Goede kans op vrede in Vlidden Oosten Aardbeving in Iran vaagt stad weg Wildeman vernielt voor half miljoen gulden Klacht mishandeling wordt onderzocht Plannetje Zwartkruis valt in duigen Rijvers houdt mond dicht Vier wereldrecords voor Keetie van Oosten Wil Hartog in wereli team Mennega bedankt voor Oranje foMóa(2owta/nt ,rt Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur~hoofdredacteur J J Hallewas- kef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - jonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Maandag 18 september 1978, 68e jaargang no. 21148 Prinsjesdag Dinsdag rechtstreeks verslag van de opening van de Staten- Generaal op Ned. II om 13.00 Maandag Ned. 119.00 uur Ame rikaanse film „Vlucht in de Wildernis" en om 20.40 uur „Schlagerfestival 1978". Ned. II om 20.27 uur film „Ver loren paradijs" en om 22.12 uur Brandpunt over economie. Droo (T b Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige, in het Waddengebied af en toe krachtige wind uit west tot zuidwest. Maximumtemperatu ren ongeveer 18 graden. Morgen: zon op: 07.17, maan op: 20.14; zon onder: 19.51, maan onder: 07.55. Hoogw.: 4.06, 16.31; laagw. 12.13, 24.38. AU REEDS 15.000 DODEN bn droevige puin- f oop; dat is alles. er overgeble- s van het dorp «hishak in de te omgeving de door een -Jjgg eer zware aardbe- T ing getroffen stad abas m Oost-I ran. TABAS (UPI-Reuter-AP) - Met geen benadering is vast te stellen hoeveel duizenden doden er gevallen zijn bij de verwoestende aardbeving (kracht 7,7 Richter), die het oosten van Iran zaterdag getroffen heeft. Tot dusverre zijn het er tenminste 15.000, waarvan alleen al 11.000 in de totaal verwoeste stad Tabas, waar slechts 2.000 mensen de ramp overleefd hebben. Het epicentrum van de beving was vlak bij Tabas Men heeft er nog geen idee van hoe de toestand is in de goeddeels uit lemen huisjes bestaande omstreeks veertig dorpen in het rampgebied. Dorpelingen plegen daar vroeg te gaan slapen en het is zeker niet denkbeeldig dat zij, met alle gevolgen vandien, in hun eerste slaap zijn verrast. Voorts zal de, inmiddels op gang gekomen hulp voor zeer veel gewonden te laat komen; overdag lopen de temperaturen tot zeer hoog op en des nachts is het bijtend koud. Ook de stad Ferdoeas, waar in 1968 10.000 mensen door een aardbeving zijn omgekomen, is getrof fen, maar minder ernstig dan Tabas. „Wij zijn ditmaal gespaard gebleven, omdat wij tien jaar 'geleden zo'n groot offer hebben moeten brengen", zei een van de bewoners. Tabas bood vanmorgen een verschrikkelijke aanblik. Alles, letterlijk alles is verwoest. Overle venden zochten in de puinhopen verdwaasd naar hun familieleden. Bouwvakker Barat Jaaferix zat net te eten, toen de aarde begon te schokken: „Ik rende naar buiten het leek wel of er grote bergen werden bewogen. Overal was stof en de lucht had een vreemde kleur. Een 35-jarige huisvrouw vertelde: „Ik heb mijn man en mijn twee zoons verloren. Ook mijn broer is er niet meer. Alleen mijn tachtigjarige groot moeder leeft nog; de rest van mijn familie is dood. Door zijn geologische struktuur is Iran een land waar het risico van aardschokken zeer groot is. De hele geschiedenis door hebben zich aardbevin gen voorgedaan. De ergste was in 1721 in Taebris, toen 250.000 mensen het leven hebben verloren. De bevolking, toch al onrustig geworden door de maansverduistering tijdens het weekeinde, beschouwt deze aardbeving als een straf van Allah en brengt deze straf in verband met de recente onlusten in het land, als gevolg waarvan honderden het leven hebben verloren. Over de religieuze achtergronden van deze onlusten, zie ook pagina 7. VERRASSEND EINDE CAMP DAVID 'ASHINGTON (AP, Reuter, UPI) e president van de Verenigde Staten immy Carter heeft gisteravond tij- ens een speciale