Ëmém (Sou/unit ering moet 2 tot 5 miljard extra bezuinigen Begin wil niets liever dan vrede99 Martinair stopt Amerika- vluchten Miljoenen schade door krachtige aardbeving in Zuid-Duitsland Vliegtuig vermist in Rhodesië Twee mensen met messteken gedood Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Maandag 4 september 1978, 68e jaargang no. 21136 James Stewart „Je kunt 't toch niet meene men", film van regisseur Frank Capra met Jean Arthur en Ja mes Stewart op Ned. II om 20.27 uur. Om 22.30 uur Brand punt over tekort woningwetwo ningen. Ned. I om 19.00 uur de kome die „Les Gaspards" en om 21.55 uur „Firato-live" met Pa- co de Lucia. Wolkenvelden ook nu en dan zon Wolkenvelden ook nu en dai zon en op de meeste plaatsei droog. Zwakke tot matige winc uit westelijk richtingen. Maxi mum temperaturen ongeveer 1' graden. Zon op 06.57, onder 20.19. Hoog water 05.34 en 17.55. Laag water 01.30 en 13.41. 1 DRINGEND ADVIES WERKGEVERS (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Nederlandse werkgeversorgani saties vinden dat de in de ombuigingsnota van de regering Bestek'81 voorziene bezuinigingen onvol doende zijn. Zij zijn van mening dat een extra ombuiging van circa twee a vijf miljard nodig zal zijn. Dit staat in een vanmiddag verschenen com mentaar van de Raad van bestuur in arbeidszaken op Bestek'81. In deze raad werken de werkgeversor ganisaties ook die in middenstand en landbouw „Uit de berekeningen van de regering blijkt al dat ook met een ombuiging van 10 miljard en een nullijn voor de werknemers de bedrijven niet voldoende lucht zullen krijgen om te doen wat iedereen vindt dat zij moeten doen, namelijk zorgen voor meer bestaanszekerheid en meer werk. Met andere woor den: de regering haalt op deze manier haar eigen doelstelling niet. Dan is het van tweeën éen: of de overheid moet harder op de rem trappen óf de koopkracht van de werknemers krijgt een deuk," aldus de werkgevers. „Als we die koopkracht willen handhaven en toch ook de bedrijven voldoende lucht willen geven zal de regering in de komende jaren nog enkele miljar den extra moeten ombuigen. Hoeveel precies, dat hangt af van de mate waarin de overheid zich voor volgend jaar verder in de schulden wil steken, het z.g. financieringstekort. Dat weten we pas als de Miljoenennota verschijnt. Op dit moment lijkt een bedrag van tussen de 2 en de 5 miljard gulden de meest nauwkeurige - of liever: de minst onnauwkeu rige - schatting." De werkgeversorganisaties zijn van mening dat het hele plan van de regering is gebouwd op een aantal erg onzekere verwachtingen. De belangrijkste daar van is de ontwikkeling van de wereldhandel, waar van de Nederlandse economie sterk afhankelijk is. Als de wereldhandel ook maar 1 procent minder groeit dan de regering nu aanneemt - en de afwijking zal eerder naar beneden dan naar boven zijn - gaat het mis. Dan klopt er van de rekensommen over de vermindering van de werkloosheid en andere belang rijke doelstellingen niet veel meer. „Wij vinden dan ook dat de regering een noodrem moet inbouwen voor het geval dat de zaken fout gaan. De regering zou dit kunnen doen door jaarlijks een bedrag van bijv. 1 miljard gulden „op de plank" te leggen." Zie verder pagina 5 SALISBURY (Rtr) De Rho- desische Iuchtaartmaatschap- pij Air Rhodesia heeft bekend gemaakt dat een van haar toe stellen van het type Viscount wordt vermist. De piloot heeft een noodsignaal uitgezonden, waaruit kon worden opge maakt dat beide stuurboord motoren waren uitgevallen. Aan boord van het vliegtuig bevinden zich 52 passsagiers en 4 bemanningsleden. Na het noodsignaal van zon dagmiddag is niets meer van het toestel gehoord. De Vis count was toen op een binnen landse vlucht bij de noord grens van Rhodesië met Zam bia. Hij was tien minuten voor het noodsignaal opgestegen in