Blazende Miss Ballon en de voorspoedige Leidato '78 Ex-directeur Schut was niet incapabel Het huwelijk tussen wijn en gerecht, als het seizoen op kleuren staat HOE EEN BEURS-GEBEUREN ONTWIKKELD WORDT CURATOREN IN TUSSENTIJDS VERSLAG: itad/regio LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Een „diner degustation" aan de vooravond van een seizoen, dat de bruine tint van de intieme gezelligheid draagt. Eten en wijnen proeven. Daar komt het op neer. Maar je moet dat wel in een Franse zin weergeven, anders geef je'jezelf het gevoel, met een ijsco aan de Noordpool te zitten. Maar alla; het haardvuur wenkt al. Nog voordat de verkleurde blaadjes vallen zijn er tempels V der kostelijke ervaring die een zekere marktuitbreiding niet verfoeien. Dat we zo'n beroerde zomer achter de rug hebben, waardoor onze verlangens niet onmiddellijk in de richting Van de herfstige bekoringen trekken, is niet de schuld van de lippen spitsende „vorsten" die ons uitgelezen proeven van hoog-culinaire kunsten willen presenteren. Ik wil proberen althans een ideine weergave te maken van een gebeuren rond de „moderne keuken". Wat de Fransen noemen „nouvelle Cuisine", die ook in onze Neerlandse eetgewoontes een schijnt te hebben geslagen. |veral in onze contreien kun je een •gelijke „uithuwelijking" tussen het veredelde druivenat en uitgekiende, geraffineerde hamoniërende gerechten meemaken. Herfst en winter willen ook wat, evenals de maag en het verhemelte. Iets dergelijks maakte ik mee in Oegst- geests „eigen" Beukenhof, een eindstation voor wie proevend zoekende is. Daar trof ik, in het gezelschap van precieuze lieden, pretentieus wereldje aan, op de grens van smekken en smakken, met als huwelijkse getuigen en bezegelaars drie gerenommeerde Nederlandse chef-koks, die samen, in een co-produktie, celebreerden het altaar der opperste zaligheid. Ik noem ze even, het kan geen kwaad: Cees Helder, van Le Chevalier, Delft, en gastkok te Soestdijk; Koos van Fulpen, van De Beukenhof, en Paul Fagel van „Duurstede" (bij Wijk bijCeremoniemeester was vinoloog en francofiel Frits ten Cate uit Haarlem, een man die in de wijnen zit omdat die drank hem „al met de lepel werd ingegoten". Frits, stijlvolle promotor van het edele nat dat een synthese heeft gevormd tussen „kunst en wetenschap", een speculatie-object zelfs, zoals eens de „tulp" onderwerp was van een angstaanjagende gokzin in de 17e eeuw. Inderdaad. Je kunt wijn gewoon drinken. Maar je mag je in gemoede ook afvragen -4 als de behoefte daartoe zich opdringt „wat moet ik kopen?, wanneer moet ik kopen? en: zullen de prijzen zakken? Het edele schone vocht; hou maar op, als je er vijf uur lang mee bezig moet zijn. Wanneer moet ik die wijn bottelen? Er is zelfs al sprake van enige „glorieuze Nederlandse botteling". Sterker nog: men heeft 't over de .romantiek van de kale koude kelders met het spinrag". Hoe het zij: gisteren werd een perfect huwelijk gevierd, in een ritueel dat bijna zes uur lang duurde. De financiële tegenprestatie hoeft niemand, althans bijna niemand, af te schrikken, want De Beukenhof leverde voor amper honderd gulden een belevenis die de intekenaar nog lang zal bijblijven. De produkten der hopeloze overlevering aan dit perfecte huwelijk tussen wijn en gerecht werden omkranst met muzikale lovertjes, aangebracht door een vleugel-pia nist die heldere toontjes reproduceerde van Franse niemandalletjes die bijna op hoge hakjes door de zaal klonken: sur le pont d'Avignon, etcetera, etcetera. En daar kwamen ze: twee luchtige koppeltjes oesters en mosselen in een fijnzinnige mise en scène, die met een Blanc des Blancs 1977 hun gepredestineerde weg vonden, via Bordeaux. In het geheel waren er negen „beelden van wijnen" die vriendelijk gestemde gerechten (zeebaars, om stil van te worden) begeléidden. Daar was een discreet-langslopende bedienend^ brigade die lege glazen én voHe asbakjes voor haar rekening nam. En jij, intussen, maar een mime makend van uitgekiend kennen, nadenkend en naproevend; het ene chateau afwegend tegen het andere. En ook aandacht bestedend aan de kleine wijnboertjes die vaak tot ongekende prestaties kunnen komen als de zomer een beetje meezit. Een tafeldame: „wijn proeven zou bij je opvoeding moeten horen. Zeker de jeugd van vandaag moest hier deel aan kunnen hebben." Dit werd geopperd bij het uitschenken van een reeds zes jaar gebottelde rode Chateau Le Virou. De exaltatie verhevigde zich naarmate de jaartallen daalden en het gebraad sappiger werd. Een feest, een viering, een bijna bovenaards genot, dat tegen één uur in de nacht enigszins, maar slechts hier en daar, verzandde' in het donkere genoegen rond ronder, voller, wat boerser, frivoler, een volmaakte afdronk en wijnen die zich, qua rijpheid, gedragen als een „vent" tegenover een „puber". Toen kwam die „médaillon" van herten-kalf, begroet met een uitmunten de en geslepen Pomerol. En in de nazomers lauwe tuin genoten we een champagne-sor- bet tussen de zich toespitsende bedrijven door. Kwaliteit loochent zich niet: de volgende ochtend was er geen pin door het hoofd; slechts een dankbaar zich herinne ren. Voor De Beukenhof was de markt weer verkend. En de tranen van ontroering De 17e Leidato, dé najaars- beurs van Nederland vol gens allerlei inblazingen, golft comfortabel naar het einde van een verkoop- krachtige week. Ik weet uit ervaring van een aantal jaren, dat de olie die op het vuur gegooid moet worden bestaat uit het een stuk of vier keer vermelden van de zoveelduizendste bezoeker of bezoekster of een combina tie daarvan. Welnu, gister avond - koopavond en een stukje minder druk dan bijvoorbeeld woensdagavond - werd na globaal reken werk mejuffrouw Gerry van der Jagt uit Hazerswoude- Rijndijk benoemd tot 55.000 ste bezoeker. Op het podium - waaraan de standhouders nauwelijks aandacht beste den omdat ze wel wat anders en beters te doen hebben - werd Gerry vol gens een goed detaillistisch gebruik met prijzen en premies in de watten gelegd. De slimme jongens van de Leidato calculeerden inmid dels alweer verder. „Wilt u weten wat ze kreeg?", vroeg men mij op het secretariaat. Nou, nee, dat werd al vorige jaren geschreven. Maar je kunt er wel iemand gelukkig mee maken en (als de welvaart nog niet al te schadelijk in het zieleleven heeft ingegrepen) zelfs verlegen mee doen worden. Gerry dus allang weer blij, en wat blootgesteld op dat showerige podium: instru ment van een verkoopgekke meute. Want een beurs denkt maar aan één kant: naar de beurs toe. Er is niet voor niks gepept door Leidato-comitéleden, met een promotiepakket van een sticker, affiche, prijsvraag, onder ruim 3000 midden standers, vooral in de wijde regio rond Leiden. Dat heeft een slordige duit gekost, maar de vruchten ervan zijn sappiger dein in voorgaande jaren. „We moesten iets doen om de boel weer wat op te blazen", zo vernam ik uit een comité-mond. Overi gens: het comité is inmid dels van zes leden geslonken tot vier. Een paar jaar terug verdween werkèr van het eerste Leidato-uur Jan Wolfslag, de man met de geslepen speurzin en het vosseninstinct, naar zuidelij ker oorden om er een soort hacienda te beginnen. Nu is ook grammofoonplatenapos- tel Gé Hofenk van het Leidato-firmament verdwe-' nen, omdat hij het te druk kreeg met zijn zaken. Jan van Zijp is nu secreta ris-penningmeester. En dan zijn er nog bijna onversleten Joop Visser - van de cprso's, stands en decors - diens oud-collega in reclamezaken Willem Ziegelaar (die een naam heeft verworven als groot-reserveerder van Leidato-stands „voor het volgend jaar") en slaapmeu- bel-Jan van der Klugt, die sinds enige tijd de comite- vergaderingen tot aller genoegen voorzit, maar nog „geen flair genoeg" zou hebben om representatief helemaal als voorzitter op te treden. Maar wie weet. Miss Ballon: „Wat ik doe is alleen geschikt voor gezellige mensen" Kleine interne veranderin gen derhalve, maar het grote resultaat telt. Dat zijn met name de standhouders, die duidelijk optimistischer en voldaner zijn dan vorig jaar. Eigenlijk geen wonder, want de Leidato 1978 is gezelliger en aantrekkelijker dan tevoren en daar werken allerlei factoren aan mee. Vorig jaar bestonden veel standhouders het nog om de eerste dagen van de beurs wat te klagen en te mugge- ziften. Maar niet dit jaar. O nee. En dan die lof over het nieuvye restaurant van de Groenoordhallen. Ik hoorde een standhouder (die