Nieuwe vinding houdt planten twaalf dagen in beste conditie GROENTE FRpMT EMEIM B#LLEI\I Steeds meer bollenexporteurs geven pijp aan Maarten ZONDER WATER TE GEVEN Bloemenshow met veel attracties in Vleutense bloemenveiling w GROOT ASSORTIMENT, MATIGE PRIJZEN LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 PAGINA 11 De nieuwe dubbele bloempbt, waarmee de planten langer in leven blijven zender dat ze vers water krijgen. HONSELERSDIJK De C.C.W.S., de Coöperatie ve Centrale Westlandse Snijbloemenveiling: te Honselersdijk met een omzetbedrag van rond de vijfhonderd miljoen gulden, staat wat de handel in potplanten betreft voor een nieuwe ontwikke lingsfase. Die is niet alleen voor veiling en kwekers van belang, maar ook voor de export en strijd op de wereldmarkt. Het gaat echter evengoed de Nederlandse huismoeder als de kantoren- aan en de vele andere plaatsen waar planten zich een plaats hebben ver overd en zich in snel tempo uitbreiden. Het is te danken aan een op zichzelf simpele ontdekking, waardoor plan ten door middel van een lont je van glasvezel acht tot twaalf dagen zich op de gewo ne manier van water behoe ven te worden voorzien. Dat is van groot belang voor de Nederlandse planten, die soms verre reizen moeten ma ken maar ook voor de planten in huiskamers, kantoren en dergelijke die nu in de week einden en bij vakanties nog wel eens vergeten worden. Nu al wordt in handelskrin gen veel belangstelling voor het nieuwe systeem getoond. Voor de Westlandse kwekers van bloemen en planten wel ke teelt de laatste jaren zich op stormachtige wijze ontwik kelt, ook omdat de teelt van de aloude groente en fruit op grote schaal wordt omgewis seld voor die van bloemen en planten is het van groot be lang dat de afzetmogelijkhe den daarmee gelijke tred hou- De initiatief is te danken aan samenwerking tussen weten schappelijk instituten zoals de Landbouw Hogeschool in Wa- geningen en praktijkorganisa ties als aan de bloemenveilin gen Aalsmeer en Honselers dijk. Aan de C.C.W.S. wordt voor het eerst de nieuwe voorziening in waterbehoefte van planten toegepast en is nu voor de handel beschik- Lont Dat gebeurt door een capillai re glasvezel die in de bloem pot is aangebracht en verbin ding heeft met water, dat in een tweede potje van kunst stof is gedaan. Het voordeel van deze tweede bloempot is tevens dat de originele en soms weinig aantrekkelijke rode bloempot is weggewerkt. Het laagje water dat net iets beneden de rand van de bin- nenpot moet blijven, maar het de plant mogelijk water op te nemen dat - afhankelijk van de plant en pot - tot twaalf dagen in de waterbehoefte voorziet. Er is gelijktijdig een ander profijt van getrokken, door in korrelvorm een meststof toe te dienen, die bij het smelten meteen de meststof fen vrij geeft en de plant langer levensmogelijkheden geeft. Tussen aanvoer ter veiling en aflevering aan de „consu ment" kunnen afhankelijk van de afstand bij export, soms veie dagen en nachten liggen, die nu nadelige in vloed op de kwaliteit van de platen uitoefent maar met de nieuwe pot wordt opgevan gen. Vooral ook de expor teurs zien hierin een belang rijke kans voor verruimen van de afzet in het buiten land, waar de concurrentie uit andere landen zoals Israël sterk toeneemt. In eigen land zal de verzorging van de plan ten ook minder eisen stellen, hetgeen vooral voor kantoren en tehuizen van veel beteke nis is. In zuurstofproduktie leveren de platen hun aan- Werkgroep De nieuwe methode is niet alleen te danken aan het werk van eigen personeel van de C.C.W.S., maar ook van de diverse werkgroepen die rui me aandacht aan het West- land als produktiegebied van bloemen en planten geeft, ui teraard naast die van groente en fruit. In de C.C.W.S. zelf zijn het onder meer de heren J. A. Bentvelsen uit de Studiegroe pen, G. C. van der Berg van het Bemiddelingsbureau en A. Dijkstra van de afdeling, wetenschappelijk onderzoek die de zorg voor ontwikke ling en uitvoering van het zogenaamde