L_ KNAC mikt weer op 10.000 leden Computer kan kans pp verkeersletsel voorspellen LEIDSE SPAARBANK S Rover op de markt met 'n zescilinder Met een Bankgirorekening en bovendien gratis zo'n praktische opbergmap Nieuw remsysteem voorkomt blokkeren óók voor een bankgirorekening regelt u al uw geldzaken op de gemakkelijkste manier: -fNNE INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 pagina 9 De Koninklijke Nederlandse Auto mobiel-club is voor het eerst in zijn bestaan, begonnen met een groot opgezette ledenwerfcampagne. Met deze actie hoopt de KNAC nog voor het einde van het jaar weer meer dan tienduizend leden te hebben. Dat aantal is nodig om het bestaan de service-pakket aan de leden te hunnen blijven handhaven. Om het voor automobilisten zo aan trekkelijk mogelijk te maken lid van de club te worden, heeft het bestuur besloten tot een kennisma kingscontributie, die aanmerkelijk lager is, dan gebruikelijk. Wordt men nu lid van de KNAC dan hoeft voor de periode tot eind volgend jaar niet meer dan tachtig gulden betaald te worden. Normaal geldt een contributie van 140 per jaar. Voor het teruglopende ledental van de KNAC zijn een tweetal duidelij ke oorzaken. De concurrentie van de ANWB, die een gedeeltelijk iden tiek voorzieningenpakket tegen een lagere prijs levert en het image, dat de KNAC, zoals een woordvoerder het typeert, „nog steeds een club is voor mensen met blauw bloed, voor de gegoede burger". Het huidige bestuur wil dat vooroordeel, dat niets te maken heeft met wat de KNAC voorstaat, uit de wereld heb ben. „De KNAC is een vereniging die voor iedereen open staat", zo luidt hun commentaar. De automobielclub telde voor de oorlog ruim elfduizend leden, een aantal dat daarna nooit meer is bereikt. De verschillen met de ANWB be staan voornamelijk op het gebied van de dienstverlening. Bij de KNAC wordt voor het lidmaatschap automatisch een soort reis- en kre dietbrief verkregen en is ook de hulp bij pech onder weg en in het buitenland begrepen. Bij de ANWB is dat niet het geval Hulp bij pech onder weg wordt bij de KNAC evenwel wat breder opgevat, dan bij de ANWB. Niet alleen bij pech on der weg, maar overal in het land, kan volgens een woordvoerder, op steun worden gerekend. Tot de vaste uitgaven van de KNAC behoren naast een veertiendaags in formatiebulletin, een serie prakti sche gidsen voor automobilisten. De automobilistenclub heeft in het jongste bulletin een oproep onder de leden gedaan om de werving te ondersteunen. Een Hilversums re clamebureau is in de arm genomen om een „plan de campagne" uit te werken. De KNAC is trouwens optimistisch over de resultaten van de actie en denkt de activiteiten in de toekomst normaal te kunnen voortzetten. De inspanningen van de automobie lindustrie om de rijveiligheid en daar mee de veiligheid van de inzittenden van een auto te vergroten, leidden in de loop der jaren tot steeds betere voorzieningen. Allerlei zaken die vroeger alleen tegen meerprijs gele verd werden behoren nu tot de stan daard-uitvoering. Daimler-Benz heeft na jarenlang expe rimenteren een nieuw remsysteem ont wikkeld waardoor de remmen niet lan ger blokkeren als er plotseling geremd moet worden. Dit zgn. 'Anti-Blokkeer- Systeem' (ABS) zal tegen méérprijs nog wel worden gemonteerd op het topmodel van de S-klasse, de 450 SEL 6,9. In 1979 zal het ABS als extra ook leverbaar zijn voor de typen 280 S tot en met 450 SEL en op een later tijdstip voor de overige modellen van Merce des. De meerprijs zal waarschijnlijk liggen tussen de 2000 en 3000 gulden. Bij een gewoon remsysteem kunnen vooral op gladde en natte wegen de wielen gaan blokkeren wanneer het rempedaal te sterk wordt ingedrukt. Vandaar ook altijd de raadgeving, vooral onder winterse omstandighe den, pompend te remmen. Blokkeren de wielen dan is de wagen niet meer bestuurbaar, de remweg wordt langer en de afgeremde wagen kan zelfs gaan slippen, een feit dat zich onder ge noemde omstandigheden dagelijks voordoet. Het ABS als aanvulling op het remsysteem voorkomt zelfs bij de noodstop dat de wielen blokkeren. Het is zelfs mogelijk door gelijktijdig te remmen en te sturen ook in kritieke gevallen ongevallen te voorkomen. Bo vendien zorgt ook de slipregeling er voor dat de door de banden op het wegdek overgebrachte remkrachten ten volle worden benut. Het remsys teem, voorzien van het ABS, corrigeert in zekere zin foutieve menselijke han delingen, bijvoorbeeld in schriksitua- ties. Het kan echter geen rijstijl com penseren die niet is aangepast aan bepaalde verkeers- en wegdekomstan digheden. De bestuurder moet zelf be slist nog wel de remweg en de maxi male rijsnelheid in bochten schatten, die onderhevig zijn aan ongewijzigde natuurkundige wetten. Vooral voor een geroutineerde be stuurder kan het in het begin moeilijk zijn niet te reageren volgens zijn erva ringen opgedaan met gebruikelijke rem systemen. Hij moet bewust leren dat in noodgevallen met ABS steeds met de volle pedaaldruk kan worden geremd en gelijktijdig gestuurd. De ABS-veiligheidsschakeling contro leert voortdurend de functie van het gehele electronische orgaan. Zodra op een of ander punt een storing optreedt wordt dit aangegeven via een controle lampje. Gelijktijdig wordt het regelsys teem uitgeschakeld, waarbij echter de werking van het normale remsysteem volledig in tact blijft en de wagen dus normaal kan worden afgeremd. Met het anti-blokkeer-systeem is zon der twijfel een doorbraak tot stand gekomen op het gebied van de rem- men-techniek. ABS is echter geen vrij brief voor ruwaards en onverantwoor delijke egoïsten achter het stuur. 