maanden en TBR na ^vernielingen Van Gogh's mr V£RDtr Bitterbal Politie infitreerde bij drughandelaars Raaadsman: onrechtmatig verkregen bewijs Regeling melding ziekenhuis-fouten werkt positief 'olitisering gemeentebestuur in brede kring aanvaard fy. Geen toenadering VVD-PvdA BOEK VAN DE MAAND: IAIEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. Penning w 3INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 PAGINA 13 uis ^Amsterdam (ANP) „Met mijn daad wilde ik protesteren tegen dè manier, waarop de gemeente mij en andere kunstenaars be- jandelt". Dit zei de 31-jarige Amsterdamse kunstenaar P. L. gistermiddag tegen de recht- iink in Amsterdam. Daar stond hij terecht, omdat hij op april in de hoofdstad het tilderij „La berceuse" van k|fVan Gogh met een stanleymes NI |zwaar beschadigde. Officier van justitie mr. L. van den Serge eiste tien maanden ge vangenisstraf tegen hem. 's voorbeeld werd op 25 april gevolgd loon zijn collega M. R. (33). Dit keer was ran Gogh's doek „Zelfportret met grijze ïoed" het doelwit. Tegen hem eiste de ifficier terbeschikkingstelling van de egering. n maart werd L. een uitkering van de jeeldende kunstenaarsregeling (contra- irestatie) geweigerd. Zijn werk zou niet Mattijs R., vernieler van het zelfportret van Vincent van Gogh, tijdens de rechtszitting gistermiddag (links). Rechts kunstenaar peter L. die „La Berceu se" van dezelfde schilder vernielde. goed genoeg zijn. „Maar toen ik ging kijken, bleken mijn doeken te zijn kromgetrokken", vertelde L. op de zit ting. „Ik was woedend over deze vernie ling, en wilde de gemeente treffen". „Daarom ging L. op de voor het schilde rij fatale datum naar het Stedelijk Mu seum en maakte drie lange sneden in het doek. De restauratie is nog niet voltooid. Volgens directeur De Wilde van het museum, zullen de beschadigin gen voor kenners blijvend herkenbaar zijn. Enige weken na L.'s opzienbarende daad meldde zich bij het crisiscentrum van het Wilhelminagasthuis de 33-jarige R. Hij liet weten, dat hij een schilderij zou vernielen, als hij niet werd opgeno men, zoals in de voorgaande jaren een paar keer was gebeurd. Opname werd hem geweigerd. Op 25 april ging hij naar het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam, waar hij het doek „Zelfportret met grijze hoed" met een mes bewerkte. „Ik heb dat schilderij vernield, omdat ik door de kunst vernie tigd ben", verklaarde hij bij de rechter commissaris. Op de zitting noemde hij zijn daad „waanzinnig". .piepen de jongen „Zo de ouden zon gen piepen de jon gen", zou men in dit verband kun nen zeggen. De ouden protesteren, de jongen doen het ook. In dit ge val in de Weterin- genbuurt te Am sterdam, waar au tomobilisten steeds meer ge bruik maken van sluipwegen. De ou den hingen er de spandoeken op, de jongen maakten er dankbaar gebruik van om de buurt onmiddellijk als speelplaats te an nexeren. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Gezien de goe de richting waarin zich de po litieke verhoudingen binnen het kabinet-Van Agt ontwik kelen, heeft de VVD-fractie in de Tweede Kamer bepaald geen plannen om een samen werking met de PvdA in over weging te nemen. Fractievoorzitter Rietkerk, die dit in het vandaag verschenen nummer van het partijblad „Vrijheid en Democratie" schrijft, gaat in het artikel in op het beraad dat de WD-Ka- merfractie onlangs hierover in Wolfheze hield. Volgens hem zal de behande ling van „Bestek '81" en de rijksbegroting een vuurproef door de coalitie met het CDA worden. Hij voorziet dat met een ombuiging van de collectie ve lastendruk in de voorgestel de omvang naar alle waar schijnlijkheid niet volstaan zal kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) HOORN Schalen volbeladen met bitterballen, taartjes en vele tientallen belegde broodjes werden gistermiddag aan de Hoomse Koepoortsweg ten huize van dominee Spaargaren afgeleverd zonder dat de dominee of zijn vrouw een dergelijke bestelling hadden gedaan. De kostbare etenswaren in totaal ging het om een bedrag 'van rond de duizend gulden werden bij het nietsvermoe dende echtpaar afgeleverd door drie plaatselijke leveran ciers, die voor deze bestellingen telefonisch opdracht had den ontvangen. In elk geval niet van de heer en mevrouw spaargaren, maar kennelijk wel van iemahd die de familie \der goed gezind is. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tegen drie mannen en een vrouw heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. J. Wolfs, giste ren gevangenisstraffen tot tweeënhalf jaar geëist. De vier stonden terecht voor handel in cocaïne. De zaak is voor de Amsterdamse politie een „test-case", omdat bij de arrestatie van de verdachten gebruik is gemaakt van twee „infiltratie-agenten" van het Amerikaanse drugsteam. De rechter zal nu moeten uitmaken of de politie schul dig is aan het uitlokken van een mis drijf en of het aldus verkregen bewijs onrechtmatig is. De zaak, die gedeeltelijk achter gesloten deuren werd behandeld, heeft veel aan dacht getrokken, omdat het in Neder land nog nooit gebeurd is dat een ver dachte werd veroordeeld op een derge lijk bewijs. De officier van jusitie zei in zijn requisi toir dat hij er van overtuigd was dat een „verantwoord gebruik" was ge maakt van de infiltratie-agenten „al kan het best zijn dat anderen daar anders over denken." Hij bepleitte een genuan ceerd standpunt ten aanzien van het begrip „onrechtmatig verkregen be wijs". „Ik kan mij," zo zei hij, „in alle redelijkheid een regeling voorstellen die de politie in dit soort zaken wat meer armslag geeft. Dat betekent overigens niet," zo voegde hij eraan toe, „dat de politie initiatieven moet gaan nemen bij de aankoop van verdovende middelen." De raadslieden van de verdachten wa ren het uiteraard niet met de officier eens. „Waar moet het heen met de bescherming van de burger, als de poli tie zich bij het uitoefenen van haar taak gaat-bedienen van bedrog, en zelf mee werkt aan het delict, inplaats van het te voorkomen?" zei een van hen. Uitspraak 20 september. ADVERTENTIE Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden .en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen, j De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand telkens weer plezier aan te beleven. f u m -o iJ s< hik k >rs zien ons land naïeve schilders zien ons land in speciale boek van de maand oplage: f 18,50.na 70kt0ber f 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. UTRECHT (ANP) - Er zijn geen juridische be zwaren tegen een regeling voor het melden van fouten en ongelukken in ziekenhuizen. Ook de oorspronkelijk bestaande feitelijke bezwaren blijken ongegrond: er is geen golf van proces sen op gang gekomen van patiënten en nabe staanden en in de ziekenhuizen is evenmin een soort „heksenjacht" ontstaan doordat iedereen zich zou beijveren, andermans fouten te mel den. De Haarlemse advocate mevrouw mr. S. Boek man concludeert dit in het tijdschrift voor Ge zondheidsrecht. Ze zegt, dat daar waar de rege ling goed werkt positieve ervaringen zijn opge daan, zowel in het ziekenhuis als bij de familie van de patiënt. Een studiecommissie bestaande uit vertegen woordigers van de organisaties van verpleeg kundigen, ziekenhuisdirecteuren, ziekenhuizen en specialisten heeft in 1974 het rapport „Enige aanbevelingen terzake van de te volgen gedrag slijn bij fouten, ongevallen en bijna-ongelukken in een algemeen ziekenhuis" gepubliceerd. De meeste ziekenhuizen hebben inmiddels zo'n re geling voor de melding van fouten en ongeval len. Achtergrond van de regeling is, dat fouten en ongevallen, als er schade door ontstaat, civiel- of strafrechtelijke gevolgen kunnen hebben. Daarbij kunnen zich problemen voordoen, door dat de patiënt door de gecompliceerdheid van het medisch teamwork niet weet van wie hij schadevergoeding kan eisen of doordat het moeilijk, zo niet onmogelijk is, na verloop van tijd nog de juiste toedracht te reconstrueren. Zaterdag vieren prinses Beatrix en prins Claus hun koperen hu welijksfeest. Ter gelegenheid daarvan geeft de Koninklijke Be geer bv te Voorburg een gedenk penning uit van 14 krts. goud. De voorzijde ervan toont de beelte nissen van het echtpaar, de ach terzijde de beide wapens met daarboven 1966-1978 en eronder 10 september. VERDRONKEN KINDEREN GEVONDEN DELFZIJL (ANP) Uit het Westduitse zeiljacht "Anton Hampeldudel", dat in de nacht van 24 op 25 augustus is ver gaan in de branding voor Rot- tumeroog, zijn gisterochtend de lichamen geborgen van de twee jaar oude Claas