:En nu de afwerking nog Sparta dankt zege aan Doesburg MVV heeft niets ax speelt laf spel PSV moeiteloos 5-0 Aj PC DEN HAAG BENUT SLECHTS TWEE KANSEN TSPORT LEIDSE COURANT/DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 PAGINA 15 ROTTERDAM - De sombere klank in de stem van de anders altijd wel opgeruim de Vaclav Jezek was terecht. Driekwart van de Rotterdamse derby was Feye- noord met snel, accuraat en aantrekke lijk spel in de aanval geweest en nog ging Sparta door een van de schaarse uitvallen met de zege strijken. „De af werking was zwak", oordeelde Jezek te recht. Gerard van der Lem kreeg tot vijfmaal toe - waarvan twee keer vrijwel niet te missen - de gelegenheid om Feye- noord voor de rust al buiten bereik van Sparta te zetten maar hij faalde op gruwelijke wijze. Reden tot wanhoop, zoals na de zondag .gespeelde wedstrijd tegen NEC, behoeft Feyenoord echter niet te hebben. Welis waar is Sparta een tegenstander met veel meer inhoud en dat stimuleert ook, maar .gisteravond, terwijl regenvlagen de spe lers teisterden, bleek eensklaps het even wicht tussen „jong en oud" te zijn gevon den. Het getreuzel van zondag was verle den tijd, de bal werd snel afgespeeld en dat gebeurde ook nog zuiver. Sparta kreeg geen kans het eigen spel te maken en het leek een kwestie van tijd voor Feyenoord om de zaak te klaren. Met zijn haarzuivere, lange passes blonk Aad Mansveld uit. Mircea Petescu, de trainer van Sparta, weet het daaraan dat zijn defensie voortdurend in problemen kwam. Ook Sparta's spits Sammy Mor gan wist niet hoe hij het moest aanpak ken. Hij had tot taak zowel Mansveld als v.d. Korput het leven zuur te maken maar beiden bewaarden zulk een forse onderlinge afstand dat hij er geen raad mee wist. Formidabel gaan maar speelde de bal te ver voor zich uit en dan is Doesburg er als de kippen bij. Een grandioze verre pass van Mansveld bereikte Van Deinsen maar Doesburg - in formidabele vorm - zette zijn vuist tegen de bal, zoals hij ook redde toen - weer - V.d. Lem alleen voor hem kwam en „gedwongen" werd naast te schieten. Een razendsnelle reactie van „de oude Does" voorkwam dat de niet bijster scherp gerichte kopstoot van - wederom - V.d. Lem succesvol kon worden en dezelfde speler schoot ook nog eens tegen de Spartaanse doelman aan. Kansen te over maar V.d. Lem faalde en Doesburg redde waar dat kon. De greep die Feyenoord op het spel had - Sparta's enige wapenfeit was een kop bal van Van Zoest tegen de paal - bleef. Brard kwam veelvuldig op, Budding als vierde middenvelder had de aanvallende taak en met twee spitsen - V.d. Lem en Van Deinsen - zette Feyenoord de tegen stander voor vele moeilijkheden. Daar mee had Petescu al rekening gehouden want hij kon wel nagaan dat Peter Hout man die vandaag de training heeft hervat maar waarschijnlijk zaterdag nog niet tegen FC Den Haag kan uitkomen, na zijn botsing van zondag met Dries Visser niet zou spelen. Petescu, geslepen takticus, had in de rust ook de methode gevonden om de opbouw van Feyenoord op te vangen. Toch was ook na de rust de eerste actie voor Feyenoord: Stafleu, later vervangen door Notten, kopte in maar Doesburg stak zijn voet nog juist tegen de bal. Het siert Feyenoord dat het na zo veel mislukte mogelijkheden onverdroten bleef door vechten. Daardoor kreeg Wijnstekers een kans, weer1 na een sublieme verre pass van Mansveld, maar nogmaals was Doesburg op tijd uit zijn doel. En toen volgde die schijnbaar