Moordpartij na vliegramp Boeren gijzelen bestuur melkfabriek Vakbeweging fel tegen koers naar herstel" „Regelrechte executie" Universitaire bouwplannen afremmen ,Politie" berooft bejaarde Noordwijkse WRAK RHODESISCH VLIEGTUIG GEVONDEN PvdA WD samen in Leids college HARDE CONFRONTATIE DREIGT MET WERKGEVERS Gelukkig! Ceidóe 0ouAcmt Kort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - (Abonnementen: ikwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 5 september 1978, 68e jaargang na 21187 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ik, Claudius Laatste aflevering van „Ik, Claudius" op Ned. II om 22.15 uur. Om 20.27 uur muzikaal programma „Een camera ver telt" en om 21.30 uur Aktua-tv over besprekingen in Camp Ned. I om 19.20 uur „Firato '78" over ziekenomroepen. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Maximum temperaturen ongeveer 17 gra- Zon op 06.59, onder 20.17. Hoogwater 06.04, 18.25. Laag- water 02.04,14.15. Spinks-Ali rechtstreeks op televisie HILVERSUM De AVRO-televisie titelverdediger Leon Spinks en uitdager zendt in de nacht van vrijdag 15 op Mohammed Ali. zaterdag 16 september van 03.55 tot Wie deze confrontatie niet direct kan 05.00 uur via Ned. I een rechtstreekse volgen kan zaterdag 16 september een reportage uit van het gevecht om de samenvattende herhaling zien in wereldtitel zwaargewicht boksen tussen AVRO's Sportpanorama op Ned. II van 23.00 tot 23.20 uur. Noordwijk Een Amster damse dame van 73 jaar is gisteren in Noordwijk het slachtoffer geworden van een brutale overval. Daar bij raakte zij kostbare sie raden kwijt tot een bedrag van zeker 125.00 gulden. De vrouw, die enige tijd in Noordwijk vakantie had ge houden en gisteren naar huis terugkeerde, werd on derweg aangehouden door enige inzittende van een au to. Een van hen stak een bordje naar buiten waarop stond: „stop, politie". De vrouw stopte en werd toen door een van de inzitten den, die volgens haar ge kleed was in een pak, dat op dat van een politieman leek bedreigd. Hij probeer de daarbij haar handtas te grijpen. Verdere dreigpo- gingen mislukten door het hevig geblaf van het hondje van de vrouw. De man ver dween toen, maar de vrouw miste later een juwelenkist je met inhoud, dat op de achterbank gestaan had. SALISBURY (Reuter-AP) Tien inzittenden van het verongelukte Rhodesische vliegtuig zijn door guerrillastrijders vermoord. Dit hebben de militaire autoriteiten van Rhodesië en de overlevenden van vliegramp en schietpartij ver klaard. Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat het verongelukte vliegtuig door guerrillastrijders be schoten is toen het nog in de lucht was. Het vliegtuig, een voermotorige Vis count vervoerde 52 inzittenden en vier bemanningsleden. Nadat het zondag van de radarschermen in de verkeerstoren van Salisbury was verdwenen en de gezagvoerder had gemeld dat twee motoren waren uitgevallen, werd een speuractie op touw gezet. Zestien uur later ont dekte men het wrak in een aan Zambia grenzend vrijwel ontoegan kelijk gebied, dat bevolkt wordt door wilde dieren en veelvuldig wordt bezocht door guerrillastrij ders. Volgens de militaire autoriteiten overleefden achttien mensen de ramp, al dan niet gewond. Tien van hen werden, volgens de acht reste rende overlevenden, die inmiddels naar Salisbury zijn overgebracht, door negen guerrillastrijders neer- gemaaid. De negen guerrilla's zouden eerst tegen de gewonden hebben gezegd, dat zij water en voedsel zouden geven. Zij droegen de niet-gewon- den op, de gewonden te dragen. Daarna openden zij het vuur. Tien mensen werden gedood, namelijk twee meisjes van vier en elf jaar, zeven vrouwen en een man. Vijf overlevenden waren al vóór de guerrillastrijders aanwezig waren, op zoek gegaan naar hulp. De drie, die de schietpartij overleefd had den, slaagden er in om in de inval lende duisternis te