Enith Brigitha faalt op kroonnummer en stopt i JfE GEEN MEDAILLES VOOR ,DE BESTE PLOEG' Ineke Ran drie jaar geleden sneller Anabole steroiden geven zwemmen status van „echte topsport" KOEZNETZOV: DOPING WERELDKAMPIOENEN B Wereldbekers in zwemsport SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 pagin A 10[ WEST BERLIJN - „Voor de beste ploeg' die ik ooit heb geleid", zoals Sitters het noemde, heeft de Nederlandse afvaardiging bij het derde wereldkam pioenschap zwemmen wisselvallig geac teerd. De zwaarste inspanningen werden hoofdzakelijk geleverd in de series en al leverde dat zeventien nationale records op, in de finales ging het meestal niet meer. Na de twee medailles van Belgrado en de vijf van Cali was in West Berlijn een vierde plaats het hoogst bereikbare. Maar die plaats werd dan wel driemaal bezet! Monique Bosga op de 100 meter rugslag, Annelies Maas op de 200 meter vrije slag en de vrijeslagestafette bestaande uit Ine ke Ran, Berber Kamstra, Annelies Maas en Enith Brigitha. Daarnaast werd Fred Eefting vijfde op de 200 meter rugslag en zesde op de halve afstand, al had hij dat laatste dan te danken aan de heren van de medische commissie, die de Rus Koeznetsov op anabolendoping betrapten en hem zijn bronzen medaille afnamen. In totaal legde de ploeg van Bert Sitters beslag op dertien finaleplaatsen, wat wijst op toegenomen kracht in de breed te. Het is ruim tweemaal zoveel als drie jaar geleden in Cali werd bereikt. Wat het dameszwemmen betreft staat Nederland nog altijd tamelijk vooraan: op een vijfde plaats achter de Verenigde Staten, Oost Duitsland, Rusland en Cana- Te groot Schoolslagzwemmer Ronald Hond en vrijeslagzwemmer Gerard Smit waren op hun specifieke afstanden langzamer dan Katsjoeshite en Wickham bij de dames. De herenestafettes bleven driemaal in de series steken. Ook de sterkeren bleken niet in alle gevallen in staat op tijd te pieken. Voorbeelden hiervan zijn Diane Edelijn en Ineke Ran. Bij het constateren van die feiten moet men de Nederlandse situatie incalculeren met zijn gebrek aan ruimte, tijd en geld. Als de voorbereiding niet deugt, kan er in een veertiendaags trainingskamp geen wereldkampioenen worden gefokt. Records Overzicht van de Nederlandse records: Dames: 200 meter vrije slag: Enith Brigit ha 2.01.15: 100 meter rugslag: Monique Bosga 1.04.27 en 1.03.88: 200 meter rug slag: Monique Bosga 2.17.89: 100 meter schoolslag: Maritska van der Linden 1.14.00: 100 meter vlinderslag: Enith Bri githa 1.02.89 en 1.02.76: 4 x 100 meter vrije slag: Ineke Ran, Berber Kamstra, Annelies Maas en Enith Brigitha 3.50." 4 x 100 meter wisselslag: Monique Bosga,' Maritska van der Linden, Ineke Ran en Enith Brigitha 4.17.24 en 4.16.44. Heren: 100 meter vrije slag: Kees Ver voorn 53.18: 100 meter rugslag: Fred Eef ting 58.69: 200 meter rugslag: Fred Eef- ting 2.05.96 en 2.05.01: 100 meter vlinder slag: Kees Vervoorn 55.93: 200 meter vlinderslag: Kees Vervoorn 2.04.1 100 meter vrije slag: Vervoorn, Schaap, Debets en Eefting 3.34.09. 