Kraakbond helpt wanhopig echtpaar politie CDA mag weer meedoen in bestuur Streekenergiebedrijf Leidse etherpiraten boos op mcIp N tEZIN MET DRIE KINDEREN KRAAKT PAND LEVENDAAL STEMMARATHON IN LEIDSE GEMEENTERAAD Beroepschriftencommissie ^nog zonder voorzitter HAD LEIDSE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 LEIDEN De Leidse etherpiraten zijn Volgens de Leidse politie werd zondagmid- boos op de lokale Hermandad en de PTT- dag een 19-jarige jongeman in de Parel opsporingsdienst, die dit weekeinde een straat gepakt tijdens een uitzending van 19-jarige jongeman arresteerden. „Ze zeg- Radio Caroline. Hij was, volgens de politie, gen in de L.C. van gisteravond, dat ze de druk bezig met zenden. „Gelogen", meent jongeman op heterdaad betrapten. Niets de disc-jockey van Radio Caroline. „Zon- is minder waar. Ze zijn helemaal niet in dagmiddag zenden we altijd uit van twaalf staat om ons op heterdaad te betrappen, tot drie uur 's middags op de 103 meter We zijn ze gewoon te slim af. En omdat Fm band. Afgelopen zondag zagen we ze niet kunnen uitstaan dat zé telkens rond een uur of een de PTT-peilwagen achter het net vissen, hebben ze nu zo'n naderbij komen. We zijn toen met de uit- jongen gepakt en lopen maar wat verhaal- zending gestopt. De politie wist dat de tjes te vertellen", aldus een anoniem blij- jongen, die ze later arresteerden wat met vende disc-jockey van piraat Radio Caro- Radio Caroline te maken had. Maar ze line. hebben hem niet betrapt. Ze hebben bij de huiszoeking in de Parelstraat een sim pel meetzendertje en een dure bandrecor der gevonden en in beslag genomen. Maar die voorwerpen werden niet bij een uitzen ding gebruikt. Kom maar bij me kijken. Hier staat de zender. En zondag gaan we weer gewoon de ether in". „Kijk", dat ethergedoe is een spelletje. Ze moeten ons kunnen betrappen en dat lukt ze niet. Vandaar dat ze boos worden. Maar eerlijk is het in geen geval, dat ze zomaar een jongen pakken. En dat moet dan maar eens in de krant. !IDEN Een Leids „echtpaar met drie nderen" heeft zaterdagavond in samen- erking met de Kraakbond Leiden een oning van de gemeente gekraakt aan het evendaal. Het gezin kwam anderhalve !ene,eek geleden op straat te staan, nadat de eidse woningstichting gelast had, dat n uit „wanhoop" gekraakt huis aan de patlaan ontruimd diende te worden. /er tot zaterdag heeft het gezin, waarvan de nderen 12, 13 en 14 jaar oud zijn, moeten arge apen in auto's, een schuurtje of op het ilitiebureau. Al sinds het echtpaar ge- ialen ouwd is heeft het gezin nog nooit een reaüiede en betaalbare woning gehad. Wet- serijuder A. Verboom van Volkshuisvesting, Ju gistermiddag op de hoogte werd ge- ,'ledi acht van de situatie, heeft inmiddels toegezegd, dat hij zo snel mogelijk een plossing zal trachten te vinden. H e Kraakbond Leiden heeft zich over het ezin, dat zijn naam liever niet in de krant et, ontfermd. „Al van het begin af aan ebben deze mensen moeilijk gezeten. De man geniet een minimale uitkering van sociale zaken. Toch heeft de Leidse Wo- imei ingstichting het vierenhalf jaar geleden ngedurfd om hen een huis in de Meren- jk te verhuren. Een huur die aanvanke- ltJjk rond de 340 gulden lag en dit jaar ruim p( 10 gulden meer bedraagt. Het gezin moest y ndkomen van 220 gulden per maand en T>n de huur op het laatst niet meer beta len. Er ontstond een huurschuld. In feite heeft het gezin min of meer gedwongen in het huis moeten leven, het was het enige aanbod wat zij tot dan toe in hun huwelijk hadden gekregen. Toen de huurachter stand tot een flink bedrag was opgelopen, nam de Leidse Woningstichting er geen genoegen meer mee. Het pand diende te worden ontruimd. Een half jaar geleden al stonden deze vijf mensen voor de eerste keer op straat", aldus de Kraakbond. Krot De echtgenote hierover: „In april zijn we uit het huis in de Merenwijk gegaan. Ook mijn schoonmoeder woonde toen nog bij ons. Zij had ook geen huis en mocht van de L. W. S. bij