„Oliegate" brengt Britse regering in verlegenheid Paus handhaaft leiding bestuursapparaat kerk STAATSGREEP VERIJDELD IN NICARAGUA Portugal heeft regering van technocraten Syriërs in actie tegen falangisten in Nrd.-Libanon Discriminatie dreigt voor Californische leraren ai China beschuldigt Vietnam Standbeeld Gottwald opgeblazen FED steunt dollar IN), BUITENLAND LEIDSE COURAN" DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 pagina 7 Dnd- (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittannië heeft geen Watergate maar een Oliegate. Topfiguren van de Britse oliereuzen BP en Shell, die met list en bedrog fj systematisch over een periode van twaalf jaar het olie-embargo op Rho- desië hebben doorbroken, lopen de kans strafrechterlijk te worden ver volgd. De minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, heeft de pijnlijke taak de beslissing te nemen of hij de openbare aanklager op de embargo- brekers zal afsturen. Door de illegale olieleveranties kon het regime van Ian Smith in het zadel blijven, terwijl het, naar de overtuiging van de voormalige premier Harold Wilson, zonder olie binnen enkele weken zou zijn ineenge stort. Het schandaal brengt de Britse regering en het Foreign Office, het ministerie van Buitenlandse Zaken in grote verlegenheid. Lord Greenhill of Harrow, die van 1969 tot 1973 directeur-generaal was van dat ministerie en thans een door de regering benoemd lid in de raad van bestuur van BP, heeft verklaard, dat zijn departement van de embargo-brekende activiteiten van BP en Shell op de hoogte was. Leden van de Labourpartij in het Lagerhuis eisen een snelle .publikatie door David Owen van het rapport van de jurist Thomas Bingham, waarin de harde bewijzen geleverd worden dat de twee oliereuzen de oliesancties tegen Rhodes- ië ondermijnen. Het is nog niet duidelijk hoe hoog in de Britse regeringshiërarchie de details van de embargo- brekende activiteiten van BP en Shell in het verleden zijn doorgedrongen. Harold Wilson heeft tegen vertrouwelingen gezegd dat hij er niets van afwist, maar dat hij wel op de hoogte was van het feit dat de Fransen zich niets van de sancties tegen Rhodesië aantrokken. Volgens Lord Greenhill of Harrow regelde de huidige Lord Thompson, destijds mr. George Thompson en minister voor Commonwealth- aangelegenheden (Labour-partij) de compensa ties met BP en Shell. De vraag is of hij geweten heeft van het ruil-arrangement dat BP en Shell hadden gemaakt met een dochteronderneming van Total. Die dochter voerde olie voor Rhodes ië aan uit Frankrijk, en kreeg dan olie van BP en Shell terug voor distributie in Zuid-Afrika. Toen eerder dit jaar een voormalig Portugees minister, Jorge Jardin, de oliereuzen beschuldig de van het breken van de sancties, verklaarde Lord Thompson dat BP en Shell tegenover hem „minder dan oprecht" waren geweest. Het rapport van Thomas Bingham levert grote problemen op voor Owen en premier James Callaghan. Callaghan heeft president Kenneth Kaunda van Zambia, die van zeven oliereuzen een schadevergoeding van 12 miljard gulden eist, verzekerd dat sanctiebrekers zouden wor den vervolgd. De strafmaat is twee jaar gevan genisstraf maximaal en/of een ongelimiteerde geldboete. Het rapport-Bingham geeft Kaunda de kans de zeven oliemaatschappijen op buiten gewoon pijnlijke manier de duimschroeven aan te draaien. Er wordt binnenkort een verklaring van Owen verwacht Het Britse kabinet zal echter voor die tijd bijeen moeten komen om zich op „Oliegate" te beraden. PEKING (Reuter) - China zegt dat 400 Vietnamese mili tairen zich het afgelopen weekeinde op Chinees gebied hebben ingegraven. Ze hadden dat gebied vrijdag veroverd. Het gaat om de bergrug Bo- nien bij de Vriendschapspas, waar vrijdag hevig is gevoch ten. De Chinese strijdkrachten hadden opdracht gekregen geen tegenaanvallen te onder nemen. Het Chinese persbureau Nieuw China maakt melding van drie