Kariba in het noordwesten van Rhodesië en had Salisbury als bestemming. De passagiers hadden vakantie gevierd. Dodelijke val Helmond (ANP) - De vijfjarige Cor Ruijs uit Helmond is zater dag om het leven gekomen toen hij van de balustrade van de ouderlijke flat op de derde verdieping viel. De kleuter speelde met vriendjes op de galerij, maar kon - nadat hij op de balustrade was terechtgeko men - zijn evenwicht niet bewa ren en viel daardoor achter over. Het kind was op slag dood. Vier ton gestolen Rotterdam (ANP) - Een 46-jari- ge Nederlandse cineast heeft bij de Rotterdamse politie aan gifte gedaan van diefstal van zijn diplomatenkoffertje met 400.000 gulden er in. De cineast van wie de politie de identiteit" niet bekend wil maken, logeer de in het Rotterdamse Hilton Hotel, hij had de koffer even onbeheerd bij de receptie laten staan. In de koffer zaten behal ve het geld ook vliegtickets en filmcontracten. Schade in een van de straten van het Duitse staatje Albstadt-Onstmet- tingen in de Zwabische Alpen, waar het epicentrum van de aardbeving gelegen was. STUTTGART (Reuter-UPI- AP) De bij de toeristen veelgeliefde Zuidduitse deel staten, Baden-Württemberg en Beieren, zijn in de vroege och- tepd van gisteren getroffen ge weest door een krachtige aard beving, die dan weliswaar geen doden heeft veroorzaakt, maar wel vijftien gewonden en een aanzienlijke schade van miljoenen marken. Het epicen trum van de beving, die de kracht van 5-6 op de schaal Richter had, was gelegen in de Zwabische Alpen. De materiële schade is vooral groot in de omgeving van He- chingen en Balingen, ten zuid en van Stuttgart Daar en ook elders stortten schoorstenen van de daken, zodat geparkeer de auto's vernield werden. Van sommige huizen bezweken de binnenmuren en vielen er grote brokstukken van de gevels. De loop van kanalen en riolerin gen raakte ernstig verstoord. Zwaar beschadigd is ook de oude familieburcht van de Ho- henzollerens bij Hechingen, die jaarlijks zo'n meer dan een half miljoen bezoekers trekt. Torens zijn gescheurd en alle vertrekken hebben schade op gelopen. Het kruisgewelf van de kapel is volledig ontwricht. De beving had om ongeveer zeven uur des ochtends plaats. Mensen renden, hevig ge schrokken, in nachtkleding de straat op. De aardbeving is ook gevoeld in Mannheim, Mun- chen en in de Franse Elzas. In het gebied van de Zwabische Alpen zijn wel meer schokken geregistreerd, namelijk in 1911, 1943,1969 en 1970. Auto botst tegen lantarenpaal ALPHEN AAN DEN RIJN Een 22-jarige automobilist uit Ter Aar,, die te diep in het glaasje had gekeken, heeft vannacht zijn auto nabij de kruising van de Nieuwkoopse- weg en Dorpstraat tegen een lantarenpaal tot stilstand ge bracht. De auto raakt hierbij total-loss. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De man schrok van een stil staande auto toen hij de krui sing naderde. Hij maakte hier door een verkeerde manoeuvre met zijn stuur en kwam 30 meter verder op de verkeerde kant van de weg tegen de paal tot stilstand. Auto's geramd op Noordeinde LEIDEN Een 64-jarige gen werden zwaar beschadigd. Leidse automobilist heeft gis- De automobilist zou met een termiddag op het Leidse veel te hoge snelheid hebben Noordeinde enkele geparkeer- gereden. Persoonlijke ongeval- de auto's geramd. Zes voertui- len deden zich niet voor. Auto schept bejaarde LEIDEN Een 70-jarige Lei- denaar is zaterdagmiddag bij het oversteken van de Haagse Schouwweg door een auto, be stuurd door een 26-jarige ge schept. De bejaarde werd met ernstig inwendig letsel opgeno men in het Academisch Zie kenhuis. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT/BREDA - Twee mensen zijn dit weekeinde door messteken om het leven gebracht. In Dordrecht stak de 28-jarige Gerard Z. zaterdagavond zijn 25-jarige vriendin H. de Ruiter, met wie hij ruim een jaar samenwoonde, neer na een ruzie over al dan niet roekeloos rijden. De ruzie was in de binnenstad ontstaan en werd thuis voortgezet. Toen de vrouw zei dat ze er met haar twee kinderen (6 en 4 jaar) vandoor zou gaan, diende Z. haar in de slaapkamer een groot aantal messteken toe en verliet daarop de woning. De vrouw overleed kort daarop. De dader meldde zich zondagmor gen bij de politie in Hilversum, waar zijn ouders wonen. Een illegaal in ons land verblijvende 19-jarige Turk bracht zondagmorgen de 24-jarige Bredanaar A. Lips in zijn woning een aantal dodelijke messteken toe. Motief zou een verbroken verhouding met de vrouw van het slachtoffer zijn. De Turk meldde zich 's morgens om vijf uur bij de woning van het echtpaar. Toen men hem niet binnen liet, sloeg hij een ruit in, klom vervolgens naar binnen en drong de slaapkamer binnen, waar hij het slachtoffer met een mes te lijf ging. Lips vluchtte de woning uit, maar werd op straat nog een aantal malen door de hem achtervolgende Turk gestoken. Korte tijd later overleed hij in een ziekenhuis. De dader kon een uur later worden aangehouden. Menachem Begin WASHINGTON/JERUZALEM (UPI/Rtr) - „Met een maximum aan goede wil" is premier Begin van Israël dit weekeinde in Washington aangekomen om in Camp David in conferentie te gaan met president Sadat van Egypte en president Carter van de Verenigde Staten. Bij zijn aankomst in New York verklaarde de israëlische premier dat hij „niets liever op aarde wil dan vrede" en dat hij het aanzien van president Carter hoog wil houden. „Om wille van de vrede, om wille van ons volk, om wille van Egypte, zullen wij al het mogelijke doen de onderhandelingen voor de vestiging van vrede voort te zetten en een einde te maken aan alle oorlogen in ons deel van de wereld," aldus Begin. Gouverneur Carey van New York vroeg' als katholiek op de dag van de ambtsaanvaar ding van paus Johannes Paulus de christelijke gemeenschap „zich aan te sluiten bij onze joodse broeders". Kort voor Begins vertrek had een menigte van ongeveer 70.000 aanhangers van de beweging „vrede nu" ervoof gepleit dat Begin morgen in Camp David concessies doet. Zij droegen bor den met opschriften als „beter een stuk vrede dan een stuk land". Israël heeft gisteren officieel geprotesteerd te gen de uitlatingen van de Oostenrijkse kanselier Kreisky, die zaterdag in een interview met een verslaggever van Trouw premier Begin een „politieke kruidenier" had genoemd en had gesproken van een „fascistische mentaliteit" in Israël. Begin reageerde met „grote minachting" voor Kreisky. Oppositieleider Peres van Israël die in Oostenrijk gesprekken heeft gevoer met president Sadat, kritiseerde Kreisky scherp, en de Oostenrijkse pers veronderstelde dat Kreisky zijn bemiddelingsrol in het Midden-Oosten ken nelijk als beëindigd beschouwt ADVERTENTIE seHOutm- mesw&W IVLGS8CNMBBSVBB I6ÈKESS Wegens miljoenenverlies (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Een verlies, alleen de afgelopen zomer al, van zeven miljoen gulden op het transatlantisch chartervervoer heeft Martinair tot het besluit gebracht onmiddellijk te stoppen met zijn vluchten op Amerika. Directeur Martin Schroder gaat morgen persoonlijk naar de Verenigde Staten en Canada om daar de reisorganisaties die zaken met hem doen (met name veel vertegenwoordigers van emigranten) op de hoogte te stellen. Het is nog onzeker of de maatschappij volgend jaar zal terugkeren op de transatlantische markt die bomvol is vanwege de grootste concurrentieslag uit de geschiedenis van de luchtvaart die er woedde. Men fluistert al over sluiting van het eigen kantoor in New York. Bestaande verplichtingen worden overgenomen door twee Scan dinavische vliegbedrijven. Nu chartervluchten op Amerika niet meer lonend zijn door de ware