Geen steun voor regeerprogr amm a in Portugal Vlieg niet meer met Air Rhodesia Radicaal-socialisten in Frankrijk op tweesprong Blanke Rhodesiërs naar Nieuw-Zeeland Geheimzinnige dood Bulgaarse vluchteling Oploswhisky uit Japan Staat van beleg in Iran opgeheven zodra rust is hersteld UITENLAND LEIDSE COURANT/"-" DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 pagina? Wellington (AP) Als gevolg van de toegenomen guerrilla in Rhodesië en angst voor de toekomst, verlaten thans ongeveer 1.000 blanke Rhodes iërs per maand het land van Ian Smith. Een betrekkelijk groot deel van hen trekt naar Nieuw-Zeeland waar, zoals een der nieuwkomers zondag zei, „het 't meeste lijkt op thuis". Maar het verschil is toch groot. In 'Rhodesië leven betekent voor de meeste blanken bedienden hebben en een ruim huis, een grote tuin en vaak een zwembad. Dat is er in Nieuw-Zeeland niet bij maar wel is het er rustig en ordelijk en de sociale verzorging is er uitste kend. De Nieuwzeelandse minister van im-. migratie, Frank Gill, heeft onlangs gezegd dat zijn land per jaar onge veer 15.000 Rhodesiërs kan opnemen maar in een gesprek met de Associa ted Press verklaarde hij dat Nieuw Zeeland slechts op zulk een schaal Rhodesiërs kan ontvangen als de Verenigde Naties die mensen eerst officieël heeft bestempeld tot „vlucht elingen". Hij voegde eraan toe dat zijn rege ring niet heeft gedacht aan de moge lijkheid tot het gastvrijheid verlenen aan andere dan blanke Rhodesiërs. „Wij verwachten dat de V.N. er de, voorkeur aan geeft om zwarte Rho desiërs trachten onder te brengen in landen met gelijke culturele achter gronden als zij", waarmee hij ver wees naar de Rhodesië omringende landen die al ruim zes jaar de strijd van de Rhodesische nationalisten steunen, zoals Zambia en Mozambi que. Nieuw-Zeeland raakt over het alge meen meer mensen kwijt dan er bij komen en dat is voornamelijk het gevolg van de hoge belastingen en de groeiende kosten van levensonder houd die niet worden opgevangen door loonsverhogingen. Het aantal mensen dat Nieuw-Zeel and heeft verlaten was in 1977 56.092 tegen 43.561 in 1975 en in dezelfde periode is het aantal immigranten van 65.900 tot 37.020 gedaald. sraéli's spraken net PLO-lid ERUZALEM Twee leden an het Israëlische parlement ie in West-Duitsland een in- >roationaal congres bijwonen, ebben een ontmoeting gehad iet de gedelegeerde van de alestijnse bevrijdingsorgani- atie PLO, Al-Farani berichtte steren de Israëlische radio, twee Israëliërs maken deel van de Israëlische delegatie r de bijeenkomst van de in- rparlementaire unie in Bonn. j ontmoetten de PLO-verte- «ïwoordiger tegen de uitdruk- elijke wens van hun delegatie- ider, Abraham Katz, in. Katz lid van de Knesset voor de ikoed-partij. e betrokken Israëlische parle- lentsleden. Abraham Mela- ied van de nationale religieu- partij en Mordechai Vars- jevsky van de Sjinoei-partij Duden tegen Al-Farani hebben ezegd dat zolang de PLO rouwen en kinderen ver- ioordt, Israël geen dialoog iet haar zal aangaan. Pokkenpatfènte in Engeland .overleden BIRMINGHAM (AP) In En geland is gisteren een 40-jarige Ivrouw overleden als gevolg van pokkenbesmetting. Janet Parker is het eerste Engelse pokkenslachtoffer sinds vele jaren. Janet Parker was als fotografe werkzaam in een ziekenhuis waar onderzoekingen werden I verricht naar anti-virussen. Zij werd 12 augustus ziek en de I artsen stelden twaalf dagen la ter als diagnose pokken. De drie mensen met wie zij veel contact had gehad haar moe der, Helen Witcomb, een des- tundige op het gebied van vi- ussen, Cheryl Hall, en de ihauffeur van de ambulance, lie haar naar het ziekenhuis iracht, worden momenteel on- erzocht op mogelijke pokken- «metting. Professor Henry Bedson. het O-jarige hoofd van de afdeling licrobiologie en virologie van de universiteit van Birming ham waar de onderzoekingen naar pokkenvirussen werden verricht heeft zelfmoord ge pleegd. NKOMO WAARSCHUWT: LOESAKA (Rtr) Joshua Nkomo, een van de leiders van het Patriottisch Front, heeft reizigers gewaarschuwd geen gebruik te maken van de vluchten van de luchtvaart maatschappij Air Rhodesia. „Wij weten niet