deTijd I Pokkengevaar in Engeland niet groot Opstand in Nicaragua oopt uit op bloedbad ALLE GELDZAKEN GEKAAPT POOLS VLIEGTUIG TERUG Situatie in Iran blijft gespannen Paus vraagt kardinalen: probeer mij te helpen Onderzoek naar mogelijke spionage in West-Duitsland CRM snoeit niet in kunstensector Economisch herstel in Denemarken krachtig aangepakt d(0ENE HP in* BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 PAGINA (Van c correspondent) LONDEN Het is zeer waarschijnlijk dat Britse toeristen uit de omgeving van Birmingham zich zullen moeten laten inenten tegen pokken. Mogelijk zullen alle Britse toeristen dit moeten gaan doen. Landen als Malta en Jamaica eisen nu al een pokkenbriefje van Britse toeristen. Maar gisteren liet het zich aanzien dat het gevaar door een besmettingsge- val in Birmingham niet bijzonder groot was en dat de situatie daar onder controle was. Op 12 augustus raakte de 40-jarige mevrouw Jane Parker in Birmingham in een universiteitslaboratorium besmet via een levend virus, dat daar gebruikt wordt voor wetenschappelijk onderzoek. Er wordt door een onpartijdige commissie sinds dinsdag een onderzoek ingesteld om vast te stellen hoe het mogelijk was dat het virus kon ontsnappen. Twee vrouwen, die direct met mevr. Parker in contact zijn geweest en die thuis in quarantaine zaten, zijn inmiddels na klachten dat zij zich niet lekker voelden, geïsoleerd. Tweehon derd andere personen zitten in quarantaine thuis en krijgen hun voedsel voor de deur van hun huis gezet in plastic zakken. De twee vrouwen die zich in isolatie bevinden in een zieken huis zijn mevrouw Millicet Rowly, een buurvrouw van Jane Parker in King's Norton in Birmingham en een onderwijscolle- ga van mevrouw Rowly, Patricia Muddyman In quarantaine zitten zeventig stafleden van het ziekenhuis die mogelijk met Jane Parker in contact zijn geweest en honderddertig zieken huisbezoekers. Aangezien de pokken acht dagen na een con tact besmettelijk kunnen worden zal pas over ongeveer een week duidelijk worden hoeveel van de mogelijke contacten van Jane Parker besmet zijn geraakt. De quarantaine kan dan voor degenen die gezond lijken opgeheven worden. Er zijn naar de Britse lucht- en zeehavens grote hoeveelheden entstof verscheept. Het pokkenvaccin is in Engeland in ruim voldoende mate voorradig. Het Britse ministerie van gezond heid zei desgevraagd dat toeristen die van plan zijn naar Engeland te reizen zich het beste voor hun vertrek met de gezondheidsdienst in hun eigen land kunnen verstaan over de wenselijkheid zich te laten inenten tegen de pokken. Vandaag arriveren vertegenwoordigers van de Wereld Gezond heids Organisatie (WHO) in Birmingham om een onderzoek in te stellen. De WHO was van plan in oktober feest te vieren op grond van het feit dat zich een jaar lang geen enkel geval van pokken in de wereld had voorgedaan. UTRECHT Het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne heeft bekendgemaakt dat Nederlanders die naar Engeland willen, geen bewijs nodig hebben waaruit blijkt dat zij tegen pokken zijn ingeënt. „Nederlanders reizend van en naar Engeland kunnen zich vrijelijk bewegen", aldus een woordvoerder van het ministerie. Volgens de woordvoerder is van Engelse zijde meegedeeld dat „de zaak daar onder controle is". IANAGUA (UPI/AFP) - De zware evechten in de op twee na grootste tad van het Middenamerikaanse Ni- aragua, Matagalpa, lijkt uit te lopen ip een bloedbad. Een legertje van uim 500 studenten, voor het raeren- leel jonger dan 17 jaar, levert er slag net de Nationale Garde die steun van Kimmen en helikoptervuur uit de ucht ontvangt. Een bestand van twee lur, gevraagd om de doden en gewon- len uit de straten te kunnen halen, s door beide partijen genegeerd. van ongeveer 25 doden en ruim 