£eidóe Qowva/nt Onderwijzer ziek? Geen vrn meer! voor ti Pechvogels sloegen vaker alarm Carter: compromis onvermijdelijk Autorijden volgend hMpzz jaar duurder DRUKKE ZOMERMAANDEN VOOR ANWB VREDESOVERLEG BEGONNEN Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leidep, postbus 11, 2300AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden. Directeur-hoofdredacteur: ~J. J. Hallewas- Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 6 september 1978, 68e jaargang no. 21138 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Tosca NCRV brengt avondvullende opera „Tosca" op Ned. I om 20.00 uur. Ned. II om 19.24 uur Kenmerk over einde regering Allende en om 20.32 uur „Stalag 17fi, film van Billy Wilder. Plaatselijk regen Van het zuidwesten uit toene mende bewolking later gevolgd door regen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks 18 graden. Zon op 07.01, onder 20.15. Hoogwater 06.35 en 18.55, laagwater 2.37 en 14.47 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De alarmcentrale van de ANWB heeft twee zeer drukke zomer maanden achter de rug. De hulpverlening laat jaarlijks een stijging met tien procent zien, in juli en augustus echter steeg de hulpverlening op alle gebieden met veer tig tot vijftig procent. En daar is dan nog niet eens de ramp op de Spaanse camping bij inbegrepen. Als oorzaken ziet de chef van de alarmcen trale, de heer F. Beems, dat er dit jaar meer mensen met vakantie zijn gegaan en er bij pech eerder dan anders een beroep op de alarmcentrale is gedaan. Dit laatste is waarschijnlijk mede een gevolg van het feit, dat de werkzaamheden van de alarm centrale door de campingramp dagenlang uitgebreid in het nieuws zijn geweest. Daarnaast zijn in augustus nog veel men sen op reis gegaan wegens de slechte weersomstandigheden in eigen land. Er zat een aanzienlijke groei in het nazen den van onderdelen en het terughalen van auto's. De meeste auto's moesten worden gerepatrieerd vanuit Frankrijk, omdat de storingen van mechanische aard bleken te zijn en in augustus in dit land de meeste garages wegens vakantie gesloten zijn. Met name voor caravans zijn veel meer onder delen nagezonden aan vakantiegangers dan in andere jaren. Het aantal gewonden dat hulp heeft gehad van de ANWB steeg van 476 in 1977 (juni en augustus) tot 844. Het dodental steeg in deze maanden met ruim twintig procent. Bij de repatriëring van gewonde Nederlan ders ontstonden moeilijkheden als gevolg van de stiptheidsacties van de Franse ver keersleiders. De ANWB moest extra vlieg tuigen charteren en heeft meer mensen met auto's moeten terughalen dan haar lief De beroepen op rechtsbijstand namen met bijna vijftig procent toe. Minister wil direct vervanger (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het zal in de toekomst - steeds minder gebeuren dat kinderen on verwachts vrij krijgen van school, omdat een onderwijzer of onderwijzeres ziek ge worden is. Minister Pais van Onderwijs is tenminste van plan zogenaamde ver- vangingspools (ze worden nu al vliegende onderwijsbrigades genoemd) in te stellen, die onmiddellijk kunnen invallen bij ziek te of plotselinge afwezigheid door andere oorzaken. De minister van Onderwijs is het met de landelijke actiegroep „Tijd voor school" eens, dat onverwachte vrije tijd zowel voor de kinderen als voor de ouders een onmo gelijke situatie schept. Vooral voor moe ders, die buitenshuis werken - en dit komt steeds meer voor - ontstaan grote proble men wanneer hun kinderen onverwacht thuiskomen, omdat meester of juffrouw, leraar of lerares ziek geworden is. Deze problemen gelden vooral voor kinde ren van de kleuter- en lagere scholen. Leerlingen van het