lockeydames ebben moeite met 'sjecho Slowakije Geflatteerde zege op Noorse tennissers Beste race voor lege tribunes Tweekamp mag worden onderbroken ÏÏoopmans klaar loor wereldgevecht GESZ3- Wolsink prolongeert nationale titel Eclatant succes Soekhoroetsjenkov Wielart wint Motorcoureur verongelukt Heerenveen verslaat Bilbao LEIDSE COURANT/. Madrid Nederland is in het eerste week- linde van het derde toernooi om de wereld ser hockey dames dat wordt gehouden op het nieuw aangelegde kunstgrasveld op hockeycomplex van Somontes in El >ardo bij Madrid begonnen met overwinnin gen op India (4-1) en Tsjecho Slowakije 1). Vier winstpunten dus, die echter op eheel verschillende wijze werden behaald, iterdag tegen India ontvouwden de Neder- Ise meisjes een knap spelletje hockey, irtegen India (met weliswaar veel routine de ploeg) niet was opgewassen. jdanks hun pittige spel, deed het toch jgszins onvolwassen aan. Regelmatig wde Nederland een voorsprong op, die islotte opliep tot 4-0. Pas in de voorlaatste iinuut kwam India door een doelpunt van 28-jarige Ajin Dir Kaur, de oudste van de uit een strafcorner tot het toch wel rdiende tegenpunt. bder goed zou het de Nederlandse ploeg, het geluk had beide wedstrijden in de onduren te moeten spelen - verzengende hitte van tegen de 40 graden maakt het verblijf op het veld overdag tot een kwelling - vergaan tegen Tsjecho-Slowakije. Met hun geweldige inzet, steunend op een puike conditie, overbluften de Tsjechishe da mes onze landgenoten. De oranjeploeg liet zich dermate intimideren, dat er vooral defen sief zoveel fouten werden gemaakt, ook in opbouwende zin, dat er wel haast brokken moesten vallen. Nederland kon de temposlag met de Tsjechen voorlopig niet aan en in de achttiende minuut zag Det de Beus zich voor de tweede maal in het toernooi gepasseerd, namelijk door Irene Harbeckova, die een voorzet van Jana Kodrova doeltreffend afrondde: 0-1. Protesten van de Nederlandse meisjes, die van mening waren dat de bal met de voet was gespeeld, hadden geen effect. Ofschoon Nederland ge regeld ten aanval trok, was het spel te onsamenhangend om de tegenstandsters, bij wie doelvrouwe Kralitsjova tot de uitblinksters behoorde, echt te kunnen verontrusten. De verbeten tegenstand van Tsjecho Slowa kije was voorlopig Nederland te machtig. Een serie van vijf strafcorners uit de eerste helft kreeg een vervolg na de rust. maar zelfs een strafbal kon geen resultaat afwerpen. Else- mieke Hillen pushte een bal ver naast. Pas in de elfde minuut na de rust slaagde de voor Sophie von Weiier ingevallen achttienja rige Sandra Ie Poole erin de gelijkmaker te scoren: 1-1 Toen acht minuten later Margriet Bleyerveld uit een voorzet van Toos Bax de bal voor de tweede maal in het Tsjechische doel pushte, was de tegenstand vrijwel gebroken: 2-1. Eerst nu kwam Nederland, dat voordien ongeorganiseerd had gespeeld, tot goede aanvallen en toen vier minuten voor tijd Fieke Boekhorst met een laag schot in de hoek de stand op 3-1 bracht, was het feit beslecht. Uitslagen poule A: West-Ouitsland-Beigië 1-0. Span- je-Nigeria 5-1. Spanje-Japan 2-1. West Duitsland-Ni- gena 10-1 Uitslagen poule B Nederland-lndia 4-1. Argenïime- Canada 1-0. Nederland-Tsjecho Slowakije 3-1. Ar- gentinië-lndia 2-1 Stand poule A 1 WestDuitsland 2-4. 2 Spanje 2-4, 3 Japan 1-0. 4 8elgiè 1-0. 