jiaad „De sukkels van nu zijn de aardige mensen van vroeger Televisie als brievenbus Haarlem „Behoud uw liefkozingen voor uw eigen man, voor uw kindertjes. Kunt U heusch met de hartstochtelijke zoen van een vreemde man op Uw lippen, de onschuldige mondjes van uw kindertjes kussen?" Diepe verontwaardiging klinkt door in het antwoord dat een briefschrijfster van het weekblad Margriet in 1946 krijgt, wanneer zij de moed heeft te vragen wat ze moet doen in een geval van verliefdheid op een andere man dan degene met wie zij het boterbriefje deelt. Vrouwen konden zoiets niet maken in die tijd, zo blijkt uit een boekje dat is samengesteld ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van „Margriet" en de daarin opgenomen rubriek „Margriet weet Raad". Het boekje, dat onlangs is verschenen en voor f 9,50 in de winkel te koop is, wil een overzicht geven van de gevoelens, het gedrag en de moraal in Nederland tussen 1938 en 1978. En er is veel veranderd in die tijd. Vooral de verhouding tussen mannen en vrouwen. In het begin van het bestaan van de jaren veertig bestond er een enorm verschil tussen de morele maatstaven voor mannen en vrouwen. Mannen dienden zeer tolerant tegemoet getreden te worden, terwijl de vrouw gebonden was aan allerlei verboden. „Heb wat geduld met hem, die bevliegingen zijn waarschijnlijk van voorbijgaande aard. Je zegt. zelf dat hij telkens tot je terugkeert. Oefen in tact en geduld. Niet scheiden, ook al weet je dat hij je bedriegt. Ik merk uit je brief dat je alles voor je kinderen over hebt. Dat is prachtig. De liefde tot hen zal je kracht geven het offer te brengen dat van je wordt verlangd," was een van de Margriet-adviezen uit die tijd. Alle mannen hebben in hun leven een tijd dat ze wat avontuurtjes en slippertjes hebben, is de algehele opvatting. Dat vrouwen iets dergelijks ook kan overkomen, is uitgesloten. „Hou je van twee mannen tegelijk? Onzin, dat denk je maar. In je hart hou je het meest van je verloofde in Indië. maar al die overdreven liefdesbetuigingen van die andere jonge man strelen je ijdelheid." Een vrouw die in 1950 klaagt over haar man die drinkt en tierend door het huis loopt, krijgt de raad dat met begrip en liefde meer wordt bereikt dan met ruzie. Een levensgroot verschil met tegenwoordig. In deze tijd wordt de vrouwen geleerd voor haar rechten op te komen en niet alles over haar kant te laten gaan. Bij een soortgelijke klacht van vorig jaar luidt dan ook de raad van Margriet: „Het wordt tijd dat u uw mond opendoet en tot actie overgaat. Dit is geen leven. Uw huwelijk is mensonwaardig." Werkende vrouwen kregen in geval manlief jaloers was op haar interessante baan meestal te horen dat ze voor de goede vrede maar liever hun baan moesten opzeggen, want voor alles moest worden voorkomen dat de man in zijn eigenwaarde werd gekwetst Veel gehoorde klachten lagen op het gebied van de verhouding tussen ouders en kinderen. In de jaren veertig, zo blijkt uit de „Margriet weet Raad"-rubriek, had vader alles te vertellen thuis. In de tien daarop volgende jaren is het gezag van beide ouders doorslaggevend als het bijvoorbeeld om een verkering gaat. „Je ouders willen het niet en daarmee is de kous af." En zo was dat ook. Vader en moeder hadden het voor het zeggen, hetgeen door Margriet werd bevestigd: „Wil uw 18-jarige dochter met een Spanjaard mee? Dan zou ik haar, als ik u was, aan haar stoel vastbinden." In 1970 vond echter de grote verandering plaats. Een meisje dat klaagt over moeilijkheden met haar vader krijgt te horen dat ze best op kamers mag gaan wonen, dat dat heel normaal en helemaal niet egoïstisch is. Kortom, wat Margriet betreft is de machtsbalans verschoven en wel in het voordeel van de jongeren die veel serieuzer worden genomen dan voorheen. Hun liefdesperikelen worden ernstig benaderd en niet afgedaan met „kalverhefde", „strovuur" en het-gaat-vanzelf-wel-over. In de maatschappij