i,De Peddelaer" bij Leimuiden stevent op nieuwe koers aan Beestenspul '78" wordt weer Superbrug tussen mens en dier ,,Je kunt bij mij op de mat komen "iKlein links' il ïheldering Jver erfpacht D'66 stelt vragen over kappen van bomen Leidsche Hout 1 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. IN GROENOORDHALLEN KUN JE MET JE AFFECTIES ALLE KANTEN UIT Niet lang nadat „de" najaarsbeurs van Neder land (zover zijn we intussen al gevorderd via het peilen van cijfers en andere marktgevoe- ligheden), de „Leidato '78" haar poorten met een gevoel van groeiend succes heeft gesloten, staat al gauw weer een ander werkstuk onder de hogedruk van super latieven op het vuur. Uiteraard kun je com mercieel niet elk jaar in het huidige economische bestel met records blij ven zeulen - ik vraag me bijvoorbeeld nu alweer af, op welk aantal de Leidato haar eindcijfers aangaande het bezoekers aandeel zal gaan bepa len zonder al te veel gaten in de opgaande jpstaan en opnieuw ieginnen. Dat wordt lezer maanden in de iraktijk gebracht aan |en uithoek van de ^JWesteinder-plassen, op ;rens van Leimuiden rf." Kudelstaart; in thea- Jjrale termen verwoord ...et de aanduiding: lussen de randstedelijke realiteit en de aanslaan de woordtreffers van 'im Kan, die nu een- een inwoner van ludelstaart is. Bij die ddwesterlijke uitloper an de Westeinder ligt ,amelijk een jachthaven .ie „Prinsesse Pavil- ioen" wordt genoemd. )aar liggen om en nabij e zeshonderd jachten, >renigd in een plezier boot van verschillende innage en tuigage die een beetje tot rust komt onder de eerste septem- berstorm met haar iemende vlagen. Over een paar weken verdvvij nen die tekenen van Hollands binnenwaterse glorie weer naar hun winterberging of gaan de „kant" op, omdat anders deze kapitale zaak misschien over een maand of wat vast kan Maar daar ligt ook, vlak I naast de onder de naar- i geestige druk van de stor- machtige depressie, nauwe- lijks beschutting biedende haag van diepbuigende populieren, een toevluchts- oord van eten en drinken. Restaurant-bar, of bar-bi- j stro-discotheek, "De Pedde- j laer" genaamd. Op de weg naar Kudelstaart. Maar erg i nauw betrokken bij de publieke belangstelling. Die „Peddelaer" bestaat nu een jaar of zeven, maar het restaurant heeft meer downs dan ups gekend in die jaren. „Een beetje verkeerd beleid" lag daar aan ten grondslag. De laatste twee, drie jaar waren er zes of zeven bedrijfsleiders met een personeel dat bleef. Sinds juni j.l. is er één manager gerant-bed rijïsleider-gast- heer en het personeel ging eruit. W. F. van Jaarsveld, Bosko per en sinds een jaar of 13, Leimuidenaar, werd door de „Holding" die De Pedde laer dreef aangetrokken, en het is nu Van Jaarsvelds vaste voornemen die Pedde laer naar een nieuwe toekomst te drijven. Van Jaarsveld is ook een realist in die zin, dat hij zijn verse waar, zonder enige „blik- matige" betrokkenheid, koopt op de landelijk befaamde markt van de „Albert Cuyp" in Amster dam, die de prachtigste vis en de verste groente in de omtrek levert. Veertien jaar „zit" Van Jaarsveld in de horeca; hij diende bijvoor beeld wijlen de Gravenplas in Langeraar en De Her- bergh in Noord wijk en werkte aan de Brasem bij Arie de Boom. Tot z'n twintigste (hij is nu op het vaste land tot enige rust gekomen) heeft Van Jaars veld gevaren en het water bleef een trekpleister, „omdat je een speciaal slag mensen om je heen houdt". Wat was „De Peddelaer" de laatste jaren? Te hoge prijzen, helemaal uit de markt geprijsd en het eten was niet navenant, wat die prijzen betreft. Van Jaars veld kwam en z'n brein ging werken, omdat zijn belangstelling gewekt was ondanks een failliete boe del. Het motto van De Peddelaer luidt nu „Om schakeling" en van lieverlee opbouw, omdat De Pedde laer weer positief moet overkomen. Het programma van eisen voor Van Jaars veld vermeldt onder ande re, dat hij de gasten van de jachthaven naar binnen moet zien te halen. Het seizoen is nu bijna voorbij, |W. F. Jaarsveld: „De Peddelaer" nieuw leven inblazen'. 