AU kwistig met tickets voor Europese atletiekstrijd Pech voor Henk Steman Honkbal team door Japan opgerold BRAM MADERA VERDEDIGT OLTC 30+ titel m Esclassan positief HENNY KROEZE SPEEDWAY-KAMPIOEN KORTSJNOJ VRAAGT UITSTEL SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 PAGINA l Elly Henzen (links) en Truus van Am- stel zullen zich in Praag helaas tot de atleten moeten reke nen die vrij kansloos zijn. Maar ze kun nen er nog bij lachen. PRAAG Wanneer vanavond om 18.00 uur het erste startschot in het volledig vernieuwde Stra- iov-stadion in Praag klinkt, zal het de derde maal ia de tweede wereldoorlog zijn dat de Europese itletiekkampioenschappen in Oost-Europa worden houden. Na Belgrado (1962) is het nu de beurt jan Praag. twaalfde Europese kam- ■nschappen zijn de grootste de 44-jarige geschiedenis dit evenement. Bijna 1200 ames en heren zullen strijden p veertig onderdelen: 16 voor dames en 24 bij de heren, [et damesprogramma, dat vier geleden in Rome werd uit- ebreid met de 3000 meter, eeft er opnieuw een onderdeel de 400 meter horden. Praag 1978" zal, evenals dat Helsinki en Rome het geval beheerst worden door ist-Duitsland. In Finland ver- ;rden de Oostduitsers, die in i6 (Boedapest) voor het eerst eigen ploeg versche len, twaalf gouden medailles, jrie jaar later in Rome (1974) de oogst iets geringer naar nog altijd indrukwek- tend: tien Europese kampioe- len. Het merendeel van die accessen kwam op naam van Ie Oostduitse dames. Dat zal nu ongetwijfeld het geval ijn. 96€ ïederland komt in Praag uit net de grootste ploeg, die ooit loor de Koninklijke Neder- andse Atletiek Unie (KNAU) is ifgevaardigd. Wanneer het dat de geschiedenis ich herhaalt, ziet het er som- het grote contin gent Nederlanders, dat zater dag en zondag in Praag arri- ireerde. Bij de Europese kam- lioenschappen waar Neder- and met een grote ploeg in- :hreef werden nooit medailles ehaald en overleefden slechts weinig Nederlandse deelne- Jj ners de series. De KNAU heeft lit jaar zeer kwistig met tickets [estrooid. )acl De ploeg had gemakkelijk nog groter kunnen zijn wanneer iedereen dezelfde eisen gehanteerd. Zo kon het dit jaar gebeuren dat sprintster t Tilly Verhoef, die op de 100 en 200 meter in Praag niets te zoeken had, via het achterdeur- van een 400 meter alsnog n plaatsje veroverde in de 4 400 meterploeg van de da- ?s. Daarentegen werd Wybo Lelieveld, die verscheidene ma- isen voldeed en een de definitieve in schrijving voor Praag sloot in Brussel de 1500 meter in 3.40.1 liep, niet waardig bevonden. Voor hem gold het argument van zijn jeugdige leeftijd, dat voor anderen een voordeel was, kennelijk niet. De KNAU heeft voor Praag gekozen voor een merendeel jonge ploeg die ervaring moet opdoen voor de Olympische Spelen van Mos kou. Het blijft echter de vraag of dat nu juist op het belangrij ke kampioenschap, dat het ou de werelddeel kent, moet ge beuren. Kandidaten Bij een selectie op basis van de ware krachtsverhouding in Europa had de Nederlandse af vaardiging nauwelijks eender de geweest van de ploeg die nu in Praag is. Aan de hand van de Europese ranglijsten van dit seizoen, dat al ruim twintig wereld- en Eu ropese records opleverde, heeft Nederland enkele kandidaten voor een medaille. Een hoge plaats op de ranglijsten garan deert evenwel niet per definitie een medaille. De Nederlandse atleten doen er het beste aan de gedachte aan eremetaal maar bij voorbaat uit het hoofd te zetten. Jos Hermens doet dat. Nadat de Nijmege- naar enkele weken geleden bij de nationale titelstrijd in Gro ningen met 27.50.5 naar de der de plaats op de Europese sei zoenranglijst klom achter de Engelsman Brendan Fosster (27.30.5) en de Roemeen Ilie Floriou (27.47.8) wilde hij niets van een favorietenrol weten. „Voor Montreal is mij die ook opgedrongen. Daar heb ik van geleerd. "Jos Hermens wil in Praag zijn nationale records op de 5000 en 10.000 meter, die hij inmiddels is kwijt geraakt aan Gerard Terbroke, terughalen. Het feit dat