r K Het vierde Leidse Folkfestival Onduidelijke plannen voor boerderij aan Hoge Morsweg Sammy Davis Hulpverlening aan jongeren deugt niet Gewassen en foto's in het Waaggebouw brieven lezers NEDERLANDS CONGRESGEBOUW Buddy Rich Big Band -STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 BEZORGDE KWJ IN BRIEF AAN GEMEENTE: LEIDEN De KWJ, beweging van werkende jongeren, heeft in een brief een beroep op de gemeente Leiden gedaan om het beleid op het gebied van de individuele hulpverlening voor jongeren in Leiden eens aan een grondig onderzoek te onderwer pen en drastisch te herzien. De KWJ ondervindt in de praktijk hoe het huidige beleid van de gemeente faalt. „Er komen vuurtdurend jongeren bij ons die we niet kunnen helpen, maar die nergens anders in Leiden terecht kunnen", aldus Arie Brob- bel, medewerker van de KWJ. vroegen door wie ze verwezen mer Jpro De KWJ houdt zich bezig met het inlichtingen verschaffen en adviseren over zaken die te M maken hebben met de werksi tuatie van werkende jongeren, VJfeals ontslag, vakbond en moei lijkheden binnen het bedrijf. De laatste tijd wordt de KWJ in toenemende mate geconfron teerd met jongeren die proble- 'êJ men hebben op andere terrei nen zoals drugs of psychische moeilijkheden. In verschillende steden in het land worden deze mensen die acute hulp nodig hebben opge vangen door instellingen als het JAC (Jongeren Advies Cen- 'flni trum) of Release. Instellingen die door vrijwilligers zijn opge zet en met behulp van subsidie kunnen blijven draaien. In Lei- :ert]den is er nooit een afdeling van het JAC geweest. Wel is de stichting Release hier ter plaat se actief geweest, maar 3 1/2 jaar geleden besloot B en W van Leiden dat er aan Release geen at U subsidie meer gegeven zou wor den waardoor Release gedwon gen werd zichzelf op te heffen. De gemeente gebruikte voor de ze subsidiestop als argument dat het aantal hulpvragers bin nen een jaar tot de helft was verminderd, daarbij vergetend dat er voor verschillende terrei- waarop Release actief was alternatieve en meer gespeciali seerde instellingen in de plaats waren gekomen. Het meest dui delijke voorbeeld is wel het terrein van de rechtshulp waar af1 »or de wets winkel kwam. Op het terrein van de psychische acute hulpverlening was geen alternatief aanwezig. Een tweede argument van B en was dat de hulpverlening van Release een te weinig professio neel karakter droeg. In de brief yvaarin het besluit om de subsi stop te zetten werd meege- ieeld, spreekt de gemeente dan nieuwe initiatieven die louden worden ontwikkeld en zij noemt met name een plan van professor Dijkhuis, hoogle raar klinische psychologie aan de Leidse universiteit, om voor begeleiding van vrijwilligers in de hulpverlening het instituut voor psychotherapie in te scha kelen. Van deze toezeggingen en plan nen voor een professionele aan pak is intussen niets terecht gekomen. Er zijn wel een aantal hulpverlenende instanties in Leiden, maar de constructie is onduidelijk. Zó onduidelijk dat zelfs para-gemeentelijke in stellingen zoals de Welzijnsraad, het coördinerend orgaan voor hulpverlenende instellingen in Leiden, er geen weg in weten te vinden. Dat was in ieder geval de bevinding van de KWJ toen zij de jonge mensen die onte recht naar hen verwezen waren Etherpiraten Ik las in de L.C. van dinsdag 12 september een ontboeze ming van een etherpiraat. Hoewel ik zelf gelicentieerd zendamateur ben, wil ik op voor en tegen van etherpira terij niet ingaan. Wel op een onjuistheid die de auteur van