Raad boos over dure huizen in Merenwijk D966 neemt niet deel aan links college Endegeest voert bijna tot politieke crisis RAADSBESLUITEN brieuen lezers DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT IMPASSE BIJ COLLEGEVORMING VERGROOT (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN D'66 zal niet deelnemen aan een links programcollege zolang niet duidelijk is aangetoond dat een college met de WD niet tot de mogelijkheden behoort. Dit standpunt heeft D'66-leider Glaubitz gisteravond de on derhandelingsdelegatie van de PvdA meege deeld. De Leidse democraten willen niet verder gaan dan het helpen verkiezen van linkse wet houders., volgende week dinsdag. Direct daarna zullen de democraten zich distantiëren van een links college en zich beperken tot hun eigen verkiezingsprogramma. Van enige binding met een links college zal dus geen sprake kunnen zijn, aldus het standpunt van de fractie van D'66. Daarmee is de kans dat Leiden een college krijgt dat in voldoende mate kan rekenen op linkse steun in de gemeenteraad uiterst klein geworden. De PvdA-ledenvergadering droeg af gelopen vrijdag de fractie op alsnog de moge lijkheden van zo'n college te onderzoeken en de besprekingen met de WD, die bijna tot een positief resultaat hadden geleid, af te breken. De indieners van deze anti-WD-motie betoog den toen dat bij het mislukken van dit links overleg de PvdA in de oppositie zou moeten Nu D'66 elke binding met een links (minder- Biezen pakken heids) college weigert aan te gaan resteert hier voor alleen de directe steun van PvdA en PPR (samen 15 van de 39 raadzetels). Een dergelijk college zou in belangrijke mate kunnen rekenen op de steun van de PSP (2 zetels) en vermoede lijk ook van de CPN (1 zetel), maar bereikt daarmee nog geen meerderheid. D'66 zal zich volstrekt onafhankelijk van zo'n college opstel van de PvdA de animo om tot de vorming v een links minderheidscollege över te gaan terst gering is. len. Binnen de kring van de PvdA-fractie bestaat nogal wat weerzin tegen de vorming van een links college op zo'n smalle basis. Na het bekend worden van de beslissing van D'66 weigerde de nieuwe PvdA-fractievoorzitter Jan Duivesteijn een officiële reactie te geven: vanavond zal de fractie van de PvdA zich pas over de ontstane politieke situatie buigen. Maar uit opmerkingen in de wandelgangen van het stadhuis bleek gisteravond dat met name onder de wethouders Zo was de dit weekend afgetreden fractievoor zitter van de socialisten, Hans van Dam, al bezig zijn wethouderslijk vertrek te ontruimen. Zijn collega Dick Tesselaar (sport en onder wijs) verklaarde openlijk helemaal niets te voelen voor een minderheidscollege en daarin ook beslist geen wethouder te willen blijven. Ook uit de mond van andere fractieleden kwa men soortgelijke opmerkingen, zodat de kans dat het alsnog tot een links college komt bijzonder laag moet worden aangeslagen. Een alternatief lijkt echter verder verwijderd dan ooit. Door de opstelling van D-66 is in feite de politieke impasse gisteren nog groter gewor den. De democraten weigeren namelijk even eens in te gaan op de uitnodiging van het CDA om samen met de WD de mogelijkheden van een meerderheidscollege (21 van de 39 zetels) te onderzoeken. D'66 wil zelf geen zitting nemen in een college met CDA en WD terwijl deze partijen zich tot op heden op het standpunt hebben gesteld dat zij het onverantwoord vin den de stad te laten besturen door een minder heidscollege. Weliswaar zijn WD en CDA bereid bestuurs- verantwoordelijkheid te dragen, maar dan moet ook D'66 zich binden en een wethouder leveren, zo viel gisteren van deze kant te beluisteren. D'66 wil echter niet verder gaan dan het stan dc macht helpen van een CDA/WD-minder- heidsploeg, maar dan alleen als de PvdA voor de oppositie heeft gekozen. Als enige mogelijkheid zou dan nog overblijven dat de PvdA-leden aanstaande vrijdagavond de anti-WD motie weer intrekken en doorgaan op de eerst gevolgde weg. Fractievoorzitter Duives teijn sloot deze mogelijkheid niet helemaal uit, maar gezien opmerkingen van fractiegenoten lijkt de keuze voor de oppositie vooralsnog de meest waarschijnlijke. ARJEN BROEKHUIZEN GEEN GROND MEER VOOR PROJECTONTWIKKELAARS Grond voor woningbouw mag allen nog maar worden uitgegeven aan instellingen zonder winstoogmerk. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Projectontwikkelaars en op winst beluste aannemers maken in Leiden voortaan weinig kans meer nog een stukje grond te krijgen om daar woningen op te bouwen. Met algemene stemmen nam de gemeenteraad gis teren een motie van de PPR aan waarin werd gesteld dat voortaan grond ten behoeve van woningbouw alleen nog maar mag worden uitgegeven aan instellingen zonder winstoog merk. Aanleiding voor deze uitspraak is de gang van zaken rond de bouw van 79 flatwoningen in de Merenwijk. Nabij de Kopermolen kreeg het Ridderkerkse bouwbedrijf Fraanje een stuk grond in erfpacht voor de bouw van bejaar denwoningen. Dat was in 1976. De totale bouw som (7,5 miljoen gulden) bracht de verwachte huurprijzen op 320 tot 360 per maand, waarbij nog 100 gulden servicekosten zouden komen. Een week nadat deze mededeling het stadhuis bereikte schreef bouwer Fraanje het gemeente bestuur dat de huurprijs minimaal 420 gulden zou bedragen. Na een jaar van strubbelingen over de beheersvorm van de flats en de finan ciering ervan bleken ze veel te duur geworden voor Leidse woningzoekende en zeker voor bejaarden. In één jaar tijd steeg de bouwsom volgens de aannemer met 2 miljoen tot bijna 10 miljoen gulden. De huurprijs van deze eens als premiehuurwoningen gedachte flatjes zou nu komen op 700 a 800 gulden per maand. Omdat deze prijs de flatwoningen vermoede lijk onverhuurbaar zou maken verzocht het bouwbedrijf de gemeente de woningen dan maar te mogen verkopen in de premiekoopsec tor. Morrend ging de gemeenteraad daar giste ren mee akkoord. Dat gebeurde echter niet na de nodige gram over de gang van zaken te hebben geuit. Jan Duivesteijn (PvdA) vond deze onverteerbaar en pleitte er voor de opge geven bouwprijzen voortaan maar aan een nader onderzoek te onderwerpen voor met een in zee wordt gegaan. PPR en PSP gingen een stapje verder: alleen bonafide en niet op winst beluste bouwers zouden in Lei den nog maar aan de slag kunnen komen en in de contracten met de gemeente zouden zo mogelijk afspraken over de huur- of koopprij zen moeten worden gemaakt. De hele gemeen teraad, inclusief wethouder Waal die ook stelde zeer onaangenaam getroffen te zijn door de gang van zaken rond deze woningen, meende dat uit het voorval-Fraantje een les geleerd kan worden en schaarde zich ook achter de suggestie van de PPR dat de verkoopprijzen van de Fraantjesflats het eerste half jaar verplicht bevroren moeten worden, Washandjes Endegeest heeft jarenlang te kampen gehad met te weinig bestuurlijke aandacht van de gemeente Leiden. Dat werd gisteren herhaaldelijk beweerd bij de debatten over de maatregelen in de personele sfeer die bij het ziekenhuis genomen zouden moeten worden. PSP-woordvoerster Hilda Passchier beweerde daar verandering in te willen aanbren gen. Zij kwam met een voorstel aan de raad „het college te verzoeken de geneesheer-directeur te verzoeken, zijn administrateur op te dragen, de afdelingen van Endegeest te vragen ten spoedigste inlichtingen te verschaffen over de materiële voorzieningen waarbij gedacht kon worden aan washandjes, shampoo etc. De raad nam gisteravond dit verzoek, te verzoeken, op te dragen om te vragen met algemene stemmen aan. Over bestuurlijke aandacht ge sproken Humphrey Bogart Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat vertoont gedu rende de maand september vier films met Humphrey Bogard in de hoofdrol. Alle voorstellingen worden op maandagen om acht uur gegeven. De toegang voor niet-le- den bedraagt vier gulden; voor leden twee gulden. De cyclus wordt maandag 4 september geopend met de film „The big sleep" uit 1946. Gesprekseentrum Vier lezingen onder de titel „Meesters der Esoterische wijsbegeerte" worden in de maand september gehouden in het Gesprekseentrum aan de Leidse Vrouwenkerkkoor straat 17. Aan de orde komen Gurdjieff, Krishnamurti, de Mazdaznan-beweging en Swedenborg. De eerste avond wordt gehouden op woensdag 6 september om acht uur. Toegang drie gulden; leden gratis. Op deze bijeenkomst wordt een inleiding gehouden door Martin Ekker van de Gurjieffstichting. Bazar In het Hooglands Huys wordt dinsdag 5 september een bazar gehouden. De opbrengst is voor de aanschaf van een aandenken, dat zal worden aangeboden bij het in gebruik nemen van de gerestaureerde Hooglandse Kerk. De verkoping is van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds. Personen die nog een bijdrage aan de bazar willen leveren, door het beschikbaar