SV: verloedering van concentratie Cor Brom: We hebben gewoon ontzettend veel pech 'OVER FENERBAHCE BIEDT PERSPECTIEF BPÖRT LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 pagina 15 jTANBOEL Het moet wel heel .fe lopen als PSV zich over veer- |Jj tn dagen niet kwalificeert voor tweede ronde van het Europese oor Ikertocrnooi voor Iandskampioe- eati ;n. Maar om dit perspectief na to kleine nederlaag van 2-1 gister- w rond in Istanboel tegen Fener- w jïhce, een verdienste van de kidhovenaars te noemen, gaat at ver. Want ook in het ruim ree uur voor het begin van het lt iel reeds compleet gevulden Ino- ■stadion (45.000 toeschouwers) Ion eek PSV geen schim van de ;e® rmatie die vorig seizoen zo flon- e' jend voor de dag kwam. Het was aaJ in ook aan het povere optreden tun in Fenerbahce te danken dat het Uen flies aan niveau bij PSV niet an (mondde in een veel ongunstiger un !|)re> 'ht i df t zorgen van Kees Rijvers over het vorm- nit( houd van zijn team bleken niet onge- eni ond. Een aantal spelers van zijn ploeg sta Willy van de Kerkhof, Willy van der n lijlen. Jan Poortvliet, Harrie Lubse 82. teert op het ogenblik ver onder zijn J innen en ook de speciale entourage van i) Europa Cupwedstrijd heeft hen niet het dal kunnen tillen. Dit kwartet wordt hter omgeven door ploeggenoten, die eneens een teruggang in vorm doorma- i n. Van de meeste kan overigens nog orden gezegd dat zij hun spelcrisis trach- n te compenseren door een behoorlijke 1 sis inzet. En dat kan met de beste wil li de wereld niet worden afgeleid uit het el van Lubse, Van der Kuijlen en Van Kerkhof. joral in de eerste helft van het duel liep n aantal PSV'ers op een bijna irritante anier te bewijzen dat het beetje extra op I moment voor hen niet hoeft. Door dit brek aan concentratie en ambitie in een el van de Eindhovense ploeg konden de irken al voor de rust tweemaal toeslaan, jewel PSV, zelfs in mindere vorm, het et eens zo erg moeilijk kreeg. slaap ooral de eenvoud van het Turkse spel, larin de aanvallers Ali Kemal en Cemil lerigens een uitzondering vormden door h wel eens wat inventieve staaltjes te m zien, heeft PSV voor de rust wat laap gesust. Ie lang niet overtuigende openingsfase Fenerbahce, waarin invaller-doelman ■T van Engelen bij zijn eerste optreden 2- Iroyaal naast een voorzet greep maar zich ter goed herstelde, leek PSV al na een vartier de wedstrijd onder controle te 'PP1 an krijgen. De Eindhovenaars, die waren start met een nogal behoudende strijdwij zen vijfmansverdediging en een aanval- van twee spelers) verlieten gaandeweg defensieve stellingen en de eenvoud (Foto rechts) Ernie Brands knikt de bal in het doel en brengt de stand op 1—1. (Foto links) Centrumspits Rasit heeft de bal na een voorzet van Ke mal langs doel man Van Enge len gekopt en I rent terug naar de middenstip. (Foto rechts) waarmee de Turkse half- en achterlinie kon worden verschalkt, werkte de verloedering van de concentratie in de hand. En juist op dat moment sloeg Fenerbahce toe. De onder Argentijns aandoende omstandig heden ingehaalde ploeg brak over rechts uit door uitblinker Kemal, die evenwel een voorzetje afleverde in plaats van een verwacht schot. Huub Stevens, die later enige keren opvallend op snelheid zou worden geklopt, kopte de bal tot hoekschop, waaruit centrumspits Rasit de door Kemal voorgegeven bal hard inkopte: 1-0. Maar wat iedereen verwachtte, gebeurde niet. Het Turkse stormpje groeide