Staat van beleg in Iran Callaghan: dit jaar geen verkiezingen Net garantie tot 1991 Meubelfabriek M Oistemvijk N «■■sk:' TIEN MENSEN BU EERSTE TREFFEN GEDOOD Who-drummer Keith Moon overleden Walvis blokkeert Cherbourg r 'tis goed 'tis van HISH# TE Geen extra personeel voor gevangeniswezen Ongeval in Leiderdorp Ambtenaren blijven tegen inleveren 3% "■"/A'S//*' Sekiae @ou4a/ni Vrijdag 8 september 1978, 68e jaargang no. 21140 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND rt Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas ef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - onnementen: ikwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Peter Wimsey Gentleman-speurder Lord Pe ter Wimsey naar Dorothy L. Sayer nu ook op tv op Ned. II om 22.12 uur. Op Ned. I om 19.05 uur ge sprekken uit de wachtkamer van de dierenarts en om 21.55 upr boer van Rijn. die in Enge land een nieuw bedrijf begon. Zonnige perioden Vannacht plaatselijk regen, overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zon op 07.04 onder 20.10. Hoog water 07.09 en 19.29 laag water 3.13 en 15.21. TEHERAN (AP, UPI, AFP) In Iran is van- morgen de staat van beleg afgekondigd die zes maanden zal duren. In het eerste treffen tussen betogers en het Iraanse leger na de afkondiging daarvan, zijn vandaag tien mensen om het leven gekomen. De staat van beleg is afgekondigd in een poging de orde te herstellen na acht maanden van rebellie en geweldplegingen die het leven heb ben gekost aan ongeveer duizend mensen. De onmiddellijke aanleiding tot het uitroepen van de staat van beleg was een demonstratie in Teheran van meer dan 100.000 Islamitische en linkse groeperingen waarbij werd geëist dat de Sjah moet aftreden en de verbannen gods dienstige leider Ajatoellach Chomaini staats hoofd moet worden. Voor de demonstratie was geen toestemming verleend. Er werd ook door vrouwen aan deelge nomen. Soldaten vuurden op de menigte met traangas maar slaagden er niet in deze te verspreiden. Veel voorbijtrekkenden hadden op schriften bij zich met linkse slagzinnen. Sommi gen verbrandden Iraanse vlaggen en riepen daarbij: "Lang leve de demokratische republiek Iran." De Islamitische groepen eisten dat onder leiding van Chomaini de Islamitische wet met kracht moest worden toegepast. Vrouwen zouden niet meer aan verkiezingen mogen deelnemen en de landhervorming waarbij land van de Islamieten werd gegeven aan de boeren zou ongedaan, moeten worden gemaakt. Na de breuk tussen de Sjah en de geestelijk leider Chomaini, 15 jaar geleden, begonnen zich de eerste gewelddadigheden af te spelen waarbij sindsdien zeer veel slachtoffers vielen. Chomaini werd verbannen en is toen zijn felle campagne tegen de Sjah gaan leiden vanuit zijn hoofd kwartier in Irak. LONDEN - Keith Moon, de drummer van de Britse pop groep „The Who", is gisteren in Londen overleden; een te grote dosis verdovende midde len zou hiervan de oorzaak zijn. Keith Moon is 31 jaar oud ge worden. De groep „The Who" behoort tot de „oudere genera tie" van de popgroepen. Keith Moon werd dood op bed gevonden door zijn vriendin, het Zweedse fotomodel Annet te Walter-Lax. CHERBOURG (UPI) De Franse marinehaven Cherbourg wordt sinds dinsdag geblokkeerd door een verdwaalde walvis, die niet weg te jagen is. Volgens de Franse marine kan geen schip er meer in of uit. Het scheepvaartverkeer is stilgelegd omdat nie mand het vier meter lange dier kwaad wil doen. De walvispsycho loog die men in de arm genomen had nadat alle andere middelen had den gefaald, adviseerde dat men het dier zo aan het schrikken zou ma ken dat het zijn gevoel voor richting terug zou krijgen. 