stellen van goederen, worden verzocht contact op te nemen via de telefoonnum mers 144560, 210302 of 122588. straat uit 'er de Willem de Zwijgerlaan Straat in, Geen woord o\ Warnecke De verbouwing van de zaak van Warnecke lingerie op de Breestraat is gereed. Donderdagmiddag 31 augustus ver richt mevrouw G. L. Vis-Hommes, de echtgenote van de burgemeester van Leiden, de officiële opening. Vrijdag 1 september gaan de deuren van de vernieuwde zaak voor het publiek open. VIDO-groep In het Vrouwenhuis, Nieuwe Rijn 20a, wordt morgen 30 augustus een thema-avond gehouden speciaal voor vrouwen in de overgang (VTDO). Er zullen twee spreeksters zijn: Thea Verwerda, initiatiefneemster van VIDO vrouwen Ne derland en Gerda van Dijk, arts, aan wie ook vragen gesteld kunnen worden. A tjehstraat-plantsoen De gemeente heeft een nieuw plannetje gemaakt voor de herindeling van het plantsoen aan de Atjehstraat. De bewoners worden woensdagavond 30 augustus om half acht gelegenheid tot inspraak geboden tijdens een bijeen komst in het Dienstencentrum aan de Driftstraat 49a. Een eerder plan van de afdeling Plantsoenen van Gemeente werken ging om diverse redenen niet door, zodat men thans een nieuwe versie presenteert. Het college moet ernst maken met de verhuizing van de betonmortelcentrale langs de Zijl. De gemeenteraad van Leiden nam gisteren de volgende besluiten: - Pancras-Oost, het gebied tussen Haven en Zuidsingel en de Camp worden als stadsvernieuwingsgebied aangewezen. Voor de drie stadsdelen werd bovendien een verbeteringsplan vastgesteld dat in het kader van de interimsaldoregeling zou moeten worden uitgevoerd. - De grond in Koppelstein en Boekhorst zal in erfpacht worden uitgegeven ten behoeve van de bouw van een nieuwbouwwijk. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gaat in deze aan het Morskwartier grenzende wijk 166 huizen bouwen. De Woning bouwvereniging De Goede Woning 106 en de Stichting Eigen Dak 200. Ook komen er 109 appartementen van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren. - Er is groen licht gegeven voor de uitvoering van de nieuwbouw van de universiteit op het Witte Singel en Doelenterrein. De raad verklaarde zich akkoord met het bouwrijp maken van dit terrein en de grondtransactie met de rijksoverheid. - De dr. Lelylaan zal worden doorgetrokken tot aan de Haagsche Schouwweg en worden voorzien van een vrijliggend fietspad. - Het bestemmingsplan voor de Kooi werd vastgesteld. Dit ondanks bezwaren van met name het CDA dat de verplaatsing van de bedrijven op het terrein tussen de Sumatrastraat, Timor- straat en de Zijl nog altijd niet geregeld is. Dit betreft onder meer de betonmortelcentrale van de firma Fontein. Maar ook de vestiging van een LPG-station dat op geen enkele wijze voldoet aan de minimumvoorschriften van het ministerie van Volksgezondheid ligt de Leidse raad zwaar op de maag. Met algemene stemmen werd het college verzocht ernst te maken met de verhuizing van deze bedrijven, die plaats moeten maken voor woningbouw. Ook zou moeten worden nagegaan of er nog meer gevaarlijke LPG-stations in Leiden gevestigd zijn die beter naar buiten de stad kunnen verhuizen. College vorming 'hi Zonder de bedoeling te hebben de PvdA-fractie of haar afde lingsbestuur te willen verleiden tot het nemen van beslissingen die afwijken van hun afde- lingsvergaderingsuitspraak, willen wij toch onze grote be zorgdheid kenbaar maken. De bestuurbaarheid van Leiden, waar de zwaarte van de proble men waar we de komende ja ren voor staan, als een loden last op haar verantwoordelijke bestuurders rust, maakt het voor elke constructieve partij noodzakelijk te streven naar een zo duidelijk en evenwichtig mogelijk programma dat ge steund wordt door een stabiele meerderheid in de raad. Gezien de tot nu toe behaalde resultaten in de onderhandelin gen tussen de PvdA, D'66 en de WD kan geconstateerd worden, dat met groot respect voor eikaars politieke zienswij- zes en luisterend naar de we derzijdse argumenten, een fei telijk collegeprogramma bin nen handbereik is dat zeker geen onaanvaardbare conses- sies voor één der deelnemende partijen zal bevatten. Gekeutel over mentaliteitsver- schil kan slechts worden aan gevoerd door hen die bij ge brek aan feitelijke kennis de emoties de overhand laten krij gen of door hen, die kennisge nomen hebbende van het ont breken van doorslaggevende