IZ Rondleidingen door CC WS-bedrijf steeds 5gestroomlijnd9 meer Oogst van graan veel hoger dan vorig jaar Produktschap-chef documentatie viert 40-jarig jubileum Glastuinbouwcentrum Oost-Groningen mist nog teveel „interne kracht" Grootse expositie van dahlia's op „Flevohof" GOEDKOOP EN VERSTANDIG SNOEPEN NADERÈN TULPENTELERS KRITIEKE GRENS? LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURAN- MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 PAGINA 11 HONSELERSDIJK Het be- zoekseizoen aan de Honselers- dijkse CCWS zit er bijna weer op. Een seizoen dat toch wel wat afweek van dat in de voorgaande jaren. Dat was niet alleen een gevolg van de grootste show die in maart van heinde en ver de bezoe kers bracht, maar ook de enorme uitbreiding van de ge bouwen is niet zonder invloed gebleven op de gang van za- Er moet heel wat meer wor den gelopen dan enkele jaren geleden en dat heeft bijvoor beeld al tot gevolg dat het aantal rondleidingen moest worden beperkt. Maar bijzon der ingenomen is de organisa tor van de rondleidingen, Cees van der Eijk met „zijn" nieu we dia-serie, die weliswaar nog niet helemaal compleet is, maar toch aan de Nederlandse CCWS'bezoekers een nog kleuriger beeld geeft van de gang van zaken. De Westland- se tuinbouw, inbegrepen de CCWS, heeft dezer dagen een stichting gevormd ten behoeve van de presentatie van het Westland, in moderner Neder lands gezegd: „promotion". Daarmee was in feite Cees van der Eijk al sinds 1958 bezig wat betreft de Westland- se bloementeelt, ook al was het in die tijd nog maar zijn „bij-baantje". Hij had in die tijd nog allerlei andere bezig heden binnen de CCWS, waar hij de man is met het grootste aantal dienstjaren. Maar geleidelijk aan nam de bekendheid tan het Westland als bloementuin toe en daar mee ook de belangstelling voor een bezoek aan de vei ling. Het bestuur van de CCWS zag al vroeg de betekenis in van de presentatie en zonder nu direct de bezoeken te propa geren, trok ieder jaar en uite raard bijzonder in de vakan- tietijd, de bloemenveiling meer bezoekers. Aanvankelijk kon nog worden toegestaan dat wat schaarse gasten zo'n beetje op eigen houtje door het gebouw dwaalden maar daar moest al gauw een regeling voor wor den getroffen, ook vanwege gevaren en hinder bij het vei len. Zo werd Cees ingeschakeld om dat allemaal te regelen. Begonnen werd met drie rond leidingen per veilingdag maar al klinkt het als een tegenstel ling, dat aantal moest gelijde- lijk worden ingekrompen en is nu zelfs beperkt tot één rond leiding per dag. Pieper. Daar zijn allerlei hulpmidde len bij gekomen, die de gang van zaken vereenvoudigen. Niet alleen de „pieper", de „minifoon", waardoor Cees op eenvoudige wijze altijd en overal is te bereiken speelt een rol, want door middel van een geluidsapparaat, kan hij de soms grote groepen van bezoe kers zonder teveel inspanning en duidelijke uitleg geven over wat er op verschillende plaat sen gebeurt. Men zou kunnen zeggen dat de rondleidingen meer „gestroomlijnd" zijn. En dan is er de nieuwe dia-se rie die dit seizoen in gebruik is genomen. De „oude" serie gaf meer in het bijzonder een overzicht van de soorten bloe men die er bestaan, de nieuwe serie vertelt in beeld en ook in gesproken woord voorna melijk over het veilingbedrijf. Er zijn 160 dia's vervaardigd door een bedrijf te Velp. De Nederlandse tekst is gereed, de Engelse en Franse volgen nog. Zo lang wordt dat nog mondeling