Belgen horen op eigen baan alleen maar het Wilhelmus Eerste optreden dameshandbalteam veelbelovend WEER GROTE ZEGE IN DRAVERSINTERLAND Nederlandse volbloeds niet sterk genoeg in Prijs der Nederlanden TWEEMAAL VERLIES TEGEN JOEGOSLAVIË KUURNE Vier Neder landse torenhoge favorie ten - Rogan van Echten, Pyreus Berkenhof, Opu lent Pride en Kees Ver kerk - lieten het zaterdag middag in de 51e draver sinterland tussen België en Nederland op de baan in het Belgische Kuurne afweten. Maar ondanks het feit dat dit kwartet de favorietenrol niet aankon, zegevierde Nederland in elk van de vier onderde len. De ploeg van équipeleider Cees Berg ging met een forse overwin ning (132-80) richting Nederland. In het eerste onderdeel voor drie jarige paarden zegevierde de Der bywinnaar van Nederland, Rei- nier, in handen van zijn trainer Leo Schoonhoven uit Schager- brug in de prachtige kilometertijd van 1.19.4 over 2300 meter. Na de start nam de Nederlandse hoop Rogan van Echten met Wim van Buytene de leiding. Deze combinatie was in de thuiswed strijd op 22 augustus op de Hil- versumse baan tweede geworden achter Napoleon du Moulin, de Belgische draver die onlangs ge storven is. Niemand op de baan in Kuurne twijfelde dus nog aan de overwinning van Rogan van Echten. Van Buytene, die eerst met zijn draver aan de kop van het peloton ging, pakte Rogan wat terug en Reinier voerde het tempo op. Even later werd Rogan van Echten uitgeschakeld. Hel Wilhelmus klonk ook voor Jan Wagenaar en Manza Buitenzorg tijdens de ereronde. Commentaar van Wim van Buyte ne na afloop: „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Ik zat met mijn handen vol achter Rogan van Echten. Schoonhoven wilde het tempo wat opvoeen. Dat mag hij doen maar ik bleef rustig zit ten. Plotseling volgde toen uit schakeling wegens onregelmatig draven. Daar begrijp ik niets van". VOor de tweede plaats, achter Reinier, moest Andries van der Blonk met Remarquable W - die afgelopen woensdag op Duindigt nog won - het Belgische paard Natouch V voor laten gaan. Dispensatie Bij de vierjarigen was de in Ne derland bijna niet te kloppen Py reus Berkenhof met Wim van Buytene het aangewezen paard. Na de start sprong Pacemaker W, invaller in de ploeg voor Patty Zora, in de fout en was met Jan Wagenaar kansloos. De overwin ning ging na een prachtige strijd naar Maria Poort uit Hilversum met Prizefighter. In België mogen geen vrouwen aan draverijen voor beroepsrijders deelnemen. Voor Maria Poort was dispensatie verleend. Vooraf had de Hilversumse al ge steld: „Deze baan is niet te hard en niet te zacht, ideaal voor Prize fighter. Ik heb een eerste kans". Als tweede over de eindstreep ging de grote favoriet Pyreus Ber kenhof. Hij werd echter door de Belgen twintig meter teruggezet omdat het draven van het paard de laatste meters niet bijster fraai was. Een beslissing die in ons land niet mogelijk is. Daardoor kwam de Belgische draver Mister Williams op de tweede plaats. Maar hoe de Belgen ook probeer den. de Nederlandse dravers van een ovenwinning af te houden, alles was vergeefs. In het derde onderdeel ging Opu lent Pride met Piet Smit lang kansrijk aan de leiding maar sprong toen plotseling in de fout. Hij moest twee Nederlandse dra vers voor laten gaan. Leo Schoonhoven pakte verrassend met Okos de overwinning voor Sjeng Hendrikx met Orpheus. In het vierde en laatste onderdeel moest Kees Verkerk het doen. De ruin van Stal Westiand had een slechte reis achter de rug in de 0aardenwagen zodat het vertrou wen in hem niet zo groot was. Over de 2300 meter was op pa- Maria Poort was de eerste vrouw die