RAF-schuilplaats, in Düsseldorf van alles voorzien Opmerking koningin slechts formaliteit bedrijfsleven telt 150.000 onrendabele arbeidsplaatsen Bedrogen echtgenoot bekend moord op amanuensis „Ontvoerd" meisje na 24 uur ontsnapt uit Haagse woning Gevechten in Nicaragua verhevigd vaa* qet^° mtmcetë#. Coureur Peterson overleden Titels VS voor Connors en Evert j£ekUe Sowumt Maandag 11 september 1978,68e jaargang no. 21142 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Brt Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Sank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur* J J Hallewas- ief-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18,00 tot 19 00 uur) onnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Frank Capra „Het gebeurde op 'n avond", film van regisseur Frank Ca pra op Ned. II om 20.27 uur. Om 19.24 uur „Het geheime projekt" en om 22.07 uur Brandpunt over India. Ned. I om 20.45 uur reportage uit Zweden over „Langdurige verpleging". Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen, maar ook hier en daar opklaringen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen ongeveer 19 graden. Zon op 07.09, onder 20.03. Hoogwater 11.25 en 0.10, laag- water 6.44 en 19.23. HHBHHHEH DUSSELDORF-WIESBADEN (DPA) De Westduitse politie heeft in Düs seldorf een woning die door terroris ten werd gebruikt ontdekt en daar mee waarschijnlijk een nieuwe, op zienbarende aanslag verhinderd. Gisteren werd bekend dat het appar tement in de wijk Dehrendorf niet alleen als onderkomen, maar ook als noodziekenhuis, wapenopslagplaat en hoofdkwartier werd gebruikt. De woning was de afgelopen weken gehuurd door de verdachten Willy Peter Stoll en medeplichtigen Silke Maier-Witt, Angelika Speitel en Adel- heid Schulz. Talrijke voorwerpen wezen erop dat aanslagen of ontvoeringen van verte genwoordigers van de Westduitse eco nomie werd voorbereid. Er lag onder meer munitie voor machinepistolen van mm, geweermunitie van 7,62 mm en hagelpatronen. Bovendien vonden de politiemannen pruiken en brillen voor vermomming, bloedplasma, oplossingen voor zoutin- fuus en verscheidene medicamenten. Het voornaamste was echter blijkbaar een zeer modern radio-apparaat, waarmee ook kan worden uitgezon den. Daarmee kan de politieradio worden afgeluisterd, ook wanneer de politie snel van frequentie wisselt. De installatie kan ook verstopte micro foons opsporen en laten horen wan neer er een politie-auto met radiozen der aankomt. Er zijn ook schetsen en plannen ge vonden. Stoll heeft bij een boekhandel naar een kaart met zoveel mogelijk details van een voorname wijk van Düsseldorf gevraagd. De centrale opsporingsdienst in Wies- baden heeft voor aanwijzingen die tot arrestatie van gezochte RAF-leden lei den 50.000 mark uitgeloofd. De vondst van een adressenboekje in het appartement in Düsseldorf heeft geleid tot de aanhouding van een 25-jarige student, Wolfgang Grams. Twee gezochte leden van de Duitse Rote Armee Fraktion: Angelika Speitel (boven) en Silke Maier-Witt. Zij zouden in gezelschap zijn ge weest van de in Düsseldorf door de politie doodgeschoten Willy Pe ter Stoll. Kwestie Marokkanen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Koningin Julia na zal bij minister-president Van Agt en staatssecretaris Haars van Justitie „bijzondere aandacht" vragen voor de pro blematiek van de 182 Marok kanen, die met uitzetting uit ons land bedreigd worden. De Marokkanen hadden in een re quest een beroep op de konin gin gedaan om te bevorderen, dat een eind gemaakt wordt aan de naar hun mening veel te lange periode van grote on zekerheid. Het is gebruikelijk, dat de ko ningin, na ontvangst van een aan haar gericht request, bij de betrokken bewindslieden aan dacht voor de inhoud ervan vraagt. Het gebeurt namelijk nogal eens, dat mensen zich in bepaalde voor hen moeilijke problemen tot de koningin wenden om hulp. Zoals