IDagboek Mitterrand: nieuwe verdenkingen in zaak-Moro S staken ilitaire hulp tan Nicaragua Portugese regering ten val gebracht Mogelijkheid Kanaaltunnel dichterbij gekomen Rekening van ramp Amoco Cadiz: 800 min gulden Staat de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruik'm dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. Toepolev-144 vliegt voorlopig niet meer A 3UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, donderdag De tunnel tussen Engeland en Frankrijk, waarover al ge praat werd in de tijd van Napoleon, is er nog steeds niet. Groot-Brittannië heeft de laatste officiële plannen voor een dub bele Kanaaltunnel voorlopig in de la ge legd omdat de kosten - zelfs wanneer zij gedeeld worden door Londen en Parijs - te hoog zijn. Het voortdurend toenemende reizigers- en goederenverkeer tussen de Britse ei landen en het vasteland dreigt echter oververzadiging te veroorzaken in de Ka naal- en vlieghavens. Alle verkeersspecia- listen zijn het eens, dat er dringend een uitweg gezocht moet worden. En dus komt de Kanaaltunnel opnieuw ter spra ke. De Europese commissie heeft Groot-Brit- tannië trouwens al enkele keren aange spoord het plan om een vaste verbinding tot stand te brengen tussen de Engelse en de Franse kust weer in studie te nemen. De uitvoering ervan zou desnoods gefinancierd worden uit EEG-fondsen. De regering van Groot-Brittannië heeft hierop niet positief gereageerd. Achter de schermen wordt ze evenwel onder druk gezet door de Britse en de Franse spoor wegen, die iets schijnen te voelen voor het idee van een enkelvoudige treintunnel onder het Kanaal. Een dergelijke buis zou geboord kunnen worden voor onge veer 500 miljoen pond. Dit plan is.afkomstig van Franse zijde. De Britse Spoorwegen zien er wel wat in. Ze hebben het vandaag nogmaals besproken in Londen en zullen in de loop van deze maand in Parijs deelnemen aan besprekingén met hun Franse collega's. Als het nieuwe internationale plan een maal uitgewerkt is, zal in beide hoofdste den sterk aangedrongen worden op rege ringssteun. Daarna kan men nog steeds een beroep doen op de EEG voor het nodige kapitaal. Cardin door China uitgenodigd PARIJS (AFP) - Of het is om wat meer snit aan te brengen in het Chinese eenheidspak is niet bekend, maar de Franse mode-ontwerper Pierre Cardin is door de regering in Peking uitgenodigd voor een officieel bezoek. Cardin vertoeft in China van 29 november tot 10 december. Cardins programma in Peking is nog niet vastgesteld, maar het doel is volgens het huis tweeledig: cultureel en indus trieel. IANAGUA (Rtr) Terwijl de Nationale Garde van Nicaragua b'drie steden met steun uit de lucht het offensief is begonnen legen het Sandinistisch bevrijdingsfront, heeft het Amerikaanse Ministerie van buitenlandse zaken besloten de militaire hulp ift Nic aragua stop te zetten. Voor dit jaar was door Washing- n aan Nicaragua 2,5 miljoen dollar aan hulp toegezegd. n drie steden van Nicaragua cordt momenteel zwaar ge- Dchten: in Leon, Esteli en Chi- Q jndega. Daarbij voert de chtmacht bombardementen at Het Sandinistisch bevrij- fl| irtgsfront heeft meegedeeld J at tot nu toe 444 leden van de ationale Garde zijn gesneu- eld tegenover 66 doden van et front. Het front meldt even- i ens dat deze week ruim 700 uurlingen in Nicaragua zijn arriveerd, waaronder 500 M jbaanse ballingen. Volgens 'Sandinisten zitten de VS erachter. olgens politieke kringen staat Ie oppositie tegen Somoza op et punt de vorming van een genregering bekend te maken n mee te delen dat zij met ehulp van het Sandinistisch 1 evrijdingsfront de macht in 4 anden heeft. De oppositie Jeunt daarbij op grote delen i i verscheidene steden die hans in haar handen zijn. i Ie Sandinisten ^ijn uitgerust met zware wapens waaronder bazooka's en rakketten ,Made in USA'. Hun strijd tegen de Nationale Garde loopt thans uit op straatgevechten van huis tot huis. In Masaya, waar woensdag de straatgevechten talloze slach toffers hadden gemaakt, kre gen de vrijwilligers van het Rode Kruis gisteren gelegen heid de lijken op straat die in ontbinding