'JIDEN - D'66 en de PPR pben in schriftelijk vra- P het college van b en w peldering verzocht over lt te voeren beleid in zake i gronduiteiften in erf- }cht. Zij doen dit naar pleiding van de medede- JS van VVD-leider Fred fijers aan zijn liberale ■jhterban, dat het vraag- «k van de erfpacht in de ppraken tussen PvdA en Vu bij de collegevorming gegeid zou zijn als een JPje kwestie". ;lew j j (D'66-raadsleden Glaubitz en toi ema en de radikaal Beijen "van het college weten of vaK-e' i a°htzaak inderdaad een aprGe kWestie is en aan welke pachte de leden van het col- 7ich nu wel en niet gebon- LEIDEN Een Sassenheim- se horeca-ondernemer had zich onlangs in wat minder prettige bewoordingen uitge laten tegenover de Noord- wijkse politie. Dat bleek gis teren op het kantongerecht. De fors uit de buik gewassen Sassenheimer werd aangehou den nadat hij door rood was gereden en zou de agent vol gens het verbaal hebben toe gevoegd: „Als je denkt mij een oor aan te kunnen naaien ben je aan het verkeerde adres. Je kunt bij mij op de mat komen". De agent ging op deze uitnodiging niet in en bracht haar alleen het kan tongerecht ter ore. Volgens de Sassenheimer stak één en an der wel wat anders in elkaar dan door de politie was aan gegeven. „Ik heb twee horeca-bedrij- ven, één in Sassenheim en een in Noordwijk. Nu was het op een gegeven moment zo dat ze in Noordwijk dringend ijs no dig hadden en ik ben toen dat ijs in mijn auto gaan brengen. .Ik had nogal wat haast en toen ik dat stoplicht naderde zat er iemand voor me die voor oranje ging stoppen, ik ben maar om die man heenge reden omdat mijn snelheid no gal hoog lag en ik geef toe dat het licht *oen net rood werd. Daarna werd ik echter op maar 50 meter van mijn zaak SASSENHEIMER TEGEN AGENT: aangehouden en die agent vroeg me of ik de auto even om de hoek wilde zetten. Ik vroeg toen of ik mijn auto even 50 meter mocht verzetten om dat ijs af te geven maar dat mocht kinderachtig ge noeg niet", aldus de Sassen heimer, van een koude kermis thuisgekomen. Ter escalatie van het hele ge beuren bleek dat hij zijn rijbe wijs niet op zak had en dat bovendien zij nummerbord zo danig was verbogen dat het nummer niet goed leesbaar was. De officier van justitie eiste voor het rood, nummer plaat en vergeten rijbewijs 155 gulden boete totaal en zag af van een boete voor geïrriteerd maar juist daarom heeft hij op vrijdag 15 september een speciaal watersport- maal aan te bieden: „Cap tain's dinner", aan het einde van de reis, het 'seizoen, met een bediening in matrozenkleding en de gastheer zelf in kapitein suitmonstering. Menu: „R'aasdonkers", ofwel capucijners, met gebakken uien, rauwe uien, zilveruit jes, augurken en dergelijke, een „spare rib" en een goed stukje speklap. En dat alles voor „de hele bemanning". Volgende maand, op 6 en 9 oktober, komt „kapitein" Van Jaarsveld met een ander evenement, dat De Peddelaer nieuw leven in moet blazen: exeptionele wijnproefavonden, die de gasten de vrijheid geven, samen met de vakmensen, de nieuwe wijnkaart gestal te te geven. Veertig wijnen, die met allemaal geschon ken kunnen worden, maar wel een stuk of negen, grote en lagere, die met de gasten samen zullen wor den gekeurd. Dat is een primeur, zeker voor ons land, meent Van Jaarsveld; één en ander wordt dan „geneutraliseerd" en aange moedigd met een Franse kaastafel. Gastheer Van Jaarsveld (wat is een gastheer?: mensen opvan gen, begeleiden, te woord staan en tot consumptie voeren op een manier die niet tot een „kater" leidt) en zijn rechterhand, mevr. T. Winckler, zullen ook in dit opzicht hun gasten tot een veelvuldiger „peddelen" aanmoedigen. „De Peddelaer" ademt een nieuwe entourage; nieuwe gordijnen, een nieuw glas servies, een andere sfeer en aankleding. „Ik kan hier een grandioos mooi restau rant maken; dat kan onher roepelijk. Ik zie dit „hore- cakind" gelukkig nog als een hobby. Je moet tegen woordig, om enig succes te beogen, je vak als een liefhebberij beschouwen om te kunnen overtuigen, maar in mijn geval is dat geen spat overdreven. Laat ze maar naar „De Peddelaer" komen en men zal zien, dat er geen spaan van overdre ven is van wat ik geloof. Ik leg