Agenten zagen in giften Chinese gokhuisbaas geen bijbedoelingen Huizenbezitter failliet verklaard VAKANTIEGANGERS ZIEK DOOR BESMET LEIDINGWATER Vragen over beleid justitie inzake oorlogsmisdadiger PVDA WIL VERBOD OP RECLAMEVUEGEN „Beperk uitgifte medicijnen" PvdA vindt gouden handdruk onjuist Binnenland LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 PAGINA 13 er louw wil ed chemici WSTERDAM (ANP) Frac- tvoorzitter dr. Jan Terlouw '66) meent, dat chemici be nster moeten worden. Van chemicus, die niet of nau- elijks is te controleren, moet vraagd worden dat hij zich instens bewust is dat zijn adelen, zijn doen en nalaten langrijke ethische aspecten eft en dat hij daarvoor ver- itwoordelijkheid draagt, al- is Terlouw. ij was gastspreker op de jubi- um-bijeenkomst bij het 75-ja- g bestaan der Koninklijke ederlandse Chemische Ver- liging (KNCV), vanmiddag in msterdam gehouden. «rlouw noemde het vreemd, j it artsen wel en chemici geen afleggen. Als de eed voor tsen zinvol is, zo zette hij teen, dan zouden chemici met s temeer reden een eed moe- n afleggen. J rachtwagen lantelt ilDEN Een 58-jarige achtwagenchauffeur is van- cht ernstig gewond geraakt rijksweg 4. man reed met zijn vracht- igen in de richting van Den aag. Iets voorbij de afslag .jger Rijndijk raakte hij met vrachtwagen van de weg als volg van het slechte zicht. De achtwagen reed 50 meter lor de berm en kantelde. De stuurder wist uit de kabine komen en werd door een sserende automobilist met ofdwonden naar het zieken- lis gebracht. Iver 2 maanden ieuwe kentekens an een onzer verslaggevers N HAAG Omdat de hui- kentekenserie uitgeput kt, komen èr over twee nden nieuwe kentekens, zullen bestaan uit een binatie van twee groepen twee letters en een groep twee cijfers. euwe platen komen de het midden te staan, ls bijvoorbeeld BH-31-LC. voordeel van het nieuwe teem is, dat men met deze binaties zo'n tien tot vijf jaar vooruit kan. JJet rdt dan de vierde hergroepe- an de kentekens, sinds 1951 overging van pro- ciale naar landelijke regi- atie. Protest Joekes tegen reisboek je van giro en RPS DEN HAAG (ANP) - Het Tweede Kamerlid Joekes (VVD) heeft gis teren geprotesteerd te gen het uitgeven van het reisboekje voor jongeren door postgiro en Rijkspostspaarbank. Joekes uitte zijn pro- kes ook al tegen de uit- jonge mensen te vesti- winst wordt gemaakt, test in schriftelijke gifte van het boekje, gen op de giro en de Hij vindt dat niet juist vragen aan de staatsse- Toen kreeg hij te horen RPS. Nu, zegt Joekes, en ziet het als een cretarissen Smit-Kroes dat het werkje verkocht is gebleken dat het oneerlijke concurrentie (postzaken) en Koning wordt, voor 3,50 en boekje -alleen voor van de overheid ten op- (binnenlandse zaken). dat het een middel is 3,50 verkocht kan zichte van het bedrijf- Een paar maanden ge- om de aandacht van worden, als er - geen sleven. leden protesteerde Joe- AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. F. H. von Meyenfeldt, heeft gisteren in tweede instantie lagere straffen geëist tegen twee van de zes agenten die eind mei terecht hebben gestaan op verdenking van corruptie. Het betreft hier de recher cheurs vreemdelingendienst Henk S. (48) en John B. (58), die indertijd wegens onduidelijkheden in de dagvaarding van rechtsvervolging werden ontslagen. Mr. Von Meyenfeldt had bij die gelegenheid straffen van drie maanden tegen hen geëist. Nu volstond hij met een boete van 3000 gulden de man. Mr. Von Meyenfeldt, die het tweetal na de nietigverklaring van de tenlastelegging op nieuw heeft gedagvaard, zei zijn eis te hebben afgezwakt naar aanleiding van de naar verhouding milde vonnissen die