van vandaag hoef je werknemers niet veel meer te vertellen over hun rechten. Wie er zelf niet voor opkomt heeft een vakbond achter zich die om de zoveel tijd oproept tot actie tegen de kapitalistische uitbuiters. Hoe anders was dat vroeger. Problemen tussen dienstboden en hun mevrouwen komen in de jaren veertig en vijftig herhaaldelijk voor. Net als bij de problemen tussen chefs en personeel werd het personeel in die jaren aangeraden maar te aanvaarden. Als dienstmeisje had je te aanvaarden dat mevrouw je commandeerde. Tenzij het te erg werd. Als mevrouw je bijvoorbeeld zoveel opdroeg dat je gezondheid er onder ging lijden; dén mocht je weggaan. Weggaan of aanvaarden. In geen geval ruzie of opstandigheid. De problemen waar mevrouwen over schreven betroffen vooral het gebrek aan goed personeel. Maar het zijn problemen die vanaf de jaren zestig langzaam uit de rubriek zijn verdwenen. Wat in Margriet nooit is veranderd is de afkeuring van hoogmoed. Neerkijken op anderen, zich te goed voelen voor iemand, andere mensen minder vinden, het zijn verschillende bewoordingen voor een houding die de samenstelsters van de rubriek altijd als verv/erpelijk hebben afgedaan. Het behoeft dan ook geen betoog dat de juffrouw die schreef over haar problemen met haar aanstaande schoonzusje „uit de arbeidersklasse" lik op stuk kreeg: Toen haar broer het meisje kwam voorstellen heeft ze niet de minste notie van het kind genomen. ,Mijn verloofde beweert dat ik onbeleefd ben geweest, maar ik vind dat je toch niet dadelijk moet aanpappen met zo'n wildvreemd meisje dat je helemaal niet kent en dat helemaal niet tot je miheu behoort.Het antwoord van Margriet luidt: „Je bent een verwaand en ingebeeld nest," en dat kon de jonge juffrouw in haar zak steken. Standsverschillen bleken dikwijls oorzaak te zijn van familie- of andere drama's. Zoals die kruideniersvrouw die jarenlang gespaard had voor een bontjas. Toen eindelijk de dag was aangebroken dat zij zich een dergelijke mantel kon aanschaffen en er mee op straat kwam. begon voor haar de ellende. De deftige dames uit de buurt vonden dat dit een ernstige inbreuk betekende op hun vermeende rechten om anders en duurder gekleed te gaan dan middenstandsvrouwen. Met als gevolg dat de deftige dames uit protest de winkel gingen mijden en de vrouw, die eerst zo blij was met haar nieuwe jas wanhopig aan Margriet vroeg wat ze nu moest doen. Of het trieste relaas van een ouder echtpaar: Ze waren maar heel eenvoudige mensen. Wilden voor hun zoon desondanks het beste. Spaarden van alles uit opdat de jongen maar kon studeren zodat hij een betere positie kon bereiken. Nu is de jongen getrouwd (1958) met een meisje uit de betere stand en zij willen de ouders niet meer Maar trouwen beneden of boven je stand leek nog niet zo erg als trouwen met iemand van een ander geloof: „Een gemengd huwelijk, meisjelief. is altijd een zeer lastig iets. Ofwel verzaakt een van beide partijen aan zijn geloof, of er komen strubbelingen over geloofskwesties tusschen de echtelieden onderling of met de famihe, ofwel krijgt een der partijen spijt. Er zijn allerlei diep treurige verwikkelingen te verwachten bij een gemengd huwelijk. Het allerbeste is er niet aan te beginnen," luidt het advies in 1946. Een advies dat twinig jaar later nog precies hetzelfde is. Daarna verandert het gemengde huwelijk langzaam in een „extra handicap, maar handicaps zijn te overwinnen". De laatste tijd worden in „Margriet weet Raad" op dit gebied eigenlijk alleen nog brieven aangetroffen van ouders die bezorgd zijn omdat hun kinderen lid geworden zijn van de een of andere religieuze sekte. Wat vooral de mannen zo vlak na de oorlog ontzettend dwars zat, was de spilzucht van de vrouwen en iedereen zat in zijn maag met het „zedenbederf". Wat dat laatste betreft werd eigenlijk nooit precies gezegd wat er nou onder werd verstaan. Wel wordt de stellige indruk gewekt van slechtheid