SPD-LID MOGELIJK IN SPIONAGE- COMPLOT 3 L 1 a Eind dit jaar zekerheid over fusie NVV/NKV SOWJET-UNIE EN SYRIE WIJZEN CAMP DAVID AF £cidoc0otmutt Levering uranium aan Brazilië bekrachtigd 'Don Albino, 'nhartelijk mens'zeggen ze in Canale d'Agordo Bondsdag heft onschendbaarheid op Smith: geen geheim akkoord met Nkomo CDA wil onderzoek in „Dorp" De keerzijde van een meevaller BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 PAGINA 7 Uwe Holtz. (Van onze correspondent) BONN Nog geen half uur, nadat de Westduit- se Bondsdag, onverwacht uit het zomerreces teruggeroepen, gisteren in een korte dramati sche zitting de parlementaire onschendbaar heid van een van haar leden eenstemmig had opgeheven, heeft het openbaar ministerie de buréauruimten van de SPD-Bondsdag-afgevaar- dige Uwe Holtz en ook diens woning op verden king van spionage doorzocht. Over het resul taat, van het onderzoek is nog niets bekend gemaakt, evenmin als over de onderzoekingen, die tegen zeven andere niet met name genoem de mensen zijn ingesteld. De gehele operatie draagt het etiket „geheim". Later op de dag werd ook het huis van de ouders van Holtz te Mettmann, op 15 km ten oosten van Diisseldorf in de deelstaat Noordrijn- la nij-Westfalen, doorzocht. Het was nog niet eerder voorgekomen dat de Bondsdag van reces werd teruggeroepen om de onschendbaarheid van een afgevaardigde op te heffen in verband met een spionagezaak. Het was de kortste vergadering die de Bondsdag ooit heeft gehouden, vier minuten. Volgens schattingen heeft de organisatie van de spoed- bijeenkomst de belastingbetalers ongeveer 100.000 mark gekost. Sinds 1949 is overigens van 397 afgevaardigden de onschendbaarheid opge heven, in de meeste gevallen in verband met inbreuken op de verkeersregels. Zoals bekend heeft de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA op basis van uitspraken van de overgelopen Roemeense staatssecretaris Pacepa de Westduitse autoriteiten er begin augustus van in kennis gesteld dat er in de onmiddellijke nabijheid van de SPD-partijtop of bij andere hoge instanties spionage zou worden bedreven. De kwestie kwam deze week voortijdig in de openbaarheid door publikaties in de conserva tieve Springer-pers. Daarin werd ook de naam genoemd van de persoonlijke referent van de SPD-secretaris Egon Bahr, de architekt van de Duitse Oost-politiek. Een regeringswoordvoerder noemde het gisteren „uitermate bedenkelijk", dat dergelijke voortij dige berichten een smet op bepaalde mensen •werpen zonder 'dat hun schuld bewezen is en sprak in dit verband van „opzettelijke indiscre ties". Ook een woedende fraktievoorzitter Her- bert Wehner liet zich in deze zin uit. Volgens hem gaat het er om, dat „bepaalde inlichtingen diensten, die verbindingen hebben met bepaalde lieden, die dit binnenlands politiek wensen uit te buiten, een geschiedenis opdissen, die een schokwerking heeft op de gemeenschap. Ik ben tegen een veroordeling van mensen op grond van Cl A-berichten, die hier in de Bondsrepu bliek dan ook nog „geparfumeerd" worden Wehner sprak voorts van een „pseudo-publicisti- sche campagne". Ook de thans onder verden king staande afgevaardigde Holtz, in de Bonds dag voorzitter van de commissie van ontwikke lingssamenwerking, ontkende wederom elke ac tiviteit als spion, en sprak van „campagne op grotere schaal". Hij vroeg zich af welk spelletje er gespeeld wordt. Waarnemers in Bonn wijzen er op dat de ge heimzinnige spionage-affaire niet ongelegen komt voor de CDU-CSU met het oog op de komende, belangrijke verkiezingen in de deel staten Hessen en Beieren, die beide in oktober plaatsvinden. De SPD heeft zich ook in deze uitgelaten en de christendemocraten er van beschuldigd de vredespolitiek van de sociaal-li beralen