ioeiteloze :ege psv van druk van vedetten terker FC Den Haag werkt onvoldoende af Jong Feyenoord vijf treffers van klasse bevrijd Ipunt Bilbao ongeldig BEWIJZEN NLO PSV heeft heel weinig moeite gehad om een volkomen end WV weg te spelen. De Venlose club speelde een van zijn chtste wedstrijden sinds de intrede in de eredivisie. Het mag t de 0-5 nog blij zijn, omdat PSV er een wandeltempo op nahield. y nam al snel de leiding door René van de Kerkhof die profiteerde i een misverstand in de Venlose verdediging. WV, dat geen iaduw meer was van het team dat in de eerste thuiswedstrijd van seizoen zo voortreffelijk speelde tegen FC Den Haag, heeft na re vroege treffer geen enkele moeite meer gedaan om het PSV tig te maken, dat door Lubse op 2-0 kwam. Ic na de rust, toen René van de Kerkhof was vervangen door Hooyer, ef VW vastzitten. Geen enkel verweer had het op de vloedgolf aanvallen. Willy van der Kuijlen rondde een van die aanvallen zijn rustige manier af. Smits en Postuma drukte de suprematie nog twee treffers uit. ireverloop: 9. René van de Ke'khof 0^1, 42. Lubse 0-2, 62. Van der Kuijlen 66 Smits 0-4. 82. Postuma 0-5. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 00. f: Van Engelen; Krijgh, Stevens (Smits), Van Kraay, Brandts; Willy van de khof. Poortvliet, Van der Kuijlen; René van de Kerkhof (Hooyer), Lubse, f: Sobczak; Pala, Franken, Redkovski, Van Rosmalen; Oosterhof, Advokaat, ttmer (Jansen); Hilkes (Leushuis), Kurcinac, Jovanovic. I bse zette zijn hoofd tegen de bal en PSV stond 2-0. stiger kunnen uitpakken dan na de miserabele competitiestart tegen NEC mogelijk leek. Je- zek, nu al hogelijk gewaardeerd door de leiding en vooral door de spelers, bezit het vertrou wen, is zonder meer een enor me vakman en kneedt Feye- noord tot een aantrekkelijk spe lend elftal. Hij kon niet beschikken over Mansveld „was verkouden en liet weten liever niet te spe len" Treytel („spiertje verrekt in zijn dij") en nog steeds Van der Lem. Zodoende vormden Stafleu en v.d. Korput het cen trale verdedigingsduo en stond Joop Hiele in het doel. Jezek „Als Treytel had gespeeld, zou ik Hiele het laatste half uur ingezet hebben. Hij moet erva ring opdoen met het oog op de toekomst". Zo werkt Jezek, niet gokkend op onmiddellijk resul taat, maar kijkend naar de toe komst. En dat heeft Feyenoord, (vergeefs) steunend op uitge bluste en/of zichzelf te hoog schattende vedetten, te lang ontbeerd. Afhaken Het frisse, jonge team rolde Haarlem volledig op. Jezek had de tegenstander tevoren bekeken en uit de doeken ge daan hoe de zwakke defensie ontrafeld moest worden. Dat deed Feyenoord en op een wijze die Haarlems trainer Bar ry Hughes op zijn bankje langs de lijn gekluisterd liet. Rotterdam Vóór Feye- noord-Haarlem werd een minuut stilte in acht ge nomen. Feyenoord her dacht de overleden ex- directeur van het sta dion, Bas van Krimpen, en de eind vorige week bij een auto-ongeluk in de buurt van Zagreb om gekomen vroegere spe ler Mladen Ramljak. Hughes: „Ik heb het bestuur hiervoor gewaarschuwd. Mijn spelers hebben niet de capaci teiten voor de eredivisie. Ik moet kopen, maar er is geen geld. Als aan het eind van het seizoen mijn contract afloopt, haak ik af". Zelfs de explosieve Hughes heeft het hoofd in de schoot gelegd. Zijn spelers op De Vries en doelman Boersma na, die een grotere nederlaag voor kwamen beheersen de tech niek onvoldoende, maar ze kunnen nu eenmaal