Hugo Choufour werkt achter smalle coulissen aan "drugstore-ideaal" Bejaardensoos Zuid-West gaat seizoen weer versieren Leidse Reddingsbrigade bestaat zestig jaar Deelnemersrecord bij zwemvierdaagse LEIDSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 Voorzichtig maar welgemoed begint het vaderlandse gezelligheidsleven weer op gang te komen. Verenigingen en clubs, sociëteiten en ook de politieke wroeters in raden, commissies en subcommissies zijn schriftelijk begonnen aan het informeren en mobiliseren van verschillende lidmaten en andere belangstellenden in afdelingen, kringen, districten, wijken en regio's. De convocaten ademen nog iets van de heerlijke rust van het jaarlijkse „een paar weken niets doen" waaraan luiwammesen en recreanten zich hopelijk te buiten zijn gegaan, maar nu is het voor de meesten opnieuw werken geblazen; de activiteiten steken hun eerste groepen kopjes uit de vruchtbare bodem die de lust tot bezigheden hebben, moet voeden. Zo ontving ik uit Leiden het inspirerende programma van de Bejaardensoos Zuid-West toegezonden: het is zover, de soos-middagen liggen in het nabije verschiet: op 4 en 6 september is het om half 3 weer aantreden. Het als steeds ondernemende bestuur met als nimmer rustende mevrouw B. Pont-Bemelman (die veel meer doet dan alleen secretaresse zijn) heeft me verzocht een kleine lay- out van het -gebeuren voor '78-'79 af. te laten drukken. Welnu, de soos gaat er weer flink tegenaan. Er zijn punten bij die voor mij met enige duisternis omgeven zijn, maar ik vertrouw, dat de belanghebbenden zullen weten waar het om gaat. Bijvoorbeeld: van 9 tot 16 september is besproken, dat er 22 personen naar Kamphorst gaan. Een bemoedigend begin dus, alras op 21 september gevolgd door een modeshow in het „Hollandhuis". Helaas gaan enkele excursies niet door (o.a. Bols, Johnson en de Viswagen), maar daar staat tegenover dat men op 30 sept. afreist naar Voorschoten, waar de familie Begeer (hoogstwaar schijnlijk naar het oud-Engelse voorbeeld van gedemocratiseerde edellieden die door omstandig heden gedwongen zijn huis en goed ter bezichtiging open te stellen) de soos graag ontvangt op een rondleiding door park en tuin. Hiertoe wordt van buslijn 48 gebruik gemaakt. Op 31 oktober gaat het naar de (biet)suikerfabriek in Halfweg en op 4 november kan de Taptade '78 in de Groenoordhal worden meegemaakt, tegen een voor bejaarden aantrekkelijk tarief. Wel zelf voor de kaartjes zorgen, want er wordt niet meer langs de deuren van hofjes en centra met plaatsbewijzen geleurd. De Leidato verkoopt ze. Verder zal ik ik geen data noemen, maar er zit nog veel meer in het activiteiten vat van de soos, o.a. de Mona-fabriek in Woerden, Hoog Catharijne in Utrecht (eten en winkelen), Sinterklaas vieren natuurlijk, een souper en film, een bezoek vanwege het pittige Conimex-bedrijf, gekoppeld aan de komst van Heinekenmensen. Volgend jaar trekken de 65-plussers van Zuid-West naar Bussum, waar in 't Spant Hans van Willigenburg - zo'n jongen toch - ook voor hen zijn KRO-programma uit de doeken zal doen. Ook het „dagje uit" komt er, alleen wil het bestuur wel vantevoren weten - vóór 1 okt. - welk „nummer de voorkeur heeft": Hierden, Kamphorst,' Oldenzaal, Ameland of Foreesten Hulshorst. Als ik het voor het zeggen had, maar dat heb ik niet, nam ik het liefst een kijkje in die Foreesten. Dan is zojuist bekend geworden, dat de „Operette van Defensie" dit jaar al op 27 sept. een opvoering geeft in Den Haag, Congresgebouw. Per omgaande dus opgave doen van uw aanwezigheid aan mevr. Pont, tel. 311915, G. Kasteinstraat 20. Mevrouw Pont vertelt me, dat er nogal wat plaatsen zijn overgebleven, „zodat men voor maandag en woensdag gerust wat liefhebbers mag meebren gen". Dat slaat op die eerste soos-middagen. „We kunnen wel weer wat erbij hebben", aldus mevr. Pont, „omdat de laatste twee jaar veel van onze oudere leden gestorven zijn of naar verzorgingste huizen zijn gegaan, vandaar die open plaatsen". TABAK, POSTERIJEN, SPEELGOED, KANTOORBEHOEFTEN EN POLISSEN Daar waar in de Leidse Herenstraat het verkeer stapvoets tracht verder