te willen doorkruisen. Utrecht (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging waarin NVV en NKV sinds 1976 zijn gefedereeerd gaat tijdens een driedaags congres in december bekijken hoe een nog verdergaande vorm van samenwerking een fusie gestalte kan krijgen. De 300 vertegenwoordigers van de aangesloten FNV-bonden buigen zich tijdens dat statutair congres in de RAI over een respl„utie van het FNV-federatiebestüur waarin de marsfoute naar een mogelijke fusie van de bij elkaar dik een miljoen leden tellende federatiepartners verder wordt uitgestippeld. Het federa tiebestuur wil blijkens die resolutie op het eerstvolgende statutair congres eind 1981 met voorstellen komen over al dan niet fuseren. In "dé congresstukken wordt formeel de mogelijkheid nog openge laten dat de FNV-top straks tot de conclusie komt dat er helemaal geen fusie inzit. Naar zich nu laat aanzien staat niets een volledig samengaan meer in de wpg. Nu het NKV in het verleden nogal huiverig voor een volledige fusie lijkt te zijn omgezwaaid, ondermeer omdat de federatie tussen het van huis uit katholieke NKV en het „niet-confessione- le"N"Wgoed is bevallen. NKV-voorman Wim Spit (tevens FNV-vice-voorzitter) liet zich in 1977 op een NKV-bijeenkpst met een bedekt enthousiasme uit over een fusie. De fusie tussen NKV en NW kan pas van de grond komen als de federatievorming tussende aangesloten bonden ook rond is. En ook dat zal binnenkort een feit zijn als de industriebonden NW en NKV na jarenlang geruzie in juli volgend.jaar federeren. Londen (AP) Woordvoerders van premier Smith hebben of ficieel ontkend dat de Rhodes- ische minister-president Nko mo het leiderschap van een zwarte meerderheidsregering heeft aangeboden tijdens de veelbesproken geheime ont moeting in Loesaka, zoals de partijen van bisschop Abel Moezorewa en dominee Ndaba- ningi Sithole beweren. De woordvoerders ontkenden tevens dat Smith Loesaka be zócht heeft voor besprekingen waarbij de Zambiaanse presi dent Kenneth Kaoenda en de Nigeriaanse minister van bui tenlandse zaken Joseph Garba bij aanwezig waren. De tegenstrijdige beweringen zullen vermoedelijk van nadeli ge invloed zijn op de Brits- Amerikaanse poging een rege ling te treffen voor het' beeindi- gen van de Rhodesische burge roorlog, die dit jaar reeds dui zenden mensen, voor het me rendeel zwarten, het leven kostte. Joshua Nkomo zelf heeft giste ren ontkend dat hij een gehei me ontmoeting met premier Ian Smith heeft gehad. Ge vraagd om commentaar op be richten dat hij in aanwezigheid van de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda en een Nige riaanse functionaris met Smith gesproken had, verklaarde de nationalist: „Het is volstrekt Hemert rechterhand de Gouden Televisie- ring zien, die hij gisteren in het Amsterdamse Okura-hotel kreeg uitgereikt voor zijn regie van de serie „Dagboek van een herders hond". Van He mert ontving de ring uit handen van „Kapelaan Odekerke", de acteur Jo de Meyere. Den Haag (ANP) De CDA-Kamerleden Kleis- terlee en Cornelissen heb ben staatssecretaris me vrouw Verder-Smit (volks- ge ondheid) gevraagd een deskundige commissie in te stellen voor het herstel van de verstoorde verhou dingen in Het Dorp" bij Arnhem In schriftelijke vragen aan de staatssecretaris wijzen beide Kamerleden op het feit, dat diepliggende struc turele en bestuurlijke pro blemen de goede verhou dingen in deze gemeen schap van gehandicapten dreigen te verstoren. Beide Kamerleden stellen zich op het standpunt, dat de in te stellen terzake deskundige commissie tot structurele verbetering zou kunnen bijdragen en verstoorde verhoudingen zou kunnen helpen verbeteren. Moskou/Tel Aviv (AP/Reuter) De Sow- jet-Unie en Syrië hebben gisteren in een gezamenlijk