Dzemski en zijn één jaar oude zusje Marin. Het lichaam van me vrouw Gisela Dzemski (37) werd 26 augustus aangetroffen op een zandplaat bij Rottume- roog. De 35-jarige Jürgen Dzemski wordt nog vermist. De rijkspolitie te water uit Delfzijl kon pas gisteren het vergane jacht bereiken. Acties om het schip te lichten misluk ten tot dusver door het slechte weer. De politie acht het moge lijk dat het lichaam van de heer Dzemski zich nog in het vol zand geraakte schip be vindt. De twee kinderen zaten verstrengeld in touwen in de open stuurkuip van het jacht. De politie vermoedt dat zij door hun ouders waren vastge bonden toen het weer zeer slecht werd. „Waddengebied voor watervogels" (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel de lan delijke vereniging tot behoud van de Waddenzee als leden van de fracties van D'66, CDA, PvdA en WD vinden het win nen van aardgas op dit mo ment nog niet nodig. Omdat er voortdurend nieuwe energie bronnen gevonden worden en omdat er door het dalende ver bruik voldoende voorraad is, kan de winning op Ameland nog best worden uitgesteld, zo vindt de vereniging. De Tweede Kamerleden heb ben hun wens door schriftelij ke vragen bij de regering op tafel gelegd. In de Tweede Kamer is overi gens gisteren nog een motie ingediend door het PvdA-frac- tielid mevr. De Boois en mede- ondertekend door CDA, WD, D'66, PPR en PSP, waarin de j regering wordt gevraagd de Waddenzee extra bescherming l te geven om het verblijf van watervogels veilig te stellen. In die motie, die door staatssecre taris Wallis de Vries werd over genomen, is ook vastgelegd dat er overleg moet komen met Duitsland en Denemarken over de bescherming van de Wad denzee. Ontvangst Gisteren op de dag van haar dertigjarig regeringsjubileum ontving koningin Ju liana op Soestdijk de president van Soma lië Siad Barre. De president brengt een tweedaags bezoek aan Nederland. (onze parlementaire redactie) 'EN HAAG- De eind mei door het Neder- volk gekozen gemeenteraden hebben bsdag, na hun installatie, de eerste be- tuursdaad verricht: de benoeming van de fethouders. De nieuwe colleges van burge meester en wethouders zijn onmiddellijk in het werk getogen met als eerste agen- bpunt de portefeuilleverdeling. 'ie zich waagt aan een steekproef in ge meentelijk Nederland komt al snel tot de mnclusie, dat veel meer dan voorheen spra- e is van een politisering van het gemeente- mstuur. Werden vroeger de wethouders ge mzen met als criteria hun bekwaamheid en sn zekere mate van afspiegeling van de po- itieke verhoudingen in de gemeenteraad, nu daar het program-element bijgekomen: in rijwel alle grotere en een groot aantal klei- ae gemeenten is de aanwijzing van de todidaat-wethouders voorafgegaan door opstelling van een program (beleidsplan) mor de komende raadsperiode. "et initiatief tot de politisering van het ge- teentebestuur kwam rond 1970 van de Wi- K<ii Beckmanstichting, het wetenschappe- tjk bureau van de Partij van de Arbeid. Zij Apporteerde dat de gemeenteraad meer greep moest krijgen op de grote beleidslij nen van het gemeentebestuur. De enige ge legenheid waarbij de gemeenteraad over de grote lijnen van het beleid placht te spre ken, was de jaarlijkse begrotingsbehande- ling.Niet alleen was men in veel gemeenten bijzonder ontevreden over deze gang van zaken bij een begrotingsbehandeling (de raad heeft de neiging dan teveel op details .in te gaan), maar ook was er geen sprake van een meer jaren visie. Bestuurlijk Nederland is de laatste jaren in toenemende mate overgegaan op meerjaren plannen, zoals ook (bijvoorbeeld) het be drijfsleven die terecht hanteert. De Wiardi Beckmanstichting constateerde dat een ge meentelijk meerjarenplan het best opgesteld kan worden aan het begin van een nieuwe raadsperiode. In dat plan zouden de grote lijnen voor de volgende vier jaar moeten staan; elk jaar zou het beleidsplan aan nieu we ontwikkelingen getoetst moeten worden. Aanvankelijk waren alleen PvdA en D'66 voor deze procedure geporteerd. Het CDA volgde in 1974, nog enigszins aarzelend, en bij de collegevorming, van dit j^ar, zowel provinciaal als gemeentelijk, werd aan de opstelling van een beleidsplan door alle gro tere partijen de voorkeur gegeven. In tal van gemeenten werd