Hoog Catharijne betonnen ruilhart dat nog steeds klopt Vinci ontwierp eeuwen geleden al versnellingsbak Op het hoogtepunt van de Koude Oorlog kwa men er uit Rusland steeds '.meldingen dat een bepaalde Westerse ontdekking of uitvin ding eigenlijk op Rus sisch conto diende te worden geschreven. Lang voordat Daguerre zijn „types" afdrukte, leefde er zo luidde het in het afgelegen Matiejoeshinskaja een nederig landbouwer die slechts en dan nog moeizaam drie jaar huisonderwijs had genoten. Maar deze simpele ziel was er des ondanks in geslaagd om, met behulp van en kele zelfvervaardigde landbouwwerktuigen en een slijpsteen, een half-automatische klein beeldcamera te ontwikkelen. En voor dat in Frankrijk de eerste houten loopfiets werd ontworpen, reed een bedaagde dagloner uit Listviejanski al rond op een lichtge wicht race-fiets met 32 versnellingen, vervaar digd door de dorpss mid. Niemand die deze be richten tiu nog serieus zou nemen. Wie wel se rieus genomen wordt, is de geniaalste uitvinder aller tijden, de „multi disciplinaire kunste naar" Leonardo da Vin ei (1452—1519). Hij be dacht de versnellings bak, lang voordat het eerste Fordje op de weg verscheen. Hij ont wierp een parachute, toen alleen Jan van Schaffelaar er nog iets aan gehad zou hebben, en van zijn tekentafel kwam al het idee voor een schnorkel toen de gelijknamige uitvinder daarvan nog vier eeu wen op zijn geboorte moest wachten. Iedereen heeft wel eens met de gedachte ge speeld: Wat zou het een opzien baren als ik met de technische verwor venheden van nu, een paar eeuwen terug zou leven. Tijdens het „toe back suyghen" een gas- aansteker tevoorschijn halen in plaats van een tondeldoos. Niet de kaarsenluchter aanste ken, maar een reeks spotjes. En niet hoeven zeggen: We zullen een ijlbode zenden, maar: Ik bel wel evetv. Bij de- gestandaardiseerd en ^betrouwbaar. Zoiets was op zijn beurt pas mogelijk na de uitvinr ding van: c. een slag hoedje dat uitwendige ontsteking overbodig maakt. Stuk voor stuk zijn deze dingen het re sultaat van generaties lang zoekenden experi menteren. Niets daar van is begrepen in het ontwerp van Leonardo. En dat juist is de reden dat Leonardo da Vinei in onze eeuw zo uitzin nig is bewonderd. Hij is een soort reiziger in de tijd. Hij is het genie dat men zelf zou zijn, als men vijfhonderd jaar in de tijd zou kunnen teruggaan. Hij is het die voor iemand uit de ze eeuw de identificatie mogelijk maakt met ie mand die vijf eeuwen geleden geleefd heeft. In de loop der tijden is de beeldende kunst van Da Vinei veelvuldig be sproken en beschreven. Maar de tekeningen van zijn briljante uit vindingen werden nog maar zelden bij elkaar Sbracht en van com- ïntaar voorzien. De UTRECHT Miljoe nen mensen kennen het: Hoog Catharijne in Utrecht, „winkelhart van Nederland". Ge middeld komt iedere Nederlander wel één keer per jaar winkelen in dit kolossale „koop paradijs". Vijf jaar ge leden was datzelfde Hoog Catharijne nog een gok, een riskant maar vooral kostbaar alternatief voor een stukje stad dat op ster ven na dood was. Een verpauperde buurt rond het oude Centraal Station, een smoezelig visitekaartje van de vierde stad van Neder land. Niemand wist of Hoog Catharijne zou aanslaan. „Utrecht gok te en gokte goed", zegt burgemeester H. Von- hoff nu. „Er zijn puin hopen opgeruimd en er is een ruilhart voor in de plaats gekomen. Hoög Catharijne is een moedig en eigentijds project". Niet iedereen zal dat met hem eens zijn. Kri tiek op en weerstand 'tegen Hoog