ontsnappen. Vol gens hen zouden de guerrilla's ge zegd hebben: „Jullie hebben ons land genomen. Wij zullen jullie alle maal doden." (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Op het allerlaatste nip pertje heeft Leiden vanochtend vroeg toch nog een nieuw college gekregen. PvdA en WD zijn het uit eindelijk helemaal eens geworden over een verdeling 4-2 van de wet houders, waarbij voor de PvdA alle zittende wethouders (met uitzonder ing van Van Aken) terugkeren. Van Aken wordt opgevolgd door me vrouw mr. Fase (VVD) en Ooster man (D'66) moet zijn bureau ontrui men ten behoeve van drs. P. H. Schoute (WD). D'66 is gisteravond van de onderhan delingstafel weggelopen nadat was gebleken dat noch PvdA noch WD I bereid waren een wethouderszetel voor de democraten af te staan. In een uiterst verbitterde reactie (waar- j over elders in deze krant meer) kon- I digde D'66 aan nu oppositie te gaan voeren tegen het rode college met een blauwe, liberale rand. j (Zie verder Pagina 3) Watertanden Voor watersportliefhebbers is een blik op de Tweede Binnenhaven in Scheveningen om van te watertanden. Deze „Hiswa te water 78". voor het eerst gehouden en te bezichtigen tot en met zondag 10 september, biedt de liefhebber, maar ook de bewonderaar van fraaie jachten heel wat boeiends, zoals jachten van 6000 gulden, maar ook van meer dan 500.000 gulden. Jachten dus. die men wel eens tegenkomt in havens als die van Monaco, Nice, Cannes, Elba enz. Maar van morgen af tot en met 10 september dus ook in Scheveningen. De zes gegijzelde bestuurs- en personeelsleden van de melkfabriek in de kantine van het bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) HOOGEVEEN Ongeveer tachtig boze melkveehouders uit Hoogeveen en Zuidwolde hebben van gistermiddag half twee tot gisteravond elf uur vier bestuursleden en twee personeelsle den van de zuivelfabriek van de Drents-Overijsselse Combinatie (DOC) in Hoogeveen gegijzeld in de kantine van het bedrijf. Hoewel de gegijzelden de kantine niet mochten verlaten, slechts onder geleide van een boer naar het toilet mochten en een van de bestuurders die zijn vee wilde gaan verzorgen door de boeren hardhandig binnen werd gehouden, vindt aktieleider H. ten Heuvel dat er van gijzeling geen sprake is geweest. Volgens hem zouden de bestuursleden ook geen aanklacht wegens vrijheidsbe roving indienen. De boeren waren massaal naar de fabriek getrokken om hun lidmaatschap op te zeggen van de coöperatie omdat ze niet wensen over te schakelen van melkbussen op melktanks. Het bestuur weigerde echter de lidmaatschapskaarten terug te geven, omdat het massale uittreden volgens de statuten aan de orde moet komen op een ledenvergadering. Na tussenkomst van de commissaris van politie mocht een delegatie van de gegijzelden op het raadhuis met de burgemees ter gaan praten, echter onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat men na het gesprek weer in gijzeling zou gaan. Aan de gijzeling kwam een einde, toen men het op het raadhuis eens werd over het aanspannen van een kort geding door de aktiegroep tegen het bestuur over de rechtmatigheid van beëindi ging van het lidmaatschap van de DOC. In afwachting van de rechtelijke uitspraak blijven de boeren melk leveren aan de DOC. (Yan onze sociaal-economische redactie) te bezuinigen, volledig afgewezen. Inleen Werkgeversvoorzitter mr. C. van Veen eerste reactie laten zowel CNV als FNV heeft na het verschijnen van het extra uitkomen, dat dit voorstel een aanval is bezuinigingsplan van de gezamenlijke DEN HAAG De vakbeweging heeft op het welzijn en dat het geen enkele werkgevers inderdaad geen verzekering gisteren het werkgeversplan „Koers naar garantie biedt voor verbetering van de kunnen geven, dat verdergaande bezuini- herstel" dat van de regering vraagt nog economische situatie en dus de werkgele- gingen de