ons inwonen. Gelukkig heeft zij verleden week een hofjeswoning aange boden gekregen. Op het moment is dat nog gekraakt door anderen. Maar die mensen gaan er binnenkort uit, is ons gezegd. Dus dat is al een zorg minder. Toen we op straat stonden hebben we een huis aan de Agaatlaan gekraakt. Daar hebben wij een halfjaartje gewoond. Maar hierna moesten we het van de L. W. S. ontruimen, omdat het aan onbekenden verhuurd was. Op de afdeling grondzaken van het stadhuis zijn we onze nood gaap klagen. Daar hoorden wij, dat er een huis aan de Hambroeklaan leegstond, dat wij konden betrekken. Mijn man is er gaan kijken. Het was een krot dat bezaaid was met paddestoelen. Wij hebben er dus geen genoegen mee geno men". Het gezin dat op dit moment in een pand aan het Levendaal 193 woont is verstoken van water en elektriciteit. „Een uiterst ongelukkige zaak", zo meent burgerraads man, mr. F. Quadekker, die gisterochtend over deze kwestie werd ingelicht. „Dit gezin moet zo snel mogelijk worden gehol pen. Temeer wordt hiermee het bewijs geleverd, dat er in Leiden heel spoedig een centrum voor daklozen moet komen". Niet alleen aan het Levendaal is de Kraak bond Leiden deze week actief geweest met het behulpzaam zijn bij het kraken van panden, maar ook in de Koddesteeg is afgelopen zondagavond een huisje ge kraakt. Het betreft hier een huisje van de Nederlands Hervormde Gemeente, dat als zondagsschool dienst moet gaan doen. De Kraakbond vindt het zonde, dat dit pandje alleen zondags gedurende enkele uren ge bruikt zal worden. „Dit is ook in tegen spraak met de wensen van de "projectgroep Maredorp, die stelt, dat er meer huizen in de buurt een woonbestemming moeten krijgen", aldus de Leidse Kraakbond. Het huis aan de Koddesteeg wordt thans be woond door twee meisjes, die voordien slecht waren gehuisvest. Het gekraakte pand aan het Levendaal 193 ^EIDEN Steeds meer teke- Aen wijzen er op dat er sinds week een andere politieke d op het Leids stadhuis raait. Dat werd gisteravond og eens beklemtoond door de esultaten van de stemmara- hon waarop de nieuwe Leidse ladsleden zich drie uur lang l ierpen. Naast een groot aan- al raadscommissies moesten al van gemeentelijke verte- enwoordigers in bestuurs- 1 ommissies worden bemand. ckaIIeest opvallend resultaat van leze eindeloze stemmenreeks ras wel de verkiezing van ^DA-vertegenwoordigers in et algemeen en dagelijks be- voètuur van het Streekenergiebe- i; 1 Irijf Rijnland. nbli lamens de gemeenteraad zal iet CDA-lid C. Vink zitting ne- 12. ien in het college van beheer an het energiebedrijf. Hij doet at naast de twee wethouders, lie namens B en W van Leiden het college werden verkozen, wethouder Van Dam (finan- Tjp 'en) en wethouder Fase—Dub- elboer (economische zaken). )ok in de algemene raad van iet streekenergiebedrijf krij- QQ gen twee Leidse CDA-vertegen- yoordigers zitting: de heren 'ink en Bleijie. leze verkiezing is daarom zo •pmerkelijk omdat onder het inks programcollege alle .eidse CDA-kandidaten nog loor links werden wegge- md. Dat gebeurde toen on- J der het mom van de oververte- en dagelijks bestuur van het genwoordiging die de christen democraten wel uit de regio zouden kunnen verwachten. De Leidse linkse partijen za gen er toen geen brood in ook streekenergiebedrijf geloodst. Nadat eerst de socialisten Ran- ner en mevrouw Koning waren verkozen en CDA-leider Dries- sen aanvankelijk een vergeefse nog eens Leidse CDA-kandida- poging had ondernomen om ten aan een zetel te helpen, zijn fractiegenoot Vink vol- doende stemmen te bezorgen, kreeg de CD A-vertegenwoordi ger bij de derde stemming 30 maken m?t de scherpe polari- stemmen op zich verenigd. De Dat was althans de officiële doende stemmen te bezorgen, lezing, maar in feite had het linkse veto van toen alles te satie die in de Leidse raads- tegenhanger door „klein vergaderingen juist zijn cli- links" (PSP. PPR, CPN en zeer max beleefde. Bij de stemmin- opvallend ook