AJAXWINT ME SPEELS GEMAK FC Den Haag in problemen VITESSE DITMAAL MINDER GELUKKIG FC VVV scoort moeilijk Vroege treffers ruggesteun Roda MVV met 3-0 nog maar matii gestraft SPORT LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 pagina 16 i Kresten Ny- gaard scoort de derde tref fer voor AZ'67 in het duel met Vitesse. Ad Mellaard kan daar niets meer aan ver anderen. Arnhem - Met zijn gevaarlijkste wapen, de razendsnelle counter, was Vitesse in de boeiende return tegen AZ minder gelukkig dan afgelopen zaterdag in Alkmaar. Daardoor kreeg de aanvanke lijk hoogst nerveuze Noordhollandse formatie, die de geblesseerde Van Ha- negem miste, de toch wel verdiende revanche (3-4). Vitesse begon met een indrukwekkende stormloop, die AZ mede dankzij een groot aantal overtredingen van Metgod, Arntz en Spelbos schadevrij doorstond. Toen de angstgevoelens bij AZ eenmaal waren weggevallen kon Jaan de Graaf de eerste snijdende tegenaanval van AZ beheerst afronden 0-1. Vitesse was even aangeslagen en dat gaf AZ de kans door Ressel, die profiteerde van een dek- kingsfout. naar 0-2 uit te lopen. Een fraai doelpunt van Bleijenberg bracht de spanning weer volledig terug, maar op slag van de rust sloeg AZ via Ny- gaard voor de derde maal toe: 1-3. Het pleit voor Vitesse dat het ook in de tweede helft AZ in eerste instantie ferm onder druk hield. Mulderij ver kleinde na een door Husers slim geno men vrije trap de achterstand tot 2-3, maar andermaal bgevestigde Jaan de Graaf dat AZ hem heeft aangetrokken om doelpunten te maken: 2-4. De door Bleijenberg kort voor tijd ingeschoten strafschop kwam voor Vitesse een paar minuten te laat 3-4. Scoreverloop 21 De Graaf 0-1 29. Ressel 0-2,37. Bleijenberg 1-2, 42. Nygaard 1-3, 64. Mulderij 2-3, 74 De Graaf 2-4, 88. Bleijenberg 3-4 (strafschop). Scheidsrechter Beek. Toeschouwers 10.000 Vitesse: Nijhuis; DAS, Heezen, Mulderij, Mel laard; Veenstra, Husers, Boeve (Bursac); Gerdsen, Bleijenberg, Hendriks. AZ: Meskovic; Arntz, Metgod, Filippo (Ur sem), Spelbos. Van Rijnsoever, Peters. N gaard, Ressel, Kist en De Graaf ZWOLLE - Moeiteloos en in feite met speels gemak heeft Ajax ook de return tegen PEC Zwolle gewonnen. Gaven de vorige wedstrijden tegen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle de Amsterdammers vooral in de tweede helft de nodige problemen, in Zwolle bouwde Ajax een in de eerste helft opgebouwde voorsprong van 1-0 (Ling) door doelpunten van Meijer en Taha- mata tot 3-0 uit. Al in de zevende minuut opende Tscheu-la Ling c'e score voor Ajax, dat vooral in de eerste helft ï^.et tempovoetbal (Arnessen, Lerby, Schoena- k en artisticiteit (Ling) PEC Zwolle volkomen overklaste. De hoop van PEC om met kracht voetbal een punt te behalen, bleek ijdel. PEC. in de eerste helft zonder dè lichtgebles- seerde John Frandsen, kreeg totaal geen vat op de snelle combinaties die via Krol en Arnesen werden opgezet. De Zwolse ploeg was vaak te langzaam met de buitenspelval, waardoor Ajax in de eerste helft via Ling, Clarke en Lerby al afstand had moeten nemen. Reddingen van doelman Van Geffen en Rinus Israel (een keer op de doellijn) voorkwamen dat. Drie mmuten na rust zagen de 12.000 toescho wers (uitverkocht stadion) dat Piet Schrijve voor het eerst wat te doen kreeg. De koph van Hoekstra keerde hij. Ajax leek even ter, te zakken, maar het kon het offensiefje, ond leiding van Rinus Israel en de voor Rasmusss ingevallen Frandsen weerstaan. Geert Meij scoorde in de 71ste minuut. Hij reageerde ad quaat op een aarzeling van rechtsback Stei voort, 0-2. PEC was definitief verslagen. Tah mata, voor Ling ingevallen, zette even later gehele defensie van PEC op het verkeerde be en plaatste de bal achter doelman Van Geffe 0-3. Scoreverloop. 