communique de top in Camp David afgewezen als een gevaarlijke on derneming. Vooral gevaarlijk is het stre ven van Israël en Egypte, met actieve deelneming van de Verenigde Staten, om een alomvattende vredesregeling te ver vangen door afzonderlijke deel-akkoor- den, aldus het communique dat in Moskou is uitgegeven na gesprekken tussen de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Abdel-Halim Khaddam en de leiders in het Kremlin. De Amerikaanse president Carter heeft zich op de bijeenkomst van komende dins dag in Camp David voorbereid door een reeks gesprekken met minister van buiten landse zaken Cyrus Vance, minister van defensie Harold Brown en de adviseur voor veiligheidszaken Zbigniew Brzezinski. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dayan is overigens bezig de opinies van de Palestijnse Arabieren in de bezette gebieden te peilen. Gisteren werd bekend gemaakt dat zijn onderzoekingen wellicht kunnen leiden tot kleine wijzigin gen in het Israëlische vredesvoorstel, met name ten aanzien van de kwestie van beperkt zelfbestuur voor de bewoners van de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook, aldus meldde de Jeruzalem Post. Veel Nederlanders zullen zich waarschijnlijk een zich verkneuterende minister Andriessen van Financiën voor de geest hebben getoverd toen bekend werd, dat wij dit jaar met elkaar via de loon- en inkomstenbelasting rond. één miljard gulden meer in de schatkist brengen. Nu is er voor een schatkistbewaarder nooit een beter bericht dan dat de belastingen meer opbrengen dan was geraamd. Maar nu zit er toch ook een vervelende kant aan. De oorzaak van de meer-opbrengst kon door de deskundi gen nog niet volledig worden opgespoord. Men denkt evenwel, dat waarschijnlijk de toekenning van extra periodieke verhoging en andere sóórten z.g. „incidenteel", loon wel eens de oorzaak kan zijn. In dat geval blijkt, dat bij een ernstige poging om de lonen op de nullijn te houden via de achterdeur van het „incidentele" toch grotere inkomensverbeteringen hebben plaatsgevonden dan macro-economisch verantwoord is. Want wie herinnert zich niet, dat vorig jaar kabinetsfor mateur Den Uyl juist die post „incidenteel" binnen zeer krappe grenzen wilde brengen. Anderen hebben toen de vrees uitgesproken, dat dit wel wenselijk was, maar dat de overheid daarop bijzonder moeilijk enige greep zou kunnen krijgen. Laat staan dat men in de planning tot terugdringen van werkloosheid en inflatie als een vast gegeven een vermindering van die post „incidenteel" met een half procent per jaar mocht inbouwen. Men heeft gelijk gekregen. En menselijk is dat zeer wel verklaarbaar nu juist de primaire lonen zwaar onder druk staaji. In ieder geval mag als vaststaand worden aangenomen, dat het meevallertje voor minister Andriessen in geen geval zal kunnen betekenen, dat hij soepeler wordt als de Kamer binnenkort begroting 1979 en Bestek '81 gaat behandelen. Want voor het lopende jaar 1978 heeft hij de toch al zware zorg voor een fors opgelopen tekort op de rijksbegroting. Een tekort, dat waarschijnlijk dicht bij de zeven procent komt. De „meevaller" zal in ieder geval wel benut moeten worden om dit tekort wat te drukken. Want zelfs 6 procent zou nog aan de zeer hoge kant zijn. Brasilia (AP) Brazilië heeft gisteren de overeenkomst gete kend met Nederland, Groot- Brittannië en West Duitsland voor de levering van verrijkt uranium die in 1981 zal begin nen. In de overeenkomst zijn een aantal veiligheidsaspecten opgenomen met betrekking tot het opslaan van plutonium, een bijprodukt dat kan wor den gebruikt voor de vervaar diging van kernbommen. De overeenkomst is het resul taat van 18 maanden onder handelen tussen de vier landen, waarbij er in het Nederlandse