doden en tien vermisten aan Chinese zijde. Pokkengeval in Engeland LONDEN (UPI) - Een foto grafe in Birmingham is met pokken besmet. Zij werkte op de verdieping boven een me disch laboratorium van de uni versiteit in die stad, waar men met virussen omgaat. Het is het eerste pokkengeval in En geland sinds vijf jaar. Mevrouw Janet Parker (40) is 25 augustus in een ziekenhuiè geïsoleerd en de leden van tien gezinnen die met haar in con tact waren geweest, zijn in qua rantaine geplaatst. Vijfhonderd vermoedelijke contactpersonen zijn gevaccineerd. Men gaat nu na hoe de besmetting tot stand is gekomen. Het laboratorium is hangende dit onderzoek ge sloten. Socialisten en liberalen samen in Deense regering KOPENHAGEN (AP) - Na drie weken onderhandelen zijn de sociaal-democratische rege ringspartij en de oppositionele liberalen gisteren overeen ge komen samen een coalitie te vormen. Het wordt de eerste keer in de Deehse geschiedenis dat socialisten en niet-socialis- ten samenwerken in een rege ring. Toen premier Jorgensen de li beralen eerder deze maand uit nodigde om te komen praten werd dit door weinig waarne mers serieus genomen. In de huidige economische situatie staat het buiten kijf dat dit dé juiste koers is, aldus Jorgen sen, die met zijn verbrede kabi net een aantal belangrijke eco nomische maatregelen wil doorvoeren. WENEN (AP) - Onbekenden hebben in het Tsjechoslowaak- se mijnstadje Pribram het standbeeld van Klement Gott wald opgeblazen, de eerste «j communistische president van Tsjechoslowakije. Het Weense dagblad Arbeiter- zeitung zei dat volgens berich ten uit Praag vorige week jggj i woensdag een zware explosie een gapende krater had achter- glaten en dat binnen een straal van enkele honderden meters T de gevels van huizen werden beschadigd en ramen werden vernield. Gottwald speelde een belangrijke rol bij de commu nistische machtsovername, 30 jaar geleden. In '48 werd hij president en bleef dat tot aan zijn dood in '53. Drie van de leidende figuren in het Vaticaans bestuursapparaat, die door paus Johannes Paulus zijn herbenoemd. Van links naar rechts: staatssecretaris kardinaal Jean Villot, zijn substituut (plaatsvervanger) mgr. Giuseppe Caprio en mgr. Agostino Casaroli, secretaris van de raad voor openbare aangelegenheden van de kerk, ook wel „minister van buitenlandse zaken" genoemd. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus I heeft de Franse kardi naal Jean Villót herbe noemd tot staatssecreta ris van het Vaticaan. Hij heeft ook alle curiepre fecten herbenoemd op de posten die zij ten tij de van de dood van paus Paulus innamen Volgens Vaticaanse bronnen wil de paus zich eerst ver trouwd maken met de mensen en de problemen alvorens ver anderingen aan te brengen in het bestuursapparaat. Mogelijk wil hij eerst een consistorie houden om enkele nieuwe kar dinalen te benoemen, zodat hij beschikt over „nieuwe gezich ten" voor eventuele nieuwe be noemingen in de curie. Hij heeft ook geen ervaring nog met de curie. Paus Johannes Paulus is ken nelijk van plan het zondag op een sobere intronisatieplechtig- heid te houden.. Radio Vaticaan sprak van een „plechtige mis bij de aanvang van de dienst als opperherder". Tenzij het weer daarvoor te slecht is zal de plechtigheid geschieden op het Pietersplein. Volgens kardinaal Suenens, primaat van België, is kardi naal Luciani bij de vierde stemming met een meerderheid van ruim driekwart gekozen. Tegen Belgische journalisten zei de kardinaal, dat de uitslag van de eerste stemming een zeer onzeker beeld te zien gaf. Bij de tweede stemming was het aantal kandidaten al klei ner en bij de derde werd het beeld duidelijk. Bij de vierde stemming was de zeer grote meerderheid, waarmee kardi naal Luciani werd gekozen, buitengewoon en onverwacht. Kardinaal Suenens had de nieuwe paus ook nog gevraagd of hij goed had geslapen na zijn verkiezing. „Neen", had deze