te komen omdat er nauwelijks twee auto's elkaar kunnen passeren omdat het er zo fijn nauw is, wordt achter de verbouwde gevels van twee der oudste en kleinste en laagste Herenstraatpajidjes een multifunctioneel bedrijf uitgeoefend. De Herenstraat op z'n smalst vertoont achter de coulissen onvermoed koopmanschap op z'n breedst. Terwijl doorgaans automobilisten nauwelijks weten hoe zij zonder lakschade dit kritieke punt moeten nemen, is het dagelijks binnenszaaks bij Choufour een komen en gaan van gans een Leids volksdeel. Tweehonderd tot driehonderd lieden staan er elke dag bij het loket van het postagentschap en dan weet ik niet eens hoeveel gegadigden er zijn voor multimapblaadjes en zachte gom elders in de winkeL Ik ken ook niet het aantal moeders en oma's die er teddyberen komen kopen. En hoeveel vaders zouden er iets zien in een bouwpakket van een mijnenveger op schaal of in een stevige legpuzzel? Laiat staan dat me bekend zou zijn hoe groot het publiek is dat sigaren, sigaretten of shag van de meest verfoeibare samenstelling dagelijks uit een gewoonte inkoopt. Over een pasir weken, medio september, zullen er zelf s zijn die binnen een trap oplopen teneinde voorgelicht te kunnen worden over welke verzekering ook. Het kan niet op bij Choufour, Hugo, die amper 24 jaar is maar inmiddels aï een mensenleeftijd aan ervaring achter de niet geringe rug heeft. PTT-service, rookartikelen, kantoorboekhandel, aanverwante benodigdheden, speelgoederen aan de basis en straks nog een aantrekkelijk pakket aan polissen en informatie over onroerend goed op de koop toe. Dat doet Hugo Choufour allemaal toch maar eventjes; elke werkdag vanaf half acht 's morgens, als de eerste rokers kuchend om hun dosering komen en de exemplaren van een ochtendblad grif van de hand gaan. De verkeerscongestie "omtrent de visboer", een neuslengte (met geurtjes) verderop, is dan nog best te verwerken, maar bij Choufour is het al gauw poot aan spelen. Dat begon voor de Choufours ruim twaalf jaar geleden, toen ze vanuit de Amsterdamse Pijp naar het wat minder humoristische Leiden emigreerden. „Mijn vader nam hier het postagentschap en de sigarenwinkel over. Hij werkte zich over de kop en toen ik een jaar of 15 was stond ik al met beide benen in het bedrijf omdat vader het rustiger aan moest gaan doen. Nu hebben we al een paar jaar een verbouwing achter de rug. Destijds stond op het trottoir nog een "echte" brievenbus, groot, rood en erg stevig op z'n voetstuk, een stukje Leiden Antiek. Het ding is verdwenen. Erg jammer. Misschien staat-ie in één of einder museum te kijk". In de twee percelen waarin Choufour junior nu werkt voor twee is met het verleden afgerekend. Binnen is een veelzijdig empire opgebouwd dat z'n uitlopers heeft tot in een reeks van zes garages, die thans verhuurd worden maar eventueel ooit bij de goed lopende business gevoegd kunnen worden. „Geld moet rollen. Bij ons is dat heel manifest: aan het loket kun je cheques verzilverd krijgen en met dat geld valt er onmiddellijk in de nabijheid van alles te kopen". Dat kan benauwend zijn voor degene die z'n AOW in ontvangst komt nemen en meteen geconfronteerd wordt j met een prentenboek voor kleinkind I Doroteetje, maar Choufour spint daar i zijde bij. Zoals hij, ongemeen nuchter blikkend, zegt: „je kunt niet leven en eten van sigaren en sigaretten alleen, of van postzegels verkopen. Daarom is de kantoorboekhandel sterk uitgebreid, vooral met wenskaarten". Wat valt er zoal te wensen? Ach, u weet het allemaal, bij rouw, trouw, geboorte of engagement. Bij Choufour lopen die kaarten verschrikkelijk goed. Er zijn mensen die voor elk wissewasje een kaart versturen. Niet alleen maar hartelijke groeten, maar op het gebied van zowat alles: „ik heb je zolang niet gezien, kom nogeens langs..."; er zijn wensen ten aanzien van een toekomstig rijbewijs, voor veel geluk in de nieuwe woning, voor beterschap natuurlijk, welkom in de nieuwe werkkring. Het zou Hugo niet verbazen als er eens Hugo Choufour, amper 24 jaar, maar een mensenleeftijd verkoop-ervaring achter de rug kaarten in de verkoop komen met