Ook stadswijken nu in de gevechtszone Israel houdt vast aan oorspronkelijks vredesplan BP EN SHELL NEGEREN OLIESANCTIES RHODESIË Sjah doet concessies aan orthodoxe Moslems Staat de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruik m dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. RHODESISCHE GUERRILLA BREIDT ZICH UIT pttpost Gêbruik'm goed. Bedrijfsleven tegen Somoza Managua (Reuter) De top van het bedrijfsleven in de Middenamerikaanse staat Ni caragua heeft zich gisteren ook tegen president Somoza gekeerd. De kamers van koophandel van het land hebben in een vergadering van hun stuur groep met 36 tegen drie stem men besloten steun te geven aan een algehele staking, wat van doorslaggevende betekenis is voor het bereiken van het doel der staking, namelijk So moza tot aftreden te dwingen. Verwacht werd, dat de meeste winkels en grootwinkelbedrij ven in het land in de komende dagen gesloten zullen blijven. TITO EN HUA OP MOTORISCH TRIPJE President Tito van Joegslavië en de Chinese leider Hua Kuo-feng tezamen in een vierpersoons motor rijwiel met de onderscheidene ministers van buiten landse zaken als passagiers. De rit had plaats op Vanga, en eilandje in de Adriatische Zee tijdens het bezoek dat de Chinese leider aan Joegoslavië brengt. Van onze correspondent Ian Mills SALISBURY Sinds afgelopen maand bevinden de inwoners van de zwarte stadsdelen van Salisbury zich plotseling midden in de frontlinie van een hernieuw de guerrilla-oorlog die zich op de stad richt. Hoewel de bewoners niet het direk- te doel vormen, worden ze toch nauw betrokken bij pogingen van opstandelin gen te infiltreren in de zwarte woongebie den van de hoofdstad. De opstandelingen behoren bij het Zimbabwe Revolutionair Volksleger (ZIPRA) van Joshua Nkomo en zij hebben opdracht de zwarte leiders in de overgangsregering te vermoorden. Dit heeft al geleid tot botsingen tussen guerrilla's en de politie, de dood van twee onschuldige zwarte burgers en het verwon den van tenminste twee anderen. De politie zegt dat er oorspronkelijk zestien ZIPRA- strijders in de stadswijken van Salisbury doordrongen en dat men weet wat er met hen gebeurd is, op drie na Van de kant van de politie wordt beweerd dat er vijf guerrilla's doodgeschoten en twee gevan gen genomen zijn. Het lot van de overige zes wordt verzwegen. Van de drie oproer lingen die nog op vrije voeten zijn, zijn er twee waarschijnlijk ongewapend. De derde schijnt echter verantwoordelijk te zijn voor een aantal incidenten. Er wordt ook beweerd dat de opstandelingen gara ges en café's doorzeefd hebben terwijl ze gewapende overvallen pleegden. Dit alles heeft het uitgaansleven hier lam gelegd. Veel mensen worden gedwongen thuis te gesteld. Ze denken dat, nu de stadsterreur zich eenmaal naar hun eigen wijken heeft uitgebreid, dat wel zal voortduren en dat de gevangenen en gedode guerrilla's wel snel vervangen zullen worden. De politie houdt vol dat de woonwijken in de stad veilig zijn, tenminste voor zover dat mogelijk is in een land waar guerrilla- aktiviteiten deel uitmaken van het alle daagse leven van zowel blank als zwart. Tot nu toe hadden de inwoners van Salis bury vrij weinig hinder ondervonden van de oorlog, die werd vooral op het platte- blijven; zwarte inwoners van de bewuste land gevoerd. Er zijn wel bom- en granaa- wijken zeggen dat ze even bang zijn voor taanslagen geweest, maar die kwamen spo- akties van de politie als voor die van de guerrillos. Wanneer het geweld losbarst, zeggen ze, zijn de kansen om door de ene dan wel door de andere partij gewond of gedood te worden even groot. De verkla ring van de politie voor wat er met de meeste guerrilla-strijders gebeurd is heeft de zwarten niet bepaald op hun gemak radisch voor en raakten daardoor vrij snel in vergetelheid. Nu