uitverkoop van tickets, schakelt Martinair (twintig jaar geleden begonnen als pionier op de transatlantische charter- markt) over op andere activiteiten vooral gericht op de verhuur van zijn vloot en personeel aan andere vüegbedrijven, iets dat ook in het verleden vaak gebeurde. De DC-10 luchtbussen verdwijnen naar het Verre Oosten om Mekka-pelgrims te vervoeren of wel springen bij waar de KLM krap in zijn materieel zit. Consequenties voor de werkgelegenheid bfnnen het bedrijf worden voorlopig niet verwacht. De competitie be taald voetbal is nauwelijks begon nen of er moet he laas al weer van ongeregeldheden en vlegelachtig op treden rondom het veld melding wor den gemaakt. Bij FC Den Haag was het ook in het veld onprettig in het duel met Feye- noord. De grootste onruststokers be vonden zich even wel op de grote tribune. Scheidsrechter Weerink moest de wedstrijd zelfs onderbreken en aanvoerder Lex Schoen maker opdragen het publiek tot kalmte te manen (foto).- Zo is voetbal, en het bekijken ervan, geen aardigheid noch „passieve recreatie" meer. In Alkmaar ook al heibel op de tribunes, waarvandaan met stenen werd gegooid naar de doelman van Vitesse, Ben Nijhuis, die met een forse buil op zijn achterhoofd het veld verliet omdat een teleurgestelde supporter van AZ zijn woede op hem koelde en een steen wierp. De supporters van AZ waren toch al geprikkeld omdat zij door het bestuur uit hun home zijn gezet. Geld (van de Molenaars) maakt niet gelukkig. Hague City wil gesprek (Van onze verslaggever) DEN HAAG Het bestuur van de supportersclub van FC Den Haag, Hague City, heeft een gesprek aange vraagd met de leiding van de betaalde Zuiderparkvereni- ging. Hague City heeft de afgelopen jaren getracht uitwassen van de aanhang van FC Den Haag in te dammen, maar afgelopen zaterdagavond was het tijdens de wedstrijd FC Den HaagFeyenoord opnieuw raak. Het bestuur van Hague City is van mening dat de moeilijkheden voor een groot deel het gevolg waren van ontactisch optreden van enige leden van de mobiele eenheid van de Haagse politie. Hague City wil nu een ontmoeting met het bestuur van FC Den Haag om te trachten eerder door de supporters club op tafel gelegde voorstellen om eventuele problemen tot een minimum te beperken uitgevoerd te krijgen. „Als er geen gesprek, het liefst met een gunstig verloop voor Hague City. plaatsvindt, ontstaan bij de volgende thuiswed strijd van FC Den Haag (tegen Roda JC. zaterdagavond; red.) erg grote moeilijkheden", aldus een bestuurslid van Hague City. Minister Havelange NICE De president van de FIFA, de Braziliaan Joao Havelange, vertoefde in Nice waar hij de opzienbarende mededeling deed dat hij in zijn land minister van sportzaken zal worden. Hij is al vier jaar president van de wereldvoetbalorganisatie en zal dat ambt nog vier jaar bekleden. „Maar mijn ministerschap zal de belangen van de FIFA niet in de weg staan", riep Havelange uit Bordincident PRAAG De fraaie slogan die met grote letters op de tribunes was geschilderd, „door de sport naar vrede en vriendschap", werd doorkruist door de openings- en sluitingsceremonie. Bij beide evenementen liet West-Duits- land verstek gaan. Dit land was mfct de in ternationale atletie- korganisatie overeen gekomen dat er een bord aan de delegatie vooraf zou gaan met „Duitsland". De Tsje- chische organisatoren waren het daarmee eens. Toen bleek dat bij de openingscere monie F.R. Germany op het bord stond, vertrok de Westduitse delegatie uit de stoet. Toen bij de sluitings ceremonie hetzelfde bord verscheen, ble ven de Westduitsers consequent weer weg. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale terwijl hel langzamerhand tijd wordt om gele en rode kaarten aisnog aan het publiek uit te delen. gebracht. fw

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1