De hut van Ome Henne Residentie Orkest in Stadsgehoorzaal 6ETAFK En verder Schilderijen in De Schakel John Bate Choir in Warmond LEIDSE BIOSCOPEN CAFE MET GOED STUK MUZIEK door Peter ïïswwü Nieuw seizoen in LAKtheater Fris modern werk bij Denise Stephan Louis Malle zoekt in het verleden van New Orleans VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 71 CAMERA Midnight ex press (16) Relaas van de Amerikaan Billy Hayes die in Turkije wérd betrapt op het bezit van hasj. Hij be landde in de gevangenis. In. gruwelijke beelden wordt de tijd in de gevangenis belicht, (derde week). LIDO I Convoy (16) Bont spektakel van Amerikaanse vrachtwagenschauffeurs die in een massale optocht diver se staten doorkruisen, ru ziënd met malafide politiea genten. De regie is in handen van Sam Peckinpah, hetgeen een stevige brok spanning en sensatie garandeert, (zesde week). LIDO II The grey lady down (12) Een Noors schip ramt een Amerikaanse atoomonderzeeër zodat het vaartuig zinkt. Een reddings- actie is noodzakelijk. Kap- tein van de onderzeëer is Charlton Heston; de leider van de reddingsoperatie „Kung Fu" David Carradine. Het is overigens een vrij hu morloze spektakelfilm ge worden. (derde week), LIDO III La vie devant soi (16) Simone Signoret in wellicht haar allerbeste film rol. Zij is de pleegmoeder van een Arabisch jongetje. Het is een indrukwekkende film. (derde week). STUDIO Mysteries (16) En nieuwe Nederlandse speelfilm met Sylvia Kristel en Rutger Hauer. Een film die vooral uitblinkt door voortreffelijk camerawerk. Het verhaal is wat ondoor zichtig. (tweede week). TRIANON De stier doet het weer (a.l.) Het Deense mannetjes Ole Soltoft is een nieuw sexavontuur. REX Het heetste hoertje aller tijden (16) Smerige por nofilm. EUROCINEMA (Alphen) - Convoy (16) Zie Lido I. EUROCINEMA II (Alp hen) Once upon a time in the west (a.l.) Voortreffelijke western, die inmiddels tot dec evergreens van de filmwe reld is gaan behoren en tel kens in alle bioscopen in het land terugkomt. EUROCINEMA III (Alp hen) Met een tweeling gaat het beter (16) Sexwerkje van weinig niveau. EUROCINEMA IV (Alp hen) The grey lady down (a.l.) Zie Lido II. LEIDSCHENDAM - De Leidschendamse schilder Gerard Overvliet exposeert tot en met 29 september wer ken in „de Schakel" in het winkelcentrum Leidsenhage. De 39-jarige Gerard Over vliet die autodidact is maakt tekeningen, aquarellen en schilderijen. Hij exposeerde eerder in de boekhandel „De Vijf Vocalen" in Leidsenhage en op groepstentoonstellin gen van Voorburgs „Atelier" waar hij in 1974 een eervolle vermelding kreeg en in 1975 een eerste prijs. De tentoon stelling wordt om 2 uur geo pend. WARMOND Het vermaarde Engelse John Bate Koor zal op zaterdagavond een concert geven in de Hervormde Kerk van Warmond. Aan vang8uur. Het John Bate Choir ontstond in 1974 door een samen gaan van de Richmond Choral Society en het Putney Bach Choir. John Bate is de dirigent. Hij doceert muziek aan het Trinity College en leidt het orkest van Hendon en de Richmond Opera. Het progrartima vermeldt onder meer twee werken van Handel: uit The Coronation Anthem: „Let my hand be strengthened" en „Zadok the Priest". Voorts twee motet- ten van William Byrd: „Ave Verum Corpus" en „Laudi- bus in Sanctis". Ook de prachtige Psalm 23 van Charles Villiers Stanford „The Lord is my Shepherd" zal ten ge hore worden gebracht. De toegangsprijs bedraagt vier gulden (voor kinderen tot 12 jaar, 65-plussers en houders van CJP-kaarten is de prijs twee gulden). Kaarten, tevens programma zijn voor af verkrijgbaar aan de RK en Hervormde pastorieën en bij A. van Bolhuis, Herenweg 52. En op 16 september va naf 7 uur aan de Hervormde Kerk. LEIDEN Ook komend sei zoen verzorgt het Residentie Orkest (RO) een aantrekke lijk programma voor de Leidse concertliefhebbers. Allereerst is er een serie van vijf concerten op zaterdag avonden in de Stadsgehoor zaal. Deze, zogenaamde L se rie, start op 23 september met een gevarieerd programma, dat o.a. Tsjaikowsky (viool concert) en Debussy (La Mer) vermeldt. De al eerder suc