de rechtbank aan de overige vier bij de corruptie-affaire betrokken agenten heeft opgelegd. Zij werden indertijd veroordeeld tot boetes tussen de 2500 en 4000 gulden terwijl er onvoorwaardelijke straffen tot vier maanden waren geëist. B. en S. verzekerden gisteren andermaal aan de rechtbank dat zij er geen moment bij stil gestaan hadden dat de giften (dui zend gulden de man in totaal) die zij van de Chinese gokhuisbaas „Charlie" hadden geaccepteerd, wel eens een bijbedoeling gehad zouden kunnen hebben. Wel lieten zij zich er op voorstaan dat zij invitaties voor een gratis diner altijd hadden afgesla gen: „Dat deden we niet." aldus B. tot rechtbankpresident Schröden „Wij vrees den dat daardoor wellicht een vriend schappelijke relatie met Charlie zou ont staan." „Een paar keer heeft Charlie een beroep op ons gedaan terwille van een vriend," vulde zijn collega S. aan. „Die kwam dan, in afwachting van zijn uitzetting, een paar dagen op vrije voeten. Dat was volkomen legaal, want er was toch een tekort aan cellen. Maar Charlie dacht dan dat hij „iets had versierd" en wij lieten hem in die De betrekkingen met de Chinese gokhuis baas zouden zijn voortgevloeid uit het feit dat B. en S. hem bij hun werk nocjig hadden als tipgever: „Zonder zijn mede werking hadden we nooit zoveel illegalen kunnen pakken," aldus B. De raadsman van de twee, mr. Warners, pleitte voor vrijspraak. Hij voerde aan dat B. en S. thans beiden arbeidsongeschikt zijn verklaard, zodat voor hun terugkeer in het korps niet hoeft te worden gevreesd. Mr. Von Meyenfeldt maakte geen gebruik van zijn recht op repliek. Uitspraak '13 september. Tante Truus" Wijsmuller overleden AMSTERDAM (ANP) - Het vroegere VVD-gemeenteraad- slid mevrouw G. Wijsmuller- Meijer, in oud-verzetskringen i ook bekend als „Tante Truus", j is gisteren op 82-jarige leeftijd J in Amsterdam overleden. I Mevrouw Wijsmuller, die in de j hoofdstad een bekende per- I soonlijkheid was vanwege haar vele sociale werk en verzetsac tiviteiten in de oorlog, werd I onderscheiden met vele medail- I les en eretekenen en was offi- I cier in de Orde van Oranje- Nassau. De internationale Joodse wereld vereerde haar bovendien met een inschrijving in het gouden boek van het Joods Nationaal Fonds. Reeds voor de oorlog, in 1938, begon mevrouw Wijsmuller met het organiseren van tran sporten van bedreigde Joodse kinderen van Oostenrijk en Duitsland naar Engeland. In de oorlogsjaren reisde zij enkele malen met medicamenten naar kampen in het onbezette deel van Frankrijk. Ook hielp zij talrijke merisen met valse iden titeitspapieren 'over de grens. Vervroegd pensioen voor bakkers AMSTERDAM (ANP) Per oktober van dit jaar is het voor werknemers van 64 jaar in het bakkersbedrijf en het banketbakkersbedrijf mogelijk vervroegd de werkzaamheden te beëindigen. De uitkering bedraagt dan 85 procent van het brutoloon, mi nimaal het minimum nettoloon. De regeling zal worden uitge voerd door de bedrijfsvereni ging in Groningen. TJTRECHT (ANP) Als de ziekenfondsen en de artsen in hun overeenkom sten een afspraak opne men over een beperking van het aantal voor te schrijven soorten genees middelen, kan daarmee een kostenbesparing wor den bereikt die misschien andere kostenbesparende maatregelen zoals de in voering van een eigen risi co overbodig maakt. De apotheker J.P. de Man, de arts C.P.J. Minderop en de arts-farmacoloog prof. dr. F.A. Nelemans stellen dit in „inzet", het blad van de vereniging van Neder landse ziekenfondsen. Zij zijn respectievelijk secreta ris, voorzitter en adviseur van de centrale medische pharmaceutische commis sie van de ziekenfonds raad. De CMPC beoordeelt