gezegd. „Gisteren heb ik na mijn verkiezing gezegd, dat ik het pauselijk ambt aan vaardde, maar in de loop van de nacht kreeg ik zo mijn twij fels". „Maar toen was het te laat", had hij er schertsend aan toegevoegd. Dat er bij de pauskeuze weer een Italiaan uit de bus is geko men, is volgens kardinaal "Ko- nig van Wenen niet toe te schrijven aan het verzet van de Italiaanse kardinalen tegen een niet-Italiaan. „Het waren de kardinalen uit Amerika, uit de derde wereld, maar ook uit de rest van Europa, die meenden, dat het beter zou zijn een Ita liaan tot paus te kiezen, vanwe ge de hachelijke situatie van Rome en Italië. MANAGUA (UPI) De politieke situatie in de Middenamerikaanse staat Nicaragua, al acht maanden het toneel van aanvallen van studen ten, groeperingen binnen het bedrijfsleven en linkse guerrillastrijders, tegen het bewind van de 45 jaar aan de macht zijnde familie Somoza, heeft zich gisteren toegespitst Een algemene staking, die zo lang zou moeten duren tot president Somoza zou aftreden, eerst vooral begonnen in de provincie, breidde zich dras tisch uit tot de hoofdstad Managua, waar tach tig procent van de winkels en bedrijven dicht ging. De Nationale Garde werd in staat van alarm gebracht nadat officieel was bekendgemaakt dat een komplot was verijdeld om het bewind om ver te werpen. Zondag was volgens een1 kort communiqué een' niet nader genoemd aantal „militaire en burger lijke samenzweerders" gearresteerd. Deze bekendmaking vormde de eerste officiële aanwijzing in jaren dat ook binnen de gelederen van de Nationale Garde, die als politie en tevens als leger functioneert, ongenoegen is ontstaan over het bewind. De garde, in de VS opgeleid, bestaat uit 7.500 man en is de hoeksteen geweest van de macht van Somoza. Onder de gearresteerden zouden zich zeven kolonels bevinden, onder wie Luis en Bernandi- no Larios, neven van Fernando Larios, die in 1921 de opstand leidde tegen de bezetting van Nicaragua door Amerikaanse mariniers. De door een breed front van de oppositie van rechts zowel als links uitgeroepen staking begon in de provincie, maar de oproep werd in de Soldaten blijven actief in de straten van Leon, een stad in Nicaragua. hoofdstad aanvankelijk slechts schoorvoetend opgevolgd. Maar volgens een woordvoerder van de groepering die de staking uitriep „zou zij zich zo ver in de stad uitbreiden dat alle economi sche activiteit zou stoppen, inbegrepen de ban ken, die altijd het laatst hun deuren sluiten". LISSABON (ANP) - Het nieu we Portugese kabinet onder leiding van Alfredo Nobre da Costa bestaat uit technocraten die geen binding hebben met een politieke partij. De juris ten die tot dusver in meerder heid in de regering de dienst uitmaakten, zijn nu vervangen door technici. Het kabinet bestaat uit zeven ingenieurs, drie economen, drie advocaten, drie militairen en een dierenarts. Zeven ministers hebben al eens een portefeuille beheerd, onder de socialist Ma rio Soares of onder een van de aan hem voorafgaande voorlo pige regeringen. Zo is de pre mier zelf minister voor de in dustrie onder Soares geweest. Kolonel Mario Firmino Miguel die minister van defensie is, bekleede deze functie ook in de twee kabinetten van Soares. Zijn collega van landbouw, prof. Antonio Vaz Portugal, was staatssecretaris voor land bouwontwikkeling in de laatste regering-Soares. De minister voor de industrie, Fernando Santos Martins, was staatsse cretaris in het eerste kabinet- Soares. De minister voor huis vesting en openbare werken in dat kabinet, Almeida Pina, heeft dezelfde post nu onder Nobre da Gosta. De nieuwe minister van finan cien, dr. José da Silva Lopes, was in de vierde voorlopige regering staatssecretaris voor de buitenlandse handel, terwijl zijn ambtgenoot van arbeid, dr. Antonio Costa Leal, staatsse- creatris voor de begroting was in de eerste drie voorlopige kabinetten. De ploeg van Nobre da Costa is tamelijk