Brom gelooft in positief resultaat KEES RIJVERS HOUDT, OPSTELLING GEHEIM Brambilla nog in levensgevaar Hugo Hovenkamp maakt rentree in selectie Port Rinus Michiels adviseert Ajaxtrainer UEFA doet oproep aan supporters Geen Formule I meer op Monza Sportwereld LEIDSE COURANT/: DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 PAGINA IS ei et BILBAO Zelfs betaalde voetb^lorganisa- it i ties blijken soms best gevoelig voor kleinighe id den. Na enkele jaren zit bij Ajax immers weer et ten echte Amsterdammer aan het roer en cm hoewel de voorbereidingsperiode nog geen opmerkelijke ontwikkelingen te zien gaf, zijn ;bu de Amsterdammers bezig aan een imponeren- led de seizoenstart. hel De komst van oefenmeester Cor Brom als liv opvolger van Tomaslav Ivic, die voor de a spelers niet alleen vanwege zijn Joegoslavi- asche afkomst, maar destemeer vanwege zijn e veelal ingewikkelde tactische manoeuvres on noeilijk te begrijpen was, heeft een frisse iries door het stadion „De Meer" doen ine waaien, die dit vernieuwde Ajax nog best be tens naar klinkende prestaties zou kunnen kri voeren, Het momenteel aanwezige wederzijdse vertrou- net ven heeft niet alleen geresulteerd in een uitste le kende positie op de vaderlandse voetbalran- ikl glijst, maar ook in een groot optimisme ten ht! aanzien van het eerste UEF A-cupduel tegen rlis het Spaanse Athletic de Bilbao. Een dusdanige hoeveelheid optimisme dat Cor Blom het niet eens nodig heeft geacht om de morgen als tegenstanders fungerende Spanjaarden eens te n bekijken. Wel is assistent-trainer Leo mhakker een keer in Bilbao geweest om het spel van de Baskische ploeg te analyseren. Naweeën tDat betrof toen overigens een vriendschappe lijk toernooi, waaraan met name PSV minder jrettige herinneringen heeft overgehouden. In te tegen Athletic Bilbao gespeelde en met 4-2 wloren finale kreeg Gerrie Deykers een har de klap in zijn nek, waarvan de Eindhovenaar momenteel nog steeds de naweeën ondervindt. Toch hebben de verhalen uit Spanje de Ajacie- den geen angst kunnen inboezemen. De vrees 'oor een hard duel is nauwelijks aanwezig. En 'oor de aanwezige kwaliteiten van Athletic de Silbao vaart oefenmeester Cor Brom blind op le inlichtingen van Leo Beenhakker en Rinus lichels, die zijn jarenlange ervaring op de paanse velden ten dienste heeft gesteld van jn vroegere assistent Brom. i Ajax-trainer vertelt: „Ik had zelf natuurlijk il willen gaan kijken, maar had daartoe auwelijks de mogelijkheid. In Spanje is de nfs tompetitie nog maar net begonnen en boven al dien was mijn aanwezigheid in verband met R»ons eigen drukke programma in Nederland tie' vereist. Omdat ik nog maar sinds kort in dienst 'art ben bij Ajax, vond ik niet dat ik weg kon gaan. on En eerlijk gezegd maakten de adviezen van hou Rinus Michels het voor mij iets makkelijker. ^iti Met zijn hulp heb ik een compleet dossier over Bilbao kunnen aanleggen". s De Amsterdamse oefenmeester gelooft dat rijn ploeg de eerste ronde van het UEFA-cup- irnooi wel zal overleven; een mening die getwijfeld nog eens is versterkt door de mier waarop Ajax zaterdagavond lands- ...jnpioen PSV van zich afschudde. Brom vertelt echter dat zijn hoog gespannen ver- rj wachtingen niet alleen zijn gebaseerd op het laatste competitieduel, maar ook op de ma- "ir waarop Ajax zich voornamelijk de laat- weken heeft gepresenteerd. De vrije hand, .jjdie Brom de spelers in het veld heeft gegund, JJJ blijkt bijzonder goed te zijn aangeslagen. ?de illa Cor Brom Vrij van de complexen, die Tomaslav Ivic met zijn tactische vondsten opdrong, gingen de spelers van start en leverden Brom het bewijs, dat zijn opmerkelijke resultaten met Sparta niet tot de categorie uitzonderingen behoor den., Brom predikt nu eenmaal aanvallend voetbal en wil daarnaast de creatieve inslag van een voetballer niet graag in de weg staan. Spelers als Frank Arnesen en Tscheu la Ling varen er wel bij, want tot op heden kregen zij alle gelegenheid hun capaciteiten te tonen zonder daarbij te worden volgepropt met op drachten. Brom: „De jongens krijgen inder daad veel vrijheid, ze moeten hun eigen beper kingen echter