Wel eens van zuinig inhalen gehoord? EurochequeOok zo handig in het buitenland eveel overtredingen minimumloon £ekióe(Soma/ril Eten met echt zilver kan nu Shell helpt, deel 8 NNENLAND iristoffel iijji bij KLM Martinair [V-bonden eisen harde aanpak VERSTEENDE EER Aantjes: Kabinet moet de rit volmaken" Doodslag en inbraken: eis jaar Rijnmond worstelt met samenstelling dagelijks bestuur Jaarkaart NS op 1 november Polio in Ierseke en Opwinding rond ondernemingsraden Reisbureau verduistert vakantiegeld LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 n een onzer verslaggevers.) ïECHT Uit een nog geheim rapport de Loontechnische Dienst van het listerie van Sociale Zaken blijkt, dat m 30.000 werknemers nog steeds min- dan het verplichte minimumloon krij- Dit komt volgens deze dienst vooral r in de horeca, de handel en bij agrari- t bedrijven. In dit verband eist de idingsbond van de FNV een harde Si één onzer verslaggevers) erdam Christoffel rei- bv in Rotterdam, die elk vele duizenden vakantie- ers met vliegtuigen van (ederlandse char ter maat- ppij Transavia naar hun «nming bracht, maar mee zoals gisteren werd :ld gebroken heeft, heeft iet grootste gedeelte van ■oor de zomer van 1979 idigde vliegtuigstoelen be- bij Martinair en bij de odam Air Lines (RAL), ei- lom van Christoffel zal 1979 een geregeld lijnen- openen met twee Fokker 1000-Fellowship-to estel- Jie elk plaats zullen bieden tachtig passagiers. Het contract, dat gisteren in Ihristoffel-hoofdkantoor te >rdam officieel werd gete- bevat echter een clausu- iat de koop geannuleerd als de Rijks Luchtvaart ist niet tijdig afkomt met u'tieve vergunningen yoor ensten op een aantal (gevende bestemmingen. aanpak door de rechter van de ontduikers van het minimunloon. De Voedingsbond-FNV stelt, dat op deze ontduiking niet alleen een forse geldboete, maar ook gevangenisstraf past. In de agrarische sector komt het volgens de Voedingsbond voor, dat bedoelde werk nemers soms zestien procent minder loon krijgen, dan het minimumloon. In de hore ca ligt dit hier en daar op tien procent minder, dan het minimumloon. De bonden vinden, dat er hoognodig een wetswijziging moet komen, die het mogelijk maakt werk- gevers-in-overtreding voor de rechter te kunnen brengen. Thans kan de werknemer weliswaar naar de kantonrechter stappen maar dit geeft weinig ruimte voor werkelij ke straffen. De werkgever moet in dit geval hoogstens achterstallig loon betalen. Straffen is er nog niet bij. Bovendien zijn hierbij de grootste risico's voor de werknemer, om dat aldus de Voedingsbonden „de werkge ver al gauw met de smoes over verstoring an de goede arbeidsverhoudingen de werk nemer op straat kan zetten." Vandaar de dringende eis, een wettelijke regeling te maken, om de werk^evers-in-overtreding werkelijk gerechtelijk te kunnen aanpak ken. Een - in steen uitgebeeld - zeehondje siert thans de Tweede Kamer. Het "Tweede Kamer" hokceyteam onder aanvoering van J. van Dijk (rechts) won dit beeldje na een hockeytournooi in Winsum. Beeldhouwster Marga Hofman lacht vertederd om de aan haar zeehondje bewezen eer door Kamervoorzitter Vondeling (links), die het gisteren ontving. Haag „Voor grote dingen, voor ie dingen dat is de Eurocheque", it een meerstemmig dameskoortje is de STER-reclame u toe, om dan, ►gelijk nog enthousiaster, unisono sluiten met: „ook zo handig in het Jand". zoveel charmante overtuiging kun ten weerstand bieden. Je' verscheurt irobetaalkaarten die je nog hebt - heb je al jaren in het buitenland. eloos geld mee kunnen opnemen bij postkantoor - en stapt onvervaard de dichtstbijzijnde bank. Toevallig je daar al jaren een rekening lopen, dus ben je er toch al kind in huis ocheques meneer, natuurlijk, ideaal almiddel, vooral in het buitenland, elke bank daar kunt u geld opne- U krijgt van ons een betaalpas en lies. Die betaalpas kost u een tientje gevoel van enige wrevel stap je leur weer uit. Een tientje per jaar tn, plus nog een tientje voor