verkeerden, te ver branden. Ook buiten de grenzen van/Ni caragua is de spanning voel baar. In het zuidelijke buur land Costa Rica zijn militaire vliegtuigen uit Venezuela aan gekomen ,als blijk van vriend schap'. Venezuela maakt zich zorgen om de grens van Costa Rica, dat krachtig heeft gepro testeerd tegen de handelwijze van dictator Somoza van Nica ragua, en dat alle bezit van deze dictator in Costa Rica heeft onteigend. Costa Rica heeft geen leger. Ontzetting staat moe der en kinderen op het gezicht te lezen toen een grote Zuida- frikaanse politiemacht met honden en traan gas in de krottenwijk Crossroads bij Kaap stad een razzia hield onder zogenaamde il legale bewoners; dat wil zeggen mensen die niet beschikken over een door de blanke autoriteiten verstrekt pasje. Drie doden in Zuid-Afrika na bestorming kamp KAAPSTAD (UPI) Honder den manschappen van de Zuidafrikaanse oproerpolitie hebben gisteren met traangas en wapenstok een illegaal kamp van negers bestormd en daarbij enkele tegenstand bie dende zwarten gedood. Naar de lezing van de politie werd een zwarte Zuidafrikaan neergeschoten en meteen ge dood toen hij een politieman aan zou hebben gevallen. Fa milieleden van een tweede man vertelden dat hij overleed korte tijd nadat hij door de politie in de borst was geschoten. Een baby vastgebonden op de rug van de moeder overleed toen het onder de voet werd gelopen door een menigte die een heenkomen zocht voor het traangas, vertelden ooggetui gen. Een zwarte vrouw moest met een kogel in haar rechter- Het incident in een van de krottensteden aan de rand van Kaapstad was het ergste sinds vele maanden van betrekkelij ke rust tussen de rassen. Ker kelijke leiders hebben gepro testeerd tegen de behandeling van de ongeveer zesduizend il legale bewoners in het „Cross roads" geheten kamp. ARIJS Frankrijk heeft de aafschappij die de eigenares van de roemruchte „Amoco idiz" de rekening gepresen- ird van de schade die gele- inl n is als gevolg van de schip- v puk van de tanker. Deze ep, zoals men zich herinnert, ilf maart voor de Bretonse list op de klippen, waarbij de De schipbreuk was grotendeels het gevolg van gemaakte fou ten en tekortkomingen van de bemanning en de door de rede rij gevolgde politiek in verband met te langdurig onderhande len over de prijs van sleepbgo- tassistentie voor het stuurloos geworden mammoetschip. De schadevergoeding die Fran krijk eist bedraagt ongeveer 800 miljoen gulden. De zaak is aanhangig gemaakt voor een Netvyorkse rechtbank die zal moeten beslissen of de aangevoerde bewijzen, zoals in alle aanklachten, overtuigend zijn. Frankrijk beschuldigtde rederij van de „Amoco Cadiz" ervan nigf tijdig voldoende ge daan te hebben om een schip breuk en oliëvervuiling te voor komen. Deze beschuldiging is gebaseerd op de resultaten van het onderzoek van de onder zoeksrechter te Brest door de resultaten van een Liberiaanse enquêtecommissie in Londen (het schip voer onder Libe riaanse vlag) en door resulta ten van de onderzoeken van twee Franse parlementaire en quêtecommissies. Het staat nu te bezien of deze conclusie door de Newyorkse justitie ont vankelijk verklaard worden en de eis tot de grootste schade vergoeding die tot dusver ooit gévraagd is. De Fransen heb ben hun som bepaald als ge volg van de kosten van de rei nigingswerkzaamheden van de zee en van tientallen kilometers kustlijn en de schadevergoe ding die zij heeft uitgekeerd aan de benadeelde vissers, oes terkwekers enzovoorts. "hristen-democraten in kwaad daglicht gesteld fan onze correspondent Piet Tammers) Lanfome Hadden de Italiaanse christen- Itraocraten hun ontvoerde leider Aldo 'iro al afgeschreven, terwijl deze nog HOllvend en wel in handen was van de add Dde Brigade's? »dden invloedrijke christen-democra- ffl geweigerd om met de Rode Brigades Mj lónderhandelen, in de wetenschap dat urmee het lot van Moro werd beze- (ld, terwijl ze verder beseften dat de ttaocrazia Christiana zou worden ver- ok; »t van de in veler ogen lastige leider de linkervleugel van deze partij? iben de christen-democraten zich bij (t