niet beter. Feyenoords „youngsters" heb ben veel meer talent, al konden ze zich wederom niet meten met de magistraal spelende Wim Jansen, die na de pass van Wim van Til zijn onbe twiste opvolger een fantasti sche beweging maakte, waar door hij geheel vrij kwam om voor te zetten, precies op het hoofd van Feyenoords topsco rer Jan van Deinsen die Bcers- ma volkomen kansloos liet. Een prachtig doelpunt. Er volgden er nog vier, even klassevol. Nadat Houtman en Van Til (tweemaal) riante moge lijkheden .hadden laten lopen, bracht een combinatie van weer van Til en Jansen een geheel vrij veld voor Peter Houtman, die zijn eerste com- petitiedoelpunt voor zijn ploeg maakte. Van de Korpüt, ver op gerukt, liep Van Leen eruit en stelde Van Til in staat nummer drie te laten aantekenen. De defensie van Haarlem moet een afschuwelijke middag hebben gehad. De panieksituaties over heersten. Het is dan ook een raadsel waarom Hughes de be trouwbare verdediger Huyg op het middenveld heeft gezet. Zal ook wel uit wanhoop zijn ge weest. Juweel Feyenoord, vroeger nogal snel tevreden met drie doelpunten, stoomde onvervaard door en toen George de bal verspeelde aan Houtman zat er niets an ders meer op dan de spits neer te leggen. Scheidsrechter Oetelmans, die nog wel wat te leren heeft, gaf terecht een strafschop, maar Stafleu mikte naast het doel. Dat deed de dadendrang van Feyenoord niet verminderen. Brard produceerde een juweel van een „kromme" treffer en Houtman nam met het hoofd nummer vijf voor zijn rekening. Vijf fraaie treffers van een ■ploeg waarnaar weer met ple zier kan worden gekeken. Har de werkers wat Van Deinsen, zowel voor als achter uiterst ijverig, op een boeking kwam te staan toen hij de doorgebro ken Melgers bij het shirt van een mogelijkheid afhield. Haar lem kreeg er nog een toen Böckling met een vreemd, draaiend schot de lat raakte. Dat was alles. Barry Hughes ziet verlangend uit naar het eind van het sei zoen. „Toen ik naar Sparta en AZ kon, hield Haarlem me aan mijn contract. Maar met deze spelers kom ik nooit verder. Ze zijn niet geschikt voor de eredi visie". Het zal voor Haarlem dan ook wel het zoveelste sei zoen worden dat tegen degra datie moet worden gevochten. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 23. Van Deinsen 1-0, 37 Houtman 2-0, 41. Van Til 3-0, 76. Brard 4-0, 78. Houtman 5-0. Scheidsrechter Oetelmans. Toe schouwers: 16.039. Feyenoord: Hiele: Wijnstekers. Van de Korput, Stafleu, Brard: Van Til, Jansen, Notten (Melis); Budding, ^Houtman, Van Deinsen. Haarlem: Boersma; Masefield, George. De Vries, Van Leen; Reuser (Balm), Huyg, Melgers; Beek, Van de Berg (Böckling). Lensen HH III MUI lil aw&asafctt VOLENDAM Volendam mocht van ge luk spreken dat de stand 1—1 bleef. In de laatste fase van de wedstrijd kreeg FC Den Haag mogelijkheden de gelijke stand alsnog om te zetten in een voor sprong, maar grove missers van o.a. Schoenmaker hielden de puntendeling in tact. Daarom was trainer Piet de Visser niet tevreden. „Ik vind het spijtig dat we niet hebben gewonnen. We hebben voldoende mogelijkheden gehad en daarom valt de uitslag me tegen. Tevreden ben ik wel over het spel van mijn ploeg. Er was voldoende beweging en de lef was aanwezig om aan te vallen". Zijn collega van Volendam, Jan Mak, heeft minder reden voor optimisme. „Gezien de kansen over de gehele wedstrijd mogen wij niet klagen. De uitslag had heel anders kunnen uitvallen. De speelwijze van Den Haag was moeilijk op te vangen: twee spitsen met daarachter vier middenvelders die knap in de aanval opdoken. Spelers als Hoekema, Schoenma ker en Jonker hebben door hun inzicht toch voor het nodige gevaar gezorgd". Dat gevaar werd onvoldoende opgevangen door Volendam. 