200 gewonden, maar de gevechten maken het niet mogelijk een juiste schatting te maken. De garde beheerst het centrum van de stad met zijn 60.000 inwoners, maar tweederde van Mata galpa was vannacht nog in handen van de opstandelingen. Zondag al hadden de studenten de binnenstad afgesloten met prikkeldraad. Zij vormden toen een soort niemandsland, waar leden van de Nationale Garde zonder pardon werden neerge schoten. De studenten zijn gewapend met eigen gemaakte bommen, machetes (hakmessen) pisto len en geweren, maar zij worden geconfronteerd met pantserwagens en zware mitrailleurs. Behalve in Matagalpa worden ook gewelddadige protesten tegen dictator Somoza gemeld uit de steden Diribamaba en Jinotepe. F -t SH X )e passagiers van het gekaapte Poolse vliegtuig gaan weer aan boord, om naar 5olen terug te vliegen. Tien passagiers gaven er de voorkeur aan om in West-Berlijn e blijven. (Te» WEST-BERLIJN (Reuter) Een Oostduits echtpaar met een DejKind heeft gisteren de piloot van een Pools lijnvliegtuig, dat /jc^ van Warschau via Gdansk op weg was naar Oost-Berlijn, ,Jj gedwongen te landen op het Amerikaanse militaire vliegveld tempelhof bij West-Berlijn. De kaping gebeurde tussen Gdansk en Oost-Berlijn. Na de landing op Tempelhof vroegen tien Oostduitse passagiers om politiek asiel in het westen. Zij bleven achter toen het toestel, «en Tupolev-134, in de middag terugvloog naar de Poolse hoofd stad. Het echtpaar waarvan de man gewapend was met een pistool, wordt in West-Berlijn vastgehouden. ot 21 Rode-Kruishelpers brengen een vrouw weg. die gewond is geraakt bij de gevechten in Matagalpa. TEHERAN Opnieuw is het in verschillende Iraanse ste den onrustig geweest en heeft de oppositie weer nieuwe ei sen aan de regering gesteld. Het zwaartepunt van de onrust lag in het winkelcentrum van Teheran waar honderden beto gers bioscopen en bankgebou wen beschadigden. Alleen in Teheran zijn de afgelopen da gen rond 200 mensen gearres teerd. In Qom, een heilige Mos lim-stad ten zuiden van Teher an, werd betoogd door rond 100 mensen die de terugkeer naar Iran eisten van de in Irak in ballingschap levende gods dienstige leider Ayatollah Kho meini. De betoging zou vreed zaam zijn verlopen. De 76-jari- ge Khomeini heeft zich inmid dels uitgesproken tegen de re geringswisseling en volgens de oppositiekringen opnieuw aan gedrongen op de val van de monarchie van de Sjah. Het in oppositie zijnde „Natio nale Front" dat pas kort weer in de openbaarheid is getreden, eiste in een program van twaalf punten de ontbinding van de Iraanse geheime dienst SAVAK, vrijlating van de poli tieke gevangenen en opheffing van de militaire rechtbanken. Ook drong het aan op instel ling van een onafhankelijke justitie en toelating van alle politieke partijen en groeperin gen. In Iran zullen alle sexfilms worden verboden en op alle geïmporteerde films zal stren ger toezicht komen. Volgens het dagblad „Kayhan", dat zich beriep op het ministerie van Godsdienstzaken, zal ook wor den ingegrepen in de program ma's van de Iraanse televisie. Met de invoering van de film censuur doet de Sjah klaarblij kelijk een nieuwe concessie aan de orthodoxe sji'itische mohammedanen, die zich in de oppositie geducht weren. VATICAANSTAD (UPD - La chend en sprekend van man tot man heeft paus Johannes Paulus gisteren een beroep op kardinalen en bisschoppen ge daan samen met hem voor de wereld een „toonbeeld van eenheid" te zijn. De paus week af van de officie- Ie tekst en vroeg de kardinalen ronduit „Medelijden te hebben met hem". „Probeer mij te hel pen en laat ons samen de we reld een voorbeeld van eenheid geven, we hebben alles te ver liezen als de wereld ons niet vast verenigd vindt". Paus Johannes Paulus vroeg de kardinalen ook samen met hem leiding te geven aan de curie, het centrale regeringsap paraat van de kerk. Van het Vaticaan en de curie weet ik niet veel, aldus de nieuwe paus. „Ik ken alleen maar het Vati caanse jaarboek". Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren .waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. «H LEIDSE SPAARBANK KARLSRUHE (DPA) Het bureau van de federale procu reur-generaal in Karlsruhe heeft bekendgemaakt, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar een mogelijk nieuw spio- nagegeval in Bonn Naar de sociaal-democratische regeringspartij (SPD) in de Westduitse hoofdstad heeft me degedeeld, heeft de naar het Westen overgelopen Roemeen se politicus Ion Pacepa inlich tingen verstrekt, die hebben ge leid tot een onderzoek naar Joachim Broudre-Gröger, de naaste medewerker van Egon Bahr die het werk van de SPD- fractie in de Bondsdag organi seert. Volgens het blad „Die Welt" zouden behalve Broudre- Gröger nog zes personen ver dacht worden onder hen zou zich een medewerker van de voorzitter van de SPD-fractie, Herbert Wehner, bevinden. Het blad meldde dat ambtena ren van de federale politie dinsdag al de woning van Broudre-Gröger hebben door zocht. Daarbij zouden echter geen bewijzen zijn gevonden voor de verdenking van spiona ge. Broudre-Gröger heeft zich ter beschikking van de betrok ken autoriteiten gesteld. Vol gens Bahr behoudt hij voorlo pig zijn functie. De kunstensector zal op de be groting 1979 van CRM tenmin ste een gelijk aandeel behou den en niet hoeven in te leve ren in het kader van de bezui- ningen. Dit heeft minister me vr. Gardeniers (CRM) gisteren gezegd in een gesprek met het bestuur van de Federatie van Kun stenaarsveren igingen Volgens een verklaring van de federatie deelt de minister het standpunt dat het werkgelegen heidsprobleem onder kunste naars om een bijzondere oplos sing vraagt. Hierover heeft de minister al enkele malen ge sproken met haar collega Albe- da (Sociale Zaken). Resultaten zijn er echter nog niet. De bewindsvrouwe wilde geen toezegging doen over het leen recht voor letterkundigen. Zij onderschrijft het principe wel, aldus de federatie, maar ziet grote problemen bij de finan ciële „vertaling" ervan. Ook een ander pleidooi van de fede ratie, een meerjarenplan van het Rijk voor de kunsten, leid de niet tot een toezegging: het departement heeft er nu de mankracht niet voor. KOPENHAGEN De gisteren officieel benoemde regeringscoa litie van liberalen en socialisten heeft vandaag een aantal ingrijpende maatregelen aan het Deense parlement voorgelegd die de stokkende Deense economie weer in vlotter vaarwater moeten brengen. Liberalen en socialisten zullen een voorstel indienen tot verhoging van de BTW met twintig procent. Verder worden alle prijzen en winstmarges bevroren om de automati sche prijscompensatie in de lonen een halt toe te roepen. Dit heeft de Deense premier Anker Jorgenson meegedeeld. Begin deze week slaagde hij er in socialisten (zijn eigen partij) en liberalen te winnen voor een nieuwe coalitie die het econo misch herstel hoog in zijn vaandel heeft geschreven. De verho- "Èing van de BTW en de bevriezing van de prijzen zijn volgens de Deense premier een voorwaarde voor de verbetering van de Deense betalingsbalans. Volgend jaar zou het tekort op die balans wel eens ruim drie miljard gulden kunnen gaan bedragen. Door de nieuwe maatregelen hoopt men het tekort te beperken tot ongeveer twee miljard. De belastingverhoging zal op de lage termijn leiden tot een verbetering van de economie en de werkgelegenheid. De regering is van plan ruim een miljard uit te geven aan programma's die nieuwe arbeidsplaatsen moeten opleveren. Op het ogenblik is 7,9 procent van de beroepsbevol king in Denemarken beroepsloos. De Groene Amsterdammer over