nti-RMS Molukkers vragen om aandacht i lan Lammers wil \cussie samen werking tussen PvdA en VVD Zwartboek over ziekenhuis in Dordrecht Arïèns kan jongeren nog inspireren Meer eenheid nodig onder progressieven L Luister niet alleen naar Manusama99 Daling sociale uitkeringen is onaanvaardbaar weer Herrieschoppen bezorgt horeca de meeste last 7ÏINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 [)LLE Vertegenwoordigers van zeven nlukse organisaties hebben zich zaterdag I Zwolle nadrukkelijk gedistantieerd van J. A. Manusama en diens eis met betrek- tot de in te stellen commissie van srleg en advies. De zeven organisaties lellen dat de eis om een uitsluitend uit Molukkers bestaande commissie „volstrekt niet" door alle Molukkers in Nederland ge steund wordt. In een communiqué zeggen de diverse non- RMS-groeperingen, dat de Nederlandse rege ring rekening moet houden met de belangen van Molukkers buiten RMS-verband. Die Mo lukkers zouden in het verleden op geen enke le wijze in de gelegenheid gesteld zijn hun belangen via officiële organen kenbaar te maken. Ook stellen de zeven Molukse groepe ringen dat de politieke activiteiten van „een bepaalde groep in de Molukse gemeenschap de oplossing van het Molukse probleem in Nederland extra bemoeilijkt hebben en scherpe tegenstellingen onder de Molukkers gecreëerd hebben". Voor de Vara-radio heeft zaterdag het Twee de Kamerlid Molleman, woordvoerder van de PvdA-fractie in het morgen beginnende Ka merdebat over de Molukse problematiek, de instelling van een louter Moluks inspraakor gaan krachtig verdedigd. Molleman zei de indruk te hebben dat een meerderheid van de Kamer zijn opvattingen wat dit betreft steunt. De Nederlandse regering wil zoals bekend een gemengd MoluksNederlands adviesorgaan instellen. eld den EN HAAG PvdA-secretaris Heijne den Bak et op dit moment geen kansen voor een ge> unenwerking tussen zijn partij en de WD. Het kabinet Van Agt-Wiegel is nu een maand f acht aan het bewind en wat in die periode ebeurd is heeft ons duidelijk gemaakt dat unenwerking met de WD niet mogelijk is. e WD slaagt er elke keer weer in een paar rechtser uit te komen dan het CDA", ldus de secretaris van de PvdA in een uitzen- Avro-magazine gistermiddag. reageerde op een pleidooi van zijn partijge- oot Han Lammers, oud-partijbestuurder en nu mddrost van de Zuidelijke IJsselmeerpolders, óór een discussie over en met de WD. VD-voorzitter Korthals Altes, ook gevraagd reactie op Lammers' pleidooi, hield de boot af. Hij bleek niet te voelen zodanige samenwerking met de PvdA ber dat het CDA buiten spel zou komen te staan. Naar zijn mening kan de PvdA niet om het CDA heen; „trouwens, de WD zal aan zoiets niet meewerken". Korthals Altes zei te betwijfelen of in de PvdA wel zo'n grote behoefte bestaat om met de WD samen te werken. In dit verband wees hij op de houding van de PvdA in een aantal gemeenten (zoals Rotterdam), waar zij haar meerderheidsstrategie handhaaft. Lammers drong in zijn bijdrage aan de radio discussie aan op intensief overleg binnen de PvdA over de te voeren strategie, mede met het oog op het belangrijke PvdA-congres van vol gend jaar, waarin het partijbestuur voor een deel vernieuwd zal worden. In tegenstelling tot de PvdA-secretaris hecht Lammers weinig waarde aan de effectiviteit van het in-de-opposi- tie-zijn van de PvdA in de Nederlandse politiek. Leidenaar aan overdosis overleden LEIDEN Een 19-jarige Lei denaar is zaterdagmiddag in zijn kamer dood aangetroffen. Uit een onderzoek is gebleken dat de Leidenaar in de nacht van vrijdag op zaterdag is overleden aan een overdosis heroine. Botsing op Waterloopje KATWIJK Een 18-jarige bromfietser uit Rijnsburg raakte gistermiddag omstreeks vijf uur gewond bij een onge val op de kruising Waterloop je/Nieuwe Duinweg. De 18-ja- rige Rijnsburger reed op het Waterloopje en verleende geen voorrang aan een automobilist en reed tegen de auto op. De jongen liep een beenbreuk op en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overge bracht. )p de >res /oor Marokkanen