ederland kent ïu ook zijn humanoid-gevaP doet de grammatica van de gere school verdwijnen C A mode zingt Wolgalied Laars van Valentino met losse schacht Kopen op veiling niet altijd veilig OUD-SS'ER IS NIET MEER TE PAKKEN >ui/eer eemde wezens langs de straat onsumentenbond leit voor hogere usfrequentie Justitie: Turkse vrouw verdacht van moord op Rotterdamse JNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 ïem (ANP) Sinds enige tijd kent ook er land haar eerste vermoedelijk authentie- nimanoid-geval. Het betreft een 60-jarige w uit Nijmegen, die vijf jaar geleden te- iver de politie in haar toenmalige woon- ts Uden (NB) verklaarde om twee uur chts drie mensachtige wezens (humanoids) onbekend vliegend voorwerp (Ufo) te gezien. Nederlands onderzoekbureau voor ongeind- iceerde vliegende objecten (Nobovo) heeft verhaal van de vrouw onlangs te horen egen en neemt het serieus. Vroegere huma- •meldingen in ons land heeft het onderzoek- au tot dusver afgewezen als „bewezen grap- of „verzinsels van zogenaamde onderzoe- aldus een woordvoerder, de humanoid-rapportage in Uden wordt breid melding gemaakt in een tijdschrift Ufologie, het orgaan van de Novobo. Het chrift noemt het Udense humanoid-geval nadruk „vermoedelijk authentiek, omdat 'oor Ufo-onderzoekers vrijwel altijd onmo- c is, met zekerheid vast te stellen, of heeft tsgevonden wat door de betrokken waarne- worden gemeld". Jdense vrouw nam de humanoids waar in ïerfst van 1973. Om kwart over twee 's lts zag zij door het toiletraam van haar woning drie gestaltes op het trottoir. De wit uitziende „mannekes" schuifelden langzaam voorbij met een op een rolveger gelijkend voor werp, waarmee de stoeptegels werden afgetast. De wezens verdwenen, toen zij de vrouw achter het raampje gewaar werden. Even later zag de vrouw voor haar woning een grote rode bal. Toen zij haar man had gewekt waren wezens en bal verdwenen. De vrouw rapporteerde naar haar zeggen de volgende morgen de Udense politie over het gebeurde. De Nobovo is er echter niet in ge slaagd het betreffende proces-verbaal bij de politie te achterhalen. Het onderzoekbureau ge looft niettemin in de oprechtheid van de vrouw. „Haar verklaring mogen wij niet zonder meer van de hand wijzen. Een grap is uitgesloten. De vrouw is er trouwens geen type voor", aldus het tijdschrift voor Ufologie. Het blad verwijst verder naar soortgelijke waar nemingen in het buitenland. Wat opvalt is de gelijktijdigheid van de meeste rapportages: tus sen negen en tien uur 's avonds en tussen twee en drie uur in de vroege ochtend. Ook de „rolveger" is door buitenlandse waarnemers ge noemd. In totaal zijn over de hele wereld onge veer tweeduizend serieuze humanoid- mingen geregistreerd. HAAG Goed 1 i vereiste om deel te ne- lan allerlei maatschappe- zaken. Voor de langere anden moet het openbaar ïen werkelijk alterna- de auto zijn. Mensen niet of nauwelijks gebruik maken van het open- voer, omdat .dit er niet ïauwelijks is, dienen die elijkheid wèl te krijgen. Ie Consumentengids leze maand in een tweede ;1 over het openbaar ver- In het eerste artikel werd vergelijkende beoordeling negentien streekbusbedrij- gepubliceerd. Deze keer is gaan hoe het busbedrijf, de overheid, het gebruik het openbaar vervoer zou- kunnen stimuleren. De na- werd gelegd op de uit- sten van het onderzoek, woerd door de Advies- Verkeer en Vervoer Daaruit bleek onder it een verhoging van de ientie van eenmaal per twee uur naar eens per uur, een gemiddelde toename van het aantal reizigers van 67 pro cent te zien geeft. Een uur- dienst die een halfuurdienst wordt veroorzaakt een stijging van 43 