'RA ersi I0V- «a itlel ;ehc J. Mam-- Eo West Berlijn Enith Brigitha heeft afscheid genomen van de zwemsport op dezelfde wijze als zij er ooit mee begon: met het weggeven van medailles. De herinnering aan München 1972 werd levend op de laatste dag van het we reldkampioenschap in West-Berlijn op de 100 meter vrije slag. Het kroonnummer van de dameszwem- sport was zo zwak bezet dat de 23-jarige Amsterdamse niet eens in haar allerbe ste vorm had behoeven te verkeren om achter de wereldrecordhoudster Barba ra Krause beslag te leggen op de tweede plaats. Maar waar de Oostduitse revan che nam voor de reeks nederlagen waarmee haar team in West Berlijn werd geconfronteerd, versaagde Enith opnieuw. Zonder ook maar een moment in haar normale ritme te komen, wor stelde ze door het water. De 21-jarige Noorse Lena Jenssen, twee jaar jonger dan Brigitha en ook al aan haar af scheid toe, profiteerde het meest en pakte het zilver voor de Russin Larissa Tsareva. Enith Brigitta bracht bij het aantikken de hand zo langzaam naar de bassin- wand dat ook de Amerikaanse Stepha nie Elkens haar" voorbij ging. Net zo als twee dagen eerder op de 200 meter vrije slag was een vijfde plaats voor haar het hoogst bereikbare. Zij was zo teleurge steld dat zij ter plekke de knoop door hakte en haar afscheid aankondigde. „Erg jammer dat het op deze manier moest gaan, maar dit is mijn laatste wedstrijd geweest. Ik ga nu aftreden. Hooguit zwem ik nog in de estafettes, als ik daar tenminste nog voor in aan merking kom". Het was een verre van ongewone zaak dat de Amsterdamse de oorzaak van haar verlies niet kon beredeneren. Zwemmen is voor haar altijd een ge- voelsaangelegenheid geweest, of het nu goed ging of slecht. .Misschien had de 100 meter eerder moeten zijn", opperde ze. „Als ik net zo snel was geweest als in de estafette zou nu het zilver om mijn hals hebben gehangen". Kenmerkend De symptonen waarmee Enith Brigitha te kampen had (verkramping en het gevoel niet alles te kunnen geven) waren al even kenmerkend voor het zwemmen van Annelies Maas op de 800 meter vrije slag. Een busvol supporters uit Wijk bij Duurstede schreeuwde zich de longen stuk, maar de Wageningse zwem ster werd daar niet door geïnspireerd om zich in het rechtstreekse duel onder de groten te mengen. Tracey Wickham, het bewonderenswaardige Australische vrije slag talent, hield de beide Ameri kaanse meisjes Cynthia Woodhead en Kim Lineham keurig op afstand en benaderde haar eigen wereldrecord tot op een fraktie van een seconde: 8.24.94 tegen 8.24.62. „Harder kon eigenlijk niet onder deze omstandigheden", meende de 15-jarige na afloop. „Sinds de Geme- nebestspelen van Edmenton hebben we eigenlijk niet meer kunnen trainen, zo dat ik met deze tweede gouden medaille erg gelukkig ben". Klasse De zege op de 100 meter vrije slag van David MacCagg was bepaald geen ver rassing. De Amerikaan had zich voor de eindstrijd geplaatst met de snelste tijd (50.39) en was in de finale een klasse apart. Meer spanning leverde de strijd op om de zilveren medaille, die gewonnen door James Montgomery, die een handslag eerder aantikte dan Klaus Steinbach. De prestatie van de Westduitser was zonder meer opmerkelijk. Steinbach heeft weinig getraind. Hij liet zijn studie prevaleren maar kwam in de finale toch tot een Europees record. Met 50.79 ver beterde hij het oude record van Guar- ducci, die niet verder kwam dan een vierde plaats, met 46/100 seconde. De 23e gouden medaille won de Ver enigde Staten op het slotnummer van de derde wereldkampioenschappen. De 4x100 