Groflor-systeem hebben. In België was men met toepassing van het sys teem al op weg, maar het is nu door de C.C.W.S. in toe passing gebracht. De planten worden nu gelei delijk in toenemende mate in de nieuwe pot in omloop ge bracht. In 1977 nam de aan voer van potplanten aan de C.C.W.S. met bijna dertig pro cent toe tot de in aarde van bijna veertig miljoen gulden. Ook voor dit jaar wordt een toename verwacht zodat de C.C.W.S. een speciale ver koophal en koperstribune heeft gebouwd die thans in vol bedrijf is. Marktonderzoeken hebben uitgewezen, dat de impuls- markt voor planten in de ko mende jaren nog zal toene men, waarmee ook door de C.C.W.S. in sterke mate reke ning wordt gehouden. Vleuten Van donderdag 21 september tot zaterdag 23 september houdt de bloemen veiling te Vleuten haar jaar lijkse bloemententoonstelling onder de naam „Bloemenhart 78". Deze naam symboliseert de centrale ligging van veiling en produktiegebied m Neder land. BLoemenhart 78 is de voort zetting van de vorig jaar met zoveel succes gehouden jubi leumtentoonstelling in Vleu ten. toen de bloemen- en plan- tenveiling „Utrecht Om streken'' haar 60-jarig jubi leum vierde. Zo'n 18.000 be zoekers genoten toen van de bloemenpracht. De expositie omvat vele dui zenden bloemen en planten in vele kleuren en arrangemen ten. Cyclamen vormen één van de bekendste potplanten m het Vleutense gebied. Daar naast is er een grote verschei denheid aan andere bloeiende en groen-blijvende potplan ten. Bij de snijbloemen zijn de voornaamste produkten, an jers, rozen en chrysanten. Men kan op de tentoonstelling naast deze duizenden bloe men- en planten zien, ook alle mogelijke informatie opdoen. Er komen informatie-stands van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw- en Plant kunde en over opleiding aan tuinbouwscholen. Het Bureau Voorlichting Bloemen en Planten is aanwezig met ver- zorgingstips over bloemen en planten en natuurlijk met de bekende „Bloemen houden van mensen" stickers. Zaterdag 23 september kan men tevens bloemen of plan ten kopen door met een druk op de knop de veilingklok stil te zetten. Tijdens de Bloemen tentoonstelling zorgt de Stich ting Mensen helpen mensen" voor tal van aktiviteiten, on der meer een verkiezing van Miss Bloemenhart. Op vrij dagavond en zaterdag is er een braderie; tevens treden er dan bekende artiesten op. De tentoonstelling is geopend op 21 en 22 september van 10 tot 22 uur. Op zaterdag 23 sep tember van 9 tot 18 uur. Om deze tijd van het jaar wordt er een breed groenten-assortiment aangevoerd. Er bestaat dus een grote keus voor de consument. De prijzen voor de meeste gewassen kunne beslist niet hoog genoemd worden, enkele uitzonderingen daargela ten. De aanvoer van snijbonen van de volle grond is zijn hoogtepunt gepasseerd, als gevolg hiervan liep de prijs wat op en kwam op 2,30 per kilo terecht. Daar naast worden er pronkbonen aangevoerd, die ruim een gulden goedkoper zijn, nl. 1,20 per kilo. Van prei is de aanvoer gegroeid naar ongeveer 550 ton per week. Door de bank genomen is de kwaliteit van de aangevoerde prei goed, een zware lange en blanke schacht. De gemiddelde prijs wist zich de afgelopen week redelijk te handhaven en bedroeg 70 cent per kilo. Geleidelijk groter Het is niet uitgesloten dat de prijs voor dit gewas de komende week nog iets daalt. Koolrabi wordt van de volle grond en van onder glas aangevoerd. Ook op veiling Westland-Zuid begint de aanvoer weer ge leidelijk groter te worden. De gemiddelde prijs per stuk bedroeg 42 cent. Spruiten worden in steeds grotere partijen aange voerd. De kwaliteit van de spruiten is goed, ze zijn hard en gezond. De kiloprijs lag eind vorige week opl»gcgavaarl»/6l0i De vraag naai' spruiten is goed, waardoor er op een vast prijsverloop gerekend mag worden. Het witlofseizoen is bescheiden van start gegaan, althans wat de grootte van de aanvoer betreft. Er wordt voor het komende seizoen op een grote aanvoer gerekend. Dit valt af te leiden uit