„Feyenoord komt er nog wel achter met die verjonging" Polo, nieuwe sport in Nederland Aad I Mansveld weer terug in het Zuiderpark Noteer bij de radio 12-SPORT LEIDSE COURANT" ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 pagina 13 xtietballen. r de toekomst r i:Ach", vervolgt Mansveld, „ADO en later FC Den Haag heeft altijd veel van dat jonge goed gehad. Toen waren het er in. één keer zelfs acht. Maar alleen Dusbaba, ting en Jol zijn van die talenten echt doorgebroken. De meesten redden het niet. Hoevee! talenten ik in de voetballerij al riiet heb meegemaakt, die er niet kwamen. Feyenoord komt er nog wel achter met die verjonging. Er zal nog wel gekocht moeten worden. Feyenoord heeft nu eenmaal een te grote reputatie, waardoor het Rotter damse publiek het geduld nauwelijks op I Van onze sportredactie) *DEN HAAG Bleef het betaalde voetbal ^binnen onze landsgrenzen ditmaal versto kken van werkelijk opzienbarende trans- Jfers, aan het begin van het vorige seizoen waren er nog wel enkele interessante aan kopen te melden. Meest verrassend daar- I bij was wel de overgang van Aad IVIans- B weid, die het groen-geel-rood van FC Den 'Haag ruilde voor het rood-wit van Feye- j noord. Vanavond is Mansveld opnieuw te bewonderen in het Zuiderpark, in Rotter- damse dienst tegen zijn oude club. Dacht de nu vierendertigjarige Mansveld alsnog enkele jaren bij een echte topclub ®]J!te kunnen spelen, het werd voor de rasech- té Hagenaar één van de grootste decepties uit zijn sportcarrière. De Haagse „bluffer" °?r moest meemaken hoe de Maasstedelijke fórmatie, die in de beginjaren zeventig len wereldroem vergaarde, degradeerde tot meest verguisde en gekritiseerde voetbal- "et Club van Nederland. AacT Mansveld heeft contractueel nog eén Par bij Feyenoord voor de boeg. Een seizoen, dat alles nog goed kan maken, maar gezien de verjongingskuur die de iik ^'euwe trkiner Vaclav Jezek heeft moeten ■1*" toepassen ziet het daar niet direct naar uit. ei». j)e eerste competitiewedstrijd tegen NEC (O;0) leverde daar reeds een voorbeeld van. Verjongen. Als één Nederlandse voetballer <fd, I weet wat daar allemaal bij komt kijken, is het Aad Mansveld wel. Met FC Den Haag maakte hij het zo'n zes jaar geleden iep allemaal al eens mee. „Ome Aad en zijn Wl* heefjes werd het elftal van FC Den Haag Pe' tb'en genoemd." grinnikt Mansveld thans. hQt plaats van gesprek is de Haagse Deiman- Straat, in het kantoor van het automobiel- 2> bedrijf, dat Mansveld samen met een com- ne- )e8 zal kunnen brengen te wachten op de resultaten." Mansveld vraagt zich af, wat Vaclav Jezek, die hij al eerder twee jaar meemaakte bij FC Den Haag. wil gaan doen. In hoeverre gaat die Tsjech de verjonging doorvoeren. ..Voorlopig heb ik geproefd, dat hij dat inderdaad wil. „Mansveld is zelfs bang yoor zijn vaste basisplaats. ..Dat gehijg van de jeugd in de je nek geeft je als oudere speler een bepaalde kick om tot het uiter ste te gaan." „Je moet de concurrentie met een jongere speler aandurven. Verlies je, dan zul je je er bij neer moeten leggen. Maar krijg ik de kans, dan zal ik die met beide handen aangrijpen. Voetbal is voor mij nog steeds nummer één en juist omdat je als je wat ouder bent weet, dat het eigen lijk elk moment afgelopen kan zijn, speel je iedere wedstrijd met veel plezier." Hoe lang ik door kan gaan, weet ik nog niet. Een paar maanden voor het einde van de competitie zal ik dat eens rustig bekij ken. Het ligt er helemaal aan hoe ik me dan vogl." Verlangt Mansveld eigenlijk niet terug naar het Zuiderpark, waar hij als twintig