Koopcentrum nog dit jaar open Koopcentrum aan Langegracht desastreus voor bestaande winkels De Tamboerijn gaat verbouwd van start MIJNDERS EN DIGROS ZETTEN DOOR VERTROUWELIJK RAPPORT TOONT AAN: ENWB wilopgeblazen" opstelstroken fietsers Dr. Veldkamp hoogleraar na STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 Het Hauser Orkater (Van een onzer verslaggevers) ders alsnog een vergunning en kleinere winkeltjes te zul- van deze krant de hand weten uitspraak van de gemeenteraad MIRO aan de Plesmanlaan de werd verleend, nadat die eer- len bestemmen. te leggen op een rapport waar- van Leiden dat die MIRO daar Langegracht had gekozen, LEIDEN Directeur Mijnders der door het college was ge- in de gevolgen van een koop- niet mag komen, maar de re- waar Mijnders en Van den van de gelijknamige gToothan- weigerd, hebben Mijnders en Binnen twee maanden moet de centrumachtige vestiging in sultaten van het onderzoek la- Broek nu hun koopcentrum del in meubelen verwacht dat Van den Broek de gemeente gemeente laten horen wat zij Leiden voor de bestaande win- ten zich vrij gemakkelijk verta- gaan bouwen. Zij blijken nu het koopcentrum dat hij sa- meegedeeld de 6500 vierkante daarvan vindt. Tegenhouden kels berekend worden. Het len in mogelijke gevolgen van daarmee grootgrutter Albert men met Van den Broek (Di- meter koopcentrum voor 4.000 van het koopcentrum is juri- gaat hier om de zogenaamde de komst van een koopcentrum Heijn te slim af te zijn: een gros) aan de Leidse Lange- vierkante "meter met meubels disch echter bijzonder onwaar- MIRO-variant, een studie over aan de Langegracht die nu zelfbedieningswarenhuis zal er gracht wil realiseren nog dit te willen vullen, 1.000 vierkan- schijnlijk, zodat het optimisme de gevolgen van een MIRO-ves- vrijwel zeker is. Overigens mei- na de realisering van dit koop jaar zijn poorten zal kunnen te meter voor de Digros te van directeur Mijnders ge- tiging zoals die door Albert den betrouwbare bronnen dat centrum in Leiden absoluut openen. Direct na de uitspraak willen gebruiken en het reste- rechtvaardigd lijkt. Heijn aan de Plesmanlaan ook de gemeente Leiden (alt- niet meer bij kunnen wil er nog van de commissie voor de be- rende deel voor opslagruimte werd gewenst. In feite is dit hans de vorige wethouders- iets van de bestaande midden- roepsschriften, waarin Mijn- Inmiddels heeft de redactie rapport achterhaald door de club) als alternatief voor de stand in leven kunnen blijven. Het Hauser Orkater (Orkest en Theater) brengt morgen zijn nieuive show „Het Vermoeden" in de Leidse Schouw- 'burg. Het Vermoeden kan als decadent en toch levensvatbaar worden beschouwd. Het Hauser Orkater, dat uit twaalf mannen bestaat brengt gedurende anderhalf uur een pro gramma van absurde clownerie, afgewisseld met perfect gebrachte muzikale nummers. Door alle verschillende sce nes loopt als een rode draad het verhaal heen van een ontluikende, maar in de knop gebroken liefde van een woordrijke minnaar voor een geheimzinnige vrouw. Aanvang 20.15 uur. Kindertheater Het LAK-theater aan het Levendaal 150 brengt op zondag weer vanaf 15.00 uur kindertheater. Dit keer het speelthea- ter „Grapjes en tranen", een combinatie van poppenspel en toneel waarin de poppen uit de droevige poppenkast op zoek gaan naar de poppenkast van het plezier. Duur: 1 uur. Leeftijd: 6-10 jaar. Inlichtingen/voorbespreken van 14.00 tot 18.00 uur tel. 071-124890. Middelbare scholieren ,,'t Breehuysaan de Breestraat houdt dit nieuwe seizoen voor middelbare scholieren weer een soos op zaterdagavond. Tot nog toe werd wekelijks een disco uitgenodigd. Thans presenteren de medewerkers van de soos zelf de muziek. Vanaf acht uur is de soos geopend voor iedere middelbare scholier, die zich lekker dansend wil uitleven op swingende muziek. Nieuwe cursus Het