eker 1500 men en hebben zater- lag deelgenomen lan een demon- ftratie die bedoeld 5 om kracht bij zetten aan de ïis tot verstrekking een verblijfs- lergunning aan de I82 met uitzetting [«dreigde Marok- Hier een beeld van de stoet bij het passeren van De Munt. 2 In de Amerikaanse staat Zuid-Dakota graven archeolo gen de slachtoffers op van vijfhonderd jaar oude slachting 1 in een Indianen- dorp bij de Mis- souri rivier. De 11* plaats dreigt onder Hf water gelopen te worden door de ri vier, reden waarom de opgraving plaats heeft. De in dianen in de streek willen dat hun voorvaders elders opnieuw worden begraven. DEN UYL: HILVERSUM (ANP) „Uit de antwoorden van het kabinet op de 337 Kamervragen, blijkt nog duidelijker dan bij de presenta tie van „Bestek '81", dat een onaanvaardbaar deel van de economische noden wordt afgewend op de ontvangers van sociale uitkeringen. Die gaan er tot 1981 jaarlijks vijfhonderd gulden op achteruit". Aldus oppositieleider Den Uyl, zaterdag voor de VARA-microfoon. Den Uyl baseerde zijn stelling op het feit dat de regering heeft erkend dat de twee miljoen Nederlanders met een uitkering, 750 miljoen moeten bijdragen aan de bezuinigingen. Daarbij is nog begrepen de eigen bijdrage in het ziekenfonds ad honderd gulden per jaar en het tientje eigen risico per verpleegdag voor ongehuwden en bejaarden. Deze ingrepen moeten samen zo'n zeshonderd miljoen opleveren." Den Uyl achtte dit „volstrekt onaanvaardbaar". „Ik ben ervan overtuigd", zei hij, „dat dit niet doorgaat. Ik kan me tenminste niet voorstellen dat het CDA hieraan meedoet". DORDRECHT (ANP) - De Dordtse mevrouw C. Baars-Van Dooren heeft de staatssecretaris van volksgezondheid, mevrouw Veder-Smit, een „zwartboek" aangeboden waarin zij een groot aantal beschuldigingen uit tegen de directie en de medische staf van het gemeenteziekenhuis te Dordrecht. In dit ziekenhuis, dat 527 bedden telt, zouden zowel op medisch als op economisch en organisatorisch gebied fouten zijn en worden gemaakt Mevrouw Baars zegt bijvoorbeeld dat op de hart bewakingsafde ling patiënten zijn overleden doordat het dienstdoende personeel niet wist hoe met de aanwezige apparatuur om te gaan. Een afdelingshoofd zou al eerder bij de directie bezwaar hebben gemaakt tegen de gebrekkige wijze waarop deze afdeling werkt, maar hij zou daarop geen reactie hebben gehad. Kritiek wordt voorts geleverd op de directrice van het ziekenhuis, met wie veel verpleegkundige hoofden van dienst conflicten zouden hebben gehad. Ook het economisch beheer zou te wensen overlaten met name wat betreft de aankoop en het gebruik van medische apparatuur en de bewaking van de personeelskosten. Mevrouw Baars hekelt tenslotte het personeelsbeleid waarvan haar man, de heer P. Baars, en nog twee functionarissen het slachtoffer zouden zijn geworden. De heer Baars zou kwalijk genomen zijn dat hij kritiek had op de gang van zaken. Bisschop Bluyssen van Den Bosch: (Van een onzer verslaggevers) MAARSSEN - „De figuur van Alphons Ariëns zal naar ik hoop ook de jongeren kun nen inspireren. Hij leefde in een heel andere tijd en hij lijkt ver weg. Maar de wijze waar op geloof en leven bij hem ineenvloeiden; de manier waarop hij zijn geloof in zijn maatschappelijke bewogen heid consequent en moedig waarmaakte, kan bijzonder in spirerend werken". „De kerk mag velen weinig boeiend voorkomen, maar zij heeft mensen grootgebracht, die uiterst boeiend het evange lie beleefd hebben en die steeds in de kerk, zoals zij die gelovig zagen, de kracht tot volhouden en uithouden put ten". Dit zei Bisschop Bluyssen van Den Bosch, gisteren in zijn predikatie tijdens de pontifica le eucharistieviering in Maars- sen bij de herdenking van de 50ste sterfdag van de grote so ciale voorman en priester Alp hons Ariëns. Aan de concele bratie werd verder ondermeer deelgenomen door Bisschop Si- monis van Rotterdam. De bei de bisschoppen namen de plaatsen in van de kardinalen Willebrands en Alfrink, die in Rome waren voor het conclaaf. Oud-NKV-voorzitter en oud- staatssecretaris