!Leon Spinks lis vrienden en geld kwijt WEER EEN DUEL VAN DE EEUW i Ali: minder geld meer luxe «Laatste Vloptreden Muhammad Voetbal in Amerika wacht op jeugd Noteer bij de radio l[ SPORT LEIDSE COURAN- ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1978 i ..Ik word weer wereldkampioen", riep de toch wat minder uitbundig geworden Muhammad Ali uit toen hij in New Orleans arriveerde. Als hem dat lukt, is hij de eerste zwaargewicht die tweemaal zijn titel heroverde. NEW ORLEANS Bij het gevecht om de wereldtitel in het zwaargewicht (versie WBA) tussen titelverdediger Leon Spinks en Mu- hammed Ali, dat op 15 september in New Orleans zal worden gehouden, bedraagt het prijzengeld zeven miljoen dollar (ongeveer vijftien miljoen gulden). Het is in de geschiedenis niet vaak voorgeko men dat de tegenstander van Ali een groter bedrag ontvangt. Spinks nu wel: 3,75 miljoen dollar, tegen zijn tegenstander 3,25. Dat heeft de ex-wereldkampioen echter gecompenseerd door sterk kostenverhogende condities in het .contract te laten nemen, die ook nog zijn gerealiseerd. Zo krijgt Ali de beschikking over vijfentwintig kamers in een luxe hotel in de stad gedurende twee weken en veertig vliegtuigtickets voor zijn vrienden, die hem bij het gevecht terzijde zullen staan. Drie limousines met chauffeur staan permanent voor hem klaar en eveneens ontvangt hij nog eens tweehonderd toegangs kaarten voor dit zoveelste „duel van de eeuw". Toch hebben de organisatoren geleerd van vorige capriolen van Ali. Hij moet zelf op draaien voor de geconsumeerde sterke drank en de interlokale telefoongesprekken. tSHINGTON,- Als Leoif Spinks, intus- 25 geworden,op 15 september voor de eede maal van Muhammad Ali wint, zal dat succes in ieder geval niet op ening van een gedegen voorbereiding nnen schrijven. De nieuwe wereldkam- len schijnt weliswaar, nu de „slag van w Orleans" angstig dichtbij komt.de iningsarbeid aanzienlijk te hebben op- oerd.maar in ieder geval heeft hij er voor kort een potje van gemaakt. genlijk heeft Leon Spinks sedert zijn ectaculaire winst op Ali in februari niets er gedaan dat ook maar in de verste rte valt te rijmen met het leven van een atleet. Hij werd driemaal achter het iur van zijn auto gearresteerd, waarvan nmaal wegens het in bezit hebben van kleine hoeveelheid-cocaine, volgens links door onbekenden in de rand van nhoed gestopt. Van het legertje volgelin- dat hem bij zijn eerste wedstrijd tegen begeleidde, zijn er nog twee over. De janderen hebben er na hevige ruzies de brui aan gegeven en zijn vervangen door nieuwe begeleiders, die vooral interesse labben in de financiële buit, die Leon nog kan binnenhalen. Hij heeft de itste maanden meer nachten in discothe- doorgebracht dan in bed, hij rookt en ':t dat het een lieve lust is, zijn vrouw heeft hem al maanden niet meer want hij is valeer te vinden bij [tallige vriendinnen dan in het al drie van lokatie veranderde trainings- ip. Spinks gewicht ligt nog bijna tien onder het gewenste. Tot voor kort had bijna geen trainingspartijtje van meer idrie ronden gebokst. Verteren geld dat Spinks met de partij tegen verdiende netto een kleine vier ton ;is al lang op. In feite is hij al begonnen 4 het verteren van de opbrengst van komende wedstrijd, die hem ongeveer gen miljoen gulden zal opleveren. at bedrag lijkt hij ook wel nodig te ibben, gezien het bestedingspatroon van it laatste half jaar: twee huizen gekocht, villa's gehuurd, een Lincoln van ruim m ton met tv en bar aan boord, een adillac van ruim veertig mille en een wat nvoudiger Cadillac van nog geen vijfen- fftigduizend gulden, voor ruim twintig- ïizend gulden aan juwelen, waaronder en pinkring met zeven diamanten voor igen gebruik. eon Spinks gaat er ogenschijnlijk niet nstig onder gebukt, maar de weinigen e hem goed kennen zijn trainer Sam olomon, zijn moeder en zijn broer Mi- lael hebben al enkele malen de vrees itgesproken dat de aasgieren, die sedert bruari om hem heenfladderen, hem ui- indelij k kapot zullen