Catharijn^. afgekort HC, blijven bestaan. Maar om één ding kunnen ook de te- j genstanders van het miljoenenproject niet heen: Het Utrechtse „be,tonnen ruilhart" klopt nog steeds. Toen prinses Beatrix Hoog Catharijne in sep tember 1973 officieel opende, vergezelde een deinende mensenmassa haar vlekkeloos door het fonkelnieuwe voet gangersgebied. Politic te paard en mannen de mobiele eenheid hielden •protesterende Utrechters zo veel mo gelijk buiten het om streden gebouw. Hun leuzen: „HC, prestige, ons liever betaal bare woningen" en "be- voor Utrecht, goud r Bredero's bouwbe drijf", kwamen die dag nauwelijks verder dan de poorten van Hoog Catharijne. „Een plaats om te win kelen, te wonen, te eten, te werken, te drinken, te wandelen, te kijken, te genieten", staat er in folder van Hoog Catharijne. „Want Hoog Catharijne is ge bouwd voor mensen". Wat cijfers: 119.000 vierkante meter kanto- 60.600 vierkante meter winkels, 20.000 vierkante meter wonin- 113000 vierkante meter parkeergarages, 80.000 vierkante meter Jaarbeurshal en 3800 vierkante meter station. De totale bouwkosten bedragen ruim 850 mil- joen gulden. Volgens Leonardo da joenen mensen die jaar lijks Hoog Catharijne vanuit heel Nederland bezoeken, komen echt ook wel even kijken' hoe Utrecht er verder uitziet". Op een gouden plekje Ook in Hoog Catharij ne zelf hebben de mees te middenstanders vol gens de voorzitter van hun belangenvereni ging, de heer H. Grib- nau, zeker niet te kla gen. „Het succes van Hoog Catharijne is veel groter dan een ieder had verwacht. Er wordt wel eens gepraat over de hoge huren, maar vergeet niet dat de wiit- keliers van Hoog Cat harijne op een gouden plekje in winkelend Ne derland zitten. Dat is wat duurder, maar er op het miljoenenpro ject, bestaat niet meer. Het totale renteverlies van 50 miljoen dat Ut recht tot het jaar 2013 op HC zou lijden, is door de tegemoetko mende houding van HC teruggebracht tot 32 miljoen. Dat betekent dat Utrecht vanaf nu „nog maar" een verlies van bijna 14 miljoen heeft te lijden. Een ver andering in de erf pachtregeling maakte dat mogelijk. „Geen zaak van recht, maar van billijkheid", schrij ven b: en w van Ut recht aan de gemeente raad over de regeling, die met HC is getro'f- Een prachtig cadeau van de jarige aan Ut-- recht, die niet langer een tientje per inwoner per jaar op HC hoeft toe te leggen. En boven dien zal de stad nu vijf tien jaar eerder in de vorm van winst van het HC-project kunnen gaan profiteren. „Utrecht, met ruimte om goed te wonen", schreef Hoog Catharij ne een aantal jaren ge leden in een ldeurrijke folder. „Maar ook met prachtige oude singels en een levend actief centrum. Een centrum waarin Hoog Catharij ne een belangrijke rol gaat spelen", aldus HC. En Gribnau van de be langenvereniging zegt: „Hoog Catharijne is er, en niemand die daar voorlopig ook maar iets aan verandert". ze gedachte wordt licht uit het oog verloren, dat alle technische ge makken van deze tijd een lange ontwikkeling hebben doorgemaakt. Er is een groot verschil tussen het eerste spreektoestel van de heer Bell en de beeldte lefoon, tussen een hifi- installatie en Edisons phonograaf, tussen een Spijker en een Peugeot 504. Dat heeft Leonardo da Vinei tegengehad. Tal van zijn uitvindingen, liever: bedenksels, kon den pas verwezenlijkt worden na de techni sche revolutie van de negentiende en de twin tigste eeuw. In het boek: De uitvindingen van Leonardo da Vinei van Charles Gibbs- Smith (hoogleraar in de geschiedenis van de