procent. De reistijdverkorting speelt ook mee. Als bijvoorbeeld door de aanleg van vrije busbanen, beïnvloeding van verkeerslich ten en aparte opstelstroken de reistijd van 50 minuten wordt teruggebracht naar 35 minuten, scheelt dat 45 procent meer reizigers. Van 50 naar 40 minu ten, komen er ruim dertig pro cent meer passagiers binnen. Volgens de Consumentenbond moet aan de invoering van vrije busbanen voorrang wor den gegeven. Niet alleen het stadsvervoer, maar ook het streek vervoer profiteert hier van. En dan wordt het open baar vervoer aantrekkelijker, en komen de milieuvoordelen naar voren zoals minder ruim tegebruik, minder energiever bruik, minder vervuiling en meer veiligheid. Kermis gaat Usselmuiden aan neus voorbij IJSSELMVIDEN (ANP) - Om- dat een aantal exploitanten van kermisattracties zich niet aan gemaakte afspraken heeft gehouden zal de bevolking van de Overijsselse plaats Ussel muiden in de nazomerse feest- weken de kermis aan de neus voorbijgaan. Dit heeft het bestuur van de plaatselijke oranjevereniging besloten nadat tegen de afspraak tal exploitanten het dorp was binnengereden In de contracten stond echter dat tussen zaterdagavond twaalf uur en zondagavond twaalf uur geen kermisattrac ties het dorp mochten binnen komen. Het pretpark zou uit tien attracties bestaan. Op het betreffende terrein stonden maandagavond alleen een olie bollentent en een patatkraam. De burgemeester van Ussel muiden, C. van Voorden, zei dat het hem leed deed dat op de dag des heren de kermiswa gens het dorp waren binnenge reden. Daarom is het goed dat er maatregelen zijn genomen, maar het gebeuren overscha duwt het feest wel, aldus de burgemeester. C A gaat zowel, op de Russische als op de Schotse toer. Links een kilt, te kombineren met van alles en nog wat. Midden een blazer-combinatie van wollen tweed en rechts een ruime dunne wollen kielbloes met bijpassende rok. AMSTERDAM C A opende bet seizoen met een bijzonder feestelijke sbow in eigen bnis te Amsterdam, waarbij mannequins, dressmen en bijpassend geklede kleu ters in verschillende stijlen over bet plankier stoven: college, stadse trend, ruige western, stoer en teder tricot. Moeders en dochters in kilt, met schreeuwende ruit en bijpassende rode kousen in grove, rode enkellaarsjes open den de kleurige rijen, gevolgd door springerige vaders met zoons in truien met schuine drop-motief. In de collectie veel corduroy-pakjes en -broekpakken waar van de jasjes zo kort waren dat de blouse of pullover er guitig onderuit kon steken. Sportieve wollen tweeds in lichte kleuren bleken soms zevendelig: blazer met vest over gruistweedblouse met stropdas, scarf tot de neus, een rok en dan nog een met borg gevoerd vest. Bij zo'n volledige outfit mogen paarse, gele, of rode assessoires felle accenten geven. Durf voor de C A-vrouw 1978-1979. Ze gaat niet onopge merkt door het leven, maar toont dat duidelijk aan, tot over de oren ingepakt door grote sjaals, die soms nog een enorme bonthoed op zijn plaats moeten houden. Tinneroy- rokken en -broeken willen er dit seizoen wel in, losse kielen voltooien het silhouet, soms met ouderwets fijne rijgjes, frontjes of kantgarnering. Het staalgrijze corduroy-broek- pak krijgt 'n stroomstoot door signaalrode tas en kousen. C A verwacht blijkbaar een ijzig koude winter, gezien de Russische invloeden in de mauve paarse of brique jassen bij bruine corduroy-broek waarvan de pijpen zijn wegge moffeld in grote, bruine gevoerde laarzen, startklaar om door de sneeuw te ploegen. Kozakkenmutsen waaronder een dikke vlecht op de rug bengelt), bij lange dekbedjassen en ruige capuchons