bepalen van him beleid inzake de ~i uk-Moro, onder valse voorspiegelin- verzekerd van de steun der machtige imunisten? tx vragen kunnen worden gesteld i.v. enkele losse notities, die de Franse cialistenleider Mitterrand in april j.l. zijn agenda zou hebben gemaakt aan hand van hetgeen zijn Italiaanse llega Craxi hem toen zou hebben (fteld. De Franse en Italiaanse socia- stenleiders ontmoetten elkaar tijdens vergadering van de Socialistische Hernationale in Madrid. opinieweekblad l'Europee. dat al onthullingen deed, o.a. over de j| afcdel en wandel vande Italiaanse resident Leone en zijn beide zonen, aardoor eerstgenoemde werd gedwon- !D tot aftreden, publiceert in zijn uitga- ;die donderdag verscheen een aantal ttgmenten uit het dagboek van Mitter- [nd. Het blad vertelt niet hoe het aan jjn informatie is gekomen. De veronder- filing ligt voor de hand dat Mitterand's üenda het blad in handen is gespeeld het te kunnen gebruiken in het aliaanse partijpolitieke spel. jjvan Mitterand's aantekeningen luidt: ^xi ontving gisteren een brief van '"'o en verwacht dat de gezamenlijke Spanningen van paus Paulus VI, Fanfa- u en Saragat om druk uit te oefenen 'president Giovanni Leone ertoe zullen 'den dat deze gratie zal verlenen. De >ering zal besluiten tot een beperkte Wisseling van gevangen extremisten, d tegen een. Craxi denkt dat de Rode daarmee akkoord zullen gaan". - een andere notitie van Mitter- ?Pd had Craxi zich zeer laatdunkend ifielaten over de christen-democraten. Partijleider Craxi'van de PSl Voor velen van hen", zo vertelde Craxi ons, „was de zaak-Moro al afgelopen. Kort na de ontvoering huilden ze en zeiden ze: „Hij is dood". Nu huilen ze en zeggen ze: „Hij weet niet meer wat hij doet". „Als Moro terug zou komen, zou er een man teveel zijn". Verder zou Craxi tegenover Mitterrand veelbetekenend gezegd hebben: „Iemand wil dat er bloed gaat vloeien". Ook over de communisten, die steeds het christen-democratische standpunt hebben gesteund, dat nooit of te nimmer met de Rode Brigades zou en kon worden onderhandeld, zou Craxi zich in april tegenover Mitterrand weinig vleiend heb ben uitgelaten. Moro's brieven Voor een goed begrip van de aantekenin gen die Mitterrand in april heeft ge maakt, ongeveer op de helft van de periode die verliep tussen Moro's ontvoe ring en zijn executie, dient men terug te keren naar de situatie van dat ogen blik. Moro schreef vanuit zijn onbekende gevangenis de ene brief na de andere, vooral aan kopstukken van zijn eigen partij, waarin hij aandrong op het in vrijheid stellen van gevangen extremis ten in ruil voor hemzelf. Die brieven waren soms zeer bitter van toon en bevatten soortgelijke beschuldigingen als die welke voorkomen in de notities van Mitterrand. Zo heeft Moro partijse cretaris Zaccagnini eens voor de voeten gewdrpen, dat deze alle kans had zich in zijn, Moro's, plaats te wringen als deze van het politieke slagveld zou verdwij nen. Dat Moro er toe kwam dergelijke brieven te schrijven, werd gezien als een gevolg van de doodsnood waarin deze zich bevond en van door de Rode Briga des uitgeoefende pressie. De christen-democratische regering heeft voor haar weigering om met de Rode Brigades te onderhandelen over de vrijlating van gevangenen steeds als motief gebruikt, dat buigen voor geweld het hek van de dam zou halen en vrij spel zou geven aan extremistische krach ten van alle kant. De regering wist zich consequent gesteund door de communis ten. die de tweede grote partij in het land vormen en de overige partijen, met uitzondering van de Partita Socialistica Italiana onder leiding van haar intelli gente partijsecretaris Benigno Craxi. De ze laatste heeft herhaaldelijk aangedron gen op het zoeken naar „andere wegen" om het leven van Moro te redden. Om het bewijs Na de publicatie van Mitterrands dag boeknotities hpeft Craxi zich op de op pervlakte gehouden. Woensdag verklaar de hij dat hij, alvorens commentaar te' kunnen leveren, eerst zijn eigen notities zou moeten raadplegen om te zien in hoeverre zij overeenstemmen met die van Mitterrand. Op een ogenblik