31 jje Stichting Wetenschappe- jjk Onderzoek Verkeersvei- 'igheid SWOV ontwikkelt |hans een wiskundig compu termodel, d.w.z. een naboot- Suig van de werkelijkheid, daarmee men per categorie verkeersdeelnemer de kans onbepaald letsel - eventueel dodelijk - kan voorspellen bij fen ongeval. Dit nieuwe model vormt de afsluiting van een serie van dr'e nauw samenhangende ty- ften modellen. Met de be lande modellen is men in staat in principe ie dere soort botsing na te boot sen. Zo'n model legt het onge- valsgebeuren vast in stapjes van duizendsten van secon den. Het is echter nodig het model te „toesten" aan de hand van proeven op ware schaal. Daarom voert de SWOV proe ven met personenauto's uit om de veiligheid van taluds te onderzoeken. Als een talud te steil is dan kan een voertuig dat van de weg afraakt te sterk worden afgeremd. Daardoor kunnen inzittenden letsel oplopen. Vooral als het voertuig over de kop slaat kunnen de inzittenden eruit worden geslingerd. Bij een ta lud met een flauwe helling is de kans op letsel kleiner. Maar zo'n talud neemt veel ruimte in beslag. En ruimte betekent grond en dat kost (veel) geld. De SWOV verricht de proe ven in opdracht van de dienst verkeerskunde van Rijkswa terstaat. Op basis van deze proeven zal de overheid richt lijnen voor wegbeheerders op kunnen stellen. Motor weekend RAI in januari Het RAI motorweekend, de tweejaarlijkse tentoon stelling van motorfietsen, -onderdelen en-accessoires in Amsterdam, zal in 1979 van 18 tot en met 21 janua ri worden gehouden. Tot nu toe vond deze manifes tatie altijd in maart plaats, maar doordat de motorsportkalender steeds vroeger in het voorjaar start, hebben de organisa toren besloten het motor- gebeuren in januari te or ganiseren. Evenals voor gaande jaren zullen er op het RAI-motorweekend weer bijzondere evene menten en prestaties plaatsvinden. Er staan on der meer de nationale sleutel wedstrijden en de verkiezing van koning zelfbouw op het program- ma. Aan deze expositie ne men vijfenzeventig firma's deel. deeluitmakende van de Nutsspaarbank De Rover 3500 (met 3,5 liter v8 motor) van British Leyland heeft er een nieuwe ttscilinder uitvoering bijgekregen: de Rover 2600. De wagen, verkrijgbaar met handgeschakelde bak of automaat, kreeg tal van basiselementen uit de 3500 en verschilt voornamelijk in motorisch op licht. De Nederlandse importeur heeft ook al de prijs bekendgemaakt: 29.500 fulden met handbediende versnelling en 31.500 gulden met automaat. Drs. P. J. de Kleermaeker, algemeen directeur van Leyland Nederland in Gou da, heeft verklaard, dat in tegenstelling tot andere automerken, alle typen vlot leverbaar zijn. Hij gaf toe dat in het verleden sommige Leyland-auto's tijdens de introduktie technisch nog niet „af" waren, doch sinds de Rover 3500 vorig jaar op de markt is - en het predikaat „auto van het jaar" kreeg - zijn correcties niet nodig gebleken. De importeur heeft in een jaar van het type 3500 ongeveer 1500 wagens verkocht en ook de verwach tingen voor de goedkopere 2600 zijn posi tief. Overigens is de vraag in Nederland naar auto's in de klasse boven 25.000 gulden de laatste jaren gestegen: in 1974 werden 20.000 auto's verkocht (marktaandeel 4,8 procent) en dit jaar zal dit percentage liggen op 7, hetgeen bijna 40.000 auto's betekent De Rover 2600 heeft zowel rem- als stuurbekrachtiging. De nieuwe zesci linder lijnmotor met bovenliggende nok- kenas en twee carburateurs levert 136 pk (2597 cc) en heeft een top van 192 km/uur. Qua prestaties doet de 2600 weinig onder voor zijn sterkere „broer". Wel is de uitrusting wat minder, want de nieuwe uifVoering mist de elektrisch bediende zijruiten en de centrale deurvergrende ling. Met de komst van de kleinere Rover is de 3500 ongeveer vijf procent duurder geworden wegens de gestegen kosten voor grondstoffen en materialen. De vijf- bak kost nu 36.230 en met automaat 38.320 gulden. uw salaris of pensioen uw betaalcheques en eurocheques uw betalingen, ook en vooral uw periodieke uw spaarplannen, vooral met systeemsparen Deze fraaie opbergmap vormt 'n complete privé-boekhouding. Voor uw rekeningafschriften en alle andere bankpapieren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9