zaal, waar voor het merendeel de wat grotere groepen speelde werd driftig meegeklapt en gedanst. Voor al de groep Shebeen uit Ierland oogstte veel succes. Het werd hen door het publiek nauwelijks toegestaan het podium te verla ten en plaats te maken voor de volgende muzikant. LEIDEN Het verschil tussen toneel en theater kan men als volgt formuleren: toneel heeft een betekenis; theater, waaronder men kan verstaan circus, variété, revue maar ook sportevenemen- I ten, mist dat betekenisaspect. Het modernste toneel heeft de neiging het theaterelement, dat in ieder toneel aanwezig is, een steeds grotere rol te laten spelen. Techniek en effecten overheer sen; de betekenis raakt op de achtergrond. Een fraai, want wat de theaterkant betreft uitstekend, voorbeeld bood Hauser Orkater zaterdagavond in de Leidse Schouwburg. De groep was al een keer in het LAK geweest en daar zo aangeslagen dat de toch veel grotere Schouwburg goed bezet was. I Hun show heet ,,'t Vermoeden", maar verder dan een vermoeden I waar de voorstelling over zou kunnen gaan en wat met de titel I wordt bedoeld komt de toeschouwer niet. Hij hoeft ook niet verder i te komen. Dat lijkt in genendele de bedoeling van de theaterma- kers. 't Vermoeden" is een mengeling van absurde mono- en dialoog, j nieuwe lulligheid, een toefje clownerie, van een flinke scheut muziek en van plezier in theater maken. Er is geen uitbundigheid. Alles op het. toneel gebeurt zeer beheersd, ingetogen, met een sterke mime-inslag. Pure vaardigheid is duidelijk aanwezig. Het is evenwel opvallend dat Hauser Orkater met dat grote technische vermogen nauwelijks tot originele ideeën is gekomen. Het meeste van wat we zaterdagavond te zien kregen behoort tot het standaardrepertoir van het hedendaagse avant-gardistische theater. Op zich is dat geen enkel bezwaar. Wij leven in een eeuw waarin originaliteit een (te) belangrijk criterium bij de waardebepaling van allerlei kunstvormen, is. Vaardigheid is ook een belangrijk aspect van toneel en in ieder geval van theater, omdat dat laatste helemaal op technisch vermogen steunt. Maar wanneer, zoals zaterdag, de vaardigheid de betekenis tot in de verste hoeken van het theater heeft weggedrukt, dan kan ik tijdens de voorstelling nog wel uiterst geboeid blijven kijken en horen, na afloop heb ik toch het gevoel naar eeni Arg in Apeldoorn Het Leidse schilder- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae exposeert van af vandaag tot en met 6 oktober in Apeldoorn. Tentoongesteld wordt werk van vroegere leden van Ars dat voor deze gelegenheid gehaald is uit bet stedelijk museum De Lakenhal en uit het Leids Prentenkabinet. Voorts wordt werk geëxposeerd van huidi ge leden. Oraties Dl- Steenbrink, gewoon lector in de meetkunde hield vrijdag ISseptember een oratie. Op vrijdag 22 september aanvaarden prof. dr A. Huon en dr. J. Voogt het ambt van respectievelijk gewoon hoogleraar en gewoon lector in de anatomie en de embryologie met het uitspreken van een oratie. Frof. dr. M. Polano, gewoon hoogleraar in de dermatologie, houdt woensdag een afscheidscollege. Majorettenconcours Voor de derde maal organiseerde het bestuur van speeltuin- vereniging Zuiderkwartier een majorettenconcours. Niet minder dan achttien majorettenverenigingen wierpen zich in de strijd. In de hoogste afdeling (A) legde het majoretten- korps „Aktief" beslag op de eerste plaats. Zij kreeg de Groenoordhal-wisselbeker. De prijs voor de beste hoofdmajo rette ging naar Anne Groen, van The Kooigirls. In de B-groep ging de eerste prijs naar Eureka en de majorettegroep „Juwelen" behaalde de eerste prijs in de C-groep. Promotie Afgelopen woensdag promoveerde de heer R. A. van Dijk tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse Universiteit. De heer Van Dijk is oogarts bij het Canisius-Wilhelmina-zie- kenhuis in Nijmegen. Hij promoveerde