on der meer, of er behoefte is aan een bepaald nieuw geneesmiddel en of het kan worden vervangen door een beter of een gelijk waardig goedkoper midddel. Haar adviezen worden verwerkt in de zo genaamde „regeling en klapper", die door de art senorganisaties wel als een zwaarwegend advies bij het voorschrijven van ge neesmiddelen is aanvaard, maar nooit als een onder deel van de overeenkomst met de ziekenfondsen. Onderdeel van die over eenkomst is sinds kort wel een verbod van „herha lingsrecepten" en een be perking van de per recept voor te schrijven hoeveel heid geneesmiddelen. Minister gaat buitenlands rijbewijs te lijf DEN HAAG (ANP) Minister Tuijnman (verkeer en water staat) wil excessen bij de omwisseling van buitenlandse in Nederlandse rijbewijzen bestrijden door de inwisselbaarheid te beperken tot landen die gelijkwaardige rijvaardigheidseisen stellen. Hij is het riet eens met een suggestie van de commissaris van de koningin in Noord-Holland om de omwisseling te beperken tot rijbewijzen die langer dan een half jaar geleden werden, afgegeven. Tevens zou de houder hierbij ten minste een half jaar moeten hebben vertoefd in het land van afgifte. Tuijnman vindt dat een dergelijke beperking bonafide houders van buitenlandse rijbewijzen zou duperen. De beperking zou naar zijn mening tevens een ernstige hindernis zijn voor de inwissel baarheid van Europese rijbewijzen. SCHULDEN LOPEN IN MILJOENEN AMSTERDAM (ANP) De meervoudige failissementska- mer van de rechtbank in Am sterdam heeft de handel- en investeringsmaatschappij B. V. (HIM) in Bussum, waarvan de heer H. J. P. Fennis uit Scheveningen directeur is, failliet verklaard. De heer Fennis, die in Rotterdam be schikte over een groot aantal woningen, ligt met de gemeen te al jaren overhoop over de betaling van achterstallig on derhoud en de rekeningen van het gemeentelijk drinkwater- leidingbedrijf. De gemeente Rotterdam heeft al eerder be slag laten leggen op 300 pan den van de heer Fennis. De besloten vennootschap was onder meer eigenares van 6000 woningen in oude wijken in Rotterdam. Daarnaast bezit de onderneming tal van andere panden elders in het land. De HIM is nu handelsonbevoegd en heeft niet meer de beschik king over kapitaal en goederen. Het bezit zal worden verkocht om de schulden, die in de vele miljoenen guldens lopen, te be talen. Mr. J. V. Schaik in Am sterdam is benoemd tot cura tor. Rotterdam heeft een rekening van 280.000 te vorderen we gens levering van drinkwater. Daarnaast moet HIM de kosten van het achterstallig onder houd aan de Rotterdamse wo ningen betalen, dat de gemeen te heeft laten uitvoeren omdat de heer Fennis weigerde het verplichte onderhoud te voe ren. Het gaat hier om een be drag van enkele miljoenen. Voorts zijn er schulden aan de fiscus. De heer Fennis had ook problemen met zijn financiers, die nu enkele miljoenen te vor deren hebben. Op het huizen- bezit rustte een zware hypo- ment van HIM b.v. geen gevol gen voor de huurders. Zij kun nen hun huren blijven betalen aan het Gemeenschappelijk Administratie Bureau (GAB), dat de HIM-woningen beheert. Het GAB is eigendom van Fen nis, evenals de andere bv's Achates en Duindam. Deze drie bv's vallen buiten het fai- lissement. OTTERDAM (ANP) - Enige ederlanders die de afgelopen eken op vakantie waren in almanova op Mallorca zijn ziek geworden door be- uet drinkwater. De vakantie- ingers hadden buikklachten, egen diarree en hoofdpijn en :n misselijk. Oorzaak'zou technisch mankement in :t waterleidingssysteem zijn. en mankement dat inmiddels verholpen. e gedupeerden hebben hun ikantie voor een deel in bed op hun kamer moeten door- rengen. Het