PvdA-leden akkoord met links-liberaal college Winkelrapport van grote waarde voor regiogemeenten BEROERING IN KATWIJKSE PvdA ANTI-VVD MOTIE INGETROKKEN Jubileum van kleurrijke ambtenaar Akse MR. VROLUK HEROPENT RAADHUIS NIEUWVEEN Eerste beton gestort voor gebouw woningbouwcorporaties STAD\ REGIO leidsecourant zaterdag 2 september 1978 WETHOUDER DRENTH LEIDERDORP (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Juist de gemeenten in de Leidse regio die hebben meebetaald aan het gisteren verschenen rapport over de positie van de verschillende winkelcentra in dit gebied, kunnén veel profijt hiervan krijgen. Niet alleen verschaft het hun een duidelijk beleidsadvies ten aanzien van de het te voeren middenstandsbeleid, ook kunnen zij op grond van een eerder geda ne toezegging van de provincie er op rekenen dat hun bestemmings- en struc tuurplannen die overeenkomstig dit on derzoeksrapport zijn opgesteld, een goede kans maken snel het fiat van de provin ciale overheid te krijgen. Een en ander stelden de adjunct-secretaris van de Leidse Kamer van Koophandel (een der drijfveren achter het rapport), drs. A. Berkhout en de scheidende wethouder van Leiderdorp, drs. E. Drenth, bij de presen tatie van dit zogenaamde distributie pla nologisch onderzoek. Vooral het unieke karakter van dit rapport werd daarbij benadrukt. Voor het eerst zijn rijk, provincie, gemeenten en het bedrijfsleven bij elkaar gaan zitten om een visie te ontwikkelen op de toekomst van de detailhandel in een groot district als dat van de Leidse Kamer van Koop handel. Het resultaat, waaraan jarenlang is ge werkt, biedt alle regiogemeenten een duidelijk advies voor een toekomstig middenstandsbeleid. Bovendien kan aan de opstellers van het rap port, het Centraal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf, tegen een betrekkelijk geringe ver goeding ten allen tijde worden gevraagd de gevolgen van een nieuwe situatie te rekenen. Zelfs koopstromen die thans nog niet bestaan zijn zo vrij nauwkeurig te voorspellen. Digros Dat geldt bijvoorbeeld voor de mogelijke vesti ging van een zelfbedieningswarenhuis in het Leidse stadscentrum. De gevolgen hiervan voor de huidige winkelstand hoopt de Kamer van Koophandel nog deze maand in kaart te bren gen. Ook de gevolgen van de nu vrijwel defini tieve Digros-vestiging aan de Langegracht wor den dankzij dit baanbrekende onderzoek meet baar. „Maar dan moet de gemeente Leiden die ook aan het opzetten van het onderzoek heeft meebetaald) daar eerst wel om vragen en dat is tot nog toe verzuimd", aldus de voorzitter van de commissie die het onderzoek heeft begeleid, de Leiderdorpse wethouder Drenth. Winkelhof Drenth bestreed gisteren de gedachte dat het Leiderdorpse Winkelhof een *te grote omvang blijkt te hebben, gezien de nadelige gevolgen die de komst van dit winkelcentrum zal hebben op zowel de Leidse binnenstad als de winkels in Leiden-Noord en Leiderdorp zelf (zie LC van gisteren). De scheidende Leiderdorpse wethou der van ruimtelijke ordening wees erop dat Winkelhof op grond van de onderzoeksresulta ten uit 1974 wel degelijk levensvatbaar was. Hij gaf toe dat de bevolkingsgroei minder explosief zal zijn in 1980 als toen was verwacht, maar vond de bouw van de Winkelhof daarom nog niet minder gerechtvaardigd. Wel is in de bran chesamenstelling van het centrum een wijziging aangebracht ten gunste van de sector niet dage lijkse goederen, omdat met name deze non-food- winkels de eerste jaren op grond van de onder zoekingen, een zware dobber zullen hebben om rendabel te kunnen draaien. Een gouden horloge voor de heer Akse (midden). LEIDEN - Een opmerkelijkste ambtenaren die ooit voet op heeft gisteren op het de stadhuistegels heeft gezet. Leidse stadhuis zijn 40-jarig ambtsjubileum gevierd. De heer H. Akse, waarnemend- chef van de afdeling Volkshuis vesting en Openbare Werken, geldt als een van de kleurrijk- Vandaar dat