wordt echter de kon stante dreiging duidelijk geïllustreerd door de aanwezigheid van veiligheidspolitie bij winkels, hotels en kantoren. De gebeurtenissen van de afgelopen maand hebben aangetoond dat de guerril la-strijders „broederlijk" naast dp zwarten in de stadswijken leven. Dit gebeurt ook op het platteland. De ervaring leert dat men banger is voor het geweer van een guerrilla dan voor de straf voor het verza ken van de meldingsplicht in verband daarmee aan de politie. Uiteraard zijn de inwoners van de stad doodsbenauwd dat ze tegen hun wil bij het conflict betrokken zullen worden. Veel mensen die pas na zonsondergang klaar zijn met werken, zijn zo bang geworden dat ze erover, denken een andere baan te zoeken. Deze situatie maakt het leven in de zwarte stadswijken nog zwaarder. Over bevolking, woningnood en het verschralen van de werkgelegenheid door de teruggang in de economie en de uittocht van de blanken vormden al problemen genoeg. De gebeurtenissen van de afgelopen maand hebben ook de toename van de politieke druk op de zwarten nog eens benadrukt. De onderlinge gevechten tussen zwarte partijen in de stad uit het begin van de jaren zestig werden weer in herin- Mugabe bestaat, vrezen zij een herhaling nering gebracht. van rivaliteit tussen de partijen met alle De invloed van de guerrilla's van het geweld van dien zoals dat losbarstte in de Patriottisch Front op het platteland heeft jaren zestig. de luide bijval de leider van de Bisschop Muzorewa heeft zich ondertussen Verenigde Afrikaanse Nationale Raad, bis- bemoeid met een binnenlandse overeen- schop Abel Muzorewa, doen afnemen. Mu- komst en hierbij heeft hij veel steun ver- zorewa werd achttien maanden geleden speeld. Hij was onder meer niet in staat nog beschouwd als een sleutelfiguur bij de een staakt-het-vuren te bevorderen, noch oplossing van de onderlinge geschillen en om de beloftes die bij het Verdrag van het realiseren van nationale eenheid. Salisbury gedaan werden sneller tot uit- De meeste zwarten accepteren nog steeds voering te doen brengen, dat een „gewapende strijd" een noodzake- Evenals op het platteland is er nu gevaar lijk kwaad is bij het verwezenlijken van dat ook in de stad door de invloed van hun nationalistische idealen. Toch be- de opstandelingen van het Patriottisch schouwen zij het Patriottisch Front als een Front de openlijke, luide bijval voor de onevenwichtig bondgenootschap tussen het bisschop en andere leiders zal afnemen. Zimbabwe Afrikaans Volksverbond van Het is dan ook niet verwonderlijk dat Nkomo en de Zimbabwe Afrikaans Natio- Nkomo probeert nog meer invloed te krij- nale Unie die vanuit het buitenland geleid gen door zijn huidige Jnilitaire akties te wordt door Robert Mugabe. Zolang de concentreren in de woelige wirwar van de zwarten nog geen bewijs hebben dat er een zwarte stadswijken. echte en zinvolle band tussen Nkomo en Copyright Th»» BUITENLANDLEIDSE COURANT/7 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1978 PAGINA 8 Dl JERUZALEM (AFP - AP) Pre mier Begin van Israël heeft gisteren na afloop van een ver gadering van zijn kabinet ver klaard dat hij vasthield aan zijn plan voor „beperkt zelfbe stuur onder Israëlisch militair toezicht van de bezette gebie den ten westen van de Jordaan en de strook van Gaza, die door Israël in de oorlog van 1967 waren veroverd op respec tievelijk Jordanië en Egypte. Vredesconferentie in Amerika TARRYTOWN (AP) - Politie- ke leiders uit 17 landen zijn hier als privé-personen bijeen op een conferentie waar men wil trachten een vredesplan voor de wereld op te stellen. „Als wij succes hebben dan zullen wij dit plan de volgende zomer aan de regeringen kun nen voorleggen", zei de voor malige Westduitse bondskanse lier Willy Brandt in een vraag gesprek. De groep, informeel