het bericht vast wel weet, maar angstvallig ver zwijgt. Mijn excuus bij voor baat als hij het echt niet weet. In dat geval kan hij iets leren, want: de ambtena ren van PTT en politie be hoeven een illegale zenda mateur niet op heterdaad te betrappen. Volgens de tele foon- en telegraafwet van 1929, aangepast in juni 1976 is het zonder vergunning in huis hebben van radiozen- dapparatuur een misdrijf. Voor genoemde datum was het „slechts" een overtre ding. Dit geldt voor alle zen dapparatuur, dus porto foons, FM-zenders, en mo biele zenders. Een gelicen tieerd zendamateur heeft van de radio-controledienst stickers ontvangen die hij op zijn apparatuur moet plak ken. Bovendien heeft hij een registratiekaart, die hem machtigt deze apparatuur in zijn auto of boot te vervoe ren en/of gebruiken. Ten slotte nog een advies: laat de heren piraten wat moeite doen om een C- of D-machti- ging te halen. Dan hebben zy niets meer te vrezen. W. Rijnsburger li Maar de organisatie van de hulpverlening in Leiden is niet alleen onoverzichtelijk, zij ver toont bovendien grote lacunes. De verschillende instelingen die onder andere op dit gebied werkzaam zijn, bijvoorbeeld het konsultatiebureau voor alcohol en drugs en het centrum voor vrijwillige hulpverlening zijn slechts te bereiken op kantooru ren, spreekuren of na een ver wijzing. Directe hulp op andere tijdstippen is er wel te vinden bij de sociaal psychiatrische dienst van de GG en GD, maar in de praktijk blijken de hulpbe hoevenden niet graag met deze dienst te maken te hebben. In de eerste plaats omdat men bang is voor opname in de Jelgersmakliniek of Endegeest, maar dikwijls zijn deze hulpvra gers al eerder stukgelopen op de professionele psychiatrische hulpverlening. De leemte die er, na het ophef fen van Release, is ontstaan is nog steeds niet opgevuld. Voor de KWJ is dit dan ook duidelijk merkbaar. Arie Brobbel vertelt dat de KWJ de laatste maand zoveel gevallen tegelijk op hun dak geschoven kreeg dat zij niet kon helpen, dat zij er eindelijk genoeg van kreeg. „De maat was vol, we vonden dat we iets moesten doen en hebben daar om deze brief aan B en W gestuurd". TONNY OUDSHOORN Keukengeheimen zijn doorgaans moeilijk te ontfutselen. Restaurant Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg in Leiden blijkt zo'n geheimzinnige keuken te bezitten. Want wat wil nu het geval..... Waar iedereen de laatste dagen zo'n beetje de mond van vol heeft, blijkt geenszins een voortbreng sel te zijn uit de .Jiaute cuisine" van dit befaamd restaurant. Op de plek waar deze riante, doch vervallen boerderij staat, zou (zo vermeldt het gerucht) binnen afzienba re tijd een enorme bistro verrijzen. Gele gen aan de Rijn, om precies te zijn aan de Hoge Morsweg 140, tegenover de kale vlakte van Koppelstein. ,Mij is in vertrouwen medegedeeld", zo zegt de directeur van een van Leidens Het stadhuis: „Inderdaad, het is helemaal grootste hotels, „dat Nieuw Minerva vier niet uitgesloten, dat mevrouw Favier van ton aan de gemeente heeft betaald om Nieuw Minerva die boerderij van ons er een enorme bistro met voor mij nog koopt De jeugd heeft deze hoeve sinds hij niet meer bewoond wordt behoorlijk onder handen genomen. Zo erg zelfs dat Mevrouw Favier van hotel-restaurant een eerdere adspirant-koper het af liet Nieuw Minerva wil dit noch bevestigen, weten. Wij hebben Nieuw Minerva toe- noch ontkennen. ,Jk vertel niets. Overeen stemming gegeven om voor eigenrisico poosje weet ik meer. Wel is het zo, dat een schutting om het geval heen