n Zuid-Holland schrikbarend veel trouwen werkloos ELLICHT NOG ZUINIGER DAN VOLGENS „BESTEK'81 Vermiste student na hulp paragnost in Albertkanaal gevonden osten sociale woningbouw fors gestegen Ik zie een ster. :randerde architectonische opvattingen nnenland -inister Albeda van sociale zaken aker eist 15.000 hadevergoeding Rondje van mij. Vrouwen krijgen meer kansen voor rijksfuncties ZIEKENFONDSEN: ANDERS BESPAREN DAN BESTEK '81 Wie heeft de opener? LEIDSE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 pagina 13 99 HAAG (ANP) - 'kans is volgens mi- Albeda van So- i Zaken groot, dat n de komende jaren meer bezuinigd k t worden, dan vol- „Bestek '81", het linigingsplan van de regering. De vraag is al leen maar hoe dit moet gebeuren. De minister ziet niets in loonsverla ging, want dan wordt er minder besteed. Het zou waarschijnlijk het beste zijn, om met de sociale partners opnieuw rond de tafel te gaan zitten, om nieuwe conclusies te trekken. De minister wees er gis teravond op, dat werke lijke bezuinigingen al leen mogelijk zijn, wan neer iedereen beeriiot in welke moeilijkheden Ne derland zit. „Wanneer het zover is, zullen ook de politieke mogelijkhe den gegeven worden ons meer beperkingen op te leggen". Intussen is de Industrie bond NW met een al ternatief gekomen voor de bezuinigingsnota „Bestek '81". Wanneer, aldus deze bond, de om buigingsnota geheel of gedeeltelijk overeind blijft, zal dit gevolgen hebben voor het ar beidsvoorwaardenbeleid 1979. Dan zal zeker een algemene arbeidstijd verkorting als eis op ta fel komen. De Industriebond-NW komt daarbij opnieuw met het idee van voorzit ter Arie Groenevelt voor een vrije vrijdagmiddag, of voor een verkorting, verdeeld over de gehele week. De bond denkt verder, aan arbeidsplaatsen overeenkomsten door matiging in de sfeer van de reëel besteedbare in komens. Deze matiging moet wel onderdeel zijn van „een alle inkomens omvattende inkomen spolitiek waarbij nivelle ring en handhaving van de koopkracht tot het niveau van de modale Behalve op het schep pen van werkgelegen heid moet het regerings beleid gericht zijn op herverdeling van de- werkgelegenheid door middel van de arbeid stijdverkorting. De bond gaat ervan uit, dat het alternatief voor de om buigingsnota bekostigd kan worden uit matiging van de reëel beschikba re inkomens, vanaf het modale inkomen. (Van een onzer verslaggevers) !N HAAG De werkloosheid onder ouwen in Zuid-Holland is schrikba- id hoog. Eind vorige maand stonden ar liefst 12.561 vrouwen bij het ar- idsbureau ingeschreven. In die maand bel eg het aantal werkloze vrouwen met J lfs 11,3 procent. Als gevolg hiervan I" aakt het percentage werkloze vrouwen de totale werkloosheid in Zuid-Hol- d (mannen en vrouwen) 32 procent uit. Een ongekend hoog percentage. Vermoedelijk ligt het percentage werklo ze vrouwen in deze provincie nog hoger. Volgens drs. E. Luijf meldt een aantal vrouwen zich niet eens meer op de ar beidsmarkt. „Zij verwachten er toch niets van". In dit verband deed drs. Luijf gisteren een beroep op de werkgevers vrouwen te plaatsen in beroepen, die traditioneel door mannen worden uit geoefend. „Over herscholing van de vrou wen valt met het arbeidsbureau altijd te praten", aldus drs. Luijf. Landelijk gezien is de werkloosheid on der mannen de laatste jaren stabiel, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Maar ook dit ministerie wijst erop, dat het landelijk percentage werkloze vrouwen blijft stijgen, zij het niet zo hard als in Zuid-Holland. l'RSCHILDERING VERWIJDERD irdam (ANP)— Omdat •ijf waar hij tien jaar een wandschildering it opnieuw in de wit- is gezet heeft de. kunste- Toon de Haas gisteren de Amsterdamse recht- een schadevergoeding if van 15.000 gulden. De laar, die zich beroept iet auteursrecht, beschul- de Amstelveense piep- "abrikant Ulbrich er- ontoelaatbare aanslag geesteskind te hebben toen hij in 1975 de van zijn kantoor op liet sauzen. Daarmee in een frisse kleuren- itie, die De Haas - toen iteur - op een der mu- aangebracht, uit het Èdsman van de