Massaconsumptie verzorgd door televisie en radio Electronica met JJj ingebouwd gemak Het buitenland op een schoteltje Geluid uit t.v. niet meer op 'n laag pitje T.V. GROTER... T.V. KLEINER... CASSETTERECORDER WORDT VOLWASSEN HET OMROEP KWARTIER KOMT „BIJ DE MENSEN" LEIDSE COURANT Het is eigenlijk maar een vreemde /aak, Hifi-geluid. Dit neusje van de zalm op luistergebied komt al jaren door timers, versterkers en luidsprekers in onze huis kamers, in stereo en zelfs in quadro, maar de duurste en meest verfijnde televi sieontvanger moesten het nog steeds doen met geluid op een laag pitje, oftewel waardeloos, en dan ook nog mono. Wat dat laatste betreft stereogeluid zit er voorlopig nog niet in. als we de deskundi gen mogen geloven, want dat schijnt te duur te zijn. Maar dat Hifi-geluid, daar is wel wat aan te doen. Al gaf het in mono nogal wat moeilijkheden, omdat zelfs bij toepassing van goede luidsprekers een tele- visiekast eigenlijk niet geschikt is als ge luidsbox. Bovendien werden er in televisie toestellen geen speciale circuits voor het verkrijgen van Hifi geluidskwaliteit toege past. Philips is nu voor het eerst tegemoet geko men aan de wensen van de consument en heeft die circuits wel ingebouwd en boven dien een speciale luidsprekerbox binnen de tv-kast gebouwd, waardoor het geluid kwalitatief een enorme sprong voorwaarts maakte. In de loop der jaren is een aantal tussenoplossingen geschapen, zoals een aansluiting voor een hifi-versterker. een extra luidsprekeraansluiting voor een ge luidsbox. betere luidsprekers in het televi sietoestel en dergelijke. Via de hifi-verster ker-aansluiting is het mogelijk het geluids signaal af te takken en daarmee de geluid sinstallatie te voeden Het televisiegeluid kan dan via een apart aanwezige hifi-ge- luidsinstallatie worden weergegeven. Do desbetreffende geluidsinstallatie zorgt dan voor goed geluid, maar in veel gevallen wordt er al hinderlijk ondervonden dat als de geluidsboxen niet bij het televisietoestel staan, het geluid van uit een andere rich ting komt. De extra luidsprekerbox buiten het televisietoestel geeft hetzelfde bezwaar Het zal duidelijk zijn dat het inbouwen van een werkelijk goede box in de televisie- kast, waarbij het geluid van voren komt omdat de box naast de beeldbuis, achter het bedieningspaneel is gebouwd de oplos sing was. Het ei van Columbus natuurlijk, maar waarom hebben wij er dan zolang op moeten wachten Meneer Philips? Het wordt de tv-kijker en de radioluiste raar steeds gemakkelijker gemaakt. Dat is een van de meest voor de hand liggende conclusies die de door de hallen van de Firato zwervende bezoeker zal trekken. Een andere conclusie zdu kunnen zijn dat steeds meer aandacht besteed wordt aan de fraaie uiterlijk van de kasten die de elektronische wonderen onmhullen. Dat steeds grotere gemak dringt zich bij voorbeeld naai' voren bij de nieuwe gene ratie videorecorders, die een speelduur hebben van maar liefst vijf uur en die tot tien - u leest het goed - dagen van te voren zijn te porogrammeren. Ideale apparatuur voor de radioboekjesfanaten, die maar eenmaal in de week hun videorecorder hebben in te stellen aan de hand van de radiogids om er zeker van te zijn dat hun geliefde programma feilloos wordt opgeno- mejv Een tweede nieuwigheid-in-opkomst is de functie van het televisietoestel als spionnetje. Een camera wordt boven of naast de voordeur geplaatst en door mid- Hilversum op nieuwe frequentie De-midderigolfzenders van Hilversum 1. 