cesvol met het RO opgetre den Fransman Alain Lom bard is de dirigent, terwijl de Roemeense Sylvia Marco- vici op de viool soleert. Het tweede concert van de reeks is op 11 november. Wil lem van Otterloo, die deze zomer bij een aüto-ongeluk om het leven kwam, zal ver vangen worden door de ta lentvolle Gerard Oskamp (27). Deze in Londen gevormde di rigent debuteerde eveneens bij het RO zeer verdienstelijk met een zwaar en gedeeltelijk modern programma. Voor de ze gelegenheid speelt het RO werken van Weber, Chopin en Berlioz (Symphonie fantasti- que). Het derde concert is op 13 januari, wanneer de inmid dels al vermaarde Hans Vonk het RO zal leiden. Het pro gramma vermeldt het Cello concert in D van Haydn, met als solist de Duitser Wolfgang Böttcher, en de zesde symfo nie van Bruckner. Ongetwijfeld één van de hoogtepunten is het vierde concert op 3 maart. Het Con certgebouworkest verzorgt dan een gastconcert, met de beroemde Kirill Kondrasjin als dirigent en Daniël Wayen- bprg aan de piano. Gespeeld worden werken van Hindemi- th, Ravel (pianoconcert voor de linkerhand) en Sibelius. Het RO besluit de L serie met een wat zwaarder programma op 19 mei. Ferdinand Leitner zelf dirigeert dan 'Ein Deut- sches Requiem nach Worten der Heiligen Schrift', van Brahms. De tweede serie die het RO verzorgt bestaat uit drie pro menadeconcerten eveneens in de Stadsgehoorzaal. Het eer ste concert van deze serie is op vrijdag 24 november wan neer de jonge Hongaar Adan Medveczky met een gedeelte lijk Hongaars programma naar Leiden komt. Trouwe volgers van het Hollandfesti val zullen zich hem nog herin neren uit '77, toen hij ook een Hongaars koor meegenomen had. Het Hongaarse gedeelte omvat werken vari Erkel en Liszt.' Daarnaast zijn er stuk ken van Saint Saëns, leerling van Liszt, en Respighi's sym fonische gedicht 'Pijnbomen van Rome'. Op vrijdag 26 -januari volgt het tweede P-concert onder direktie van-Leitner. Dit keer een wat lichter programma met Schubert, R. Strauss en de volledige concertuitvoe ring van de komische opera 'Het geheim van Suzanna' van Wolf-Ferrari. Het laatste con cert van deze reeks is op donderdag 3 mei. Charles B. Axton is nu de gastdirigent. Deze verdiende zijn huidige reputatie vooral in de lichtere genres, zoals de shows van Broadway en operettes en musicals in de Bondsrepu bliek. Dat hij ook het serieuze re werk niet schuwt blijkt uit het programma: het eerste pianpconcert van Tsjaikows ky (solist Youri Yegorov) en de derde symfonie van Ber nard Zweërs. het laatste werk is bekender onder de naam 'Aan mijn vaderland'. Ferdinand Leitner, diri gent Het RO wordt pas achterin '77 vijfenzeventig jaar, maar het lijkt deze verjaardag dit seizoen al te willen vieren. Niet alleen blijkt dat uit het verzorgen van twee formida bele concertseries. Ook de fi nanciële kondities moeten aantrekkelijk genoemd wor den. Een abonnement op de L-serie kost 53,50 (jeugd 40 studerenden 47,50)" en men heeft dan tevens recht op één èictra concert. Hier voor kan gekozen worden uit de Keuze-serie, die vijf con certen in het Congresgebouw in Den Haag bevat. Twee abonnementen op serie L le veren een gratis LP op van het RO samen met Herman van Veen. Wanneer u bereid ,bent 7,50 meer te betalen bent u ook abonnee op de P-serie (die op zichzelf 17,50 kost). Bestellen to spoedig mogelijk met de bon aan de folder, die verkrijgbaar is bij: Fa Bender-Hogewoerd 90 - telefoon 071- 120097 nf RO- kantoor - Statenlaan 28 - Den Haag - tel. 070-549000.' Losse kaarten kosten ƒ14 (jeugd en stud, 10).'Alle concerten be ginnen om 20.15 uur. ARIEDE RU LEIDEN - Het LAK-theater opent zondag 17 september het seizoen De voor stellingen zullen ook dit sei zoen weer volgqns een vast schema plaatsvinden. Op de donderdag afwisselend film en theater, op de vrijdag- en zaterdagavonden theater en de inmiddels al traditie ge worden kindervoorstellingen op de zondagmiddagen. Het LAK-theater heeft weer een zeer gevarieerd aanbod van kleinezaal-producties, waar zowel een aantal beken de gezelschappen, zoals De Appel en het werktheater