en gevaar, van onafwendbaar onheil, zonde en kwaad: „Jij weet drommels goed dat je fout bent geweest juf! Alles eerlijk aan moeder opbiechten. Wees een volgende keer wat voorzichtiger en maak liever je huiswerk in plaats van met jongens over straat te slieren of nog erger. De spilzucht was een doorn in het oog van de man die schreef: „En als het nou nog maar bij tramkaarten en een kopje koffie bleef. maar hoeveel vrouwen bezwijken niet voor een of ander modesnufje dat zij eigenlijk wel ontberen kunnen?" UitMargriet weet Raad" in de jaren vijftig komt een beeld van schraalheid en karigheid naar voren. Het getob over geld verdwijnt ook niet met de jaren zestig in zicht, hoewel de welvaart toch duidelijk toeneemt Een welvaart die trouwens weer nieuwe problemen oplevert: „We waren vroeger eenvoudige mensen die eenvoudig leefden in een eenvoudig gemeubileerd huis. Sinds zes jaar is er gekomen: een kamer-ameublement kleden, bedden, dekens, electrische wasmachine, stofzuiger, bromfietsen voor vader en moeder, radio en televisie. Reken maar uit wat er elke week af moet voor dê afbetalingen. Ook zijn er verschillen merkbaar in de manier waarop Margriet raad verschafte: Liefde is belangrijker dan geld, armoede is niet erg als je maar fatsoenlijk blijft, hoe zwaarder de strijd dek te schoner de zegepraal. Eenvoudige levenswijsheden van toen worden nu gezien als „dooddoeners". Trouwens, de raad die vandaag de dag wordt verschaft bestaat niet meer uit een duidelijk antwoord van de samenstelster van de rubriek. Het antwoord wordt gegeven door een „team van deskundigen" (sinds 1968) dat ervoor heeft gezorgd dat de antwoorden meer psychologisch van aard zijn. In plaats van kant en klare adviezen krijgt de briefschrijver tal van vragenvoorgelegd die beantwoord moeten worden. Afhankelijk van die antwoorden daarop moet een besluit genomen worden. Tegenwoordig is het devies van de Margriet-redactie: wik en weeg en beslis zelf. Nog een verschilpunt tussen toen en nu, is het in die tijd zeer gangbare advies om goed te doen om je eigen zorgen te vergeten in de zorg voor je naaste. Tegenwoordig wordt aangeraden eens een beetje meer voor jezelf te doen. Naastenhefde heeft afgedaan als ideaal. Er is een zekere verharding opgetreden, niet meer gericht op het helpen van elkaar, maar op het opkomen voor jezelf. De sukkels van nu zijn de aardige mensen van vroeger, zo concluderen de samenstellers van het boekje ..Margriet weet Raad". Een meisje dat in 1942 schrijft te aarzelen of ze haar verloving zal verbreken uit angst om haar verloofde te kwetsen, werd geprezen om haar scrupules, om haar handelen uit medelijden. Nu wordt in de eerste plaats benadrukt dat ze zich bij zo'n beslissing niet door zulke motieven moet laten leiden.' Als ze tenminste een direct antwoord krijgt en niet wordt verwezen naar psychotherapeuten, oureaus ot instellingen. Een manier van brieven behandeling waarvan de kortgeleden overleden' mevrouw Van Eysden, oprichtster van de Margrietrubriek heeft gezegd: Margriet weet Raad van nu is ook wel goed maar het is zo koud.' Ze verwijzen alsmaar naar instanties. Ga maar daar en daar en daar naartoe! Zo gevoelloos. Daarmee help je mensen met. want ze- doen dat niet. Ze gaan niet zo gauw naar- instanties. LONNEKE VAN KOOT meer dan het andere in zekere zin, de rol van de kranten en tijd schriften kunnen gaan overnemen. Viewdata zelfs de rol die de uitge vers van encyclope dieën voor zich hebben opgeëist. Anderzijds zijn het de omroepen die zich duidelijk be dreigd gaan voelen door deze ontwikkelin gen op de tot nu toe door hen geclaimde beeldbuis. Het televisietoestel is in feite de brievenbus van de toekomst geworden. Dat houdt meteen al een waardebepaling in, want, zoals de heer J. van Ginkel, bestuurslid van de NDP (Vereni ging de Nederlandse Dagblad Pers) zegt: „De huidige brievenbus tiemiddel; iedereen is vrij om via de brieven bus te