5 Nigeria 2-0. Stand poule B: 1. NederlancL2-4, 2. Argentinië 2-4, 3. Canada 1-0, 4, Tsjecho Slowakije 1-0, 5. India 2-0. mv jR&Hr* Margriet Bleyerveld zorgde tegen Tsjechoslowakije voor de gelijkmaker, waarna Nederland op moeizame wijze nog tot 31 uitliep. AMERSFOORT Het is uiteindelijk toch nog Rolf Thung, de verguisde, geweest, die er voor heeft gezorgd, dat het Nederlandse officialdom gisteren op de late namiddag de martelgang van Louk Sanders niet met schietgebedjes heeft behoeven te begelei den. Na de overtuigende winst van zaterdag in het dubbel van Louk Sanders en Wouter Fok op Hegna en Prydz (6—2, 64, 6—1) was de 63 63 62 van Rolf Thung tegen jeugdspeler Jon Erik Rustad in het eerste enkelspel van gisteren voldoende voor de totale winst op Noorwegen. Het deed er toen niet meer toe, wat Sanders er tegen Per Hegna van maakte. En dat was maar goed ook. Als de nationale kampioen bij alle lasten waaronder hij gebukt ging, ook nog Nederlands hoop en verwachting op de schouders had moeten nemen, zou hij hoogstwaarschijnlijk door de knieën1'zijn ge knikt. Zoals het nu ging, hervond Sanders zich na twee verloren sets bij 2—2 in de derde. Hoewel zich bij 53 in de vierde nog een kleine crisis aandiende (in plaats van de set uit te serveren, kwam er een dubbele fout van zijn racket) won Sanders uiteindelijk met 3 6, 36, 62, 64, 60. De laatste set was een formaliteit. Buiten stond de taxi al te wachten om de Noren pijlsnel haar Schip hol te vervoeren. Die overigens geflatteerde (4—1) eindstand zal de tegenstander in de volgende ronde weinig vermogen te imponeren. Daarvoor telt Noorwegen te weinig mee. Wie half maart ergens in Nederland de volgende tegenstan der zal zijn, wordt per loting beslist tussen de halve finalisten van dit jaar: Frankrijk, Italië, Roemenië en Spanje. Stuk voor stuk gerenommeerde tennislanden, waartegen de KNLTB wel weer een beroep op Tom Okker zal doen. Uitslagen: Fok/Sanders—Hegna/Prydz 6—2 6—4 61ThunoRustad 63 63 62; Sanders-Hegna 36 36 62 6—4 60. Betty Stöve heeft in de finale van het tennis toernooi in Tokio in twee sets verloren van de Engelse Virginia Wade: 46 67. Wade, diemet de eerste plaats 20.000 dollar ver diende, won de eerste set vrij gemakkelijk, maar kwam in de tweede met 3—1 achter. Ze kwam terug tot 44. De tiebreak besliste ze met 7—2 in haar voordeel. De overwinning in Tokio was een opleving in de matige resultaten reeks van dit seizoen van Virginia Wade, die in 1977 de finale van Wimbledon tegen Betty Stöve won. Wendy Turnbull, die in de halve eindstrijd met 26 76 6—2 door Stöve werd versla gen, legde beslag op de derde plaats. Ze versloeg de niet-geplaatste Amerikaanse Ma- rita Rendondo met 64 63. Ioksmanager Willy Zeiler: Jo (Van onze verslaggever) IEERENVEEN De bokssport in Friesland is er, ondanks de goede restaties van Rudi Koopmans, bepaald niet populairder op gewor- en, want hoewel zaterdagavond voor het eerst sinds de tweede ereldoorlog weer een profgala op Friese bodem werd georgani- eerd, passeerden nog geen duizend personen de kassa van het oor deze gelegenheid tot boksarena omgebouwde ijsstadion Thialf i Heerenveen. W ichou lalfzwaargewicht Rudi Koop- lans had zich goed voorbereid de strijd met de uit Amerika tomstige Nathanile Gates, die l zaterdagavond slechts zes in zijn tweeëndertig partijen iriks" ad verloren- Koopmans had einig moeite met de Amerikaan, je vanwege het dragen van ver eerd schoeisel voortdurend uit- feed. Een uitstekende imitatie de Ali-shuffle mocht dan wel nige indruk maken op het pu- fiek, Koopmans werd er nauwe- ks door geïmponeerd. Regel- ötig bestookte hij Gates met «He combinaties op hoofd en Laam. Door zijn groot incasse- isvermogen bleef de Amen- jan evenwel tot de tiende, en atste, ronde op de been. Toen ihtte Koopmans de tijd rijp om ete slaan. Gates ging neer op 'n linkse directe en kreeg van Iheidsrechter Schulein acht tel- y rust waarna hij even later taande werd uitgeteld toen hopmans een'snelle slagenwis- jeling 0p het |,chaam van de L wnkere