Tweekamp ernstig bedreigd Geen WK ijshockey in Olympisch jaar Nederlandse ruiters en Gert Wiltfang laten het afweten in CHI0 Geen uitschieters op Duindigt Sanders oppermachtig Vierde plaatsen voor Nederlandse vierspannen Karpov dicht bij prolongatie wereldtitel Grote nederlaag voor judoploeg Hockey dames ongeslagen SPORTTRIBUNE Baguio De sportpolitieke ontmoeting tussen Karpov en Kortsjnoj om de wereldtitel schaken is gisteren in Baguio in een kritiek stadium beland. De schade die de tyfoon Elaine donderdag in de Filippijnse stad aanrichtte, kon beide spelers in hun zestiende partij nauwelijks verontrusten, maar de aanwezigheid van één man heeft zaterdag voor het begin van de zeventiende partij tot een uitbar sting van Kortsjnoj geleid, die het voortbestaan van de tweekamp ernstig bedreigt. Zaterdag weigerde uitdager Kortsjnoj voor het begin van de zeventiende partij achter het bord plaats te nemen. Hij eiste eerst de verwijdering van dokter Zoekhar. de parapsycholoog in het Russische gezel schap. Zoekhar bepaalt zich ertoe plaats te nemen op de vierde rij en zijn aandacht geldt uitsluitend Kortsjnoj. Ononderbroken kijkt hij naar de 47-jarige uitdager. Hij laat zich door niemand of niets aflei den. Zijn gedrag wordt door Kortsjnoj en diens delegatieleidster, Petra Leeuwerick, uitgelegd als hypnose. Zondag werd de discussie over de aanwezigheid van Zoekhar verhevigd. Petra Leeuwerick, over wie Euwe voor het begin van de tweekamp zei dat haar aanwezigheid Kortsjnoj mogelijk de titel kon kosten, mengde zich volop in de woordenstrijd. Als delega tieleidster eiste zij, dat Zoekhar in het vervolg niet meer op willekeurige plaatsen in de zaal mocht plaatsnemen maar zich moest houden aan de gere serveerde zetels voor de Russen. Bovendien wilde zij dat de jury een onpartijdige psycholoog een onderzoek zou laten instellen naar de invloed van Zoekhar op Kortsjnoj. Aan beide voorwaarden werd het ultimatum verbonden dat Kortsjnoj de tweekamp als beëindigd zou beschouwen indien ze niet inge willigd werden. In privè-kringen liet hij doorschemeren, dat hij bij afwijzing van zijn voorwaarden door de jury de tweekamp niet zal verlaten, maar zich zal beperken tot het plaatsnemen achter het bord en zal weigeren zetten te doen. Het antwoord van de jury aan het kamp van Kortsjnoj werd zondagavond in een brief verpakt. Uit de inhoud werden twee kernpunten bekend gemaakt Meerdere woedeuitbarstingen van Kortsj noj worden door de jury niet meer getolereerd en Zoekhar wordt als toeschouwer beschouwd zodat hij mag gaan zitten waar hij wil. Een duidelijke stellingname, lijnrecht tegenover de voorwaarden van Petra Leeuwerick. Het antwoord van Kortsjnoj zal morgen bij de achttiende partij op het toneel zichtbaar worden. Na zeven achtereenvolgende remises, een record voor een tweekamp om de wereldtitel, hebben de daaropvolgende tien partijen de beslissing onver wacht snel aangedragen. Hoewel Kortsjnoj na zijn vierde nederlaag, zaterdag in de zeventiende partij, nog niet geheel kansloos geacht wordt, zijn zijn vooruitzichten op de wereldtitel plus de lieve geld som van 375.000 dollar, een burgermansfortuin, tot het minimum gereduceerd. Ook voor de experts, die Kortsjnoj in Baguio van dichtbij volgen. De uitdager graaft bij elke nederlaag zijn eigen graf. Ook zaterdag in de zeventiende