communiceren c.q. informatie te ver schaffen. Zo dient het ook te zijn met de brie venbus van de toekom st, de tv-monitor. Een beperking met betrek king tot het gebruik van deze moderne brie venbus zal ongetwijfeld betekenen een beper king van de vrijheid van meningsuiting." En dat betekent meteen ook, dat de krantenuit gevers zich afzetten te gen een claim van de omroepen op informa tiesystemen als viewda ta en teletext, wat trou wens meer opgaat voor teletext dan voor view data, omdat bij teletext nog gebruik gemaakt wordt van de zender. De NOS heeft gesteld, dat teletext een vorm van dienstverlening is, doordat die de omroep nieuwe mogelijkheden biedt voor de vervulling van zijn informatieve taken. Bij viewdata wordt alleen het televi sietoestel gebruikt en niet de zender, omdat de overdracht van in formatie via de tele foonlijnen gaat. De Nederlandse Dag blad Pers maakt zich dus zorgen, zorgen die in maart 1977 duidelijk naar voren kwamen in een nota van de com missie Infrastructuur van de NDP naar aan leiding van de wijziging van de Omroepwet. In die nota staat dat „dient te worden onder streept, dat er met het oog op de Nederlandse wetgeving wezenlijk verschil bestaat tussen telecommunicatie door middel van radio- en tv-programma's en door middel van grafi sche telecommunica tie." „De communicatie via radio- en tv-program ma's valt exclusief on der de omroepwet, de grafische telecommuni catie - waarvan in de toekomst in het bijzon der de dagbladen ge bruik moeten maken - ressorteert daarentegen uitsluitend onder de te legraaf- en telefoon- wet." „Bij grafische telecom municatiesystemen zoals teletext worden geen bewegende beel den gebruikt, maar wordt het papier als in formatiedrager gevan gen door een elektro nisch systeem, bijvoor beeld een beeldscherm. In dat geval fungeert het televisietoestel als een terminal van het computersysteem. „De omroep in Neder land kan slechts wor den toegestaan van de ze systemen gebruik te maken voorzover dit gebruik ondergeschikt is aan of verbonden is met de „normale" tv- programma's. Een au tonome nieuwsvoorzie ning door omroeporga nisaties of door de NOS via teletext zou een ern stige aantasting beteke nen van plaats en func tie van de dagbladen." Als eerzaam, niet van commercie gespeende krantenlezer, zou moge lijkerwijs de eerste ge dachte zijn: och ja, die krantenuitgevers zijn bang dat ze binnenkort geen droog brood meer zullen verdienen. Na tuurlijk, zegt de heer Van Ginkel, maar ook hogere belangen spelen een rol. „Deze hogere belangen zijn de vrij heid van meningsuiting en de verscheidenheid van die meningsuiting. Het kenmerkende van de gedrukte media is, dat men kan kiezen en hierdoor ontstaat auto matisch pluriformiteit De consument kan na melijk zelf bepalen wat hij wil lezen, hij kan zijn eigen dagblad, tijd schrift en boek kiezen. Alleen als er geselec teerd kan worden, kan de vrijheid van me ningsuiting, die wij toch beschouwen als een van de pijlers van ons democratisch be stel, zijn functie uitoe fenen. De gedrukte me dia zijn ervan over tuigd, dat geer#enkele beperking opgelegd mag worden aan de ge drukte media om deel te hebben aan de elek tronische media als het schaars te-argument niet meer van toepas sing is." De NOS staat daar te genover met de bewe ring, dat het teletext- systeem, waarmee al geruime tijd proeven worden genomen, het enige middel is om de kijker, wanneer hij wil. Niet meer wachten op het tijdstip dat de krant in de bus komt, of dat de volgende nieuwsuit zending op radio of tv is,, nee, meteen op de buis! Een leuk argu ment natuurlijk, maar dat vereist dan wèl, dat de zender ook vieren twintig uur werkt, want zendt de zender niet uit, dan is er geen informa tie via het teletextsys- teem. Als informatieverschaf fer staat het ANP vrij neutraal tussen alle partijen in. Bij beide systemen levert het het nieuws toe. Achter bei de systemen staat de