huïshoudshow boordevol goeie ideeën ErSSvoor iedere beurs Britse priesterraad vraagt eenvoudiger procedure nietig-verklaring huwelijk IKON belicht armoede in drie Europese landen Srf^uken' HOféBtAttJJD Actie „Mensen in Nood" voor hulp aan armen in grote wereldsteden GROENOORDHALLEN LEIDEN 8 T/M 17 SEPT. Leidato Leidsch Dagblad Artiestengala DE DIK VtDK MEMAi&HCHl XSDAG 12 SEPTEMBER 1978 LEIDSE COURANT PAGXNfP De IKON-televisie zendt nog deze maand onder de overkoe pelende titel „Met pijn en moeite" een drietal documen taires uit waarin aandacht wordt besteed aan „leven op het minimum" in drie Europe se landen: Engeland, Italië en Nederland. De programma's zijn telkens opgebouwd uit twee gedeelten. Eerst worden de omstandigheden getoond van een gezin dat met moeite de touwtjes aan elkaar kan knopen, vervolgens wordt een poging gedaan, soms aan de hand van weer andere voorbe elden. uit te leggen waarom die omstandigheden zo benard zijn en hoe de mensen ter plaatse dan wel de program mamakers zelf zich voorstellen daarin verandering te brengen. Wat getoond wordt over het reilen en zeilen in de gezinnen is door de aanpak begrijpelijk voor kinderen, het tweede ge deelte. de analyse, die tot stand is gekomen in nauwe sa menwerking met de redactie van de kerkelijke actualiteiten rubriek Kenmerk is dat veel minder. Morgenavond (woensdag) komt het wel en wee van een Engels gezin voor het voetlicht Hoofdfiguren zijn Reginald en Catherine Brett, vader en moe der van vijf kinderen. Regi nald Brett is seizoenarbeider en bouwt momenteel mee aan tenten voor feesten en tentoon stellingen. Omdat zijn werksi tuatie iedere keer snel kan veranderen, werkt hij vaak vele uren per week over. Toch levert hem dat gemiddeld per week niet meer op dan 65 pond (ongeveer 260 gulden). Daarom werkt Catherine er 25 uur per week als schoonmaak ster bij. Samen met de kinder bijslag hebben ze dan per week een inkomen van onge veer 370 gulden. Ziedaar de in derdaad niet al te ruim toege meten financiële mogelijkheden van een Engels arbeidersgezin anno 1978 dat leeft op afbetalingen en schul den. Perspectief dat het in de toekomst beter zal gaan. heb ben ze niet. De Bretts staan volgens de programmamakers model voor zeker veertien mil joen Britten die net als zij slachtoffer zijn van de „nieu we armoede" welke in Enge land sterk opgang maakt. Natuurlijk is voor een kerkelij ke omroep als het IKON het tonen van die relatieve armoe de (relatief omdat ze vooral opgaat tegenover buren of ver wanten die het beter hebben) niet voldoende en daarom brengt het direct daarop aan sluitend in samenwerking met de kerkelijke actualiteitenru briek Kenmerk een veel zwaarder, dat wil zeggen voor kinderen veel minder toegan kelijk. programma. Van We reldrijk tot straatarm waarin geprobeerd wordt iets te ver duidelijken van het hoe en wat van die huidige Engelse armoede. Volgens de programmamakers bestaat er in Engeland al een eeuwenlange armoede-traditie (waar heeft die overigens in het verleden niet bestaan?) en vindt men over het algemeen dat wie arm is dat aan zichzelf te wijten heeft. Door zo te den ken is de neiging om wezenlij ke veranderingen door te voe ren die de positie van de laagstbetaalden wat zou kun nen verlichten, niet erg groot. Andere meer structurele pun ten die aangestipt worden zijn het starre vakbondswezen dat het belang van het instellen van een minimumloon zoals we dat in Nederland kennen, niet inziet en tenslotte de aan sluiting van Engeland bij de EEG waardoor veel levensmid delen duurder zijn geworden. Waar de behoefte om te verge lijken met hoe goed wij het hier hebben erg groot is, had best de kanttekening gemaakt kunnen worden dat voor de Engelsen 65 gedevalueerde ponden duidelijk meer zijn dan 370 gulden Dat stelt de armoede dan ook in een ander daglicht. In ieder geval zou men niet in de fout moeten dreigen te vervallen dat deze armoede vereenzelvigd kan worden met wat elders in de (derde) wereld voorkomt. Ter verduidelijking van die ar moede wordt onder meer het wilde kapitalisme aan de orde gesteld dat een stad als Liver pool de laatste tien jaar heeft geteisterd. Ondernemers