je 11. Voor die giropas vhoef je geen te betalen. Maar ja, daar staat tq- iver dat je grotere bedragen met een cheque kunt opnemen. Driehonderd tegelijk, en in het buitenland )g meet-, heb je gehoord. Dat lit veel goed natuurlijk. Nou, als je vlak voor je vakantie zo'n setje van Urocheques krijgt en je gaat naar Strijk dan heb je mooi een -waarde 18.750 Franse frèncs in de binnen- van je vlot gesneden lichtgewicht A-tje zitten. Dat bedrag heb je na- "k helemaal niet op je rekening maar weet die bank veel, die be- wel, Eurocheques zijn tenslotte randeerd. Wevel van een tientje gaat al aardig de vakantie komt er aan, het ma- met cheques is per post gestuurd, problemen dus. Tot men na een dagen, het reisdoel bereikt heb- wel op problemen stuit. Want wat i? Het moge waar zijn dat men bij lisch elke bank die cheques inwis- maar er wordt wel een flinke provi- berekend, die varieert van twee tot gulden! Dat deuntje: rt,Voor grote dingen, voor kleine dingen, ook zo handig in het bui tenland" dreunt sarcastisch door je hoofd als je een dag later de benzine tracht te betalen en men je vertelt dat men geen cheques aanneemt. En je in een café-restaurant waar je van de schok wilt bijkomen een plakkaat aan de wand ontwaart waarop de eigenaar u eröp wijst, dat cheques beneden de 25 gulden niet worden geaccepteerd. Bovendien word je dan ook nog gecon fronteerd met benzinepomphouders die kosten in rekening brengen voor het be talen met een cheque, kosten die oplopen tot zo'n tien procent. Zo'n vakantie vliegt als een schaduw heen en terug-gekeerd in het goede va derland, stap je, met de laatste gegaran deerde Eurocheque in de hand geklemd, op een tijdstip dat elke zichzelf respecte rende bank - met voorbijzien van service aan de cliënt - gesloten is, een bureau van de grenswisselkantoren (GWK) bin nen, om daar driehonderd harde zilveren guldens te incasseren. Nietwaar, je moet nog benzine tanken, nog wat leefkost voor het komepde weekeinde inslaan en moeder de vrouw heeft niet zo'n zin om meteen weer te gaan koken, het wordt dus even een Chineesje pikken. Vandaar. De lokettist bekijkt de cheque, bekijkt de betaalpas, graait in de geldruif en telt vervolgens exact 297,25 gulden voor u uit. „Hé dat gaat zo maar niet", protesteer je verbolgen, „die cheque is driehonderd gulden waard. In Nederland hoef ik bij geen enkele bank commissie te betalen". „Het spijt me meneer", zegt de lokettist, „bij óns wel, dat zijn de voorschriften!". Woedend stap je weg om later officieel van het hoofdkantoor van de grenswis selkantoren bij monde van de heer L.Zelders te horen, dat de eenzame lo kettist volledig gelijk had. „Kijk", zegt hij, „de grenswisselkantoren zijn geen of ficiële bank. Daarom zijn we ook niet aangesloten bij de 'Stichting Bevordering Chequeverkeer. Binnen die stichting heb ben de banken onderling de regeling ge troffen dat zij eikaars cheques wederke rig zonder kosten zullen verzilveren. Wij geven zelf geen cheques uit, dus van we derkerigheid zou dus al geen sprake kunnen zijn. Het begint er overigens wel op te lijken dat we op de avonden en op de zaterdagen en zondagen een soort verlengstuk van de banken zijn. Het aan bod van Eurocheques, betaalcheques en girobetaalkaarten is dan overweldigend. Dat betekent natuurlijk wel dat we een groot renteverlies hebben, in tegenstel ling met wanneer we gewoon geld inwisselen". Wat die andere 'klachten betreft: op het hoofdkantoor van de Algemene Bank Nederland (ABN) in Amsterdam zegt de heer Oudhof, produktspecialist rekenin gen, die dagelijks met het wel en wee van Eurocheques te maken heeft: „Inder daad bereiken ons ook klachten van re keninghouders dat hun door benzinepom phouders in het buitenland bepaalde kosten in rekening worden gebracht. On juist natuurlijk, maar daar wordt door de banken daar herhaaldelijk op gewe zen. Dat rekeninghouders vaak hun reke ningen overtrekken (in de rode cijfers brengen) is natuurlijk een zaak die een bank