te zetten, mijn man een tijdje geleden tegen mij zei, zodat het niet verder kan worden vernield, dat hij erg graag aan het water wilde om het zogezegd te conserveren. Maar dat wonen om er onder meer te kunnen vissen, het al gekocht is voor vier ton is ons niet Misschien wordt dat water dan toch de bekend. Daar moeten nog zoveel besluiten LEIDEN De stichting Leids Folklestival orga niseert op zaterdag 16 september een grandioos festijn van Nederlandse en buitenlandse folk-mu- sici" in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat. Het folkfesti val in Leiden begint een jaarlijkse september-tra- ditie te worden. Behalve puur Leidse groepen als Halloween, Kees Ouwejan en zijn makkers en de Ramshac kle Stringband treedt er een groot aantal nationale en inter nationale artiesten op. Waaron der: Fungus, Crackerhash, Kings Gaillard en Mountain Dew uit Nederland en uit het buitenland Gabriël Yacoub, het Deense trio Peter Knudsen en Co, Shebeen, Sharon Bradley, Johnny Silvo, Ian Mackintosh, Mike Maran, Saffron Summer- field, Groep Wannes van de Velde, Kieran Halpin en Tom McConville. Het repertoire loopt van zeer traditionele muziek via eigen tijdse bewerkingen tot zeer pro gressieve folkrock. Al met af De Ramshackle Stringband een programma waarbij iede reen aan zijn trekken kan ko men. De inwendige mens wordt ook niet vergeten, want er zullen voor lage prijzen broodjes en soep worden verkocht. Het folkfestival begint zaterdag om 14.00 uur (zaal open om 13.30 uur) en zal na middernacht eindigen. Evenals vorig jaar wordt er gebruik gemaakt van de zalen van het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat 66. De optredens vinden plaats op twee podia (beneden en bo ven), daarnaast in een wat klei- Halloween nere zaal, waar een combinatie van club-en open podium zal worden gerealiseerd. Tevens is er een platenstand en een infor matie over volksmuziek. Kaarten a 15,- zijn in de voor verkoop verkrijgbaar op de vol gende adressen: Kees Ouwejan, Groenesteeg 17, telefoon: 124514; Jelle de Lange, Burggra- venlaan 177, telefoon: 149564; Bernard Kleikamp, Pelikaan straat 2, telefoon: 149210 en Cor de Boer, Berkenkade 13, tele foon: 894427. DIREKTE KAARTVERKOOP BESPREEKBURO Vi HAAGSCHE COURANT HET BINNENHOF DINSDAG 7 NOV. Special gast: prijzen: 125.- 100.- 75.- 50.- RPCDQPPIfRIlQO HAAGSCHE COURANT/HET BINNENHOF WAGENSTRAAT 37 ZATERDAG GEOPEND 10-14 uur ma t/m vr. van 9.00-17.00 uur Tel. reservering Tel. 60.04.94 of-62.45.62 tst 280 of 403 LEIDSE BOND AMATEUR TUINDERS BESTAAT TIEN JAAR LEIDEN De donkere boeken van het Waaggebouw aan de Aalmarkt zullen van donderdag 21 september tot en met zondag 24 september zijn gevuld met bloemen, groente, fruit en foto's. Dat is het gevolg van de ativiteiten van de Leidse Bond van Amateur-Tuinders, die gedu rende deze periode de overvloedige oogst van haar leden tentoonstelt. Het is de derde achter eenvolgende keer dat de bond een dergelijke expositie in samenwerkingsverband organi seert Alleen zal het dit jaar allemaal nog wat grootser zijn opgezet aangezien de Leidse Bond haar 10-jarig bestaan viert en de landelijke bond het Algemeen Verbond van Volkstuin- dersverenigingen in Nederland haar 50-jarig bestaan. Dat is onder meer te zien aan degene die op donderdagavond om 20.00 uur het geheel opent. De minister van CRM, mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen zal middels het openduwen van de zware deuren de tentoon stelling een aanvang laten némen. Keuren Naast de presentatie van de volks