in vele zaken, heeft zij ook in dit geval de gebruikelijke weg gevolgd en om aandacht van de pre mier en staatssecretaris Haars verzocht voor de inhoud van het request van de 182 Marok kanen. pEN HAAG Op dit moment staan er in ons land ongeveer 150.000 arbeidsplaatsen op de tocht. Het gaat hier om onrendabele arbeids plaatsen, die nog net worden gehandhaafd 'dankzij overheidssubsidies en door de vrees van bepaalde ondernemers dat zij zich moei lijkheden op de hals halen als zij een collectie- ve ontslagaanvrage doen. Ook worden onrendabele arbeidsplaatsen nog steeds gehandhaafd in de hoop op een. economi sche opleving in de toekomst. Dit heeft mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen wetten die de verschillende werkloosheidsuitke- (VNO) gistermiddag in het AVRO-radiopro- ringen regelen, samen te voegen tot een „degres- gramma „Magazine" gezegd. sief systeem van uitkeringen". Dit zou beteke- Andermaal herinnerde hij eraan, dat het kosten- nen dat de werkloosheidsuitkeringen hoog be- niveau voor het bedrijfsleven „onaanvaardbaar' ginnen en lager worden naarmate de werkloos- hoog" is. Hij deed daarbij het voorstel om de heid langer duurt. ELG BIJ rOSSEJACHT Omgekomen OOGE EN LAGE NIERDE BR) Door zijn standplaats verlaten zonder dit kenbaar maken is gisteren in de nbantse plaats Hooge en La- e Mierde bij een jacht in laats van de vos, de 34-jarige lelg A.C. van den Hende uit rtvelde geraakt. )e Belg raakte door een schot lit het geweer van zijn kennis H. (29) uit Arendonk zodanig ewond dat hij later op de dag het St-Elissbeth ziekenhuis Tilburg aan de opgejopen erwondingen overleed.' Van en Hende werd in zijn zij eraakt toen hij, bij het opdui- en van de vos, van plaats eranderd bleek te zijn zonder at z'n collega het wist. Jitnodiging kan Spanje IAV IJMEGEN (ANP)Een 40-jarige ma- hinist aan de universiteit van Nijme- en heeft gisteren tegenover de politie lekend op maandag 28 augustus jl..de l-jarige amanuensis F.J. Leenheer op iens werkkamer te hebben doodgesla- en. Hij heeft dit volgens de politie edaan, omdat zijn 37-jarige vrouw IVANA (AFP) - De Spaanse remier, Adolfo Suarez, heeft amens koning Juan Carlos de tobaanse leider Fidel Castro itgenodigd voor een officieel ifrzoek aan Spanje. Castro eeft de uitnodiging aanvaard, linds hij in 1959 aan de macht wam, heeft Castro geen West- uropees land bezocht. Premier marez heeft een bezoek van nderhalve dag aan Cuba aan- ebracht. Kylene Barker die zich reeds had opgewerkt tot Miss Virginia, is nu ook uitverko-, ren tot Miss Ame rika. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - De Haagse politie heeft gisteravond een 32-ja- rige boekhouder aan gehouden in zijn wo ning aan de Hoefkade. De man zou zaterdag middag een 7-jarige meisje naar zijn huis hebben meegelokt, waarna zij niet meer mocht vertrekken. Eerst gistermiddag wist zij te ontsnap pen. Ondertussen was een grote groep poli tiefunctionarissen sinds zaterdagavond aan het zoeken naar het meisje. De boek houder wordt ver dacht van onttrek king van een kind aan het ouderlijk gezag, en is ingesloten. Het meisje was zater dagmiddag aan de aandacht van haar va- der ontsnapt toen zij op de hoek van de Hoefkade en de Rem brandstraat naar een majoretteshow keken. Nadat de. vader zelf had gezocht, maar haar niet had gevon den werd de politie gewaarschuwd, die een speuractie op touw zette met steeds meer mensen, tot vier uur de volgende mor gen. Een nieuwe groep speurders hervatte de taak om negen uur zondagmorgen. Gister middag kwam het meisje zelf thuis, na dat zij kans had ge zien uit de woning van de boekhouder te ont snappen. Zij verklaar de dat zij vrijwillig met de man was mee gegaan, en toen zij bij hem in de woning was aangekomen, niet meer mocht vertrek ken. Zij heeft daar noodgedwongen de nacht doorgebracht. Na haar ontsnapping is zij naar huis gehold en heeft vervolgens