niet eenmaal uit tot een orkaan en PSV kon zich eenvoudig staande houden en zelfs weer het initiatief nemen. Dat leidde vijf minuten na de Turkse treffer tot opnieuw een paniekerige situatie in de defensie van Fenerbahce, waarbij linksachter Cem een door de verder nauwelijks opvallende Paul Postuma ingekopte bal van de lijn haalde. Het tekende de wedstrijd. Aanvallend was de ploeg uit Istanboel nog wel tot aanvaard bare dingen in staat, maar defensief en op het middenveld kon Fenerbahce nauwelijks imponeren. PSV hervond iets van zijn concentratie naarmate de eerste helft vorderde en er werden enige ruim en snel uitgevoerde aanvallen opgezet, die door de toeschou wers met verbazing leken te worden ge volgd. Dat deed ook de Turkse verdediging een kwartier voor de rust toen Ernie Brandts zich goed inschakelde bij een Eindhovense aanval. De actie leek evenwel op niets uit te lopen, want de al licht geblesseerde en later voor Gerrie Deij kers uitgevallen René van de Kerkhof lanceerde een voorzet op het moment dat Brandts nog niet voor het doel van de kleine Joegoslavische doelman Ivancevic was gearriveerd. Gearriveerd De bal zeilde evenwel over het doelgebied heen, waarna Lubse het projectiel opnieuw voor het doel bracht. Hier was inmiddels Brandts gearriveerd om met een simpel knikje zijn team naast Fenerbahce te zet ten: 1-1. Voor PSV leek het vanaf dat moment nauwelijks meer fout te kunnen gaan, hoewel deze gedachte kennelijk ook enkele spelers van het team van Rijvers had bevangen. En dat kostte de Nederlandse kampioen nog voor de rust een achterstand. In eerste instantie kon Van Engelen nog redding brengen bij een schot van Kemal, maar de in een reflex weggestompte bal werd door de later tot een van de betere PSV'ers uitgroeiende Kees Krijgh foutief met het hoofd verwerkt, waarna Brandts en Willy van de Kerkhof elkaar vlak voor hun doelman in de weg liepen. Emin profi teerde dankbaar van deze communicaties toornis door via de handen van Van Engelen te scoren. Daarvoor al had de Eindhovense verdedi ging een aantal misgrepen geproduceerd, waardoor het weinig verband tonende team van trainer Nis zich nog een aantal kansen kon scheppen. Mede dankzij goed ingrijpen van Van Engelen bleven deze evenwel zonder resultaat. Inmiddels was de van Eindhovense zijde toch met enige vrees tegemoet geziene ontmoeting niet eenmaal ontspoord, wat mede een verdienste van de Joegoslavische scheidsrrehter Nanojlovski mag worden genoemd. Vooral het uiterst keurige gedrag van de spelers van Fenerbahce, die nog niet zo lang geleden in een vriendschappe lijk duel tegen Anderlecht flink hadden huisgehouden, was opmerkelijk. Van ruwe overtredingen was totaal geen sprake, maar dit mag tevens illustratief worden genoemd voor het peil van de wedstrijd, die zich Tevreden dan misschien wel tevreden waren, maar waarbij zij de kans voorbij lieten gaan om het afgelopen weekeinde door de neder laag tegen Ajax toch wat aangetaste zelf vertrouwen wat op te vijzelen. PSV stelde zich tevreden met een kleine nederlaag, hoewel zich in de tweede helft zeker een aantal mogelijkheden voordeed om ten minste naast Fenerbahce te komen. Maar daarvoor ontbrak de benodigde fel heid. Daaraan kon ook de teruggekeerde Gerrie Deijkers weinig veranderen. De als opkomende middenvelder na de rust funge rende Willy van der Kuijlen had wat na drukkelijker in het centrum van de aanval positie gekozen. Deijkers miste het