wanneer Air Rhodesia passagiers vervoert, en wanneer ze militair mate rieel vervoeren. Daarom moe ten de Rhodesische guerrilla strijders de toestellen wel be schouwen als een militair doelwit", aldus Nkomo op een persconferentie in de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka. De afkondiging van een vorm van de staat van beleg, zondag jl, betekent volgens Nkomo dat „Ian Smith op oorlogspad is". Premier Smith kondigde zon dag ook aan dat de vertegen woordigingen van het Patriot tisch Front binnen Rhodesië gelikwideerd zullen worden. „Dat betekent oorlog", aldus Nkomo, en onder deze omstan digheden gaan wij er vanuit dat het Brits-Amerikaanse plan voor een vredesconferentie van alle partijen „dood en begra ven is". Nkomo voorspelde dat de troe pen van het Patriottisch Front tegen maart een militaire over winning behaald zullen heb ben. Gevraagd of hij opnieuw een ontmoeting met Smith zou hebben, antwoordde Nkomo: „Ik denk niet dat we iets heb ben om over te praten. Als hij zegt dat hij zich over wil geven, zullen we dat natuurlijk aan vaarden". Nkomo had al eerder ver klaard dat zijn guerrillastrij ders de Viscount van Air Rho desia hadden neergeschoten, omdat Air Rhodesia ook wordt gebruikt voor vervoer van troe pen en militaire uitrusting. Hij ontkende opnieuw dat zijn mannen 10 van de 18 overle venden gedood zouden hebben. „Wij zijn geen wilden. Dat IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIillllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Wachten op tegenzet Premier Begin van Is raël wacht de tegen zet af van Zbigniew Brzezinski, Carters medewerker voor za ken van nationale vei ligheid, tijdens een pauze in de onder handelingen tussen Israël en Egypte in Camp David soort dingen doen wij niet. Als onze mannen in de buurt wa ren zouden ze de overlevenden geholpen hebben". Nkomo richtte zich ook tot de drie zwarte leiders in de inte rimregering, Moezorewa, Sitho- le en Chirau. Hij zei dat er voor hen geen plaats zou zijn in een onafhankelijk Zimbab we, tenzij ze zich qnmiddellijk terugtrokken uit de overgangs regeling met Smith. Carter probeert kloof te dichten CAMP DAVID (AP) - De Ame rikaanse president Carter is een „nog intensievere poging" begonnen om de kloof tussen Egypte en Israël te overbrug gen, maar „op dit moment is optimisme noch pessimisme gerechtvaardigd", aldus Car ters woordvoerder, Jody Po well. Carter probeert op enkele ter reinen waarop klaarblijkelijk vooruitgang is geboekt dieper in te gaan, aldus Powell, en probeert compromissen te vin den waar president Anwar Sa- dat van Egypte en premier Me- nachem Begin van Israël van elkaar afwijken. Dit proces is zondag in gang gezet tijdens een gesprek tus sen Carter en Begin. Carter vervolgde dit maandag met een twee uur durend gesprek met Sadat. Powell verklaarde dat Carter geen directe plannen heeft voor een gesprek met de twee betrokken partijen samen, zoals Israëlische zegslieden eer der hadden aangekondigd. Powell zei dat het onjuist is om uit het feit. dat sinds donder dag geen driehoeksgesprek heeft plaats gevonden, te con cluderen dat sprake is van een „patstellig". De bruidsfoto van Janet j Parker, slachtoffer van de j pokken. LONDEN (AP) De Londense politie heeft een onderzoek ingesteld naar de geheimzinnige dood van een in 1969 naar het Westen uit geweken Bulgaar, die maandag in een ziekenhuis te Lon den is overleden na donderdag ervoor een kleine verwon ding aan de dij te hebben opgelopen. Het betreft de 49-ja- rige Georgi Ivan Markov, schrijver en radiospreker. Volgens de Daily Mail had Markov tot vrienden gezegd dat hij wachtend op een bus in de buurt van Bush House, een gebouw van de BBC te Aldwych, plotseling door een man met een para plu opzettelijk in de rechter dij was ge prikt. Dit had een MOORD MET PARAPLU? kleine wond veroor zaakt maar toch was de dood erop gevolgd. Markov had gezegd al enige malen te zijn gewaarschuwd, dat wegens zijn werkzaamheden in kringen van de in lichtingendienst „de Bulgaarse ge heime politie erop uit was hem te pak ken te nemen", en dat hij bedreigd was met de dood als hij zijn aanval len via de radio, op