D'66) gekandi- zen, het raadslid Van Duyn, stemmen. Direct daarop haalde die echter uit solidariteit met bij de volgende vakature de oppositiegenoot CDA voor de CDA-er Wim Bleijie zelfs 33 eer bedankte. Gisteren werd het CDA echter geruisloos binnen het algemeen stemmen. Zijn opponent van „klein links", de communist Hoeven, kwam er met zes stem men wel uiterst bekaaid af. Dat de stemmingen met name bij de kleine linkse splinterpar tijen bijzonder veel weerstand en gevoeligheden opriepen, verraadde de opmerking van PPR-man Laurens Beijen, die daarop de grote fracties in de raad „hebberigheid" verweet, waardoor hij en zijn linkse makkers niet aan de bak dreig den te komen. Beijen deed een nogal wanhopig klinkend be roep op zijn vroegere socialisti sche vrienden de kleine linkse fracties toch niet in de steek te laten, en kandideerde opnieuw D'66-leider Glaubitz. Tot zijn eigen verbazing vroeg daarop PvdA-leider Peters het woord maar niet om opnieuw een libe raal of socialist voor te stellen, maar om uitgerekend de CP- N'er Hoeven als tegenkandi- de gemeenteraad, PvdA, CDA daat te stellen voor de door en VVD. Overigens herleefde klein links in onderling overleg gekandideerde Glaubitz. Om- weer een klein beetje van de overgevoeligheid tussen links dat beide kandidaten evenveel en rechts toen uit de gekozen stemmen op zich verenigden Leidse vertegenwoordigers in moest er opnieuw worden stemd, waarbij Glaubitz ui- de algemene raad naast de twee wethouders nog een raad- teindelijk won. Bij de laatste slid moest worden aangewezen vakaturevervulling zag Beijen in het college van beheer. Het overigens zijn pleidooi nog CDA schoof hierbij de heer eens persoonlijk gehonoreerd Vink naar voren. Het linkse door zelf in de algemene raad blok stemde ^chter aaneenge- verkozen te worden. Bij het overgrote deel van de overigens geheime stem mingen viel op dat de fractie van D'66 in zijn geheel of soms ook gedeeltelijk een gesloten front vormde met de kleine linkse partijen en zich keerde tegen de drie grote blokken in sloten voor de niet kandidaat gestelde fractiegenoot van Vink, drs. Bleijie, die echter weigerde zijn benoeming te aanvaarden. Bij een herstem ming weigerden de linkse par tijen opnieuw Vink hun ver trouwen te geven en stemden er 11 raadsleden op Beijen (PPR) en 8 anderen blanco. 'ROBLEMEN ROND SOCIALISTISCHE KANDIDATÈN (Van onze raadsverslaggever) ■^LEIDEN Bij de stemmingen over de beman- rsp ninS van de talrijke Leidse raadscommissies varii deden zich gisteravond wat problemen voor 17 rond het voorzitterschap van de gemeente en. raadscommissie voor de beroepschriften, de instantie uit de Leidse raad waarbij burgers tegen besluiten van b en w beroep aan kunnen tekenen. Sinds het aftreden van voorzitter ,erh Woudstra zit deze commissie zonder voorzitter. 5) i Er blijken nog al wat moeilijkheden te zijn om rie deze vakature op te vullen. m Aanvankelijk leek het er op dat het oud-PvdA- 10S raadslid J. van der Horst een goede kans zou jnaken. Van der Horst werd door zijn partij (de PvdA) niet meer herkiesbaar gesteld voor een nieuwe raadsperiode en was aldus gedwongen dan jegen z'in zin uit 116 raad te vertrekken. Als i.02 voor de bewezen diensten en als een soort <es van compensatie voor dit door Van der Horst tos nog al zwaar opgevatte politieke feit, wilde een deel van de PvdA hem toen kandideren voor ak? voorzitterschap van de commissie voor de beroepschriften, waar Van der Horst in zijn oe€i*adstijd ook deel van uitmaakte. Een ander 02 deel van de PvdA had echter een erkende mi Ü0orkeur voor het CDA-lid dr. B. J. van der be Ret, die zich kan beroepen op een veel grotere 1 Evaring in beroepszaken door zijn functie bij de Raad van State. Op het laatste moment trok deze zich echter terug voor het voorzitterschap hetgeen voor het college aanleiding was de verkiezing van een voorzitter voorlopig niet te laten plaatsvinden. Ook bij de verkiezing van een eerste waarne mend voorzitter