ritme op het juiste moment toe te slaan. Fenerbahce, dat tegen het einde ver terug viel vooral linkerspits Sevki was daarvan een voorbeeld slaagde er zelfs niet meer in een enigszins overtuigend slotoffensief te verwezenlijken. Het bleef bij wat indivi duele pogingen van vooral Kemal, maar die werd na een klein half uur doeltreffend geblokkeerd door Krijgh, nadat de behendi ge Turkse rechterspits in een droompositie was gebracht door de langs enige PSV'ers gegleden Onder. Het was de beste kans voor Fenerbahce, dat zijn aanhang in ieder geval door de zege tevreden stelde, maar zijn kansen op verder bekeren tot een minimum zag dalen. Want dat PSV in eigen huis het verschil van een doelpunt niet zal wegwer ken, gelooft niemand. Na gisteravond waar schijnlijk ook de Turken niet. Kees Rijvers zette enige kanttekeningen bij het duel. „We hebben nu een goede kans om Fenerbahce uit het toernooi te wippen," verklaarde de Eindhovense coach. „Voor de rust werd er bij ons slecht uitverdedigd. Het leek nergens op. Onze doelman was echter geweldig, maar het moet voor hem onplezierig zijn geweest zoveel nonchalance voor zich te zien afspelen. In de rust heb ik tegen mijn spelers gezegd dat ze meer op dekking moesten letten, en dan pas vrij lopen. Ik vond Fenerbahce behoorlijk spe len, vooral de aanvalslinie was erg gevaar lijk. Maar ik denk dat wij het in Eindhoven wel zullen redden." FRANK WERKMAN PSV: Van Engelen; Krijgh, Van Kraay, Brandts, Poortvliet; Willy van de Kerkhof, Stevens en Van der Kuylen; René van de Kerkhof (Deijkers). Lubse, Postuma. ottingham Forest ;errast Liverpool j^e IEN HAAG Liverpool, op Tcht naar zijn derde achtereen- jolgende Europese titel bij de indskampioenen, heeft gister- rond in de eerste ronde met -0 verloren van Nottingham )rest, de club die vorig sei- ien Liverpool van de Engelse ifel afhield. Op zich een vrij «Tassende uitslag, omdat Li- erpool in de Engelse league it nu toe zijn eerste vijf wed- trijden won met een doelsaldo in negentien voor en twee (gen. ij Nottingham daarentegen ilde het nog niet zo lukken, larry Birtles, die pas zijn derde edstrijd in het eerste van Not- ingham speelde maakte het erste doelpunt en stond aan de van het tweede. De 22-jari- e aanvaller, die twee jaar gele en voor nog geen 10.000 gulden an een amateurclub werd over- enomen, doelpuntte zelf in de minuut en verschalkte de iverpool-verdediging met een over veertig meter naar lolin Baret, die geen fout manh al 2-0. lok FC Brugge, de club van tost Happel, staat voor een iware taak na zijn eerste wed- Irijd. Het werd thuis slechts -1 tegen Wisla Krakau uit 'olen. Ceulemans en Cools rachten de Belgische kam- iloen op een voorsprong van -0 na 27 minuten, maar Kapka oelpuntte in de 79ste minuut l, daarmee het perspectief oór zijn club heel wat zonniger 'j aakend. MSK Athene doelpuntte er flink P los tegen de Portugese club o.l FC Porto, met doelpunten van Bajevic (2), Ardiziglou, Tassas, ou6, Nicolaopu en Mavros. Oliveira leed nog wat terug: 6-1. 