leren kennen en in het veld het nodige verantwoordelijkheidsbesef tonen. Met name in de eerste drie competitiewedstrijden is ons verweten dat we alleen de eerste helft goed speelden. Eigenlijk is dat wel juist". „Vooral de jongere spelers als Arnesen, Lerby, Eversen en Meyer gingen als gekken van start, waarna in de tweede helft enige vermoeidheid optrad. Het is uiteraard een kwestie van krachten verdelen", aldus Brom. „Maar dat noem ik schoonheidsfoutjes. Die trekken we in de loop van het seizoen wel recht. Ik ben al lang blij dat we er momenteel zo goed voor staan. Wie had dat gedacht na een aanvanke lijk kommervolle voorbereiding"? Brom doelt daarmee op de waslijst van blessu res, die Ajax te verwerken heeft gehad. Schrij vers en Krol kwamen beiden met een hardnek kige blessure terug van de wereldkampioen schappen in Argentinië, waarbij voor Krol zelfs een operatie dreigde. Zuidema viel hele maal weg en Hans Erkens onderging vlak voor de aanvang van de competitie een liesoperatie. Terwijl Erkens momenteel aan zijn come-back werkt, zijn Krol en Schrijvers niet verloren gegaan voor de seizoenstart. In tegendeel, bei de spelers verkeren in topvorm en hebben een bijzonder groot aandeel gehad in de tot op heden behaalde successen. Routiniers, die in feite de ruggegaat vormen van de jonge Ajax- equipe en waarop ook in Bilbao gerekend wordt. Met een uitgebreide Europa-cup-erva ring moeten zij ook morgenavond aan de basis staan van een nieuw positief resultaat. IERN De Europese voet- alle voetbalsupporters in Eu- doen. Gebeurt dat wel, dan lunie (UEFA) heeft aan de ropa zich netjes te gedragen, zal de tuchtcommissie van de „.jravond van de eerste. -UEFA niet aarzelen harde .wedstrijden in de Europese De UEFA hoopt dat zich bij maatregelen te treffen tegen bekertoernooien van dit sei- de Europese bekerduels dit de betrokken clubs, wen een oproep gedaan aan seizoen geen incidenten voor- (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Hugo Hovenkamp mag van de medische staf worden toegevoegd aan de selectiegroep waaruit morgenavond het elftal van AZ zal moeten worden gevormd voor de wedstrijd tegen Ipswich Town, het eerste duel in de eerste ronde van de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars. Eindelijk ziet de linkervleugelverdediger van AZ en Oranje Hugo Hovenkamp raakte vorig jaar geblesseerd aan zijn enig licht in de duisternis, die een aantal maanden geleden intrad door knie. Omdat hij geforceerd begon te trainen kostte het de ontluikende symptomen van een aangetaste meniscus. Een blessure die hem niet alleen de deelname aan het wereldkampioen- Hovenkamp in de competitiewedstrijd tegen PSV aan het einde van het schap, maar is het ook nog niet zeker of hij morgen vorige seizoen opliep, toen Kees Krijgh het linkerbeen van Hovenkamp zal spelen. blokkeerde. Het was het begin van een langdurige lijdensweg. Het kostte Hovenkamp de wereldkampioenschappen in Argenti nië, een evenement waar de op dit moment in Callantsoog wonende AZ- er al een seizoen lang zijn zinnen op had gezet. Intensieve behandelingen door doktoren, fysiotherapeuten en de meest moderne medische apparatuur brachten geen oplossing. Zijn rentree even voor het vertrek van Oranje naar Argentinië bleek achteraf geforceerd. Het bracht nog meer ellende in de knie van Hovenkamp. Terwijl Oranje zich opmaakte voor de strijd om de wereldtitel, vocht Hoven kamp met zichzelf. Op 30 mei worstel de dr. Honig twintig minuten met de knie van de AZ-speler op de operatie tafel. De conditie van Hovenkamps knie was zeker niet rooskleurig, maar vier weken na de operatie trainde Hovenkamp al weer voor zichzelf op het Callantsoger strand. „Ik heb toen misschien twintig meter gelopen en ben direct weer naar huis gegaan. Ik vertcouwde de knie niet en was bang dat ik er doorheen zou gaan. Achteraf is gebleken dat ik te snel was begon nen". Hugo Hovenkamp wenste evenwel niet toe te geven aan het sombere gevoel in zijn knie en zette door. Een geforceerde bosloop had tot gevolg, dat de linkerknie als een ballon opzet te. Het vocht werd weggehaald, maar de revalidatie moest opnieuw