meter wisselslagploeg, bestaande uit Robert Jackson, Nick Nevid, Joe Bottom en David MacCagg behoefde geen forse inspanning te leveren om de eerste plaats op te eisen. Het wereldre cord (3.42.22) bleef onaangetast. Het kwartet Amerikanen reikte onder mati ge omstandigheden tot 3.44.63. Ook in deze laatste confrontatie meer spanning om de plaatsen twee en drie. Rusland, kanshebber voor het zilver, was danig gekortwiekt door het niet starten van de „gedoopte" Koeznetsov op de rugslag en was op slag kansloos. West Duitsland en Groot Brittannië namen het gevecht over. De Westduitsers behaalden ten slotte hun tweede zilveren plak, een triomfale afsluiting voor het Westduitse publiek. tr llioiu David MacCagg (links) viert zijn vreugde bot. Hij omhelst de Duitser Klaus Steinbad|De i die tweede werd op de 100 m. vrije slag. trot WEST BERLIJN Victor Koeznetsov uit Rusland, die tijdens de wereldkampioenschappen zwemmen brons op de 100 meter rugslag heren won, is gediskwalificeerd na een tot twee keer toe positief uitgevallen dopingtest. Volgens een woordvoerder van de Internationale Zwemfederatie (FINA) had de 17-jarige Koeznetsov, die zesde werd in de finale van de 200 meter rugslag, een spierversterkend middel gebruikt. De Nieuwzeelander Gary Hurring, die vierde werd in de finale krijgt nu het brons. De Russische zwembond heeft gisteren geprotesteerd tegen de diskwalificatie van Koeznetsov. In een brief aan alle leden van de FINA werd verklaard, dat wekere kringen" altijd aan het werk zijn om de sport in Rusland in diskrediet te brengen en het publiek wil laten geloven dat er verboden middelen worden gebruikt. De Russen beweren dat Koetznetsov op generlei wijze spierversterkende middelen heeft laten toedienen. De Russen eisen in hun brief volledige rehabilitatie van hun zwemmer. Illlllllllllllllllllll De lijst van wereldkampioenen ziet er als volgt uit: Zwemmen: Heren: 100 m. vrije slag: David McCag (VS) 50.24; 200 m. vrije slag: William Forrester (VS) 1.51.02; 400 m. vrije slag: Vladimir Salnikov (Rus) 3.51.94 (Eur. ree.); 1500 m. vrije slag: Vladimir Slanikov (Rus) 15.03.99 (Eur. ree.); 100 m. rugslag: Robert Jackson (VS) 56.36; 200 m. rugslag: Jesse Vassallo (VS) 2.02.16; 100 m. schoolslag: Walter Kusch (WD1) 1.03.56; 200 m. schoolslag: Nick Nevid (VS) 2.18.37; 100 m. vlinderslag: Joe Bottom (VS) 54.30; 200 m. vlinderslag: Mike Bruner (VS) 1.59.38; 200 m. wisselslag: Graham Smith (Can) 2.03.65 (wereldrec.); 400 m. wisselslag: Jesse Vassallo (VS) 4.20.05 (wereldrec.); 4 x 100 m. vrije slag: Verenigde Staten (Babas- hoff, Gaines, Montgomery, McCagg) 3.19.74 (wereldrec.); 4 x 200 m. vrije slag: Vererugde Staten (Furruss, Forrester, Hackett, Gaines) 7.20.82 (we reldrec.); 4 x 100 m. wisselslag: Verenigde Staten (Jackson, Nevid, Bottom, McCagg) 3.44.63. Dames: 100 m. vrije slag: Barbara Krause (DDR) 55.68; 200 m. vrije slag: Cynthia Woodhead (VS) 1.58.53 (wereldrec.); 400 m. vrije slag: Tracey Wickham (Aus) 4.06.28 (wereldrec.); 800 m. vrije slag: Tracey Wickham (Aus) 8.24.94; 100 m. rugslag: Linda Jezek (VS) 1.02.55; 200 m. rugslag: Linda Jezek (VS) 2.11.93 (wereldrec.); 100 m. schoolslag: Joelia Bogdanova (Rus) 1.10.31 (wereld en Eur. ree.); 200 m. schoolslag: Lina Katsjoesjite (Rus) 2.31.42 (wereld- en Eur. ree.); 