het communistische regime in zijn land niet zou staken. De overleden man was werkzaam geweest voor de Bulgaarse afdeling van de Oosteuropese dienst van de BBC. Walvis Cherbourg niet doden BUSSUM (ANP) De Neder landse tak van de milieube schermingsorganisatie Green peace heeft een telegram ge stuurd aan de Franse minister van Defensie waarin verzocht wordt de walvis van Cher bourg te redden. Het dier blok keert al enige dagen deze Franse marinehaven. De Fran se marine heeft bekend ge maakt het dier te doden als het niet spoedig verdwijnt. Greenpeace Frankrijk heeft ge dreigd de Franse regering een proces aan te doen omdat het op deze wijze doden van zee zoogdieren in strijd zou zijn met de Franse wet. De walvis van Cherbourg is een griend van een dolfijnachtige soort die ook enkele jaren geleden voor de Nederlandse kust is waarge nomen. WASHINGTON (AP) In de VS, zal voor bet eerst uit Japan afkomsti ge oplos-, beter ge zegd aanleng-whis- ky, bij wijze van proef worden ver kocht. De substan tie die de naam van „sure shot" heeft zal worden geleverd in blikjes die onge veer drie gulden kosten. Slaat het produkt aan, dan zal de ver koop in de VS. die berust bij Global Marketing Incorpo rated. worden uitge breid. Het betreft ei genlijk geen poeder maar meer een gela tineachtige stof die met water moet worden aangelengd. Het is uiteraard zeer geconcentreerd. Men kan het wel „puur" tot zich ne men maar zal dat waarschijnlijk geen tweede keer probe ren wegens de zeer sterke smaak. Naast de oploswhis ky komen er nog zelfmengdranken als wodka sour, café de men the en, als de publieke belangstel ling groot genoeg blijkt te zijn. ook Bloody Mary IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Diepe smart bij de begrafenis van een van de slachtof fers van de felle onlusten, die de laatste dagen in Theheran (Iran) en elders in het land gewoed hebben. TEHERAN (AP) - Premier Jaafar Sjarif-Emami van Iran heeft de senaat van Iran mee gedeeld dat zijn regering de staat van beleg in Teheran en elf andere grote steden zal op heffen zodra de situatie tot rust zal zijn gekomen. De eerste minister verklaarde tegenover de senaat dat linkse en islamitische betogers afgelo pen vrijdag voornemens waren strategische plaatsen in de hoofdstad te bezetten, met het 4oei de regering af te zetten. De onlusten van vrijdag volg den op een massale betoging in Teheran, die donderdag meer dan 100.000 mensen had ge trokken. Het kabinet kondigde toen de staat van beleg af, maar de betogers sloegen op roepen van religieuze leiders om hun voorgenomen demon stratie af te gelasten in de wind. Bij de gevechten die tus--, sen militairen en betogers ont stonden vielen bijna 100 doden, en enkele honderden gewon den. In Teheran hielden enkele dui zenden nabestaanden van de slachtoffers van vrijdag een herdenkingsplechtigheid. In de steden Mejsad en Qm werden vijf personen door de veilig heidstroepen doodgeschoten. In een gisteren uitgezonden tv» interview met de Sjah heeft deze onder meer gezegd dat de gewelddadige demonstraties in zijn land een niet-verwachte uitwerking hebben gehad maar zijn regering niet ernstig heb ben bedreigd. In weerwil van de vrijdag laatstleden ingestelde staat van beleg zal de sjah voortgaan te werken aan de veranderingen in zijn land. Hij zou liever afge zet worden dan zijn pogingen Iran te demokratiseren op te geven. ADVERTENTIE Poolse boeren protesteren WARSCHAU In het dorp Zbrosza Duza bij de Poolse hoofdstad Warschau hebben ongeveer 190 boeren een comi té gevormd om te protesteren tegen de omvang van de belas ting voor het bekostigen van hun door het parlement goed gekeurde pensioenvoorziening. De premie voor het pensioen bedraagt circa 150 gulden of meer per jaar. afhankelijk van de omvang van het grondbezit. De pensioenregeling gaat in ju li 1980 in. De dissidente boeren vinden dat de premie omlaag' moet. Zij protesteren er tegen dat de regeling is getroffen zonder de boeren te raadple gen. De arbeiders hoeven geen pensioenpremie te betalen. USSABON (AP) Drie politieke partijen in Portugal, de socialisten van Mario Soares, de communisten en de conservatieve