deden zich gisteren echter pro blemen voor. Daar ging de strijd tussen twee oud-raadsleden, te weten mr. M. L. Kuyt (PvdA) en mevrouw mr. A. Kappeyne van de Coppello (WD). Volgens insiders had de laatste zich min of meer pro forma gekandideerd in de vaste overtuiging dat de raadsmeerderheid de voor keur zou geven aan mr. Kuyt, die op dit moment waarnemend voorzitter van de commissie is. Zijn onafhankelijke stemgedrag in deze hoeda nigheid schijnt hem bij zijn politieke vrienden niet geheel in dank te zijn afgenomen. Er gaan althans stemmen op dat de PvdA zijn partijge noot Kuyt zou willen laten vallen ten gunste van VVD-ster Kappeyne van de Coppello. Toen deze daar lucht van kreeg liet zij echter weten niet voor verkiezing in aanmerking te willen komen, waardoor ook over de waarnemend voorzitter van de commissie voor de beroepschriften giste ren niet gestemd kon worden. Er is uiteindelijk volstaan met de verkiezing van een waarne- mend-waarnemend voorzitter, mevrouw mr. W. van Ham-Wagner, ook lid van de PvdA. LEIDATO: 30.000 BEZOEKERS De huishoudbeurs Leidato in de Leidse Groenoordhallen trekt dit keer ongekende bezoekersaantallen. Gisteravond werd de 30.000e bezoeker ingehaald. De Leidato organisatoren telden zelfs twee personen die als dertigduizendste binnenkwamen: Jacques van de Wetering uit de Leidse Leeuwkenstraat en zijn vriendin Lia Zierikzee van de Bernhardkade. Zij ontvingen een bloemenhulde en enkele waardebonnen. Stemmingen (I) Drie uur lang moesten de 39 nieuwe Leidse raadsleden zicb gisteren buigen over een regenboog aan stembriefjes. Er moest van alles worden bemand en bevoorzitterd. Raadscommissies, vertegenwoordigingen in zogenaamde gemeenschappelijke regelingen en tal van andersoortige bestuurscolleges. Daarbij ging bet soms raar toe. Tussen alle droge stemmingen waarvoor kandidaten volop te vinden waren, waren er ook stemmingen waarbij bet aantal beschikbare bestuurders geringer was dan de open plaatsen. Voor de vijf vakatures in de Jcredietbeoorde- lingscommissie" waren maar vier raadsleden te porren. Een appel van CDA-leider Driessen aan de bestuursverant- woordelijkbeidszin van de PvdA mocht zelfs niet baten: bet bad een omgekeerd effect: Driessen werd daarop zelf onder hoongelach gekozen. Stemmingen (II) Het mocbt niet baten: Driessen weigerde. Evenals tal van andere raadsleden. Uiteindelijk koos de PvdA eieren voor baar geld en schoof Jan Duivesteijn als kredietwaardig naar voren. De eer van Leiden was weer gered. Stemmingen (UI) Hoe later bet echter werd, boe stiller de raadszetels: drie commissies van stemopneming waren constant bezig el- kaars stemmen te tellen, want bet onverbiddelijk einde van elke Leidse raadsvergadering (de klok van elven) naderde. De stemuitslagen werden ook steeds gekker. In plaats van kandidaat F. C. Wieder (burgerleden in de commissie voor de archiefdienstkoos één der raadsleden voor F. C. Onkruid. Zelfs de trouwe stadhuisnachtwacht „avondcoördinator" Bram de Jong mocht zich in populari teit onder de raadsleden verheugen. Hij kreeg één stem als lid van bet algemeen bestuur van de gemeenschappelij ke regeling „Centrum voor automatisering Midden-West Nederland". Ep ook de raadsverslaggever van de Leidse Courant bleef een uitgesproken voorkeur niet bespaard. Hij kreeg één stem bij de verkiezing van een bestuurslid van de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk Leiden. Naar verluidt een stem van een socialiste. Herprofilering De Boshuizerkade krijgt een ander profiel. Binnenkort wordt gestart met de aanleg van ruim zestig parkeerplaat sen aan de zijde van de sportvelden. Hierdoor krijgt de kade een breedte van 5.50 meter waardoot het hard rijden kan worden beperkt. De trottoirs van een aantal zijstraten worden doorgetrokken en voorzien van een inritband. Binnen enkele weken zullen bovendien voorstellen worden gedaan om het sluipverkeer over de Boshuizerkade te beperken. Bomen De bomen langs het Rapenburg