en een bepaalde rekeninghouder aangaat". De heer J.Jonkheer is secretaris van de Stichting Bevordering Chequeverkeer. Hij is maar al te graag bereid om het eld het doel van de Eurocheque: „Zon der geld op zak toch te kunnen betalen, we hebben regelingen met de midden stand in Nederland dat de cheques zon der kosten kunnen worden verzilverd. In het buitenland, zo zij, we overeengeko men, is het internationaal geregelde com missiebedrag 2,5 Zwitserse franc. Ik weet dat er banken zijn die meer berekenen". Dan het moeilijke punt van de kosten die de girodiensten niet berekenen. „Het is duidelijk", zegt de heer Jonkheer, „dat het draaiend houden van een dergelijk project niet zonder kosten gaat. Die kos ten moeten worden gedragen daar waar ze veroorzaakt worden. De cliënt doet een beroep op de diensten van een bank en die bank wü dat beloond zien". Jawel, maar waarom kun je de girobe taalkaarten dan wel gratis wisselen? Dan blijft het enig echte goede antwoord uit. Te politiek? De bankier is en blijft voorzichtig. GERARD CRONÉ. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Voor het eerst in de geschiedenis van de mensheid is het nu moge lijk om te eten met echt zuiver ongelegeerd zilveren tafelbestek. Tot nu toe be vatte het zilveren" bestek altijd nog zo'n tien tot vijf tien procent koper om het zilver harder te maken. Het procédé dat het pure zilver hard genoeg maakt voor de tafel is een vin ding van de N.V.Neder landse Metaalwarenfabriek M.J.Gerritsen te Zeist, be-' ter bekend als de produ cent van Sola Platewerk. De directeur van deze fa briek, de heer A.Gerritsen zegt dat hij mikt op de ko pers die een waardevaste belegging zoeken. Hij zei tevens te hopen dat door dit nieuwe bestek de posi tie van de werknemers in de drie bedrijven in Zeist, Ter Apel en Gramsbergen wordt versterkt VAN AGT STRAKS WEER LIJSTTREKKER C.D.A (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitter van de CDA-Tweede Kamer fractie mr. W. Aantjes, vindt dat premier Van Agt bij de volgende Tweede Kamerver kiezingen weer moet optreden als lijstaanvoerde va* het CDA. Hij is echter eveneens van mening dat „een" coali tiekabinet, dus ook het huidi ge, in beginsel géén inzet van verkiezingen kan zijn. Aantjes schrijft dit in het zojuist verschenen nummer van het maandblad AR Staat kunde. Hij legt er sterk de nadruk op dat de Kamerfrac tie voor de eigen identiteit van de christelijk-democrati- sche stroming zal moeten wa ken, daarmee de opstelling van de bewindslieden vanuit hun verantwoordelijkheid aanvullend. De CD A-fractie mag zich niet vereenzelvigen met de coalitie.maar voor wat Aantjes betreft is er geen ver schil van mening dat het ka binet moet blijven, de rit moet volmaken. Hieraan moe ten dan fractie en kabinet wel beide hun bijdrage leve ren. De ministers moeten pri mair de homogeniteit van het kabinet naar buiten represen teren; het niet in acht nemen daarvan is* een grote klacht in de voorgaande periode ge weest. Om spanningen te voorkomen vindt Aantjes intensief over leg een belangrijke zaak. ahalessy is i-Indonesisch'' (ANP) D. Sahales- begin dit jaar vanuit 'lesië naar Nederland ge- hte componist van het molukse volkslied, is pro- irta gezind. schrijft „generaal" Izaac sela, die zich leider van de jilutionaire regering van de j" noemt. De „andere" •Molukse leider, ir. Manu- wijst de beschuldiging Tamaela van de hand. gegevens over Sahalessy aldus Manusama. ;'Jit zijn New Yorkse kan- sat Tamaela de Zuidmo- gemeenschap in Neder- Weten dat Sahalessy ie- met twee gezichten" is. Tamaela blijkt dat on eer uit de vele Indonesi- Wdbrden die Sahalessy ge- ROTTERDAM Het open baar lichaam Rijnmond - Ne derlands eerste gewest - ver keert in flinke politieke problemen. Over nog geen twee weken moet de op 31 mei gekozen leden van de Rijnmondraad geinstalleerd worden, dan worden ook de leden van het dagelijks be stuur aangewezen. Lange tijd zag het ernaar uit dat Rijnmond een dagelijks bestuur