sociaal-de mocraten, hebben gisteren het regeringspro-, gramma van premier Alfredo Nobre da Costa afgewezen. Tijdens debatten in het parlement, die vermoedelijk tot donderdag zullen duren, Kreeg de premier van de nieuwe regering geen enkele steun, maar omdat de partijen het on derling niet eens werden gaat Nobre da Costa voorlopig door. President Eanes van Portugal probeert met de interim-regering van Nobre da Costa, die niet aan enige partij gebonden is, het land enige maanden politieke stabiliteit te geven gedurende welke de partijen de gelegenheid krijgen hun geschillen op te lossen en voorbereidingen te treffen voor nieuwe verkiezingen. De twee voor afgaande regeringen, beide onder leiding van Maria Soares, vielen uiteen door politiek gekib bel. De partijen die de regering nu afwijzen hebben de overgrote meerderheid in het 263 leden tel lende parlement. Maai' omdat geen van de par tijen een poging deed de onderlinge twisten op te geven, kreeg elke ingediende motie slechts de steun van de eigen groepering. Zolang een motie van afkeuring geen meerderheid krijgt, is het mogelijk dat Nobre da Costa zijn regeer programma door het parlement sleept. Mocht het kabinet nu sneuvelen, dan kan de politieke crisis alleen maar erger worden. I V Uitgehongerde kinderen in de door de watersnood zwaar getroffen heilige Indiase stad Banaras (Benares) strekken hun handen uit naar de noodrantsoenen die op een hulppost worden uitgereikt. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het bestuur van de Franse radicaal- socialistische partij heeft haar onlangs afgetre- denvoorzitter Robert Fabre uit de partij gesto ten. En wel omdat deze. na een aanvankelijke overdenkingsperiode, er in toegestemd heeft een opdracht van president Giscard d'Estaing te aanvaarden om een studie te maken over het werkloosheidsprobleem. Het partijbestuur heeft geheel in radicale tradi tie (de Franse radicaal-socialistische partij is in tegenstelling tot haar naam veleer een matig links-gerichte liberale beweging) een vorm ge vonden om de pil ietwat vergulden door te verklaren, dat haar tegenwoordige ere-voorzitter zichzelf buiten de beweging gesteld heeft. Maar jiet is duidelijk dat men hem min of meer van hoogverraad beschuldigt; Fabre was overigens de zogenaamde derde man van de linkse opposi tie-eenheid die een jaar geleden als gevolg van de onaanvaardbare communistische eisen als eerste praktisch een eind aan de linkse eenheid maakte. Met het besluit van de partij wordt aangetoond dat de nieuwe voorzitter Michel Crepeau een eind wil maken aan een andere traditie van zijn partij die van de zgn. „witte negers", de compro missen en het sparen van kool en geit. Hij heeft eveneens een discipline willen herstellen die nog maar alleen in de herinnering van de oudste leden van de beweging voorleefde. Elk compro mis zou nu de credibiliteit van de nieuwe voor zitter ondermijnd hebben en aangetoond hebben dat hij niet in staat zou zijn het hoofd te bieden aan allerlei desertiepogingen en kleine samen zweringen van een aantal minderheidsgroepe ringen in de partij. Het gevaar van een scheu- ring m de partij is evenwel niet geheel en al uitgesloten; eerder was de partij al in twee tegengestelde bewegingen uiteen gevallen. Fabre tenslotte zal eveneens uit de socialistische Ka merfractie gezet worden; hij maakte daarvan deel uit als „aanverwante" en zal nu in de toekomst als niet-ingeschrevene in de Nationale Vergadering zetelen, dat wil min of meer zeggen als partijloze. De radicalen en socialisten tonen daarmee aan dat .zij op geen enkele wijze de houding van de vorige „derde man" van de linkse oppositie eenheid onderschrijven of ook maar indirekt dekken en Mitterrand, de leider van de socialis tische partij zei enkele dagen geleden dat men een politiek die men bestrijdt niet kan gaan steunen. Fabre en enkele van zijn medestanders hebben met een en ander een van de officiële partijleiding afwijkende koers ingeslagen; een koers die vooralsnog een minderheidskoers is. Maar die naar een nieuw links-centrum logi scherwijze zou moeten leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7