Amerikaan produceerde. Terst ÉBerlijnse manager Willy Zei- na Koopman's zege: "Wij an het liefst eerst een ge- ht om de wereldtitel tegen jffijj®ate Parlov (Joegoslavië). Moopmans is er klaar voor en mocht die partij niet in Neder land worden gehouden dan wij ken we uit naar Berlijn.' „Financieel is dat bijzonder inte ressant omdat in Berlijn veel Joegoslaven wonen. Verliest Koopmans van Parlov, dan staat nog altijd de partij van de Euro pese titel tegen Traveisaro vast. Wij weten alleen nog niet wan neer." Dat Koopmans de eerste Neder landse bokser is met aantoonba re kwaliteiten - hij mocht zich na de partij tegen Gates tevens Ne derlands kampioen noemen - werd ook in Heerenveen weer eens duidelijk. De Nederlandse kampioen in het zwaargewicht Henny Thoonen had in zijn partij tegen de Nigeriaan Ngozika Ekwelum alle geluk van de we reld. De gitzwarte Afrikaanse pu gilist was de betere bokser, maar werd in de derde ronde gedis kwalificeerd wegens herhaalde lijk slaan met de binnenkant van de handschoen, een overtreding die ook Thoonen regelmatig be ging. in het zwaarweltergewicht won Adrie Huussen in de zesde ronde door k.o. van de Canadees Les Vegas en Pempi Manuela zege vierde in dezelfde gewichtsklasse over de Belg Decaestecker. die in dë tweede ronde op medisch advies de strijd moest staken. Ruud Wielart won Rovare- to met 2.21 meter. ROVARETO Ruud Wielart, Nederlands recordhouder hoogspringen met 2,28 meter, heeft zaterdag in Rovareto een internationale wedstrijd gewon nen. Wielart, die tijdens de EK in Praag de kwalificatiehoogte van 2,10 meter niet haalde, sprong in de Italiaanse plaats 2,21 meter. De beste prestatie kwam op naam van de Joegoslavische verspringen Nenad Stekic. die tot 8,32 meter kwam, slechts dertien centimeter minder dan zijn eigen Europees record. Tijdens de eerste dag van de Russische atletiekkampioen- schappen in Tiflos hebben voor al de dames hun internationale topposities bevestigd. Wilma Bardauskiene sprong 6,82 meter ver, Svetlana Oelmassova won de 3000 meter in 8.48.4. De Nederlandse jeugd atletiek- ploegen (16/17-jarigen) leden op de Bolidtbaan in Haarlem een dubbele nederlaag tegen de jeugd van Nederrijn. De meisjes gingen met 6750 ten onder, de jongens met 9477. ZANDVOORT Antonides (toerwagens tot 1300 cc), Van Gelderen (toerwagens boven 2500 cc), Van Oorschot (GTS boven 2000 cc) en Doosemans (produktietoerwagens 13 tot 1600 cc) zijn de eerste van de lange rij Nederlandse autorensport kampioenen die het seizoen 1978 zal kennen. De overige titels worden op zondag 8 oktober op het circuit van Zandvoort vergeven in de slotraces van dit seizoen. Antonides en Van Gelderen dank ten hun titels aan overwinningen gisteren op het circuit in de dui nen geboekt. Van Oorschot en Doosemans aan tweede plaatsen achter respectievelijk de Belgen Claude Bourtjoignie en Mare Piessens. t De traditie die wil dat juist in de slotwedstrijden van het jaar vrij wel steeds de spanning te snijden is bleef ook nu behouden. Hoog tepunt was stellig het gevecht van de dertig coureurs en de overwin ning bij de Super Fords. Zij lever den die uitermate felle strijd, he laas zaterdag voor vrijwel verlaten tribunes. Vijf coureurs gunden el kaar op de zes van de twaalf ronden geen meter. Toen kwam de Delta van Ron Kluit in de Tarzanbocht dwars te staan. De Brit Mike Blanchet en Ros de Giaxa de Salvi konden de gespin de bolide niet meer ontwijken en werden uitgeschakeld. Een inci dent dat Ros de Giaxa de Salvi vrijwel kansloos maakt in een gevecht om de titel. Rob Leeuwenburgh. snelste in de training, zag in de' slotfase het slipstreamduel met Lammie van den Heuvel verloren gaan. Slechts de computer