dat het justitiële onder zoek in de zaak-Moro nog altijd niet voldoende heeft opgeleverd, wordt aldus de zaak-Moro in de partijpolitiek getrok ken. Mogelijk speculeren de krachten achter l'Europeo op winst voor de socia listische PSI, die bij de laatste verkiezin gen niet slecht geboerd heeft en boven dien haar veteraan Pertini als president in het Quirinaal heeft weten te brengen. Zulke winst zou voor het oprapen liggen indien bewezen zou worden, dat kopstuk ken van de Democrazia zich bij hun verzet tegen de eisen der Rode Brigades hebben laten leiden door-minder edele motieven en met droge ogen hebben toegezien, hoe Aldo Moro de dood tege moet ging. Maar dat bewijs is nog lang niet geleverd, ook niet door de dagboe knotities van Mitterrand die (hoe?) in l'Europeo verzeild zijn geraakt. Intussen smaken de onbekende Rode Brigades in het verborgene het genoegen, dat hun ontvoerings- en moordactie toch geleid heeft tot het zaaien van tweedracht en twijfel in de Italiaanse politieke partij en. Infiltranten Nu de vakanties voorbij zijn duikt de Italiaanse pers ook in ander opzicht weer in de affaire-Moro. Zo beweert het Tu- rijnse dagblad La Stampa, dat de Rode Brigades beschikken over informanten in de hoogste regionen van de politie. Deze bewering is niet nieuw. Daardoor waren de ontvoerders van Moro precies op de hoogte van de route, die zijn auto en die van de bewakers op 16 maart, zouden kiezen. Al jarenlang pleegde deze route pas de avond tevoren om half elf te worden bepaald. Dat is. ook toen het geval geweest. Pas na deze vaststelling, die geschiedde op het hoofd bureau van politie te Rome, konden de ontvoerders enkele voorbereidingen tref fen, zoals het forceren van een hekwerk, dat de vluchtroute belemmerde en het stuksnijden van de banden van een bloemenwagen, die elke morgen zijn standplaats innam op de plaats van de ontvoering en toen een sta in de weg zou hebben gevormd. Ook de telefoondienst SIP zou volgens La" Stampa zijn geinfiltreerd met helpers van de Rode Brigades. Zij hebben ervoor gezorgd dat de telefoon in het stadsdeel, waar de ontvoering plaatsvond, op dat ogenblik buiten gebruik was gesteld. De minister van buitenlandse zaken, Rognonini, zal op 16 september a.s. een rapport over de zaak-Moro overleggen aan het parlement. SOCIALISTEN WILLEN NIEUW OVERLEG LISSABON (AP) Het zeventien dagen oude kabinet van de partijloze Portugese premier Alfredo Nobre da Costa is gisteravond door het parlement naar huis gestuurd. Een door de socialisten ingediende motie van afkeuring kreeg de steun van Conservatieven en uiterst linkse afgevaardigden. Daardoor ontstond in de 263 leden tellende assemblee een meerderheid van 141 stemmen. Nobre da Costa en de veer tien leden van zijn kabinet zijn krachtens de grondwet door de uitslag van de stemming gedwongen af te treden. een nieuwe regering is gevormd. Tijdens de vier dagen durende parlementaire debatten over de regeringsverklaring was van linkse, rechtse en centrumzijde felle kritiek geleverd op het kabi net van Nobre da Costa. In zijn slotreactie ontkende Nobre da Costa dat zijn regering naar rechts of naar links neigde. Hij vroeg zich af of de afgevaardigden zijn regering wel met een gerust geweten konden wegstemmen, aangezien zij zelf zo weinig hebben bereikt. Socialistenlei der Mario Soares heeft president Eanes voorge steld dat er een regering gevormd moet worden die het vertrouwen geniet van de partijen, in het bijzonder de socialistische. Hij stelt nieuw overleg tussen de partijen voor. ADVERTENTIE pttpost Gebruik'm goed. MOSKOU (AP) Met de supersonische Toepolev-144, de Russi sche tegenhanger van de Brits-Franse Concorde, worden tot het einde van dit jaar geen passagiersvluchten meer gemaakt, zo is in Moskou vernomen. Westerse luchtvaartdeskundi gen in Moskou hebben ver klaard dat de laatste vlucht van de Toepolev-144, vanwege zijn gelijkenis met het Brits- Franse toestel door westerlin gen „Concordski" gedoopt, tus sen Moskou en Alma Ata naar hun weten meer dan drie maanden geleden,' op 6 juni, heeft plaats gehad. Zij speculeerden