werkloosheid sterker kan terug eens extra twee tot vijf miljard gulden genheid. dringen. De Federatie Nederlandse Vakbeweging Het Christelijk Nationaal Vakverbond Intussen heeft de werkgeversvoorzitter heeft al gedreigd met „een spijkerharde (CVN) noemde het rapport „Koers naar Van Veen gedreigd, dat wanneer de rege- confrontatie" tussen werkgevers en vakbe- herstel" een kil financieel-economisch ver- ring niet overgaat tot een rigoureuze las- weging, wanneer de ondernemers hun haal. „De werkgevers denken nog steeds, tenverlaging de ondernemers genoodzaakt voorstel handhaven. „De FNV zal deze dat de inviduele ondernemer de problemen worden tot loonsverlaging om de arbeids- confrontatie niet uit de weg gaan", aldus op eigen houtje aan kan", aldus CNV-voor- kosten te kunnen beperken, de FNV. zitter Van der Meulen gisteravond. RATTEN die vooral het gedrag van de muskusrat in de gaten moeten, houden om het aantal weer onder controle te krijgen. Staatssecretaris bij eerste paal Witte Singel/Doelenproject LEIDEN - Staatssecretaris K. de Jong (onderwijs en weten schappen) wil een bouwplan ADVERTENTIE Zeil-en motorjachtenvamfómeter. la» 6 t/»i io september van 12 lot ig uur. 2e Binnenhaven SCHEVENINGEN. opstellen voor het wetenschap pelijk onderwijsl Hij wil daar in vastleggen welke bouwplan nen er bestaan er welke en voorrang moeten krijgen. Zo'n „investeringsplan" moet er ka men, omdat de financiële bouwwensen van universitei ten en hogescholen de midde len van het rijk te boven gaan, zo zei de staatssecretaris giste ren in Leiden. Hij sloeg daar de eerste paal voor het Witte Singel-Doelen- project in de Leidse binnen stad. Er zullen twee complexen worden gebouwd: een voor de faculteit Letteren van de uni versiteit en een tweede voor de Universiteitsbibliotheek. Bij zijn „investeringsplan" denkt staatssecretaris de Jong, aan een regeling zoals die be staat voor de scholenbouw voor het voortgezet onderwijs. Bij de bepaling van urgenties zal het niet alleen gaan om de prioriteiten binnen een instel ling, maar ook die tussen de verschillende instituten, aldus de Staatssecretaris. De verbouwing is klaar. Vanaf 4 september zijn wij weer open met een gemoderniseerde keuken, zodat wij U dus nog meer kunnen bieden Graag tot ziens in PIZZERIA COSTA-SMERALDA Stationsweg 22 - Leiden - Tel. 122454 Schietpartij Rotterdam: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Een regel rechte executie". Woorden van de Rotterdamse recherche commissaris J. Blaauw, naar aanleiding van de schietpartij gistermorgen op het Kruis plein in de Maasstad, waarbij de 42-jarige Turk Mehmet Ali Yigit werd gedood. Onderzoek heeft uitgewezen dat het slachtoffer familie is van een van de twee Turken die vorig jaar bij een schietpar tij om het leven kwamen. De schutter van gisteren is waar schijnlijk een familielid van de andere Turk die daarbij werd gedood. Mehmet Ali Yigit werd toen gewond en keerde voor herstel naar zijn vaderland te rug. Pas enkele dagen geleden was hij weer naar Nederland gekomen. Yigit reed als passagier mee in een bestelwagen, die gistermor gen om half negen door een andere auto werd klemgere den. De bestuurder van deze wagen stapte uit, opende het portier van de bestelauto en vuurde tien schoten af op Meh met Ali, die op slag gedood werd. De auto van de moordenaar werd kort nadien teruggevon den in een straat bij de Lijn baan. De identiteit van de schutter is bekend, maar de man is tot op heden spoorloos. Prins Bernhard bezoekt Lakenhal LEIDEN - Prins Bernhard be zoekt morgen de tentoonstel ling van Nederlandse wapens in het museum De Lakenhal in Leiden. In het museum worden momenteel wapens gëexpo- seerd uit de 17e en 18e eeuw. Het bezoek begint om elf uyr. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje. nietwaarl als meuw kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1