gedaan, want sinds 1973 assisteert mevr. Bregje van der Heide en vorig jaar mevr. Gerda van den Bos bij het rondleidingswerk. In een bedrijf dat nu zo'n 24 hectare beslaat waarvan 14 ha. bebouwd, valt er heel wat te lopen! Maar ook te vertellen over de techniek van het vei len en de rond vijftig bloem soorten die er te zien zijn. Uiteraard hebben de veiling- klokken en manier van verko pen de grootste belangstelling, mede afhankelijk van de stelling van de bezoekers komstig uit vele landen. Wan met zoiets van iedere drie de vier bij de CCWS aang voerde bloemen voor d port bestemd, heeft het buiten land minstens zoveel betekenis voor de veiling als eigen land. Er komen dan ook veel Duil sers en Belgen naar Honse- lersdijk. Niet allemaal even grote belangstelling, elk geval houdt Cees het de scholieren betreft op ten minste de middelbare scholen, dus geen dagje uit voor de lagere scholen die zoals we dat vorige week nog mee maakte het „karretje-wip pen" op de rijdende wagens interessanter vonden met alle gevaren van dien. Wie er ook veel komen zijn Canadezen, die wel iets in de bloementeelt schijnen te zien. Speciale rondleidingen zijn er wel voor de eigen leden van de CCWS, maar dan wel met echtgenote, zodat ook zij eens kunnen zien en horen, hoe het er in de moderne bloemenveiling aan toe gaat. DEN HAAG Cijfers, ta bellen en grafieken. Ze ho ren er bij in het leven, al kan men zich een meer smakelijke literatuur voor stellen. Niettemin het is be langrijk materiaal, want geen enkel beleid kan ge voerd worden zonder be trouwbare cijfers. De con currentiekracht spreekt het marktaandeel van de te genspeler in een duidelijk cijfer zwart op wit staat. Een man die zich iedere dag door een cijferbrij heen werkt om de interes sante krenten aan zijn le zerspubliek voor te schote len is de heer G. Mulder, chef Documentatie bij het Produktschap voor Groe nen en Fruit. Grote waardering De heer Mulder startte zijn loopbaan veertig jaar gele den bij de toenmalige Ne derlandse Groenten- en Fruitcentrale. Hij begon als medewerker op de af deling „steun" aan tuin ders in verband met de doordraai. Twaalf en een half jaar geleden versche nen de eerste marktberich ten van zijn hand, beter bekend onder de naam „de-gele-krant". Deze pen- nevruchten van de heer Mulder worden gretig ge- plubliceerd in de vader landse vakpers. Ziet men een artikel met veel gege vens samengevat in weinig zinnen, danis de kans groot dat de auteur daar van de naam G. Mulder draagt. Hij bouwde in de loop der jaren de reputatie op van deskundige en be trouwbare informatiebron. De belangstelling die de heer Mulder tijdens de hem aangeboden jubileum receptie genoot, was dan ook groot. Alle geledingen in de branche teelt, han del en overheid toonden hun waardering voor de loods in de groente- en fruitcijferzee. Terecht, heeft men deze man die dagelijks achter de coulis sen werkt in de schijnwer pers geplaatst. .De jubilerende G. Mulder MINISTER VAN DER STEE Groningen De interne kracht van een tuinbouwgebied moet zodanig zijn, dat economisch verantwoorde ontwik kelingen mogelijk zijn. Dit laatste is duidelijk het geval in de grote glastuinbouwcentra, iets minder duidelijk in Emmen, maar (nog) niet in Oost-Groningen. Dit betekent niet, dat het de bedoeling is Oost-Groningen op te offeren aan Emmen. Dit antwoordt minister Van der Stee (landbouw en visserij) op vragen van de Tweede-Kamerleden De Hamer, Haas- Berger