piep- fabrikant betoogde dat De Haas zijn opdrachtgever had moeten waarschuwen dat het hier een onvergankelijk kunstwerk betrof. „Mijn cliënt heeft De Haas indertijd 1650 gulden betaald om een der mu ren wat op te fleuren met de oranje tint die het bedrijf als handelsmerk hanteert", aldus de raadsman. „Na zes jaar was het alleen nog een verzameling vochtplekken. Het personeel werd er tureluurs van. Ik vind dat Ulbrich eerder door De Haas is benadeeld dan anders om. De Haas, die zich sinds een en ander tot officieel kunstenaar heeft ontwikkeld, voelt zich echter benadeeld omdat hij zijn eerste werkstuk nu niet meer kan tonen aan potentiële opdrachtgevers. De rechtbank zal 15 november vonnis wijzen. WERELDOMVATTEND Prins Bernhard ontving gisteren het eerste Nederlandse exemplaar van ,,De grote Time Atlas". Dit naslagwerk geldt als het meest gezaghebbende ter wereld. De heer W. J. Schouten (rechts), een van de directeuren van uitgeverij Kluwer, die de Nederlandse uitgave verzorgt, is het met dat „gezaghebbend" zeker eens. EXPLOSIEF ROTTERDAM Het zal je gebeuren en dat nog wel op maandag. Je parkeert je auto netjes ergens in het dynamische Rotterdam, om dan kort daarna tijdens een enorme knal te moeten ontdekken, dat de wagen weggezakt is. Dat overkwam gisteren een vertegenwoordiger, toen een explosie van onbekende aard 3 in het wegdek van de Parkkade in het dynamisch Rotterdam. Dynamisch? Zeg liever (Van één onzer verslaggevers) MAASTRICHT - Duikers hebben gistermiddag uit het Belgische Albertkanaal 1800 meter zuidelijk van de sluis van Ternaaien de auto, met daarin het lijk van de 26-jarige Maastrichtenaar Antoon Sprenger gevonden, die sinds zondagmorgen 6 februari 1977 werd vermist. De plaats waar de duikers te water gingen was die welke reeds half ja- nuari van dit jaar aan de fami- j lie van de jongeman was aan- 1 gewezen door de Groningse paragnost Cor Heiligers. De Belgische autoriteiten hadden voor deze hernieuwde zoekac tie toestemming verleend. Antoon Sprenger verliet op zondagmorgen 6 februari 1977 het ouderlijk huis in Maa stricht. Hij had een aangeboren hersenafwijking, die hem be lemmerde in het gebruik van één van zijn benen. Hij werd in het Radboudziekenhuis in Nijmegen verpleegd. Was ech ter een uitstekend student aan de Nijmeegse universiteit, waar hij in 1976 zijn kandidaatsexa men klassieke letteren deed. Een massale speuractie van de Belgische en Nederlandse poli tie had geen enkel resultaat. Begin januari van dit jaar nam de schoonzoon van de familie Sprenger contact op met de paragnost Heiligers. Deze noemde telefonisch een plaats ten zuiden van Maastricht, dicht bij de ENCI cementfa briek. Bij een bezoek aan Maa stricht preciseerde hij die plaats: het Albertkanaal, zes kilometer van Maastricht, zuid elijk van de sluis van Ter- naaien tussen de 1800 meter verder gelegen brug en de sluis. ADVERTENTIE lerlijk,helder Heineken hal van de Doelen te rdam wordt vrijdagavond iptember een kunstbeurs ?nd die t/m zondag 24 sep- er zal duren. Er is werk en van eigentijdse, meest rdamse, kunstenaars. MINISTER WIEGEL: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Wiegel (Bin nenlandse Zaken) wil vrouwen meer kansen geven bij benoemingen in rijksfuncties, maar dat wil niet zeg gen dat vrouwelijke sollicitanten te allen tijde voorrang krijgen boven mannen. De belangrijkste maatstaf die bij het beoordelen van sollicitan ten wordt gehanteerd is de bekwaam heid en geschikheid voor het vervul len van een bepaalde functie. Pas als er gelijkwaardige mannelijke en vrou welijke sollicitanten zijn, gaat de be reidheid om vrouwen meer kansen te geven een rol spelen. De bewindsman zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens een vergade ring van de Bijzondere Kamercommis sie voor het Emancipatiebeleid. Ook voor bestuurlijke functies wil Wiegel de vrouwen meer kansen geven. Hij il lustreerde dit met de opmerking dat er onlangs èen vrouwelijke burgemees ter was benoemd, die als enige vrouw tegenover meerdere mannelijke kandi daten had gestaan en dat hij voor de