maken. Zijn trainer eeft het geloof in zijn capaciteiten in ïder geval niet verloren. „Leon is zo sterk s een beer. Hij kan wel wat hebben. Als traint, is hij niet te stuiten, dan vliegen b stukken er af", aldus Solomon. ieter Muhammad Ali bereidt zich zeer serieus voor op het zoveelste duel van de eeuw. Sparring partner Tony Tubbs, een amateurzwaargewicht, kan het beamen. Leon Spinks nam het er goed van -nadat hij de wereldtitel van Ali had overgenomen. Sinds kort is hij met de training begonnen, waarvan het onvermijdelijke touwtjespringen een onderdeel vormt. cieel is hij op 1 juni gestart, maar de eerste maand is hij nimmer in het trai ningskamp geweest. Daarna ging het zoe tjesaan beter, maar nog niet zo lang gele den moest een van zijn begeleiders hem in Detroit opvissen, waarbij bleek dat hij de laatste drie nachten niet eeslanen had. Er zijn Amerikanen die het Spinks, opge groeid in de ghetto's van Saint Louis, allemaal best gunnen. „Ik heb nooit een cent gehad, ik heb nog heel wat in te halen", aldus Spinks. Maar er is ook een grote groep boksliefhebbers, die de woeste levenswandel van Leon Spinks heftig ver oordelen en dan toch maar de voorkeur geven aan „de grote bek" van Muhammad Ali. „Terwijl Ali in Moskou met president Breznjew zat te praten, hing Leon rond in een of andere discotheek", schreef een groot sportblad onlangs meesmuilend. Men wil dat een wereldkampioen aan een bepaalde verwachting voldoet. „Ze zijn bang dat ik alleen maar een stomme neger ben, maar ik ben gewoon Leon Spinks. Ik ben eeh neger uit de ghetto's. Je kunt een neger uit zijn ghetto halen, maar je krijgt het ghetto niet uit de neger", aldus Leon Spinks. Serieus Intussen heeft Muhammad Ali zich serieu zer dan ooit op het gevecht voorbereid. In zijn trainingskamp in de heuvels van Pennsilvania loopt Ali iedere dag tenmin ste zes kilometers hard en bokst hij ook al bijna dagelijks tien trainingsronden. Hij heeft zelfs nog nauwelijks tijd voor woeste uitspraken. Het enige wat hij op dat terrein doet, is af en toe schimpen op Spinks niet al te fraaie uiterlijk, dat overigens voor het grootste deel op reke ning komt van twee opvallend ontbreken de voortanden. Ali's laatste schimpscheut over dit onder werp: „Die man is zo lelijk, dat de tranen maar halverwege zijn wangen komen. Dan rennen ze van schrik weer hard terug". Over zijn al wat gevorderde leeftijd zegt Ali zich geen zorgen te maken. „Om presi dent van de Verenigde Staten te worden moet je ten minste 35 jaar zijn, 36 stelt dan niets voor", aldus de man die als eerste, zwaargewicht in de geschiedenis kans maakt voor de tweede maal een wereldtitel te heroveren. Het zal overigens geen complete titel zijn, want alleen de World Boxing Association zal de winnaar van „de slag van New Orleans" erkennen. De World Boxing Counsil heeft Spinks geschrapt nadat hij had geweigerd tegen Ken Norton te boksen, die onlangs in een schitterend gevecht op punten verloor van de nieuwe WBC-ster Larry Holmes. Bij de bookmakers is Ali licht favoriet: twee tegen een. Dat is een aanzienlijk lagere score dan bij het vorige gevecht, toen Ali met tien tegen een als favoriet startte. De gokkers blijken het geloof in Leon Spinks in ieder geval nog niet geheel te hebben verloren. Het gevecht zal op 15 september in bijna zeventig landen op de tv te zien zijn. Het staat vrijwel vast dat Muhammad Ali, ongeacht de uitslag, voor het laatst in actie zal zijn. De volgens velen beste bokser aller tijden heeft met grote stelligheid verklaard ook bij winst op Spinks geen stap meer in de ring te zullen zetten. DICK TOET Cosmos alleen geen maatstaf (Van onze correspondent) WASHINGTON, - Voetbal mag dan in de Verenigde Staten vaste voet hebben verwor ven, de weg omhoog gaat nog steeds lang zaam. New York Cosmos geeft de toon aan. De kampioen van vorig jaar veroverde ook in dit pas afgelopen elfde seizoen de titel met een team dat de grootste verzameling buiten landers bevat die men zich maar kan denken. Twaalf