en Spieker. Plannen voor uitbreiding van de glas tuinbouw, waarvoor steun van de rijksoverheid wordt gevraagd, worden kritisch bekeken. De bewindsman staat een zeer voorzichtig beleid voor ten aanzien van ondersteuning van initiatieven, die uitbreiding beogen van de glastuinbouw in ons land. Juist om op lange termijn de werkgelegenheid in deze sector te kunnen handhaven, vindt hij dat de rentabiliteit van de bedrijfstak op een aanvaardbaar peil moet blijven. Sterke uitbreiding geeft zowel in de groente- als in de bloemensector gemakke lijk aanleiding tot al of niet tijdelijke overproduktie met alle gevolgen vandien. De infrastruktuur van het glastuin bouwgebied is van groot belang gebleken in verband met kosten-opbrengstverhoudingen, die in hoge mate bepalend zijn voor onze concurrentiepositie op de exportmarkten. De dahlia, waar het allemaal om gaat DAHLIA VERENIGING 60 JAAR HILLEGOM De Nederlandse Dahlia Vereniging bestaat 60 jaar, een feit dat wordt gevierd met een grootse binnen- en buitenshow op Flevohof. Gedurende een aantal weken, tot de nachtvorst spelbreker wordt, is de buitenshow voor het hoofdpaviljoen van Flevohof te zien. Op een oppervlak van 1500 m2 staan 150 soorten dahlia's (totaal zo'n 5.000 stuks), terwijl in de binnenshow, die op 15, 16 en 17 september wordt gehouden, zo'n 8.000 dahlia's worden verwerkt. Ook uit het buitenland zullen er fraaie arrangementen te zien zijn. De Wener Dr. Wirth bijvoorbeeld zal 50 m2 voor zijn rekening nemen, terwijl uit België een afvaardiging van de Koninklijke Belgische Dahlia Vereniging 100 m2 met dahlia's zal opsieren. Op vrijdag 15 september is de officiële opening van beide tentoonstellingen door de heer Heinz Welz, burgemeester van Bonn. Volgend jaar zal de Nederlandse Dahlia Vereniging, waar 150 dahlia-kwekers en exporteurs, maar ook 2.000 amateurs bij zijn aangesloten, namelijk een grootse prestatie verzor gen op de Bundesgartenschau in Bonn. Ook is West-Duits- land verreweg topland voor wat betreft de export van Nederlandse dahlia's. Tot 24 september kan door de bezoekers van Flevohof worden deelgenomen aan de verkiezing van de mooiste dahlia, de „Flevohofkoningin". Zeer fraaie prijzen zijn met deze verkiezing te verdienen. De viering van 60 jaar Nederlandse Dahlia Vereniging op Flevohof belooft een publiekstrekker van de eerste orde te worden. Zelden immers zijn zoveel soorten dahlia's op een zo fraaie manier bij elkaar te zien geweest. Er worden op het ogenblik flinke hoeveel heden appels op de veilingen aangevoerd. Voor de meeste rassen lag de aanvoer beduidend hoger als vorig jaar. De belang rijkste rassen die aan de veiling komen zijn James Grieve, Benoni, Mantet en de Tydeman. Als gevolg van deze grotere aanvoeren daalden de prijzen verder en kwamen gemiddeld aanmerkelijk lager te liggen dan vorig seizoen. Voor de James Grieve werd een gemiddelde prijs van 79 cent per kilo betaald (vorig jaar 1,91 gul den. De Tydeman, de duurste uit het sorti ment bracht 1,38 gulden per kilo op, de duurste uit het sortiment bracht 1,38 gul den per kilo op, de prijs bleef echter één gulden onder die van vorig seizoen, toen werd er 2,39 gulden betaald. Mantet pas seerde de klok voor 86 cent (vorige jaar 2,76 gulden), de Benoni bracht iets meer op namelijk. 