begin nen. De voorbereiding en de start van AZ in de competitie ging aan de neus van Hovenkamp voorbij. „Het is een drama als je als speler de verrichtingen van je ploeg op de tribu ne moet aanzien. Je zit je echt te verbijten. Zoals in de wedstrijd AZ- Feyenoord gebeurde, zaterdag, nadat Feyenoord op 1-1 kwam. Ik moest even weg van de tribune". Sinds gisteren koestert Hugo Hoven kamp de terechte hoop snel weer in actie te komen. Trainer Kessler heeft van de medische staf te horen gekre gen, dat Hovenkamp fit is verklaard voor morgenavond. Volgens de mo menteel niet meer bij AZ werkzame fysiotherapeut Ted Troost had Hoven kamp al voor de wedstrijd tegen Feye noord beschikbaar kunnen zijn. Daar voelde de medische staf van AZ niets voor en achtte het in eerste instantie eveneens riskant Hovenkamp voor de wedstrijd tegen Ipswich vrij te geven. Aangenomen mag worden, dat de me dische staf van AZ overstag is gegaan door de positieve geluiden van Troost en de wil van Hovenkamp. Rentree De verdediger van AZ hunkert naar de sfeer van een wedstrijd en er be staat zeker een redelijke kans, dat hij morgenavond zijn rentree bij AZ viert. Hovenkamp staat echter niet in de voorlopige basisopstelling van AZ, die gisteren door Kessler werd vrijge geven. „Ik verlang naar het moment dat ik weer ga spelen. Ik heb geen enkele last meer van mijn knie. An derhalve week terug ben ik weer in tensief gaan trainen voor mezelf. Veel gelopen, gesprint en gefietst. Daarbij ook verschillende baloefeningen ge daan. Geen centje pijn had ik. De angst voor het opnieuw bezwijken van mijn knie is nu niet meer aanwe zig". Gisteren trainde Hovenkamp voor de eerste maal met de selectie van AZ mee. Zowel 's morgens als 's middags was de linker vleugelverdediger van de partij. Het verliep probleemloos. We hebben er gisteren bijzonder hard aan getrokken. In de laatste fase van de training was ik als een tolletje. Door die lange stilstands is mijn conditie vanzelfsprekend enigszins aangetast". De trainingen vormen echter geen reële test, zoals ook bleek toen Hoven kamp wanhopig vocht om een plaatsje bij Oranje, vlak voor het vertrek naar Argentinië. Tijdens de trainingen bleek de knie van Hovenkamp toen de belasting te kunnen dragen, maar een dag na een oefenduelletje van Oranje steeg het vochtpeil in de linkerknie tot desastreuze hoogte. „Inderdaad is een wedstrijd de beste test Dan zal blijken of mijn knie het aankan. Men mag van mij niet verwachten, dat ik de eerste wedstrijden direct hetzelfde zal spelen als voor mijn blessure. Ik zal wat minder opkomen. Daar zullen mijn medespelers begrip voor moeten heb ben. Ik heb in deze periode wel begre pen dat ook zij zich verheugen op het moment dat ik weer speelfit ben". Of aan die verwachting morgenavond al wordt voldaan, hangt af van Geor ge Kessler, die kan beschikken over Hovenkamp. De AZ-trainer knikte evenwel, toen werd opgemerkt: „Be ter drie wedstrijden te laat dan één te vroeg". ERIK VISSER Jan van Beveren, die als „gast" meereist, en zijn vervanger Van En- ?elen werden op het urkse vliegveld door een plaatselijke sup porter verwelkomd. Kees Rijvers ISTANBOEL Kees Rijvers zal zijn opstel ling voor de wedstrijd van morgen tegen Fenerbahce in Istanboel voor de eerste ronde van het toernooi om de Europacup voor lands kampioenen pas laat bekend maken. „Ik heb natuurlijk wel een idee", aldus Kees Rijvers" maar definitief beslis ik vermoedelijk pas op de wedstrijddag zelf". Op Jan van Beveren na, die als „gast" meereist naar Istanboel, is de gehele selectie van PSV fit van Schiphol naar Turkije vetrokken. De blessure van Adri van Kraay is nagenoeg hersteld. Ook Willy van der Kuylen heeft geen last meer van de verwonding die hij in de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles opliep. Tommy Smits en Gerrie Deykers zijn aan de groep toegevoegd, evenals reserve-doelman Henk Feijt, de enige amateur in de spelers groep. „Smits heeft vrijdag voor het eerst weer gespeeld", aldus Kees Rijvers", in Maastricht tegen jong MW ging het goed. Maar een wedstrijd is natuurlijk niet voldoende om in je ritme te komen. Deykers