alvast voor volgend jaar kwam reserveren): „tweehonderd procent beter dan al die jaren geleden". De Haas en De Bok, een menselijk tweetal dat de restauratie tot grote hoogten voert, mogen daar zijde bij spin nen. Vreemd eigenlijk, dat vers gebouwde „huis", door de jongens Van de gezamenlijke Leidse technische scholen (materiaal van de „georgani seerde" Leidse aannemers). Gisteren werd het „hoogste punt" bereikt. Pannebier met een hotdog met zuur kool. Zonde eigenlijk van het werk, want maandag komt een bulldozer de hele zaak op een hoop schuiven. Maar dan heeft de beurs wel eventjes de dag tevoren een nieuw record gevestigd. Waarlijk, de Leidato '78 is een beurs der blijdschap; zoals een kleine standhouder vorige week vrijdag (de allereerste avond) al uit z'n kosten was, omdat-ie bijna platgelopen werd door de klandizie. Willem Ziegelaar, de groot-reserveerder: „We mikken zonder meer op minsten 10.000 bezoekers meer dan vorig jaar". Een najaarsbeurs, of wat voor seizoensbeurs ook, is een samenstel van vele beurzen die de aandacht vragen. Het is maar hoe je je geld moet verdienen: onder contract of zomaar in de „vrije natuur". Een typisch voorbeeld van „earning money" (of „ma king money") trof ik aan bij standje 103. Daar stond een menigte volks het gangpad af te sluiten. Alleèn maar om de gedragingen en de gezegden van een vrouw spersoon te kunnen volgen. Zij was een matrone met een vrij blozend uiterlijk. Uit Rotterdam afkomstig. Naam? Geen naam: „zeg maar „mevrouw van de ballonnen" of „Miss Ballon". Ik tekende iets op uit haar mond. Een soort engelbe waarder stond in m'n zij te stompen als ik iets op wilde schrijven dat de toets der wellevendheid niet zou kunnen doorstaan. Want de termen der „ballonse" logen er niet om. Sommige beur zen - zo vernam ik - hebben voor haar zelfs de poorten gesloten. Niet terecht, meen ik, want Miss Ballon is een portret, een gespierde vrouwelijke malloot met commercieel denkende hersens die om de donder nog wel decent voor de dag kan komen. Alleen niet op een beurs. Op haar hoofd droeg ze tot algemeen vermaak een tooi die bestond uit allerlei loze witte en rozekleurige ballen. Het leek op geplastificeerde zeepbellen. Ze deed de gekste dingen met plakkeri ge verf uit Tubes. Haar produkten gingen de hal in als „Europa-ballon voor kreatief bezig zijn, spel en feest". De vreemdste figuren maakte ze en het publiek lachte zich bijkans krom om haar begeleidende teksten. Ze klakte met haar tong, alsof het kauwgom was. En dan kwamen er weer belle tjes bij die het geheel een nog opgeblazener aanschijn gaven. „Wat ik doe, is alleen geschikt voor gezellige mensen", waarschuwde Miss Ballon; „zo word je langza merhand helemaal mesjok ke. Ik sta al tien jaar te blazen, 't komt me de strot uit "(ik bezig nu uitsluitend gekuiste en hoofdredactio neel goedgekeurde taal, T.P.). Het komt erop neer, dat ik 130 uur per week volblaas. En daar komen jullie, met je 45 uur..." Blazen en vormen met de handen en flup, daar ging weer zo'n belletje naar haar hoofdtooi. Likken en sabbe len. „Vijf kleuren voor niks. Bollen die in elkaar flappen, kun je weer oppoetsen. Ik ben nu helemaal doorge draaid; volgende week sta ik weer in Haarlem en daarna op de Femina". Persoonlijk, „en privé" zelfs, vertrouwde de ballonnenmevrouw me toe dat dit het meest ver- kochte artikel van elke beurs is: gekke bolle koppen in fantasie-uitvoeringen maken. „Een eindeloos produkt in tubeformaat en zelf ben ik de meest gefoto grafeerde gek van het noordelijk halfrond (dat moet ze bedoeld hebben, maar ze zei: westelijk hal frond). Dit doe ik al tien jaar en je moet het van me kunnen afzien. Ik weet niet beter meer. Ik heb geen concurrentie, want niemand durft 't aan. Het moeilijkste is de act, niet het blazen. Ik was twaalf jaar en toen zag ik dit al toen het uit Ameri ka kwam. Overal op de beurzen staan ze te blazen". Pas later besefte ik, dat ze gezegd had, dat er geen concurrentie bestond. Ik trap er altijd weer in. Vorig jaar kreeg Miss Ballon een „aanmoediging sprijs" op de Leidato; „daar sta je dan tien jaar lang voor te blazen. Maar ik heb nu wel het dubbele verkocht van wat toen de stand uitging". Miss Ballon