92 cent (vorig jaar 2,16 gul den). De importappelen zijn op de groot handelsmarkt duidelijk duurder dan de appelen van eigen bodem. Zo werden er op de groothandelsmarkten in Amsterdam en Rotterdam voor de Franse golden Deli cious prijzen van 1,55 gulden per kilo betaald. Voor de Granny Smith uit Zuid- Afrika was dit 1,90 gulden per kilo. In de aanvoer van de verschillende rassen zal enige verschuiving optreden. Van de Ja mes Grieve worden nog ruime aanvoeren verwacht, het aanbod van Benoni zal wat afnemen, maar de aanvoer van Tydeman zal groter worden. Mantet zal nog in kleine hoeveelheden aangevoerd worden. Goud- reinette en de Cox zullen binnen kort ook op de markt verschijnen. Er is dus alle gelegenheid om eens verstandig te snoe pen, want het ziet er niet naar uit dat de prijzen veel zullen veranderen. Peren bij de peren was het vooral het ras Clapp's weinig verbetering in de situatie te komen. De paprikamarkt blijft gevoelig, want naast de aanhoudende stroom uit Italië wordt er voor de komende weken ook nog gerekend op concurrentie uit Griekenland. Afgelopen donderdag was de prijs van de groene paprika's het aanzien waard er werd gemiddeld 1.50 gulden per kilo be taald. Voor rood liep de prijs op naar 3 gulden per kilo. De prijs zal kwetsbaar In Japan is men blijven in verband met de aanvoer. Zodra de aanvoer gaat toenemen zullen de prij zen moeilijk weten stand te houden. Voor spruiten werd er op Veiling Delft-Wester- lee op donderdag 31 augustus 1,97 gulden per kilo betaald. Deze prijs lag flink boven het landelijk gemiddelde dat op 1,20 gul den ligt. erin vierkante meloenen te kweken Hoe dat gebeurt heeft de kweker niet willen zeggen. Favourite dat de boventoon voerde in het aanbod. De aanvoer was groter dan in 1977. Naast de Clapp's wordt het ras Pre- coce de Trévoux aangevoerd. De prijs voor de Précoce lag op 68 cent per kg. (vorig jaar 1,03 gulden) en voor de Clapp's op 92 cent (vorig jaar 1,20 gulden). De aanvoer van beide rassen zal geleidelijk kleiner worden, maar er zullen spoedig nieuwe rassen bij komen. Dit zullen de rassen Beurré Hardy en Triomphe zijn. De prij zen zullen onder druk blijven. G roe ntegew assen De tomatenprijs kwam de afgelopen week wat lager te liggen dan de twee eraan voorafgaande weken. Vorige week donder dag werd er voor de A-I-tomaten 99 cent per kilo betaald. Voor de komende week kan de prijs weer iets aantrekken omdat er een kleiner aanbod verwacht wordt. Komkommers werden de afgelopen week weer tegen doordraaiprijzen verkocht. De sortering 41/51 bracht slechts 24 cent per stuk op. Door grote aanvoeren lijkt er nog Eet Sla schijnt men aan de straatstenen niet kwijt te raken, want de prijs blijft nog steeds erbarmelijk laag met 12 cent per krop. De aanvoer lijkt wat af te nemen, wonderen worden hier beslist niet van verwacht. Voor bloemkool werden goede prijzen betaald, de „zessen" brachten 1,90 gulden per stuk op. ook de afgelopen week was de prijs van de andijvie laag, er werd 34 cent per kilo betaald. Voor dit gewas is er een kleine prijsstijging mogelijk om dat de aanvoer wat zal afnemen. Aubergi nes worden weer goed verkocht, de gemid delde prijs lag op 3,50 gulden per kilo. Naast de export naar West-Duitsland wor den er ook regelmatig partijen naar Enge land geëxporteerd, dit mag als een verheu gend feit gezien worden. Radijs moest wat inleveren van de prijsstijging van de afge lopen weken. De hoogste notering voor een bosje bedroeg 35 cent. Koolrabie bracht 40 cent op (per stuk), voor bleekselderij lag de gemiddelde prijs per stuk op 7 dubbel tjes. ZWAKKE BLOEMENMARKT