in België aan de start mocht komen in e beroepsdraverij. Bij onze zuiderburen zijn vrouwen in de koers taboe. Maria Poi was echter wei drie Nederlandse heren en vier Belgen te snel af met Prizefight pier, normaal gesproken, Manza Buitenzorg met Jan Wagenaar de gevaarlijkste tegenstander, alt hans als'het paard van de familie. Caransa in vorm zou zijn. Bij zijn laatste optreden viel het paard zwaar tegen. Équipeleider Cees Berg had dan ook bij Wagenaar geïnformeerd of het wel verstandig was om met Manza Buitenzorg naar België te gaan. De man uit Otterlo had echter het euvel bij Manza gevon den: het paard had last van zijn gebit. De dokter werd er bij ge haald en Manza Buitenzorg ging het in de training met de dag beter doen. Wagenaar had geen enkele moei te het vierde en laatste onderdeel met Manza Buitenzorg voor Ne derland te winnen. Kees Verkerk had moeilijkheden bij de start. Hij werd in de wielen gereden en kon daarna niet goed meer uit de voeten. De tweede plaats was voor de enige Belgi sche hoop in het veld, de achtjari ge Isis Williams met Luc Lann Niet vier maar vijf keer klonk Wilhelmus van de door de v Nederlandse successen door jaren heen bijna kapot gedraa grammofoonplaat. Ook de at teurkoersen - buiten de interli - leverde een Nederlandse ot winning op. Evento met Hugo* Dijk uit Pijnacker ging als eet over de eindstreep, voor de tw de Nederlandse combinatie Ne Worry met Willem Porsius. ARTHUR VAN RIJSW Miep van Beek probeert de uitstekende Joegoslavische doelvrouwe Milosevic met een lob te verrassen. DEN HAAG „De twee oefeninterlands die we vandaag en gisteren hebben ge speeld hebben voor mij bewezen dat de opgaande lijn nog steeds aanwezig is. Bo vendien, als ik zie dat we vandaag met slechts vijf doelpunten verschil verliezen, dan vind ik dat geen slecht resultaat", aldus bondscoach Jan Alma na afloop van de twee dameshandbalinterlands tegen Joegoslavië, die beide werden verloren. Zaterdag werd het in Amsterdam 19-10 en gisteren in een goed gevulde sporthal De Vliegermolen (1200 toeschouwers) 21-16. Een veelbelovend resultaat, gezien de krachtsverschillen in het internationale handbal. Dit resultaat krijgt echter nog meer cachet, wanneer men de voorbereidingen van beide teams vergelijkt. De Nederlandse selectie, waarin zeven speelsters van Hellas, trainde tot nu toe slechts éénmaal, terwijl de club trainingen ter voorbereiding op de in oktober beginnende competitie nog maar net op gang zijn gekomen. De Joegoslavische da mes echter, die allen profs zijn. die tweemaal per dag oefenen, zijn al enige maanden in training en zijn vandaag naar Rusland ver trokken om deel te nemen aan een interna tionaal toernooi in Alma Ata. Redelijk Jan Alma was terecht vóór deze beide interlands niet al te optimistisch over de einduitslag. Zaterdag werd dit onderstreept toen in een door beide ploegen slecht gespeelde wedstrijd in sporthal Zuid te Amsterdam werd verloren. Voor de rust (ruststand 6-7) ging het regelmatig op, maar na rust bij de stand 8-10 ging het helemaal fout, maar Nederland kwam na een tussen stand van 6-19 toch nog tot een redelijke score van 10-19. „Joegoslavië begon slecht, net als wij, maar speelde de tweede helft een stuk beter. Wij daarentegen konden onszelf niet corrigeren en de ploeg draaide niet zoals het moest", was de verklaring van Jan Alma, die gister avond een beter team aan het werk zag, tegen een toch ietwat teleurstellend Joego slavië. Hoewel de individuele kwaliteiten met name van topscorer Milenca Sladic en de 18-jarige Svetlana Kitic verbazingwekkend zijn. speelde de ploeg als geheel niet op