verkeren in slechte staat. Dit is gebleken uit een onderzoek dat naar aanleiding van de plannen de walmuren te vernieuwen werd verricht. Twaalf van de twintig bomen bleken van binnen zodanig verrot te zijn dat ze ieder moment kunnen omvallen. De acht gezonde bomen zullen worden overgeplaatst elders in de stad. Als de walmuren geheel vernieuwd zijn, krijgt het Rapenburg weer twintig volwassen linden terug. Met de vernieuwing van de walmuren aan het Rapenburg zal half december of begin januari worden gestart. Hatna Budhaya Het culturele ensemble Rathna Budhaya uit Indonesië brengt op donderdag 14 september een voorstelling in de Leidse Schouwburg. Rathna Budhaya is een culturele organisatie die zich in het bijzonder bezighoudt met de verzorging en begeleiding van leden van het schone ge slacht-zowel volwassen vrouwen als jonge meisjes-op het gebied van het intensief beoefenen van traditionele kunst en cultuur zoals de naam reeds aangeeft-Rathna betekent vrouw en Budhaya cultuur-bestaat het grootste deel van het 30 leden tellende ensemble uit vrouwen. Het ensemble brengt eenprogramma van dans en gamelanmuziek. On danks de amateur-status heeft het ensemble een hoge graad van perfectie bereikt. De voorstelling begint om kwart over acht. Afsluiting brug De Rijnziehtbrug krijgt een onderhoudsbeurt. In verband hiermee is hij vannacht tussen twaalf en zes uur afgesloten voor alle verkeer. De omleidingsroutes via de Haagweg en de Morsweg worden met borden aangegeven. Vormingscentrum „Troef" Vormingscentrum „Troef" gaat deze maand beginnen met een (huis)vrouwengroep. Deze groep is voor vrouwen die weieens een ochtend met andere vrouwen willen praten over bijvoorbeeld het opvoeden van kinderen, onderwijs, huisvrouw zijn in deze tijd, geweld op straat en allerlei andere onderwerpen. De groep is bedoeld voor vrouwen tot ongeveer 30 jaar die na de lagere school minstens twee jaar vervolgopleiding hebben gehad en maximaal huis houdschool of mavo hebben afgemaakt. De vrouwngroep is elke week op dinsdagmorgen van 9.15 tot 11.15 uur te bezoeken en begint op 19 september. Het entree kost 2,50. Er is bij Troef kinderopvang aanwezig. Informatie wordt verstrekt op het Noordeind 2a. Telefoon: 130494. Te vragen naar Marianne Passchier of Nanneke Lautenbach Nederlandse Artsen Verbond Het „Nederlands Artsen Verbond" houdt op dinsdag 19 september om acht uur in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60 te Leiden, een bijeenkomst over de ethiek onder medici. District van het N.A.V. nodigt hiertoe pastors, onderwijs krachten en jeugdleiders uit. Het N.A.V. strijdt voor het „Recht op Leven" van „ongeborenen, geestelijk gehandicap ten, hoogbejaarden en ongeneeslijk zieken". Tevens veroor deelt men proeven op mensen en het misbruik van de medische wetenschap om mensen tijdelijk of blijvend te elimineren. Tijdens de bijeenkomst is er een forum discus sie tussen medici en geestelijken, waaronder prof. J. Bouma (ethicus), dokter A. G. de Jager en mgr. A. Simonis. Lak-eursussen Op de achterzolder van het LAK worden deze maand een aantal cursussen handvaardigheid gegeven. Lisa Meijers start een cursus „poppenmaken" op dinsdagmorgen 26 september. In tien lessen kan de cursist leren hoe je een vingerpop, een poppenkastpop, marionet of karakterpop in elkaar kan zetten. De cursus eenvoudig ontwerpen van eigen kleding" start op maandagavond 2 oktober tussen acht en tien uur. Onder leiding van Constance Willems valt te leren hoe vanuit een gegeven basispatroon een ontwerp van kleding gemaakt kan worden. Inschrijving voor deze cursussen op het LAK kunnen worden gedaan morgen, overmorgen en 15 september tus sen zes en negen uur, E)e kosten bedragen 30 gulden voor tien lessen. Het LAK-lidmaatschap kost 17,50 gulden. De cursussen zijn voor iedereen toegankelijk en zullen worden gegeven in het lokaal op de achterzolder van het LAK, Levendaal 150.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3