in Café ,,De Hut van Ome Henne" Sint Aagtenstraat 28, Leiden Open: alle dagen van de week vanaf vier uur 's middags tot de gebruikelijke sluitingstijden na middernacht. Verleden week werd het café geopend. Rub beren Robbie bovenop de bar, gekleed in plastic regenjas, korte broek, voetbalkousen en petje op zijn hoofd. Vertolker van het luid „Zuipen", onlangs bescheiden genoteerd op de Top 40, voortgebracht door de Neder landse „Polderpop", zo niet „Nederpunk". Het publiek, hiertoe uitgenodigd, is enthou siast. Als Rubberen Robbie met een paar flessen champagne onder zijn arm naar buiten gaat, vermoedt men wel wat er gaat gebeuren. De terwaterlating van het café. Iedereen wil daar bij zijn. De kurken knallen de lucht in, met krachtige stralen spuit de champagne tegen de gevel. „Toen de jongens van Catapult mij vroegen of ik iemand wist die zijn café een maand lang „De Hut van Ome Henne" wilde noemen, dit omdat zij binnenkort vijf jaar bestaan en de componisten van die hit zijn, heb ik meteen gezegd, dat ik daar wel wat voor voelde". (Rubberen Robbie verwijst in zijn lied naar De Hutdaar waar de dr-ank in overvloed vloeit - red.). Willem Ankoné de eigenaar van Leidens jongste café, heeft genoeg ervaring in de horeca opgedaan om te weten wat hij wil: Geen concessies „Een café, vind ik, heeft meer gezelligheid dan een bar. Ik mik niet op het grote publiek, maar op mensen die van een bepaald soort gezelligheid houden,-'s middags een borreltje drinken en 's avonds naar een goed stuk muziek komen luisteren. Ik regel zo een beetje alles naar mijn muziek. Iets waaraan ik overigens geen concessies wil doen. Als er bijvoorbeeld iemand binnen zou komen, die mij vroeg of ik een ander plaatje wil opzetten, dan geloof ik niet, dat ik dat zou doen. Muziek is voor mij iets heel bepaalds. Je kan er zoveel dingen mee bereiken. Die mensen die van mijn soort muziek houden hoop ik dan ook aan dit café te kunnen binden". Verder, zegt Willem Ankoné, kan hij al moeilijk iets over zijn café vertellen. „De tijd zal het moeten leren. Wel wil ik hier binnenkort enkele try-outs houden voor wat popgroepen, die ik ken. Vroeger heb ik een theaterbureau gehad en daar heb ik nog ontzettend veel relaties aan overgehouden. Een keer in de veertien dagen ben ik van plan een jazz-avond te laten organiseren door Dolf.del Prado, zoals je weet, een bekendheid op dat gebied hier in Leiden." Schot in de roos „De Hut van Ome Henne" heeft het interieur van een donkerbruine kroeg. Mooie gebeitste houten tafels en stoejen, alle wanden zijn gelambrizeerd en op de houten vloer kan een sigaretje worden uitgedrukt. Uniek in dit café is het „poolbiljart", een spel met vijftien ballen, zoals er in de stad geen tweede te vinden is. O ja,-om alle misverstand te voorkomen: het is geenszins de bedoeling dat „De Hut van Ome Henne" over een maand weer anders gaat heten. Ook zonder Catapult of Rubberen Robbie blijkt die naam een schot in de roos te zijn en dat mag nog lang zo blijven. Willem Ankoné aan stoot pp zijn unieke poolbiljart. „Naakt in landschap", Rüdiger Wilde LEIDEN De eerste expositie van Galerie Denise Stephan na de vakantie draagt een internationaal karakter. Tot en met 23 oktober exposeren de Duitser Rüdiger Wilde en de Amerikaan William Crovello met respectievelijk achterglas schilderijen en plastieken in het pand Bakkersteeg 18. Het is fris modern werk dat relatief laag is geprijsd en zeker de moeite waard om eens te bekijken. William Crovello is 49 jaar. Hij studeerde aan de Rhode Island School of Design in de Verenigde Staten en geniet daar een vrij grote bekendheid, getuige ook het aantal grote werken dat hij in opdracht voor New York heeft gemaakt. Op de tentoonstelling bijvoorbeeld een foto van het vier meter hoge staalplastiek dat Crovello in opdracht van Time Life heeft vervaardigd en dat staat op het Rockefeller Center in New York. v Crovello's werk op de expositie is een maatje kleiner. Opvallend is het gebruik van veel verschillende soorten marmer; het werk „touch piece", een soort opengewerkte tennisbal