nationaliteiten zijn vertegenwoordigd in de spelersgroep. De opzet van de competitie verschilt hemels breed van die in Europa. De op 1 april begonnen strijd om de titel leverde Cosmos slechts een moeilijkheid op. In de kwartfinales stuitte Cosmos op Minnesota en in die gelijk namige stad werd maar liefst met 9-2 verlo ren. In de thuiswedstrijd werd die misstap, via strafschoppen gecorrigeerd en zo kwam Cosmos toch weer in het bezit van het kam pioenschap. Er namen vierentwintig ploegen deel aan de competitie, waarbij zes nieuwe clubs en vier die naar een andere stad waren verhuisd. Zestien bereikten een soort eindronde maar daarin ontbrak het verreweg meest Ameri kaanse team, dat van Dallas. Deze club is de enige die een Amerikaanse coach heeft en bestaat voornamelijk uit spelers van eigen bodem. De ster van de ploeg is de zevenen- twintigjarige Kyle Rote, de zoon van een befaamde American footballspeler. Pas toen hij zestien jaar was raakte Kyle Rote voor het eerste een voetbal aan maar hij kon zijn ploeg niet in de eindronde brengen. Amerikaans Langzaam maar zeker echter vullen meer Amerikaanse spelers de competitie. Het afge lopen seizoen stonden er meer in het veld dan ooit tevoren: honderdveertien om precies te zijn, van wie er twintig tot de wisselspe lers behoorden. Hoewel wordt geschermd met de inderdaad indrukwekkende aantallen bezoekers die de wedstrijden van Cosmos bijwonen, steeg het aantal kijkers minder spectaculair dan het aantal clubs. Gemiddeld werd ongeveer het zelfde resultaat geboekt als in het vorige seizoen: omstreeks dertienduizend toeschou wers per wedstrijd, een toch respectabel aan tal, vergeleken met bijvoorbeeld de competitie in de eredivie in Nederland. Ook vergeleken met de in Amerika populaire binnensporten basketball en ijshockey slaat voetbal geen slecht figuur want die twee sporten trokken gemiddeld minder dan der tienduizend kijkers per duel. Voetbal blijft echter nog ver verwijderd van baseball dat kan wijzen op een gemiddeld aantal bezoekers van twintigduizend per wedstrijd en Ameri can football dat liefst zevenenvijftigduizend kijkers per wedstrijd trekt. Een reden daar voor is ook dat voetballen op de Amerikaanse televisienetten schaars wordt bedeeld maar de big bosses van de voornaamste voetbalclubs Meer Cosmos, ondanks het feit dat Pele voor het eerst sinds 1974 ontbrak, trok bijna dertien duizend kijkers per wedstrijd meer dan het seizoen tevoren en kwam op een gemiddelde van ruim vijfenveertigduizend. Na Cosmos echter - en de tv-makers zullen ons niet meer achteloos opzij kunnen schui ven, oordelen de eigenaars van de club - zakt het gemiddelde enorm. Nummer twee, Minne sota, moest het met ruim eenentwintigduizend kijkers gemiddeld stellen en ploegen als Chi cago en San Diego, ook doorgedrongen tot de laatste zestien, haalden niet meer dan resp. drie- en viereneenhalfduizend toeschouwers per duel. De leiders van de Amerikaanse competitie maken zich daarover echter weinig zorgen. Zij wijzen erop dat voetbal onder de jeugd enorm aan populariteit heeft gewonnen en ook Ame rika kent de slogan „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Er is bijna geen school meer die geen voetbalteam heeft. In veel grote steden zijn alle voetbalvelden in de weekeinde overvol. De jeugd moet Amerika binnen af zienbare tijd op wereldniveau kunnen verte genwoordigen. Hoe lang, zo werd de leiders gevraagd, duurt die afzienbare tijd. Het ant woord kwam zonder mankeren: binnen nu en vijftien jaar, mogelijk veel sneller, manifes teert Amerika zich op wereldniveau. - t e Utrecht—PEC Zwolle - MVV-NAC NEC-FC Twente Sparta—Volendam FC Den Haag—Roda JC AZ'67—Feijenoord Haarlem—Vitesse Go Ahead Eagles—FC WV f Aiax-PSV Eerste divisie Wageningen—Telstar Excelsior—FC Amsterdam Heerenveen—FC Den Bosch Graafschap—SC Amérsfoort FC Vlaardingen—Eindhoven FC Groningen—Helmond Sp FC DordrechtSC Cambuur Fortuna SC—Willem II Heracles—Veendam

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11