luchtvaart), staat bij voorbeeld een tekening van een veelloopska- non. Om Leonardo nu uit te roepen tot de uit vinder van het machi negeweer; gaat iets te ver. Rudy Kousbroek schrijft daarover in zijn kostelijke voorwoord: „Op die manier kun je de ezelskinnebak wel de voorloper van de atoombom noemen. Al vorens het minste recht te hebben op de term „machinegeweer" moet er aan Leonardo's veel- loopskanon nog het vol gende te pas komen: a. van een voorlader moet het een achterlader worden, waarvoor no dig is het uitvinden van een gemakkelijk te ope nen en te sluiten gas- dichte en drukbestendi- ge lade. Tegelijk daar mee is nodig: b. een autonoom patroon met huls en eigen lading, het „Komitee Anti Kon- trole (K.A.K.)", dat zich met name verzet tegen „spionage met camera's op Hoog Catharijne", zijn het cijfers die aan geven hoezeer kapi- taalsbelangen een rol hebben gespeeld bij het wegvagen yan een woonbuurt. „De city is met winkels en kanto ren uitgebreid maar in leefruimte is ze ver armd", aldus het K.A.K. „HC noemt het reconstructie, maar wat er werkelijk is gebeurd is het compleet van de aardbodem wegvagen van een aantal voor on ze stad karakteristieke buurten en gebouwen". Als een vliegende schotel Vijf jaar Hoog Catha rijne blijkt de rhenin- gen radicaal te hebben veranderd. Winkeliers verenigingen vinden dat het wel is meegeval len met het negatieve effect dat HC volgens de verwachtingen voor winkels buiten het com plex zou hebben. „Wij pikken een heel aardig graantje mee van het succes van Hoog Catha rijne", zegt de eigenaar van een goedlopende zaak in de oude stad. staan ook meer kopers tegenover", aldus Grib nau, zelf commercieel manager van de groot ste winkelier op HC. Vroom en Dreesmann. En P. van den Bosch, secretaris van de belan genvereniging en direc teur van het beheers kantoor Hoog Catharij ne b.v.: „Vijf jaar gele den hadden we het over een gok. Het blijkt een geweldig goede gok te zijn geweest,,. Orde moeilijk te handhaven Ondanks de uitsluitend positieve geluiden, die Gribnau en Van den Bosch namens de win keliers naar voren brengen, schrijft de Ut rechtse politie dit jaar in haar jaarverslag: „Allerwegen blijkt, dat het handhaven van de orde in Hoog Catharij ne een niet gemakkelij ke taak js. Door de za kenlieden wordt regel matig aangedrongen op meer toezicht". En: „Met de bewakings dienst die werkzaam is in Hoog Catharijne vindt'sinds kort maan delijks overleg plaats". ^Burgemeester Vonhoff: „Natuurlijk kent Hoog Catharijne ook proble men. Ook daar komen winkeldiefstallen voor en bovendien is HC een verzamelplaats van randgroepen uit de sa menleving. Maar de voordelen overtreffen deze problemen in aan zienlijke mate". En de twee vertegenwoordi gers van Hoog Catha- rijne's middenstand: ..Criminaliteit? Dat valt hier zo enorm mee. Als je rotzooi wilt zien moet je die hier niet zoeken. Kijk dan naar het Cen traal Station in Amster dam of een wedstrijd van FC Utrecht, wat is daar niet aan de hand?" „Het is altijd hetzelfde liedje. Hoog Catharijne heeft een bewakingsdienst, Hoog Catharijne heeft came ra's, Hoog Catharijne praat regelmatig met de politie. Dat vind ik punten scoren in de pers, zoeken. Er is hier niets bijzonders aan de hand. Preventie,, voor komen van moeilijkhe den. Die bewakings diensten zijn geen ver lengstuk van de politie. Die jongens zijn er voor advise ren de politie over het gebeuren. En zeg nou zelf: uit iedere winkel wordt wel eens wat ge pikt". Gemeente is gelukkig „De kritiek op Hoog