7 Ling 0-1, 71 Meijer 0-2. 86. Tahama 0-3. Scheidsrechter Corver. toeschouwers 12.000; bt king Israel (PEC) PEC: Van Geffen. Steinvoort. Israel. Hendriks, Hai ming; Hendriksen. Hoekstra. IJzerman; Rasmusae (Frandsen), Banhoffe, Jans. Ajax: Schrijvers; Meutstege. Krol. Van Dord, Everse (Zwaï bom); Schoenaker. Lerby. Arnesen. Ling (Tahamati Clarke, Meijer. ROTTERDAM De dubbel tegen Feyenoord heeft FC Den Haag naast slechts één punt tevens het besef opgeleverd dat er nog het nodige dient te veranderen alvorens de ploeg van trainer Piet de Visser zich kan presenteren als de ambitieuze en gretige sub-topper die hij voor dit seizoen in het vooruitzicht had gesteld. Beweging en aan vallen waren de twee hoofdthema's waarvan de praatgrage oefenmeester zich voor de competitie bediende en in het eerste duel (tegen FC VVV) had het er veel van weg dat De Visser zijn ideeën goed op zijn spelers had overgebracht. Ook tegen Vitesse had het daar nog alle schijn van, hoewel in dat treffen de score achterbleef bij de dadendrang. Maar de tweevoudige con frontatie met Feyenoord heeft FC Den Haag weer met beide benen op de grond gezet. Kon er afgelopen zaterdag nog worden gesproken van een nauwelijks iets met voetbal van doen heb bende ontmoeting, gisteren in de Rotterdamse Kuip was FC Den Haag geen schim van de ploeg die De Visser voor ogen staat. Alsof er een Feyenoord uit de beginjaren zeventig tegenover de Haagse equipe stond, zo angstvallig stelde FC Den Haag zich gisteren op. En de reactie op een dergelijke hou ding bleef dan ook niet uit. Feyenoord won het matige duel met 2-0 en incasseerde daarmee voor het eerst de volle buit in deze competitie. Maar de pas twee minuten voor het einde gerealiseerde eindscore van 2-0 had veel hoger kunnen uitvallen voor Feyenoord, dat zich in alle linies de betere toonde. Zon der tot echt oogstrelend voet bal te geraken bereikten de Rotterdammer toch een ni veau dat voor FC Den Haag volslagen onhaalbaar was. Maar de ploeg van Vaclav Jezek kende gisteren een niet onaanzienlijk manco; de af werking liet alles te wensen over. Talloze keren manoeu vreerden de Rotterdammers zich in kansrijke positie, het geen mede een gevolg was van het feit dat FC Den Haag zich nauwelijks in balbezit mocht verheugen, maar een maal voor doelman Hans Gal- jé aanbeland faalden de Rot terdammers. Er moest dan ook een uiterst dubieuze strafschop aan te pas komen om Feyenoord aan de leiding te helpen Scheidsrechter Geurds koos uitgerekend de minst ernstige overtreding uit om Notten gelegenheid te ge- vanaf elf meter raak te René Notten passeert uit een strafschop doelman Hans Galjé, Feyenoord leidt met 1-0. schieten. Dat gebeurde in de 27e minuut. Eerder was Not ten sjorrend en trekkend met Zondervan en Tempelaar te gen het gras gegaan, maar van een strafschop was geen sprake. „Een lachertje", sprak Piet de Visser in voet baltermen. Gecompenseerd Scheidsrechter Geurds, die nog niet eentiende van de problemen kende om de wed strijd in de hand te houden als zijn collega Weerink afge lopen zaterdag in het Zuider park, meende wellicht de wel een strafschop waard zijnde charge van Ton Wickel eer der tegen Notten hiermee keurig te hebben gecompen seerd. Wickel, die licht aan de knie aan het duel was begonnen, had overigens een andere overtreding