Nederland op de vijf en tien kilometer met Her mens en Terbroke twee hoog genoteerde deelnemers heeft, kan een voordeel zijn. De twee kunnen elkaar in elk geval steun geven. Vier jaar geleden in Rome was de toen nog veel minder ervaren Hermens dicht bij de bronzen medaille. Op de 5000 meter werd hij in de laat ste meters nog juist voorbijge streefd door Lasse Viren. De Fin zal er in Praag niet bij zijn. De viervoudige Olympische medaillewinnaar van München en Montreal kampt met een voetblessure. Naast Jos Hermens en Gerard Terbroke staat ook Harry Schulting op de 400 meter hor den zeer hoog genoteerd. De 22-jarige student uit Vught werd pas vorige week door de Russen Arsjipenko en Boelat- kin, die juist een tiendaags trai ningskamp op Poldolsk achter de rug hadden van de tweede naar de vierde plaats op de Europese ranglijst verdrongen. Schulting kent het Strahovsta- dion echter. Bij testwedstrijden voor de organisatie liep hij op 3 juli in Praag een tijd van 49,85 seconden, een persoonlijk record. Op papier is hoogsprin ger Ruud Wielart een vierde medaillekandidaat. De begin deze maand 24 jaar geworden Hoofddorper behoort al enkele jaren tot de beste hoogsprin gers ter wereld en met zijn 2,27 m, die hij op 4 juni in Turijn sprong, staat hij vierde op de Europese ranglijst. Het hoog springen is meestal een loterij, waarin zeer veel factoren een rol spelen. Een tot het uiterste gemotiveerde Wielart moet ech ter beslist niet kansloos geacht worden voor een hoge klasse ring. De overige Nederlandse deel nemers zullen zeer waarschijn lijk geen rol van betekenis spe len. Voor velen van hen zal het overleven van de series en kwalificaties al heel wat zijn. Het is te hopen dat het gebeurt met de verbetering van een Nederlands record. In dat ge val is de reis naar Praag dan toch niet helemaal vergeefs ge weest. Rimini Japan heeft op onverbiddelijke wijze revanche genomen voor de onverwachte nederlaag 2-1 tegen Neder land in de Haarlemse Honkbalweek. Met 7-0 werden de Oranjemannen opgerold in een wedstrijd waarin opnieuw de zwakke plek het slaan werd blootgelegd. Slechts twee honkslagen kwamen op de conduites te staan van Oranje. Dat kwam door Don Wedman en Boudewijn Maat op twee Japanse werpers, van wie vooral Mori een schitterende wedstrijd speelde. Maar ook het Nederlandse werpen stond in het teken van armoede, die momenteel heerst in de vaderlandse honkbal- lerij. Duidelijk is gebleken dat slechts twee man in staat zijn om als starter te fungeren: Martin Ronnenbergh en Bart Volkerijk. Dat is tegen Japan, ongetwijfeld een van de sterkste ploegen van dit toernooi ondanks nederlagen tegen de Verenigde Staten en Cuba, nog eens onderstreept. Japan, dat qua veldwerk stukken beter was, had in Mori een uitnemende pitcher. Nederland kwam er tegen deze man nog genadig af, want met het zwakke werperspoten- tieel dat Nederland momenteel bezit gaat het gaandeweg met slagprestaties achteruit. Hans Augustinus daarover: „En dan zijn er in Nederland nog bezwaren tegen de komst van Amerikaanse werpers. Men wil niet dat ze in de Nederlandse competitie uitkomen. Wat kunnen wij niet van deze mensen leren? Als wij in ons land Amerikanen zouden krijgen zullen de slagprestaties sterk vooruit gaan". Japan bracht Mori in het veld met de opdracht zo snel mogelijk de beslissing te forceren. Bijna speelde de kleine Japanner een „perfect game". In zes innings gooid hij 8 -0 1 0. Na twee innings was de situatie voor Nederland al uiterst moeilijk. Deze ploeg zou nooit in staat zijn een achterstand van 3-0 weg te werpen. Toen Mori in de zevende innings zijn plaats afstond aan Manabe bij een stand van 5-0 was de situatie hopeloos. De tweede Japanner leverde eveneens een voortreffelijke prestatie met zijn 4 01 0. In het toernooi om de wereldtitel versloeg Nicaragua met 19-0 België en met 2-1 Australië, Cuba won van Japan met 3-2 en de Verenigde Staten versloeg Zuid Korea met 2-0. ADENAU De Franse beroepswielrenner Jacques Esclas