doodgelo pen aanval van Sparta, waaruit Van Zoest nog net kon voorzetten en Sammy Morgan - op de manier zoals voorganger Ray Clarke dat kon - bijna achter bewa ker V.d. Korput om inkopte: 1-0. Even was Feyenoord aangeslagen, ging toen jagen maar raakte wel het initiatief enige tijd kwijt. Wim Jansen, grote stu wer op het middenveld, moest zich we gens een voor de rust opgelopen voetbles sure laten vervangen door Romijn en dat betekende ronduit een verzwakking. Het zeer aantrekkelijke duel verloor evenwel niets van zijn inhoud. Een enor me vrije trap van Mansveld stuitte via Doesburg omhoog maar juist naast het doel. Wat Feyenoord ook probeerde, er volgde geen herhaling meer van de royale kansen die V.d. Lem had gemist. En zo zit Feyenoord na twee wedstrijden nog steeds zonder treffer en heeft Sparta zich weer opgewerkt tot de ploegen die voor een aangenaam verpozen op het voetbalveld zorg kunnen dragen, hoewel het team grote moeite heeft gehad zich staande te houden. Maar het publiek kon tevreden zijn: twee hard werkende ploe gen in een derby die boven de middel maat uitstak en waarin Sparta het genoe gen smaakte na vele jaren weer eens de zege te grijpen. Scoreverloop: 66. Morgan 1-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 15.000. Sparta: Doesburg; Jansen, Marijt, Balkestein, Van Tiggelen (Van de Herik); De Goey, Van Gaal, Valke; Van Zoest, Morgan, Van Staveren. Feyenoord: Treytel; Wijnstekers, Mansveld, Van de Korput, Brard; Van Til, Jansen (Ro mijn), Stafleu (Notten); Budding; Van der Lem, Van Deinsen, HERMAN VAN BERGEN •tij. Maastricht - MVV leed voor het eerst in ander half jaar in eigen stadion een nederlaag in een competitiewedstrijd. Volendam had slechts drie kansen nodig om de in de eredivisie teruggekeerde Maastrichtse ploeg met 2-0 te verslaan. Deze nederlaag betekende ook dat MW na twee wedstrijden op het hoogste nationale niveau nog steeds met lege handen staat: geen winstpunt, maar ook geen doelpunt. Kennelijk kan alleen spits Huub Smeets scoren. De van AZ geleende Smeets mocht ook tegen Volendam niet spelen vanwege een schorsing. MW startte zeer offensief. Er kwamen ook kansen, maar Hoek stopte een kopbal van Huls- hoff en Van Marwijk schoot in het zijnet. Voorts misten Quaden en Van Marwijk in goede positie. N^dat Volendam in de 38e minuyit aan een doelpunt ontsnapte toen Bonfrère tegen de paal schoot, maakten de Noordhollanders gebruik van de ontmoediging bij MW. Na balverlies van Kerstges scoorde Kramer prompt uit de eerste kans voor Volendam. In de 20e minuut van de tweede helft had Bijvank de wedstrijd al kunnen beslissen, maar de linkerspits faalde in vrije positie. Visser deed het in de 77e minuut beter. Hij benutte de derde kans voor Volendam koelbloedig. Scoreverloop: 43. Kramer 0-1, 77. Visser 0-2. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 9.000. MVV: Gerards; Janssen (Mulkens), Lacroix, Dijkstra, Schrijnemaker; Quaden, Hulshoff, Kerstges, Kowalik. Bonfrère, Van Marwijk. Volendam: Hoek, Molenaar, Braan, Vonk, De Boer, Helling (Tuyp), Jonk, Visser. Kwakman, Kramer. Bij- vank (V an Wensveen). peivlEN HAAG Henk Wul- l uit tns, reëel als altijd, zocht een excuses. „Een zeer ul erdiende overwinning ïter« oor FC Den Haag", sprak e oefenmeester van Vites- eri e gisteravond na de neder- J2et tag van 20 die zijn ploeg r een voor een groot deel e oor striemende regen den geteisterde ontmoe- g. „De Hagenaars waren i "Jtjewoon