men ook in groten getale aanwezig was om hem niet alleen te feliciteren, maar méér zelfs nog om hem te ho ren spreken. Vijfentwintig jaar, om precies NIEUWVEEN - Commissaris van de koningin in Zuid-Hol land mr. M. Vrolijk heeft gis teren in Nieuwveen het ver bouwde raadhuis geopend. Me vrouw Vrolijk zorgde wat la ter voor de officiële opening van de nieuwe sportzaal De Ringkant. Voor het bezoek van de provin ciaal bestuurder was veel be langstelling van de bevolking. Het gezelschap arriveerde met burgemeester Van der Kroft in zeventien door paarden getrok ken koetsjes. Na de opening trok de stoet door Nieuwveen waarbij de uitbreiding van Huize Ursula werd bekeken, als ook het complex tennisba nen. Mr. Vrolijk hierover: „Zel den heb ik een tenniscomplex gezien dat zich op zo'n merk waardig sfeervolle wijze be vindt in het centrum van een dorp". Mr. Vrolijk schilderde Nieuw veen overigens een somber toe komstbeeld toen hij het ge meentebestuur voorspiegelde, dat ook de kleinere gemeenten in grotere eenheden zullen op gaan. „Hierbij behoeft de eigen identiteit van zo'n kleinere ge meente niet veloren te gaan", aldus de heer Vrolijk. Hierop stapte het gezelschap op de fiets om via het pas aangelegde fietspad het „Johannespad" j een anjerveredelingsbedrijf J aan het Jaagpad te bezoeken, i Na de maaltijd zorgde me- I vrouw Vrolijk voor de opening j van De Ringkant, een volgens commissaris Vrolijk, „unieke accommodatie voor een dorp met 300 te zijn, werkt de heer Akse m Leiden. Voordien was hij 15 jaar achtereen verbonden aan verschillende overheidsinstel lingen in de provincie Fries land. Misschien is het zijn Frie se afkomst geweest, die hem. zoals zijn collega's dat gisteren zo mooi wisten te zeggen „strijdbaar, impulsief, spééls, openhartig, koppig, dynamisch en creatief" hebben gemaakt Akse moest na al deze lovertde kwalificaties, die gisteren on der intimi aan zijn adres wer den verstrekt, zelf lachen. „Ik wou dat u andersom was be gonnen met de niet zo vleiende dingen en terloops nog wat aardigheden over mij had ver teld." Wethouder A. Verboom was gisteren zo'n man die de Aksiaanse taal begreep. Als wethouder van Volkshuisves ting heeft hij deze man dikwijls zien soleren als keihard onder handelaar en Verboom was het dan ook die zei, dat Akse maar beter „Aktie" had kunnen he ten en tegenover mevrouw Ak se merkte hij op, dat het toch wel erg moeilijk zou zijn om zo'n man te hebben. In zijn one-manshow, die de heer Akse voor het einde had bewaard las hij voor uit eigen werk, een autobiografie spe ciaal voor deze gelegenheid ge maakt, waarin menig keurig ambtenaar het moest ontgel den. Zijn gehoor, vanwege het grote aantal op zijn verzoek verhuisd naar de grote burger zaal. lag in no time plat. Zelf mocht de talentvolle Akse op het stadhuis nog even excelle ren als dirigent van het Paul Pulkoor uit Den Haag, waar hij de muzikale leider van is. Een buitenkansje waar zélfs hij niets van had vermoed. LEIDEN - Wethouder A. Ver boom van volkshuisvesting stortte gisteren met behulp van een kruiwagen de eerste „kubel" beton voor het be drijfsgebouw van de Stichting centrale technische dienst voor woningbouwcorporaties. Dat geschiedde op het adres Rooseveltstraat 37, waar het gebouw zal moeten gaan ver rijzen. De centrale technische dienst is een onderhoudsdienst die zich zal gaan bezighouden met het onderhoud van de woningen van de woningbouwverenigin gen Ons Doel, Tuinstadwijk, De Goede Woning en de Prot Chr. Woningbouwvereniging. Spoedig komt daar „Ons Be lang" bij, en binnen afzienbare tijd ook „De Eendracht". De werkzaamheden van de dienst zijn toegespitst op het zoge naamde preventieve onder houd om klachten te voorko men. Wethouder Verboom toonde zich verheugd over de centralisatie van de onder houdsdienst „Ik hoop dat dit gebouw het zo noodzakelijke onderhoud aan de woningen zal helpen bevorderen", aldus de wethouder. De wethouder bood het bestuur van de Stich ting Centrale technische dienst een tegel met het wapen van Leiden aan. Hierna volgde een geanimeerde receptie. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Onder druk van de omstan digheden is de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid gisteravond als nog met een ruime meerderheid (135 tegen 66 stemmen) akkoord gegaan met de vorming van een links-liberaal colle ge waaraan de PvdA, VVD en zo moge lijk ook D'66 wethouders zullen leve ren. Daarmee lijkt de politieke mist waarin Leiden enkele weken lang heeft verkeerd goeddeels opgelost. Alleen de programmatische onderhandelingen, die een week geleden op een oor na gevild waren zouden nog roet in het eten kunnnen gooien, maar de verwach ting is toch wel dat PvdA en VVD het voor maandag eens zullen worden. Zelden is een PvdA-ledenvergadering in Leiden zo druk bezocht geweest als die van gisteravond. Het was al snel duide lijk dat zowel voor- als tegenstanders van samenwerking met de VVD alles in het werk hadden gesteld om zowveel mogelijk gelijkdenkenden op te trom melen om hun stem uit te brengen. Het meerderheidsstandpunt van 9 van de 14 fractieleden werd verdedigd door fractieleider Jan Duivesteijn. Hij legde de nadruk op de onmogelijkheid van de werkbare situatie onder een links min- derheidscollege gezien de vrijblijvende opstelling van D'66. Duivesteijn prees de verregaande bereidheid van de klei ne linkse drie, PPR, PSP, CPN, maar hield zijn gehoor voor dat deze bereid willigheid onvoldoende is om een werk baar links college in het zadel te hou den. De PvdA-fractieleider garandeerde de leden dat de fractie onder geen beding over zich zal laten lopen en voorspelde in bedekte termen dat de laatste onderhandelingen met de WD nog wel eens erg hard zouden kunnen worden. Volgens Duivesteijn zouden de liberalen dit weekend nog heel wat wa ter bij de wijn moeten doen. Joyce Hes vertolkte in de ledenvergade ring het minderheidsstandpunt in de fractie. Zij wilde eerst de mogelijkheid onderzocht zien een links meerderheids college te vormen waarin tenminste twee van de huidige PvdA-wethouders en liefst Jan Duivesteijn met het PPR- raadslid Beijen als wethouder zouden figureren. Zou deze poging echt stran den dan zou de PvdA voor de oppositie moeten kiezen. Praten met WD en D'66 was volgens mevrouw Hes niet meer nodig. Haar voornaamste argument te gen de samenwerking met de VVD was dat de PvdA zich dan onvoldoende in het college zou kunnen herkennen Geloofwaardig Volgens het Statenlid mevrouw Marie- tje van der Molen zou de geloofwaar digheid van de PvdA juist kunnen wor den getoond door de daden die de partij in samenwerking met de VVD zou kunnen stellen. In haar opvattin gen konden ook de verkiezingsbeloften alleen maar worden uitgevoerd in een college waarin de PvdA de meerder heid heeft en dat daarnaast stabiel staat in de raad. Mevrouw Van der Molen kwam met een motie die mede ondertekend was door enkele tientallen voornamelijk academisch gevormden en stadhuisambtenaren binnen de Pv dA waarin de voorkeur voor samen werking met de VVD was vastgelegd. Eén van de tegenstanders hiervan bin nen de raadsfractie van de PvdA, Frans Mentzij, poogde deze motie nog een andere draai te geven door hierin de voorwaarde op te nemen dat D'66 persé met een wethouder in het college verte genwoordigd moest zijn. Nadat anderen er op gewezen hadden dat D'66 daarmee toch wel een rijkelijke beloning zou krijgen voor het feit dat zij deze week de vorming van een links college (zoals de meerderheid van de PvdA-leden vo rige week nog wenste) onmogelijk had gemaakt, werd deze claim met grote meerderheid afgewezen. Daarmee werd ook nog eens duidelijk dat de PvdA de democraten beslist zal laten vallen als het om de wethoudersbezetting gaat, zodat het college waarvan de Leidse Courant gisteren de samenstelling voor spelde, ook