tuintjes oogst aan het publiek zal het aanwezige tevens uitgebreid worden gekeurd, ondergebracht in 24 rubrieken. Zo is er de rubriek bloemschik ken, die een speciale kinderbloemschikwed- strijd omvat waaraan 51 kinderen zullen deel nemen. Andere gespecialiseerde rubrieken zijn bijvoorbeeld potplanten en fuchsia's. De jury's zijn onder meer samengesteld uit leden van het Algemeen Verbond. Een verhaal apart vormt de foto-expositie, die tevens een landelij ke foto-wedstrijd is. 180 foto's en 90 dia's zijn door de landelijke leden ingestuurd en die hebben ook allemaal een plaatsje gekregen in het Waaggebouw, waar ze door de Nederlandse Bond van Amateurfotografen Verenigingen zullen worden gekeurd. De foto's hebben het niet-professionele tuinieren tot onderwerp. Pi kant detail is nog dat gedurende de opening aan de bezoekers eigen kweek bloemetjes zullen worden aangeboden. Dat gebeurt ook op de zogenaamde regiodag op zaterdag 23 september in de stad. Op die dag zullen tuinders uit de regio Noorden van Zuid-Holland door de Leidse Bond worden ontvangen. De openingstijden van de gratis toegankelijke tentoonstelling zijn: donderdag (opening) van 20 tot 22 uur; vrijdag 10 tot 22 uur; zaterdag van 10 tot 17 uur en zondag van 11 tot 17 uur. Averechts Nog geen week na de installatie van het PvdA/WD-college van burgemeester en wethouders gaan in de stad al verschillende s(ntierende bijvoegelijke naamwoorden voor de links-liberale club rond. Naast de kleurenkombinatie rood met een blauwe rand is ongetwijfeld de meest originele: ,Jiet college van de breinaalden: één rechts, twee averechts.,..." Bezoek De Westduitse staatssecretaris van Volksgezondheid, H. G. Wolters heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Leidse Universiteit. In gezelschap van zijn collega in Nederland, mevrouw Veder-Smit liet de Westduitse staatssecretaris zich voorlichten over de toepassingsmogelijkheden van econome trische modellen voor beleidse valuatie op korte en middel lange termijnvoorspellingen over de gezondheidszorg. Een lezing hierover werd gegeven door Prof. Van Praag. Benoeming G. Irwin is bij Koninkhjk Besluit benoemd tot lector in hêt politiek gedrag alsmede de methodologie van het pohtico- logisch onderzoek. Dr. Irwin was tot dan toe wetenschappe lijk hoofdmedewerker bij de afdeling politieke wetenschap pen aan de Leidse Universiteit. Mooiste stand De stand van Van der Meer meubelen is aangewezen als de mooiste stand op de Leidato. De tweede prijs in deze categorie ging naar Oudshoorn aan de Haarlemmerstraat De derde prijs was voor de stand van de postgiro en de Rijkspostspaarbank. Als origineelste stand werd die van de leerlingen van de technische scholen in Leiden aangewe zen. De leerlingen bouwen op de huishoudbeurs een buis. De tweede prijs was voor Cóte d'Or en de derde prijs voor Fitness sauna's. De verkoopkrach tigs te stand op de Leidato is die van ,JDe Gouden Sleutels". Tweede in die categorie werd de stand van Van Looy uit België waarin Ardenner ham wordt verkocht. De op twee na verkoop- krachtigste stand is die van Broekman plantenshop. De drie eervolle vermeldingen gingen naar De Winter De Lange, Arnold us b.v. en De Jong poetsmiddelen. Overigens ontving de jaarbeurs gisteren de 40.000ste bezoeker. Vissers Het viscollege HSV hield onlangs een viswedstrijd in Zaan dam. De eerste prijs werd gewonnen door K. Laterveer. Hij sloeg zesentwintig vissen aan de haak met een gezamen lijk gewicht van 6500 gram. Tweede werd P. Blok met 36 vissen met een gewicht