bleek in staat het verschil vast te stellen. Dat betrof slechts 0,01 sec. Een ruime zege was daarop weg gelegd voor Hugo de Groot. De Veemax van de Nederlander zege vierde in de wedstrijd tellend vooi de Europese zilveren beker, het Nederlandse kampioenschap en voor de Benelux-titel bij de for mule super renwagens. De Groot leidde van start tot finish. Snel zette hij de Westduitser Udo Neu- mock op een niet meer te over bruggen achterstand. Uitermate slim triomfeerde Paul Maaskant bij de VW Golf GTI. De wachtmeester van de rijkspolitie mengde zich pas in de laatste ronde in het gevecht om de eer ste plaats. Hij koos de gunstigste positie, profiteerde van de be schutting van de tribunes en bleef het nieuwe talent Fred Krab en Bas van Vliet net voor. Opnieuw was de Belg Thierry Boutsen, overtuigend Benelux- kampioen bij de Formule Ford 1600 renwagens, moeiteloos win naar. De Nederlander Ed Brouwer leverde een zeer goede verrich ting. Hij besliste het slipstream duel met de Deense Hawke-cou- reur Kurt Thiim knap in zijn voor deel. Hans Deen nam door een zege alleen de leiding bij de Renaults vijf Alpine. De Haarlemmer bouw de in deze merkenrace een onge wone voorsprong van een viertal seconden op. Hij handhaafde dat verschil met John Vos en Geerlof Stam schijnbaar zonder moeite. Lange tijd leek het erop alsof Ed Doosemans zijn vijfde zege bij de produktietoerwagens zou gaan behalen. Toen de wagens voor de laatste maal de Hunzerug opgin gen slipte de Belg Mare Piessens met zijn Audi langs de VW van de Nederlandei en stond de lei ding niet meer af WINTERSWIJK Door twee manche-overwinningen in de voorlaatste kampioens-motor- cross 500-cc klasse prolongeer de Gerrit Wolsink gisteren zijn nationale titel. Het werd op cir cuit De Rompelberg een afgete kende zege voor de Lochemse coureur, die alleen concurrentie te duchten had van de in beide KARPOV—KORTSJNOJ OPNIEUW REMISE BUENOS AIRES De wereldschaakbond (FIDE) heeft Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoj toestemming gegeven de tweekamp om het wereldkampioenschap te onderbreken teneinde te kunnen deelnemen aan de schaakolympiade, die op 25 oktober in Buenos Aires begint. Prof. Max Euwe, de voorzitter van de FIDE, heeft dit de twee s "hakers in Baguio stad telegrafisch meegedeeld. Viktor Kortsjnoj is ditmaal zelf toekijker bij een spelletje tussen de voorzitter van de Amerikaanse schaakbond, Edmondson en zijn eigen secondant Kean. Na afloop van de Olympiade wordt in Buenos Aires nog een toernooi gehouden, waaraan ae beste viertien spelers van de we reld deelnemen. Voor dit toer nooi zijn wereldkampioen Karpov en zijn uitdager Viktor Kortsjnoj eveneens uitgenodigd. De 23e partije van de tweekamp om de wereldtitel is zaterdag, op aanbod van uitdager Viktor Kortsjnoj geëindigd in remise. Na de 41e zet schreef de 47-jarige Kortsjnoj met grote letters remi se" op zijn scoresheet en over handigde dit aan Karpov. De zetten verliepen als volgt: Wit (Kortsjnoj), zwart (Karpov): 1. c2-c4 Pf8-f6; 2. Pb1-c3 e7-e6; 3. Pg1-f3 d7-d5; 4. d2-d4 Lf8-e7; 5. Lc1- f4 0-0; 6. e2-e3 c7-c5; 7. d4xc5 Le7xc5; 8. Dd1-c2 Pb8-c6; 9. Ta1-d1 Dd8-a5; 10. a2-a3 Lc5-e7; 11, Pf3-d2 e6-e5; 12. Lf4-g5 d5-d4; 13. Pd2-b3 Da5-b6; 14. Lg5xf6 Le7xf6; 15. Pc3-d5 Db6-d8; 16. Lf1-d3 g7-g6; 17. e3xd4 Pc6xd4; 18. Pb3xd4 e5xd4; 19. Pd5xf6 (t) Dd8xf6, 20. 