'n verdedigend opzicht schoot het Volen- damse middenveld tekort maar het gaf ook onvol doende steun aan de aanval. Het werd trouwens negen van de tien keer afgetroefd door de Haagse middenlinie Het veel grotere loopvermogen bij de Hagenaars werkte nog eens in de hand dat de defensie van Volendam meermalen tegenover een groter aantal opponenten stond De druk op de verdediging van Volendam werd steeds groter en Den Haag kreeg ook steeds meer kansen. De slechte afwerking voorkwam evenwel een hogere produktie dan een treffer in de eerste helft hielden de ploegen elkaar goed in bedwang. Ondanks de vele schoonheidsfoutjes was het zeker geen onaantrekkelijke wedstrijd KANSEN Zowel voor het doel van Den Haag als Volendam deden zich spectaculaire momenten voor. Een schot van Hoekema na voorbereidend werk van Zondervan en Albertsen, belandde op de lat. De terugspringende bal werd overgekopt door Van Leeuwen. Uit een pass van Wim Kwakman schoot Kramer naast. Een kopbal van Guyt ging voorlangs en Albertsen was dicht bij een doelpunt, maar Vonk was net iets eerder bij de bal. Een uitstekende mogelijkheid kreeg ook Zondervan die Jonker op snelheid klopte en met een beheerst tikje de uitgelopen doelman Hoek leek te passeren. Maar de bal verdween naast het doel. Volendam kwam door Bijvank aan de leiding in de tweede helft. Een pass van de opgekomen Braan bereikte Helling die tegen de uitlopende doelman Galjé opschoot. Bijvank ving de terugspringende bal op en scoorde (1—0). Het was het eerste competitiedoelpunt van Volen dam in een thuiswedstrijd. Den Haag kwam vrij snel op gelijke voet. Jonker kreeg op het middenveld een zee van ruimte en kon ongehinderd de naar de vleugel uitgeweken Hoekema lanceren. Diens voorzet bereikte de toestormende Van Leeuwen, die glijdend de bal in het doel werkte: 1—1. Volendam ging steeds verkrampter spelen en mocht blij zijn met die 1—1. Schoenmaker had vijf minuten voor het einde de wedstrijd kunnen beslissen. Hij vergat echter met zijn hoofd te knikken na een voorzet van Korevaar en liet de bal langs zijn voorhoofd glijden. In de laatste minuut keek Van Leeuwen verbaasd naar scheidsrechter Van Swieten (een debutant in het scheidsrechterskorps voor het betaalde voetbal die gisteren voortreffelijk floot) toen hij werd gemangeld door Braan en doelman Hoek. Van Swieten wenste echter niet in te gaan op de claim van Van Leeuwen voor een strafschop. ERIK VISSER Scoreverloop: 55. Bijvank 1—0, 60 Van Leeuwen 1—1. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers 3000. Volendam: Hoek; Molenaar, Braan, Guyt, Vonk; Bond (Kwakman), Jonk (Tuyp), Helling; Bijvank, Wim Kwakman, Kramer. FC Den Haag: Galjè; Zondervan, Wickel. Van Vliet, Kore vaar; Jonker, Hoekema. Tempelaar; Schoenmaker, Albert sen (Blyie), Van Leeuwen. Albertsen dicht bij een treffer. Het werd er geen omdat Hoek redde. FC Den Haag kreeg meer kansen maar een was slechts succesvol. ■■mn mag van Ajax nogal strafschoppen gebruiken zijn doelpuntenproduktie op Tegen FC Utrecht nam twee feilloos, waarvan dit is die doelman Van slaat. Het treffen tussen FC Utrecht en een weer formidabel