Catharijne kan ons voortaan wat", zegt Gribnau. „Een con sumptiepaleis, nou en? Iedereen is er toch blij mee. De omgeving was rot, de binnenstad bijna dood. En wat kwam er voor terug? Een winkel paleis, névenfuncties, een prima station, 10.000 arbeidsplaatsen die nu verschrikkelijk belangrijk zijn. We zijn niet bang voor kritiek Hoog Catharijne kruipt niet langer in zijn schulp. We maken er binnenkort een heel fijn feest van. Laat ze maar actie voeren, kri tiek hebben. Ze krijgen nu onze mening ook meteen op hun bord. Niet meer zo van: laat maar, we reageren niet. Nee, dat is afgelopen. HC heeft zich bewe- Hoog Catharijne is ja rig, de moeilijke eerste jaren lijken er op te zitten. Geen risico's meer, niet langer een. gok. De middenstand in en buiten HC is tevre- "den, de gemeente ge lukkig. HC-zelf vol daan. Uet laatste grote probleem voor Utrecht met betrekking tot Hoog Catharijne. de renteverliezen reden hiervan is dat ve le ervan pas in de vori ge eeuw en deze eeuw her-ontdekt werden. Charles Gibbs-Smith tekeningen aange vuld door foto's van modellen ndér die teke ningen leveren e$n verbijsterend beeld op van een universeel kunstenaar die let terlijk zijn tijd vele eeuwen vooruit was. Leo van der Meel Niet alleen de sloop van de stationswijk én daarmee het verdwij nen van betaalbare woonruimte in een deel van de stad zit het K.A.K. hoog. Ook Hoog Catharijne. zelf deugt niet volgens het comité. „Het steekt tegenover de bestaande bebou wing van de binnenstad^ af als een zojuist gelan de vliegende schotel, al les herinnert aan de te kentafel. Binnen de grenzen van HC is alles perfect op elkaar afge stemd, muziek, tempe ratuur, licht en reclame creëren een droomwe reld, die je als een lau we spoeling omgeeft", aldus het K.A.K., „Qe meeste menSen moeten dagelijks al dat „moois" aanschouwen zonder dat ze er aan kunnen komen. Hoog Chtharijne voorziet te gen betaling in al onze „We waren hier in het begin wel bang, maar de gemeente heeft echt niet alleen aan Hoog Catharijne gedacht. Ze hebben de rest van de stad zeker niet in de steek gelaten". En een andere middenstander: „Het is vroeger nooit zo goed geweest. Die mil- heeft gewetensvol de technische prestaties van Leonardo gevolgd en bestudeerd. Zijn se lectie van de te<4mische behoeften. Maar die be hoeften zijn kunstmatig en misleidend: een ge volg van een samenle ving waarin we- onszelf niet kunnen vinden". „De kritiek is vaak •on zin", zegt burgemeester Vonhoff, „het verzet te gen HC reactionair. Iets om de critici voor te houden: Succes liegt nooit helemaal. Hoog Catharijne wordt dage lijks bezocht door tallo ze mensen. Die komen daar riiet tegen hun zin in. HC was een heel nodige en positief te waarderen ingreep voor Utrecht. Niet voor niets hebben wij de heer De Vries van Bre dero's bouwbedrijven dé zilveren stadspen- ning gegeven bij zijn vertrek. „Bouwend in betbn sterkte hij de stad", staat daarop. En zo is het precies". Tevreden middenstand De Utrechtse midden stand was en is mis schien wel het meest di rect betrokken bij het wel en wee van Hoog Catharijne. Al vanaf het allerprilste begin vreesden veel midden standers in „de oude binnenstad", in de bui tenwijken en in de re gio rond Utrecht voor hun omzet. „Als winke lend Nederland zich straks op Hoog Catha rijne stort, kunnen wij ons winkeltje wel slui ten", meenden veel middenstanders. Eq voor diegenen die een plekje in HC bemach tigd hadden, was het afwachten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 23