100 m. vlinderslag: Mariejoan Pennington (VS) 1.00.20; 200 m. vlinderslag: Tracy Caulkins (VS) 2.09.87 (evenaring wereld rec.); 200 m. wisselslag: Tracy Caulkins (VS) 2.14.07 (wereldrec.); 400 m. wisselslag: Tracy Caulkins (VS) 4.40.83 (wereldrec.); 4 x 100 m. vrije slag: Verenigde Staten (Caulkins, Elkins, Sterkei, Woodhead) 3.43.43 (wereld rec.); 4 x 100 m. wisselslag: Verenigde Staten (Jezek, Caulkins, Pennington, Elkins) 4.08.21. Schoonspringen: Driemeterplank: Phil Boggs (VS) 913.95 punten; torenspringen: Greg Louganis (VS) 844.11. Driemeterplank: Irina Kalimna (Rus) 691.43; torenspringen: Irina Kalinina (Rus) 412.71. Kunstzwemmcn: Solo: Helen Vanderburg (Can) 187.849; duet: Michelle Calkins/Helen Vanderburg (Can) 183.300; landenploegen: Verenigde Staten 182.300. Waterpolo: Italië. Iracey Wickham naar een gouden plak voor Australië op de 800 m. vrije slag. WEST BERLIJN - Een agressieve wesp heeft gisterochtend bijna Enith Brigitha's kansen om zeep geholpen om de finalt van de 100 meter vrije slag te bereiken. Het insect cirkelde dreigend rond haar hoofd toen het startcom mando klonk. .Enith Brigitha maakte een afwerende beweging en deed een stap achteruit. Ze verliet het startblok pas toen de anderen al in het water lagen. Gelukkig had zij aan de voor haar zwemmende wereldrecordhoudster Barbara Krause een goed aanknopingspunt voor een achtervolgingsrace. Dat bracht haar nog binnen in 57.51 seconden, waarmee ze als zesde in de finale terechtkwam. Zover kwam Ineke Ran niet. De Amstelveense blondine, die dit seizoen waarschijnlijk meer wedstrijd- dan trainingskilometers heeft gemaakt, bleef steken op 58.52 (veertiende). „Ik zal nu maar eens een eind aan dat zwemmen moeten maken", constateerde ze lakoniek. „Drie jaar geleden was ik sneller dan nu". Bij die gelegenheid werd Ineke Ran Europees jeugdkampioene voor de Oostduitse vertegenwoordigers. Nog steeds informeren ploeglei- Jfl ders uit de D.D.R. naar dat „verbazingwekkende natuurtalent Ran" en kijken ze ongelovig als wordt verteld, dat de betrokkene door schoolwerk nauwelijks aan trainen toekomt en de wedstrij den afloopt, zoals officials de veelvuldige parties. Het groepje zwemmers dat dankzij de prestaties van Fred Eefting en Kees Vervoorn meemocht naar West-Berlijn om voor aanvulling op de estafette te zorgen, bleef ook op de laatste dag bescheiden op de achtergrond. Remmy Schaap, de oorspronkelijk aangewezen slotman voor de wisselslag-estafette, had zijn plaats moeten afstaan aan de meer ervaren Frans Debets. Als troost mocht de VZC-er het proberen op het individuele vrije-slagnummer. Hij bleef daarop in zijn serie zowaar een Turk voor. De wisselslag-estafette verging het nauwelijks beter. Tussen Fred Eefting (rugslag in 59. 22) en Kees Vervoorn (vlinderslag in 55.86) vormde Ronald Hond op de schoolslag een veel te zwakke schakel. Hij had tenminste twee seconden sneller moeten gaan om de eventuele finalekansen stand te houden. Nu eindigde de ploeg in 3.57.39 als tiende. WEST BERLIJN - De inter nationale zwemfederatie (FI NA) heeft besloten tot instel-' ling van toernooien om werel- bekers zwemmen, waterpolo, springen en kunstzwemmen. Volgend jaar augustus of sep tember zal in Japan voor het eerst worden gestreden om een wereldbeker zwemmen. Aan het