kwa men om de graantjes van de investeringshulp op te pikken, maar vertrokken zodra ze el ders beter terecht konden, een menselijke trek met heel kwa lijke gevolgen. Want de arbei ders kwamen zonder werk en bleven achter in overhaast op gezette woonwijken die in snel tempo verkrotten. Wil men hoop bieden -en dat wil de IKON- en een oplossing in het vooruitzicht stellen, dan be hoeft men zich na het voor gaande er niet over te verwon deren dat men uitkomt bij het socialisme. Ditmaal niet het socialisme van de regerende Labour-partij of van de opper machtige vakbonden, maar zoals programma-regisseur Jan Kuiper het noemde, „het echte socialisme". Wat dat is, komt slecht uit de verf in de documentaire. Het is waar schijnlijk ook erg moeilijk een middel aan te bieden dat een oplossing is voor alle kwalen, ook al is dat erg verleidelijk, zowel voor de programmama kers als degenen die zij aan het woord laten, onder wie de linkse Labour- Eddie Loydon. Toch waren er wel aanzetten tot meer verduidelijking van die armoede, met name in de titel van de documentaire zelf (Van Wereldrijk tot straatarm). Die suggereert immers -en te recht- dat een van de oorzaken van de huidige armoede is ge legen in het verloren gaan van het Britse imperium. Maar met die titel hebben de program mamakers niets gedaan. Ook de rol van de vakbonden die een niet onbelangrijk deel van de Britse werknemers uiterst comfortabele werkomstandig heden bezorgt, maar die de. economie in zijn geheel ont wricht. had veel beter belicht kunnen worden. Dit laatste blijkt echter duidelijk taboe. Als men vraagt hoe Engeland zo in de problemen kon ko men, „weet" iedereen waarom het allemaal zo is gekomen, ook de makers van het pro gramma zelf. Essentiële zaken die echter veel zouden kunnen verduidelijken laat men weg. Uit behoefte alleen aan een nieuwe benadering of omdat het in het denkraam niet te pas komt? Het is in ieder ge val een manier die het zicht op de werkelijke problemen niet groter maakt. PAUL VAN VELTHOVEN 150standhouders°la(enZ°'n Wedstrijd voor knutselaars Maak zelf naar eigen inzicht een zo leuk mogelijk muziekinstrument van welk materiaal dan ook. Lever deze m bij de Taptade (stand 171) op de Leidato vanaf 8 september t/m 17 september a.s. Een deskundige jury zal de eerste prijs belonen met een weekend-reis naar Londen of Parijs. tlttjd awerlirfd °P»£tiap op OP ^rijh^endeoudetijden Iedere avond verhogen bekende binnen- en buitenlandse radio- en TV-artiesten de gezelligheid op de Leidato. een spannende kwis Iedere avond in het theater presenteert Hans Versnel een aantal malen de Leidato/Leidsch Dagblad kwis. De kandidaten worden uit het publiek gekozen. U kunt daar ook bij zijn. Er liggen bijzonder mooie prijzen op u te wachten als u de juiste antwoorden weet op de vragen. De onderwerpen waarover vragen gesteld zullen worden zijn. vrije tijd, vakantie, muziek, regio, artiesten, sport en kuituur. OPENINGSTIJDEN: 's Middags van 13.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur. Vrijdag 8 sept. 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur. Beide zaterdagen van 's morgens 11.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur. Beide zondagen van 's morgens 11.00 tot 's middags 18.00 uur 2100-21-30 U"1 2L00-2L30 UUT 2X15-21.45 uur SïS-S 21 00-21 30 uur Extra doorlopend amusement Als extra attractie laat het trio "Los Tenientes" de bezoekers op de Leidato genieten van Zuidamerikaanse muziek en zang. Dit wereldberoemde trio, bestaat uit een Chileen, een Argentijn en een Spanjaard. Met hun lange rode jassen en grote hoeden vormen zij een kijkspel waarnaar gaarne wordt gekeken. Op de Leidato verplaatsen zij zich en laten op verschillende punten hun serenades aan het vrouwelijk publiek klinken. N.M.V. DIKV30RMEKAAR OMEJOOP, HARKYNAK eUMEMKROEGflOOT 20-00-22-00 UÜR WENSOAiGAVCndD In het verbouwde restaurant vindt elke avond een optreden plaats van het duo Our Happines. Vooral de vrouwelijke helft van dit duo mej. Trudie Semp zal voor velen van de Leidato bezoekers en bezoeksters een verrassing zijn Voor de jeugd® is er ook een disco-bar aanwezig. De Britse