2 en - 3 zullen op 23 november 1978 een nieuwe frequentie krijgen. Dat wil zeggen dat ze dan op een andere plaats op de afatemschaal van uw radiotoestel te Vinden zijn Geen paniek, want het gaat maar om nog geen millimetert je verschil. Toestellen met voorinstelling, zoals bij veel autoradio's het geval is, moeten gewoon even worden bij- geregeld. Voor de technofanaten: Hilversum 1 was 1007 kHz, wordt 1008 kHz; Hilversum 2 was 746 kHz, wordt 747 kHz; Hilversum i was 674 kHz, wordt 675 kHz. t* del van een druk op de knop verschijnt in een hoek van het televisiescherm een klein maar glashelder beeld van de situatie rond uw voordeur. Het behoeft nauwelijks te worden opgemerkt omdat dit knopje zich bevindt op het handzame kastje van de afstandbediening naast uw luie stoel. Die afstandsbediening begint nu ook al aardig door te breken voor het lui manipu leren met radio en versterkerapparatuur. De instelling van volume, lage en hoge tonen, stereobalans en omschakeling op .platenspeler, cassetterecorder en radio kan reeds op afstand geschieden. Dat is moge lijk geworden door de toepassing van de infraroodtechniek, die echter nog een an dere belangrijke functie heeft gekregen, namelijk die van de overdracht van het het geluid zelf Daardoor is het nu bijvoor beeld mogelijk geworden om door een koptelefoon zonder draad het geluid van de televisie te horen, terwijl de anderen slechts het beeld zien. Ideaal voor diegenen die van de televisie willen genieten in een vertrek waar anderen last van het televi siegeluid zouden kunnen hebben. Tot voor kort was de infraroodgeluidsoverdracht er alleen in mono-uitvoering van gemaakt zodat het nu ook mogelijk is geworden om „geluidloos" naar de favoriete diskjockeys te luisteren. Maar om nu te zeggen dat er op hi-figebied zo veel is veranderd, dat zou te ver gaan. Er. zijn wel aardige nieuwtjes, wederom berekend op het zo gemakkelijk mogelijk maken om de apparatuur te bedienen. Daarbij valt bijvoorbeeld te denken aan de mogelijkheid om een cassetterecorder automatisch te laten starten door het op zetten van de naald op de plaat. Meestal vereist het opnemen van platen op casset tes zoveel handelingen dat er van alles mis kan gaan. Daar is door deze noviteit dan ook meteen een einde aan gemaakt Lijnrecht met deze trend naar vergemak kelijking in strijd is het feit dat de spoelen- recorder terugkomt. Ondanks de hoge kwaliteit van de moderne cassetterecor ders en de klik-klak-klaHfrcassette is er een Als het om de grootte van televisietoestel len gaat is er een merkwaardige gang van zaken te bespeuren. Enerzijds doen de fabrikanten hun best om de televisiebeel den zo groot mogelijk in de huiskamer te krijgen, anderzijds bestaat er een ware wedloop in het fabriceren van zo klein mogelijke draagbare televisietjes. Sony, de Japanner, die van zichzelf zegt groot in het kleine te zijn. komt dan ook inder daad met de kleinste kleurentelevisie ter wereld, met een beeldscherm van slechts dertien centimeter, maar tevens met de allergrootste kleurenontvanger ter we reld. namelijk een met een beeldbuis van 82 centimeter, diagonaal gemeten. Het kan dus allemaal nog groter en nog kleiner. Extreem groot op televisiegebied kan ook, maar dan komt men in de systemen die een televisiebeeld projecteren op een scherm. Op de komende Firato zijn daar van van verschillende merken uitvoerin- De grote kwaliteitbepaler in de hele ke ten van geluidsapparatuur: de luidspre- kêrbox, waarin verscheidene luidsprekers elk een deel van de frequenties doorge ven, waardoor weinig vervorming op treedt Sommige boxen zijn voorzien van krtoppen. waarmee de gebruiker de klankkleur naar smaak en huiskamerin richting kan bijregelen. De ontwikkeling van de elektronica holt vooruit. Er gaat waarschijnlijk geen mi nuut voorbij of er wordt wel ergens in de wereld een verbetering aangebracht aan reeds bestaande elektronische syste- Veel van deze ontwikkelingen zijn te zien op de Firato, die dit jaar van 1 tot en met 10 september wordt gehouden in de Amsterdamse RAI, ontwikkelingen die er duidelijk op wijzen dat de elektronica op mars is naar massaconsumptie. De elektronica begint gemeengoed te wor den. Elk gezin heeft op het ogenblik 4,5 radio en 1,18 televisie toestel en het ziet er vooralsnog niet naar uit dat er een