'k™ luventus uit Italié won in Turijn foor 55.000 toeschouwers slechts met 1-0 van Glasgow jers, dat in de Schotse com- Petitie zijn eerste overwinning ee'tJ "°6 moet behalen. Virdis bracht c21 luventus na negen minuten al op een voorsprong, maar daar- wisten de Schotten het ach- !r "dicht" te houden. FC Köln maakte er in zijn eerste i-Qj^uropa Cup-wedstrijd weinig i. De 9000 toeshouwers, die oaar het voetbalstadion waren fekomen om veel doelpunten te :K M aen tegen de IJslandse kam- lw pioen Akranes, zagen de thuis- 5^ dub met 41 winnen na een blamerende voorstelling. rl o5 'VUaznija, de eerste vertegen- Bi) toordiger uit Albanië sinds vele feren, verraste met een thuis- toerwinning van 2—0 op Aus tria Wien. De Oostenrijkse club, ;kB«f vorig seizoen verliezer in de s* finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars tegen Anderlecht, kon öjn vorm niet vinden. Doelman Piet Schrijvers plukt de bal uit de lucht voor de aanstormende aanvallers van Bilbao. (Foto links) Ruud Krol had het met de snelle Spaanse aan vallers niet gemakkelijk. BILBAO - Vertwijfeld grepen de Ajacieden in de twaalfde minuut van de tweede helft naar hun hoofd, want zoveel ongeluk als de Amsterdammers gis teravond in het met 40.000 toeschouwers gevulde Esta- dio San Names ten deel viel, zal zelden een deelnemer aan de UEFA-beker hebben gehad. Nadat Pim van Dord al in de negende minuut het Spaanse Athletico de Bil bao een voorsprong bezorg de door in eigen doel te schieten, werd de chaos kort na rust compleet. Twaalf minuten waren er in de tweede helft gespeeld toen de Westduitse scheidsrechter Wal ter Horstmann een schot van de even eerder voor Ignacio Churucca in het veld gekomen Juan Carlos Vidal met een doel punt beloonde. Vriend en vijand waren heit er echter over eens, dat de inzet van Videl langs de buitenkant van de paal tegen de reklameborden terugstuitte in de handen van Piet Schrij vers die in eerste instantie dan ook te verbouwereerd was om te protesteren. Zelfs een naast het doel zittende Spaanse radi overslaggever liet via de ether weten dat de bal naast was gegaan, een stelling waar ook de Bilbaospelers van overtuigd moeten zijn geweest, gezien de achterwege blijvende vreugde, toen Horstmann het leder op de middenstip deponeerde. Een dergelijk presentje is natuurlijk nooit weg, maar de houding van zowel de spelers als de chauvi nistische Baskische supporters wees op een foutieve beslissing van de Westduitse arbiter, die pas sinds het begin van dit jaar op de internationale lijst staat. Controleren Tot nu toe floot hij slechts vier internationale wedstrijden, waaronder een Europa-cupduel tussen Liverpool en Vasas Boe dapest en een wedstrijd tijdens het in het begin van dit jaar gehouden UEFA-jcugdtoernooi in Polen. Zelfverzekerdheid was dan ook bepaald niet zijn sterkste punt. Tijdens de wed strijd raadpleegde hij pas na lang aandringen van Piet Schrijvers en Ruud Krol zijn grensrechter Ohmsen om ver volgens geheel onnodig het zij net te gaan controleren. Overigens was de hulp van Ohmsen een wassen neus, want nadat hij in het tumult de Ajax- spelers had laten weten geen doelpunt te hebben geconsta teerd, vertelde hij vervolgens „zijn baas" dat hij helemaal niets had gezien. Beide heren stonden na afloop van het duel dan ook wat angstig in de kleed kamer de nieuwsgierige journa listen te woord. Horstmann: „Het was een zui ver doelpunt, want ik stond er nog vijf meter van af. De uit het Westduitse Hildesheim af komstige en 43 jaar oude arbiter motiveerde zijn beslissing als volgt: „De vrije trap werd op links zeer snel genomen. Werd vervolgens door een links voor het doel staande speler inge schoten en kwam via de staan der terug in het veld. Het was een zuivere treffer", aldus Horstmann. Schandaal „Een grof schandaal", was na afloop dan ook het commentaar van zowel Ajax-trainer