functie van voorzitter van het Stadsge west Utrecht bij de koningin ook een vrouw had voorgedragen. Hij voegde hier echter aan toe, dat er voor be stuurlijke functies vaak weinig of he lemaal geen vrouwen solliciteren. „In het afgelopen jaar was 2 procent van het aantal burgemeesterssollicitanten van het vrouwelijk geslacht. Er is dus vaak weinig keus", aldus Wiegel. Positief stond Wiegel tegenover een motie van WD, CDA, D'66, PPR en DS'70, waarin erop werd aangedron gen, bij sollicitaties voor rijksfuncties de vraag of iemand al dan niet kost winner is, niet mee te laten spelen. Chili-uitspraken Van der Klaauw wekken woede Pronk AMSTERDAM (ANP) „Leugens en geschiedvervalsing". Zo karakteriseer de de voormalige minister van ontwik kelingssamenwerking Jan Pronk giste ren in Amsterdam de onlangs door minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) geopperde mening dat het be wind dat Salvador Allende in Chili heeft gevoerd, ook niet zo democratisch was. Pronk lanceerde zijn aanval tijdens een nationale manifestatie ter herdenking van het feit dat vijf jaar geleden de socialistische president Allende door een staatsgreep ten val kwam. In het kader van deze manifestatie werd er ondermeer door PvdA en CDA bij de Nederlandse regering op aangedrongen om stappen te ondernemen die het isole ment van de huidige junta van Pinochet verder vergroten. De suggestie dat het in het Chili van Allende allemaal ook niet zo democratisch toeging was door minister Van der Klaauw gedaan in een interview met het weekblad Vrij Neder land. Intussen maakte junta-leider Pinochet gisteren in Santiago bekend dat er in zijn land zeker niet voor 1985 verkiezin gen zullen worden gehouden. DEN HAAG (ANP) Besparingen in de gezondheidszorg via eigen bijdragen zijn lastig (onder meer gezien de administratieve rompslomp) en ze zetten ook niet zoveel zoden aan de dijk. Er valt veel meer te bereiken met een doelmatig gebruik van de voorzieningen. Daar zullen stringente afspraken over moeten komen. Algemeen secretaris J. de Vries van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen zei dit gisteren in Den Haag tijdens de vergadering van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Dit adviescollege discussieerde over de in „Bestek '81" neergelegde regeringsplannen om in de gezondheids zorg te bezuinigen. Dr. J. Allema (GG en GD Amsterdam) zei onder meer, dat men zich eerst eens zou moeten afvragen waarom er zo'n groot beroep op de gezondheids zorg wordt gedaan. Volgens hém heeft een eigen betaling heel weinig te maken met kostenbeheersing. Hij verwacht dat de druk op de gezondheids zorg steeds groter zal worden, omdat veel mensen in het zich melden bij de gezondheidszorg de enige mogelijkheid zien om maatschappeüjk niet langer mee te hoeven doen. ADVERTENTIE Heerlijk,helder Heineken Feike Asma zal op uitnodiging van het Haags Orgel Kontakt ook dit seizoen weer een orgel recital verzorgen in de Grote Kerk en wel op vrijdagavond 15 september. Op zijn pro gramma staan werken van Hendrik Andriessen, Widor en Reger. 'an onze parlementai re redactie) HAAG - Alleen al als gevolg van ge- 'dfr architectonische stedebouwkundi- n bouwtechnische opvattingen zijn togen volgens het nu gewenste niveau ongeveer eenvijfde kostbaarder dan lijkbare woningen, gebouwd volgens oitvoeringsniveau van ongeveer vijf '®n jaar geleden. De inflatiefactor is oij dus niet begrepen, conclusie wordt getrokken in het iddag door de Stichting Bouwrese- te Rotterdam gepubliceerde rapport inconsequenties voor de sociale ogbouw". i bjd geleden vroeg de Stichting een o-commissie van experts de kostencon sequenties van de gewijzigde architectoni sche en stedebouwkundige opvattingen te onderzoeken. Als uitgangspunt werd daar bij gesteld, dat geen van de bij het bouw proces betrokken partijen de zozeer gewen ste ontwikkelingen in de sociale woningbouw zou willen terugdraaien. Inte gendeel, het zou de bedoeling zijn om be ter te weten wat de sociale woningbouw nu werkelijk kost. Daardoor zouden op alle niveaus verantwoorde