dan ook snel na de raadsverkiezingen van 31 mei begonnen met het overleg over het beleidsplan .Meestal werd aan de besprekingen deelgenomen door vertegenwoordigers van alle fracties, in andere gemeenten werden een of meer fracties direct van het overleg uitgesloten (Amsterdam is daarvan het meest in het oog springend voorbeeld; in de hoofdstad werd de WD onmiddellijk uit de boot gestoten). In Rotterdam vond de PvdA, die de meer derheid van de raadszetels bezet, overleg helemaal niet nodig; de socialisten bevor derden him erigen program (waarmewe ze de verkiezingen waren ingegaan) tot beleidsplan. Nadat in de loop van de zomer het beleids plan wsas vastgesteld (informeel, formeel kan dat alleen door de nieuwe raad gebeu ren) werd alom overgegaan tot de zetelver deling en de keuze van de kandidaat-we thouders. Dat gaf vaak tot allerlei verwikkelingen aanleiding. In vrijwel alle gemeenten was men tijdig klaar, zodat de raadsvergaderingen van dinsdag nauwelijks verrassingen opleverden. Als gevolg van de politisering is de college- vorming grote gelijkenis geen vertonen met de kabinetsformatie op landelijk niveau. Ook daarbij wordt immers eerst over een program (regeerakkoord) gepraat en daarna over de zetelverdeling en dse personen. Af gezien van het juridische verschil (de ver houding tussen regering en parlement is nu eenmaal niet dezelfde als die tussen B.en W. en de gemeenteraad) is ook een interessant onderscheid 'dat een kabinetsformatie vele maanden kan duren (vorig jaar zelfs bijna acht maanden) en de collegevorming zich in een bestek van ongeveer drie maanden moet afspelen: de wet schrijft voor dat de nieuwe gemeenteraden op de eerste dinsdag van september starten en dan ook de we thouders kiezen. In veel gemeenten hebben PvdA, CDA en WD elkaar gevonden (bijvoorbeeld in Den Haag), maar er zijn ook gemeenten waarin landelijke tegenpolen als PvdA en WD sa men het college zijn gaan Vormen, o.a. Lei den, Delft en Deventer. Een sleutelrol in tal van gemeenten werd toebedeeld aan het vernieuwde D'66, maar de resultaten van de bemiddelingsrol van D'66 waren nogal eens teleurstellend, niet het minst omdat de raad sleden van D'66 vaak blijk gaven van oner varenheid in onderhandelingen. Een andere opvallende ontwikkeling is dat de PvdA minder dan in 1974 aanstuurde op colleges met een kleine linkse meerderheid; de afgelopen jaren leerden dat het besturen met zo'n kleine meerderheid de nodige risi co's met zich meebrengt Een knelpunt dat nadere studie behoeft is de positie van de burgemeester in het gepo litiseerde gemeentebestuur. De burgemees ter staat immers buiten de programonder handelingen tussen de fracties, maar .wel wordt hij geacht het door de raad vastges telde beleidsplan mee uit te voeren.In Am sterdam leverde burgemeester Polak dins dag kritiek op het program; hij was niet de enige eerste burger die dat deed. Er zal een procedure moeten komen die het mogelijk maakt de burgemeester op de een of andere wijze te betrekken bij de opstelling van het beleidsplan zonder dat aan zijn formele po sitie geweld wordt aangedaan. Een interes sante studietaak voor de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de wetenschappelijke bureaus van de partijen!. EVERT MATHTr'q Frontale storingen, die van de oceaan oostwaarts trekken, blijven het weerbeeld in grote delen van West- en Midden-Eu ropa bepalen. De storingen be reiken ook ons land en veroor zaken voornamelijk in het zuid en plaatselijk wat regen. Aan de oostkust van Engeland kwam in het afgelopen etmaal hier en daar onweer voor. Op uitgebreide schaal regen en on weer kwam voor in Midden- Duitsland. Vannacht werd er plaatselijk 25 tot 30 millimeter gemeten. Morgen overdag komt het weer bij ons onder invloed van een rug van hogeluchtdruk. De wind zal, daarbij uit westelijke richtingen waaien. En er kun nen opklaringen worden ver wacht. Voor genoemde rug van hoge luchtdruk uit, had gisteroch tend een storing via het zuide lijk deel van de Noordzee Bel gië bereikt. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8; Min. temp.: omstreeks 11 gra den; Max. temp.: omstreeks 17 gra den; Kans op een drpge periode van minstens 12 uur: 80 procent; Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13