bekend als de commissie- Brandt, zal naar verwachting ook oproepen tot het verminde ren der bewapening en het op voeren van hulp aan de ont wikkelingslanden. Syriêrs veroveren christendorp in Noord-Libanon BEIROET (AP) - Syrische troepen van het Arabische vre- desleger in Libanon, voorafge gaan door tanks, hebben zater dag een aanval uitgevoerd op het christelijke dorp Kour in het noorden van Libanon. Volgens een communiqué van het opperbevel van de rechtse milities namen 1350 man Syri sche troepen aan het offensief deel. De aanval werd voorafge gaan door een moordende be schieting door artillerie, raket en tankvuur. Kour, dat op ca. 44 kilometer ten noorden van Beiroet is ge- lègen, werd volledig onder de voet gelopen. Volgens het com muniqué was het dorp na de beschieting veranderd in een puinhoop. Volgens het opper bevel werden 65 christenen ge dood bij de aanval en worden 40 burgers vermist. Het ver moeden bestaat dat deze groep door Syrische soldaten wordt vastgehouden. Onthoofding in Saoedi- Arabië RIAD (Reuter) In Riad is gisteren een Saoedi in het openbaar onthoofd omdat hij een religieuze functionaris had doodgestoken die hem op eten had betrapt tijdens de vasten maand Ramadan. De te dood veroordeelde sultan Bin Fahd al-Sbi'i werd in de hoofdstad -van Saoedi-Arabië op het Rechtvaardigheidsplein terechtgesteld nadat de dood straf was bekrachtigd door ko ning Khalid, aldus het officiële Saoedische persbureau. De vermoorde functionaris maakte deel uit van een door de regering gevormde groep die belast is met het toezicht op de uitvoering van de islami tische wet Tijdens de Rama dan mogen moslems tussen zonsopgang en zonsondergang niet eten, drinken of roken. Wat ons betreft bestaat er geeic< alternatief voor dat plan, maa wij zijn bereid te luisteren naa alle voorstellen en suggest» die ons zullen worden voorgi legd", aldus Begin. Over de begindatum van d "ei' conferentie in Camp Davii Pal waar een beslissende pogin gedaan moet worden om he overleg tussen Israël en Egypt te hervatten, was dit weekeind! enige verwarring ontstaan. He RO Egyptische dagblad Al Achran >ch had gemeld dat de conferenti oa< een dag later zou beginnen on no* president Sadat van Egypte din de gelegenheid te stellen he ger einde van de Islamitische vasziet ten bij te wonen. De conferenger tie gaat echter gewoon 5 sepjtwi tember beginnen, zo heeft ee woordvoerder van het Witt Huis gisteravond meegedeeld. Volgens de Christelijke Libane se leider Camille Chamoun Syrië voor honderd procent te gen de top in Camp David er moet het in staat wordei geacht nieuwe moeilijkheden t< veroorzaken in Libanon om de kans op mislukking van deze ontmoeting te vergroten. Cha moun heeft dit verklaard ii een interview met het Ameri kaanse weekblad Newsweek. De Israëlische professor Raan- an Weitz, hoofd van een invloe drijke afdeling van de Wereld- Zionistenorganisatie heeft de Israëlische regering voorge steld het bouwen in bezet Ara bisch gebied te staken en toe te staan dat er een onafhanke lijke Palestijnse staat komt Spaanse vissers opnieuw in EEG-wateren MADRID (AP) - Vijfhonderd Spaanse vissersboten die met of zonder toestemming in de wateren vissen die vallen on der het recht van de negen landen van de Europese Ge meenschap, zijn weer uitgeva ren. Dit heeft de Spaanse rege ring bekendgemaakt. Autoriteiten van de Gemeen schap hadden de Spaanse rege ring ervan op de hoogte gesteld dat alle vissersboten die geen officiële vergunning hebben, niet in de wateren die onder het gezag van de gemeenschap vallen mochten vissen. De be trokken reders uit het gebied bij de Noordspaanse kust en de Spaanse regering hebben na enkele dagen vergaderen het akkoord bereikt dat de 121 vis sersboten die een vergunning hebben en de 379 die er geen hebben, zullen vissen