Nieuwbouw Ursulakliniek zet streep onder ontoereikende psychiatrische behandeling Eerste paal voor ,,De Regenboog" in Leiderdorp KINDERDAG VERBLIJF IN LEIDSCHENDAM H!BW1 Gunstige ontwikkeling werkloosheid Bollenstreek Hofwijck wil verbouwen Oegstgeestse Kannerschool wordt niet massaal verbouwd I lUV^IV opnames t therapiegebouw met op de voorgrond de bloemenkas WASSENAAR De Wasse- naarse Ursulakliniek kent over het algemeen korte opnametij den. Uit een recent jaarverslag blijkt dat 67 procent van de opgenomen psychiatrische pa tiënten binnen drie maanden weer ontslagen is. 87 procent van alle opnames, zo blijkt uit dat jaarverslag, is na zes maanden weer naar huis ver trokken. Slechts twaalf patiën ten hadden een verblijf dat langer dan één jaar duurde. In het betrokken jaar werden 425 patiënten opgenomen. 214 van hen waren afkomstig uit Den Haag, 68 uit Wassenaar, en de overige 106 kwamen uit Kat wijk, Leiden, Leidschendam, Noordwijk, Rijswijk, Voor burg, Voorschoten, Zoetermeer plus diverse andere gemeenten uit de provincie Zuid-Holland. Een van de beide nieuwe paviljoens. Staatssecretaris opent nieuwe afdelingen LEIDERDORP De nieuwe wethouder van onderwijs Ju Verdier (CDA) zal op 6 oktober de officiële eerste paal voor de tweede Voorhof school slaan. Wethouder Verdier maakte dit gisteravond bekend tijdens 4 eerste vergadering van de onderwijscommissie in haar nieuw samenstelling. Een handeling die hem ongetwijfeld genoegen zal doen, omdaj hij als raadslid zich ten zeerste heeft beijverd voor de totstandkft ming van deze school. Reeds volgende week gaat de bouw van de school, die „De Regenboog" zal gaan heten en bestemd i voor het protestants-christelijke onderwijs, van start. De commissie adviseerde het college van B en W om de gemeenti Leiderdorp aan te melden voor deelneming aan een ontwikkejm sproject op grond van de Kaderwet Specifiek Welzijn. Deelnemir daaraan van Leiderdorp wordt verantwoord geacht omdat he gezien de bedoelingen van het nieuwe college in het voorneme ligt een welzij nsplan op te stellen. Dit wil men vastleggen u een vierjarenplanning met een jaarlijks programma van aktivitej ten en voorzieningen, alsmede de financiële vertaling daarvai Om die reden was ook wethouder mevr. Irma Gehner-Ellenbergei aanwezig, die de portefeuille maatschappelijke dienstverlening cultuur, sport, recreatie, jeugd- en jongerenwerk zal gaan beheren Vanuit de commissie werd gesuggereerd dat van de welzijnsvopn zieningen vooral het „Oude Dorp" zou moeten gaan profiteren. LEIDSCHENDAM De Stichting Kindercentra Leidschendam opent begin november het eerste kinderdagverblijf in de voorma lige kleuterschool „Het Zonnehuis" aan de Prins Bernhardlaan. Het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels heeft de stichting een bedrag geschonken waarvan de hele inrichting kan worden betaald. Het gemeentebestuur heeft eerder gelden voor de verbou wing en de aanpassing van de voormalige school beschikbaar gesteld. De huur bedraagt 10 duizend gulden per jaar. Het kinderdagverblijf dat „Piggelmee" gaat heten zal ongeveer 18 kinderen in de leeftijd van 1 1/2 tot 4 jaar kunnen plaatsen die een totale dagverzorging zullen krijgen. Voor „Piggelmee" zijn drie beroepskrachten aangetrokken, een hoofdleidster en twee assistent-leidsters. De kosten voor de ouders bedragen per verzor gingsdag van 8 tot 18 uur 10 tot 15 gulden. Informatie of aanmelding kan geschieden bij mevr. J. van Beek-Zwartveld, Spechtlaan 223, Leidschendam, tel. 278873. STOMPWIJK Het echtpaar J. Suyten—Vlasveld uit de Dr. Van Noortstraat in Stompwijk viert dinsdag 26 september het gouden huwelijksjubileum. Het feest begint om 14.30 uur met een Heiige Mis uit dankbaarheid in de Laurentius Kerk in Stompwijk en wordt voortgezet in restaurant Het Blesse Paard. Het echtpaar Suyten, dat 12 zonen, één dochter en 26 kleinkinderen heeft, is jaren