de top van haar kunnen. In de eerste helft, waarin de gasten niet wisselden, namen zij, na een 3-3 stand, een voorsprong, die daar na regelmatig opliep tot een ruststand van 7-11. De Joegoslavische dames waren zeer doeltreffend met hun schoten, welke dikwijls door goed lopende combinaties werden in geleid. In de verdediging schuwden zij het fysieke geweld niet, hoewel er slechts een maal een gele kaart (Kitic) werd getrokken door de Oostduitse scheidsrechters. Uitmuntend Bij de Nederlandse dames verliepen de combinaties nog wat stroef en waren de afstandsschoten onnauwkeurig en geen probieem voor de uitmuntende doelverde- digster Milosevic. Zij werd slechts even in het begin van de tweede helft gewisseld, maar toen Nederland van 7-12 terug was gekomen tot 12-14 snel weer ingezet. Haar reddingen waren zo nu en dan even fabelachtig als de acties van topscorer Mi- lenka Sladic die twaalfmaal de doelvrouwen Jenny Rogge en Sandra Reinders passeerde. Jan Alpia zag echter geen nut in een per soonlijke dekking van deze speelster, die een rijk scala van schijnbewegingen in huis heeft. „Het punt is bij de vertelde hij, „dat wanneer je er één af schermt, een ander er evenveel ingooit. De ploeg beschikt over genoeg kwaliteit, zodat iedereen de plaats van topscorer kan inne men. Bij ons ligt dat een stuk moeilijker. Bij ons is voorspelbaar wie topscorer wordt. Toch valt het mij nog mee, dat ze er maar twintig hebben gemaakt. Ik heb veel gewis seld en zoiets gaat altijd ten koste van je verdediging. We hebben het verlies echter kunnen beperken", aldus Jan Alma, die nog meerdere zwakke punten van zijn ploeg aanschouwde. Zoals bijvoorbeeld de variatie in het nemen van vrije worpen. Was het zaterdag een te snel inkomende Joegoslavi sche verdediging die de vrije worpen on schadelijk maakte, gisteren werd te noncha lant met deze mogelijkheden omgesprongen. „We hebben een aantal links- en rechtshan- dige speelsters en dat gegeven wordt nog te weinig uitgebuit", meende Alma, die over het geheel toch dik tevreden was met het resultaat. Nederland speelde het duel goed uit en kwam na een achterstand van 13-19 terug tot een eindstand van 16-21, mede door twee doelpunten van topscorer (8) Hannie de Kok. Het is echter de vraag in hoeverre dit professionele Joegoslavische team. dat eerste werd bij het wereldkam pioenschap voor B-landen (Nederland werd vijfde) zich heeft ingespannen. Met de WK werd van Nederland gewonnen met 11-22, terwijl de ploeg zes invallers telde. Nu was het verschil minder, een bewijs dat Oranje is gegroeid, maar het blijft de vraag hoe groot het verschil wordt als er werkelijke belangen op het spel staan. Nu was het voor de Joegoslavische dames enkel een oefen partijtje en daarbij nog een leuk uitstapje. Bas Groot Wesseldijk WASSENAAR Niet de grote favoriet uit Duitsland Pierre Alafi met de uitstekende driejarige hengst Fridericus Rex won gister middag op Duindigt de Grote Prijs der Nederlanden, maar het Franse paard in Belgisch bezit, Quintilieu met Harry van Pee. Een eerste plaats die goed was voor ruim veertig mille. Bijn^ drieënzeventig duizend gulden was de inhoud van de prijzenpot in deze ren. Slechts 4250 gulden kwam bij een Nederlandse eige naar terecht. De rest ging. als te doen gebruikelijk in deze rennen, de grens over. Henk van der Kraats kon met Pink Tank (vierde plaats) de eer redden. Na de start nam Njord met de Duitser Fuchta de leiding van het veld van tien paarden Quintilieu was lang in zijn kielzog maar sloeg in de laatste meters hard toe. Wat favoriet Fridericus Rex ook probeerde, hij kon on danks het gunstige