een stuk sterker tior an wij." Ruim 4600 toe- Lraj- chouwers konden zijn t al roorden onderstrepen, erst laar het publiek heeft 'ooi ang, zeer lang moeten pe- vachten voor de zege van nffC Den Haag gestalte Pas in de 25e minuut de tweede helft brak *en'Pex Schoenmaker de ban vanaf dat moment kon le wedstrijd voor de ploeg van Piet de Visser niet j-de neer kapot. fen. ,Dat doelpunt zat er al een am iele tijd aan te komen", jid, verklaarde een later opge- een uchte Piet de Visser. „Tot •net lat moment werd het spel wel van ons steeds onrustiger, eek lovendien zijn we bezig ^ad met een nieuw concept, er noet meer beweging in het 'P- spel komen. Zo iets kost c" tijd en gaat in het begin ten koste van de zuiverheid. Er worden dan nogal wat fout- 1 jes gemaakt. Maar we heb ben het publiek, dat ik 'erigens in redelijke geta- vond opgekomen, toch weer enig spektakel voorge schoteld. En dat is de op- set". Het spektakel, hoog in het vaandal van Piet de Visser was gisteravond inderdaad te aanschouwen. Maar pas na de openingstreffer ^kwam er echt leven in de brouwerij. Tot dat ogen blik, waarop Lex Schoen maker met een zeer knappe omhaal de door Cees Tem pelaar aangegeven bal ach ter doelman Nijhuis knalde, was het allesbehalve soepel verlopen met FC Den Haag. Er werd weliswaar een ste vige pressie op de defensie van Vitesse uitgeoefend, maar vooralsnog ontbrak de het veel langer. Pas in de 20e minuut moest de Ajax- doelman in aktie komen bij een schot van Stef Walbeek, die uit een voorzet van Salfishberger keihard inschoot. In de 15e minuut sloeg Ajax toe. De donkere Tahamata dribbelde door het centrum naar rechts en zette de bal voor. Arnesen werd door Van der Veen gehinderd, maar kon toch inkoppen. Doelman Van Zoghei was kansloos (1-0). Uitstel In de 27e minuut blunderde Lodeweges bij een pass van Tahamata. Arnesen kwam vrij voor doelman Nico van Zog- hel, maar faalde eveneens, de Ajacied schoot naast. Het was slechts uitstel van executie. Drie minuten later gleed Ever- se uit een scherpe pass van de opgekomen Ruud Krol langs Van der Veen. De voorzet van Everse werd door de Go Ahead Eagles-defensie gemist, waarna „goaltjesdief" Ray Clarke zich van Lodeweges kon losmaken en onhoudbaar inschoot (2-0). De bescheiden rol, die Go Ahead Eagles van Ajx mocht spelen, kwam steeds meer in doelpunten tot uitdrukking. Geen moment kwam Ajax in gevaar. De Amsterdammers speelden zich zonder durf, maar met veel gemak, naar een riante voorsprong. Vier minu ten voor de rust haalde Dwight Lodeweges de doorgebroken Meijer in het strafschopgebied gen deed." Dat klopte, want nadat FC Den Haag vanaf de rechtervleugel met een groot aantal hoge voorzetten voor het Arnhemse doel niet tot resul taat was gekomen ging het ineens over links wel lopen. Vooral dankzij Jos Jonker, die uitgroeide tot de beste bevoor- rader van de frontlijn. Ronduit briljant was zijn wegdraaiende voorzet, waaruit de bal langs de vergeefs reagerende ausput- zer Dick Mulderij vloog en waardoor Schoenmaker in riante positie voor Nijhuis kwam. Dit keer richtte de rou tinier, iets te gehaast, naast de paal. meer Niet Inmiddels had De Visser de nog licht geblesseerde Fred Goemans opdracht gegeven zich warm te lopen, maar de kleine vleugelspeler behoefde niet meer in te vallen. Daar voor zorgde Schoenmaker na 25 minuten en na zijn treffer brandde FC Den Haag los. Hoewel Vitesse, dat de Haagse verdediging niet eenmaal echt in de