het feit dat de beteelde oppervlakte dit jaar groter is dan in 1977. Toch moet deze uitspraak onder voorbehoud gemaakt worden, want de wortels zijn natuurlijk nog niet gerooid. Uit het verleden is bekend dat de weergo den een lelijke stok in het wiel kunnen steken. Omdat er slechts kleine partijtjes aangevoerd werden waren de prijzen hoog. Voor de A I sortering werd ruim zes gulden per kilo betaald. De prijs zal voor lopig aan de hoge kant blijven. Door het wat ruimere aanbod van bloemkool is de gemiddelde prijs iets gedaald en kwam op 1,50 per stuk terecht. De aanvoer kan nog verder toenemen, waardoor lagere prijzen niet uitgesloten zijn. Het ruime aanbod van kroten (75 ton meer als vorig jaar) vond een goede vraag. De gemiddelde prijs lag 6 cent per kilo hoger als vorig jaar en bedroeg 25 cent. Voor andijvie kwam er wat schot in de prijs, deze liep Spaanse pepers, zoals ze de laatste tijd worden verpakt eind vorige week op naar 47 cent per kilo. Het is niet uitgesloten dat de prijs weer wat zal dalen. De prijs van kassla en die van natuursla ontloopt elkaar weinig. Voor kassla werd 16 cent per krop betaald en voor natuursla was dit 12 cent. Voor de komende week worden er wat hogere prij zen verwacht omdat de aanvoer wat klei ner zal worden. Het aanbod van sperziebo nen nam wat af. De gemiddelde prijs liep op naar 1,80 per kilo. De aanvoer neemt verder af waardoor de prijs geleidelijk hoger zal komen te liggen. Het prijsverloop van spinazie wisselt soms sterk, op veiling Westland-Zuid werd er eind vorige week 35 cent per kilo betaald. Bij de prijsvor ming van aubergines is het eind vorige week ineens goed misgegaan. De prijs daalde zeer sterk en bleef op gemiddeld 1,75 per k»ilo steken. De week ervoor lag de gemiddelde prijs op 3,50 per kilo. Het lijkt erg onwaarschijnljk dat deze uitzon derlijk lage prijs zo zal blijven, verwacht wordt dat de prijs zich weer snel zal herstellen. Voor radijs liep de gemiddelde prijs weer op naar 4 dubbeltjes per bos. Bij de rode paprika's ging het eind vorige week weer fout, want de prijs zakte als een baksteen en kwam op gemiddeld 1,54 per kilo. Naar verwacht zal de prijs zich de komende week weer herstallen, maar of hij weer oploopt naar 2,85; per kilo wordt betwijfeld. Groene paprika's Bij de groene paprika's bleef de gemiddel de prijs aardig op peil, nl. 1,70 per kilo Toch was er afgelopen woensdag een uit schieter naar 2,17 per kilo. De gemiddel de prijs zal de komende week waarschijn lijk weinig veranderen. De prijzen voor komkommers veranderden nagenoeg 'niet. De zwaardere sorteringen werden zelfs iets goedkoper. De druk op de prijzen zal de komende week blijven bestaan. De toma tenprijs moest het de afgelopen week ook duidelijk ontgelden. De gemiddelde prijs voor de A-I-tomaten daalde van :1,07 naar 72 cent per kilo. Er worden ruime aanvoeren verwacht waardoor een herstel moeilijk lijkt. Chinese kool bracht 50 cent per kilo op. Voor spitskool werd slechts 13 cent per kilo betaald. Rettich bracht gemiddeld 36 cent op. Voor de courgettes varieerde de prijs van 52 tot 86 cent "per stuk. Ijsbergsla liep in prijs op haar 1,07. De aangevoerde postelein werd Ver kocht voor een prijs van 60 cent per kilo. MEER BLOEMEN MAAR TOCH MINDER GELD Dit wordt nu niet bepaald een florisant overzicht van de bloemenhandel aan de C.C.W.S. over de afgelopen week, al delen andere bloemenveilingen hetzelfde lot. Het lot van een enorm gegroeide aanvoer met als gevolg daarvan inzinking m de prijzen. Om dat meteen maar met een enkel cijfer te vertalen, de aanvoer bestond afgelopen week uit totaal 32.647.365 bos of stuks met een omzetbedrag van 7.881.194,53 tegen een aanvoer van 22.923.368 bos op stuks en opbrengst van 7.464.177,15 in dezelfde week van het vorig jaar. De ongeveer twee miljoen bos of stuks méér leverden dus een vrijwel gelijk omzetbedrag op, hetgeen uiteraard zijn weerslag vindt in de prijzen voor de diverse produkten. Over de hele linie een soms forse prijsda