0-0 Lc8-e6; 21. Tf1-e1 Ta8-c8; 22. b2-b3 Tf8-d8; 23. Ld3-e4 Tc8-c7; 24. Dc2-d2 Le6-g4; 25. f2-f3 Lg4e6; 26. a3-a4 b7-b6; 27, a4-a5 b6-b5; 28. c4xb5 Le6xb3; 29. Td1-b1-e5; 30. b5-b6 a7xb6; 31. Tb1xb6 Tc7-c6; 32. Tb6xc6 Ld5xc6; 33. Le4-d3 Lc6-d7; 34. a5-a6 Ld7-f5; 35. Dd2-f4 Kg8-g7; 36. Ld3xf5 Df6xf5; 37. Df4xf5 g6xf5; 38. Te1-a1 d4-d3; 39. Kg1-f2 Td8-e8; 40. Ta1-a2 Te8-e7; 41. Ta2-d2 Te7-e6; remise. Divonne-les-bains. De ronde van de toe komst is gisteren geëindigd, zoals zich dat na de drie dagen al liet aanzien, namelijk in een eclatant succes voor de ploeg uit Rusland. De ronde werd gewonnen door de man, die na de proloog de gele trui aantrok, de 22-jarige Serhei Soekhoroetsjenkov. Hij ging drie ploeg- en landgenoten vooraf in het klassement. De beste „achtervolger". GalaletdonoV, leek op de voorlaatste dag nog voor een veras sing te zorgen, wat hij maakte deel uit van een kopgroep, die vier minuten voorsprong nam, maar hij deed geen kopwerk, waardoor Soekhoroetsjekov kon terugkomen. I De ploeg veroverde naast vrijwel alle etappes alle klassementen. Averin het puntenkjasse- ment, Morozov werd bergkoning en Rusland was uiteraard eerste in het ploegenklasse- ment. Voor Nederland verliep deze toekomstronde bijzonder teleurstellend. De afgevaardigde ploeg kon het prachtige verleden geen ge stand doen. Jo Maas deed wat van hem verwacht werd, hij eindigde als tiende, de anderen bleken te „licht" voor het grote rondenwerk. Op een handvol ereplaatsen na, was de enige verdienste dat alle leden van de ploeg de ronde uitreden, De Belg Herman van Springel heeft zaterdag de Profronde van Ossendrecht gewonnen. Het was de tweede overwinning van een buitenlander in een Nederlandse wedstrijd. Eerder won Wellens de Ronde van Kamerik. Francesco Moser heeft zaterdag de Ronde van Latium gewonnen door aan de finish in Rome de Zweed Bernt Johansson te ver slaan. Het tweetal maakte deel uit van een kopgroep van acht renners die 50 kilometer voor het einde van de 230 kilometer lange koers uit het peloton waren ontsnapt. De Belg Roger de Vlaeminck werd derde, de winnaar van de .Tour de France Bernard Hinault vierde. manches als tweede eindigende Peter Herlings. In de stand om het Nederlands kampioenschap kan naaste bela ger Gerard Rond Wolsink niet meer achterhalen. Wolsink heeft 240 punten. Rond 217. Herlings is derde met 204 punten, Frans Sigmans vierde met 174 punten. Nadat hij eerder de wereldtitel in de 350 cc-klasse veroverde, is de Zuidafrikaan Kirk Ballington giste ren op het circuit van de Joego slavische stad Rijeka ook wereld kampioen geworden in de 250 cc-klasse. In de dertiende en laat ste Grote Prijs van dit seizoen eindigde Ballington als derde achter de Australiër Greg Hans ford en de Westduitser Anton Mang. De 125 cc-klasse in Rijeka werd gewonnen door de Spanjaard An gel Nieto. De wereldkampioen in deze klasse, de Italiaan Lazzarini moest in de eerste ronde reeds met pech naar de kant. TORONTO De Amerikaanse motorcoureur Avram Guldolski is zaterdag in de training voor de Grote Prijs van Canada In de 750 cc-klasse verongelukt De 31-jarige Guldolski en de Belg Didier Deradrigues konden de Amerikaan S.teve Baker niet ont wijken, toen deze een stuurfout in een bocht maakte. Enkele mi nuten na de botsing tussen de drie motoren overleed Guldolski. Steve Baker heeft een gebroken arm en een gebroken been en Didier Deradrigues zal vanwege een verbrijzelde heup enige tijd uitgeschakeld zijn. Beiden zijn naar het ziekenhuis gebracht. BILBAO Feenstra Flyers (Heerenveen) heeft zaterdag in Bilbao in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen de Spaanse kampioen Bilbao met 93 verslagen. De periodestan den waren 0—2, 0—4 en 33. Leo Koopmans had met vier tref fers het grootste aandeel in de zege van de Heerenveense ijshoc- keyformatie. Jan Jansen scoorde twee keer, Roel Scheenstra, Jack de Heer en Jaap de Bóer een maal. Voor Bilbao maakten Gon zales, Solosabal en Vilota de tref fers.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15