vervolgonderwijs kun nen zich in hun extra vrije tijd dikwijls gemakkelijker alleen redden. Voordat Se zogenaamde vliegende onder wijsbrigades in actie kunnen komen zal er nog wel het een en ander moeten gebeuren via overleg in diverse commissies. Maar de minister bij de schoolinspecties .toch op spoed aandringen. Of de begin- en eindtijden van de kleuter en lagere scholen en die van het vervolgon derwijs op elkaar afgestemd kunnen wor den, ligt moeilijker. De minister wil in igder geval wel een onderzoek naar de mogelijkheid hiertoe laten instellen. ADVERTENTIE Zetl-cn motorjachten vanaf ómetei. Yanöt/niio september van 12 tot IQ uur 2:Binnenhaven SCHEVENINGEN. Geen krant ontvangen? Bel tus-, sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Lorre-tien De hitparade van de vogel-top tien is gewonnen door de beo Hapie. (hé FgyefJooRPEl Op de zesde plaats staat de kraai Gerrit. Niet gek voor een kraai. 'i Geketend aan Nationaal Monument De hoofdstedelijke politie heeft gister middag een einde gemaakt aan een betoging van Iraanse studenten die zich uit pro test tegen de ge vangenhouding van negen landge noten die op 23 augustus dê Iraan se ambassade in Wassenaar hadden bezet, met ijzeren kettingen aan Het Nationaal Monu ment op De Dam hadden vastgeke tend. Volgens de politie hadden de Perzen hun actie tevoren niet aan gemeld. Omstan ders reageerden zeer vijandig op de ingreep van de politie en gooiden met stenen. Vol gens de Iraniers zou de politie zeer hardhandig zijn opgetreden. WASHINGTON In bijna volledige afzonder ing zijn de regeringsleiders van de Verenigde Staten, Israël en Egypte vandaag begonnen aan hun Midden-Oostenconferentie in Camp David. Carter, Begin en Sadat zullen tijdens de confe rentie waarvan de duur niet bepaald is, geen stap buiten het presidentiële buitenverblijf in de bergen van Maryland zetten. Président Car-* ter noemde gisteren voor zijn vertrek naar Camp David een compromis onvermijdelijk. Hij heeft voor een vrijwel complete „nieuws- stilte" gekozen om te voorkomen dat ongewen ste emoties een rol gaan spelen in het overleg. President Sadat noemde de bijeenkomst in Camp David bij zijn aankomst in de Verenigde Staten van „beslissend belang". „Niemand heeft het recht de weg naar vrede te blokkeren. Dit is geen tijd voorgemanoeuvreer en versleten denkbeelden. Het is, tijd voor grootsheid en rede. Samen zullen wij de moeilijkheden overwin nen", aldus de Egyptische leider. Korte tijd later arriveerde gisteravond de Israëlische premier Begin in -Camp David. Op Begin zou vanuit Joods-Amerikaanse kringen druk zijn uitgeoe fend een wat meer flexibele houding aan te nemen in het overleg. Men zou hem er op gewezen hebben dat zijn image in de Verenigde Staten een sterk dalende tendens vertoont. Carter heeft gisteren na de aankomst van zijn beide gesprekspartners afzonderlijk met hen gesproken. Vandaag is het eigenlijke drie-partij- enoverleg begonnen. Er wordt rekening mee gehouden dat de besprekingen zeker een week of zelfs twee weken zullen duren. President Carter heeft zijn vice-president Mondale in ieder geval ongebruikelijk grote volmachten gegeven om de regeringsmachine zeker tien dagen draaiende te houden. Amerikaanse woordvoerders hebben de laatste weken hun uiterste best gedaan verwachtingen over de uitkomst van het overleg te temperen. Als de basis wordt gelegd voor voortzetting van het vastgelopen overleg is de conferentie al een groot succes, aldus deze woordvoerders. Volgens politieke waarnemers zal Carter alles in het werk stellen een echte doorbraak te forceren. Hij zou zelfs bereid zijn Amerikaanse veiligheidstroepen in de omstreden gebieden te legeren, als dat een oplossing mogelijk maakt. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko noemde de conferentie „onrealistisch en kortzichtig". „Er wordt achter de 'rug van' de Arabische landen om onderhandeld", aldus Gromyko, die vindt dat alleen op de Geneefse vredesconferentie besprekingen gehouden kun nen worden. Agent bij aanhouding overleden Schiphol (ANP) De 33-jarige hoofdagent B. Drenthe van het korps luchthavenpolitie Schip hol is vannacht tijdens een aanhouding op de luchthaven overleden. De rijkspolitie dienst luchtvaart, die samen met de luchthavenpolitie de zaak in onderzoek heeft, houdt vooralsnog rekening met een natuurlijke dood. Een woord voerder van de rijkspolitie heeft een en ander meegedeeld. De hoofdagent reed samen met een collega in een surveillanceauto in de omgeving van het Hilton-hotel op Schiphol. De agenten zagen daar in de omgeving van het parkeerterrein een man gehurkt bij een auto zitten. Na eerst om assis tentie te hebben gevraagd wilden de agenten de man aanhouden. De man, die Duits sprak, kon na waarschuwingsschoten worden overmees terd. Toen beide agenten zich over de inmiddels op de grond liggende man bogen, viel hoofdagent Drenthe neer. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Neuroloog Leyten omgekomen LEIDERDORP/OEGSTGEEST De neuroloog A. M. J. Ley ten is vorige week door een ongeval tijdens zijn vakantie in Frankrijk overleden. De heer Leyten was 57 jaar. De neuro loog Leyten was sinds augustus 1952 verbonden aan het St.-Eli- sabeth ziekenhuis eerst in Lei den en thans in Leiderdorp. Busbaan Leiden- Katwijk officieel LEIDEN Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat zal woensdag 20 september in Lei den het busbanenproject Lei- den-Katwijk v.v. officieel in gebruik stellen. Dit is de eer ste fase van het experimen teerproject voor het openbaar vervoer in het Leidse-baange- bied. Hierin zijn busbanen en voorrangsregelingen voor de autobussen opgenomen. Vals geld in omloop gebracht Tegen een" 21-jarige Hagenaar is proces-verbaal opgemaakt, wegens het in omloop brengen van vals geld. De man, eige naar van een in Den Haag gevestigd massage-instituut, had een vals bankbiljet van 1000 gulden uitgegeven in een Noordwijkse sex-club, waar hij wel vaker kwam. Hij was daar om niet moeilijk te achterha len, ook al, omdat het uitgeven van zulk groot geld niet onop gemerkt voorbij gaat. Tegenover de politie verklaar de de Hagenaar dat hij het geld zelf in zijn kassa had aange troffen, maar niet in staat was geweest de herkomst ervan te bepalen. Hierop besloot hij de falsificatie uit te geven bij zijn Noordwijkse collega, met wie hij volgens zijn zeggen, nog een rekening te vereffenen had. ■Ill Protest tegen gedrag GAB bij ontslagen Clos en Leembruggen LEIDEN Het bestuur van de Leidse Werklozen Belangen Vereniging heeft bezwaar ge maakt tegen de gedragslijn van het Gewestelijk Arbeids Bureau in Leiden bij het ont slag van dertig werknemers van Clos en Leembruggen. Volgens de vereniging zijn de betreffende werknemers op grove wijze om de tuin geleid en is de ontslagaanvrage in recordtijd afgewikkeld. De WBV spreekt van een overrom peling, waarbij het minimale recht op verweer werd uitge hold. Tevens noemt men het onaanvaardbaar, dat het GAB een directie volledig ten dienste is bij de wens om ontslagen snel uit te voeren. In de Grof smederij-ontslagen werd een dergelijke werkwijze ook al ge signaleerd. Inflatiecorrectie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens de politieke kringen legt het kabinet deze week de laatste hand aan het ingewikkelde dekkingsplan (behorend bij de rijksbegrotmg-1979). Daarin zal voorgesteld worden