Mertens zei, dat de katholieke vakbeweging sterker dan vroeger het gevoel heeft in de steek te zijn gelaten door de katholieke intelligentia van leken, door de katholieke maatschappelijke organisaties van hoger- en middelbaar per soneel en door de katholieke instellingen van wetenschappe lijk onderwijs. Het NKV be vindt zich wat dit betreft in een ongunstiger positie dan het NW en CNV. Bejaarde maakt dodelijke val in- ziekenhuis AMSTERDAM (ANP) De 93- jarige A. Langendijk is zater dagavond bij een ongeluk in het Slotervaartziekenhuis in zijn woonplaats Amsterdam om het leven gekomen. De be jaarde man, die als patiënt in het ziekenhuis verbleef, viel van het zonneterras en kwam vijf meter lager op straat te recht. In Venlo is zondagmorgen de 77-jarige invalide P. Oomen om het leven gekomen tijdens een brand in zijn woning. De brandweer trof zijn verkoolde lijk aan bij de nablussings- werkzaamheden. Aangenomen wordt dat het vuur is ontstaan ontploffing in het televi sietoestel. BAS DE GAAY FORTMAN (PPR): (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT - De voorzitter van de PPR-fractie in de Eerste Kamer, Bas de Gaay Fortman, heeft zaterdag op een vergade ring van de „kerngroep" (partijraad) van de PPR in Utrecht opgeroepen tot meer eenheid onder de progressieven. Volgens hem bestaat er in Nederland veel behoefte aan een hernieuwde progressieve eenheid. Hij is van mening dat voor de volgende Tweede-Kamerverkiezingen doelstelling van de progressieven moet zijn, het aantal zetels van CDA en WD onder de huidige 77 te brengen. Volgens De Gaay Fortman zijn ook voor de PPR de Europese verkiezingen van juni 1979 van groot belang. „We zullen daarbij duidelijk naar voren moeten brengen dat we het accentueren van de economische groei afwijzen". Dit accent noemde hij kenmerkend voor de drie grote politieke blokken in de EG: het christen-democratische, het socialistische en het liberale. „Wij strijden voor een democratische economie", aldus De Gaay Fortman, die zei goede mogelijkheden te zien voor samenwerking tussen de PPR en geestverwante groeperingen in o.m. Frankrijk en Groot-Brittannië. Stijging aantal alcoholziekten UTRECHT (ANP) De nog steeds toenemende consumptie van alcoholhoudende dranken Nederland gaat gepaard met n stijging van het aantal pa tiënten dat in ziekenhuizen wordt opgenomen wegens le- vercirrose, slokdarmkanker en aandoeningen aan de alvlees klier, ziekten die volgens velen mede door gebruik van alcohol lPn Vprnnr7aakt. Dit schrijft dr. D. Hoogendoorn van de Stichting Medische Re gistratie in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. In de periode van 1969 tot 1976 is het aantal opnamen wegens levercirrose bij mannen bijna verdrievoudigd en bij vrouwen verdubbeld. Hoewel alcohol misbruik niet de enige oorzaak is van rWp riektp is het volgens dr. Hoogendoorn toch wel op vallend dat bij vergelijking van alcoholgebruik en sterfte aan levercirrose in een aantal Euro pese landen blijkt, dat in lan den waar veel wijn wordt ge nuttigd ook de hoogste cijfers voor de sterfte aan levercirrose voorkomen. Voor slokdarm- kanker blijkt dit volgens de statistieken veel minder op te gaan. Hartoperaties in Utrecht van start UTRECHT (ANP) - Het academisch ziekenhuis in Utrecht heeft de afgelopen week vijf harto peraties uitgevoerd. Het hartchirurgisch team onder leiding van cardiochirurg drs. J.F. Hitch cock, is met de operaties dinsdag begonnen. Met de start van hartchirurgie in dit academisch ziekenhuis komt een einde aan een door allerlei problemen veroorzaakte „pauze" van ruim ze ven jaar. In totaal zullen er dit jaar ongeveer zeventig hartoperaties in het AZU worden ver richt. Daarna hoopt men een jaarlijks aantal van tweehonderd tweehonderdvijftig te halen. Het hartchirurgisch team opereert nu zowel in het AZU als in het, eveneens universitaire, Wilhelminakinderziekenhuis in Utrecht Daar worden jaarlijks honderdvijftig hartoperaties uitgevoerd. Wisselvallig Het weer blijft een wisselvallig karakter behouden. Bepalend is een lagedrukgebied