gewicht van 52 kilo niet winnen en moest achter Quintilieu genoegen nemen met een tweede plaats voor de stalge- noot van Quintilieu. de driejarige Starter. Voor eigenaars en trainster Franco uit België was het een uitstekende dag op de Wassenaarse grond. Met haar eerste en derde plaats nam zij een half ton aan prijzengeld mee naar Brussel. Verrassend was ook nu weer het optreden van de paarden van mevrouw Van der Lubbe- van der Bijl. Pas enkele weken op stal bij Wim Dijk en Rober Wetemans weten zij de weg naar de winnaarsring plotseling uitste kend te vinden. In de eerste afdeling van de Rheunusprijs gingen zij als één en twee over de eindstreep. Mario van Gisteren hij gaat met de week beter rijden zegevierde met Regency Tune en Rober Wetemans bracht veteraan Hopeful Future S naar de tweede De week tevoren zegevierde Yves Saint Martin met Fleur de Royal, gisteren wilde de kleinste man van Duindigt, Toni Treanor, niet voor hem onderdoen. Hij bleef in de eerste van de middag Trouble Maker ruim voor. Hoogtepunt Hoogtepunt bij de dravers was de K. Meinardiprijs, een draverij voor vier- tot met zesjarige paarden. Piet Smit, et achterin met favoriet Orlaya Dear, sloec het laatste stuk toe en zegevierde in kilometertijd varl 1.21.5. Narvik met I Schoonhoven pakte het tweede geld. Orion Dakota, die in de voormiddag r Gerard van Eykelenborg in de sloot v geraakt, stelde met een vijfde plaats tele Een man die een knipkaart heeft op overv ningen in supertrio's, Luut Dooper, greep met Little Jack net naast de zege. Hij mc de eer en de eerste prijs van 7500 guli laten aan Arnold Mollema met Mary Hollam De derde plaats was voor Lazuur. ARTHUR VAN RlJSV\l Mohammed Ali: Wil nog geen uitsluit geven over de vraag of hij al dan n stopt met boksen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - „Misschien ga ik toch verder boksen, misschien ook niet, wacht maar af". Op een persconferentie de dag na zijn triomfantelijk verlopen gevecht tegen Leon Spinks, ontweek Mo hammed Ali de vragen over zijn verdere plannen net zo handig als de onbeheerste slagen van Spinks. In ieder geval blijkt van Ali's vastomlijnde plannen om er definitief een punt achter te zet ten niet era veel meer over. Bob Arum, de bofcspfomotor, die het gevecht had georganiseerd, liet al weten een optie te hebben op de eerstvolgende drie gevechten van Mohammed Ali. Arum, die Spinks zeven maanden geleden in staat stelde een verras sende wereldkampioen te worden, liet Leon na zijn kansloze gevecht van vrijdagnacht onmiddellijk val len als een baksteen. „Hij dronk iedere avond volop en gebruikte waarschijnlijk nog drugs ook", liet Arum over zijn voormalige be schermeling weten. Volgens de meeste Amerikaanse sportcommentatoren ligt de schuld van Spinks' afgang volledig bij Arum en zijn organisatie. „Arum en zijn organisatie hebben niets gedaan om Spinks te helpen en de duurste komedie uit de sport- historie te voorkomen", aldus Mor ris in de Washington Star. Dave Kinderd noemt het in de Washing ton Post een wonder, dat Spinks na zijn woeste levenswandel van de laatste maanden de ring nog heeft gehaald. Het doek over de 25-jarige tak volle Spinks lijkt intussen defini gevallen. Nog tijdens het geve hield één van zijn bekwaam trainers. George Benton, het v gezien en liep weg. Arum, diez zich maar gedeeltelijk verantwc delijk te voelen voor de opkoi en afgang van Spinks, zal w£ schijnlijk geen vinger meer n hem uitsteken. Arum zal de mende maanden zijn handen hebben om Ali te bewegen alsr voor zeer grof geld de arena betreden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 22