partij, die voorafge gaan werd door een incident rond de aanwezigheid van parapsycholoog Zoekhar. Kortsjnoj eiste verwij dering. De jury antwoordde door de eerste zes rijen voor het publiek te sluiten. Kortsjnoj opende op zijn gebruikelijke manier: c2- c4. De 47-jarige uitdager speelde agressief en bouw de in het verloop positioneel voordeel op. Maar de dissident kwam natuurlijk weer in tijdnood. Hij moest zich haasten om de tijdcontrole te halen en blunderde. Voor de derde keer. Zijn eerste en tweede nederlaag kwamen identiek tot stand: een gunstige uitgangspositie, tijdnood gevolgd door een blunder van wit (Kortsjnoj). Zaterdag zag de twintig jaar oudere grootmeester een eenvoudige, wel zorg vuldig opgebouwde, valstrik van Karpov over het hoofd. Toen hij de list doorzag, was het al te laat. Mat dreigde in twee zetten. Kortsjnoj gaf onmiddel lijk op. Karpov had de vierde overwinning in zijn zak en leidt nu met 4-1. Prolongatie van zijn wereldtitel is niet meer veraf. Het zetlenverloop van de zeventiende partij was als volgt: Kortsjnoj (wit); Karpov (zwart) Nimzo-lndisch 1 c2-c4 Pg8-f6; 2. Pb1-c3 e7-e6; 3. d2-d4 Lf8b4; 4. e2-e3 0-0: 5. Lf1-d3 c7-c5; 6. d4-d5 b7-b5; 7 d5xe6 f7xe6; 8. c4xb5 a7 a6; 9. g1-e2 d7-d5; 10. 0-0 e6-e5: 11 e2-a3 a6xb5; 12. Ld3xb5 Lb4xc3; 13. b2xc3 Lc8-a6; 14. Ta1-b1 Dd8-d6; 15. c3-c4 d5-d4; 16. Pe2-g3 Pb8-c6; 17. a3-a4 Pc6-a5; 18. Dd1-d3 Dd6-e6; 19. e3xd4 c5xd4; 20. c4-c5 Tf8-c8; 21. f2-f4 c8xc5; 22 Lb5xa6 De6xa6; 23. Dd3xa6 Ta8xa6; 24. Lc1-a3 Tc5-d5; 25. Pg3-f5 Kg8-f7; 26 f3xe5 Td5xe5, 27. Tb1-b5 Pa5-c4; 28. Tb5-b7 Kf7-e6; 29. Pf5xd4 Ke6-d5; 30. Pd4-f3 Pc4xa3; 31. Pf3xe5 Kd5xe5; 32. Tb7-e7 Ke5-d4; 33. Te7xg7 Pa3-c4; 34. Tf1-f4 P(6-e4; 35. Tg7-d7 Kd4-e3; 36. Tf4-f3 Ke3-e2; 37. Td7xh7 Pc4-d2; 38. Tf3-a3 Ta6-c6; 39. Ta3-a1 Pd2-f3 en wit loopt mat. Anatoli Karpov Meindert O met Luut Doper wint de Grote Kermisprijs in Alkmaar voor Lord Axkit met De Vrede. (Van onze sportredactie) WASSENAAR De rennen en draverijen had den zaterdag op de Wassenaarse renbaan Duin digt niet veel om het lijf. Het was een slecht programma met geen enkele uitschieter. Maar niet elke week kan de boog gespannen staan op deze baan. Bij de totalisator was er één verrassing. Peter van Aduard zegevierde met Cees Groenewegen tegen een cote van 32,10 voor elke gulden. Ook de tweede en derde aankomende, Reema Beroona en Noy van der Lente, waren verrassingen. Daar door kwam een trio-uitbetaling van 5.670.10 tot stand. Bij de volbloeds kwam Henk van der Kraats met Great Hero op de sprintafstand van 1200 meter net een hoofdje tekort tegenover Sir Ishan met Toni Manuel. Kampioensjockey Kevin Davies boekte een ver wachte zege met Nan van de Buthe en bij de amatrices was Laurence Droogenbosch de sterk ste met Tumble Boy OFFENBACH De sterk ver jongde Nederlandse judoploeg heeft gisteren in Offenbach de ontmoeting tegen West Duitsland met 21—6 verloren. In de catego rie tot 78 kilogram behaalde Rik Bakker twee overwinningen en was daarmee de succesvolste Nederlander. De gedetailleerde uitslagen wa ren. (Westduitsers als eersten ge noemd): tot 60 kg.: Jupke verslaat Robby Hoogendijk, Grusscheitz verslaat Van der Heiden tot 65 kg.: Roleder verslaat Van Dijk. Grobelin verslaat Hans Hoogendijk. tot 71 kg.: Keil verslaat Witjes, Thomas - Van Gent onbeslist, tot 78 kg.: Missalle