jarige bij ADO in het eerste elftal kwam (destijds onder de hoede van Ernst Happel) en daar in FC Den Haag uitgroeide tot de man waar alles om draaide. „Nee, ik ga niet terug naar FC Den Haag en bij die- club zullen ze er ook wel net zo over denken. Wat moeten zij nog met een vijfen- dertigjarige speler?" „Hoewel", filosofeert Mansveld nog even door op dit onderwerp, „ik had ook nooit gedacht, dat ik op mijn drieëndertigste nog eens naar Feyenoord zou gaan." En zijn voorganger ffinus Israel dan? Die speelt toch ook nog met zijn zesendertig jaar voor PEC Zwolle, waarmee hij graag in de Kuip van Feyenoord wil winnen. „Ik kan mij wel voorstellen, dat Rinus dat erg graag wil. Ik heb grote bewondering voor hem. Als je ziet wat voor blessures hij al gehad heeft. Maar met hem is het wel een ander geval. Israel zal bij PEC heus niet zo hard worden afgekneoen. Ik heb ten minste gehoord, dat hij daar een aangepas te training krijgt. Dat hij rancunes heeft ten opzichte van Feyenoord, kan ik me wel voorstellen omdat hij werd verkocht en ze mij als drieëndertigjarige speler terug kochten." Niet boteren Verliet Israel een aantal jaren geleden de Kuip, omdat hij een lager contract niet accepteerde, nu is een andere vedette bij Feyenoord vertrokken: Wim Rijsbergen. Door de Argentijnse coach Cesar Luis Menotti nota bene verkozen voor het we reldelftal, dat deze week tegen New York Cosmos speelde. Het zou tussen Mansveld en Rijsbergen niet boteren, vandaar het vertrek van laatstgenoemde naar Bastia. Mansveld: „Ik heb nooit ruzie met Wim Rijsbergen gehad. Onze speeltrant paste kennelijk niet bij elkaar. Laat ik het zo zeggen: als Rijsbergen in Feyenoord zo had gespeeld als in het Nederlandse elftal, mannetje uitschakelen en meer niet, was er niets aan de hand geweest. Maar hij ging bij Feyenoord mee lopen voetballen en dan krijg je twee figuren, die een zelfde rol willen en dat loopt verkeerd af. In een elftal moet je de sterke punten van iemand uitbuiten. Rijsbergen heeft als hij mee naar voren ging nog nooit gescoord. Ik heb vorig seizoen bij Feyenoord door blessures maar twintig competitiewedstrijden mee gespeeld en toch zeven doelpunten ge maakt. Bij FC Den Haag maakte ik als laatste man toch ook altijd tussen de zeven en tien doelpunten per seizoen." Meer narigheid Aad Mansveld had zulke hoge verwachtin gen van het voetballen bij Feyenoord, maar het werd tenslotte nog minder dan hij bij FC Den Haag gewend was. Bij zijn overstap naar de roemruchte Rotterdamse club had hij nooit kunnen bevroeden nog meer narigheid en ellende in één seizoen mee te maken dan in zijn dertien Haagse jaren. Was dat van tevoren niet te bekij ken? Vóór Feyenoord Mansveld kocht was toch al zeker, dat het een seizoen zonder voetbal op Europees niveau zou worden? Het verval was het seizoen daarvoor reeds ingezet. Mansveld meent van niet. „Feyenoord was ondanks een matig seizoen in de competi tie toch redelijk ver in het toernooi om de UEFA CUP gekomen. Ze kochten toen Gerard van der Lem en mij en met de anderen erbij stonden de namen toch wel in het veld. Ik moet eerlijk bekennen dat ik nog nooit een elftal mee heb gemaakt dat zoveel blessures kreeg. Het heeft vorig seizoen gewoon erg tegen gezeten. Onzin, Het gebaar dat Aad Mansveld ook bij Feyenoord veelvuldig maakte: na het scoren van een treffer. dat Boskov de schuld kreeg van alle slech te resultaten. Persoonlijk vind ik Boskov nog steeds de beste trainer van alle die ik bij FC Den Haag heb meegemaakt. Boskov geeft een echte voetbaltraining, gericht op de wedstrijd, die