reisbureau dat de lizen had georganiseerd zal schadeloos stellen. „Het is erg vervelend dat die ziek zijn geworden. Wij konden er natuurlijk niets aan doen dat er iets mis ging met het waterleidingssysteem, maar wij hebben alles gedaan om de mensên te helpen", aldus een woordvoerder van het reisbu- Enkele tientallen Nederlanders hadden in het bewuste gebouw appartementen gehuurd. Vori ge week maandag kwamen de eerste klachten. Toen de ziekte zich uitbreidde en er klachten kwamen over de stank van het leidingwater, waarvan de kleur niet helder was, legde men ver band tussen de ziekte en het water dat uit de kraan kwam. De vakantiegangers waar schuwden de gastvrouw van het reisbureau, die op haar beurt de dokter en de plaatse lijke autoriteiten waarschuwde. Terwijl technici aan het werk gingen om het mankement te verhelpen heeft de gastvrouw voor vervangende huisvesting gezorgd. De ziek geworden vakantiegan gers beweren dat zij, overeen komstig de adviezen van het reisbureau, het leidingwater al leen hebben gebruikt om zich te \yassen en, na -het gekookt te hebben, voor de bereiding van voedsel. )irecteur RET dl conducteurs erug op tram OTTERDAM (ANP) - Direc- ur Van Leeuwen van het otterdams openbaar vervoer- edrijf, de RET, heeft wethou- er Mentink (verkeer) voorge- ;eld een proef te nemen met terugkeer van conducteurs tramlijn 2. n Leeuwen heeft onlangs og laten weten dat zo'n proef thaalbaar was, als werd vast houden aan de voorwaarden at het experiment geen geld a personeel mag kosten. Nu leit hij ervoor van deze eis af i, zodat alle rijtuigen van jn 2 waarop veel agressie vandalisme plaatsvindt ïn dagen per week kunnen orden bemand met conduc- Hiervoor zijn zestig man odig, die op jaarbasis tesamen 'n drie miljoen gulden kos- Van Mentink wijst erop at het extra-personeel, na de kan worden overge- aatst naar andere sectoren de rijdende dienst. Via het ituurlijk verloop zou het per- icelsbestand dan binnen af- ibare tijd weer op het oude yeau zijn teruggebracht. O zo lief, maar. Ze lijken zo lief deze in West-Berlijn geboren krokodilletjes. Zij zijn nu nog een handvol afhankelijk leven, zoals zo vertederend vanuit de dierentuin werd gemeld. Maar kom over een jaar of wat maar eens terug DEN HAAG (ANP) De toe kenning van een gouden hand druk aan de voorzitter van het bestuur van Het Dorp te Arn hem is voor de PvdA-kamerle- den Drenth, mevrouw Krou- wel-Vlam en de Graaf, een on juiste beslissing. Zij hebben de staatssecretaris sen van Volksgezondheid en van Sociale Zaken gevraagd „dit volstrekt willekeurig inko mensbeleid" te beëindigen, me de omdat het zich niet ver draagt met het door de rege ring voorgestane inkomensbe leid en het loonbeleid voor ambtenaren. De kamerleden vragen zich af, of de gouden handdruk wordt toegekend alleen aan direkteu- ren van ziekenhuizen en inrich tingen of aan alle personeelsle den, die voor hun pensioenge rechtigde leeftijd wegens ge- zondsheidsredenen hun funktie moeten beëindigen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het PvdA-Ka- merlid mevr. Haas-Berger heeft gisteren schriftelijke vragen gesteld aan minister De Ruiter van justitie over het beleid inzake de opsporing van de oorlogsmisdadiger Wilhelm Bos. Zij vindt het vreemd dat de toenmalige minister van justitie Van Agt in december 1976 niet heeft nagegaan of Bos in het opsporingsregister stond. De minister zou er per brief van op de hoogte zijn gesteld dat Bos in Duitsland een AOW- uitkering uit Nederland ont ving. Bovendien had men vervolgens mevr. Haas-Berger op het de partement van justitie de dos siers kunnen bekijken. Dan had men misschien de brief wisseling