televisieuitzending anuit het Witte Huis bekend gemaakt at het dertien dagen durende topover- eg in Camp David met de Israëlische remier Begin en de Egyptische presi- ent Sadat geleid heeft tot een "formu le voor vrede" in het Midden-Oosten. |n twee akkoorden die werden onderte- ;end komen Egypte en Israël overeen it zij binnen drie maanden zullen iroberen te komen tot een gedetail- eerd vredesakkoord. Israël zal zich rolledig terugtrekken uit de Sinai. resultaten van het overleg in Camp David bekendmaakte. Egypte is bereid een vredesakkoord te sluiten met Israël en de betrekkingen met dat land te normaliseren. In een overgangsperiode van vijf jaar zullen de bewoners van de Gaza-strook en de westelijke Jordaanoever autonomie krijgen. Israël mag uit veiligheidsover wegingen troepen stationeren in deze gebieden. Over een kwestie is geen overeenstemming bereikt, namelijk de Israëlische nederzettingen op bezet, Egyptisch gebied. President Carter, voor wie het welslagen van de topconferentie een zeer groot succes betekent in internationaal opzicht zei dat de conferentie alle verwachtingen, inclusief de zijne overtroffen had. Hij voegde er echter aan toe dat er nog veel problemen waren die om een oplossing vroegen. Carter verklaarde dat in de vredesfor- mule die nu is vastgelegd, de Palestijnen hun rechten kunnen uitoefenen en dat hun rechten zullen worden opgenomen in een verdrag tussen Israël en Jordanië. „Een jaar geleden of zelfs een maand terug werd een kader voor het bereiken van een vredesver drag volstrekt voor onmogelijk gehouden", aldus Carter die vervolgde dat oorlog en haat geduren de dertig jaar niet op een avond uit de weg kunnen worden geruimd, „maar belangrijke vooruitgang is nu wel gemaakt". De Palestijnen krijgen nu het recht zelf mee te beslissen. Volgens nog niet bevestigde berichten zou de minister van Buitenlandse Zaken Mohammed Ibrahim Kamel die een van Sadats belangrijkste adviseurs was, zijn afgetreden. Van Egyptische zijde werd meegedeeld dat Kamel „wegens oververmoeidheid niet op de onderteke- mngsplechtigheid was verschenen". Na de dertien dagen durende topconferentie blijven nog veertig punten over waarover beide partijen overeenstemming dienen te bereiken. Israël zal binnen drie en negen maanden begin nen met belangrijke terugtrekkingen uit de Sinai. Binnen twee tot drie jaar moeten alle Israëlische troepen uit de Sinai zijn teruggetrokken. In een overgangsperiode van vijf jaar zal op de Westelij ke Jordaanoever (momenteel bezet door Israël) een interim-regering worden gevormd. Jordanië, Israël en de Palestijnen moeten samen het gebied besturen. Er zal een internationale vredesmacht worden gestationeerd. Man vermoord in Amsterdam taisterdam (ANP) De Am- sterdamse politie heeft gister middag in een woning Amster- lam-oost het lichaam gevonden van de 49-jarige bewoner. De man bleek om het leven te zijn (ebracht door verscheidene messteken in de borst. Vermoedelijk is dit zaterdag avond gebeurd. Kennissen van iet alleenwonende slachtoffer intdekten het lijk, nadat zij 'ergeefs bij de benedenwoning ladden aangebeld. De groep ernstige delicten van de Amster damse politie heeft nog geen spoor van de dader(s). ienjarig meisje in Amsterdam vermist Amsterdam (ANP) Sinds vrijdagmiddag wordt in Am- verdam de tienjarige Colum- iiiaanse Gloria Rodrixues ver- Vist. Het meisje, dat geen Ne derlands spreekt, bracht om streeks half twee een bezoek aan een tandarts in de hoofd stad, en is sindsdien spoorloos. Gloria Rodrixues is klein en vrij Zij heeft donkerbruine en kort bruin haar. Ze was Skieed in een grijze ribfluwe len broek, een rood t-shirt en een blauw nylon jack. (Van een onzer verslaggevers) VEUHEL Woédend, omdat hem na sluiting van de kermis een rijverbod was opgelegd, heeft een 27-jarige