uiteenlopende wensen bij een echtscheiding... Enfin, bij Choufour kwam allengs ook het speelgoed opzetten. Eerst in een schuurtje achter het lage huisje, maar vier jaar terug moest Choufour uitbreiden. In september komt de afdeling Financiering op de etage. Het doel waarnaar zij streven is bij Choufour het "drugstore-idee", een buurtcentrum waar iedereen kan binnenstappen en er alles kan doen en geadviseerd worden. Hugo Choufour, die vier jaar getrouwd is en een dochtertje van twee heeft, is zelfs al begonnen met iets te doen in het "beurswerk", „want ik ben gek op standwerk". De verzekeringen („leuke tarieven, waar je op terug kunt komen. Een bruidspolis? Mooi het eerste jaar gratis en premievrij") gaat hij samen doen met deskundige W. W,. Hengeveld, voor gedegen en betrouwbaar advies. Bij Choufour en Hengeveld boven kan men je over een week of wat precies vertellen hoe laat het is. „Het wordt een dag- en nachtservice: ik doe het dagwerk en hij is in de donkere uren paraat". „Ik ben nu 24, maar wil een hele tijd mee en met een boel dingen doorgaan. Als je nu blijft zitten, ben je volgend jaar dubbel achteruit gegaan. Dat kan dus niet. Er zijn nog erg veel plannen, maar eerst het ene afwerken vóór ik iets nieuws opvat". Hugo Choufour kijkt niet op de klok om te zien of het al tijd is om op te stappen. Niet dat hij per sé elke maandagmorgen fluitend aan zijn veelzijdige taak begint, maar hij houdt van werken, deze zakenman en onbezoldigd ambtenaar („de PTT zit hier op onze eigen naam en op ons eigen risico"). „Een vreemde combinatie, zo kun je het stellen, ja. Maar als de I lokettiste ziek is, ga ik er zelf zitten". Hugo is een enthousiast Manusje van I alles, bezield met de idee: ik kan van alles en ik probeer nog meer te kunnen doen. Hij is een gelovige. Hij gelooft ook namelijk, dat het kan. Met meer een open oog voor groei in processen dan I voor aftakelingen. I „Mensen die werken terwijl ze er geen aardigheid in hebben, vind ik zielig. Het I gaat om het willen én de mazzel hebben van het ook kunnen. Jammer, dat de dag maar 24 uur telt; daar kom ik aan te kort". Bij Choufour ligt misschien het geld niet op straat, maar wel op de multicolour vloerbedekking in het kantoortje boven. Ik zag daar een cent. Onopgemerkt door Hugo. „U schrijft heel wat op, merk ik", signaleerde Choufour; „u kunt rustig in hetzelfde tempo doorschrijven; ik heb hier heel wat blocnotes voor de verkoop gereed liggen..." Irand in yoningisolatie EIDERDORP - Gistennid- ag heeft omstreeks drie uw en brand gewoed in een drie- aanbouw zijnde wonin- tn aan de Fluitekruidzoom in oorhof-Noord. Isolatiemate- n de spouwmuur had lam gevat en zette zich al neulende voort naar de be- ndende percellen. brand werd veroorzaakt een verwarmingsmonteur ie bezig was met het buigen pijpen. De vrijwillige randweer van Leiderdorp laagde er spoedig in de brand, ie met een vrij hevige ontwikkeling gepaard ging, te lussen. Door de brandgevoe- gheid van het isolatiemate- iaal achtte rnen een uitbrei- in de brand niet denk- eeldig. De schade wordt ge- chat op enkele tienduizenden uldens. Uphens meisje irnstig gewond LPHEN AAN DEN RIJN - 18-jarige Alphense Joke der Scheur is gistermiddag mstreeks half vijf ernstig ge rand geraakt bij een verkeers- ngeluk. Met rugletsel en ver- amde benen werd ze opgeno- i het Rij noordziekenhuis. )e Alphense werd op het fiet spad van De Hoorn gegrepen ioor een bestelauto, bestuurd door de 20-jarige Alphenaar •A.N. Deze verleende haar geen 1 voorrang toen hij rechtsaf de Ondernemingsweg op wilde rij den. VEEL ACTIVITEITEN BU JUBILEUM hg, :K S. V. 