zingen het Wolgalied door de mode van C A, met zijn vlokketruien, gebreide coljurken en blousons met enorme boorden. Daarnaast teergebreide pakjes met af gebiesde pierrot-kragen tot over de schouders en hchtgeschulpte wapperzomen. Verwarrende knobbelpa tronen voor stippeltjestruien met schitterende pailletten- ceintuurs en voor de avond transparante breisels in eier schaal, zalm, mint en zacht geel, waardoor ingecrustreerde diagonalen van kleurige glitters een duidelijke lijn trekken. De mannen zien er zonder meer stoer uit; van elk colbertje worden de revers opgeslagen. Veel vaders waren in duo- look gekleed met het grut: parka met capuchon en teddy- voering. Tiny Francis. AMSTERDAM De befaam de schoenontwerper Valenti no was in Amsterdam de gast van de firma De Lange, die zijn creaties voor Nederland exclusief verkoopt. De Ita liaanse avant-gardist woonde in de toonaangevende schoe nenzaak de introductie bij van zijn tweedelige laars, be staande uit een kort elegant enkellaarsje met zeer spitse of driekwart hak, waarover een rechte apart aan te trek ken schacht sluit. Deze laarzen in verschillende modellen: omgeslagen onder kant of het bovenstuk aan het onderlaarsje geknoopt. De Lange stoorde zich niet aan de opgeheven wijsvinger uit Parijs: laarzen raken uit; inte gendeel, hij kocht er ruim schoots van in. Laarzen met kaarsrechte schachten en laarzen zo wijd, dat ze boven de knie met elastiek moesten worden ingecrustreerd om vervolgens richting dijbeen te gaan. Voorts sterk in de col lectie vertegenwoordigd nieu we wintertopper het enkel laarsje, te dragen met kleuri ge sokjes of losse boordjes. De tinten van het schoeisel: lever, bruin, bordeaux, maar ook paars voor bijvoorbeeld de platte, open gehouden mid dagschoentjes, met een laag breed hakje van circa 1 cm. (vanaf 100,-). Nouveauté: Laars in tweeën. Deze bootie heeft een losse beenkap, uitgevoerd in cognac, zwart en bordeaux. Zonder kap is het een dóódsimpel, maar fraai enkellaarsje. Nieuw is ook het verlangen van de firma om te breken met zijn „dure" imago. Prijs- drempel omlaag met behoud van kwaliteit is zijn najaars motto. Er is voor elk wat wils (damesmaten van 33 tot 43) van uiterst elegante, roest bruine avondschoentjes met goudleren bandjes over wreef en rond de enkel tot stevige stappers. De materialen varie ren van suède tot satijn of slangenleer. „De mode zoekt nieuwe vormen", aldus Valen tino. De schoeneleest 1978—1979 is oervrouwelijk door de dunne naaldhak, maar wie wil kan voor platge- hakte belijning kiezen die toch elegant blijft. Herenschoenen zijn bij De Lange niet vergeten. Het sportieve element overheerst: dikkere zolen, zichtbare stik sels en extra gemarkeerde randen. Veel gestructureerd leer of suède op het thema bruin. Voor de verwende vrouw is het ook verder leuk te winkelen bij De Lange. Ze vindt daar een mooie, uitge breide collectie multicoloured sets van Missoni (rok, water bestendige gevoerde cape met gebreide accessoires als pe tjes en tassen). Verder goud doorschoten foulards van Joudan en leren tassen. T.F. tl Haag Hoort het onderdeel woord- :ming en zinnetjes ontleden in het nderwijs van de lagere school thuis? commissie die de minister van Onder- i adviseert inzake een nieuvye opzet I het moedertaalonderwijs, in de wan- ng Aclo-commissie genoemd, vindt cbaar van niet. De afwijzing heeft een tvloed van kritiek en bijval ontke- deskundigen tot niet minder spreken hebbende leken en van ieve taalbespiegelaars tot actieve gebruikers. Het laatste woord in deze stie lijkt voorlopig nog niet gezegd te i de discussies tot dezelfde omvang uit te groeien