de pauskeuze: „Er is wei nig reden om de beweerde openheid van de nieuwe paus voor zoete koek te slikken en te delen in de algehele euforie. De houding dit het Vaticaan gaat innemen ten aanzien van de politieke situatie in Latijns- Amerika en in de context van de Italiaanse politiek zelf zal een eerste test-case zijn". Een ander artikel constateert, dat in de PvdA nieuw rechts in opmars is. „De indruk is onontkoombaar dat de PvdA de uit het mislukken van de formatie voortgevloeide kater bijna een jaar na dato minder dan ooit heeft verwerkt. In de interne discussie over strategie en organisatie manifesteert zich een krachtige stroming en die vindt dat Barbertje moet hangen. Barbertje staat in dit geval voor het nadrukkelijk streven naar een progressieve meerderheid. Bij de debatten rond het vaststellen van een nieuwe lijn sluipt er een teneur in van: Misschien toch maar iets minder democratisering, iets behoudender, iets meer naar het midden toe; uitkijken dat we het CDA niet teveel van ons vervreemden. Voorts kritische kanttekenin gen bij de „Tweeslachtige be zuinigingsvoorstellen van Den Uyl. „De vakbeweging heeft geen zin in een fopspeen, waar voor het eerst de melk mag inleveren". Elsevier maakt zich zorgen over de bouw en vraagt zich af of tienduizend woningen min der tienduizend nieuwe werklo zen zullen opleveren. „De be zuinigingen moeten niet wor den gezocht in de aantallen te gouwen woningen, maar meer in de stichtingskosten en de subsidieverleningen. Zitten die subsidies wel overal goed? Moeten we niet meer kijken naar de man die in zo'n gesub sidieerd huis woont en wat minder naar het soort huis? Het is duidelijk dat daarvoor politieke moed nodig is". Over Bestek 81 zegt CDA-Ka- merlid drs. B. Beumer: „Het gat dat er nu ligt, lijkt me te groot. Het zal moeilijk worden om die tien miljard in 1981 te halen. Ik denk dat we meer tijd nodig zullen hebben". Een commentaar over deze ma terie stelt: „Als de oppositie en een groot aantal economen be twijfelen of Bestek 81 voldoen de effect zal hebben, dienen ze zich wel te realiseren dat de gevoerde politiek van het kabi net-Den Uyl ter bestrijding van de werkloosheid niet succesvol is geweest. In tegendeel". Bij het topoverleg in Camp Da vid over het Midden-Oosten waarschuwt het blad: „De be doeling is niet om terstond een spectaculaire doorbraak te for ceren, maar om de vastgelopen dialoog weer op gang te bren gen. Anders zit er weinig an ders op dan de Geneefse weg weer in te slaan. Hetgeen zou inhouden dat Moskou een ste vige vinger in de pap zou krij gen. Wie dat wil, mag het zeg gen". Elders nog een profiel van de „Lachende Paus en veel nieuws over de Firato De Haagse Post analyseert de •strubbelingen rond het buiten lands beleid van de PvdA. Voorzitter Ien van den Heuvel: „Al die verhalen... En praatjes over elkaar zijn we goed in deze partij". En internationaal secretaris mr. Wim Bogaard: „Het is hier wildwest Zo'n par tij is een geruchtenmachine". Een commentaar over Bestek 81 merkt op: $Zo rijst er in voor de linkervleugel van de CD A-fractie een dilemma van een heel andere orde dan de gewetensoprispingen waar de loyalisten tot nu toe last van hebben gehad. Het aandringen op minder bezuinigingen zon der gelijktijdige loonsverlaging is economisch misdadig". Bij de pauskeuze de waarschu wing: „Voor de niet-katholiek is het niet zozeer van belang op welke manier de katholieken hun kerk inrichten. Buiten de kerk telt alleen dat de Paus een politicus is, en dat deze nieuwe politicus op grond van zijn, door ons als politiek opgevatte verleden, met dik wantrouwen gevolgd moet worden". Een interview ook met de ge vangenispsychiater Bart de Smit „Als iemand de bewaker een dreun geeft, dan gaan ze heus niet de psychiater bellen; zo