gelegen boven Scandinavië. Aan de Westflank van deze uitgestrek te depressie, die maar weinig van plaats verandert, worden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van alle Ne derlandse horecabedrijven heeft 67 procent wel eens te maken gehad met een of ande re vorm van criminaliteit. Twintig procent wordt er zelfs regelmatig mee geconfron teerd. De meeste risicico's lo pen cafés met een gemengde klandizie, in stads- of dorps centrum. Dit zijn enkele van de meest in het oog springende conclusies uit het rapport „Criminaliteits- overlast bij de horeca", samen gesteld door het Wetenschappe lijk Onderzoek en Documenta tiecentrum van het ministerie van Justitie. In totaal zijn 8000 horecabe drijven aangeschreven; ruim 67 procent antwoordde. „Een" volgens het blad Horeca van Misset „geweldige response, waaruit afgeleid kan worden hoezeer het onderwerp bij de horeca leeft". Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over vier maanden van 1976. Het rapport concludeert dat in dat jaar de criminaliteit in de horeca niet is toegenomen. Maar de hore- ca-ondernemer loopt nog steeds een groot risico om met criminaliteit te worden gecon fronteerd, meer dan de burger op straat en zijn collega in de detailhandel. Herrieschoppen blijkt de meest voorkomende vorm van over last te zijn (37 procent). De RAPPORT VAN JUSTITIE: hierop volgende criminele voorvallen zijn vechtpartijen (25 procent) en vernielingen van in en exterieur. Zwaar dere misdrijven als wraakoefe ningen en intimidatie en op dringen van „bescherming" ko men in verhouding minder voor, resp. bij 7 en 4 procent van de ondervraagden. Het rapport heeft uitgewezen dat in tachtig procent van de gevallen de politie komt als zij door een ondernemer of klant wordt opgeroepen. De veelge hoorde klacht. „Ze komen toch niet" werd daarmee ontze nuwd. Mr. Steenhuis, hoofd van het onderzoekcentrum dat het rapport heeft samenge steld: „Het probleem is erg moeilijk. De horeca-onderne- mers vragen aan de ene kant een stuk veiligheid van de poli tie, en terecht maar aan de andere kant vinden zij het niet prettig als twee agenten bij wij ze van surveillance-maatregel zijn zaak binnenstappen. Het kan een bepaalde indruk wek ken van zo'n bedrijf'. Mr. Steenhuis deed ook nog de suggestie dat overheid en hore ca met elkaar rond de tafel gaan zitten, om de conclusies uit het rapport te bespreken en met de nadruk op het woord gezamenlijk maatregelen te nemen. „De horeca moet besef fen dat hier ook een stuk eigen belang voor hen inschuilt en dat ze daarom ook een deel van de kosten moet dragen." ALCOHOL LEIDT TOT DODELUK ONGEVAL REEUWUK (ANP) - De 20-ja- rige dienstplichtige A. C. Vane uit Reeuwijk is vannacht om gekomen bij een verkeersonge luk. In zijn woonplaats werd hij met zijn bromfiets ge schept door een automobilist die te veel had gedronken en links op de weg reed. In Bunschoten reed een 19-jari- ge jongen zaterdagmiddag met zijn motor in volle vaart ach terop een stilstaande vrachtwa gen. Hij overleed ter plaatse. Het 16-jarig zusje dat bij hem achterop zat moest met hersen letsel in het ziekenhuis worden opgenomen. Een 25-jarige man uit Halste ren werd zaterdagochtend op de spoorwegovergang bij Ber gen op Zoom met zijn auto gegrepen door de sneltrein Roosendaal-Vlissingen. Het slachtoffer was op slag dood. in een noordwestelijke stro ming storingen naar ons land gevoerd. In de komende nacht zal een dergelijk regengebied ons land passeren. Na de pas sage zal het morgen overdag weer opklaren, maar de aan voer van koele lucht handhaaft zich. Deze lucht is al tot de Alpen doorgedrongen, maar het heeft het fraaie zomerweer rond de Middellandse Zee en aan de zuidkant van de Alpen nog niet kunnen aantasten. Vooruitzichten voor woensdag: Plaatselijk regen of een bui, maar vooral later ook opklarin gen. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Deelen Eelde Oen Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Limburg 8erlijn Brussel Frankfort Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5