PTT. Immers, de lijnen van de PTT zullen de informatie van viewda ta moeten overbrengen MBrnaiinnal Finance naar het kastje in de huiskamer, maar ook is de PTT beheerder van het zenderpark dat het teletextsysteem moet overbrengen. De PTT houdt dus een wakend oogje op de vechtende kindertjes die allemaal een snoepje uit het in formatiezakje willen hebben en wacht haar tijd af orn zonder ver liezen tijdig op de markt te komen. Waar mee er voor de PTT in feite niet zo veel veran-' dert. Of je nu de ene' brievenbus bedient of de andere, maakt wei nig verschil. En gaat er werkelijk voor de kranten nu zo veel veranderen? Mis schien dat eindelijk een ontwikkeling gaat door zetten, die al vele jaren in journalistieke krin gen werd aangevoeld als de enig juiste: breng niet meer gortdroge nieuwsberichten, maar geef meer ruimte voor populair-wetenschappe- lijk nieuws, achter-, grondverhalen, enzo-, voorts. Maar hoe dan, ook, de krant zal in de| bus blijven vallen. Wel ke bus het ook is. GERARD CRC#fÉ „Vórmden de jaren zes tig de periode van de televisie-slavernij, in de jaren zeventig komt de. kijker tot het be wustzijn, dat er nog an dere waarden zijn, be halve in de euforie van de gebeurtenissen als werel dkampioens chap voetbal; in de jaren tachtig zal de kijker het medium televisie naar zijn hand zetten". Het ziet er naar uit, dat deze voorspelling van de tv-journalist-publi cist Rein van Rooy in derdaad werkelijkheid gaat worden. En dan in dubbele betekenis. De kijker zal het mogelijk worden gemaakt om onder het hem opge drongen juk van de omroepprogramma's uit te komen, maar ook zal hij het „kille oog" letterlijk gaan gebrui ken om dié informatie te krijgen, die hem het beste uitkomt. Over de eerste moge lijkheden kunnen we kort zijn: in Amerika is door de kabelsystemen een grootse ontwikke ling op gang gebracht, waarbij het mogelijk is om uit een schier oneindig groot aantal programma's te kiezen. Wat dè tweede moge lijkheid betreft, de in formatie verkrijgen die de kijker het beste uit komt, die ontwikkeling staat voor de deur, ook in Nederland, door de twee systemen teletext en viewdata, waarbij de televisie-ontvanger in de huiskamer eindpunt gaat worden van een informatiestroom, die door de kijker zelf kan worden opgeroepen. Het zou in dit korte be stek té veel zijn om uit gebreid op beide syste-, men in te gaan, maar in het kort gezegd komt het hierop neer, dat zo wel teletext als viewda ta nieuws en andere in formatie in letters en tekens in de huiska mers brengen via het televisietoestel. De kij ker kiest wat hij wil hebben via een deco- deerapparaaat. Maar daarmee houdt de over eenkomst op. Bij tele text krijgt de kijker achter elkaar honderd pagina's tekst op zijn beeldbuis. Daarna be ginnen opnieuw dezelf de pagina's. Het tele textsysteem is erop ge baseerd, dat de ge vraagde informatie ac tueel is. Er worden dus steeds pagina's gewis seld door diegenen, die de informatie verschaf fen. Viewdata is een sys teem waarbij de kijker nagenoeg onbeperkt ge bruik maakt van de voordelen die een com puter biedt, die is ge voed met informatie. Er is bovendien tweerich- tingverkeer. De kijker „praat" met de compu ter. Dit systeem werkt met een normale tele foonlijn. Via een kies- toetsenbordje vraagt de kijker bepaalde gege vens, die hij dan op zijn tv-apparaat voorge schoteld krijgt. Wat voor gegevens? Dat kan van alles zijn: u kunt het zo gek niet verzin nen, de computer kan het u vertellen, mits die computer maar groot genoeg is en mits die computer maar is ge voed met de benodigde informatie, die kan lo pen van een spoorboek je tot uw spaarbankre kening, van of er nog een kaartje voor de schouwburg te krijgen is, tot wie een aanbod heeft van een tweede hands lits-jumeaux. De verschillen tussen de twee systemen zijn dui delijk, maar tevens wordt zonneklaar dat beide systemen, het ene

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19