ook best in een elfmetertrap kunnen zien uitmonden. Op slag van rust corrigeerde hij te hard handig een slechte uitgooi van Galjé, waardoor Jan van Deinsen in kansrijke positie kwam. De torpedering van deze, één van de betere, Rot terdammer deed Geurds met De overtreding in beeld. Zondervan en Albertsen (op waarvoor scheidsrechter Geurds (half zichtbaar achter Van Deinsen) een strafschop had moeten geven achtergrond) zijn de getuigen. een achteloos handgebaar ai. kennelijk niet de konsekwen- ties aandurvend binnen ruim een kwartier tweemaal naar de stip te wijzen. Vindingrijker Tussen die twee spelmomen ten in had Feyenoord verre weg het beste deel van het spel. De Rotterdammers, zon der dfe aan een teen gebles seerde Aad Mansveld (die door André Stafleu werd ver vangen, maar deze werd niet op de proef gesteld) bleken bij balbezit tot vindingrijker daden in staat dan het moei zaam zwoegende FC Den Haag. Met Wim van Til op het mid denveld door het daar weg vallen van Stafleu en een sterk spelende Wim Jansen greep Feyenoord direct het initiatief om het eigenlijk niet meer uit handen te geven. Zelfs toen de Rotterdammers tegen het einde van het duel bedenkelijk wegzakten kon FC Den Haag er niet van profiteren. De door De Visser gepredikte beweging bleef ten enenmale uit, waardoor zijn ploeg zich in het hele duel slechts twee kansjes kon scheppen, welk aantal schril afstak bij dat van Feyenoord. Maar vooral Houtman faalde schrikbarend in kansrijke po sities. Zijn fraaiste mogelijk heid kreeg hij al na acht mi nuten, maar geheel vrij voor doel staande kopte hij tegen de paal, waarna Galjé het ge luk had dat de terugketsende bal via zijn lichaam naast het houtwerk sprong. Te nadrukkelijk FC Den Haag nam zich deze waarschuwing wat al te na drukkelijk ter harte, maar van enige vorm van georga niseerd (uit) verdedigen was totaal geen sprake. De wa norde overheerste, waarbij Lex Schoenmaker (die met een verdovende injectie speelde vanwege zijn rug blessure) van geluk mocht spreken dat Geurds de gele kaart op zak hield na zijn charge tegen de goed spelen de Van Til, die kort na de pauze door een ver uit zijn doel gekomen Galjé van sco ren moest worden weerhou den. Zo ver kwamen vervolgens ook Brard, Jansen en Hout man (2x) niet. Tot groot ge noegen van de teruggevallen Rotterdammers ontbrak het FC Den Haag zelfs aan fut om iets wat op een slotoffen- sief leek op touw te zetten, waarna Van Deinsen in de 88e minuut de zege helemaal zeker stelde. Hij rondde een dieptepass naar behoren af, nadat hij zich eerst had ont daan van de alleen achter staande Hoekema. „De jongens hebben al te veel aan zaterdag gedacht", meen de Piet de Visser later „Dan zijn Van Vliet en Albertsen er na hun gele kaarten van het eerste duel tegen Feyenoord waarschijnlijk niet bij, terwijl bovendien Goemans en Kila niet beschikbaar zijn. Voeg daarbij dat Wickel en Schoen maker geblesseerd zijn en het is duidelijk dat we in de pro blemen zitten. Maar we ko men er uit". FRANK WERKMAN Scoreverloop: 28. Notten (straf schop) 1-0, 88. Van Deinsen 2-0 Toeschouwers: 18.500. Scheids rechter: Geurds. Feyenoord: Treytel; Wijnstekers, Van de Korput, Stafleu. Brard, Notten, Jansen, Van Til; Van der Lem (Budding), Houtman, Van Deinsen. FC Den Haag: Galié; Zondervan, Van Vliet, Wickel, Korevaar; Tem pelaar (Blije), Schoenmaker (Ou wehand), Jonker: Albertsen, Van Leeuwen en Hoekema Enschede Na drie gelij spelen op rij heeft FC Twentf zijn score eindelijk wat kuj nen opvijzelen. Dat gebeurd! door een