beslissingen ge nomen kunnen worden. Ongeveer tien jaar geleden begonnen, ook voor de sociale woningbouw, gewijzigde opvattingen zich te laten gelden. Tot dan was alle aandacht van bestuurders en an dere bij de woningbouw betrokken instan ties er in hoofdzaak op gericht zoveel en zo goedkoop mogelijk te bouwen. Rationa lisatie en seriebouw waren aan de orde van de dag; men wilde liefst zo grootscha lig mogelijk bouwen om sneller de woning nood op te heffen. Zo werden bijvoorbeeld in principe fraaie stedebouwkundige plan nen aangepast aan inzichten inzake opti male bloklengten, bouwkraanbereik etc. Vaklieden werden in verminderde mate in opleiding genomen. Woningfabrieken rezen de grond uit, zo weinig mogelijk gebeurde op de bouwplaats. Sinds een jaar of tien zijn andere elemen ten een belangrijke rol in het woningbouw proces gaan spelen. Er kwam o.a. een gro ter en duidelijker bewust-betrokken zijn van talrijke mensen die met de woning bouw bezig waren. De vaak harde resulta ten van de vorige periode werden kriti scher bekeken. Steeds meer mensen wilden gaan deelnemen aan de collectieve besluit vorming (inspraak). Zo ontstond een her waardering, ook in de woningbouw. De kleinschaligheid „sloeg toe": minder en vaak kleinere projecten, langere voorberei dingsprocessen. Het kostenelement daarvan werd, vooral aanvankelijk, niet goed bestu deerd. Toch is het, aldus het rapport, noodzakelijk, de kosten ervan weer in overeenstemming te brengen met de econo mische mogelijkheden van de gebruiker. Het rapport wil inzicht geven in deze kostenfactor. De rapporteurs komen o.a. tot de conclusie dat bij toeneming van type-variatie per project verstoring van de continiiiteit in de arbeid en daarmee vermindering van het serie-effect en dus een toeneming van de manuren plaats hebben. De toeneming van de kosten (als gevolg van de veranderde stedebouwkundige opvattingen) bedraagt - zo wordt berekend - op projectniveau ne gentien procent, op bouwblokniveau acht tien prbcent en op woningniveau twintig procent op de bouwkosten. In het woningbouwdebat van vorige week is aan minister Beelaerts van Blokland ge vraagd het vandaag verschenen rapport di rect in studie te nemen. ADVERTENTIE Heerlijk,helder Heineken Den Briel bouwt nieuw geuzenschip Den Briel (ANP) Mr. Maarten Vrolijk, commis saris van de koningin in Zuid-Holland, zal zaterdag 23 september in Den Briel de kiel leggen van het geu zenschip, 'de Admirael'. Hij zal daarbij worden geëscorteerd door twaalf geuzen. Voor de bouw is voorlopig 13.500 gulden beschikbaar. Er kan op arbeidskosten worden bespaard, omdat al het werk - uitgezonderd dat van specialisten - gratis wordt verricht. Het schip moet op 1 april 1979 afge bouwd zijn. 'De Admirael' heeft een lengte van bijna veertien meter, is meer dan drie en een halve meter breed en bijna twaalf meter hoog. Het zal er eender uitzien als het geuzen-vlaggeschip uit de zestiende eeuw. Na het stormachtige weer van de laatste dagen, ziet het er naar uit, dat het morgen, zeker in de ochtend, wat aangenamer weer wordt. Óns land zal zich dan tussen twee lagedrukgebie den bevinden. Ver ten oosten van ons land, ligt de depressie, die gisteravond boven ons land de wind tot stormkracht deed toenemen. De depressie ten westen van ons land zal zich morgen nabij IJsland bevin den. Voordat deze storing ech ter zijn invloed tot onze streken zal uitbreiden, komen er flinke zonnige perioden voor en is het droog weer. Later op de dag neemt de bewolking echter toe, maar de kans op neerslag wordt vooralsnog voor overdag niet groot geacht. Vooruitzichten voor donder dag: eerst droog en vrij zonnig, later af en toe regen. Middag- temperaturen ongeveer 19 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 6 min. temp.: omstreeks 12 gra den. max. temp.: omstreeks 19 gra den. kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weerbericht van vanmorgen 7 uur Z.-Limburg Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Isianboel Las Palm as New York

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13