san is zondag na de race over 273,3 kilometer om het wereldkampioenschap op de weg betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. De Fransman stapte in de tiende ronde van zijn fiets en moest een controle ondergaan. Volgens een lid van de Internationale Wielrenunie heeft Esclassan op die controle positief gereageerd. Het „geval" Esclassan betekende het vierde dopingsincident dat tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen werd ontdekt. Eerder hadden de Poolse wegrenner Szurkowskin, de Oostenrijker Eregger en de Oostduitse sprinter Durpisch een positieve test De universiteit van Keulen voerde de controles uit. AMSTERDAM Behoudens wat blauwe plekken bleek Henk Steman er al met al toch nog best redelijk gezond van af te zijn gekomen. De sympa thieke, negenentwintigjarige motorcoureur uit Voorburg maakte gisteren halverwege de twintigste en tevens laatste heat van de strijd om. het Ne derlands kampioenschap speedway in het met ruim tienduizend toeschouwers ver rassend goed gevulde Olym pisch Stadion te Amsterdam :norme buiteling. In volle vaart schoven man en machine het harde gravel. Niette- stond de persoon-in- kwestie luttele minuten later rustig van een warme versna pering te happen. Van even tuele nare gevolgen was dan ook totaal geen sprake. En toch toonde Henk Steman zich teleurgesteld. Uiteraard zo zeer wat betreft de for tuinlijke afloop van de specta culaire valpartij, maar juist des leer over de tenslotte be reikte plaats in de eindrang schikking. Steman reikte daar- namelijk niet verder dan een inderdaad geenszins ingecalcu leerde zesde positie. Henny Kroeze uit Bornerbroek mag zich met recht trots de nieuwe nationale kampioen noemen. De Twentse full-prof bracht al le vijf beschikbare heats op naam en werd hierdoor automatisch onbereikbaar voor de concurrentie. Frits de Koning uit Oude Peke- la legde uiteindelijk beslag op de tweede plaats, terwijl titel Een beeld van de finale om de Nederlandse titel speedway, die gisteravond een ovenwinning opleverde voor Henny Kroeze (tweede van links). verdediger Frits Koppe uit Voorburg met de derde plaats genoegen moest nemen. De vierde prijs was voor Rudy Muts uit Hilversum, Roelof Thijs uit Assen, beter bekend uit de ijsspeedway, werd als vijfde geklasseerd. Henk Steman: „Ik kon niets goeds doen vanavond, niets wilde me lukken. Het begon al direct aan het begin van de tweede heat. Mijn machine be gon te haperen. De snelste van mijn twee motort. kon ik reeds afschrijven. En -net de reserve ging het ook n -t zo geweldig. Bovendien bleek de baan ditmaal erg diep te zijn, hetgeen ook niet in mijn voor deel werkt". Geen wonder dat ook, dat Henk Steman al snel rijn voor uitzichten op de nationale titel kon laten varen. In de allerlaat ste heat kon hij alleen nog van invloed rijn op de eindscore door voor Henny Kroeze te fi nishen zodat Kroeze en Frits Koning een extra heat hadden moeten rijden. Zo ver kwam het echter niet. Wel nam Henk Steman op een gegeven mo ment de leiding van Kroeze over, maar de valpartij maakte een abrupt einde aan de illu- „Op een hard stuk in de baan schoot mijn achterwiel om hoog en met landen ben ik onderuit geslipt. Vervolgens ben ik maar zo snel mogelijk over de balustrade gesprongen om niet het gevaar te lopen door nog achter mij rijdende jongens overreden te worden. Maar ik was wel behoorlijk geschrokken, dat is een feit", aldus Steman. Henny Kroeze werd een recht vaardige kampioen, dat leed in Amsterdam geen enkele twij fel. De besnorde Twent, die vorig jaar tijdens races in Rus land een beenbreuk opliep en heel lang met deze blessure bleef sukkelen, was dolblij met dit succes. Zijn vijfde titel had een duidelijk bijzondere waar de. Zowel Henny Kroeze als Henk Steman rijn onder contract bij de Engelse club Bristol Bull dogs. Is het dan niet vreemd dat Steman het rijn ploegge noot nog zo moeilijk trachtte te maken? Steman, lachend: „Speedway is nu eenmaal een bijzonder individualistische