gaat komen." Veel bewogen nu ligt de top van de Haagse voetballer al jaren terug. Tijdens de korte maar veelbewogen periode, dat Mansveld deel uitmaakte van het Nederlands elftal, dat zich voor het WK 1974 kwalificeerde. Mansveld over zijn ietwat merkwaardige interlandcarrière: „Ik kwam pas bij de selectie voor het Nederlands elftal toen ik zevenentwintig jaar was. In 1971 speel de Oranje uit tegen Joegoslavië. Israel was toen ziek en ik was de aangewezen vervanger. Maar Jan van Beveren, die toen in het doel stond, wilde Pleun Strik uit zijn eigen club als laatste man en bondscoach Fadrhonc nam dat over. Ik ben daarover toen erg tekeer gegaan en heb Fadrhonc in de pers naar beneden gehaald. Ik dacht toen al, dat het over was, maar een jaar later was ik er toch weer bij in de wedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije. Ik heb toen zes wedstrijden mee gedaan. Hoogtepunt voor mij was de wedstrijd tegen België, november 1973, want in die wedstrijd plaatste Oranje zich voor het WK. Ik vind het erg fijn dat ik dat heb meegemaakt". Gecompliceerd Het WK zou Aad Mansveld missen door een ernstige blessure, die meteen een einde maakte aan zijn loopbaan als Oran jespeler. „In het Nederlands elftal speelde ik al met een blessure, maar ik wilde er zo graag bij zijn. Tijdens de winterstop in het seizoen voor het WK zou ik geope reerd worden. Dat leek een lichte opera tie, maar het was gecompliceerder. Ik was maar net op tijd, want de pees van de grote teen bleek versleten. Bij FC Den Haag heb ik toen nog één wedstrijd mee gespeeld. Op de volgende training scheur de ik mijn enkelbanden en toen was het WK voor mij definitief voorbij". „Tijdens mijn periode bij het Nederlands elftal genoot ik niet het vertrouwen van Fadrhonc, maar de spelers hadden wel vertrouwen in mij. Uiteraard had Johan Cruijff heel wat in de melk te brokkelen. Zo gaat het overal met een leidinggevende speler. Dat geeft toch een zekere macht spositie. Ik had daar zelf ook mee té maken als aanvoerder bij FC Den Haag. Je kon altijd tegen de trainer zeggen, wat jij er van dacht en wie jij in het elftal wilde. Misschien is dat een beetje misbruik maken van de situatie, maar in het veld kun je toch makkelijker beoordelen hoe het allemaal loopt en of een speler wel in het tactisch concept past Je kunt daarover een balletje opgooien, maar een trainer heeft altijd het laatste woord". Dat zal dit seizoen bij Feyenoord zeker niet anders zijn. De beminnelijk ogende Vaclav Jezek is, daar kan Mansveld over meepraten, een keiharde vakman, die re sultaten wil zien ondanks de verjonging van het elftal. Wellicht is het woord ver nieuwing beter op zijn plaats, zeker als Aad Mansveld de kans van Jezek krijgt één van de hoofdrollen in de Kuip te gaan vertolken. Maar eerst volgt vanavond de confrontatie tussen FC Den Haag en Feyenoord, waar bij als pikante noot de rentree van niet alleen Aad Mansveld in het Zuiderpark. maar eveneens die van Vaclav Jezek. Het duo Jezek-Mansveld stond in het verleden bijna garant voor succes, hoe het bij Feye noord zal verlopen moet nog blijken. Hoe* wel Mansveld zich ongetwijfeld de eerste competitiedag van vorig seizoen herinnert. Toen werd de Rotterdamse ploeg met een geblesseerde Mansveld in de gelederen door de Haagse equipe afgebluft, waarna voor beide ploegen een uitermate teleur stellend jaar volgde. Het treffen van van avond kan wat meer inzicht verschaffen n wat er in de pas begonnen competitie /an beide ploegen kan worden verwacht. isi LEENDE Voor een primeur Nederland zorgt vandaag en morgen het ruitersportcen trum „De Molenberg" in het Brabantse Leende, waar een vier 1 andenwedstri jd wordt gehouden. Een i /an paardesport, een bal- sport en een soort hockey te paard. ?ns de heer J. M. J. van tn Hurk van de Stichting Po- Nederland, is polo het oudst "skende spel ter wereld. „De erzische dichter Firdausi be- .