verslaat Kneg- jens, Angruener verliest van Bak ker. tot 86 kg.: Hagesheimer verslaat Van Oosten, Frank verslaat Hes- seling. tot 95 kg.: Schnabl verslaat Hill. Friedrich verslaat Kars. boven 95 kg.: Schneider verslaat Wilhelm, Van der Gröben verslaat Pleizier. Tweede dag. Gruschwitz verslaat Rob Hoogendijk, Jupe verslaat Van der Heiden. Grobelin verslaat Van Dijk, Role der verliest van Hans Hoogendijk. Thomas verslaat Witjes, Keil ver liest van Van Gent. Angruner verliest van Knegjens, Missalle verliest van Bakker. Frank verslaat Van Oosten, Har- gesheimer verliest van Hesseling. Friedrich verslaat Hill, Schnabl verslaat Kars. Van der Gröben verslaat Wilhelm, Schneider verslaat Pleizier. Limburg am Lahn De Neder landse dames hockeyploeg is winnaar geworden van het vier- landentoernooi In Limburg am Lahn. In de laatste wedstrijd te gen de Franse dames won Ne derland met 30 door doelpun ten van Elsmieke Hillen (2) en Sophie von Weiier. Door die overwinning bleef Nederland on geslagen. Zaterdag won Oranje met 1—0 tegen „aartsrivaal" West-Du its- land. Nadat Cathy Woudenberg een bal van de doellijn had ge haald. zorgde Sandra Ie Poole voor de winnende treffer in de 65e minuut. De opstelling van Nederland was: De Beus; Bekker; Van Puffelen, Boekhorst, Mattheusen; Bax, Se vens, Woudenberg; Le Poole, Van Kollenburg en Von Weiier. De eindstand is: 1. Nederland 6 punten. 2. West-Duitsland 4 pnt., 3. Schotland 2 pnt., 4. Frankrijk 0 pnt. Njord'59 beheerst lange-baan zwemmen^ DEVENTER Tijdens lange- baanwedstrijden in zwembad De kleine wielen in Leeuwardén, die meetellen voor de zwemkroniek- beker, hebben Mario Modder en Monique Wildschut de drie kilo meter vrije slag gewonnen. Ron Phaff en Linda Boekelaar wonnen die afstand op de schoolslag. De zwemsters van Njord'59 beheer sten de wedstrijden op de 2000 meter Monique Wildschut teken de voor de zege op de vrije slag, Ria Willemse op de schoolslag. PARIJS De internationale ijs- hockeyfederatie heeft op het congres in Parijs besloten het toernooi om het wereldkam pioenschap in de a-groep in het Olympisch jaar van het pro gramma te schrappen. In plaats daarvan is het traditio nele toernooi om de „Canada cup" officieel op de kalender gezet onder de naam „wereld beker". De toernooien om de wereldtitel in de b- en c-groep zullen in 1980 wel doorgaan. De data van de belangrijkste toernooien die de federatie heeft vastgesteld tot 1984 zijn: april 1979" WK in Moskou, sep tember 1979: wereldbeker in Ca nada. februari 1980: Olympisch toernooi in Lake Placid, april 1981: WK in Zweden, april 1982: WK in Finland, september 1983: WK op een nog nader vast te stellen plaats, februari 1984: we reldbeker in Canada en Olym pisch toernooi in Serajewo. Bij het eerstvolgend toernooi om het wereldkampioenschap in de a-groep in Moskou zal een nieuw systeem worden gehan teerd. De acht deelnemende lan den worden in twee groepen verdeeld: groep 1: Rusland, Zweden, West-Duitsland en Po len; groep 2. Tsjechoslowakije, Ca nada, Verenigde Staten en Fin land. De eerste twee van iedere groep komen in een finalepoule, de overigen in een verliezerspoule. Met de twaalf wedstrijden in de voorronden, beslaat het toer nooi totaal 32 wedstrijden. t Louk Sanders NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL Louk San ders heeft gisteren het