GEEFT LAGERE PRIJZEN De laatste week van de maand augustus kenmerkte zich door een toenemende bloe- menaanvoer met als konsekwentie daar van dat de prijzen niet zo'n best beeld gaven! Want een groter aanvoer gaat vrij wel steeds ten koste van de prijs en daarop maakte afgelopen week geen uitzondering. Bij een totale aanvoer van 26.954.038 bos of stuks bedroeg het omzetcijfer 6.941.412,86 tegen een aanvoer van 24.188.425 in de laatste week van augustus vorig jaar een omzet van 7.813.725,60. Waarmee het beeld dus wel is getekend, ook al zijn er uiteraard wel verschillen te noteren in mee- en tegenvallers. In het algemeen kan worden geconstateerd dat de markt als geheel vrij zwak is en snel reageert. Bij het dalen van de temperatuur trokken de prijzen de laatste dagen van afgelopen week nog wel wat aan, maar voor sommige bloemsoorten moeten die toch te laag worden genoemd. Met de anjers zat het al niet zo best en ook de chrysanten bleven achter. De gerbera hal veerde in prijs tegenover vorig jaar en ook de lelies lieten het er bij zitten. Het betekent allemaal nog niet dat het een klaagzang is in de bloemen, maar het kon en moest beter zijn. Afgelopen week lever de een klein miljoen anjers op van onge veer de helft trossoorten. Als totaal kwa men er 26.507.821 bossen of stuks snijbloe men aan de CCWS, drie miljoen mèèr dan in dezelfde week van het vorig jaar. Het aanbod buitenlandse bloemen is zeer matig, 42.171 bos of stuks voor 12.792,60 tegen 110.838 voor 33.642,17 vorig jaar. Perkplanten houden langer vast dan vorig jaar het geval was. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van de laatste augustus-week van het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 23 (25); trosanjers 22 (26); anthurium 1,06 (1,06); snijgroen 16 (14); trosanjers jaar- rond 31 (35); idem geplozen 45 (62); tros normaal 88 (1,34); geplozen normaal 41 (54); fresia 11 (20); gerbera 27 (45); gladio len 9 (9); irissen 12 (34); leliekleken 46 (69); lelietak 28 (32); grote rozen 19 (24); kleine rozen 13 (18); sonia 15 (21); belinda 11 (15); red garnetie 24 (14). Vooral van de taklelies was er een stevig aanbod zoiets van 1 1/2 miljoen. Van fresia ging de aanvoer fors omhoog, ruim drie miljoen tegen ruim twee miljoen in dezelf de week vorig jaar. En dat gaat aan de prijzen niet onopgemerkt voorbij. Wel is opvallend dat de „topprijs precies even hoog lag als vorig jaar, namelijk 52 cent. Voor deze week wordt wel een langzaam toenemende aanvoer verwacht. Naar ver wachting zullen daarin ook de potplanten delen, die afgelopen week eveneens een toename te zien gaven tot 401.284 stuks voor totaal 673.313,02 tegen de 384.313 van vorig jaar voor 576.709,80. De prijzen van de potplanten bleven tot laatst van afgelopen week tamelijk stabiel. Intussen heeft de bouwerij aan de CCWS zich weer voortgezet ook wat de nieuwe tribune betreft, die aansluiting zal krijgen met de andere tribune, hetgeen voor de kooplieden dus teveel geloop zal sparen. Wie het raadt, die wéét hetEen gevleugeld woord, in het bloembollenvak. Daarmee wil men zeggen dat het aan voorspellingen nog nimmer heeft ontbro ken, maar dat het aantal profeten dat het bij het goede eind heeft, erg dun blijft gezaaid. Inderdaad is het bollenvak een branche, waarin de vakgenoten ieder jaar weer voor volkomen onverwachte mee- en tegenvallers worden geplaatst. Neem nu het verloop van de tulpenhandel. De afge lopen winter gingen