vandaag nog het meest waarschijnlijke toekomstig dagelijks be stuur van deze stad zal zijn. KATWIJK Tijdens een gisteravond gehouden PvdA-ledenvergadering is grote beroering ontstaan in verband met een nevenfunktie van wethouders- kandidaat Van Oosten. Deze is pen ningmeester van de bouwvereniging „Brittenburg" en zal tevens als toekom stig wethouder de portefeuille huisves ting gaan beheren. De kwestie liep zo hoog op dat een ander fraktielid, Rembrandt de Vries, een motie indiende met de strekking dat beide funkties onverenigbaar zouden zijn. Van Oosten bestreed deze stelling. Hij meende dat beide funkties in el- kaars verlengde liggen, omdat ze beide dezelfde doelstelling hebben, n.L de laagstbetaalden aan goede huisvesting helpen. Tevens liet hij weten op te zullen stappen als de motie zou worden aangenomen. Ook de Vries liet hetzelfde geluid horen, zodat de leden zich ge plaatst zagen voor een onplezierige keu ze. Aan de ene kant het opstappen van de wethouderskandidaat Van Oosten, wat vrijwel zeker tot gevolg zou hebben dat de PvdA deze periode geen wethou der in het college zou hebben, en aan de andere kant het opstappen van de Vries. Na een langdurige en soms emo tionele discussie werd er gestemd over de motie-De Vries, die het niet haalde. Hiermede werd de wethouderszetel voor de PvdA veilig gesteld en raakte de fraktie tevens De Vries kwijt NOORDWIJKERHOUT - De Noordwijkerhoutse gemeen schap vierde gisteren het 25-ja- rig ambtsjubieura van de ge meentesecretaris, Floors. Na drie jaar werken in Noordwij- kerhout wilde de heer Floors eigenlijk weinig gerucht geven aan zijn jubileum, maar het gemeentebestuur was een an dere mening toegedaan. Als 16-jarige jongeling startte de heer Floors zijn carrière in zijn geboorteplaats Neede. Na nog drie andere plaatsen (de laatste was Heino) kwam hij drie jaar geleden naar Noord- wijkerhout. Ook in het maat schappelijk leven is de heer Floors geïnteresseerd. Dit komt met name tot uiting in zijn voorzitterschap van de Stich ting voor de Bouw en Exploita tie van een verzorgingstehuis in Noordwijkerhout. De bouw daarvah bevindt zich momen teel in een vergevorderd sta dium. Commissaris Vrolijk (midden) met naast hem burgemeester Van der Kroft op het nieuwe Johannespad. Dagverblijf voor c Het „dagverblijf voor ouderen" aan de Leidse Hoge Rijndijk is gisteravond feestelijk heropend. Het herenhuis was een poosje dichtgeweest in verband met een ideren geopend grondige verbouwing. Er zijn nieuwe liften aangelegd en drempels verlaagd, zodat deelne mers van het dagverblijf nu ook per rolstoel hun weg moeiteloos kunnen vinden. Het dagverblijf voor ouderen is bedoeld om mensen, geestelijk gehandicapten, die een bepaald arbeidsproces slechts gedeelte lijk kunnen volbrengen door middel van allerlei activiteiten met werkzaamheden tn de maatschappij vertrouwd te maken. Wekelijks bestaat er voor de 48 deelnemers de mogelijk heid om zich te bekwamen in verschillende activiteiten, zoals koken, tuinieren en fotograferen. Ambtsjubileum secretaris Floors Noord wijkerhout j Collegevorming Leimuiden rond LEIMUIDEN Op de drem- pel van de nieuwe ittingspe- 1 riode van de gemeenteraden is 1 Leimuiden rondgekomen met i de collegevorming De twee j beschikbare wethoudersposten I uilen beide worden be et 1 door vertegenwoordigers van j het CDA: J de Haan en j L Treur Met name tegen 1 de voordracht van de e laatste heeft nogal wat op ien gewekt Direct al na de verkiezingen was duidelijk, dat het Leimui- dense CDA er weinig voor voelde samen te werken met de tweede partij in deze gemeente Leimuiden 2000. Het dit jaar losgebarsten conflict tussen mevr. Van Puffelen en de heer Treur was daar mede een oor zaak van. Een coalitie CDA- WD lag derhalve in het ver schiet, maar de enige liberale wethouderskandidaat stelde zich niet voor deze post be schikbaar.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3