als die rond het lingsvraagstuk enige jaren terug. Kan ister Pais, die de discussie rond het [>-voorstel heeft gewild, tevreden zijn? reden voor haar afwijzing schrijft de ïissie dat het grammatica-onderwijs veel kinderen te abstract is, dat de ittingen over hoe men tegenwoordig ïtjes moet ontleden, sterk uiteenlopen lat daardoor de aansluiting op het mdetalenonderwijs in de brugklas - n van de voornaamste argumen- het ontleden geldt - niet goed >opt. Tenslotte zou, als het ontleden te vervallen, meer tijd beschikbaar ;n voor andere taalactiviteiten die een spreken en schrijven bevorderen, afkerig staat tegenover het grammati- ïderwijs moet wel bedenken dat dit irricht niet losstaat - of liever niet los K>rt te staan - van het overige taalon- rijs. Om enigszins gericht met taal te kunnen zijn, moet je over die taal :n praten, merkte een van de voor- Iers van grammaticaal onderwijs de- lagen op. de zinnen en de taal zelf. Wie echter pas met ontleden wil wachten totdat een pas klaar systeem is ontwikkeld, zal veel ge duld moeten hebben. Want wat de activi teit in vakwetenschappelijke kring rond de grammatica in ieder- geval bewezen heeft, is dat die ouderwetse ontleding zo slecht nog niet is. Men heeft haar gebreken leren kennen, maar ook des te meer haar kwali teiten. Wie voorstander van het grammati ca-onderwijs is op de lagere school zal trouwens niet zozeer geïnteresseerd zijn in de subtiliteiten van de redekundige ontle ding - laten de taalkundigen zich daar maar.liever het hoofd breken - alswel in een aantal algemene inzichten die voor het taalgebruik van belang zijn: het onder scheid tussen enkel- en meervoud, tussen mannelijke en vrouwelijke woorden; het verschil tussen onderwerp en gezegde. Kennis hiervan draagt bij tot een beter taalgebruik. Natuurlijk zijn er ter vermij ding van deze algemeen gangbare termen ook wel foefjes te bedenken om daarbuiten te kunnen, maar wie zal ontkennen dat de nonchalance die daar het gevolg van is, geen verstrekkende gevolgen heeft voor de hantering van de taal? De commissie redeneert dat het ontleden uitsluitend zin heeft voor het aanleren van een vreemde taal. Wie zouden daarom beter grammatica kunnen geven dan die leraren in de vreemde talen, zo stelt de commissie. Wie niet als maar de spitsvon digheden in de redekundige ontleding be klemtoont, kan echter niet om het feit heen dat het basisapparaat voor alle ons omrin gende talen gelijk is. Waarom zou men dat dan niet ter sprake brengen in het moeder taalonderwijs, waar het van nature thuis hoort, temeer als blijkt dat het vreemdeta lenonderwijs genoeg heeft aan zichzelf? EFJES KLOOF tegenstanders verstaan onder dat tomatica-onderwijs echter allerminst telfde. De commissie hekelt het zinne- Kintleden dat meestal slechts zou neer- en op het aanleren van foefjes waar- je geen inzicht krijgt in de bouw van Het is algemeen dat de kloof tussen lager en voortgezet onderwijs (door verzwakking van de eisen bij het eerste en handhaving van de examens bij het laatste) alleen maar toegenomen is. De overgang naar de middelbare school wordt met het laten vallen van het grammatica-onderwijs daar om alleen maar bemoeilijkt, zo stellen de voorstanders van dit onderwijs. Wie de grammatica doorschuift naar het voortge zet onderwijs vergroot slechts de proble men rond de overgang. Om de moeilijkhe den van het grammatica-onderwijs te on dervangen wordt op veel lagere scholen al in de vierde klas begonnen met de gram matica, die dan vervolgens in vijfde en zesde klas stapje voor stapje wordt uitge bouwd. „Als je alles in een stoomcursus van drie maanden zou willen