'Nr' Een record aantal van 1890 deelnemers is gisteravond in één der Leidse zwembaden gedoken om de eerste 500 van de in totaal af te legeen 2000 meter te zwemmen. De. zwem vierdaagse, die evenals in de voor gaande jaren in samenwerking met De Sportstichting en de Leidse zwemvereni gingen wordt georganiseerd, trok op de openingsavond bijna 300 trimmers meer dan vorig jaar zodat mag worden verwacht dat dit jaar het totaal van 2000 zal worden overschreden. Daar deze vi er-ma al vijfhonderd meter op vijfavonden kan worden afgelegd, worden ook zij, die op deze openingsavond verhin derd waren in de gelegenheid gesteld aan de trimmanifestatie deel te nemen. Lief hebbers kunnen elke avond vanaf 19.00 uur terecht in de zwembaden De Zijl en De Vliet. Evenals in de voorgaande jaren komt het batig saldo van deze zwemvier- daagse, waaraan ook tal van muziekvereni gingen en een boerenblaaskapel belange loos hun medewerking geven, ten goede aan de gehandicapte Leidse sporters. LEIDEN De Leidse Reddings Brigade viert in september het heuglijke feit dat nu reeds 60 jaar lang in Leiden te water geraakte men sen door de vrijwilligers van de brigade voor ter plaatse aanwezig van een wisse verdrinkingsdood worden gered. De Leidse Reddings Brigade werd op 5 juli 1918 opgericht als onderdeel van de Leidsche Zwem Club. In 1929 werd de brigade zelfstandig. In de periode van 1920 tot 1965 verzorgde de brigade de reddingsmiddelen door geheel Lei den, dat wil zeggen de haken, boeien en dergelij ke die vaak bij bruggen zijn aangebracht. Deze attributen werden geheel belangeloos door de brigade vervaardigd en netjes onderhouden. Herhaaldelijk vandalisme maakte, dat dit op den duur praktisch en financieel gezien niet meer bij te houden was; vanaf die tijd verzorgt de Leidse Brandweer het meldingsmateriaal. Het wegvallen van deze vorm van hulpvaardige handenarbeid heeft de brigade niet bepaald werkeloos gemaakt. Zwembad de Zijl aan de Paramaribostraat vormt elke vrijdag van 17.30 tot 20.15 uur de basis van de activiteiten van de brigade. In de toekomst komen daar mogelijk uren in het zwembad aan de Boshuizerkade bij. Kinderen en volwassenen krijgen dan zwemon- derricht zodat zij zich in de toekomst zelf kunnen redden. Daarvoor worden alleen de onkosten voor de badhuur e.d. in rekening gebracht, het onderricht wordt gratis gegeven door vrijwilligers. En verder worden natuurlijk de redders opgeleid door gediplomeerde instruc teurs. De zogenaamde „Jeugdbrevetten" die kunnen worden behaald lopen van 1 tot en met 6; hoe hoger het cijfer, des te vergaander kan de gebrevetteerde een redding uitvoeren. Het brigadelid wordt ervan doordrongen dat hij altijd goed moet beseffen hoe ver zijn reddend vermogen gaat. Een jeugdige redder mag bij voorbeeld geen veel zwaardere volwassen dren keling uit het water halen aangezien de redder nooit meer uit de paniekgreep van de drenkeling zou kunnen komen. De vergevorderde redder beschikt in ieder geval over een scala van judoachtige kunstgrepen om van de drenkeling een redbaar geheel te maken. Vanaf 15 jaar krijgen de redders via de Eerste Leidse EHBO-brigade de beginselen van de Eerste Hulp bijgebracht om na de redding te voorkomen dat de drenkeling op het land als nog het tijdige voor het eeuwige verwisselt. De Leidse Reddings Brigade telt momenteel 750 leden. Daarnaast lopen er nog enige duizenden mensen rond die door de brigade zijn opgeleid en als potentiële redders kunnen worden beti teld. De brigade staat altijd paraat om preven tieve steun te verlenen bij door bepaalde vereni gingen georganiseerde boottochtjes voor bejaar den en dergelijke. Festiviteiten Het 60-jarig bestaan wordt op zaterdag 2 sep tember officieel gevierd met een receptie van de brigade in zwembad De Zijl van 16.00 tot 18.00 uur. Op 23 september organiseert het district West ter gelegenheid van het jubileum een dag met 2000 kinderen van 30 reddingsbrigades in Zuid- Holland. De kinderen bezoeken onder meer Avifauna in Alphen en krijgen in de Leidse Groenoordhallen een programma voorgescho teld met onder meer Herbert Joeks en Rob de Nijs. Dat alles begeleid door de muziek van K&G klein. Op 30 september is er tenslotte een afscheidsavond met Sempre Avanti. Het bestuur van de Leidse Reddings Brigade is momenteel als volgt samengesteld; voorzitter L. Immink, technisch adviseur K. H. de Bruin, secretaris G. Robbers en penningmeester W. E. Nolles. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij zwembad De Zijl of bij de penningmeester, tel. 130293 of de voorzitter, tel. 760346.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5