heeft vanmorgen voor de eerste maal weer getraind. Je moet na zo'n eerste actie van een speler die gebles seerd is geraakt gewoon even afwachten". PSV heeft in Fenerbahce wellicht de zwaarste tegenstander die de ploeg ooit in de eerste ronde van een toernooi om een Europese voetbalbeker tegenover zich heeft gehad. Se dert 1955, toen de landskampioen debuteerde in het Europacup voetbal, heeft PSV in de openingsronde alleen tweemaal in Rapid Wien een tegenstander van groot formaat gehad. Daarbij komt nog dat de Turkse kampioen in grootse vorm is. Zondag won Fenerbahce ook zijn derde wedstrijd voor de nationale competi tie. Adanaspor werd met 2-1 verslagen. Met zes punten uit drie wedstrijden en doelcijfers die er niet om liegen (8-1) voert de ploeg uit Istanboel alleen de ranglijst aan. Bovendien is in het Mitapasja-stadion van Istanboel het geestdriftige publiek een factor van niet te onderschatten belang. Maar dat is voor trainer Kees Rijvers geen onbekend gegeven. Hij weet het al sedert de tiende mei 1959. Toen maakte hij deel uit van de voorhoede van het Nederlands elftal dat in een glorieus voetbalgevecht de Turken op 0-0 wist te houden. MILAAN Victor Brambilla, de 40-jarige Ita liaanse renner, die gisteren tijdens de grote prijs van Italië was betrokken bij het tragische ongeluk, dat Ronnie Peterson het leven kostte, verkeert nog in levensgevaar. Naast meerdere beenbreuken liep hij tijdens de crash op Monza een schedelbreuk op, waaraan hij gisteren is geopereerd. De president van het Grand Prix- gebeuren, Bernie Ecclestone, heeft verklaard dat er geen Formule I races meer op het circuit van Monza zullen plaatsvinden. van de formule I-race op het ciruit van Monza een deel van de schuld gegeven van het ongeluk. Beide topcoureurs verklaarden: „Voor alle wa gens de startplaatsen hadden ingenomen werd het groene licht van de start al zichtbaar. Dit maakte het voor langzamere wagens mogelijk de snellere te passeren. Dat had het gedrang voor de 'flessenek' tot gevólg. De rechtbank van Milaan heeft onmiddellijk een diepgaand onderzoek naar het zware ongeval op het circuit van Monza laten instellen. De Zweedse dagbladen hebben in hun edities Reeds voor de start was al bekend dat de de formule I racerij afgedaan als „absurd en 49-editie van de grote prijs van Italië de laatste nutteloos". Het dagblad Aftonbladet uit Stock- zou zijn, die op Monza zou plaatsvinden, daar holm schrijft: „Formule I races hebben niets het circuit te gevaarlijk is geworden voor de meer met sport te maken. Op het circuit van hoge snelheden van de bolides. Dat wisten de Monza hebben wij het werkelijke gezicht gezien coureurs. Dat is waarschijnlijk ook de reden dat van autoraces; de wagen van Peterson verpul- de veiligheid van het circuit van Monza niet ter verd in kleine stukjes, brokstukken van andere discussie werd gesteld. Onder druk van de wagens overal verspreid en ambulances en heli wedstrijdleiding startten de coureurs zelfs een copters die een pendeldienst onderhielden tus- tweede maal, nadat de eerste start in een ernstig sen ziekenhuis en circuit. De meest griezelige ongeluk was geëindigd. toqen qistereq, naar het ziekenhuis waar Peterson Hot ooaebaard Niki Lauda en Mario Andretti hebben de starter plaats vond.' ervaring was echter te zien dat er een herstart DEN HAAG Hoofdklasser RVC speelt vanavond een oe fenwedstrijd tegen de Leidse tweede klasser Verburch. De aanvang is 20.15 uur. DEN HAAG De handbal- sters Joke Ruis (Hellas) en Laura Winterman (Athene) zijn uitgenodigd voor het nationale B-team, dat over twee weken drie interlands tegen Frankrijk speelt. LONDEN Oud-wereldkam pioen dammen Piet Roozen- burg is de enige kandidaat voor het voorzitterschap van de werelddambond, waarover het congres op 10 oktober zal stemmen. REYKJAVIK Op het inter nationale congres van de we- reldhandbalfederatie is het voorstel van Rusland om een 45 seconden regel in te voeren afgewezen. MENDOSA De Argentijnse bokser Mario Ortiz is na een langdurig ziekbed gisteren op 24-jarige leeftijd aan botkanker overleden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15