ling, met slechts een uitzondering voor belinda ja heus gemiddeld één cent hoger in prijs! Maar dat zet geen zoden aan de dijk. Verder dus overal prijsdaling waarvan straks enkele noteringen. Hoe komt dat alles? Zoals gezegd, een enorme toename in het aanbod. ONdanks de goedwillende handel is dan alleen door lager prijs nog voldoende afzet, zij het dat er ook wel doordraai moest worden genoteerd. Maar dat is niet hele maal een zeldzaamheid! Het bijzonder zachte weer met zelfs des nachts milde temperaturen had wel het voornaamste aandeel in de kwade gang van zaken. Daarbij moet een veranderd teelt schema worden geconstateerd bij de trosan- jers. Hierdoor een groter aanvoer van rond de drie miljoen en totaal van méér dan tien miljoen, waarvan acht miljoen tros en ruim drie miljoen Amerikaanse anjers. Hierbij kan worden aangetekend, dat in het eerste halfjaar 1978 de trosanjers beperkter waren dan vorig jaar. De prijzen stonden dan ook onder zware druk en daalden met ongeveer een derde vergeleken bij vorige week. De goede en extra kwaliteit bloemen werd nog wel aar dig betaald maar kon het geheel niet goed maken. Ook met de freesia, aanvoer bijna vijf miljoen bos tegen goed drie miljoen vorig jaar, ging het in de fout met de prijzen. Men had aanvankelijk hoopvolle verwach tingen voor de laatste dagen van afgelopen week maar die gingen niet in vervulling. Wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar èijn: Amerikaanse anjers 19 (31), trosanjers 15 (23), anthurium 93 (15), snijgroen 15 (18), jaarrond troschrysanten 31 (40), idem geplo zen 45 (54), idem normaal 42 (47), freesia 11 (17), gerbera 34 (40), gladiolen overigen 8 (9), gladiolen col. v. nan. 4 (9), irissen 10 (18), leliekelken 52 (76), lelietak 31 (33), grote rozen 23 (27), idem klein 16 (18), sonia 18(24), belinda 15 (14). potplanten nam ook Sterk' toe met prijzen van matig tot redelijk, waarbij de bloeiende planten het iets béter deden dan de groene. Wat deze week betreft, mede aan de hand van de vraag naar meermalig fust aaö de veiling, kan een flinke aanvoer van snijbloe men worden verwacht. Of de prijsvorming zal verbeteren stagt te bezien KOEIEMAAG HOEFT NIET TE KNORREN DEN HAAG Geen koeiemaag hoeft de komende winter te knorren, want, zegt het ministerie van landbouw in zijn jongste overzicht van de stand der landbouwgewassen, er is dit jaar ruim voldoende ruwvoeder voor de stalperiode gewonnen. Op hun snijmaïs moeten de runderen deze nazomer en herfst misschien wel wat wachten. Dat gewas kan pas laat geoogst worden, omdat het anders niet voldoende rijp wordt. Grotere fruitoogst DEN HAAG Volgens de jongste "landelijke indicatie" van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal de appe- Ioogst dit jaar 37 procent groter zijn dan die van vorig jaar, de perenoogst 5 procent groter. De indicatie is geba seerd op taxaties door fruitteeltdeskundigen van het minis terie van landbouw. Van appelen wordt een oogst verwacht van 535 miljoen kilo, tegen 390 miljoen vorig jaar. Daarvan zal 430 miljoen kilo in de handel komen, tegen 315 miljoen vorig jaar. Er wordt een perenoogst verwacht van 110 miljoen kilo (vorig jaar 105 miljoen), Waarvan handelspro- duktie 95 miljoen (vorig jaar 90 miljoen). Veestapel gegroeid DEN HAAG Op 1 juli van dit jaar waren er in ons land; 4.932.000 runderen, 57.000 stuks of ruim één procent meer dan een jaar tevoren. Het aantal melk- en kalikoeien nam met 2,5 procent toe tot 2.259.000 stuks. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit voor het ministerie van Landbouw uitgezocht. Hillegom De allergrootste drukte in de bloembollenexport is nu wel achter de rug. De exporteurs op Amerika hebben hun bollen al lang en breed de deur uit en de collega's met een Europese handel schieten ook al aardig in de richting. AI moeten er natuurlijk nog vele honderdduizenden gepro grammeerde tulpen en irissen worden verzonden. Het bollenland wordt weer plantklaar gemaakt Het tijdvak dat het aantal ex porteurs even boven de 600 xlaakp is verleden tijd. Het a brokkelingsproces dat een aantal jaren geleden inzette, bleek niet te stoppen. In het seizoen 1973—1974 registreer de men nog 581 exporteurs, een seizoen later waren dat er 567 geworden, wéér een jaar later kwam men niet hoger dan 530 exporteurs en in het seizoen 19761977 bleef men op 507 exporteurs steken. Dit jaar zal het aantal stellig on der de 500 zijn gekomen. Schijn bedriegt aantal kan nl. nauwelijks als een „echte" exporteur worden aangemerkt als U weet dat een grote groep van 614 be drijven een omzet heeft die onder de 50.000,blijft. Men kan moeilijk aannemen dat men voor een dergelijk bedrag ook nog eens een paar maanden in het jaar óp pad is. Of men moet met zijn da dendrang, zijn vrije tijd en zijn geld toch geen raad wete- \n. Vermoedelijk gaat het hier om bedrijven die in hoofdzaak op de kwekerii zijn toegespitst en daarnaast ook nog wel eens wat bollen in het buitenland verkopen. Een groep van 42 exporteurs heeft een omzet die tussen de 50.000,en 100.000,ligt en ook dat moeten „parttimers" zijn. Groten groeien groter Opvallend is intussen wel dat de allergrootste exportbedrij ven steeds groter worden. Een kleine groep gaat steeds meer van het totale pakket opeisen. De cijfers over de laatste vier jaar illustreren dit duidelijk. In het seizoen 1973—1974 zijn er vijftien expörteurs die een omzet hebben die boven vijf miljoen ligt. Zij nemen dan 27,7 van de totale verkoop in het buitenland voor hun rekening. Steeds meer exporteurs wor den gedwongen de pijp aan Maarten te geven. Een jaar later blijken er zeventien ex porteurs te zijn die boven de vijf miljoen omzet reiken. Zij tekenen voor 30,4 van de totale bollenexport. In het sei zoen 1975—1976 zijn er eenen twintig die de vijf miljoen- grens passeren. Zij hebben dan al 36,8% van de totaal omzet in handen. In het sei zoen 1976—1977 is het aantal exporteurs met een omzet van vijf miljoen en meer al op vijfentwintig gekomen. Zij verkopen voor 202.434.000,— en dat betekent niet minder dan 42,2 van de totale bolle nexport. fentwintig ondernemers hard op weg is om de helft van de bollenexport voor zijn reke ning te nemen. Zij zouden een geweldige greep op de binnen landse markt kunnen hebben als..ze maar kans zagen hun vraag te bundelen. Ze zouden dan het bollenvak kunnen dwingen in de baan die zij wensen. Gelukkig voor het bollenvak is er voorlopig geen schijn van kans dat het zo ver komt. Om te beginnen vertrouwen ze el kaar niet verder dan ze elkaar kunnen zien, verder is de con currentie zo groot dat ze el kaar het verlies nauwelijks gunnen en de kans dat zo'n groep nog eens tot een geza menlijke inkoop komt, kan men voorlopig wel vergeten. - Er is trouwens nog iets dat fusies of heel nauwe samen werkingsvormen in de weg staat. Een aantal van deze gro te ondernemingen bestaat nl. uit familie-bedrijven. De aan delen zitten voor een deel jn handen van zwagers, zusters, enz. die niet rechtstreeks bij het bollenvak zijn betrokken. Vele pogingen om tot een fusie te komen, zijn op dat püöt stuk gelopen. Deze aandeel houders vinden het nl. uitsté kend als men tot een fusie mpt andere bedrijven wil komen, mits hun aandelen voor die tijd maar verzilverd worden. Zo moet tegen wil en dank bij veel bollenexport-bedrijven ü- les min of meer blijven zoals het was. Grenzen aan groei Er zijn trouwens grenzen aan de groei van de heel groten. De bottleneck blijft dat een zeer groot deel van de werk zaamheden zit samengeperst in vier laaiend drukke weken. Een omzet van vijftien, hoog stens twintig miljoen per be drijf is wel de top. Boven die grens is het gewoon niet om te „begapen", omdat alles in enkele weken aangevoerd, ver pakt en verscheept moet wor- Maar de club van de „grote jongens" boven de vijf miljoen omzet, zal de komende jaren stellig nog wel groeien. En dat zal dam natuurlijk gaan tën koste van de kleinere man. Zoals altijd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11