sport. Iedereen rijdt om te win nen. Henny en ik rijn goede vrienden, maar ik ga hem echt de zege niet cadeau geven. Hij moest het zelf verdienen en dat is ook zonder meer gebeurd". Vrijdag vertrekt Henk Steman andermaal richting Groot-Brit- tannië. Aanstaande zondag zal hij zeker als aandachtig toe schouwer op de tribune van Wembley ritten bij de strijd om het wereldkampioenschap. Iets waar de Nederlandse rijders nog voldoende van zullen kun nen leren. Op 18 september staat opnieuw het Olympisch Stadion in Amsterdam in hel middelpunt van de belangstel ling. Dan worden hier namelijk de wedstrijden om de Gouden Helm verreden met sterke in ternationale deelname. „Dal kan dan tevens een mooie re vanche voor het Nederlands kampioenschap worden. Mis schien heb ik dan een wal meer geluk", aldus Henk Ste man. DICK KIERS Karpov kreeg ter gelegenheid van zijn vierde zege in de tweekamp met Kortsjnoj van de directie van het hotel waar de strijd woedt een taart in de vorm van een schaakbord. Op de hoeken stonden kaarsjes en Karpov is doende er een uit te blazen. De „suikeren" stukken mochten eens smelten BAGUIO STAD De acht tiende partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken tus sen Karpov en Kortsjnoj is gis teren op verzoek van uitdager Karpov met tegen een. Beide spelers kunnen driemaal een verzoek indienen een partij uit te stellen. Het was de twee- Korts j no j uitgesteld. De partij de keer van Kortsjnoj dat hij zou vandaag gespeeld worden, een partij liet verdagen. De Na zeventien partijen leidt winstpartijen 47-jarige uitdager verliet gister- midaag per auto Baguio Stad en vertrok naar de hoofdstad van de Filippijnen, Manilla, voor een korte .onderbreking van de nu zes weken durende tweekamp. OEGSTGEEST Opnieuw staat Bram Madera voor de taak een titel te verdedigen. Vorig seizoen won hij immers als debutant met groot machtsvertoon het al bijna traditionele 30+ toernooi van OLTC. Achter Madera staan Emnes, Blommendaal en Meyer boog genoteerd in het herenenkelspel B. Har Meyer ontmoet op weg naar de laat ste vier de veteranenkampioen Jan de Groot. De leeftijds grens op de OLTC ligt echter te lang om De Groot tot de echte kanshebbers te kunnen rekenen. Veel sterke dames boven de 30 jaar heeft het District Leiden niet, want in de B-categorie staan slechts zes dames inge schreven. Maureen Meyer voert de lijst aan. In het herendubbel lijkt de eindzege weggelegd voor de sterke combinatie Ma dera/Van Leeuwen. Joke Bos en partner Van Ma- strigt, vorig jaar goed voor de finale, hebben zich in het ge- mengddubbel teruggetrokken, zodat het koppel Voskuyl/S- paas.een walk-over kreeg. Dick Bouman en Jolie Drok is hier het favoriete koppel In het herenenkel C kwamen al twee geplaatste spelers in grote moeilijkheden. Frans de Weger, nummer één, kreeg pas na een set vat op het spel van Kroon (0-6, 6-1, 6-3) en nummer drie Salman moest de eerste set prijsgeven tegen Temminck (67, 6—2, 63). Het OLTC-toernooi is overi gens vooral een aangelegen heid van tennissers, die niet de toernooienreeks aflopen. In al le vijf D-categorieën zijn lijsten van 64 deelnemers, waarbij hèt aantal OLTC-leden zeer groot is. Twee geplaatste spelers in het herenenkel D moesten reeds het veld ruimen. Dreck- meyer verloor met 6—2, 57, 16 van Laan en Degens redde het bij lange na niet tegen Van Nierop (16, 16). Bijna volg de ook de als eerste geplaatste Cijsouw dit voorbeeld, maar hij wist rich nog net te herstel len: 6—7, 6—2, 6-4. PAUL THEUNISSEN Cosmos kampioen EAST RUTHERFORD Cos mos uit New York is voetbal kampioen van de VS. Het was voor de tweede keer in de geschiedenis van het Ameri kaanse voetbal dat Cosmos de titel bemachtigde. In de laatste wedstrijd van het seizoen werd „Rowdies" uit Tampa Bay met 31 verslagen. Voor Cosmos scoorden de En gelsman Denkis Tueart (2) en de Italiaan Giorgio Chinaglia. De Braziliaan Mirandinha maakte het doelpunt voor „Rowdies".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11