parlement scherpe oppositie te gen de levering is geuit. De onderhandelingen werden ook gestagneerddoor persberich ten dat de Braziliaanse rege ring van plan is een atoombom te ontwikkelen. President Er nesto Geisel heeft dit met grote stelligheid ontkend. Brazilië' zijn eigen ruwe ura" nium naar Engeland en Neder land zal sturen voor verrijking. Vervolgens zal West-Duitsland bruikbare brandstofelementen maken van het verrijkt ura nium. De eerste leveranties van kernhrandstofelementen aan Brazilië zullen in 1981 of 1982 plaatshebben. Brazilië heeft zich tot dusverre steeds verzet tegen aansluiting bij het niet-verspreidingsver- drag van kernwapens. Dit leid de er eerder dit jaar toe d'a,t de Nederlandse parlementa riërs een poging in het werk stelden een veto uit te spreken over het Urenco-contract met Brazilië, vooral gezien het feit dat Barzilië wordt bestuurd door een militair bewind. Maandagavond zullen alle no ta's die betrekking hebben op de voorwaarden waarondei' Urenco verrijkt uranium aan Brazilië zal leveren, aan de Tweede Kamer worden voorga- (Van onze correspondent) CANALE D'AGORDO De 1800 inwo ners van het op duizend meter hoogte tussen de Dolomietentoppen verscholen bergdorpje Canale d'Agordo zijn nog niet bekomen van de emoties, ontstaan toen bekend werd dat een der hunnen, Albino Luciani, was gekozen tot paus. „Albino, dat is de zoon van Giövanni, de metselaar die daarginds in dat witte huis heeft gewoond", vertelt ons de eerste de beste dorpsbewoner die we ontmoeten als we,, komende uit Venetië, tweehonderd kilo meter noordwaarts naar Belluno zijn gere den en dan nog eens dertig kilometer over een pasweg door de Val di Ëiois en de Val di Gar es naar Canale d'Agordo dat vroeger Forno di Canale heeft geheten. Het gr ijs-witte geboortehuis, drie verdie pingen met een zacht aflopend dak in de stijl van de Alpenhuizen ligt op honderd meter van het dorpsplein aan de Via 14 Agosto. Enkele jaren geleden is het gemo derniseerd. Plantenbakken met fel bloeien de geraniums en hangbloemen staan in de vensterbanken. Eduardo, de tanige 60-jari- ge broer van de paus, woont er nog met zijn vrouw Antonietta. Zij hebben vijf kinderen, drie zoons en twee dochters, allen ongehuwd. Eduardo - „Berto" noemen ze hem in het dorp - is gepensioneerd onderwijzer. Dat beroep combineerde hij vroeger met een boeren- bedoeninkje. Verder was hij een lange tijd burgemeester en lid van de provincieraad, tot hij werd afgelost door een socialist. „Blreed hebben wij het vroeger niet ge had", vertelt hij. „Vader Giovanni die met zijri zware snor een beetje leek op Jozef Stalin, was seizoenarbeider. In de zomer maanden trok hij als metselaar over de grens naar -Zwitserland. Daar was meer werk én er viel meer te verdienen dan in zijn eigen streek, 's Winters kwam hij terug en dan werkte hij bij de boeren. Later is hij nog glasblazer geweest in de bekende glasfabrieken van Murano. Hij is m 1952 tachtig jaar oud gestorven, vier jaar na zijn vrouw. Hij was een militant socialist die actief deel nam aan het partij werk en daar ook anderen voor wist te interesseren. Onze moeder was een taaie boerenvrouw die de zorg had voor vier kinderen wanneer vader van huis was: Albino, de oudste, ik, Eduardo en verder twee zussen. Een van hen is getrouwd en woont in Trentino. De andere was kloos terzuster en is enkele jaren geleden overle den". Eduardo vertelt dat vader Giovanni Lucia ni wel even heeft opgekeken toen hij hoor de dat zijn tienjarige oudste zoon naar het klein-seminarie wilde, maar hij ging er direct mee akkoord toen zijn vrouw daar helemaal achter bleek te staan. Toen Albi no verder studeerde in Belluno kreeg hij tbc en moest hij tweemaal opgenomen worden in een sanatorium. Jeugd