uit 1969 tussen de sociale verzekeringsbank en justitie ontdekt. Via die bank ,had men dan achter het adres van Wilhelm Bos kunnen ko men en zo al in januari 1977 uitlevering kunnen vragen, al dus het PvdA-Kamerlid. Verwijzend naar een verslag in de Winschoter Courant van 26- augustus vraagt mevrouw Haas-Berger voorts of het waar is dat in de dossiers de naam Hattingen als woonplaats van Bos voorkomt Ook vraagt zij of het waar is dat de naam Weiper (Wijk van de gemeente Hattingen) aan de heer Van Agt persoonlijk gemeld was. Bovendien treft mevr. Haas- Berger het feit dat minister Van Agt wél de Procureur-Ge neraal te Leeuwarden en het Openbaar Ministerie te Gronin gen op de hoogte heeft gesteld, nadat hij een telefonische mel ding over de zaak Bos had ontvangen. De minister had volgens haar meteen moeten ingaan op het onderzoek van de briefschrijver om een per soonlijk onderhoud, „als zeker ste manier om alle gewenste informatie te krijgen en die goed te beoordelen". DEN HAAG (ANP) De Pv dA fractie in de Tweede Ka mer vindt dat er een verbod moet komen op het reclame- vliegen. Ook wil deze fractie, dat boven de in te stellen „stil- tegebieden" het vliegen met sportvliegtuigen verboden wordt. Volgende week gaat de Tweede Kamer het enkele jaren oude ontwerp van de wet geluidshin der behandelen. In dit wetsont werp heeft de regering regels voorgesteld voor het voorko men en beperken van geluids hinder. Het Kamerlid Konings (PvdA) heeft, met steun van zijn frac tie, een groot aantal amende menten ingediend. Het belang rijkste van die wijzigingsvoor stellen vindt Konings dat ook vliegtuigen onder de werking van de wet geluidshinder ko men te vallen. voegdheid toekennen als het gaat om het bepalen van de normen van de hinder aan ge luid. Het wetsontwerp legt, in het kader van -de decentralisa tie, in handen van de colleges van gedputeerde Staten het ne men van besluiten over de hoogsttoelaatbare geluidsbelas ting van de mens. Het gaat hier om beslissingen met een breed politiek draagvlak en dan moe ten Provinciale Staten, en niet gedeputeerden, beslissen aldus Kopings. DANK Mr. J. F. Hartsuiker, de Amster damse procureur-generaal, die tij dens zijn ambtstijd zoveel belang rijke rechtszaken behandeld heeft, nam gisteren afscheid. Hij gaat met pensioen. Premier Van Agt kwam persoonlijk afscheid nemen, ook al als vorige baas van de procureur-generaal, toen de premier nog minister van justitie was. Het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau, de hoog ste Nederlandse onderscheiding, onderstreepte gisteren de dank van de premier namens de Neder landse gemeenschap voor de gro te verdiensten van de scheidende procureur-generaal. Het weer in ons land zal mor gen worden bepaald door een overtrekkende depressie. Dit zal betekenen dat er eerst een periode met regen zal zijn en later enkele opklaringen zullen voorkomen. De depressie be vond zich vanmorgen boven het noordelijk deel van de Brit se eilanden. In Schotland viel in de nachtelijke uren op veel plaatsen een hoeveelheid van ongeveer 5 mm regen. De sto ring koerst in de richting van het Alpengebied. Een hoge- drukgebied, waarvan het een-' trum vlak bij West-Ierland lag, neemt iets in betekenis af, waardoor het mogelijk is dat depressies vanaf het noorden van de Atlantische Oceaan wat makkelijker naar West-Europa kunnen opdringen. Vooruitzichten voor zaterdag: Aanhoudend wisselvallig. Wei nig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weerbericht van vanmorgen 7 u temp. »i*g regenbui 17 3 R'dam regenbui zw bew >n regenbui Barcelona Luxemburg Madnd Malaga

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13