van vijf PvdA-ers en één D'66-er zou krijgen, maar kort geleden braken de on derhandelingen af. De PvdA wendde het steven en keerde zij zich naar het CDA, dat met 22 leden in de Rijnmon draad vertegenwoordigd is. Aanvankelijk wilde de PvdA alleen praten over de verde ling vijf tegen één, maar het CDA wil: de alleen praten over minstens twee zetels, an ders geen PvdA verklaarde daafop dat de verdeling vier- twee „bespreekbaar" zou zijn. Vol spanning kijkt» qjen in Rijnmond uit naar de benoe ming van een nieuwe voorzit ter. Er zijn drie kandidaten De Delftse burgemeester Oele (PvdA), het Tweede Kamerlid Kleisterlee (CDA) en oud- staatssecretaris Zeevalking (D'66). UTRECHT (ANP) De nieu we NS-jaarkaart zal niet, zoals aanvankelijk gemeld, vanaf 1 oktober verkrijgbaar zijn, maar vanaf 1 november. Aldus een mededeling van NS. Bij alle loketten van de spoorwe gen is vanaf 22 september in- fonhatiemateriaal over de nieuwe kaart beschikbaar. De kaart, die voor de tweede klasse 185,- em voor de eer ste 260,- kost, geeft recht op onbeperkt reizen per trein ge durende een jaar. Voor leden van een gezin is er reductie. Utrecht (ANP) Het ministe rie van volksgezondheid heeft meegedeeld dat bij een 22-jari- ge man in Ierseke polio is vast gesteld. De patiënt, die niet tegen polio was ingeënt, is met zware ver lammingen in een ziekenhuis opgenomen. Het totaal aantal dit jaar in Nederland geconsta teerde gevallen van polio is nu opgelopen tot 108. .ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse officier van justi tie, mr. D. J. Copper, heeft gistermiddag straffen van ne gen en zes jaar geëist tegen drie mannen, die in de nacht van 30 óp 31 juli van vorig jaar bij een inbraak in Krimpen aan de Lek de 82-jarige Ber- nardus F. Sloof zo hard op het hoofd sloegen, dat hij aan de gevolgen van een hersenbloe ding overleed. Ook moest het drietal zich verantwoorden voor een reeks van tweehon derd inbraken. De hoogste straf, negen jaar, werd geëist tegen een 36-jarige zanger-tekstschrijver uit Rot terdam. Naast de inbraak die de dood van Sloof tot gevolg had, bekende hij ook zijn aan deel in 117 andere inbraken. Zijn broer, een 34-jarige straat- maker uit Leeuwarden, hoordé zes jaar tegen zich eisen. Hij bekende 42 inbraken te hebben gepleegd. Voor de derde ver dachte die betrokken was bij de fatale kraak in Krimpen, een 31-jarige Rotterdamse gla zenwasser, had de officier eveneens een gevangenisstraf van zes jaar in petto. De recht bank doet op 28 september uit spraak. De vernieuwing van de Wet op de Ondernemingsraden heeft reeds herhaaldelijk aanleiding gegeven tot politieke strubbelingen van meer of minder ernstige aard. Hieraan liggen niet slechts politieke verschillen van inzicht ten grondslag. Ook het streven naar. verbreding van de maatschappelijke medeverantwoordelijkheid van de fac tor arbeid in een tijd, waarin materiële vooruitgang niet of slechts beperkt mogelijk is, speelt een rol bij de wens tot versnelling van op gang gekomen processen. Het is daarbij te betreuren, dat met name bij de wet geving rond de Ondernemingsraden waarschijnlijk te snel gehandeld is. De vorige wijziging, van ingrijpende aard, heeft veel tijd nodig gehad voordat werkgevers en werk nemers ermee vertrouwd waren. En het heeft tijd gekost alvorens de onderneming als geheel met nieuwe de regels goed overweg kon. Terwijl de drukinkt van die nieuwe wetgeving nog nauwelijks droog was, werd onder de druk van genoemde maatschappelijke processen, het mede ze- genschapsinstrument opnieuw aan een herziening onder worpen. Ervaringsgegevens stonden niet of nauwelijks ter beschikking. Eind 1976 begin 1977 leidde het beraad in het kabinet-Den Uyl tot zeer grote politieke spanningen, maar tenslotte kon de Kamer toch aan de slag. Bij de formatie van het kabinet-Van Agt werd het ontwerp bijgesteld in de geest van de amendementen door het CDA op het oorspronke lijke ontwerp ingediend. Thans buigt de nieuwe Kamer zich over