•hreef al ruim zeshonderd iar vóór Christus een wed- rijd tussen Perzen en Turken. In datzelfde Perzië vinden wij ook ruines van een zeer oud poloterrein, bij de plaats Isap- han". Zowel de heer Van den Hurk van de pas opgerichte Stichting Polo Nederland als Bart Leen houwers van het organisatieco mité in Leende zijn vele keren in Frankrijk, Duitsland en En- Geen gelijkspel bij polo mogelijk (Van onze sportredactie) LEENDE Hier volgen enkele belangrijke spelregels van het polospel. De bal mag alleen geslagen worden met de polostick in de rechterhand. Met de linkerhand moet men dus het paard besturen. Een speler die een geslagen bal in een rechte lijn volgt heeft voorrang op - andere spelers. Iedere andere speler die zijn weg dicht genoeg kruist om daardoor gevaarlijk te kunnen zijn maakt een overtreding. Strafslagen variëren naar gelang de graad van het gevaar die het kruisen veroorzaakt. Ook de afstand van 't kruispunt tot „de goal" is bepalend. Een speler mag de stick van de tegenstander niet haken tenzij de bal zich v bevindt tussen de twee paarden. Ook gevaarlijk rijden en ruw handelen is niet toegestaan. Een speler mag de tegenstander van de bal afrijden, maar mag zijn tegen- stander niet onder een hoek aanvallen. Hoekslagen (cor- ners) worden bij het spel niet genomen, inplaats daarvan wordt de bal geslagen op 60 yards afstand van de doellijn tegenover de plaats waar de bal is uitgegaan. De tegen standers bewaren een afstand van 30 yards. De buiten- spelregel bestaat niet bij polo. Het spel wordt geleid'door twee scheidsrechters (umpi- res) te paard. Een derde scheidsrechter bevindt zich buiten het speelveld. Bij verschil van mening tussen de umpires over een spelregel beslist deze referee. Om te bewerkstelligen dat twee ongelijkwaardige teams tegen elkaar kunnen uitkomen en beide teams toch kans hebben - op een overwinning wordt een handicapregeling gebruikt. De beste ploeg moet de minder sterke enkele doelpunten yoor geven. Een gelijkspel is niet mogelijk. Ontstaan er - in de normale speeltijd geen treffers, dan worden de doelen groter gemaakt, waardoor de doelpunten niet lang uitblijven. geland naar polo gaan kijken en de voorbereidingen om voor het eerst wedstrijden in Neder land te brengen zijn al meer dan een jaar geleden van start gegaan. Op het ruitersportcen trum „De Molenberg" komen teams in actie uit Frankrijk, Brazilië, Engeland en Duits land. Bart Leenhouwers: „Het zal zonder twijfel toppolo worden. Een poloteam bestond heel vroeger uit acht spelers, maar nu al vele jaren uit vier. Ze rijden op goed getrainde paar den grote afstanden in de wed strijd. Polo speelt men met een houten bal, die niet veel groter is dan een kopje. De speler te paard moet deze bal verplaat sen met een soort hockeystick. Het veld heeft de afmeting van enkele voetbalvelden bij el kaar, nauwelijks 260 bij 160 meter. De duur van de wed strijd is vier keer 71/2 mi- „Om aan polo te kunnen doen moet je in ieder geval drie uitstekende paarden bezitten. Elke periode moet je namelijk met een ander paard aantre den. Alleen in de laatste perio de is het toegestaan met het paard uit de eerste periode weer op het veld te verschij nen. Het spel is nieuw voor de Benelux. In