problemen had kunnen brengen, nog eenmaal middels Husers het houtwerk rond Gal- jé had getroffen begon het kan sen te regenen voor de thuis club. Albertsen, Van Leeuwen (die individueel groeit), zagen hun inzet of door doelman Nij huis of door het houtwerk ge keerd alvorens Schoenmaker opnieuw raak schoot. Een pass- je van Van Leeuwen bracht hem in stelling, waarna Nijhuis kansloos was. 20. Roger Al bertsen kreeg' hierna nog twee riante mogelijkheden, maar de score bleef verder onaangetast. Hoewel FC Den Haag over het geneel genomen iets minder ac teerde dan zaterdag tegen FC VW begint de hand van Piet de Visser toch zichtbaar te worden. De beweging in het Haagse spel valt waar te ne men, nu de afwerking nog. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 70. en 83. Schoenma ker 10 en 20. Scheidsrechter: Ram; toeschouwers: 4612. FC Den Haag: Galjé; Zondervan, Heezen, Mellaard; Das, Veenstra, Meijers; Gerdsen, Bursac, Bleijen- berg (Hendriks). Daar gaat er weer een voor PSV. Postuma is eerder dan doelman Boersma en het is 30. HAARLEM PSV heeft het treffen tegen Haarlem moeiteloos in een zege van 5—0 omge zet. De grootste inbreng in deze royale score had Willy van der Kuylen die in totaal drie treffers produceerde. De Eindhovense formatie was superieur aan Haarlem, dat nauwelijks tot aanvaardbaar spel kwam. PSV domineerde van de eerste tot en met de laatste minuut en drong de Haarlemse equipe, die met een versterkte defensie opereer de, met beweeglijk en zeer gevarieerd aanvals- spel volledig terug op eigen helft. De formatie van Kees Rijvers legde al eerste periode de basis voor deze grote ning. Toen Willy van der Kuylen verwerkte voorzet i de de, volgde een massaal offensief, waar Haarlem niet tegen opgewassen was en met de rust was het al 40. Na de rust nam PSV duidelijk gas terug. Zo kwam René van de Kerkhof niet meer terug wegens een lichte blessure en verdween Willy van de Kerkhof om dezelfde reden een kwartier later naar de kleedkamers. De Vries miste voor Haarlem een strafschop na een overtreding van Van Kraay. slecht Van Kraay knap afrond- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De overwin- laing van 3-2 die Ajax gister avond op Go Ahead Eagles als afscheidscadeau aan de schei dende voorzitter Jaap van Praag aanbood, heeft door het laffe spel van Ajax net niet de glans gekregen van een eredi visiewedstrijd op niveau. Aan vallend speelde Ajax zonder brutaliteit. Niets van de grote klasse van weleer was in het Amsterdamse spel terug te vinden. Wanneer Go Ahead Eagles door meer agressiviteit en strijdlust Ajax had durven afstraffen, dan was de Deven- ter-ploeg met meer dan die 3-2 nederlaag naar de koekstad te ruggereisd. Go Ahead Eagles- trainer Joop Brand was niet onder de indruk van de Ajax- zege. „De punten tellen, de uit slag is minder interessant", zei de 41-jarige coach. Ajax-trainer Cor Brom had een verklaring voor het povere spel van zijn ploeg: „De spelers waren erg vermoeid na de 3-0 ging de ploeg stoom afblazen en vond die uitgangspositie vol doende om gemakkelijk naar een overwinning te freewheel- Go Ahead durfde de eerste helft geen initiatief te nemen en wachtte met defensief voet bal op wat komen zou. En Ajax kwam, weliswaar langzaam, want in de 12e minuut kreeg Go Ahead Eagles-doelman Ni co van Zoghei het eerste schot van Pim van Dord te verwer ken. Voor Piet Schrijvers duur- onderuit. Na discussies van Ni co van Zoghei met