r.k. priesterraad, die de afgelo pen week in Birmingham bijeen was, heeft de bisschoppen gevraagd om de procedure die kan leiden tot een nietig verklaring van een huwelijk te vereenvou digen. De priesters dringen er op aan dat de methode meer aansluit bij de traditie van de Engelse wetgeving dan bij de traditie van Italië en van de rest van het continent. De raad deed dit verzoek in het kader van de herziening van het kerkelijk wetboek. De priesters vinden het overdreven dat Rome met de voorstellen zo geheimzinnig doet. De bisschoppen hebben het nieuwe onderwerp strikt vertrouwelijk toegezon den gekregen. De Britse bisschoppen hou den zich aan deze geheimhouding, maar in de Verenigde Staten zijn de wijzigings voorstellen gewoon verkrijgbaar. De priesterraad vroeg ook meer pastorale zorg voor het snel toenemend aantal ge mengd gehuwden. De vergadering ging echter niet zover dat zij toestemming vroeg om de niet-katholieke partner de commu nie te mogen uitreiken bij diens huwelijk en bij andere belangrijke gebeurtenissen in het gezin, zoals doop, eerste communie en vormsel van de kinderen. De priesters besloten over dit voorstel niet te stemmen, omdat de vergadering niet eensgezind bleek en ook omdat men door pen uitspraak geen spaak in het wiel wilde steken van de experimenten die op dit terrein reeds plaatsvinden en die ooglui kend door de bisschoppen worden toegela ten. Ook sprak de raad zich niet uit over de. noodzaak van meer priester-arbeiders. Men was het wel eens over het feit dat de arbeidersklasse van de kerk vervreemd was en dat er dus op dit gebied meer moet gebeuren, maar men vond het niet zo doeltreffend dat priesters uit de midden klasse net doen alsof ze volledig tot de arbeiders behoren en zich zo onsterfelijk belachelijk maken. Aldus een lid van de priesterraad, zelf voormalig timmerman en vakbondsleider. Achtentachtig prominente Britse katholle- ken hebben paus Johannes Paulus ge vraagd de oude misliturgie, die na het laatste concilie werd vervangen, een eerlij ke kans te geven naast de nieuwe vormge ving. De brief, gepubliceerd in het week blad „Catholic Herald" werd onder ande ren ondertekend door de schrijver Graham Greene, de componist Lennox Berkeley, de# dichter Saunders Lewis, de acteur Ralph Richardson, zeven parlementsleden en 33 leden van de adelstand. De ondertekenaars zijn van mening dat veel katholieken vanwege de afschaffing van de oude Tridentijnse mis de laatste tien jaar een te zware prijs hebben moeten, betalen en geestelijk en menselijk erg heb ben geleden. Nu is volgens de briefschrij vers de tijd van de verzoening aangebro ken om naast de nieuwe liturgie ook de „oeroude mis" een plaats in de kerk te gunnen. Eeuw „Zusters onder de Bogen" in Amsterdam Deze maand is het honderd jaar geleden, dat de „Liefde zusters van de Heilige Carolus Borromeus" uit Maastricht naar Amster dam kwamen om zich te wijden aan de ziekenverzorging. De komst van de zusters beter bekend als de „zusters onder de bogen", welke naam zij te danken hebben aan de architectuur van hun moederhuis in Maastricht leidde twintig jaar later tot de ingebruikneming van het bekende Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, dat tot stand kwam na een jarenlange inzameling van giften. De inspanningen van de zusters leidde er jaren later ook toe, dat het' Sint-Lucasziekenhuis in Amsterdam tot stand kwam. Het eeuwfeest betekent echter tevens een afscheid van de zusters. Vooral de vermindering van het aantal roepingen in Nederland en de veranderde opvattingen omtrent verantwoordelijkheden van congregaties hebben ertoe geleid, dat het bestuur van de congregatie heeft besloten de kloostergemeenschap terug te trekken uit het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Zaterdag 23 september zullen de verdiensten van de zusters worden gemarkeerd met een eucharistieviering om half twaalf in de kapel van het gasthuis, waarbij mgr. Stieger zal spreken over de betekenis van de katholieke levensbeschouwing voor de ziekenzorger. Van drie tot vijf uur is er die dag een receptie in de refter van het zusterklooster aan het 's-Gravesandeplein in Amsterdam. „Mensen