dat mogelijk ernstige problemen met het vliegtuig zijn ontstaan of dat er een Toepolev kan zijn veronge lukt, waardoor alle andere toe stellen van dit type hangende een onderzoek aan de grond worden gehouden. Passagiers die plaatsen willen reserveren naar Alma Ata, de enige be stemming waarop het vliegtuig werd ingezet, krijgen van Aero- flot te horen dat er tot het einde van dit jaar geen vlucht en meer mee worden uitge voerd. Het vliegtuig, waarvan het pro totype in 1968 al zijn eerste vlucht maakte, leek aanvanke lijk een geduchte concurrent voor de Concorde te worden, maar kreeg al snel met techni sche problemen te kampen, zoals een hoog brandstofver bruik en te hevige trillingen. In juni 1973 verongelukte een pro totype tijdens de luchtvaarts how van Parijs. Sadat spreekt met Da jan THURMONT (Reuter) Op de tiende dag van het overleg in Camp David heeft president Sadat van Egypte voor het eerst besprekingen gevoerd met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan. De beide mannen spra ken gistermiddag gedurende 75 minuten met elkaar. Eerder op de dag hadden Sa dat en Dajan afzonderlijk be sprekingen gevoerd met presi dent Carter. Uit het kantoor van de Ameri kaanse vice-president, Walter Mondale, werd gisteravond ge meld dat Mondale twee afspra ken in Nevada en Californië voor het komende weekeinde had afgezegd om naar Camp David te kunnen gaan. ADVERTENTIE Teheran in greep van staking TEHERAN (Upi/AFP/D- PA) In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn gisteren de mees te winkels en bedrijven dicht gebleven als teken van rouw voor de slachtoffers die bij de recente onlusten in het land zijn gevallen. 'De winkelifers hebben daarmee een bevel van de autoriteiten genegeerd om open te blijven. De doden waar gisteren om werd gerouwd, vielen vorige week vrijdag, kort na het af kondigen van de staat van be leg. De politie en andere veilig heidstroepen openden toen het vuur op een menigte van dui zenden betogers die zich niet hadden gestoord aan het ver bod op samenscholing. Offi cieel werd gezegd dat daarbij 97 mensen werden gedood. De oppositiegroeperingen in de hoofdstad zeiden echter dat het werkelijke aantal veel hoger ligt. De regering heeft de hoge re schattingen niet tegenge sproken. Marcos' vliegtuig verongelukt: 32 doden MANILLA (AFP-Reuter) Bij een ongeluk met een Fok- ker-Friendship van de lucht vloot van president Ferdinand Marcos van de Filippijnen zijn gisteren tenminste 32 mensen omgekomen. Het staatshoofd zat niet in het toestel. Vijftien van de slachtoffers za ten in het vliegtuig dat veilig heidsfunctionarissen en jour nalisten naar Manilla terug bracht van de viering van de 61ste verjaardag vai^ Marcos in diens geboorteplaast Batac op 400 km ten noorden van de hoofdstad. De overige doden vielen in de plaats Paranaque waar het toestel neerstortte. Proces tegen vakbondsleiders Tunesië verdaagd TUNIS (AP) Het proces te gen 34 voormalige vakbonds leiders in Tunis die beschul digd worden van samenzwe ring tegen de regering van pre sident Habib Bourguiba na bloedige rellen in januari dit jaar is voor twee weken ver daagd. Omdat de 75 advocaten dreigden het proces te verla ten stelde de president van het hof, Mohammed EI Fatimi het proces twee weken uit, nadat hij eerst de zeventig pagina's lange beschuldigingen had voorgelezen. De advocaten protesteerden tegen het feit dat zij slechts twee dagen de tijd hadden gehad om de tien duizend pagina's lange docu menten van het proces door te lezen. De vakbondsleiders, onder wie de vroegere secretaris-generaal van het Tunesische vakver bond UGTT, Habib Achoür, werden gearresteerd op 26 ja nuari. Als zij schuldig bevon den worden lopen zij kans de doodstraf te krijgen. Markov vergiftigd LONDEN (AFP) Doo x-stralen is aangetoond dat de Bulgaar Georgi Markov door vergiftiging om het leven is gekomen. Het Engelse och tendblad de „Daily Mail" heeft dit vanmorgen gemeld. Markov werd enige dagen gele den door een onbekende met een paraplu in zijn dijbeen ge stoken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11