onderbren gen, dan wordt het inderdaad een crime, dat ontleden", zo reageert een onderwijzer die gematigd voorstander is van het ontle den. In plaats van grammatica-onderwijs stelt de commissie voor, de vrijgekomen tijd te besteden aan andere taalactiviteiten. Ze worden samengevat onder luister-, spreek- en leesvaardigheidsoefeningen. Alles ter verbetering van de broodnodige communi catie, die het eerste doel is vein taalonder wijs. Maar kennis en precisie en het hante ren van de taal gaat noodzakelijk aan de communicatie vooraf. Ondanks alle tegenstand heeft de Aclo- commissie met haar schrappingsvoorstel de (maatschappelijke) wind in de zeilen. Haar maatschappelijke bewogenheid bleek al eerder uit haar plan kinderen in dialect gebieden de eerste jaren te onderwijzen in dialect. Hieruit mag men afleiden dat de commissie bij haar voorstellen tot omvor ming van het moedertaalonderwijs vooral vanuit een sociaal uitgangspunt vertrekt. De discussie over wel of niet grammatica gaat dan grofweg gevoerd worden tussen hen die alles overhebben voor de taal en degenen die het belang van de kinderen onderstrepen. Een discussie overigens die, zo gevoerd, niet veel goeds belooft, noch voor de kinderen noch voor het taalonder wijs. Tenzij men het belang van beiden op het oog heeft. Maar de gulden middenweg blijkt ook hier een nauwelijks begaanbaar pad. Paul van Velthoven. Den Haag De consumenten bond heeft in een artikel in de Consumentengids gewaar schuwd voor de risico's, die men loopt bij het kopen op veilingen. Kopen op een vei ling kan wel leuk zijn, aldus de bond, maar men dient wel te bedenken dat er weinig waarborgen aan vast zitten. De veilinghouders mogen zich bijna zonder uitzondering heel deskundig achten en zich dien overeenkomstig laten betalen (25 tot 40 procent van de gebo den prijzen). Maar ze staan di kwijls huiverig tegenover de gedachten aan hun eigen aan sprakelijkheid. De consumentenbond is niet erg te spreken over de deskun digheid van bepaalde veiling houders. De bond heeft een groep deskundigen de catalogi laten keuren van een aantal bekende veilinghuizen. Daarbij kwamen de deskundigen tot de conclusie, dat de catalogus van Paul Brandt uit Amsterdam van de veiling van mei 1977 weinig betrouwbaar was. WACHTTIJDEN LUCHTVERKEER LOPEN UIT TOT DERTIG UUR SCHIPHOL De situatie op de Europese luchthavens is gisteren, door de actie van de Franse luchtverkeersleiders, verslechterd. In Parijs waren vertragingen van vier uur re gel en in sommige gevallen kwam men tot een achterstand van dertig uur op het schema. Op Palma wachten zeventig toestellen nog op het vertrek sein. Hier lopen de wachttijden op tot 18 uur. In Londen belo pen de vertragingen tien tot vijftien uur. Ook KLM, Martinair en Trans- avja krijgen steeds meer last. Twee chartervluchten van de KLM en een van Martinair kre gen een vertraging van tien uur. Andere vertragingen belie pen voor alle drie de maat schappijen enkele uren. Transavia moest gisteren ech ter ook drie retourvluchten uit voeren, twee naar Palma en een naar Ibiza, die zondag op het schema stonden maar die toen niet konden worden uitge voerd. De Franse verkeerslei ders laten per uur vier toestel len landen of vertrekken. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse justitie kan weinig beginnen tegen de oud-NSB'er en SS'er P. J. K., een man die in de oorlog een medewerker was van de Duitse politiechef Rauter. K. is nooit berecht en veroordeeld omdat algemeen werd aange nomen dat hij aan het Oostfront was gesneuveld. Hij leeft echter, is inmiddels 71 jaar en woont in Duitsland. Het ministerie van justitie acht het „hoogst waarschijnlijk" dat K. nu de Duitse nationaliteit heeft Uitlevering zal op grond daarvan dan ook niet mogelijk zijn. K. kwam, doordat men dacht dat hij dood was, niet meer voor in de opsporingsregisters van justitie. De misdaden waarvan de oud-SS'er verdacht wordt zijn inmiddels verjaard. Dat hij nog leeft kwam dit weekend vast te staan toen twee kranten een brief van hem publiceerden, die K. ze stuurde naar aanleiding van een verzoek om een interview. K. weigerde dat. „Ik heb na mijn „heimkehr" een nieuw leven opgebouwd en niet meer aan politiek gedaan", aldus de brief. Was K. na de oorlog gepakt, dan was hij waarschijnlijk veroordeeld voor hulpverle ning aan en indiensttreding bij de vijand. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie verdenkt 41-jarige Turkse vrouw er- vorige week dinsdag de 21-jarige Joke van der Meide om het leven te hebben ge bracht. De vrouw, echtgenote van de Turk N. O., die zes jaar met het slachtoffer heeft sa mengewoond, is dezer dagen in Utrecht aangehouden. Joke van der Meide werd dins dagavond dood aangetroffen in het huis in Rotterdam-zuid waar ze met O. samenwoonde. De Turkse vrouw was enige weken tevoren met haar vier kinderen naar Nederland geko- Buren waarschuwden die avond de politie omdat er een hevige ruzie in het huis aan de gang was. Uit verhoren is ge bleken dat O. vrijuit gaat. De politie vermoedt te maken te hebben met een Turks fami liedrama. Een zoon en een stiefzoon van O. zijn vermoede lijk ook bij het misdrijf betrok ken. Naar hen wordt nog ge zocht. Nog geen spoor in moordzaak Zeeuwse kleuter OOSTKAPELLE (ANP) Het onderzoek naar de moord op de 5-jarige Petra Jacobse uit Oostkapelle heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. Het stoffelijk overschot van de kleuter werd zondagmiddag aangetroffen in een waterwin gebied in de duinen van Oost kapelle. Er was een uitgebreide zoekaktie aan voorafgegaan. Sectie op het lichaam heeft uit gewezen dat het kind is ge wurgd. Het is nog niet duide lijk of er sprake is van een zedenmisdrijf. Het onderzoek, dat onder leiding staat van de Rotterdamse commissaris J. de Winter, wordt danig bemoei lijkt omdat Oostkapelle (op Walcheren) rond deze tijd van het jaar druk vrc-rdt bezocht door toeristen. Zij hebben gis teren een verzoek gekregen om medewerking aan het onder zoek te verlenen. Zondag was reeds een huis-aan-huis onder zoek in Oostkapelle gestart. Een depressie boven Scandina vië, met de laagste luchtdruk boven de Botanische golf, be zorgt ons de laatste paar dagen nogal wisselvallig weer. Na de randstoring, die deel uitmaakt het genoemde luchtdruk- systeem, die vandaag over ons land trok, zijn er morgen weer opklaringen maar ook hier en daar een bui te verwachten. Het blijft koel weer, omdat we ;n overwegend noordweste lijke luchtstroming blijven, die koele lucht van het noorden de Noordzee aanvoert Een gordel met hogeluchtdruk strekt zich uit van de Azoren Ierland naar de Zwarte Zee. Vooral de landen rondom de Middellandse Zee hebben daardoor droog en zonnig weer met middagtemperaturen rond de 30 graden. Vooruitzichten voor donder dag. Eerst plaatselijk buien en gelei delijk meer zon. Hogere mid dagtemperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers donderdag: aantal uren zon: 4 tot 11 min.temp.: omstreeks 10 gra den .temp.: omstreeks 19 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een mar- an 2 graden en voor don derdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waar den. Barcelona Bordeaux Frankfort Luxemburg Madnd Malaga

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9