in Nood", de Neder landse afdeling van de inter nationale rooras-katholieke hulporganisatie „Caritas", heeft op verzoek van de In diase afdeling twee ton be schikbaar gesteld voor de slachtoffers van de overstro mingen in India. Het geld wordt gebruikt voor de we deropbouw van huizen, aan koop en verdeling van kle ding en voedsel en herstel van de infrastructuur. De gesuspendeerde Franse aartsbisschop Marcel Léïeb- vre opent binnenkort een se minarie in Albano, bij de pauselijke zomerresidentie Castelgandolfo. Naar Albano komen zevenendertig tweede jaars studenten, vooral Fran sen en Italianen. Mrg. L'efeb- vre zei, dat zijn beweging nog steeds groeit en dat de wijdingen te Econe (Zw.) de vraag naar priesters niet kunnen bijhouden. Hij hoop te, dat paus Johannes Paulus eens de dertig vestigingen van zijn traditionalistische beweging zou kunnen gebrui ken „voor het welzijn van de KORTE METTEN kerk in een hervonden een heid". Pater Panciroli, woordvoerder van het Vati- caan. heeft de nieuwe stap betreurd. Hij constateerde, dat mgr. Lefèbvre blijft in gaan tegen de duidelijke uit spraken van de paus. De Duitse bisschoppelijke hulpverleningsorganisatie Misereor bestaat dit jaar twintig jaar. De directeur, prelaat Leo Schwarz uit Aken, deelde bij gelegenheid daarvan mee dat Misereor tot nu toe meer dan 23.000 projecten in de derde wereld heeft gesteund met een to taal bedrag van rond 2,5 mil jard gulden. Vorig jaar werd in Duitsland voor Misereor 177,7 miljoen mark bijeenge bracht. Dat was acht mil joen mark meer dan in 1976. De permanente waarnemer van het Vaticaan bij de Ver enigde Naties in New York. mgr. Giovanni Cheli. zal za terdag in de Sint-Pieter tot bisschop worden gewijd. De wijding geschiedt door de kardinaal-staatssecretaris Jean Villot, die hierin wordt bijgestaan door de substi- tuut-staatssecrètaris aartsbis schop Giuseppe Caprio en aartsbisschop Agostino Casa- roli. die de buitenlandse za ken van de kerk behartigt. Kerk in Nood/Oostpriester- hulp Nederland organiseert in het weekeinde waarin „Rozenkranszondag" valt een gebedsdag voor de ver volgde kerk. Bij gelegenheid daarvan zal er op zaterdag 7 oktober om half drie een eucharistieviering zijn in de Kruisverheffingsparochie aan de Kerkstraat in Raalte en zondag 8 oktober om drie uur in de Vincentiuskerk aan het Kerkepad in Volen- dam. Pater Werenfried van straaten zal aanwezig zijn. Onder de naam „Broodnodig" gaat de stichting Mensen in Nood, Postbus 1041 te Den Bosch, een najaarscampagne voeren voor hulp aan de armste bevolkingsgroepen in de grote steden van de derde wereld. De massale trek van de plattelandsbevolking naar de grote steden neemt steeds zorgwekkender vormen aan. Een recent rapport van de Wereldbank spreekt over de grote armoede van achthonderd miljoen mensen. De steden in ontwikkelingslanden groeien zo snel, dat tegen het einde van de eeuw tweederde van de totale stadsbevolking in de wereld er zullen wonen. Binnen vijfentwintig jaar zal Me- xico-City de grootste stad ter wereld worden met bijna 32 miljoen mensen. In Sao Paulo in Brazilië rekent men dan met 26 miljoen mensen. In Azië en Afrika doet eenzelfde tendens zich voor. De armoede hoopt zich op in de slums, waar miljoenen terecht komen uit uitgestrekte platte landsgebieden, die onleefbaar zijn geworden door tal van oorzaken. Hopend op verbetering van hun lot trekken deze miljoenen naar de grote steden, waar evenmin voedsel en onder dak voor hen te vinden zal zijn. Via de actie „Broodnodig" wil de stichting Mensen in Nood (giro 1111222 te Den Bosch) hulp vragen voor de meest kwestbare groepen in de groeiende wereldsteden voor wie hulp broodnodig is op allerlei terreinen, zoals voe ding, gezondheidszorg, onderwijs, sanitair en huisvesting. Voor dergelijke hulp wordt geregeld een beroep gedaan op Mensen in Nood, dat projecten in uitvoering heeft in Bombay, Calcutta, Manilla, Djakarta, Santiago en andere grote steden. In een speciaal nummer van „Clamavi" - het mede delingenblad van de stichting - wordt nader op de problematiek en het doel van de actie inge gaan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6