Leids Volkshuis start dinsdag 19 september een nieuwe cursus „Praktisch Nederlands". De cursus is bedoeld voor diegenen die wat zij vroeger op school geleerd hebben over de Nederlandse taal willen opfrissen. De cursus wordt gedurende twaalf weken van half tien tot half twaalf iedere dinsdagmorgen gegeven in het Volksbuis aan de Apothe- kersdijk 33. De kosten bedragen dertig gulden. Seth Gaaikema De cabaretier Seth Gaaikema brengt op dinsdag 19 en woensdag 20 september zijn nieuwe one man show in de Leidse schouwburg. Poëzie en politiek zullen daarbij weer driftig worden verweven. Aanvang op beide avonden 20.15 Tuinders Goed nieuws voor de 70 mensen die voorin op de zeer lange wachtlijst van mensen staan die ook als amateur- tuinder in de boeken van de Leidse Bond wilen worden bijgeschreven. Het complex aan de Haagscbe Schouwweg wordt op 30 september door de gemeente aan de bond overgedragen en dat omvat 70 tuintjes. Benoeming Dr. H. Geertman is bij Koninklijk Besluit benoemd tot gewoon hoogleraar in de klassieke archeologie aan de Leidse Universiteit. Prof. Geertman is voorzitter van de sectie klassieke archeologie van de Academische Raad. Hij heeft onlangs het initiatief genomen tot de oprichting van een internationaal comité ten behoeve van de studie van antieke marmersoorten. Artsen Verbond Het Nederlands Artsen Verbond organiseert op dinsdag 19 september een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60 in Leiden. Het district V van het Artsen Verbond hoopt op deze avond vaste banden te leggen met pastores, onderwijskrachten en jeugdleiders. Het NAV strijdt voor recht op leven voor allen, ongeborenen, gehandi capten, hoogbejaarden en ongeneeslijk zieken, alleen die ongewenst of niet meer gewenst zijn. Het Verbond bestrijdt misbruik van de medische wetenschap. Op de agenda van de avond staan een film. „De eerste dagen van bet leven", een voordracht door dokter R. T. W. M. Thomeer en een paneldiscussie. In het panel onder theer mgr. Simonis, prof. Douma (ethicus) en de chirurge mevrouw M. M. Plomp-Van Harmeien. De Vereniging Bescherming van het ongeboren kind verzorgt een boekentafel. Promoties Aan de Leidse Universiteit vinden deze maand elf promoties plaats: vijf in de faculteit der geneeskunde, vijf in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen en een in de faculteit der letteren. Op woensdag 6 september hebben reeds drie promoties plaatsgevonden. De heren A. P. Uijtewaal (28 te Haarlem en W. C. M. Henkes (29) te Leiderdorp promoveer den tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. De heer A. P. Varekamp (35) te Oegstgeest promoveerde die dag tot doctor in de geneeskunde. Tot doctor in de geneeskunde hopen de heren R. A. van Dijk (32) te Oegstgeest en J. B. Th. Ambachtsheer (42) te Vorden op respectievelijk 13 en 20 september te promoveren en op 28 september de heren A. P. M. Meiman (31) te Voorschoten en R. A. Voskuyl (30) te Oegstgeest. Tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen hopen op 13 en 20 september mevrouw E. C. MKielman-van Luyt (27) te Maassluis en de heer S. W. T. Westra (27) te Leiden te promoveren en op 28 september mevrouw G. E. I. Voskuyl-Holtkamp (31) te Oegstgeest. Woensdag 27 september hoopt mevrouw M. C. Monna (74) te Den Haag te promoveren tot doctor in de letteren. LEIDEN De Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond (ENWB) heeft het college van b. en w. van Leiden voorgesteld zogenaamde „opgeblazen fietsopstelstroken" in te voeren. Bij dergelijke stroken mogen de fietsers zich opstellen voor de stopstreep van de autostrook bij stoplichten over een met lijnen aangegeven breedte die ongeveer zo breed is als die van de fietsstrook plus de autostrook. Hierdoor kunnen fietsers bij groen licht als eersten optrekken en zo voorrang genieten. Als