van 5625 gram. De derde prijs ging naar Laterveer sr. die 26 vissen ving met een gezamenlijk gewicht van 5450gram. Jubileum Het St. Lodewijkkoor viert zondag 17 september bet 25-jarig jubileum. Om 10.00 uur begint het feest met een Eucharistie viering in de St. Lodewijkkerk. Steenscbuur 19 te Leiden. Het koor zal tijdens deze heilige mis de Missa Brevis in g (K.V.140) van Mozart zingen. Het geheel staat onder leiding van de heer J. v.d. Meer. Van 12.00 tot 13.30 uur is er een receptie in het St. Antonius clubhuis, Lange Mare 43, te Leiden. Tevens wordt bet 25-jarig jubileum gevierd van de beren H. Prins en B. Kemper. De dames H. v.d. Berg, R. van Woerkom, J. Meijer en M. Wilmer vieren bun 121/2- jarig jubileum. Leidato Op de jaarmarkt van de Leidato in de Groenoordhallen kunnen tot>17 september zelfgemaakte muziekinstrumenten ingeleverd worden. Alle modellen en vormen zijn welkom. De instrumenten hoeven geen geluid te geven. Er wordt een prijs uitgereikt voor het meest originele instrument. De eerste prijs bestaat uit een reisje voor twee personen naar Londen of Parijs. Majorettes De stichting Taptade Evenementen Leiden organiseert zaterdag 4 november in samenwerking met het Holland Institute Twirling department een instructiedag vcor majo rettes. Deelneming staat open voor elke adspirant-majorette ongeacht bij welke vereniging of bond zij aangesloten is. In de Groenoordhallen zullen een aantal topinstructeurs en instructrices een sbow instuderen met iedere majorette die zicb vóór 15 oktober opgeeft. Tevens zullen deze instructeurs en instructrices een demonstratie verzorgen en een modeshow van Amerikaanse majorette-kostuums. Alle deelneemsters ontvangen een getuigschrift van deze instructiedag, alsmede een herinneringsvaantje. Men verwacht dat zaterdag 4 november vanaf 9.00 tot 15.30 uur de Groenoordhallen bezet zullen worden door bonder den majorettes uit het hele land. Inlichtingen worden gegeven door J. J. P. de Knegt, Agaatlaan 231,2332 RA Leiden, telefoon 31.11.65. .Mooie Helena" Zuidelijk Toneel Globe brengt op vrijdag 15 septem ber de operette „Mooie Hele na" van Jacques Offenbach in de Leidse Schouwburg, in een bewerking van Peter Hacks en Herbert Kawan. „De Griekse mythologie le verde zo'n 3000 jaar geleden de personages, de componist Offenbach een dikke 100 jaar geleden de muziek en het happy end en Globe levert U nu de rose bril waardoor een operette bekeken dient te worden", aldus Globe. Mooie Helena geeft geen uit beelding van de Ilias van Homerus. Alleen de aanloop van deze geschiedenis wordt verbeeld, de kennismaking van Paris met Helena en Menelaos, met Griekse hel den, een priester van deJupi- tertempel en anderen. In de rollen onder andere Teuntje de Klerk, Joost Prinsen, Huib Rooymans en Allard van der Scheer. Aanvang 20.15 uur. Kind en vakantie FIOM-Leiden, bet regionale bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap organiseert op donderdag 14 september een thema-avond met als onder werp: „Wat doe ik met mijn kind in de vakantie." Als de avond een succes wordt volgen er meer van dit soort thema-avonden. Aanvang van de avond: 20.00 uur in het pand van het bureau, Terweepark 2 in Leiden. De thema- avonden zijn bedoeld voor alleenstaande vrouwen met jonge kinderen, die met anderen willen praten over hoe je het opvoeden in je eentje aanpakt. Het is de bedoeling dat in de toekomst de groep zelf de onderwerpen kiest. Belangstellenden kunnen bellen: 071-151068.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3