werkelijke verzadiging van de markt gaat komen, want, er komen in de nabije toe komst zoveel vernieuwingen op de markt, dat, wil de consument bijblijven, hij wel moet kopen! Er zullen zich op min of meer korte ter mijn systemen aandienen die vooral aan de televisie geheel nieuwe mogelijkheden zullen geven. Zo worden nu reeds op de Firato geëxposeerd de systemen Viewdata en Teletext. Even heel in het kort een uitleg: het laatste systeem brengt de televi siekijker informatie die aan het door de omroep uitgezonden televisie signaal is toegevoegd. Wie over een aangepast televi sietoestel beschikt kan die informatie op zijn scherm krijgen in de vorm van letters. Viewdata maakt het mogelijk om via de telefoon aan een databank, een computer gegevens op te vragen die dan in lettertjes en cijfertjes op uw televisiescherm thuis verschijnen ten. Ze zijn nog niet op deze Firato te zien omdat Philips zijn nieuwe beeldplaat liever op de Amerikaanse markt het eerst toont. Maar het opvallendst zijn wel de toekom stige nieuwe gebruiksmogelijkheden van de televisie in het gezin. De heer G. D. J Hofhuis, voorzitter van het Centraal Bu reau tot Bescherming van de Radiohandel zegt: „Het televisieapparaat van de toe komst zal uitgroeien tot een totaal systeem dat ons weliswaar ontspanning blijft bie den. maar dat meer nog een informatieve en educatieve functie krijgt. Er wordt zelfs gedacht aan een huiscomputer voor het opslaan en opvragen van informatie, zoals adressen, de inhoud van de provisiekast, het platenbestand en zo meer. Zo'n huis computer zou dienst kunnen doen als agenda of als naslagwerk van de eigen financiële administratie. In dit verband zijn tal van mogelijkheden te bedenken". In de laboratoria wordt ook gewerkt aan de scribofonie: op een schrijf tableau wordt de te schrijven tekst gezet, waarbij de bewegingen van de pen worden omgezet in elektrische signalen. Na enige elektroni sche bewerkingen wordt de geschreven informatie vervolgens via de telefoonlijn, samen met het gesprek, overgezonden. Aan de andere kant van de telefoonverbin ding wordt die informatie weer gescheiden om na enkele bewerkingen op een beeld scherm te worden geprojekteerd. Dan gaan we nog voorbij aan de televisie spellen die de fabrikanten voor het gezin in petto hebben. Van eenvoudig boter- kaas-en-eieren tot schaken tegen de com puter toe. Waarmee misschien toch weer iets van de gezelligheid in de huiskamer terug kan komen uit de tijd dat er nog geen televisie was. Vooral de laatste twee jaar is het cassette- recorderbezit in Nederland sterk toegeno- Dat geldt voor de draagbare recor- voor de huiskamerapparaten en voor die alleen voor toepassing in de auto zijn gemaakt. Het is zelfs zo dat elk Nederlands gezin, dat al een recorder heeft, gemiddeld gezien al meer dan één cassetterecorder bezit. In meer dan veertig procent van de Nederlandse huishoudens bevinden zich één of meer cassetterecorders of cassette decks. De Firato die 1 september in de Amster damse RAI begint, toont dit overduidelijk De conclusie ligt voor de hand. van een speelgoedje heeft de cassetterecorder zich ontwikkeld tot een volwaardig muziek re producerend apparaat om van de ande re mogelijkheden maar even te zwijgen en de liefhebber van muziek heeft die nieuwe generatie cassetterecorders geac cepteerd naast de grammofoonplaat en de spoelenrecorder. Hoe de werkelijke muziekliefhebber die kwaliteit weet te waarderen blijkt ook uit de bedragen die hij voor goede cassettere corders weet neer te tellen: twintig procent van alle recent aangeschafte cassetterecor- Bovendien zoekt de fervente cassetterecor derfan ook duidelijk naar apparatuur die .hem de meeste waar voor zijn geld kan brengen: 26 procent van alle recent aange schafte cassetterecorders en -decks heeft een keuzemogelijkheid voor het gebruik van drie verschillende bandsoorten, name lijk standaardijzeroxyde, chroomdioxyde