voordeel van de voorgestelde invoering van „opgeblazen fietsopstelstroken" noemt de ENWB dat de fietsers snel door het groene licht kunnen. De fietser die rechts afslaat kan niet meer in de bocht worden gesneden door een auto. De fietser die links afslaat kan niet meer worden gehinderd door rechtdoor- a gaande auto's. n di Als voordelen voor de auto noemt de ENWB dat rechtsafslaande Md auto's geen hinder meer hebben van rechtdoorgaande fietsers, die immers al verdwenen zijn, voordat de automobilist kan optrekken. Ook de rechtdoorgaande auto komt niet meer in conflict met de links afslaande fietser. De ENWB stelt het college voor een proef met de „opgeblazen fietsopstelstrook" te nemen op de kruispunten: Breestraat-Steen- schuur, Breestraat-Kort Rapenburg, Noordeinde-Rapenburg, Ha ven-Lage Rijndijk, Rapenburg-Kort Rapenburg, Lange Rijndijk t.o. Zijlpoort. LEIDEN De voormalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. H. Veldkamp is aan de Leidse Universiteit benoemd tot bijzonder hoogleraar in de leer der sociale zekerheid. Prof. Veldkamp, die vanaf 1951 gedurende een jaar als adviseur aan de staatsmijnen was verbonden en van 1951 tot 1961 staatssecretaris van Economische Zaken was, werd in 1961 benoemd tot minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in het kabinet De Quay. Thans is hij belast met de codificatie van de sociale zekerheids wetgeving en in die kwaliteit voorzitter van de staatscommissie vereenvoudiging en codificatie van de sociale zekerheidswetge ving. Voorts is hij voorzitter en lid van de commissies van de S.È.R. voorzitter van de redactie van het sociaal maandblad Arbeid, van het curatorium van de bijzondere leerstoel in de gerontologie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, van de rege ringsdelegatie naar de internationale arbeidsconferenties, van het Europees Instituut voor sociale zekerheid in Brussel en van het internationale instituut voor de studie van tijdelijk werk. landse regio met uitzondering van Alphen aan den Rijn. Be gin deze maand kondigden wij al een nieuw rapport aan waarin zou worden ingegaan op de gevolgen van de bouw van bijvoorbeeld een MIRO in Leiden. Een van de directe aanleidingen om tot dit uiterst kostbare onderzoek over te gaan was destijds immers de aanvrage van de tot Albert Heijn behorende MIRO om aan de Plesmanlaan een zelf bedieningswarenhuis te bou wen. Geheel op eigen houtje (en daarmee dit kostbare on derzoek frustrerend) besloot de Leidse gemeenteraad eind vorig jaar echter al bijvoor baat tegen de komst van een MIRO aan de Plesmanlaan een onverbiddelijk „neen" te laten horen. Verder gewerkt Het CIMK werkte echter toch nog verder aan de zogenaam de MIRO-variant Eind deze maand zal het rapport hier over openbaar worden ge maakt. Achteraf blijkt de ge meente er toch verstandig aan gedaan te hebben de bouw van een MIRO aan de Ples manlaan tegen te houden. 'Het nu nog vertrouwelijke rapport concludeert namelijk dat de bouw van een MIRO op deze plaats de nekslag zou beteke nen voor de helft van de be staande winkels in het Mors- kwartier. Ook Binnenstad Maar ook voor de Binnenstad zou de bouw van een MIRO enorme gevolgen hebben: de helft van zijn klanten zou het warenhuis namelijk uit het hoofdwinkelapparaat van Lei den halen. En dan wordt ge sproken over een voor veel mensen toch wat moeilijk be reikbare vestiging aan de Ples manlaan. Meubelgroothandelaar Mijnders in de ruimte waar straks levensmiddelen worden verkocht. De eind deze maand te publi ceren MIRO-variant laat zich echter gemakkelijk omdopen tot een „Digros-koopcentrum- variant". Over de MIRO-ves- tiging concludeert het rapport dat binnen een straal van 5 kilometer de gevolgen voor de bestaande winkels groot zul len zijn. Daaronder valt het hele Leidse kernwinkelappa- raat en alle