van: kunnen we nog een beetje conflictoplossing doen? Nee, dan gaat iemand met mu ziek naar achteren drie, vier man grijpen hem en smijten hem in de isoleer. Als ik dan kom, is het alleen om een klein toerekeningsvatbaarheids ad- viesje te geven". Vrij Nederland over Bestek 81: „De Haagse Katechismus van Van Agt puilt uit van de cij fers, maar één gegeven becij fert hij niet: zijn vernietiging van werkgelegenheid". CNV- voorzitter Van der Meulen: „Het parlement moet nu even goed naar ons luisteren. Wij zijn tenslotte sociale partners, die operationeel zouden moe ten worden in het kader van het bezuinigingsbeleid. En ze kunnen ons moeilijk maatrege len opleggen die we zelf niet wensen". Wim Kok: „Ik moet de Kamer nog zien die verant woordelijkheid accepteert voor een levensgroot vertrouwens- conflict metA de vakbeweging. Dat is de belangrijkste beleids vraag die nu in Den Haag aan de orde is". Een artikel over de pauskeuze suggereeert: „De snelle afloop bevestigt het vermoeden dat het conclaaf al begonnen was veertien dagen voordal de pre laten zich feitelijk opsloten. De vraag is,w aarom het Vaticaan zoveel moeite deed om de my the van het blanco openen der heilige stemmingen te handha ven. Om te beginnen: het staat natuurlijk nogal slordig als er rond de opvolging van Petrus blijkt te worden gekonkeld". Tenslotte een vraaggesprek met Gerrie Knetemann. „Ik moet alleen de ploegmaats be talen. Ik moet volgens afspraak 25.000 gulden in de pot doen. Alle renners hebben nu vijfdui zend gulden verdiend. Kijk, voor voetballers is dat niets, maar wij wielrenners verdie nen dat niet zo gauw op één dag". De kleurenbijlage beschrijft de geschiedenis van de Moluk- kers. Ook in de Tijd veel aandacht voor de nieuwe Paus. Kardi naal Francois Marty, aartsbis schop van Parijs: „Hij moet naar Azië en met name naar China gaan. Paus Johannes Paulus moet een nieuwe mis sionaire stap durven zetten. Een klein miljard mannen en vrouwen bouwen dar een nieu we maatschappij op die het marxisme als fundament heeft. Deze situatie betekent een enorme uitdaging aan de bood schap van het evangelie". Voorts een interview met de journalist Arie van Dam, die de oorlogsmisdadiger Sierdt Bruins opspoorde. „Ik ben. en wil dat trouwens ook niet zijn. geen Nederlandse of tweede Wiesenthal. Als Bruins gepakt wordt en vast komt te zitten, is het voor mij voorbij. Wij willen alleen weten waar mijn zwagers liggen. Zelfs dat weten we met eens. Als we hun graf hebben gevonden, dan kunnen we ze tenminste nog een begra fenis geven. Die gegevens moet Bruins aandragen. Ook daar om moet hij gepakt worden". Een vraaggesprek tenslotte met Stepfan Felsenthal, chef cultu rele programma's TROS-televi- sie. „De Nederlandse televisie beleeft de stilte voor de storm. Voor die storm ben ik doods bang, maar ik ben nog banger voor de stagnatie in de stilte, voor dat verstikkende wegzak ken in het moeras van de mid delmatigheid". Het blad heeft een boekenex- tra. Hervormd Nederland over de pauskeuze: „Het is de vraag of kerk en wereld in dit tijdsbe stek op zo'n aardige, de boel drijvend houdende kerkvader zitten te wachten. Men kan zich voorstellen dat een krachtige persoonlijkheid, die onver vaard kiest voor vernieuwin gen of het gezag dat het paus schap nog rest, radicaal inzet voor een rechtvaardige samen leving, meer beantwoordt aan de eis van dit ogenblik". Voorts een interview met de Leidse hoogleraar wijsbegeerte prof. C. Van Peursen. „Ik vind het gevoel van onmacht dat mensen hebben, heel begrijpe lijk. We kunnen onze hand niet meer op het lek krijgen. Als we de tweehonderd van Mertens in de kraag grijpen, staan er weer tweehonderd anderen klaar om de touwtjes in handen te ne men".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9