lang eigenaar geweest van een levensmiddelenzaak' m Stompwijk. De heer Suyten nam de zaak van zijn vader over en deed hem 10 jaar geleden weer over aan zijn zoon. De heer Suyten is een verwoed orgelbespeler en vierde vorig jaar zijn 50-jarig jubileum als;organist van de Laurentius Kerk. De 74-jarige bruidegom en 72-jarige bruid houden op zondag 24 september van 15.30 tot 17 00 uur receptie in Het Blesse Paard. Korte WASSENAAR - Op de waslijst van hope loos gehuisveste psychiatrische inrich tingen kan weer een naam worden ge schrapt. Staatssecretaris mevrouw E. Ve der-Smit verricht vandaag de officiële opening van de nieuwbouw van de Wasse- naarse Ursulakliniek. Een nieuwbouw die als in zoveel andere psychiatrische inrichtingen in ons land eigenlijk onver antwoord lang op zich heeft laten wach ten. fMet de bouw van twee nieuwe woonpaviljoens en een therapie-gebouw is definitief een streep gezet onder een totaal verouderde en ontoereikende be handeling in een voor moderne psychia trie volkomen ongeschikt gebouw. Het verhaal van de Wassenaarse Ursulakli niek verschilt in feite niet noemenswaardig van dat van de meeste andere klinieken in ons land. De oude huisvesting stamt uit een tijd dat de psychisch gestoorde werd gezien als een bedlegerige zieke, die bij voorkeur onder de dekens moet worden gestopt. Deze inmiddels achterhaalde vorm van .jnensenlie- vendheid" leidde in vervlogen jaren tot de bouw van een groot aantal „opslagplaatsen" voor psychiatrische patiënten. Ook in de fraaie boomrijke omgeving aan de Wassenaar- se Eikenlaan werd in de jaren dertig zo'n verblijfplaats neergezet. Een fors uit de klui ten gewassen bouwwerk, zonder enige franje of vrolijkheid, met rechte kale gangen en grote ziekenhuiskamers, waar de patiënten groepsgewijs onder de wol werden gehouden. De bouw van dit grote hoofdgebouw was noodzakelijk, omdat de in 1923 bescheiden opgezette St Jacobus Stichting werd uitge breid met afdelingen voor neurologie en neu rochirurgie. Deze beide afdelingen verhuizen het komende voorjaar naar het nieuwe West einde-ziekenhuis in Den Haag, zodat in Wasse naar alleen een psychiatrische kliniek achter blijft. Vooral na de laatste wereldoorlog drong bin- bouwen bij tot de huiselijke sfeer. nen de psychiatrie, zij het aarzelend, het besef door, dat een psychiatrische patiënt recht heeft op een menswaardige behandeling. Langzaamaan begon men te begrijpen dat de opvang, de begeleiding en behandeling gericht moet zijn op het activeren van de niet-zieke aspecten van de persoonlijkheid. De bedver- pleging raakte langzaam op de achtergrond, en zaken als gedrags- en creativiteitstherapie' en groepsactiviteiten deden hun intrede. Maar hierop bleek een gebouw als dat van de Ursulakliniek totaal niet afgestemd. Toch zou het uiteindelijk nog tot 1971 duren voordat nieuwbouwplannen vaste vorm kregen, en nog tot 1976 voordat met de bouw werd begonnen. In januari dit jaar kon het eerste van de beide paviljoens in gebruik worden genomen. Het tweede kwam in mei voor gebruik gereed. Bij de nieuwbouw van de afdeling psychiatrie van de Ursulakliniek is meer aan de hand dan alleen maar het verkrijgen van een betere en modernere huisvesting. Met het nieuwe onder komen is in feite een behandeling van de patiënt mogelijk geworden, waar in het oude gebouw geen plaats voor was. Wonen en therapie zijn in de nieuwe paviljoens als het ware in elkaar vervlochten. Belangrijk uitgangspunt bij het ontwerp was de filosofie, dat de „geestelijk ontregelde" mens vooral moeite heeft om in harmonie met andere te leven. Om die reden vormt het groepsproces één van de belangrijkste aspec ten van de moderne psychiatrie. Vanuit die gedachte ook werden door het Arnhemse architectenbureau Wiegerinck twee paviljoens ontworpen, die ieder plaats bieden aan zestig personen, opgedeeld in groepen van vijftien personen. De indeling van