buurtwinkelcen tra. Aan de Langegracht zul len Mijnders en Van den Broek een koopcentrum vesti gen dat zich zowel in samen stelling als in grootte met een MIRO laat vergelijken. De MIRO zou een oppervlakte krijgen van tussen de 4300 en 8000 m2. Het Koopcentrum van Mijnders en Digros wordt 6.500 vierkante meter groot. In de levensmiddelensector zal de grootte komen te liggen tussen de 1000 en 1500 vier kante mer, waarvan de Digros er 1000 voor zijn rekening zal nemen. Omdat dit koopcen trum echter veel dichter bij de Leidse binnenstad komt te liggen dan de weidewinkel MIRO aan de Plesmanlaan valt met zekerheid te voor spellen dat de gevolgen voor de bestaande winkels veel groter zullen zijn. Met name de levensmiddelen sector zal een flinke opdoffer van de Digros krijgen. Een uitbreiding met 1000 vierkante meter in de binnenstad bete kent een vergroting van de food-sector met 33%. Gezien de opmerking over de halver ing van de winkels in de Mors bij een MIRO als weidewinkel aan de Plesmanlaan zou dit, vertaalt voor de Langegracht de ondergang kunnen beteke nen voor veel winkels in het Stationskwartier, Leiden- Noord en Centrum* Ook in de sector van de niet- dagelijkse goederen (non-food) lijken harde klappen door de komst van het koopcentrum niet uitgesloten. De weidewin kel zou in deze sector een oppervlakte krijgen van 2500 tot 6200 vierkante meter. De grootte van het koopcentrum aan de Langegracht beloopt in non-food vermoedelijk zo'n 4-4500 vierkante meter. Ook hierbij moet worden opge merkt dat de effecten voor de Leidse winkeliers groter zullen zijn dan die van een weidewin kel, omdat de Langegracht wat dichter bij de bebouwde kom ligt dan de Plesmanlaan, beter met het openbaar ver voer bereikbaar is en als de gemeente meewerkt ook 'nog over redelijke parkeergelegen heid zal kunnen beschikken. Niet gevraagd Overigens heeft de gemeente Leiden nog steeds verzuimd het CIMK de laatste informa tie over het koopcentrum door te geven zodat dit insti tuut een exacte berekening zou kunnen maken van de ge volgen voor de gevestigde middenstand. In de zoge naamde „binnenstadsvariant" waarbij wel op verzoek van Leiden 'bekeken zal worden wat de gevolgen van een MI RO aan de Langegracht zullen zijn, zal dus niet het nieuwe feit van het koopcentrum ver werkt kunnen worden. Ook deze variant zal dus een kost baar, maar in feite zinloos rapport opleveren doordat Leiden kennelijk de kop in het zand steekt. Duidelijk is echter wel dat het plan van Mijnders en Van den Broek binnenkort goed te voelen zal zijn in de portemonnee i van hun collega-concurrenten in de Sleutelstad. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN Clubhuis De Tam boerijn aan de Valeriusstraat 73 in Zuid-West kan het nieu we seizoen met een schone lei beginnen. Na een zes weken durende verbouwing heeft het interieur van het clubhuis een ingrijpende face-lift onder gaan die voor wat betreft de activiteiten meer en betere mogelijkheden biedt. Dankzij een subsidie van 20.000 gulden van het ministerie van CRM kón de indeling van het acht jaar oude clubhuis dras tisch worden veranderd. Een gang werd weggebroken, er kwam een nieuwe keuken, de bar kwam centraler te liggen, er verscheen een schuifwand, nieuwe vloerbedekking werd gelegd en nieuwe gordijnen op gehangen. Een aannemer nam het zware werk Voor zijn reke ning, de welzijnswerkers en vrijwilligers uit de buurt lieten zich ook niet onbetuigd toen het op schilderen aankwam. De activiteiten van de Tamboe rijn, die vanwege de verbou wing anderhalve maand volle dig hebben stilgelegen zullen op zaterdag 16 september weer in alle hevigheid losbarsten. Dan wordt het clubhuis name lijk feestelijk heropend. Om elf uur 's morgens rijdt er die dag een geluidswagen door de wijk als voorbode van de festivitei ten. Om één uur in de