spelend Ajax was het ten volle waard. vijf minuten nam FC Utrecht zijn tweede en daaruit kopte De Kruyck in. Drie lanceerde Arnesen de snelle Meijer betekende 1-1. door het oog van de naald toen Van een vrije trap keihard buiten bereik van op de paal mikte. Ruud Krol kreeg een toen hij het niet eens was over de plek vrije trap genomen moest worden, slotfase van de eerste helft sloeg Ajax toch Een hoge voorzet van Schoenaker werd Van der yiag met de hand gespeeld en uit de strafschop kon Clarke 1-2 maken. Arnesen pas seerde met een ver schot de uitblinkende doelman Van Breukelen (1-3). In de tweede helft was Ajax oppermachtig zonder dat dit direct in doelpunten werd omgezet. Pas na een half uur werd het 1-4 toen Witbaard in de fout ging tegen Ling en Clarke andermaal de strafschop inschoot. Scoreverloop: 5. De Kruyk 1-0, 8. Meijer 1-1, 27. Clarke 1-2 (strafschop). 32. Arnesen 1-3. 77. Clarke 1-4 (straf schop). Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 16.000. FC Utrecht: Van Breukelen; Tervoort, Cabo, Van der Vlag, Witbaard; Rietveld (Van Staal), De Kruyk, Flight; Gozems, Van Veen, Van der Ham (Van Tamelen). Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol, Van Dord (Zwamborn), Lerby; Schoenaker, Arnesen, Tahamata; Ling, Clarke, Meij- De NCRV-sports- zaterdag een gedeelte uit de directe Spaan van de wed- het toernooi om de UE- tussen Athletic Bilbao en iarin de verslaggever Jo- Fernandez nadrukkelijk dat de bal uit het schol naar zijn waarneming naast ging. Zoals bekend meende de West- duitse scheidsrechter Horstmann dat het schot doel had getroffen en kende een doelpunt toe, waar door Ajax met 2-0 verloor. In deze Sportshow vertelde voorts Robert Colette, de enige Neder landse persfotograaf bij deze wedstrijd, in het bezit te zijn van door hem gemaakte foto's waar op zeer duidelijk te zien zou zijn dat de bal naast is gegaan. Vice-voorzitter Boering van Ajax heeft in de uitzending gezegd niet op de hoogte te zijn geweest van deze bewijsstukken, waarvan hij overigens graag gebruik wil ma ken om de protestbrief van Ajax bij de UEFA kracht bij te zetten. ROTTERDAM Het moet de verantwoordelijke heren van Feyenoord als hemelse muziek in de oren hebben geklonken. Meermalen klaterde het ap plaus op in de Kuip voor het met vreugde werkende en „lekker" voetballende team dat ook bij het afscheid de handen op elkaar kreeg. De geslonken, maar nog altijd kri tische aanhang accepteert dit Feyenoord, de jonge ploeg die is bevrijd van de druk van de vedetten. De jeugdigen, die vorig seizoen alleen werden ingepast als de gerenommeer- den verstek moesten laten gaan, hebben het nu voor het zeggen en zij doen hun mond, figuurlijk, wijd open. Ze zijn zichzelf en groeien met de week: Wijnstekers, Van de Korput, Stafleu, Brard, Van Deinsen, die een glanzende vorm toont en trainer Jezeks verzoek om een linkerspits voorlopig naar het hierna maals heeft verwezen. Natuurlijk, Feyenoord is geen wonderploeg. reikt niet naar de glansperiode die al weer zo'n jaar of zeven achter ons ligt, maar in een competitie waarin de „werkteams" zie Roda het 't best doen, zal Feyenoord zijn rol gaan spelen. Jezek heeft daarbij het voordeel dat hij geen grootschreeuwer is, want vóór dit seizoen heeft hij al bescheiden laten weten dat naar niet meer gestreefd wórdt dan een plaats in de subtop. Dat streven zou wel eens gun-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13