de gebouwen maakt het echter ook mogelijk om kleinere groepen te vormen. Iedere groep heeft de beschikking over een eigen centraal gelegen woon-, eet-, en recreatieruimte. Maar tegelij kertijd is de privacy van de patiënt gewaar borgd doordat uitsluitend één- en tweeper soonsslaapkamers zijn gebouwd. Huiselijkheid Beide paviljoens ademen een sfeer uit van grote huiselijkheid. Er rijn warme kleuren toegepast, gezellige zitjes aangebracht en mo derne materialen .gebruikt als hout en warm aandoend betons teen. Het geheel maakt eigen lijk zo'n intieme en prettige indruk, dat de vraag zich pproept of nu niet het gevaar bestaat, dat de patiënt er zich zo thuis gaat voelen, dat 'ie niet meer weg wil. Met een duur woord wordt dit het gevaar voor „hospitalise ren" genoemd. Directeur-geneesheer dr. J. A. M. Ceha geeft toe dat dit gevaar inderdaad aanwezig is. „Maar" zo voegt hij er onmiddel lijk aan toe „dat mag natuurlijk geen reden zijn om die nieuwbouw dan maar achterwege te laten. Ook in de oude huisvesting die toch als zeer onprettig overkwam hadden we altijd e en percentage patiënten met een duidelijke neiging tot hospitaliseren. We draaien nu al weer een aantal maanden met die nieuwe paviljoens, en tot nu toe is niet. gebleken dat het percentage groter is geworden. Ik geloof ook niet dat we daar bang voor hoeven te zijn. Ten slotte zijn er in de behandeling sterke krachten verweven, die erop gericht zijn om de patiënt weer zelfstandig te maken voor terugkeer naar de maatschappij. De huiselijke, gezellige sfeer van de woonpa viljoens vinden we ook terug in het therapie gebouw. Dit twee verdiepingen tellende bouw werk bevat onder meer een groot atelier, een bloemenkas, lesruimten en een ruimte voor muziekbeoefening en bewegingstherapie. Ook in dit gebouw zijn warme kleuren toegepast en is gebruik gemaakt van veel hout en betonsteen. Door een indeling in zogenaamd „splitlevel" is verder het effect bereikt dat de verschillende ruimte als het ware een eenheid vormen. Daarmee heeft men willen bereiken dat de betrokkenheid van de patiënten op eikaars doen en laten ook in dit gebouw wordt bevorderd. Datzelfde doel stond de ontwer pers ook voor ogen bij het ontwerp van het buitengebeuren. De drie gebouwen liggen ge groepeerd rond een middenterrein, dat be doeld is als centrale ontmoetingsplaats voor alle bewoners van de kliniek. Het oude hoofdgebouw van de Urèulakliniek blijft staan, ook als volgend jaar de afdelingen neurologie en neurochirurgie naar het West einde zullen zijn vertrokken. Het is namelijk de bedoeling dat de psychiatrie-afdeling wordt uitgebreid tot ongeveer tweehonderd bedden. Inmiddels is in het oude hoofdgebouw begon nen met een afdeling voor psycho-geriatrische patiënten, en volgend jaar moet dar een afde ling voor adolescenten met psychische proble men bijkomen. Voor het zover is zal het hoofdgebouw eerst een grondige verbouwing moeten ondergaan, zodat ook daar een moder ne psychiatrische behandeling mogelijk is. GOUDEN TROUW IN STOMPWIJK LISSE De werkloosheid in de Bollenstreek blijft zich gunstig ontwikkelen. De afgelopen maand daalde het percentage werklozen tot 1,6 voor de mannelijke berpepsbevolking. Ter verge lijking: het landelijke percentage is 4,5. Ook de inschrijving van vele schoolverlaters heeft de afgelopen maand het gunstige beeld niet kunnen vetfroebelen. In totaal waren eind augustus 312 mannen en 269 vrouwen werkloos in het gebied dat wordt bestreken door het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse. De horeca heeft het moeilijk in de Bollenstreek. De werklozen^ln deze sector zullen wellicht eerst in het nieuwe zomerseizoen weer aan de slag raken. In de onderwijssector blijven problemen bestaan ten aanzien van het onder brengen van kleuterleidsters, onderwijzers(essen) en kinderverzorgsters. De grootste daling deed zich voor in de sector landbouw. Voor