een stuk wetgeving, dat allereerst aan die ondernemingsraad grotere bevoegdheden wil geven. Een ondernemingsraad, die als zelfstandig orgaan binnen de onderneming, zijn functies zou moeten uitoefenen. De directie, zou, in de laatste visie, wel bij de besluitvor mende vergaderingen van die ondernemingsraad aanwe zig zijn. Een CDA-amendement vindt dit overbodig en stelt schrapping van de bepaling voor. Opnieuw ontstaat politieke consternatie. Maar die wordt mede veroorzaakt door de ingewikkelde structuur, die deze wet intussen heeft gekregen. Want naast de ondernemingsraad fun geert in de onderneming ook nog het overlegorgaan^ waarin raad en directie spreken; bestaan nog bedrijfs- commissies, die een eigen functie hebben en bovendien is er ook nog een artikel 16 dat verklaart, dat steeds als de ondernemingsraad dit wenselijk oordeelt de directeur wordt uitgenodigd het overleg bij te wonen. Men krijgt sterk de indruk, dat de betekenis van de zaak schromelijk wordt overdreven. Dat geldt zowel voor de houding van het CDA als voor de bezwaren, die de WD tegen het voorstel ontwikkelt. (Van onze correspondent) Medemblik De Rijkspolitie van Medemblik zal in samen werking met de districtsrecher che Alkmaar een onderzoek in stellen naar het reilen en zeilen van de Medemblikse reisorga nisatie Valley Green. Het on derzoek moet uitwijzen of de directeur van het reisbureau geld heeft verduisterd. De poli tie denkt maandag met het on derzoek te kunnen beginnen, met behulp van deskundigen. De politie deelt mee dat de schuld die de vakantiewoning centrale met name in het bui tenland heeft opgelopen, ver moedelijk schommelt tussen de 500.000 en eeh miljoen. In middels hebben zich al meer dan dertig mensen uit heel Ne derland bij verschillende poli tieposten verspreid over het land aangemeld, die geld voor een vakantiewoning hebben ge stort en op vakantie willen gaan, terwijl hun huisjes bezet Derde prijs voor Leidenaar LEIDEN Ronald Minke uit Leiden heeft een derde prijs behaald als instrumentmaker tijdens de 24ste internationale beroepenwedstrijd. De wed strijd werd gehouden in Bu- san, Korea. Zestien jonge Nederlandse vak mensen namen deel aan de wedstrijd. Vier van hen ontvin gen onderscheidingen. Naar het oordeel van de internatio nale jury schoot het Neder landse team in z'n totaliteit in praktische vaardigheid en tem po tekort. Bij Noord-Schotland bevond zich vanmorgen een actieve nog uitdiepende depressie, die koers zette in de richting van Zuid-Scandinavië. Aan zijn zuidflank ontwikkelde zich een westerstorm, die zich snel over de Noordzee begon uit te brei den: het ziet ernaar uit dat de frontale regenzone van de de pressie in de loop van de avond het gehele land zal zijn overge trokken. Morgen bevindt Ne derland zich dan in een stro ming uit west tot noordwest, waarmee lucht wordt aange voerd, waarin veel bewolking meedrijft en buien voorkomen. Het blijft dus onbestendig. Bo ven Zuid-Europa handhaaft zich rustig en warm zomer weer. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld op donderdag 18.00 uur. Veel bewolking met plaat selijke regen, ook verspreide opklaringen. Middagtempera- turen ongeveer 19 graden. Vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp. omstreeks 14 gra den max. temp. omstreeks 19 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur, 80 procent Kans op een geheel droog et maal 50 procent Ma*. Neer- Luchth. R'dam Bij inhalen denk je als auto mobilist al gauw a?n de diepste stand van het gaspedaal. Maar zeker op de snelweg kan dat niet altijd. Hou liever de snelheid zo veel mogelijk konstant. Minder zonodig al bijtijds vaart, dan heeft u later minder tijd èn benzine nodig om weer op snelheid te komen. Kijk maar eens in „Shell helpt',' deel 8. SheUhelpt Nog geen Neem in zo'n situatie bijtijds gas terug en kruip niet te dicht op uw voo Het voorkomt brokken, bespaart tijd èn scheelt benzine.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9