er alleen een schepje bovenop. En wat ik nog in petto heb, nou, daar zal men nog van opkijken (fondue-avonden, mossel avonden en nog meer). Ik hoop alleen een zekere antipathie te overwinnen en 'daarbij leg ik graag m'n gasten in de watten. Mét de steun van m'n personeel". den boete en kreeg tevens te horen dat zijn affiches, lijm en kwasten van Rijkswege zullen worden vernietigd. De andere beklaagde, een studente ver klaarde nooit te hebben ge plakt, de andere plakker in het geheel niet te kennen en te vermoeden dat er parket nummers waren verwisseld, aangezien zij wel een ver keersovertreding had begaan. De officier van justitie geloof de dat eigenlijk niet maar moest, al twijfelende, om vrij spraak verzoeken, hetgeen door kantonrechter De Koning werd gehonoreerd. heid ter plaatse. Rechter De Koning nam echter aan dat de irritatie geheel op naam van de Sassenheimer moest wor den geschreven en deed er nog eens 100 gulden bij om te voorkomen dat de horeca-on dernemer in de toekomst va ker politiepersoneel bij zich op de mat nodigt. Aanplakken Twee studenten werd verwe ten zich te hebben schuldig gemaakt aan het illegaal be plakken van Leiden, in dit ge val met affiches met daarop de aankondiging van het Iris festival. De ene student gaf het plakken toe, kreeg 50 gul Aflegger „U had een illigale aflegger in uw zaak", vertelde rechter De Koning gisteren een Noordwij- kerhoutse caféhouder waar mee hij niet een buitenlandse valsspeler bedoelde maar een door de caféhouder neergezet te gokmachine. Deze was, al dus het politierapport, zodanig veranderd dat de toch al niet zo grote winstkansen nog ver der waren gekelderd. En bo vendien was er geen vergun ning voor het apparaat. De caféhouder stelde niets te we ten van de afstelling van het apparaat en bovendien dat hij dacht dat zijn oude vergun ning ook nog voor het nieuwe lijn te slaan - maar het blijft een opgave - die aanstichters en organisa toren als een soort uit daging mogen opvatten. Ik wil alleen maar zeg gen: mocht de Leidato dit jaar opnieuw met juichkreten weer een stap verder zijn geko men, dan zal het Bees tenspul niet achterblij ven. De Leidato mag dan onder min of meer verhitte aan moedigingen tot een herf stachtig nationaal gebeuren zijn uitgegroeid, het Bees tenspul houdt met het vallen der bladeren gelijke tred en noemt zich, in de lijn der verwachtingen, het grootste dierengebeuren, in de link tussen mens en beest, van Europa. In deze overtuiging en met dit blinkende vooruitzicht kondigen wij (dat zijn geïnspireerd organisator Rob Lauwers en ik) dan maar weer een allesover- treffend „Beestenspul '78" aan. Leiden heeft een overtreffende trap verloren in de Kat-Expo, die om allerlei redenen naar het zuiden des lands verhuisde en daar ook al met vallen en opstaan een aardige internationale ladder aan het beklimmen is, maar het "Beestenspul" heeft zich als een furieuze meeëter aan de Leidse Groenoordhallen gehecht. Daar zullen we nog meer van horen. Voorlopig ben ik gerechtigd enkele voorafgaande aan kondigingen aangaande „Europa's grootste dierens- how" te doen. Deze brug tussen mens en dier - die nog nader uiteengezet zal worden - gaat gestalte krijgen op 30 september en 1 oktober komende. Dit onder auspiciën van de Stichting „Mens Dier". Rob Lauwers wist zich nu reeds het voorhoofd en deelt me mede :"Het Bees tenspul '78 wordt groter dan ooit". Ik herinner me levendig het spul van vorig jaar dat toen al de grens van het betamelijke had bereikt. Wat ons nu te wachten staat moet alle verwachtingen tarten. „Ben je mal", zegt Lauwers, „we gooien er alleen een schep je bovenop; in de sport worden ook al sinds een jaar of vijftig steeds weer records gebroken. Uiteinde lijk zal het wel een 33-toe- renplaat worden die je op 45 toeren moet afdraaien. Want stilstaan kun je niet, als je je wil handhaven. Mijn gegevens nagaande constateer ik, dat het ..Beestenspul" - dat al ras wandelende takken in zijn programma had opgenomen - dit jaar voor de derde keer wordt opgezet onder de machtige Groenoord- overspanning. Een spre kend cijfer: vorig jaar trok de