toernooi nemen dan de suc cesvolste vier landen in het toernooi om de wereldkam pioenschappen in West Berlijn deel, alsmede een afvaardiging uit Amerika, Europa en Aus- tralië/Oceanie. Om de FINA-Cup springen wordt van 5 tot en met 10 september in de Verenigde sta ten gestreden. Acht landen zul len voorts in oktober 1979 el kaar de wereldbeker waterpolo betwisten in een nog nader aan te wijzen plaats. WEST-BERLIJN Bij het derde wereldkam pioenschap in West-Berlijn heeft de zwemsport de twijfelachtige status van „echte" topsport verkregen. Het gebruik van anabole steroiden lijkt ook in de tot dusverre als „schoon" bekend staande zwemsport te zijn binnengedrongen. Met nieuwe, verfijnde apparatuur slaagde de medische commissie van de wereldzwembond erin vast te stellen dat de Russische rugslag- zwemmer Victor Koeznetsov, die vorige week zondag derde werd op de 100 meter rugslag, Iichaamsvreemde, spierversterkende middelen heeft gebruikt. Ook de contra-expertise gaf hetzelfde resultaat. De Rus werd daarop uit de uitslag van de 100 en 200 meter rugslag geschrapt. Het brons van de 100 meter werd hem ontnomen en ging naar de Braziliaan Romulo Arrantes. Op de 100 meter behoorde Fred Eefting tot degenen die een plaats opschoven. Hij werd officieel vijfde, eenzelfde resultaat als hij zelfstandig op de 200 meter had bereikt. Toen had hij de Rus achter zich gehouden. De verslagenheid bij de Russen was groot. De uitstekende prestaties bij dit wereldkampioen schap komen erdoor in een vals licht te staan. Coach Waizekowski diende onmiddellijk een protest in wegens discriminatie, indirect refere rend aan de Olympische Winterspelen van Inns- brück toen de Russen tweemaal onder sterke verdenking kwamen. De Russische ploeg ge bruikt geen doping. Als er dan toch iemand wordt beschuldigd, wordt hij ten opzichte van zijn ploeggenoten gediscrimineerd, was de rede nering die daaraan ten grondslag lag. De coach eiste dus in feite rehabilitatie van Koeznetsov of diskwalificatie van het gehele Russische team. Argumenten De FINA ging daar na kort beraad niet op in. Het wees de Russische tegeneis af zonder op de argumenten van Waizekowski in te gaan. Deze waren: - er zou tevoren niet zijn gezegd, dat in West- Berlijn op anabole doping zou worden gecontro leerd; - het flesje met de urine zou langer dan vieren twintig uur onverzegeld hebben gestaan; - het tegenonderzoek zou zijn verricht door VALS LICHT OP PRESTATIES hetzelfde medische team dat de doping zou hebben geconstateerd. In het zwemmen werden tot dusver slechts twee gevallen van doping bekend. Astma-lijder Rick Demont die bij de Olympische Spelen vah Mün chen werd betrapt op het gebruik van neusdrup pels en de Joegoslavische waterpolospeler Rudic in Cali, van wie nooit werd vastgesteld wat hij precies had gedaan. Van anabole doping was echter nooit sprake. Als dergelijke middelen al werden gebruikt, kon men ze met de conventio nele opsporingsmethoden niet vinden als tussen de laatste prik en de wedstrijd een periode van drie vier weken was verlopen. Met de nieuwe spectrometriemethode is dat echter zeven acht weken geworden. Volgens niet-officiële berich ten uit het Russische kamp zou Koeznetsov nog zeer recent zijn geïnjecteerd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10