triomf van 3-0 oj, MVV. dat met die cijfers vo( doende beboet werd voor t uiterst negatieve strijdwijz Net zoals zaterdagavond, to< de eerste Limburgs—Twentoj confrontatie in 0—0 eindigt' lieten de Maastrichtenare van meet af aan blijken i alles voor over te hebben o<4 de nul te kunnen handhaven De bezoekers trokken hechte muur voor Gerards opfcet maar desondanks kreeg verwoed aanvallende Twente enkele riante kan om al snel een voorsprong Ij nemen. In de vierde minui kopte Gritter evenwel zorgt: wa loos naast en twee minutsve later raakte dezelfde speler f' sli buitenkant van de paal wai 1» na hij ook nog eens een kefl te overkopte. De beste mogelijheid was eer ter voor Otto, maar de ex-Ai sterdammer miste volledi Minstens net zo goed was d at kans die Smeets aan de ander m kant kreeg, toen hij alleen voo doelman Pasveer opdook. Dèn vervanger van de nog steed i geblesseerde Van Gerven zorg el de door ijlings uit te lopen d? zie zijn ploeg niet met een onve nis diende achterstand hoefde tfnz gaan rusten. Na de hervatting bleek de wan [i vertoning, tenminste wat d Ir verrichtingen van MW betreft a van de eerste helft te worde el doorgetrokken. Totdat arbiter Beukman zestigste minuut de bal op déff stip deponeerde toen Thijssen ei bij een poging enkele tegen ai standers op het verkeerde bea ri te zetten onderuit ging. De ge m vallene zelf mikte vanaf elf me ai ter feilloos raak. Zeven minu ei ten later mocht bij de thuisclul Smand zijn debuut in de eredi 'l visie maken. De vervanger vai U Bos.ging amper 200 seconde-F' na zijn entree brutaal aan d# haal, schoof de bal langs doel t man Gerards en kon vervol li gens toekijken hoe de Maa Ja strichtse verdediger Webb he« karwei onvrijwillig afmaakte - 2-0. Nog eens drie minuten latei tekende Smand voof de voor zet waaruit Thoresen schitte rend raak kon koppen. Me 3—0 was MW voldoende straft voor het negatieve spel al -zal die straf waarschijnlijl nog groter uitvallen. Doelmai Gerards kreeg namelijk de gèli kaart te zien „omdat hij pro beerde een tegenstander een kniestcot te geven terwijl hel spel dood was", aldus de ver klaring van arbiter Beukmai en dat zal ongetwijfeld eet schorsing tot gevolg hebben. Scoreverloop: 60. Thijssen H (strafschop), 71. Webb 2—0 (eiga doel); 74. Thoresen 3—0; Scheid» rechter Beukman. toeschouwen 8500. FC Twente: Pasveer 2; Van IersseL Drost, Overweg, Wilschut; Thijssen Van der Vall, Bos (Smand), GrittB en Thoresen. MVV: Gerards; Webb, Lacroii Dijkstra. Schrijnemakers, Quaden Hulshoff (Brajovic). Kerstens. Borpi frere, Smeets, Van Marwijk. VENLO FC WV en Haarlem hebben bijna negenduizend toeschouwers in Ven- lo een leuke avond bezorgd, want beide ploegen die ook het vorige seizoen al tot de degradatiekandidaten behoorden en ook in deze competitie niet in de top zullen meedraaien beseften toch dat het publiek waar voor zijn geld wenst. Zowel FC WV als Haarlem was bereid tot het uiterste te gaan, zodat de spanning voor het publiek optimaal was. FC WV had gedurende de gehele wedstrijd een licht veldoverwicht, maar de aanval kreeg van de goed dekkende Haarlemse verdiging heel weinig ruimte. Na een kwartier werd het toch even be nauwd voor doelman Rob Boersma toen Bothmer hem met een kopbal uit een pass van Van der Weide passeerde. Maar tot zijn groot geluk echter zag de Haarlemse doelman dat een andere VVV de speler de bal nog van richting veranderde, zodat er. geen doelpunt ontstond. Ook. FC WV had het geluk op zijn hand, want nadat scheidsrechter Thomas eerst een doelpunt