de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting volgend jaar weer voor de volle honderd procent door te voeren. Verder wordt overwogen de hoofdsom van de motorrijtuigenbe lasting te verhogen met 20 procent en ook de benzine-accijns omhoog te brengen. Daardoor wordt het autorijden duurder. In het dekkingsplan staat hoe de regering zich voorstelt de rijksuitgaven door inkomsten te dekken. Het weer brengen van de inflatiecorrectie op honderd procent is een oud streven van de WD; de liberalen hebben zich in de afgelopen jaren steeds verzet tegen het feit dat het kabinet-Den Uyl de inflatiecorrectie slechts voor tachtig procent toepaste. Via het instrument van de inflatiecorrectie worden de tarieven van de loon- en inkom stenbelasting aangepast aan de geldontwaarding om zo te voorko men dat de belasting bij gelijkblijvende koopkracht steeds zwaarder wordt. Het weer doorvoeren van de inflatiecorrectie voor honderd procent zal het rijk volgend jaar voor rond 400 miljoen aan inkomsten schelen. De verhoging van de hoofdsom van de motorrijtuigenbelasting brengt ongeveer 200 miljoen ten gunste van het rijk op. Het kabinet moet dezer dagen enkele moeilijke financieel-econo- mische knopen doorhakken. In de besluitvorming zal ook de meest recente gegevens van het Centraal Planbureau over de economische situatie een rol spelen. Het CPB raamt de economi sche groei op slechts 2 procent, minder dan eerder te wachten werd. Verder blijkt dat de lonen sterker stijgen dan voorzien was. De verwachting was dat de lonen rond 1,5 procent omhoog zouden gaan, maar het percentage lijkt naar de 2,5 a 3 procent te groeien. Dit maakt volgens regeringskringen de noodzaak van sterke bezuinigingen alleen maar groter. Jv* 6 V** ■S9P Danseres Olga de Haas overleden (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Na een langdurige ziekte is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden de 34-jarige Olga de Haas, ja renlang een van de eerste danseressen van het Natio nale Ballet. Haar naam bereikte de laatste jaren de buitenwe reld niet meer, omdat haar lichaam als gevolg van een slopende ziekte dienst be gon te weigeren. Op haar zestiende jaar ver scheen haar naam voor het eerst op de programma's. Zij ontwikkelde zich als een ambitieuse danseres, wie slechts één doel voor ogen stond: prima balleri na te worden. In deze rol heeft zij tien jaar het beste van haar krachten gege ven. Toen kondigde zich de ziekte aan die haar lang zaam naar het einde van haar leven voerde. Beo Japie nummer 1 in vogel-top-10 DORDRECHT (ANP) - Met een imitatie van zingende Willempie heeft de Sumatra beo Japie uit Ridderkerk de eerste plaats bereikt in de vogel-top tien. Deze hitparade wordt vier maal per jaar samengesteld door het vogel blad „Imitator". Volgens het blad heeft Japie de beo Koko („Hup Holland Hup") verdron gen van de eerste p „Imitator" heeft de tweede plaats gegund aan de Amazo ne-papegaai Lorreke uit Dordrecht die het lied zingt „He Feyenoorder". De derde plaats is voor de grijze rood staart-papegaai Polly uit Eindhoven met „Oh ik word niet goed". In de top-tien is ditmaal ook de kraai Gerrit doorgedron gen. Volgens eigenaar Ed van der Wal uit Dordrecht staat Gerrit wehswaar op de zesde plaats, maar voor een kraai is dat niet gek. Gerrit heeft praten en zingen geleerd op de vogeltjesmarkt in Antwer pen, waar hij een tijdlang gehuisvest was tussen beo's. Van der Wal vermoedt dat de kraai daar de praatkunst heeft afgekeken. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. NOTEER m i v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam adres woonplaats

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1