Eduardo herinnert zich hoe zijn broer 's winters elke dag twee kilometer door de sneeuw waadde om de bus te nemen naar het klein-seminarie in Feltre. Tijdens de vakantie in de zomermaanden liepen de beide broers op blote voeten-en met een stok in de handen achter de koeien aan naar de bergweide. Hpe hij het vindt dat zijn broer paus is geworden? We wisten dat hij een kans had van één op de 111 om paus te worden. Vóór hem zijn in deze eeuw nog twee patriarchen van Venetië tot paus gekozen. Toch werd Albi no's naam van te voren door niemand genoemd, maar toen we op de televisie zageh dat hij het was geworden waren we toch niet erg verbaasd", zegt hij laconiek. Eduardo en zijn vrouw hebben er die avond met enkéle buren die binnen kwa men lopen een glas op wijn gedronken en zijn vervolgens gaan slapen. De volgende middag kwam de bisschop van Belluno op bezoek. „Eduardo, heb je eigenlijk al ge beld met je broer?", vroeg hij. De bisschop gaf hem het telefoonnummer van het Vati- caan en pas toen heeft Eduardo zijn broer telefonisch gelukgewenst. Iedereen familie Het doip bestaat uit niet meer dan een paar huizen, een kerk, een mossig gemeen tehuis en een dito postkantoor. Verder een winkel voor „alimentari" (levensmiddelen), een slager en een albergo. Opeens blijkt iedereen van dichtbij of van veraf familie te zijn van de paus. De Tancons, de An- drichs en de Cognati weten allemaal uit te leggen langs welke lijnen ze verwant zijn aan de Luciani. Iedereen is hier fami lie van iedereen, zeker op dit ogenblik. Albino Luciani is voor hen nooit een vreemdeling geworden. Zijn studie aan het klein-seminarie van het nabije Feltre deed hij pendelend met de bus. Na zijn priester wijding was hij kapelaan in zijn geboorte dorp Canale d'Agordo. Mensen van mid delbare leeftijd herinneren zich hem de catechismusiep en beschrijven „Don Albino" als een hartelijk mens. Toen hij bisschop van Vittorio Veneto was geworden zagen ze hem nog wel eens fietsen over de weinige dorpswegen die min of meer horizontaal lopen. Zittend langs de weg of in een hooischelf praatte hij dan met oude bekenden. Emigrante Minder mededeelzaam is het groepje dorpsbewoners, dat in de schaduw zit op een bank aan de Piazza della Piave. Hun geslotenheid, bergbewoners eigen, ontdooit een heel klein beetje als we hen vragen of ze niet trots zijn op hun hoog opgeklom men dorpsgenoot. Bedachtzaam komt het antwoord van een van hen: „Wat mij het meest getroffen heeft is het feit dat de zoon van een „emigrante" net zo goed paus kan worden als de zoon van een prins". Na enige tijd komt een nadere toelichting op het woord „emigrante", in deze streek een wat misprijzende aanduiding voor ar beiders die elders werk zoeken. „De vader van Albino heeft hier niet altijd gewoond. Toen hij elf jaar was trok hij de Via del Tirolo op met de schoenen op de rug (een uitdrukking uit deze streek die aangeeft dat iemand emigreert, P.T.). Eerst ging hij naar Duitsland, vervolgens twee Het geboortehuis van de paus jaar naar Argentinië. Na de eerste werel doorlog kwam hij terug. Toen trouwde hij en werd Albino geboren. Hij was een der eersten die hier ingeschre ven werd als lid van de Socialistische Partij. Vader Giovanni was zeer anti-cleri- caal maar zijn vrouw was erg godsdienstig. Nu zijn de meeste mensen hier socialist of communist en er is ook een communisti sche burgemeester. Hij heeft ons allemaal opgeroepen om zondag mee te gaan als Albino Luciani wordt geïnstalleerd als paus". Canale d'Agordo is, denken we, trotser op zijn zoon dan menigeen er nu wil laten blijken. PIET TUMMERS ADVERTENTIE ZONDAG MAANDAG SEPTEMBER f, SEPTEMBER 1 I WOENSDAG DONDERDAG 1 a 7 SEPTEMBER 1 SEPTEMBER

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7