de bollen in de voor verkopen tegen prima prijzen van de hand. En als gevolg daarvan - zo zei men - zouden er in het buitenland belangrijk minder tulpenbollen worden verkocht. Vol gens diezelfde theorie zouden de tulpen zich alleen dan op het hoge niveau kunnen handhaven, als de oogst aan de matige kant zou zijn. Zo niet, zo voorspelden de profeten vrolijk dan zou de kans bijzon der groot zijn dat de tulpenbollenmarkt met veel geraas door de fundamenten zak te. Toen men begon met het rooien waren er eerst geruchten als zou de oogst niet meevallen. Het gevolg was dat het prijspeil goed bleef, al begonnen Apeldoorn en Golden Apeldoorn al gauw wat uit de boot te vallen. Wat zien we nu? Apeldoorn en Golden Apeldoorn draaien zo waar nog aardig mee, maar andere tot dan toe veel gevraag de tulpen, zoals bijv. de dieprode Promi nence, ging zakken. Van twaalven van Prominence is in enkele maanden zeker 5,— per 100 afgegaan. Ook de fraaie Madame Lefeber - één felle, laaiende vlam - begon aan een afbrokkelingsperiode. ..Kleurtjes" De rest van het assortiment - vooral wat men noemt de „kleurtjes" - doet het nog steeds uitstekend. Witte tulpen zijn wel haast onbetaalbaar. Een cultivar als Mau reen brengt, als men beste kwaliteit aan te bieden heeft, bijkans veertig cent per stuk op en mooie partijen van White Triumphator komt men beneden 28,— ook niet aan het lijf. Zeer gevraagd blijven ook de dubbele tulpen en de parkieten, die prijzen noteren die tot nu toe alleen maar in de Fabeltjeskrant bestonden. En dat alles is bepaald niet een gevolg van de matige oogst, want die blijkt achteraf erg mee te vallen. Als we nagaan dat een groot deel van de tulpenoogst in de voor verkopen al een baas had gevonden en we zien nu de grote aanvoeren op de bloem bollenveilingen in Lisse, dan móéten er gewoon veel meer leverbare bollen uit de grond zijn gekomen, dan men aanvanke lijk verwachtte. De exporteurs die voor de inkoop van bepaalde tulpen hebben gezegd: „Als we dan toch hangen moeten, dan maar aan de laatste galg," behoeven nu helemaal niet te hangen. Door te wachten met de inkoop van de genoemde Prominence heb ben ze al 5,— per 100 verdiend. Sigaartje Over de gehele linie genomen, behoeven de tulpenproducenten echter niet op een sigaartje meer of minder te kijken. Het lijkt met de tulpen gewoon niet kapot te kunnen. Dat laatste is natuurlijk alleen maar schijn. Als we zeggen dat Apeldoorn nu leuk meedraait, dan betekent dat alleen maar dat het meevalt dat ze niet naar f 5,— per 100 geduikeld zijn. Maar er gaan vandaag ook nog heel wat partijen twaal ven van de hand voor 7,50 tot 8,— per 100 en dan moet U niet denken dat het dan voor de kwekers een vetpot is. Smaakmaker Apeldoorn is qua oppervlakte de grote smaakmaker in de tulpen. Er stond dit jaar van deze cultivar niet minder dan 1180 ha, terwijl de totale tulpenoppervlakte 5500 bunder bedroeg. Het areaal van Gol den Apeldoorn was dit jaar rond 500 ha. Twee cultivars uit één groep - die van de Darwinhybriden - beslaan dus samen 1680 ha. Als de groei van deze twee cultivars in het komende jaar doorzet in hetzelfde tempo van 1976 en 1977, dan is straks van iedere drie bollen die worden geplant één Apeldoorn. Op "jtjp Als men de gemiddelde bollenprijzen van de laatste jaren op een rijtje zet, dan valt onmiddellijk de vrijwel constant dalende lijn van Apeldoorn op. Was er aanvanke lijk sprake van een ontkoppeling - Apel doorn