heeft een asbak vol peuken: meer dan drie pakjes sigaretten per dag gaan er door heen. Niet omdat ze zoveel rookt, maar omdat het „prik-ef- fect" in de ballon sterker is dan dat van een puntige schaar. „Ik ga nu een afzakkertje nemen en dan verdwijn ik naar huis..." meerburg heeft een basketbalveld Op feestelijke wijze hebben de bewoners van „Meerburg" gisteravond het basketbalveldje op de hoek van de Lingestraat en de Maasstraat officieel in gebruik genomen.. Het veldje was al vanaf het begin van zomervakantie voor de jeugd toegankelijk. Gisteravond werd het officieel geopend met enkele basketbalwedstrijden. De eerste worp in de basket werd verricht door de wethouder van onderwijs, D. Tesselaar. LEIDEN - De werknemers van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij hebben zich in april I van dit jaar ten onrechte afgezet tegen hun directeur, ir. H. P. Schut In het tussentijds verslag van de curatoren in het faillissement van de n.v. Koninklijke Nederlandse Grofsme derij in Zoeterwoude, stellen mr. A. Blanken- stein en mr. S. de Ranitz dat „afgaande op de bedrijfsadministratie, notulen van vergaderin- i gen van de leiding van de KNG en de uitge- I brachte verslagen betreffende de laatste jaren" is gebleken dat „de vennootschapsleiding op toewijdingsvolle en serieuze wijze getracht J (heeft) haar taak te vervullen". „Dit ondanks I de steeds weer ontmoedigende gevolgen van externe negatieve Invloeden", aldus de curato ren. De ex-directeur kan geen gebrek aan leidingge vende capaciteiten worden verweten, volgens de curatoren. De oorzaak van het faillissement moet veel eerder gezocht worden in het feit dat niet bijtijds ingrijpend genoeg is gereorgani seerd. „Vermoedelijk hebben overwegingen van humanitaire aard en - helaas niet vervulde - hoop op ommekeer van betere tijden in de hand gewerkt dat herhaaldelijk de personeelsinkrim ping van veel te geringe omvang was, terwijl ook verzuimd werd tijdig verliesgevende onder delen van het bedrijf af te stoten", aldus Blan- kenstein en De Ranitz in het tussentijds verslag. De curatoren stellen tevens „onaangenaam ge troffen" te zijn door de inhoud en opzet van het op initiatief van de vakbonden geschreven boek „Het Grofschandaal", dat handelt over de ondergang van de Grofsmederij. Het boek is volgens de curatoriën .slechts een verzameling van grotendeels vertekende en onder- en overbe lichte feiten, die helaas vaak op gewild oubollige wijze zijn weergegeven. De Grofsmederij had een passender, stemmiger en meer-op de waar heid gebaseerd grafschrift verdiend". In het tussentijds verslag wordt tevens melding gemaakt van het feit dat de werknemers tijdens de bezetting van het bedrijf geen loon hebben ontvangen. De bedrijfsvereniging heeft alle loon aanspraken van de hand gewezen. Door de vakbonden is aan alle werknemers 500,- uitge keerd en aan alle vakbondsleden nog eens 500,-. De curatoren stellen zich op het standpunt dat de werknemers alsnog naar de rechter moeten stappen. Deze zal dan kunnen beslissen of de bedrijfsvereniging al dan met terecht het loon heeft ingehouden. Tijdens de bezetting, die 22 dagen duurde, is namelijk normaal doorge werkt. Zoals al eerder in deze kolommen is gemeld, is het de curatoren niet gelukt het gehele bedrijf over te laten nemen. De nog min of meer winstgevende ankerproductie is overgegaan naar de Hollandsche Constructie Werkplaatsen b.v. in Leiden. Dit bedrijf heeft tevens enkele ex-werknemers van de Grof in dienst genomen. Ook voor de afdeling takelreparatié werd een gegadigde gevonden te weten Van Tol b.v. in Rotterdam. De overige bedrijfsonderdelen zoals de constructie-afdeling, bleken aanmerkelijk moeilijker verkoopbaar. De van Bosscher b.v. overgenomen cryogen vaten-activiteit bleek ook een moeilijk verkoopbaar object. Deze activiteit werd uiteindelijk weer overgedragen aan de heer Bosscher, omdat de KNG zelf nog te kort met dit project bezig was geweest (vanaf begin dit jaar) om voldoende know how en inzicht in de markt te hebben verworven. Op 3 oktober zal in het Paleis van Justitie in Den Haag de verificatievergadering in het fail lissement worden gehouden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5