van Piet van den Berg had afgekeurd, moest doelman Sobszak daarop vele spec taculaire reddingen verrichten om de stand in evenwicht te houden. In de laatste minuut van de eerste helft kwam FC WV op 1-0 omdat Kurcinac, die zich daarvoor nauwelijks in het spel had gemengd, plotseling de geest kreeg. Na een goede solo forceerde hij een hoekschop waaruit de bal door Hilkes onhoudbaar werd ingekopt. Na de rust moest Haarlem wel aanvallen. Dit opende opeens geweldi ge perspectieven voor FC WV, na het moeizaam voetbal in de eerste helft kwam de Venlose aanval tot uitstekende acties maar toen kwam de zwakte van dit FC WV duidelijk naar voren; hoe gaat FC WV doelpunten maken in deze competi tie? Doordat Haarlem tot tegenstoten in staat bleef was het tot de laatste minuut spannend. FC WV: Sobczak; Pala, Francken, Oostrom, Van Rosmalen; Bothmer, Advocaat, Van der Weide; Kurcinac, Hilkes, Henk Janssen (Jovano- Haarlem; Boersma; Masefield, George, De Vnes, Van Leen; Melgers. Huyg, Re user (Pratt); Beek, Van den Berg, De Kip. 4 t KERKRADE Roda JC heeft zich knap hersteld van de minder goede vertoning van vorige week zaterdag op het Rotter damse kasteel. Hoewel die eerste ontmoe ting in een zege van 1—0 voor de Lim burgse ploeg was geëindigd, was men in Limburg verre tevreden over het vertoon de spel. Voor eigen publiek tegen datzelfde Sparta, verscheen een geheel ander Roda in het veld. Geconcentreerd en met de instelling er iets goed van te maken. Daarbij had de ploeg bovendien het geluk binnen veer tien minuten twee doelpunten te scoren. En dat wilde trainer Bert us Jacobs, omdat hij wist dat Sparta agressief als altijd de aanval zou kiezen. Na vier minuten voor kwam Balkestein weliswaar een eerste treffr voor Roda, toen hij een kopbal van Vermeulen van de lijn haalde, maar dat was slechts uitstel. Zeven minuten later moest doelman Pim Doesburg voor de eerste maal capituleren. Balkestein duwde bij een kopduel in de rug van Marijt, die op zijn beurt Nanninga in het strafschop gebied omver kegelde. De goed leidende Weerink legde de bal op de stip en die kans liet Toonstra zich niet ontnemen. 1—0. Drie minuten later was het opnieuw raak, toen Nanninga Koster geheel vrij speelde en deze alleen voor Doesburg geen fout maakte, 20. Hierna was het de beurt aan Sparta, om dat Roda niet zoveel trek meer had in aanvallen. Maar het kwam niet veel verder dan een kopbal van Van Gaal die door Jongbloed werd gestopt Mocht Sparta in de tweede helft het veld zijn ingekomen met het doel de wedstrijd een geheel ander beeld te geven, dat was voor de Rotter damse elf slechts een illusie. Precies seconden waren na de rust gespeeld toe Nanninga Toonstra/ met een kopbal vri speelde en deze zijn tweede en Roda' derde doelpunt scoorde. 30. Vanaf da moment was het duidelijk dat Sparta een verloren wedstrijd speelde. Zelfs kwam d nog een vierde treffer voor Roda. Balke» t tein die Koster onderuit had gehaald zaf deze daad bestraft met een strafschop Deze keer was het Vermeulen die via de binnenkant van de paal scoorde. 40. Scoreverloop, 11. Toonstra (strafschop) 10, It I Koster 20, 59. Toonstra 30, 74. Vermeuld (strafschop) 4—0 Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 12.000. F Roda JC: Jongbloed, Degens, Pfeiffer, ZieglerJ* Wit, Ehlen, Lees, Toonstra, Koster, NanningajJ1 Vermeulen. Sparta; Doesburg, Jansen, Balkestein, Manjt van Tiggelen, De Goey, Van Gaal, Valke, Van Zoest, Van Staveren, Holverda (Van der Meer)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16