middag beginnen de activiteiten voor de kinderen. De goochelaar Mabesta zal het jeugdige pu bliek het nodige voortoveren. Verder vinden er bloemschik ken, spinnen en handenarbeid plaats en is ook vanaf één uur de peuterspeelzaal geopend. Om vijf uur in de middag wordt het even rustig in de Tamboerijn tot half zeven, want dan wordt het clubhuis officieel heropend. Dat zal de winnaar van een kinderteken wedstrijd doen, door middel van het doorprikken van een ballonnetje. Aansluitend is er een Stuivertjeskermis waar aan alle attracties kan worden deelgenomen tegen het te ver waarlozen bedrag van 5 cent De geheel vernieuwde bar van De Tamboerijn per evenement Een lampio noptocht sluit het kinderpro gramma van de dag af. Om half negen gaan de activi teiten voor de volwassenen (vanaf 16 jaar) van start met een openingswoord van' de voorzitter van de Stichting Clubhuis Zuid-West, de heer Siere. Er volgt dan een dans avond en de bezoekers zullen zich kunnen bewegen op de onvolprezen tonen van het trio Relax. Om ook nog een ele ment van spanning in het ge heel te brengen is er een loterij georganiseerd. Dankzij de verbouwing heeft De Tamboerijn ook ruimte ge kregen voor wekelijks terugke rende activiteiten voor oude ren. Elke vrijdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur zal er een ouderenprogramma zijn. Op vrijdag 22 september zal dit zogenaamde Open Huis voor ouderen van start gaan op fees telijke wijze vanaf één uur. Op het programma van die dag staan onder meer een demon stratie van bejaarden van de gym groep van Rosenburch. Voortaan zal er op elke dins dag bejaardengym in het club huis zijn van 15.00 tot 16.30 uur. Dorith Rademaker zal zich verder op de dag gaan bezig houden met druktechnieken als voorbeeld hoe men als oudere creatief bezig kan zijn in de Tamboerijn en dan is er ook nog een optreden van het zang koor van het Van de Willigen- hof. Bingo, biljarten en sjoelen met de nodige verversingen completeren deze eerste Open Dag. Voor meer informatie over de genoemde en andere activitei ten kan men altijd aan de Vale riusstraat 73, tel. 760315 te recht. Ideeën voor nieuwe acti viteiten zijn zeer welkom. (Van een onze verslaggevers) LEIDEN Het „koopcen trum" dat het meubelbedrijf Mijnders in samenwerking met grootgrutter Van den Broek aan de Langegracht in Leiden gaat realiseren zal een enorme invloed hebben op de gevestigde middenstand in de Leidse binnenstad. Dat mag worden afgeleid uit een rap port over de gevolgen van de komst van een zelfbedienings warenhuis naar Leiden, dat aan het eind van deze maand door de Kamer van Koophan del en het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf openbaar zal worden ge maakt en waarop de Leidse Courant de hand heeft weten te leggen. Uit het rapport mag worden geconcludeerd dat de komst van een koopcentrum de Langegracht een ver- invloed op het be staande winkelapparaat zal hebben als de bouw van een groot zelfbedieningswaren huis in dé Binnenstad, wat onder meer wil zeggen dat na de realisering van dit koop centrum voor een dergelijk warenhuis geen plaats meer in Leiden zal zijn. Zoals bekend is enige jaren geleden door 17 gemeenten uit de Leidse regio, de Kamer van Koophandel, provincie en rijk een groot onderzoek gestart om de gevolgen van de bouw van grote zelfbedieningswa renhuizen voor de bestaande winkels in kaart te brengen. Dat onderzoek is verricht door het CIMK, het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf dat daar 350.000 gulden voor heeft gekregen. (Overigens bedragen de totale kosten intussen meer dan een miljoen). Al eerder publiceer de onze krant de eerste resul taten van dit onderzoek. Daar uit bleek de vrij ernstige situa tie van de bestaande winkel- concentraties in de hele Rijn-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3