1 olkshuisvesting Hogelijk naar ssduinen H (EN HAAG Het nieuwe linisterie van volkshuis vesting en ruimtelijke or- lening zal mogelijk wor- len gebouwd op het ter- ein van het Vredestein- omplex aan de Oude laagweg in Loosduinen, lit is gisteren naar voren ekomen tijdens een bij- ondere commissieverga- ering van volkshuisves- en ruimtelijke orde- ing. Us eerste locatie voor de ueuwbouw is steeds Zoe- ermeer genoemd. Tweede estigingsmogelijkheid is log steeds het terrein aan iet Finnenburg in Maria- loeve. Het Vredestein-com- pjilex is aanzienlijk groter H. an deze beide locaties. het ogenblik zitten de Imbtenaren van het minis- uropierie van volkshuisvesting n ruimtelijke ordening erspreid over verschillen- e gebouwen in Den Haag n Zoetermeer. Er werken totaal meer dan 2000 mbtenaren. Ph h Grofvuildag aan zee De zee geeft en de zee neemt. Een kreet die aan moet geven dat de willekeuri ge en grillige kracht van het uitgestrekte wa ter niet aan 's mensens wil is te onderwerpen. De Noordzee heeft ditmaal vooral gegeven: een enorme hoe veelheid troep is uit de diepste diepten opgebor reld en op het Scheveningse strand geworpen. De verzamelde viezigheid zou elke rechtgeaar de grotvuil-opha- ler van uitzinnige vreugde de han den in elkaar doen slaan. Wat een dankbare klus om dat eens fijn op te rui men! Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. WALVIS en omdat niemand het vier peter lange dier kwaad wil doen f a/ het scheepvaartverkeer stil- Mortieraanval op Umtali 'in Rhodesié SALISBURY (Reuter) Zwar te nationalistische guerrilla strijders hebben gisteravond een zware aanval met mortie ren uitgevoerd op de Rhodesi- sche grensstad Umtali. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Salisbury bekendgemaakt. Volgens de eerste berichten zijn er geen doden gevallen, maar wel verscheidene gewon den. Politie en inwoners van de stad meldden dat de aanval gericht was op het centrum van Umtali en dat aanzienlijke schade was aangericht. Vol gens de woordvoerder van de-' fensie kwamen in de stad 30 mortieren neer. Hoewel Umtali nabij de grens met Mozambi que ligt. werd de aanval uitge voerd vanaf Rhodesisch grond gebied. ADVERTENTIE ook zondags geopend (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Jim Callaghan, leider van de Britse socialistische minderheidsregering, heeft gisteravond via radio en televisie gezorgd voor de verrassing van het jaar. Terwijl alle Britten verwachtten, dat hij de datum van nieuwe parlementaire verkiezingen wereldkun dig zou maken, verkondigde „zonnige Jim" doodgemoederd: „Ik roep geen mens naar de stembus". Dat Callaghan zich via radio en televisie tot de Britse bevolking zou richten, was al 's morgens aangekondigd. Iedereen vermoedde, dat er iets bijzonders op til was. De regering hield haar eerste kabinetsvergadering in de zomervakantie. Premier Callaghan had de ministers bij elkaar geroepen om hen op de hoogte te brengen van zijn beslissing inzake verkiezingen. Toen premier Callaghan op de beeldbuis ver scheen, zei hij: „De speculaties over vervroegde verkiezingen zijn louter een gevolg van de libe rale weigering om verder met ons samen te werken. Ik ben evenwel van mening, dat de problemen waarmee ons land worstelt, niet'op gelost kunnen worden door de kiezers naar de stembus te roepen. De regering, die nu twee en een half jaar oud is. heeft veel goed werk verricht. Bewijzen daarvan zijn overal terug te vinden. Maai* ik ben niet van plan munt te slaan uit onze eigen prestaties. Wij zetten ons werk verder voort en zullen ons sociaal programma voltooien tijdens de vijfde en laatste zitting van het huidige parlement". Granaat bij Nonnenbrug Leiden Bij de herstelwerk zaamheden aan de Nonnen- brug over het Leidse Rapen burg is gisteren een mortier granaat aangetroffen. De poli tie heeft het wapentuig ver moedelijk afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog, mee naar het bureau genomen. Vandaag zou de Explosieven Opruimingsdienst de granaat aan een nader onderzoek on derwerpen. Zeil-en motorjachten vanaf 6 meter \ivi6t/inioseptembervani2totiQiiuK 2eBinnenhaven SCHEVEMNGEX DEN HAAG (ANP) De extra personeel suitbreiding in het gevangeniswezen met 86 man over dit jaar zal niet doorgaan. Staatssecretaris Haars van justitie heeft een in juni door de Tweede Kamer aan vaarde motie over verhoging van de per soneelssterkte nog niet uitgevoerd. Dit bleek uit het antwoord van de staatsse cretaris op vragen die.woensdag gesteld werden door de Nederlandse Christelijke Bond van overheidspersoneel (NCBO) tij dens het overleg in de bijzondere commis sie gevangeniswezen. Volgens de NCBO is er een ontoelaatbare situatie in het gevangeniswezen ontstaan. Niet alleen is er nu sprake van een enorm personeelstekort, maar ook de werkom standigheden van de bewaarders zijn moeilijk te noemen. Gevreesd wordt dat ook in het komende begrotingsjaar geen ruimte wordt gevonden om verbetering aan te brengen in .die werkomstandighe den, aldus de NCBO. Volgens de bond is de staatssecretaris kennelijk niet voldoende onder de indruk van de problematische werkomstandighe den in het gevangeniswezen. Op dit mo ment kampt het bewaarderkorps met een tekort van 200 man. In het hele gevange niswezen zijn er 300 vacatures. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur. Twee kinderen bij brand omgekomen (Van een onzer verslaggevers) van 4 en 7 jaar) om het leven Het pand brandde geheel uit. gekomen. De ouders en twee De oorzaak van de brand, die DORDRECHT Bij een felle andere kinderen (2 en 8 jaar) zeker een uur duurde, is onbe- uitslaande brand in Dordrecht hebben zich op voor de brand- kend. Tijdens het blussen on- zijn vanmorgen twee kinderen weer onverklaarbare wijze we- deryond de brandweer veel last van het gezin Bioch (jongetjes teh te redden. yaS een gesprongen gasleiding. Leiderdorp Bij een frontale botsing op de provincialeweg 5 ter hoogte van Leiderdorp is een 26-jarige Ter Aarder ern stig gewond geraakt. Een 34- jarige Leidenaar kwam met de schrik vrij. Het ongeval gebeurde toen een tegenligger bestuurd door een 34-jarige Leidenaar van zijn weghelft raakte en frontaal op de auto van de Ter Aarder botste. Door de kracht van de klap raakte de auto van de man uit Ter Aar in de sloot naast de weg en sloeg over de kop. Te hulp geschoten publiek trachtte daarop het slachtoffer uit de auto te halen, maar dat lukte pas toen de EHD was gearriveerd. De duikersploeg van de Leidse brandweer kwam door een foute mélding pas na de bevrijding van de Ter Aarder op de plaats van het ongeval, maar ging toch nog het water in omdat er sprake was van een tweede slachtoffer. Dat bleek echter ni^t het geval. De beide auto's raakten total loss. .,,Na eerste „Open overleg" (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - In de eerste werkelijke overlegvergadering giste ren van minister H. Wiegel van Binnenlandse Zaken met de vijf centrales van ambtenarenorganisaties over de ambtenaren- paragraaf in de ombuigingsnota „Bestek '81" hebben die centra les zich opnieuw negatief uitgelaten over de voornemens van de regering. Belangrijkste twistpunt is nog steeds dat de regering drie jaar lang elk half jaar een half procent in mindering wil brengen op de salarisverhogingeh omdat in het recente verleden bij der verhogingen berekeningsfouten zijn gemaakt en omdat het over- heidspersonèel best wat zou mogen bijdragen in de bezuinigin gen, die de regering nodig vindt. „Wij blijven bereid mee te werken aan een inkomensmatiging mits deze voor iedereen geldt", zo was de opvatting van de centrales gisteren. Voorzitter Jan Dutman van het Algemeen Comité van Overheid spersoneel (NW-bonden) zei na afloop van de bijeenkomst, dat de argumenten van Wiegel voor de inhouding van de drie procent niet steekhoudend zijn. Hij toonde zich bereid om te praten over een andere berekeningswijze van de periodieke salarisstijging (de zogenaamde trend), maar dat nieuwe mag slechts voor de toekomst gelden en geen terugwerkende kracht krijgen. De katholieke centrale en het ambtenarencentrum hebben zich nog niet tegen „Bestek '81" uitgesproken, maar zich wel kritisch geuit. Alle centrales lieten na afloop weten de indruk te hebben, dat minister Wiegel het oordeel van de centrales ernstig wil wegen. KAAGDORP - De 61-jarige H. Lemair uit Sassenheim is gistermiddag om het leven ge komen toen hij met zijn roei boot op de Ringvaart nabij het gemaal Leegwater door een zandschip werd overvaren. Het ongeluk gebeurde toen de bejaarde Sassenheimer roeiend de Ringvaart wilde oversteken. Daarbij zag hij het zandschip niet naderen. De roeiboot werd onder de kracht van de zandgi- gant in tweeën gevaren waarop de Sassenheimer te water raak te en verdronk. Het is het eerste ongeval met Sassenheimer omgekomen bij aanvaring een van de vele schepen die zoi-gdragen voor het transport naar de Schiphollijn, sinds dit transport vorig jaar öp gang kwam. Veel watersporters me den uit angst voor de waterko lossen deze zomer al de Kager- plassen, die op de zandtran- sportroute liggen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1