de politie de woning van de man aangewezen. Deze kon gisteravond worden aangehouden. De boekhouder maak te volgens de politie een verwarde indruk. Bij onderzoek van het meisje in ziekenhuis Leyenburg is geen en kele verwonding ge constateerd. SANDINISTEN IN DE AANVAL MANAGUA (Rtr/AFP) Uit heel Nicaragua worden felle gevechten gemeld, ondanks of ficiële regeringsmededelingen dat de Nationale Garde de toe stand in het land volledig meester is. Het aantal doden zou tot boven de honderd zijn gestegen. Een onbekend aantal mensen heeft verwondingen opgelopen. De stad Chinande- ga zit zonder licht nadat guer- rillastrijders vannacht twee transformatoren hadden opge blazen. De stad Leon wordt voor een groot deel door de opstandelingen beheerst, waartegenover de Nationale Garde gebruik maakt van tanks, machinegeweren en traangas. Vanuit andere staten in Midden-Amerika melden di plomatieke kringen dat het af treden van dictator Somoza van Nicaragua slechts een kWestie van tijd is. Gisteren zette het Sandinistisch bevrijdingsfront in Nicaragua, genoemd naar de historische opstandeling Sandino, een grootscheeps offensief in. Het bevrijdingsfront had zich tot nu toe beperkt tot een aantal spectaculaire acties, zoals de recente bezetting van het parle ment, maar de opstand tegen het bewind van Somoza over gelaten aan de bevolking van het land. De bevolking beschik te echter over te weinig wapens om het tegen de harde maatre gelen van de Nationale Gardg vol te kunnen houden. Dit wekeinde gooiden de San dinisten zich in de strijd, uitge rust met moderne wapens. In de hoofdstad Managua en de steden Leon, Masaya, Matagal- pa en Chinandega laaiden de. gevechten fel op. De Nationale Garde gebruikte zelfs bommen werpers om aan het offensief weerstand te bieden. De al twee weken durende sta-, king onder de bevolking gaat! gewoon door. De regering heeft een economische noodtoestand afgekondigd om bedrijven te dwingen door te werken. naar zijn zeggen een verhouding had met de amanuensis. Het moordwapen, volgens de verdachte een ijzeren staaf, is nog niet teruggevon den. De Nijmeegse politie heeft in ver band met deze zaak een kleine vijfhon derd mensen verhoord, waarvan dertig in de kring van familie en kennissen. Voor het overige werden medewerkers van de universiteit en studenten ver hoord. De 40-jarige machinist was zaterdag aangehouden. Hij was zelf naar de poli tie gestapt met een verhaal, waaruit moest blijken dat hij niet de dader was. Zijn relaas klopte echter niet, aldus de Nijmeegse politie. Leenhéer werd op een dinsdagmorgen dood gevonden op zijn werkkamer in het kernfysicagebouw. De maandag morgen ervoor is hij doodgeslagen. De machinist, die niet in hetzelfde gebouw werkte, zegt naar de amanuensis te zijn gegaan op diens verzoek. Het slachtof fer zou in een gesprek de verhouding met de vrouw van de machinist hebben bekend. [ADVERTENTIES STAAT DER NEDERLANDEN TO6 LENING 137S= PER 13B4/"I3SB Inschrijving volgens het tendersysteem op 12 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs De miljoenensteden van de derde wereld: Miljoenen-ellende... miljoenen-verwaarlozing... miljoenen-verhongering... Wie in een portiek woont, is al rijk. Kijk vanavond naar KRO Brandpunt, 22.07 uur Ned.2 - Aktie „Broodnr WATERPLAS AAN VOET TAJ MAHAL India's beroemdste bouwwerk, de Taj Mahaf, staat als gevolg van de grote overstromingen in Noord-lndia, als het ware aan de oever van een enorm meer. Het bouwwerk loopt door zijn hoge ligging, zelf geen ADVERTENTIE HBBSS- soo&e 3,00 Mr* tos* a V CitanmnmA TEEKEM5 J CEHji Hockey team Spanje verspeelt O.S. Moskou HANNOVER T- waalf landen zullen uitkomen in het hockeyt oerndoi van de Olympische Spelen 1980 in Moskou. Daarbij zal hoogstwaar schijnlijk Europees Kampioen Spanje ontbreken dat tij dens het titeltoer- nooi in Hannover vierde werd terwijl zo goed als zeker de eerste drie (West-Duitsland, Nederland en Engeland) zich geplaatst hebben. Het Olympisch toernooi bevat voorts de ploegen van Olympisch kampioen 1976 Nieuw Zeeland, organisator Rusland, Australië, Argentinië, Canada, drie Aziatische landen en de kampioen van Afrika. Dat zijn er dan twaalf. Overigens zullen de winnende Westduitse spelers achttien honderd Mark ontvangen van de Deutsche Sporthilfe die aan het eind van het jaar dit bedrag uitkeert als, wat wordt genoemd „prestatiegerichte onkostenvergoeding". De spe lers die in Buenos Aires de wereldbeker veroverden, hebben al twaalfhonderd Mark ontvangen als „donatie" en vangen nog slechts zeshonderd Mark. Niets bijzonders want de Sporthilfe keert al enige jaren geld uit in diverse takken van sport waar grote prestaties worden gelevérd. De Zweedse autocoureur Ronnie Peterson is vanmor gen overleden aan de ernstige verwondingen, die hij gisteravond op het circuit van het Italiaanse Monza had opgelopen. De 34-jarige coureur werd gisteravond het slachtoffer van een gecompliceerde beotsing enkele seconden na de start van de race bij Monza. De Engelse coureur James Hunt wist hem in een bliksemsnelle reaktie nog uit zijn racewagen te trekken. Later bleek echter dat Peterson zeer ernstige verwondingen had opgelopen. Twee spoedoperaties vannacht in het ziekenhuis konden hem niet meer redden. De Italiaanse coureur Brambilla, die bij de botsing eveneens betrokken was en gewond raakte, is vanmor- ge bij bewustzijn gekomen. Zijn toestand is echter nog ernstig. Cruijff terug? Maas™, Van Beveren speelt niet AMSTERDAM Met de wijs- en middenvinger van zijn rechterhand in een stevig verband zat Jan van Beveren op de tribune. „Ik ga wel mee naar Turkije maar ik speel beslist niet. De genezing van de blessures zal nog wel even aanlopen", zei hij. Trainer Kees Rijvers bevestigde dat met: „Naar mijn mening heeft Ton van Engelen goed gespeeld. Hij staat woensdag onherroepelijk in het doel." Rijvers had, terecht, kritiek op een deel van het publiek. „Toen we aan de kant van die beruchte tribune speelden, werd er met stenen gegooid. Er zijn ook enige spelers geraakt. Het zijn ergerlijke toestanden maar het schijnt dat er niets tegen te doen is." Wel werd aan de ingangen van het stadion van Ajax streng gecontroleerd en in de tweede helft marcheerde een groep van de, mobiele eenheid naar die tribune. Dreigend stelden de mannen - wapenstok in de hand - zich op (foto) voor het hek maar toen hoefden ze natuurlijk niet meer in te grijpen. Zo heeft het weinig zin. NEW YORK - Chris Evert en Jimmy Connors hebben beslag gelegd op de enkelspeltitels bij de open Ameri kaanse tenniskampioenschappen. In de finales zege vierde Chris Evert met 7-5, 6-4 over Pam Shriver, terwijl Jimmy Connors weinig tegenstand ondervond van de aan zijn duim geblesseerde Wimbledonkampioen Björn Borg: 6-4,6-2, 6-2. Het gemengd dubbel Betty Stöve/Frew McMillan won na Wimbledon, ook de open Amerikaanse titel. In de eind strijd zegevierde de Nederlands/Zuidafrikaanse combina tie met 6-3, 7-6 over Billie Jean King/Ray Ruffels (VS/Austr.) Belgen helpen DEN HAAG Omdat er groot gebrek is aan scheidsrech ters bij het rolhockey komen vanaf 24 september scheidsrechters uit België de wedstrijden in de eerste klasse van de Nederlandse competitie leiden. De compe- !titie staat op het ogenblik stil in België. Het Is de bedoeling dat de Nederlandse scheidsrechters ook in België gaan fluiten als hier de competitie achter de rug is en die in België begint. V AMSTERDAMzich Johan en Pogingen om de Tussen de 29.000 Danny Cruijff, die kapitale behuizing (uitverkocht) op waarschijnlijk hun - ongeveer een de tribunes van intrek zullen ne- miljoen - te verko- De Meer bij de ab- men in de destijds pen, hebben niets solute topper Aja- gebouwde bunga- opgeleverd. x—PSV bevonden low in Vinkeveen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1