compositie van bloed, zweet, tranen en inspanning 40.000 bezoekers in één onnozel weekeinde. Maar Rob Lauwers gaat alweer breeduit staan: „deze tentoonstelling, de derde dus, geeft een inzending te zien van een aantal dieren dat groter is dan de 6000 van verleden jaar. De Groenoordhallen worden daarom tot de laatste vierkante meter benut en er zullen zelfs ingrijpende maatregelen nodig zijn om het hele dierengebeuren onder te kunnen brengen". Waar die jongen het alle maal vandaan haalt, is me een raadsel. Maar hij lapt 't 'm steeds. Uiteraard krijgen we nog volop te horen over de juiste toedracht die het Beestenspul tot ongekend grote hoogten gaat voeren. Lauwers hult zich tot aan de persconferentie op 26 september nog even in nevelen, maar hij wilde wel vast kwijt dat er „bijvoor beeld een speciale ploeg een groot aantal vaste balies in de Runderhal gaat verwijderen" en dat op deze plaats een plankier van 400 m2 wordt aange legd ten behoeve van de hondenshow". Dat is alleen maar de hondenshow; kun je nagaan welke andere dieren er allemaal vertroe teld aan de algemene aandacht zullen worden overgeleverd. Verder nieuws: „ook het aantal tribunes wordt uitgebreid en van buitenaf betrokken". Veel Nederlandse top-arties- ten (en waarlijk, Rob weet steeds weer het crème de la crème aan te trekken en op het podium vast te houden) komen weer naar Beesten spul om het evenement op te luisteren. In mijn ogen niet de grootste troef, maar toch zal „op zaterdagmid dag bijvoorbeeld Nico Haak, die voor de jeugd optreedt, de trekking van de Beestenspul-kinderloterij verrichten". U hoort er meer van. Fijn is, dat de Leidse politie heeft toege zegd, ofwel beloofd, dat pok dit jaar weer volledige medewerking wordt ver leend, zodat file-vorming en „verstopping" van de Leidse straten en grachten kan worden voorkomen. Wat dat betreft zou je als gebruiker van de Leidse openbare verkccrsmogelijk- heden wensen, dat het elke dag „Beestenspul" was. Nico Haak, publiektrekker van „Beestenspul '78" apparaat gold. „U zegt dat ik geen vergunning had. Die heb ik wel", aldus de Noordwijker- houter. Rechter De Koning be sloot hem de gelegenheid te geven voor het apparaat een nieuwe vergunning te laten aanvragen, die dan wel met terugwerkende kracht moet gaan gelden en de zaak werd dus voorlopig aangehouden. Vermeldenswaard waren gis teren nog de boetes voor een noodwachtplichtige, die vier keer niet was komen opdagen om zijn alternatieve dienst plicht te vervullen en daar voor vier keer 100 gulden boe te kreeg, en twee heren die de Rijksweg 4 als voetganger wa ren overgestoken op een plaats waar geen zebrapad was aangebracht en dat lever de ieder 30 gulden boete op. FRANK BUURMAN (Van onze raadsverslaggever) I LEIDEN D'66 heeft het college van B en W gevraagd zonodig maatregelen te nemen in de sfeer I van gemeentelijke verordeningen om het kappen van bomen te bemoeilijken. De democraten Glau- bitz en Hoekema doen dit naar aanleiding van de I uitvoering van het bouwplan van Proper tussen Fagelstraat en Van Beuningenlaan nabij de Leid sche Hout. De beide D'66-raadsleden wijzen erop dat voor de uitvoering van dit bouwplan, waarmee onlangs een begin is gemaakt, een aantal waardevolle naar schatting 90 jaar oude beukenhagen gekapt i moeten worden. De raadsleden willen weten of hiervoor al een i kapvergunning is verleend en zo nee, of het college dan voorne mens is die wel te verlenen. Ook vragen de beide D'66-ers of het college op de hoogte is van het bestaan van een waardevolle houtsingel op de hoek van de Van Beuningenlaan, bestaande uit eike- en essebomen en of deze ook gekapt zullen mogen worden. Volgens de democraten kan hier gesproken worden van natuur-landschaps en/of stads- schoon hetwelk aanleiding kan geven tot het weigeren van een kapvergunning. Zou dit onder de huidge verordening op het natuurschoon niet zo zijn, dan vragen de democraten of een aanpassing hiervan dan niet overwogen zou moeten worden LEIDSE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 PAGINA 5 InaFt vfAD/REGIO

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5