de komen de maanden venvacht het GAB Lisse een sterke toename van het werkloosheidscijfer. Dit in verband met het beëindigen van de seizoenarbeid en de teruglopende werkgelegenheid in metaal en bouw. Per gemeente staan als werkloos ingeschreven: Hillegom 55 (mannen) en 56 (vrouwen); Lisse 58, 70; Noordwijk 87, 51; Noordwijkerhout 44, 47; Sassenheim 45,35; Voorhout 16,10. OEGSTGEEST - De afmetin gen van de kamers waarin de bejaarden van het centrum Hofwijck zijn gevestigd, vol doen niet meer aan de gestelde eisen. Er bestaat nu het plan om van elke twee kamers, één woning te maken. Er ontstaat dan voor elke bejaarde een kamer van 15 vierkante meter, een douche-toilet en mini-keu ken. Vier personeelskamers moeten twee tweepersoonskamers wor den. Het bewonersaantal van Hofwijck zal door de eventuele renovatie van 113 naar 100 da len. De totale renovatie vergt een bedrag van 400.000 gulden. Het bestuur van Hofwijck wil de pensionprijs opschroeven tot 250 procent van de oude prijs. De Oegstgeestse wethouder Van Belle heeft verontruste leden van de commissie financiën toe gezegd een onderzoek naar deze' verhoging in te zullen stellen Commissie financiën kiest goedkoper alternatief OEGSTGEEST De commissie financiën heeft in een gister avond gehouden vergadering het meest uitgebreide verbouwings plan voor de voormalige Leo Kannerschool van tafel geschoven. Het voormalige schoolgebouw dat de huisvesting wordt van de streekmuziekschool, SJO en K en O, wordt in plaats hiervan aangepast aan de wensen van de dakloze instellingen. Centraal in het debat over de bestemming van het pand aan de Oegstgeestse Geversstraat, stonden de verbouwingskosten en de subsidiemogelijkheden. De commissieleden voelden zich tot het goedkoopste alternatief aangetrokken. Dit mede in verband met de kredietoverschrijding voor het overdekte zwembad dat in Oegstgeest wordt gebouwd. Het commissielid Beckers (PPR) vroeg zich nog af of het voormalige schoolgebouw niet door meerdere verenigingen benut zou kunnen worden. „Hoe is het gesteld met de huisvestingsmoge lijkheden voor verenigingen in Oegstgeest9 Kan er niet een overzicht gemaakt worden welke ruimtes er zijn en door wie ze gebruikt worden?", aldus de heer Beckers, in zijn streven gesteund door collega's Hazel (CDA) en Steenkamp (WD). Besloten werd om de beheerscommissie van de Kannerschool de huisvestingsmogelijkheden kritisch te laten bekijken. De verbouwingskosten van de voormalige Kannerschool bedragen enkele tienduizenden guldens. Bij het ministerie van CRM wordt een subsidieverzoek ingediend. WASSENAAR - In het kerk gebouw van de Nederlandse Protenstantenbond wordt zon dag 17 september het dubbele jubileum gevierd van ds. D.A. Werner. De heer Werner aan vaardde 25 jaar geleden het ambt van predikant en 15 jaar geleden werd hij voorganger van de Wassenaarse NPD. Na de dienst in het kerkgebouw aan dé Lange Kerkdam, dat om half elf begint, zal er gele genheid zijn de predikant en rijn echtgenote met dit dubbele jubileum geluk te wensen. WASSENAAR - De in het voorjaar begonnen bloemschik cursus van de Wassenaarse af deling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde wordt in de ko mende twee maanden voortge zet. De cursusavonden worden gehouden op donderdag 21 en 28 september en 5 en 12 okto ber in het Jeroenshuis in de Kerkstraat. De avonden begin nen om acht uur. WASSENAAR - De Wasse naarse toneelcombinatie „Dia loog" organiseert in de komen de maanden toneelvormingsles- sen, die gegeven zullen worden dóór twee beroepsregisseurs, die aan de groep verbonden zijn. Het ligt in de bedoeling deze maand te starten met een cursus van 12 lessen op een woensdagavond van 20.00-22.30 uur. De kosten bedragen 50 gulden. Voor verdere inlichtin gen kan men terecht bij de penningmeester de heer Knij- nenburg, Schulpstraat 33 in Wassenaar, telefoonnummer 17911. LEIDSCHENDAM