man uit Heeswijk zaterdagnacht voor zeker een half miljoen gulden aan vernielin gen aangericht. De man deed dit door brand te stichten in twee boerderijen en twee kermisat tracties. Een van de tot weekend-huis omgebouwde boer derijen brandde geheel uit. De zeven bewoners,- die daar sliepen, konden slechts op het nippertje gered worden. De man was een rijverbod opgelegd, omdat hij behoorlijk wat gedronken had. Woedend gewor den stak hij eerst de brand in een touwtrektent, die vernield werd. Daarna verplaatste hij zijn woeste aktiviteiten naar twee boerderijen, die hij in brand stak. De brand in één ervan kon snel geblust worden, de andere boerderij werd echter geheel vernield. De schade aan dit pand bedraagt zeker 200.000 gulden. De man wordt er tevens van beschuldigd vernie lingen aan een aantal auto's te hebben aangericht. Hij is zondagmorgen vroeg ingesloten. De hoofdofficier van justitie in Den Haag heeft de rijksre cherche opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar aanleiding van een klacht van de 25-jarige Hagenaar B. Doebar, die zegt door agen ten van de Haagse politie te zijn mishandeld. Volgens de heer Doebar werd hij -zoals wij uitgebreid heb ben gemeld -op 7 september na moeilijkheden op de Re- kreade op het Malieveld door agenten ondermeer in het ge zicht geslagen. Voor de ver- wondigen die hij daarvoor op liep moest hij in het ziekenhuis Westeinde worden behandeld. Dezelfde nacht deed de heer Doebar aangifte van de mishandeling op het hoofdbureau van politie. De politie stelde een onderzoek in en op grond van de voorlo pige resultaten van dat onder zoek en in overleg met de korpsleiding heeft de hoofdof ficier van justitie de klacht in handen gegeven van de rijksrecherche. Botsing taxi's LEIDEN Twee taxi's zijn zondagmorgen rond vijf uur op de Hoge Rijndijk tegen elkaar gebotst. Een 21-jarige taxi chauffeur uit Waase maar rij dende in de richting van Leiden kwam door een nog onbekende oorzaak op de linker weghelft terecht. Hierna volgde een fron tale botsing met een andere taxi, bestuurd door een achttienjari ge Leidenaar. Twee vrouwelijke passagiers een 17-jarige en een 18-jarige inwoonster van Lei-, den, van de Leidse taxi liepen verwondingen op aan hoofd en benen. Zij zijn naar het AZL overgebracht. Beide taxi's zijn onherstelbaar vernield. ADVERTENTIE Milieuvervuiler betrapt door sportvlieger DORDRECHT (ANP) Het Nederlandse publiek gaat steeds meer letten op milieu vervuilers. Dat is de mening van de rijkspolitie te water in Dordrecht. Volgens adjudant Visser van de meldkamer daar is afgelopen zaterdag opnieuw gebleken dat de houding van de Nederlanders ten opzichte van vervuiling verbetert. Een sportvliegtuigje met twee personen aan boord meldde za terdag via de boordradio aan de rijkspolitie in Dordrecht dat een binnenvaarttanker olie loos de op de Nieuwe Merwede. De oliekraan was tijdens het varen opengedraaid, waardoor een be hoorlijke vervuiling ontstond. Een politieboot kon vervolgens de schipper op heterdaad be trappen en een proces-verbaal uitreiken. Krakers betrapt LEIDEN Vier Leidenaars zijn gisteravond door de Leidse poli tie aangehouden tijdens een po ging een woning te kraken aan het Levendaal. De vier mannen, variërend in leeftijd van 21 tot 27 jaar, werden na verhoor op het politiebureau weer heenge zonden. Proces verhaal is opge maakt wegens vernieling en huisvredebreuk. ZEIST - Voor de eerste interland •woensdag in Nij megen tegen IJs land - voor het Eu ropees kampioen schap zit bonds coach Jan Zwart kruis al met pro blemen. Nadat Rep en Rijsbergen (beiden Bastia) hadden laten we ten niet beschik te 2ijn, meldden gister Ruud Geels en René van Kerkhof (beiden geblesseerd) zich af. Zwartkruis heeft Ling (Ajax) en Koster (Roda) aan de selectie