en fernchroom. Eén op tien kopers van onbespeelde cassettes betaalt op het ogen blik - en graag - al meer dan acht gulden voor een onbespeelde cassette van topkwa liteit. Geen wonder dan ook dat de cassetteban denfabrikanten geen dag stilzitten om met nog hoogwaardiger produkten voor de dag te komen. Een van de groten op de Neder landse markt, 3M Nederland in Leiden heeft kortelings wederom nieuwe bandjes op de markt gebracht die nog geruislozer en nog sterker zijn. Andere fabrikanten zoals Sony en TDK laten zich echter even min onbetuigd als het om steeds hoog waardiger materiaal gaat. De cassettere corder gaat daarmee een zeer grote toe komst tegemoet voor de muziekliefhebber. Voor de Firato-bezoekers die van alle tech nische foefjes tijdens hun rondgang ge noeg hebben, bestaat de gelegenheid een kijkje te nemen in de keuken van de radio- en televisietechniek. En van de televisie-de- corproduktie. Dagelijks worden uit twee echte studio's radio- en televisieprogram ma's verzorgd met bekende omroepmede werkers en artiesten. De „eigen sterren" van dichtbij zien is dus mogelijk. Het omroepgebeuren speelt zich af in de Westhal van het RAI-gebouw, waai- een complete televisie studio en een radio stu dio zijn ingericht. Om het mogelijk te maken dat beide studio's de gehele dag gebruikt kunnen worden, zijn ze zorgvul dig gescheiden, ook wat betreft de weder zijdse geluidsoverlast. In de radiostudio concentreert het gebeuren zich op de disc- jockey die zich op een podium bevindt tegenover een publieke tribune waarop ongeveer driehonderd personen kunnen plaatsnemen. Beurtelings zullen de omroe porganisaties hier hun radioprogramma's verzorgen, waarvan de bijzonderheden da gelijks op de tentoonstelling worden be kend gemaakt. Vanzelfsprekend zullen de meeste programma's rechtstreeks worden uitgezonden. In een ander gedeelte van de Westhal is een televisiestudio ingericht met een pu blieke accommodatie 600 a 700 mensen. Zowel door direct zicht op de werkvloer als via de monitoren die overal zijn opge steld, kan het publiek met eigen ogen zien hoe een t.v.-programma wordt gemaakt Het technische gedeelte wordt verzorgd vanuit een complete reportagetrem. Er is voor gezorgd dat alle technische handelin gen voor licht, geluid, cameraopstelling en presentatie van nabij kunnen worden ge volgd. Een groot deel van de Westhal biedt ruimte aan vijf opnieuw opgestelde decors van de televisie serie „Hollands Glorie", die de AVRO vorig seizoen heeft uitgezonden. Er staan de belangrijkste achtergrond ken van de in deze serie voorkomende scènes opgesteld, terwijl een filmprojectie toont hoe het proces van de décorfabricage ver loopt. Voor technische fijnproevers zijn er vlakbij de radiostudio enkele speciale ruimten ingericht waar doorlopend voor lichting wordt gegeven over nieuwe ont wikkelingen, zoals meersporentechniek. Naast kijken en wijzer worden kan men in het omroepkwartier op de Firato ook nog het nodige zelf doen. 's Avonds kan men deelnemen aan een talentenjacht en wie problemen heeft met technische ra dioapparatuur kan die problemen voorleg gen aan deskundigen in een speciaal gere serveerde ruimte vlakbij het radio-studio- kwaliteit voor het gehele land worden ver kregen. De baanpositie van zo'n omroepsatelliet zal boven de Atlantische oceaan, op ongeveer 19 graden westerlengte liggen. In dezelfde baanpositie bevinden zich volgens de plan nen ook de toekomstige satellieten van Belgie, Frankrijk, West-Duitsland, Luxem burg, Oostenrijk, Zwitserland en Italië Tesamen vormen zij een zogenaamde clus ter. Dit betekent in de praktijk dat als die plannen allemaal doorgaan de kijker met een eigen schotelvormige antenne op het dak de door deze satellieten uitgezonden programma's kan ontvangen, als tenminste de satellietbundel op ons land zal zijn gericht. Overigens wordt de praktijk van dit soort ontvangst niet voor 1985 ver