jong, met een ge middelde leeftijd van 48 jaar. Niet minder dan zes bewind slieden, onder wie de premier, hebben vele jaren gewerkt in de olie-industrie. Het nieuwe kabinet telt drie personen die als links worden beschouwd," Correia Gago, Costa Leal en Pereira Magro, de ministers van resp. buitenlandse zaken, arbeid en sociale zaken. BEIROET (AP) - Syrische troepen van de Arabische vre desmacht hebben hun militai re operaties tegen de rechtse christelijke legers in Libanon naar de noordoostelijke pro vincie Cedar uitgebreid, zo meldenchristelijk Libanese bronnen. De radiozender „Stem van Libaon", de spreek buis van de christelijke falan gisten, berichtte dat Syrische artillerie het ski-oord Bcharre in het hart van de provincie onder vuur hadden genomen. De syriërs, die jongstleden vrij dag manschappen en wapens naar de heuvelachtige streek, ongeveer 50 kilometer ten noorden van Beiroet hadden overgebracht, versterkten gis teren hun troepen in bergdor pen en langs strategische ver keerswegen. Over verliezen was niets bekend. De gevechten in het noorden braken uit nadat een groep vermedelij ke militieleden twee burgervoertuigen hadden be schoten en acht inzittenden hadden gedood. De syriërs, in hun functie als politiemacht, trokken het gebied binnen om de moordenaars aan te houden. Zij kwamen echter onder hevig vuur van de christelijke mili ties. De Libanese minister van de fensie Fuad Butros voerde ge lijktijdig in de Syrische stad Latakia met president Hafez Assad en minister van buiten landse zaken abdoel Halim Khaddam van syrië besprekin gen over de verslechterende si tuatie in zijn land. Het overleg volgde op een Syrisch dreige ment dat het een grootscheepse aanval zou openen op de twee grootste rechtse volkslegers, die Syrië beschuldigde van col laboratie met Israël. Butros wilde tevens proberen een verlenging te bewerkstelli gen van het mandaat van de Syrische troepen, dat in okto ber afloopt WASHINGTON (Reuter) - De Federal Reserve Board, het be stuur van het stelsel van cen trale banken in de Verenigde Staten, heeft besloten om le ningen van Amerikaanse ban ken op de buitenlandse kapi taalmarkt niet langer te belas ten met het verplicht aanhou den van een reserve van vier procent over het bedrag van die lening. Deze vrij technische stap is genomen om de vraag naar dollars op de buitenlandse va lutamarkten te vergroten en daarmee de koers van de dol lar te steunen. Amerikaanse banken die op de buitenlandse kapitaalmarkt dollars willen lenen waren tot maandag verplicht kas van de Fed te houden van vier procent van het geleende bedrag. Voor Amerikaanse filialen van bui tenlandse banken gold een ver plichte reserve van één pro cent. Nu deze reserve niet meer aangehouden hoeft te worden zal de vraag naar dollars op de buitenlandse kapitaalmarkt, de zogenaamde Euro-dollars, toe nemen, zo hopen de monetaire autoriteiten in de VS. Zwanger Het is deze vrouwelijke Amerikaanse marine-officier niet aan te zien dat zij al vijfeneenhalve maand zwanger is, terwijl ze dezer dagen een 21 weken durende officierstraining voltooide. Mevrouw Jacob- son kan blijkbaar niet anders. Haar man is eerste luitenant in de marine op de basis Okinawa, Japan. (Van onze correspondent Chris Reed) SAN FRANCISCO Voor de eerste maal in tien jaar is het waarschijnlijk dat in een Amerikaanse staat een wet, die duidelijk een minderheid discrimineert, er bij een stemming doorkomt. Maar het heeft niets te maken met ras. De minderheid bestaat uit homosexuele leraren en bestuurders die werkzaam zijn in het onderwijs. Het gaat hier om de staat Californië. Het onderwerp van stemming zal op de stembriefjes ver meld staan als „Voorstel Zes", waarover de kiezers hun mening moeten uitspreken wanneer ze, in november, naar de stembus gaan om hun nieuwe gouverneur te kiezen. Nu al geven vooraanstaande mensen in de gemeenschap van homosexuelen toe dat het voorstel