toegevoegd. Zwartkruis gisteravond: Adrie Koster is me opgevallen bij Roda JC—AZ '67. Hem wil ik graag een kans geven. Door die afmeldingen ziin mijn plannen voor het duel met IJsland wel danig in de war gegooid. Ik was van plan met vier spitsen te spelen, met Geels en Nanninga naast elkaar Dat gaat dus niet door. Wat ik ga doen, weet ik nog niet. Ik denk daar tot maandag nog over na Adrie Koster moet wel grote indruk hebben gemaakt op Jan Zwartkruis want hij was van plan om Harry Lubse (PSV) aan de selectie toe te voegen Zesenzeventig, op Marsmannetjes lijkende, motorcou reurs snelden in Le Castellet in het zuiden van Frankrijk naar de overkant van het circuit. Daar stonden de motoren waarop zij vierentwintig - met een co-equipier - moesten rondtollen. De winnaar kon de Bol d'Or in ontvangst nemen en dat was de Fransman Chemarin. VENLO Kees Rijvers is boos op de pers. Na afloop van de met 5—0 gewonnen uitwedstrijd van zijn ploeg, PSV, tegen FC VVV verklaarde de Eindhovense oefen- meester dat hij voorlopig niet meer met de sportjournalis ten praat." „Ik heb in de voorbij periode openhartig gesproken over verscheidene dingen, maar ik ben tot de ontdekking gekomen dat zestig procent van de sportpers zich schuldig maakt aan riooljournalistiek. Nou hoef ik normaal al niet zo nodig commentaar te leveren, maar het lijkt me beter om voorlopig helemaal niets meer te zeggen. Als PSV eens een keer verliest, zal ik wel weer wat zeggen. Nu houd ik mijn mond." MÜNCHEN Keetie van Oosten-Hage heeft zaterdagmid dag op de Olympische wielerbaan van München een werelduurrecord gevestigd. De wereldkampioene achter volging legde in één uur 43.028 kilometer af. Het record stond op naam van de Italiaanse Maria Cressari, die op 25 november 1972 in Mexico-Stad 41.471 kilometer aflegde. Slechts vijftig toeschouwers waren er getuige van dat de rijdster uit Kloetingen ook nog en passant drie andere records brak: over vijf kilometer 6.44.753 min., over tien kilometer 13.34.392 min. en over 20 kilometer 27.26.665 min. Een poging om gisteren het wereldrecord op de drie kilometer te verbeteren, mislukte. Keetie van Oosten-Hage kwam tot een tijd van 3 minuten 54,972 seconden, waarmee zij ruim tweeëneenhalve seconde boven het record van de Russin Garkoetsjkina bleef. IMOLA Met o.a. de Venezolaan Cecotto en de Austra liër Hansford zal de Nederlandse motorcoureur Wil Har tog deel uitmaken van het team van de Rest van de Wereld dat van 5 tot en met 8 oktober in Imola (It.) deelneemt aan de eerste Grand Prix voor landenploegen. De ploegen van Italië, Groot-Brittanni'è, Verenigde Staten en Frankrijk en de „Rest" zullen, na twee trainingsdagen, elkaar op 7 oktober in rechtstreekse duels ontmoeten over 40 km. De eerste drie komen tegen elkaar uit op 8 oktober over 50 km. ASSEN De slechte organisatie van de reis die het Nederlandse amateurelftal naar China heeft gemaakt, is voor de 26-jarige spitsspeler Jan Mennega van ACV aanleiding geweest zich niet meer beschikbaar te stellen voor het Oranjeteam. Grootste grief van Mennega is dat de spelers door verscheidene verschuivingen in het reisschema pas zesen dertig uur voor het begin van de eerste wedstrijd in China arriveerden. Voetbalster overleden y en blijft Ajax - zonder punten verlies - op de hielen zitten. JO Feyenoord schoot uit z'n slof met vijf treffers, maar speelt voorlopig nog geen rol van betekenis. DARP - Tijdens de damesvoetbalwed strijd tussen DVSV uit het Drentse Darp en de Asser Girls uit Assen is de 27-jarige mevrouw A.Hessels- Pauwels uit Darp overleden. Zij werd getroffen door een hartaanval. Het slachtoffer laat 2 kin deren na. De wed strijd werd gestaakt. Ook duels, waarin andere teams van DVSV uitkwamen, 'werden afgelast.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1