Cor Brom als voorzitter Tom Harm- sen. De laatste verkondigde on middellijk protest te zullen in dienen, maar de in Bilbao aan wezige UEFA-waarnemer nam de Ajacieden meteen alle troe ven uit handen. De Fransman Pierre Junqua zei: „Ajax mag natuurlijk pro testeren, maar in de UEFA-reg- lementen staat nu eenmaal dat een door de scheidsrechter ge nomen beslissing nooit herroe pen kan worden. De uitslag van het duel is en blijft 2—0, daar kan niemand iets aan verande ren. Ook al zouden vertraagde televisiebeelden uitwijzen dat de scheidsrechter ongelijk heeft gehad". Hoe dan ook, Ajax dient over twee weken in Am sterdam een achterstand van 2—0 goed te maken en dat lijkt tegen Athletico de Bilbao geen simpele opgave. Ook al sprak Cor Brom na het duel over een zeker niet onoverkomelijke zaak. „Het is beslist geen sterke ploeg, wij hebben gewoon ont zettend veel pech gehad. Dat kan gebeuren". Pech Die pech begon al in de negende minuut. De toeschouwers zaten nauwelijks allemaal op hun plaats toen de snelle vleugel spits Rojo na een fout van Wim Meutstege op links in balbezit kwam. Eenmaal opgerukt naar de rand van het strafschopge bied loste hij een hard schot, dat door Piet Schrijvers recht tegen de benen van de voor hem staande Pim van Dord werd gestompt. Voordat iemand er iets aan kon doen lag de bal in het net: 1—0. Voor de Basken betekende die voorsprong het begin van een licht offensief. Eigenlijk durf den ze niet volop in de aanval om zo snel mogelijk een wellicht beslissende treffer te forceren, maar het fanatieke publiek wil de niet anders. Achterwaarts voetbal werd met een massaal fluitconcert gehonoreerd en de formatie van trainer Koldo Ag- guire was dan ook verplicht actief te blijven. Voor Ajax betekende .bet oppassen gebla zen, want met name Meutstege en Lerby (Evertse was nog steeds geblesseerd) werden no gal eens voorbij gelopen door de uiterst snelle en handige vleugelspitsen Dani en Rojo. De ook niet schitterend spelen de Ruud Krol moest veelal als corrector optreden aangezien Pim van Dord na zijn eigen doelpunt het nodige zelfvertrou wen miste. Kansen waren er met name voor Erureta, hij zag zijn inzet op het laatste moment geblokkeerd door Simon Taha- mata en Villar, maar Ajax slaa- de erin om met een achterstand van 1—0 de rust te bereiken. Temp po Even leek het er na de hervat ting op, dat Ajax door een hoger tempo tot succes zou komen, maar toen scheidsrech ter Horstmann in de twaalfde minuut toesloeg, was het ge beurd. Schrijvers had Ajax kort daarvoor weliswaar voor een grotere achterstand behoed door de alleen op hem afkomen de Carlos van de bal te zetten, maar aan de even later door Horstmann genomen beslissing kon zelfs hij niets veranderen. Ajax speelde de wedstrijd ver der plichtmatig uit. (Kaiser kwam tien minuten voor het einde nog in het veld voor de aan zijn hoofd geblesseerde Schoenaker) en de spelers kon den zich slechts troosten met het applaus waarmee ze na afloop van de wedstrijd door de Baski sche supporters werden be loond. Velen staken daarbij een vinger omhoog. Om zodoende de eigenlijke uitslag van de wedstrijd aan te geven. RON WESTERHOF Athletico de Bilbao: Inbar; 'l'irapu, Nunez. Villar, Astrain; Alesanco. Dani. Irureta; Carlos, Churruea (Vi dal). Rojo Ajax: Schrijvers; Meutstege, Van Dord. Krol, Lerby; Schoenaker (Kar sen. Arnesen, Tanamata; Ling, Clar ke. Meijer

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15