waarschijnlijk zal wor den aangenomen. Het referendum komt neer op een direct „ja of nee", een systeem dat ook in 23 andere Amerikaanse staten gebruikt wordt. Het initiatief ertoe is genomen door de extreem rechtse conservatief John Briggs, een Republikeins senator van de staat Californië afkomstig uit Orange County, m Zuid-Cali- fornië, dat ook de thuishaven van verscheidene van de veroordeelde Witte Huis-ambtenaren in het Watergate- schandaal is. Briggs verzamelde een half miljoen handteke ningen om de staat te dwingen over zijn voorstel een stemming te organiseren. De maatregel houdt het ontslag in van elke leraar of onderwijzer, zijn assistent, schoolbestuurder of -raadslid die „homosexueel gedrag verdedigt, uitlokt, aanmoedigt of bevordert". Hoewel de formulering niet de eenvoudige toelating van homosexualiteit omvat, menen veel advocaten dat dat in de praktijk wel zal gebeuren. Een nederlaag in Californië zou de vijfde regelrechte afwijzing van homosexuelen in Amerika zijn, maar verre weg de ernstigste. De laatste veertien maanden hebben de kiezers in Florida, Kansas, Minnesota en Oregon tegen de homosexuelen gestemd. Briggs heeft de op grote schaal levende gevoelens tegen homosexuelen geëxploiteerd door hen publiekelijk te betite len als „uitschot" en door te praten over het Sodom (San Francisco) en het Gomorrah (Hollywood) van Californië. Zijn officiële betoog op het stembriefje verwijst naar „een coalitie van homosexuele leraren en hun bijeenkomsten met het doel om hun enorme macht in ons onderwijssysteem aan te wenden om hun eigen immoralisme achter te laten op uw kinderen". Degenen die actie voeren tegen de door Briggs voorgestelde maatregel hebben pamfletten uitgegeven die dit argument weerleggen door middel van talloze citaten van deskundi gen. De Britse psychiater Dr. R. E. Kenyon wordt geciteerd met het gezegde: „De kans dat een jongen fysiek lastig gevallen wordt door een mannelijke homosexuele leraar is niet groter dan die van een meisje door een mannelijke hetero- sexuele leraar; in veel opzichten is die kans waarschijnlijk kleiner...Homosexuelen zijn goede leraren en zijn waar schijnlijk veiliger vanuit een moreel standpunt". De gemeenschap van homosexuelen betoogt dat de realise ring van de maatregel-Briggs zou kunnen uitmonden in een nieuwe heksenjacht a la McCarthy tegen non-conformisten, waarvan zowel leerlingen als leraren de dupe zouden kunnen worden. Christenen Overtuigde christenen bevinden zich in een netelige positie in het midden van de confrontatie. Zowel katholieken die voor de harde lijn zijn als baptisten worden aangevallen door homosexuelen wier woede is opgewekt door Antia Bryant, een populaire zangeres en militant anti-homosexue le, die een nationale campagne tegen hen heeft gevoerd waarin zij hen zondaren noemde, waarbij ze tegelijkertijd haar evangelische christelijkheid propageerde. Anderzijds hebben gematigde geestelijken hun steun aangeboden aan de homosexuelen. David Good stem, de miljonair en uitgever van het enige nationale Amerikaanse tijdschrift voor homosexuelen „The Advocate" zegt: „In tegenstelling tot het valse geloof van veel mensen dat het recht overwint langs democratische weg, toont de geschiedenis duidelijk aan dat rechten voor de minderheidsgroepen slechts voortkomen uit een geduldi ge en zorgvuldige opgebouwde politieke en economische macht, die bekwaam wordt aangewend bij de uitvoerende en wetgevende macht Inderdaad is er een mogelijkheid dat de maatregel door de rechtbank wordt verworpen als in strijd met de grond wet, wat het lot is geweest van talloze voorstellen in het verleden. Dit'is echter een schrale troost voor de gematigde liberalen die de publieke sfeer rond „Voorstel Zes" zien als een slecht voorteken voor de toekomst van de burgerlij ke tolerantie in Amerika. Copyright The Guardian i T

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7