tweedaagse internationa le tennistoernooi van midden-Nederland, gehou den op de banen van Nieuwerkerk aan de IJssel, gewonnen. In de finale won de vijfvoudi ge nationale kampioen met 6—2, 7—5 van Rolf Thung en verdiende met die overwinning 2000 gulden. Ook in het dubbelspel bleek de Leide- naar met Wouter Fok de sterkste. In de finale versloeg het duo, dat twee weken geleden de nationale titel in het dubbelspel veroverde, Mar tin Koek en Rolf Thung met 6—3 7—6. Zeer spannend was de halve finale tussen de wegens studie en militaire dienst r.iet voor de Davisbeker geselecteerde Wouter Fok en Rolf Thung. Na lange strijd zegevierde Hilversummer de (46, 62, 86). De uitslagen waren: Halve finales herenenkelspel: Sanders—Theo Gorter 6—1, 6—2; Thung—Fok 4-6. 6—2, 8-6; Finale: San dersThung 62, 75; Herendubbelspel, finale: San ders/Fok—Thung/Koek 6—3, 7—6. BOEDAPEST Nederland heeft in Hongarije bij de wereldkampioenschappen voor vier spannen voor goede resultaten gezorgd. Zo wel in het individuele klassement als bij de landenklassering wisten Veltstra, Groene- woud en Bobbink beslag te leggen op de vierde plaats. Het eerste onderdeel van het WK, de presenta tie, werd gewonnen door het fraaie vierspan van Prins Philip uit Engeland. Het vierspan van de prins bestond uit drie Nederlandse paarden en slechts één Engels paard. Een zeer knappe prestatie leverde onze landgenoot Tjeerd Veltstra, die met zijn mooie Friese paarden, de eerste plaats voor zich opeiste bij de dressuur In de marathon, die uit verschillende onderde len bestaat, eindigde hij achter de zeer sterk rijdende Hongaren Bobbink plaatste zich in dit onderdeel als 23e en Sem Groenewoud als 2 Meer dan 25.000 toeschouwers juichten gister middag Sem Groenewoud toe, die in het laatste onderdeel van het WK, het hindernisrij den, de tweede plaats veroverde, direct achter y, de Engelsman Bowman. In totaal hebben tussen de 140.000 en 160.000 bezoekers de wereldkampioenschappen bezocht in Kecske- Eèn vrouw was vele ruiters in de Grote Prijs van Rotterdam gisteren tijdens het CHIO de baas. De Canadese amazone Terrv Leibei ging zonder fouten rond. ROTTERDAM Niet om aan te zien waren de prestaties van de Nederlandse springrui ters op het Rotterdamse CHIO. De „kater" van Aken werd langs de kant verteld en dat terwijl de wereldtop in het Kralingse Bos niet eens van de partij was. Maar één troost was er voor de ruiters van chef d'équipe Ben Arts, ook wereldkampioen Gert Wiltfang faal de op alle fronten, vertrok zaterdagavond al met stille trom naar huis en behoefde in de Grote Prijs van Rotterdam gisteren niet zijn opwachting te maken voor prinses Beatrix en prins Claus. De prestaties van de kersverse wereldkam pioen waren van dien aard, dat hij zich gisteren niet voor de grote finale met een eerste prijs van zevenduizend gulden kon plaatsen. Het dieptepunt beleefde Gert Wilt fang afgelopen donderdag toen hij door de jury werd gebeld omdat hij zijn cap, die was afgevallen, aannam van een van de helpers in de ring die de cap op zijn verzoek pakte. De reglementen zeggen dat zoiets niet mag en dat je zonder cap het parcours moet vervolgen. Vandaag komt de wereldkampioen ook niet aan de start tijdens het internationaal con cours in Groningen. Wiltfang zien we de eerste tijd niet meer in Nederland. Hij heeft zijn buik vol van