scheidsrech ter Jonker en het shirtjestrek- ken van Jo Körver en Van Kooten schoot Ray Clarke de strafschop genadeloos hard in (3-0). Misverstand Na de rust leek het er even op dat Go Ahead zich zou herstel len. Reeds na vier minuten profiteerde Kees van Kooten van een misverstand tussen Meutstege en Van Dord. Uit een pass van Jo Körver gleed de Go Ahead Eagles-spits de bal met een sliding langs doelman Schrijvers (3-1). Go Ahead miste echter het zelfver trouwen om door te gaan. Het tweede Go Ahead Eagles- doelpunt, dat door Wim Wouds- ma ne een 1-2 combinatie met Jan van der Veen, 20 seconden voor het einde werd gescoord, kon aan deze constatering geen afbreuk meer doen. Ajax speel de oppermachtig, maar wel laf. Met wat meer agressiviteit, ent housiasme en strijdlust zou de Deventer ploeg beslist meer hebben verdiend. Scoreverloop: 15. Arnesen 1-0, 31. Woudsma 3-2. Scheidsrechter Jon ker. Toeschouwers: 8400. Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol. (Schoenaker). Clarke, Meyer. Go Ahead: Van Zoghel; Van der man), Van der Veen; Korver, Van Kooten Kristiansen. Ditmaal schiet Lex Schoenmaker nog naast, maar na de cost zou hij tweemaal raak schjpten. Simon van Vliet raakt voor de tweede keer dit seizoen het houtwerk. het overleg. Daardoor kon den de Arnhemse verdedi gers Heezen en Mulderij zich zelfs enige speelsheid veroorloven, die door de thuisclub niet werd afge straft. Pas na een half uur ont stond de eerste redelijke mogelijkheid voor FC Den Haag. Tot dat moment had de ploeg van De Visser het niet verder kunnen brengen dan enige afstandschoten, die Nijhuis niet al te veel problemen gaven. Maar de inzet van de gisteren tot de betere spelers van FC Den Haag behorende Jos Jon ker, na een passje van de veelvuldig opkomende Ro meo Zondervan, na een knappe beweging was de eerste serieuze test voor Nijhuis. De Arnhemse doel man, ondanks zijn gekriti seerde optreden zaterdag tegen Sparta, toch verkozen boven Beulhof, verwerkte het projectiel van Jonker tot hoekschop. Behoudend Inmiddels had Vitesse zich be perkt tot wat behoudende acti viteiten. De equipe van Henk Wullems, die de geblesseerde Bosveld, Zaaijer en Boeve mis te, slaagde er nauwelijks in zich perspectiefrijke mogelijk heden te verschaffen, maar desondanks liet FC Den Haag zich niet verleiden tot overda dige risico's. Laatste man, Ton Wickel, waagde zich slechts sporadisch naar voren, beducht voor even tuele counters van Vitesse, dat zich in die eerste helft nogal eens bediende van terugspeel ballen op Nijhuis. De Arnhem mers konden in die eerste 45 minuten slechts bogen op één kansje, voor Meijers, na enig mistasten van de Haagse ver dedigers, maar de kleine Arn hemmer zocht een te moeilijke hoek op voor zijn schot. In de blessuretijd van de eerste helft kreeg FC Den Haag nog zijn beste mogelijkheid, maar even als enige dagen eerder tegen FC VVV vond de opgerukte Simon van Vliet de lat op zijn weg. Energieker FC Den Haag pakte de zaken na de pauze nog wat energie ker aan. Maar vooralsnog leid de dat tot weinig, mede door het feit dat de bezetting van de linkervleugel van de thuis club te wensen overliet. „We hebben de hele oefenpe riode met Goemans als linker spits gespeeld", vertelde Piet de Visser later. „Dan is het moeilijk om zijn absentie op te vangen. Jonker is geen speci fieke vleugelman, hoewel hij later een paar zeer goede din-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15