wacht. Voor een deel van Nederland zal dat gaan betekenen dat de Nederlandse program ma's naar alle waarschijnlijkheid ook een aantal extra programma's kunnen worden ontvangen in het bijzonder die van Fran krijk, België en Luxemburg De Duitse progamma's zullen naar het zich laat aan zien in geheel Nederland te ontvangen zijn Een uitzondering op de ontvangstmogelijk heid hier te lande zullen de Italiaanse, Oostenrijkse en Zwitserse programma's vormen, heowel hun satellieten in dezelfde cluster liggen. De Engelse omroepsatelliet heeft een andere plaats en Engelse pro gramma's zullen dan ook in het geheel niet in Nederland te ontvangen zijn, omdat de zendantenne „verkeerd gericht is View-data en teletext: tv-krant. binnen enkele jaren in ieders bereik; een elektronisch geheugensteuntje per tv of een Nog een aantal jaartjes wachten en het buitenland wordt u op een schoteltje ge presenteerd in uw huiskamer. Om het even duidelijker te zeggen: iedereen die dan een schotelvormige antenne heeft op zijn dak zal verscheidene buitenlandse televisiezenders kunnen ontvangen, die hij nu niet kan ontvangen, zoals die van Frankrijk en Luxemburg bijvoorbeeld. De schotels zullen dan namelijk de signa len kunnen ontvangen van de televisie- kunstmanen die op 36 000 kilometer hoogte in een baan om de aarde draaien (een geo stationaire baan). Die hoogte is zo groot dat ze daar ten opzichte van de aarde stil schijnen te staan op een vast punt. Het voordeel daarvan is dat zend- en ontvan- gantennes op aarde blijvend op zo'n satel liet kunnen worden gericht In begin 1977 werd in Geneve een interna tionale conferentie gehouden over het ge bruik van een geo stationaire baan voor satellieten ten behoeve van omroepdoelen en het gebruik daarbij van de 12 gHz band (golflengte 2,5 cm.), Tijdens die conferentie is besloten dat Nederland het recht krijgt om als het dat wil gebruik te gaan maken van vijf satellietkanalen voor omroep in die twaalf gHz-banden. Vier daarvan zou den kunnen worden gebruikt voor televi sieprogramma's, een vijfde voor een aantal radioprogramma's. Door toepassing van dit systeem zou een goeSle nmontvangst Luisteren naar muziek is in vele Firato toont aan hoe de verschillende componenten gemakkelijk op elkaar zijn aan te sluiten. groeiende groep van consumenten die de voorkeur geeft aan de grotere gebruiksmo gelijkheden die de spoelenrecorder biedt. En de prijsbewuste consument moet maar eens bedenken wat hij allemaal meer krijgt voor praktisch hetzelfde geld: meer snelheden, diverse trucages zoals echo-na galm, multiplay en synchroplay, langere speelduur en hogere kwaliteit. Maai' er tegenover staat een wat moeilijker bedie ning. een groter formaat en het feit dat er geen voorbespeelde banden te verkrij gen zijn. En wat die moeilijker bediening betreft: er zijn nu al weer cassette- en videorecorders in de handel waarbij nog maar een knop behoeft te worden inge drukt voor opname. Is het grotere formaat vaak een nadeel, zoals dat bij^e spoelenrecorder het geval is. bij televisietoestellen kan het alleen maar een voordeel zijn Vandaar dat som mige fabrikanten zich hebben geworpen op het maken van echte „huisbioscopen", met schermen van zo'n anderhalve meter Deze formaten zijn alleen te verwezenlij ken door projectie op een scherm, maar dat ib dan van een zodanige constructie dat zelfs bij opvallend zonlicht een perfect beeld gegarandeerd is. Het is allemaal nog wel een beetje duur. Voor de prijs van een zo'n apparaat kan men vijf normale kleu- renontvangers kopen, maar kijken naar zo'n beeld is werkelijk een sensatie. Natio nal komt als eerste fabrikant ermee op de Nederlandse markt. De kwaliteit van de cassetteband is er een stuk op vooruit gegaan. Scotch heeft een nieuwe band gemaakt, waarbij een zeer fiin metaalpoeder het normaal gebruikelij ke ijzeroxyde vervangt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7