verschillen, drogredenen aan voeren om hun persoonlijke politieke visies door te druk- zeer hoog achten en stellen bo ven eventuele interne weer standen in onze afdeling; wij, als voltallige fractie, zullen ons sterk maken een zodanige uit leg te geven voor ons politiek handelen, dat dit in brede kring als noodzakelijk aan vaard zal worden. Zeker zullen ook wij ons inzet ten om verstarde politieke structuren en muren van or dig onbegrip te slechten hiermee een bijdrage te lev« tot politieke vernieuwing. Het feit dat D'66 het ons door haar duidelijke en consequente stel- lingname mogelijk heeft ge maakt dit proces serieu; gang te zetten, maakt ons erkentelijk ten opzichte vax ze partij. Waar de PvdA zich nadrukke lijk de laatste jaren als „pro gressieve" partij laat betitelen, lijkt het ons thans dringend gewenst en voor Leiden nood zakelijk dat zij hieraan in poli tiek vernieuwend opzicht, dui delijker vorm geeft. Namens de WD-fractie in de Gemeenteraad van Leiden Kees van Duyn WETHOUDER OOSTERMAN DREIGT AF TE TREDEN (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Wethouder Ooster man (gezondheidszorg) heeft gisteravond gedreigd om zeven dagen voor de vorming van een nieuw college alsnog af te treden. Dat gebeurde tijdens de debatten over de problemen rond Endegeest, het gemeente lijk psychiatrisch ziekenhuis van Leiden. De gemeenteraad, die gisteravond voor het laatst in oude samenstelling bijeen kwam kreeg de afgelopen we ken al uitvoerig besproken voorstellen voor maatregelen bij Endegeest te behandelen, maar dreigde de besprekingen niet te kunnen afronden. Dat impliceerde dat een nieuwe ge meenteraad onder een nieuw college deze zaak zou moeten afhandelen en naar hef oordeel van wethouder Oosterman zou dit een ontoelaatbare vertra ging opleveren. Toen na het aanvaarden van het voorge stelde pakket maatregelen de bestuursoverdracht aan een speciale commissie aan bod kwam, bleken onvoldoende raadsleden bereid deze zaak in een nachtelijke vergadering te beslissen, hetgeen voor Ooster man voldoende aanleiding was om met zijn portefeuille te zwaaien. Op voorstel van het CDA besloot de raad toen deze week nog eens extra bijeen te komen om alsnog onder de verantwoordelijkheid van Oosterman de rest van de En- degeestvoorstellen af te hande len. Dat zal vermoedelijk don derdagavond gebeuren. Daarmee kon de kaas en de wijn, waarmee de gemeente raad van Leiden gisteravond de bestuursperiode 1974-1978 zou besluiten, weer de koelkast in: er werd niet geborreld en Wethouder Oosterman er was ook geen afscheid van de 11 scheidende raadsleden die in de nieuwe gemeenteraad die volgende week dinsdag aantreedt, niet meer terugke- Voor het met de wet houdersportefeuille had de raad zonder al te veel moeite ingestemd met de serie voor stellen ter verbetering van de personele situatie bij Ende geest. Verscheidene woord voerders erkenden daarbij rui terlijk dat de gemeente de laat ste jaren Endegeest veel te wei nig bestuurlijke aandacht had gegeven. Volgens Schoute (VVD) waren al die tijd slechts lapmiddelen gebruikt om de toestand wat te verbeteren, waardoor met name de beide Voorgeestafdelingen voor zwakzinnigen tot de slechtste van ons land zouden zijn ge worden. Hij stelde de verbete ringsvoorstellen van harte te ondersteunen. Ook de woord voerders van PvdA en PSP trokken in zekere zin het boete kleed aan, maar stelden daar naast dat het ook intern op Endegeest aan management en medewerking heeft ontbroken. Van deze kant werd overigens ook gesteld dat de gevangenis straf die de leerling-verpleger opgelegd heeft gekregen we gens bedreiding van dr. Mojet (zoals bekend de daad die de Endegeestbal aan het rollen bracht), buiten proporties is, mede in het licht van het feit dat door deze actie een onder zoek is gestart dat tot deze maatregelen heeft geleid. Wethouder Oosterman meende dat de onvoldoende bestuurlij ke aandacht van de gemeente voor Endegeest vooral te wij ten was aan onvoldoende mo gelijkheden die de gemeente raad van een stad heeft om een krachtdadig bestuur van een ziekenhuis te zijn. Vandaar de grote waarde die de wethouder hechtte aan het spoedig tot stand komen van een andere bestuursvorm. Overigens ver klaarde Oosterman niet zo pes simistisch te zijn ten aanzien van de toekomst van Endegeest zoals verschillende raadsleder zich gisteren toonden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3