Hamburg is echter al een vereniging die haar tach tigjarig bestaan reeds heeft ge vierd". duur Polo moet volgens de Stich ting Polo Nederland van de grond komen. Een sport voor de man met de pet zal het echter niet worden. Daar is polo te duur voor. Bart Leenhouwers: „Een polo- paard kost tussen de vijfen twintig en honderduizend gul den. Het paard moet snel zijn, eerlijk, hard en goed wend baar. In Engeland lopen ge noeg paarden rond die meer dan een ton kosten. Die paar den bezitten een enorme start snelheid en dat is voor deze sport erg belangrijk. Wij hopen van de organisatie van de wed strijden in Leende wat geld over te houden en daarmee enkele paarden te kunnen ko pen voor orjze stichting. Dan kunnen we ook met eigen men sen deze sport hier beoefenen. Dat zullen in het begin beslist goedkope paarden zijn". J. M. J. van den Hurk: .Er zijn PoIq te paard, een nieuwe ■tak van paardesport. al liefhebbers die met polo wil len beginnen. In het Gooi is een groep van dertien man die erg veel belangstelling heeft en het ook in het buitenland heeft ge zien. Wij hopen door de wed strijden in Leende meer men sen te krijgen die polo in eigen land willen spelen". Gevaarlijk Is polo gevaarlijk voor het paard? „Als dat het geval was dan zouden wij er beslist niet aan beginnen", aldus Bart Leenhouwers, die verder gaat: „De benen van de paarden zijn goed ingepakt en het is boven dien verboden met de paarden tegen elkaar aan te rijden. De ervaring in Engeland is dat er meer blessures zijn bij de spring- en renpaarden dan bij de polopaarden". „Wie moeten het ons leren? Daarvoor zijn mogelijkheden genoeg. Als we in Nederland beginnen nemen we natuurlijk in onze teams gastspelers op. Zo is het ijshoc key toch ook begonnen in Ne derland, met de Canadezen. Onze eerste wedstrijden kun nen we tegen Duitsers spelen, erg gunstig als je met een sport in Brabant van start gaat", al dus Leenhouwers. In feite is polo voor iedereen die kan paardrijden mogelijk. Niemand weet of hij een goede polo-spe ler zal worden, voordat hij het eens geprobeerd heeft en nie mand weet hoe spannend en opwindend het spel is voordat hij het eens gezien heeft, qp J. M. J. van den Hurk: „Vroe ger was het te duur om aan deze sport te beginnen. Tegen woordig is het al mogelijk om voor de prijs van een goede week vakantie zonder verdere verplichtingen op een polo- school in het Ierse Waterford les te nemen. Daar komen jaarlijks zo'n 150 mensen uit veertien landen. De Stichting Polo Nederland, die vandaag en morgen op zo'n tienduizend toeschouwers hoopt op het terrein van het ruitersportcentrum „De Molen berg" er kunnen er dertig duizend op mag als men in Nederland met deze sport zelf begint in ieder geval rekenen op de steun van de Nederland se Hippische Sportbond waar van men al erg veel medewerk ing krijgt. Jos Stehouwer, de voorzitter van deze organisatie, zit zelfs in het erecomité van de Stichting Polo Nederland. Bart Leenhouwers tenslotte: „Het moet lukken in Neder land. We lopen jaren achter, maar dat mag de pret niet drukken. Vergeet ook niet dat polo in 1936 in Berlijn ook op de Olympische Spelen werd ge- Ajax—PEC Zwolle FC Utrecht—NAC MWFC Twente NEC-Volendam Sparta— Roda JC FC Den HaagFeijenoord AZ'67Vitesse Haarlem—FC VW Go Ahead Eagles—PSV Eerste divisie Helmond SportWageningen SC CambuurExcelsiór Willem IIHeerenveen SC AmersfoortHeracles TelstarFC Vlaardingen FC AmsterdamFC Groningen t U Den Bosch—FC Dordrecht Veendam—Fortuna SC SWDe Graafschap komen voor op

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13