Rotterdam en omgeving. Enkele Nederlandse journalisten hadden niet zo vriendelijk geschreven over de manier waarop hij zijn paarden in Aken, en in mindere mate in Rotterdam, aanpakte en daar is de Duitser nogal verbolgen over De landenontmoeting leverde zaterdag voor Nederland een gedeelde vierde plaats op.met Canada, met twintig strafpunten. Amerika was zoals verwacht, met acht strafpunten de sterk ste. De equipe Conrad Homfeld. Dennis Murp hy. Rober Ridland en Michael Matz had niet veel moeite met Engeland dat op de tweede plaats kwam met vijftien strafpunten. Alleen de Amerikaan Conrad Homfeld met Balbuco maakte twee springfouten. Leon Melchior, de eigenaar van stal „Zangers- heide" was gistermiddag niet langs de kant te vinden toen zijn ruiters Johan Heins met Pandur -£ en Jan Broek met Faroek Z aan de start kwamen in de Grote Prijs van Rotter dam. De zelf ook nog aktieve springruiter had de voorkeur gegeven aan de televisie in zijn woning in Maastricht. Dick Wieken, ook aan de stal van Melchior verbonden, stond een groot gedeelte van het CHIO en ook in de landenwedstrijd buitenspel omdat zijn paarden volgens miljonair Melchior aan rust toe waren, omdat voor dit materiaal op 9 en 10 septem ber ook het Nederlands kampioenschap nog wacht. Leon Melchior staat erom bekend dat hij erg voorzichtig is met zijn materiaal en dat hij van zijn drie ruiters Jan Broek, Johan Heins en Dick Wieken verlangt dat ze de paarden niet kapot rijden. Fokker en eigenaar Melchior is de laatste tijd bij herhaling aangesproken of er bij hem paarden te koop zijn. Maar met de Limburger is het erg moeilijk handelen over de verkoop van paarden. De top-spring- paarden wil hij in eigen huis houden en daarvoor in de plaats moeten zijn ruiters vooral Heins prestaties leveren. Dat gebeurde niet op het Rotterdamse CHIO voor eigen publiek, wat na de goede verrich tingen in Aken natuurlijk door Leon Melchior was verwacht. lat Johan Heins hierover: „We hebben ons gedaan. De vorm van de paarden is er helemaal en na zo'n valt er iets van je af en is het moeilijk enkele dagen later weer te vlammen, teleurstellingen bij velen over de gen kan ik begrijpen. Maar er komt ook een Nederlands kampioenschap en dat toch ook erg belangrijk". In het klapstuk van het CHIO kwamen Nederlandse combinaties aan de start. Broek met Faroek Z kwam tot acht ten. Lang heeft Johan Heins een goed gehad op barrage om bij de acht te gaan behoren die overgingen naar tweede omloop. Met Pandur Z kwam hij vier strafpunten en een tijd van 88,7 Tot de negentiende van de binaties was hij zeker van een plaats eersten en de sterkste acht in de Grote van Rotterdam. Maar Homfeld uit maakte met Balbuco hieraan een eind. Als 21ste ruiter kwam Anton Ebben in de Hij maakte een zeer snelle tijd van 87,2 met Jumbo Design. Met vier strafpunten hoorde hij even tot de ruiters voor de omloop maar was even later die plaats aan de Engelsman Glazzard met Forge. Rond de klok van half zes werd nen aan de tweede omloop. Vele wers gingen toen echter al naar huis. hoogtepunt de Grote Prijs van Rotterdam, gewonnen werd door de Canadese Terry f bel met Sympatico was pas rond vier ui£,„0 begonnen. Vanaf half twee hadden de zevenduizend toeschouwers het moeten met enkele demonstraties. ARTHUR VAN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20