is uitgevoerd in grijs, rood, roze, wit en zwart marmer dat uit even zoveel landen afkomstig is. Fraai is ook de „column multiple", een kolom van bolletjes uit één stuk die in koper en weer een ander soort (zwart) marmer te zien is. Nog wat origineler is bijvoorbeeld „Almanzor", een bochtig circuit in roestvrij staal. De 27-jarige. Duitser Rüdiger Wilde is afkomstig uit het nabij onze grens gelegen Sauerlahd. Dat Sauerland voor Wilde nog steeds een bron van inspiratie is moge blijken uit de zogenaamde Sauerland-cyclus, een grot.e hoeveelheid schilde rijtjes die veel facetten van dit Duitse stukje natuurschoon weergeven. Wilde gaat te werk volgens het achterglasprincipe, hetgeen niet betekent dat zijn werk achter glas zit want dat zou niets bijzonders zijn, maar dat hij glas aan de achterzijde beschildert met glasverf, waardoor een waterverfachtig effect ontstaat. De vri.j origineel gekleurde werken van Wilde (op het eerste gezicht zou je zeggen dat de kleuren vloeken) hebben iets onwerkelijks, iets sprookjesachtigs wat ze daarom ook een zekere charme geeft. Een verhaal apart vormen de vijf schilderijen die de titel „Naakt in landschap" hebben meege kregen. Deze schilderijen zijn in tegenstelling tot de Sauerland- cyclus rustig gekleurd, meestél één kleur die in verschillende tinten voorkomt. Het valt niet mee om het naakt op deze schilderijen te ontdekken aangezien dat min of meer opgaat in het rotsige landschap. De naakte figuren hebben namelijk dezelfde structuur als het landschap. Galerie Denise Stephan aan de Bakkersteeg 18 in Leiden is op vrijdag, zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 18.00 uur, verder na telefonische afspraak. zijn opgenomen alsook de groepen die voortkomen uit nieuwe ontwikkelingen op bij voorbeeld het gebied van be wegingstheater. De aanvangstijden van deze voorstelling is 15.00 uur. LAK, levendaal 150 III, Lei den. De prijzen zijn voor kin deren 2.- en volwassenen 4,. Luxor— Pretty baby (16) met Brooke Shields en Keith Carradine. Regie: Louis Malle. „The deep south" van de Verenigede Staten schijnt een zekere aantrekkingskracht op de regisseurs van de Franse nouvelle vague uit te oefenen. Na Francois Truffaut is Louis Malle er met zijn „Pretty baby" ook belandt, maar hoewel de film zich bijna geheel afspeelt binnen de muren van een bordeel in New Orleans anno 1917 heeft Malle het er veel beter afgebracht dan Truffaut met zijn „Sirene van de Mississippi" destijds. Niet in het minst door het adembenemende camerawerk van Sven Norkvist, die van een lelijke omgeving nog schilderijtjes weet te maken, maar ook door een ongelooflijke rol vgni3rooke Shields, die een vroegrijp 12-jarig meisje speelt, met haar moeder (Susan Sara- don) opgegroeid in een bordeel en popelend om zelf ook „in het vak te gaan". In een wrange scène wordt zij tenslotte aan de hoogstbiedende als maagd verkocht, waarna móeder vertrekt om in de huwelijks boot te stappen. Violet aan haar lot overla tend. Maar de dagen van de bordelen in New Orleans zijn geteld en het is tenslotte de fQtograaf Bellocq, die oprecht van haar houdt en zich over het meisje ontfermt door haar te trouwen. Zeer subtiel laat Malle dan zien hoe Violet haar verleden niet helemaal kan vergeten én ondanks haar genegenheid voor de introverte fotograaf steeds weer naar het oude metièr terugverlangt en zich ver veelt. Totdat moeder wéér komt opdagen om haar dochter voor een respectabele opvoe ding op te eisen, de fotograaf wanhopig en eenzaam achterlatend. In het verstilde slotbeeld - een close up van de mysterieus glimlachende Violet - laat Louis Malle de vraag open wat er in de toekomst van het meisje terecht zal komen en of haar jeugd niet een beslissende invloed op de rest van haar leven heeft gehad. Met Brooke Shields en Susan Saradon in de moederrol beweegt Keith Carradine zich als zwijgend observerende fotograaf een beetje op het tweede plan als een wat kleurloze figuur in een zeer rossig gekleurde wereld. Brooke Shields en Keith Carradine

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7