De PV- DA-fractie van de gemeente raad van Leidschendam houdt voortaan op de donderdag die voorafgaat aan de raadsverga dering 's avonds van half acht tot half negen spreekuur in het raadhuis. Men kan dan terecht voor hulp of informatie, voor opmerkingen en klachten. De raadsleden rijn evenals die van andere fracties ook thuis te bellen. Frits IJmkers 277428, G.J. Hendriks 278604 en J.J. Rovers 276414. LISSE De Streekcommissie voor de Bollenstreek vergadert op 21 september in de Paulus- kerk aan de Lissese Ruishoorn- laan. Op de agenda staat onder meer: tentoonstelling kleine kernen, aanvulling bestuur en het programma voor de tweede helft van 1978. VOORHOUT Voor allen die daar belangstelling voor heb ben is er iedere donderdagmor gen tussen kwart over tien en kwart voor elf een half uurtje bejaardengymnastiek onder leiding van fysiotherapeut Aad Kaandorp. De kosten zijn twee kwartjes en voor de grote va kantieperiode is iedereen weer vrij. De gymnastiek wordt ge geven in de zaal van het Ge zondheidscentrum aan de Kerkweg. LISSE In de Hobahohallen aan de Lissese Haven wordt zaterdag 16 september een jongdierenkeuring gehouden door de Pluimvee- en Konij- nensport vereniging Lisse. Tot half tien kunnen de jonge die ren worden gebracht voor de keuring die om 10.00 uur be gint. Het inschrijfgeld bedraagt 1 gulden per dier terwijl jeugd leden van de vereniging a rai- son van twee kwartjes kunnen laten keuren. Inschrijven kan bij de heer Nederpelt, Juliana- straat 51, Lisse. Na de keuring wordt een verkoping gehouden van aan de vereniging beschik baar gestelde dieren. De op- brenst van deze verkoop komt ten goede aan de Pluim vee ver eniging. Op zaterdag 30 sep tember is er een fokkersdag in het Trefpunt aan de Lissese Schoolstraat. NOORDWIJK - De biblio theek in de oude Wilhelmina- school (ingang Wilhelmina- straat) gaat met ingang van vrijdag 15 september weer open. Vanaf die datum bestaat er elke vrijdagavond van zeven tot acht uur gelegenheid tot het lenen en inleveren van boeken. De huidige collectie is aanzien lijk uitgebreid, onder meer met veel streekromans. Een partij al te oude boeken zal worden verkocht. LISSE De Scholingscom- missie Bloembollenstreek houdt binnenkort een groot aantal teelttechnische, techni sche en economische cursus sen. In de commissie zijn verte1 genwoordigd het Consulent schap voor de tuinbouw in Lis se, de werkgevers- en werkne mersorganisaties in het bloem- bollenbedrijf, de Rijksmiddel bare Tuinbouwschool te Lisse, de Lagere Tuinbouwschool te Hillegom, de ouderleerlingen- vereniging der RMTS „Theorie en Practijk," Voorlichtings diensten van de drie Hollandse Landbouworganisaties, het La boratorium voor Bloembolle- nonderzoeken en de Raad van Nederlandse Bloembollenon dernemers. De vrachtauto van de bollenexporteur in de berm van de Teylingenlaan BOLLEN OVER TEYLINGENLAAN VOORHOUT Vier auto's raakten gistermiddag omstreeks half vier betrokken bij een ongeluk op de Teylingenlaan in Voorhout Het ongeluk gebeurde toen de lading van een vrachtauto begon te schui ven én ongeveer 80 kratten mei bloembollen verloor De eerste kratten kwamen op een Volkswa genbusje terecht, andere kratten op een Lelijk Eendje. De bestuur der van de „eend" wilde de kratten nog ontwijken door een stuurma- noeuvre maar reed hierdoor tegen een boom. De Eend werd total loss verklaard, maar niemand liep ver der verwondingen op Ook een derde auto kreeg een krat op zijn motorkap, maar raakte hierdoor slechts licht beschadigd De bloembollen die overal over hel wegdek verspreid lagen maakten van de weg een spekgladde baan De politie uit Voorhout is geruime tijd bezig geweest om het wegdek schoon te krijgen Uiteindelijk is er over de weg zand gestrooid, om de gladheid te beperken. Door het ongeluk is het verkeer enige tijd gestremd geweest

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4