bleef goedkoop, terwijl de rest van het assortiment zeer gevraagd en duur bleef - nu blijkt dat diverse andere rode tulpen toch worden meegezogen. We noem den reeds Prominence en Madame Lefe ber, maar ook Cassini, Charles, Paul Rich ter, e.a. moeten een veer laten. Het is dus wel duidelijk dat de telers van Apeldoorn zich geen verder uitbreidingen meer kun nen permitteren. Of er het a.s. najaar minder plantgoed van deze tulp de grond in zal gaan, blijft een open vraag. De kans dat men deze cultivar opnieuw gaat uit breiden, zit er wel in. Het plantgoed van andere rassen is nl. pittig aan de prijs, terwijl men kleingoed van Apeldoorn on der de pet kan vangen. In eigen land Het bollenvak heeft ondanks alles de markt zelf in de hand. Er is voldoende /raag naar tulpen uit Holland en men wil ar een goede prijs voor betalen ook. Mits men maar zorgt dat het aanbod binnen edelijke perken blijft. Prikt men door het olafond heen, dan" kan men de bollen niet meer kwijt en is een moordende prijscon- aurrentie in het buitenland het gevolg. Uiteindelijk krijgt de kwekerij - die de Dverproduktie veroorzaakte - zelf de reke- ïing gepresenteerd. De kritieke grens is met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid angstig dicht genaderd. Dat kan haast niet anders. Gaat iet roer niet om. dan gooien de vaderland ;e kwekers hun vakmanschap voor de :oveelste keer te grabbel en verkopen ze lun produkten voor een schotel linzen- noes. En dan zult ge de klaagzangen ingetwijfeld weer ver buiten de bollen streek kunnen horen! DEN HAAG De Neder landse oogst van tarwe, gerst en haver is dit jaar heel wat groter dan verleden jaar, zo blijkt uit de voorlopige oog- straming van het centraal bu reau voor de statistiek. Er zal tien procent meer tarwe komen, namelijk 726,2 miljoen kilo. Per hectare wordt zesdui zend kilo geoogst, vijftien pro cent meer dan vorig jaar en dertien procent meer dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaren. Een areaalvermin dering met 5.350 hectare is daarmee ruimschoots goedge maakt. Een klein deel van de tar weoogst, 87,6 miljoen kilo, be staat uit wintertarwe. Hiervan is de produktie met 13 procent gestegen. De oppervlakte is iets groter geworden, maar de oogst per hectare, 4.700 kilo, ligt aanzienlijk beneden die van wintertarwe: 6.200 kilo. Van zomergerst wordt een oogst geraamd van 271,4 mil joen kilo, 15 procent meer dan vorig jaar. De oppervlakte nam met 4.650 hectare toe, de opbrengst per hectare met vijf procent tot 4.500 kilo, zeven procent meer dan het vijfjaar lijks gemiddelde. De haver oogst stijgt met 27 procent tot 119,6 miljoen kilo. De opper vlakte nam met 4.400 hectare toe, de hectare-opbrengst met vier procent tot 4.700 kilo, twee procent boven het vijf jaarlijks gemiddelde. De totale oppervlaktes tarwe, zomergerst en haver zijn dit jaar resp. 121.050, 59.950 en 25.200 hectare. Van sommige soorten erwtjes zullen er dit jaar heel wat meer het land inrollen dan vorig jaar. Er ko men 5,2 miljoen kilo kapucij ners en grauwe erwten, 26 procent meer dan verleden jaar, en 8,6 miljoen kilo groe ne erwten, 37 procent meer. De schokkers daarentegen De hectare-opbrengsten van al deze soorten zijn kleiner dan vorig jaar, al liggen ze bij groene erwten en kapucijners hoger dan resp. gelijk aan het vijfjaarlijks gemiddelde. De oppervlakte schokkers daalde, die van de andere soorten

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11