op bet proefschrift „The 32P test en other methods in de diagnosis of intraocu lar tumors". Promotor was prof. dr. J. A. Oosterhuis, hoogleraar oogheelkunde in Leiden. De beer Van Dijk is woonachtig te Oegstgeest. PPR-vergadering De Leidse afdeling van de Politieke Partij Radicalen organi seert op vrijdag 22 september een ledenvergadering in het. pand Rapenburg 100. Op de agenda staan onder meer bestuursmededelingen, fractienieuws en congresvoorberei ding. Aanvang 20.00 uur. De PPR-Leiden doet mee aan een landelijke manifestatie tegen Bestek'81, die zal plaatsvinden in gebouw de Hoeksteen, Jan van Galenstraat in Amsterdam op zaterdag 23 september van 10.30 tot 14.00 uur. Belangstel lenden kunnen vanaf molen de Valk vertrekken met de bus om 10.30 uur. Kaarten a 10 gulden zijn verkrijgbaar op het secretariaat, tel. 123928. Avond BOA De Boycot Outspan Actie organiseert op woensdag 20 september in een collegezaal aan het Stationsplein 12 een avond gewijd aan het nieuwe Ziekenhuis Informatiesysteem van het Academisch Ziekenhuis Leiden en het verstrekken van gegevens aan Zuidafrikaanse ziekenhuizen. Volgens de BOA zou het AZL geen gegevens mogen verstrekken aan de Zuidafrikaanse ziekenhuizen omdat dit de apartheid in de hand werkt; de gezondheidszorg in Zuid-Afrika is voor het overgrote deel voor blanken bestemd, aldus de BOA. Momenteel worden er door het AZL nog geen gegevens verstrekt. Deskundigen zouden daartoe wel bereid zijn. Op de bijeenkomst zullen onder meer de PvdA-er Relus ter Beek, Ria Beckers en dr. P. F. Mabatha (Zuidafrikaans medicusspreken. Iedereen is welkom. Aanvang 20.00 uur. Cursussen koordirectie De Leidse Volksuniversiteit K&O zal vanaf 23 september cursussen koordirectie gaan organiseren die bedoeld zijn voor aankomende dirigenten die misschien al een koor leiden maar zich verder willen verdiepen in „het vak". De cursussen staan onder leiding van de internationaal bekende dirigent René Verhoeff, die momenteel het Konin klijk Mannenkoor „Die Haghe Sanghersuit Den Haag, Rotte's Mannenkoor uit Rotterdam en het Toonkunstorkest in Leiden onder zijn hoede heeft. René Verhoeff De cursussen koordirectie omvatten een A- en een B-cursus. Beide cursussen starten op 23 september en worden gehou den op 25 zaterdagen. De A-cursus van 9.00 tot 11.00 uur en de B-cursus van 10.00 tot 12.00 uur. De kosten voor iedere cursus bedragen 150 gulden. In de A-cursus komen slagwerktechniek, ademtechniek, koorscholing en repertoirekennis aan de orde. De cursisten kunnen tevens praktijkervaring opdoen door afwisselend het cursistenkoor te dirigeren. De cursus is zeer geschikt voor mensen die bijvoorbeeld een kerkkoor leiden, cantory, kinderkoren, jongerenkoren en zo meer. De meer gevorderde B-cursus omvat vervolg siagwerktechniek, het dirigeren van recitatieven, eenvoudige cantates, repertoirekennis, koor- scholing en het werken met orkest. Zowel de A-cursus als de B-cursus zullen dit jaar worden afgesloten met een slot-concert, te dirigeren door de deelne mers om zo het geleerde in praktijk te brengen, eventueel met orkest Voor meer informatie: K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Opi enwg Het nieuwe gebouw van de christelijke scholengemeenschap „De Vlietschans" aan de Apollolaan 262 wordt maandag 2 oktober om half drie officieel in gebruik genomen. De opening wordt verricht door de minister van ontwikkelings samenwerking, drs. J. de Koning. Winterkledingbeurs De Unie van Vrijwilligers en de Nederlandse vereniging van huisvrouwen houden dinsdag 26 en woensdag 27 september weer een winterkledingbeurs in het voormalig marinecomplex aan het Noordeinde. Van tien tot vier uur dinsdag kan kleding worden ingeleverd, 's Avonds van zeven tot negen uur heeft de verkoop plaats evenals woensdag van tien tot half twee.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3