binnen de 200 mijlszöne van de kusten van de EEG-landen. Spanje heeft meer dan een jaar gele den, samen met Portugal en Griekenland, het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap aangevraagd. China en Vietnam melden gevechten TOKIO (AP) Door China en Vietnam is afgelopen week einde melding gemaakt van „bloedige gevechten" aan de gemeenschappelijke grens waarbij leden van de grens wacht en burgers tot de slach toffers zouden behoren. De uitzendingen van de radios tations van Peking en Hanoi waren met elkaar in tegen spraak: elk land meldde dat de andere was binnengedrongen en dat de invaller daarbij zwa re verliezen hadden geleden. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN De Britse oliereuzen BP en Shell hebben zelf, in uitvoerige bekenten nissen, de harde bewijzen aangedragen dat zij vanaf de geboorte van het illegale regime van Ian Smith in Rhodesië de oliesancties die dat regime werden opge legd, op grote schaal hebben gebroken. Ook andere internationale oliemaatschap pijen hebben, door de sancties te negeren, het bewind van Ian Smith versterkt. BP en Shell hebben hun schuldbekentenis sen gedaan ten overstaan van de jurist Thomas Bingham, die vorig jaar op ver zoek van de Britse minister van buiten landse zaken, dr. David Owen, is begonnen met een onderzoek naar schendingen van de oliesancties, die ruim twaalf jaar gele den door de toenmalige premier Harold Wilson werden afgekondigd om het regime van Smith op de knieën te brengen. Thomas Bingham heeft zijn rapport, een werkstuk dat 600 bladzijden omvat, aan dr. David Owen ter hand gesteld. De minister zal nu moeten beslissen het openbaar te maken of niet. Zowel The Sunday Times als The Observer publiceerden er gisteren de kernpunten uit. Het blijkt dat BP en Shell, die tot voor kort steeds hebben ontkend dat zij de sancties ondermijnden, duizenden tonnen olie via Mozambique en verder per trein door een tussenschakel naar Rhodesië hebben vervoerd, ondanks het feit dat zulks een strafbare activiteit is waarop de Britse wet een gevangenis straf van maximaal twee jaar of een onge limiteerde geldboete heeft gezet. Er is ook een resolutie van de Verenigde Naties die economische sancties tegen Rhodesië be veelt. BP is de grootste Britse oliemaatschappij. De regering is er de voornaamste aandeel houder. BP en Shell hebben toegelaten dat hun Zuidafrikaanse dochtermaatschappij en in de helft van de Rhodesische oliebe hoefte voorzagen. Asiel voor gevangenen uit Nicaragua LIMA (AFP) De Venezo laanse regering heeft politiek asiel verleend aan een groep gevangenen die deze week werden vrijgelaten uit Nicara guaanse gevangenissen na een geslaagde actie van het „sandi- nistische nationale bevrij dingsfront". Dit heeft de minister van bui tenlandse zaken van Venezue la, Simon Alberto Consalvi, in de Peruaanse hoofdstad Lima bekendgemaakt. De „Sandinisten" die gevangen zaten in Nicaragua, gingen donderdag met hun kameraden naar Panama na een overval op het nationale paleis in de hoofdstad Managua. De Venezolaanse minister heeft zaterdag verklaard dat de San dinisten politiek asiel hadden gekregen uit oogpunt van de rechten van de mens en het recht op asiel. Hij zei dat de problemen in Nicaragua niet eerder kunnen worden opge lost totdat er een democratie gevormd wordt. Gevangenen snijden zich polsen door TROYES (DPA) In de als „opstandige gevangenis" be kend staande Franse gevange nis Clairvaux bij Troyes heb ben gisteren 35 gestraften uit protest tegen de directie en nieuwe veiligheidsmaatrege len zich de polsen doorgesne den. Het Franse ministerie van jus titie verklaarde dat er slechts sprake was van oppervlakkige verwondingen, maar van ande re zijde in Clairvaux werd ge hoord dat de toestand van en kele gevangenen ernstig zou zijn. TEHERAN (Reuter/UPI) De sjah van Iran schijnt via het gisteren benoemde nieuwe kabi net bereid te zijn om door middel van conces sies aan de oppositie en vooral de orthodoxe moslemleiders een einde te maken aan het bloedige geweld van de afgelopen negen maan den in zijn land. In de eerste plaats volgde een lid van een in de oppositie zijnde religieuze groep, Jaafar Sha- raf-Émami, voorzitter van de senaat, premier Jamshid Amouzegar kennelijk op wegens zijn politieke flexibiliteit. Dit is zaterdag gebeurd. Sharaf Emami toog gisteren onmiddellijk aan het werk door de sluiting van casino's en speel huizen te bevelen alsmede de herinvoering van de islamitische kalender in de plaats van de •monarchistische kalender". Zijn nieuwe kabinet kwam gisteravond voor het eerst bijeen en zou vandaag opnieuw vergade ren om een beleidsverklaring op te stellen die aan een buitengewone vergadering van het par lement zou moeten worden voorgelegd. Wat bij de oppositie voor werkelijke opwinding zorgde was de aankondiging, dat de sjah de oprichting van de politieke partijen buiten de eenheidspartij Rastakhiz zou toestaan. Voor een van de leden in de oppositie was dit aanleiding om te laten doorschemeren, dat hij een „islamiti sche liberalistische partij" zou kunnen gaan vormen, doch de meeste geestelijke moslem-lei ders schortten hun oordeel voorlopig nog op „zolang de nieuwe premier zijn programma van actie nog niet volledig heeft ontvouwd", aldus een woordvoerder. In Abadan, waar acht dagen geleden rellen uitbraken na de grote bioscoopbrand met bijna 400 doden, bleef het gisteren voor het eerst rustig, doch verwacht werd dat de reactie van de oppositie op de benoeming van het kabine Sjarif-Emami pas latr deze week zou komen. De nieuwe premier van Iran. Jaafar Sjarif Emami (tweede van rechts) presenteert zijn nieuwe kabinet aan de sjah (geheel recht). Deze plechtigheid had gisteren plaats in het Saadabadpaleis, kort na de ontslagaanvrage van premier Amoezegar. Engeland wil kleinere Arabische ambassades LONDEN (AP) Engeland heeft, naar aanleiding van de toenemende Arabische terreur in de straten van Londen, een gesprek op gang gebracht met de ambassades uit het Midden Oosten om hen te overreden de omvang van hun diplomatieke staf te verminderen, aldus de Engelse minister van buiten landse zaken David Owen. Owen zei dat „Engeland bereid is elke actie te ondernemen die noodzakelijk is om de gevech ten zoals die zich de laatste weken in Londen hebben voor gedaan van de straat te we ren". Sinds 1977 zijn in de Engelse hoofdstad al acht Arabieren vermoord. Het sterke vermoe den bestaat dat de aanslagen mede worden uitgevoerd door leden van Arabische ambasa- des die verder niets met diplo matie hebben uit te staan. Ook is de vrees geuit dat de wapens voor dergelijke aanslagen via de (Arabische) diplomatieke post door de douane worden gesmokkeld. Sojoez en Saljoet gekoppeld MOSKOU (UPI) De Rus Valeri Bykovsky en dc Oostduitser Sigmund Jeaehn zijn gisteren in hun Sojoez-31 gekop peld aan het bemande ruimtestation Saljoet-6, waar Alexander Ivans- jenko en Vladimir Ko- valenok sinds 17 juni vertoeven, aldus het persbureau TASS. Het nieuws kwam pas laat in de avond. Ge woonlijk volgt een kop peling 24 uren na de lan cering van een Sojoez. Aan de koppeling is een mevoeuvreren van enke le uren door de Sojoez- 31 voorafgegaan, waar bij de aandrijfmotoren enkele malen werden in- en uitgeschakeld om de banen van beide ruimte vaartuigen te laten sa menvallen. De Oostduitse televisie gaf een rechtstreekse uitzending van het bin nenkomen van Jaehn en Bikowski in de Saljoet- 6. De vier ruimtevaar- De bemanning van de Sojoez-31: Valery Bykovsky en ders maken het goed. de Oostduitser Sigmund Jaehn (onder).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8