Wereld ingenomen met keus paus Johannes Paulus I Stiptheidsactie in drukste periode toeristenseizoen VIJFJARIG MEISJE VERMOORD Man omgekomen bij hotelbrand Nieuw-Vennep &065 ■J Telefoontje Kunstzwemster bewusteloos Horde vergeten Wielertop in Scheveningen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Mr Deeds (ort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro '103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - ;hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - bonnementen. ikwartaal 41.75: jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Editie voor Midden-Holland „Mr Deeds gaat naar de stad". Amerikaanse film met Gary Cooper en Jean Arthur op Ned. II om 20.27 uur. Om 22.22 uur Brandpunt over de nieuwe paus. Ned. I om 19.00 uur Blondie en om 19.40 uur „De geheimen van Parijs. 8. 8 ,/j> Aanhoudend koel Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk een bui. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Maximumtemperatuur ongeveer 16 graden. Morgen zon op: 6.45. Onder 20.35. Schev. hoogw. 0.40 en 13.25. Laagw. 8.52 en 21.18. Maandag 28 augustus 1978, 68e jaargang no.21131 Eenstemmigheid kardinalen groot (Van onze correspondent) ROME Met opmerkelijke eens gezindheid is uit alle delen van de wereld positief gereageerd op de keuze van de 65-jarige pa triarch van Venetië, kardinaal Albino Luciani tot opvolger van Paulus VI. De verrassend snelle uitkomst en de blijkbaar zeer gro te eenstemmigheid bij de verkie zing van Johannes Paulus I, zoals de nieuwe paus als naam heeft aangenomen, worden beschouwd als goede voortekenen voor zijn beleid. Volgens verwachting zal dit een pastorale inslag hebben en een synthese zijn van dat van zijn beide voorgangers, hetgeen uit de naamkeuze van de nieuwe paus valt af te leiden. hartelijk karakter. Paus Joannes Paulus leek daarbij de instemming van zijn toe hoorders gemakkelijk te hebben veroverd. Zijn toespraak werd geregeld door sponta ne bijval onderbroken. „Ik had er geen vermoeden van wat mij boven het hoofd hing", zei hij in eenvoudi ge woorden en met een sterk Venetiaans accent. Volgens kardinaal Hoeffner, aarts bisschop van Keulen had hij na de keuze tot de kardinalen gezegd: „God moge u allen vergeven wat u met mij hebt ge daan." Het conclaaf waaruit paus Johannes Pau lus I te voorschijn is gekomen evenaarde voor wat de duur betreft de verkiezing van Leo XIII in 1878 en Pius XII in 1939. De beslissing is waarschijnlijk gevallen tijdens de derde stemming, de eerste na zaterdag middag en moet gekenmerkt zijn door een zeer grote mate van eenstemmigheid. De uitslag was in elk geval duidelijker dan de bekendmaking. Er ontstond namelijk op het Pietersplein grote verwarring toen voor zeven een rookpluim die beurtelings zwart, grijs witachtig gekleurd was. Eerst toen kar- In een boodschap tot de wereld heeft paus omstreeks tien Johannes Paulus gisteren al de grote lijnen zichtbaar aangegeven, waarbinnen hij zijn pontifi- en witachl__ caat wil vervullen. Hij stelde zich daarbij dinaal Fehci het „haremus papam uit- voor het programma van Paulus te vervol- sprak was er zekerheid. Het antieke com- gen, volgens de lijn, die door Johannes municatiesysteem, dat ook bij vorige paus- XXIII was uitgezet, met name wat betreft keuzen heeft gefaald, zal ongetwijfeld in de uitvoering van de besluiten van het de toekomst degelijk onder de loep worden tweede Vaticaans concilie. Hij zei de disci- genomen. de kerk in het leven van de Pau£ Johannes Paulus heeft inmiddels de de gelovigen intact te wens te kennen gegeven, dat hij bij zijn pline priesters willen houden e eerste plicht vs evangelisatie is. De bisschoppen wil hij meer betrekken bij belangrijke besluiten. „Ik wil de bisschop pelijke collegialiteit beslist onderstrepen" herinnerde èraan, dat de officiële ambtsaanvaarding niet zal de gehele kerk die i den gekroond. Hij wil in een kerkelijke plechtigheid „geïntroniseerd" worden als bisschop van Rome en als hoofd van de rooms-katholieke kerk. Dat zal zondag ge- uuiicgidiiLctc ucoixai utiuciaucycn beuren. i t hij. Over de oecumene zei hij onder Zoals bekend heeft paus Paulus de pause- meer, dat hij de inspanning daarvoor wilde tiara. de drievoudige kroon van de voortzetten, „die wij beschouwen als het Paus afgeschaft, en de opbrengst beschik- laatste consigne dat door onze onmiddellij- *j?aar gesteld ten bate van de armen. Paus ke voorgangers is nagelaten. We zijn voor- Johannes Paulus wil deze meuwe stijl van nemens onze zorgvuldige aandacht te wij- zijn voorganger voortzetten. Bijzijn intro- den aan alles wat de eenheid kan bevorde ren, zonder zwakte op leerstellig gebied maar ook zonder aarzelen." De eerste ontmoeting met de menigte var rond tweehonderdduizend op het plein voor de Sint-Pieter bij het gebed en de toespraak gisteren droeg een Meer bijzonderheden over de pauskeuze en hetgeen daarop betrekking heeft zijn Angelus- te vinden op pagina 7 en 9. VERTRAGINGEN LUCHTVERKEER TOT 14 UUR (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De stiptheidsactie die de Franse verkeersleiders vrijdag jl. heb- ien hervat, heeft met name gisteren aanzienlijke vertragingen gezorgd op de vluchten van KLM, Martinair en Transavia tussen Nederland en Zuideu- ropese bestemmingen. Transavia kreeg het 't zwaarst te verduren. Gisteravond moest deze chartermaatschappij beslui ten drie van haar twintig retourvlucht- (twee naar Palma de Mallorca en naar Ibiza) naar vandaag te ver- ichuiven. De Franse verkeersleiders hebben be sloten hun nieuwe stiptheidsactie voor hogere lonen, een betere beveiliging van het luchtruim, meer vakantie en betere arbeidsvoorwaarden, elf dagen vol te houden. Deze actie valt precies in eeq van de drukste perioden van het Euro pese toeristenseizoen. Het vliegveld van Palma de Mallorca, waar dit weekeinde oorspronkelijk 1.000 vliegtuigen hadden moeten aankomen en vertrekken met in totaal 90.000 pas sagiers aan boord, raakte door de actie van de Fransen zo overvol, dat tot twee maal besloten moest worden het enkele uren te sluiten. Hetzelfde lot trof de luchthaven van Ibiza. Toestellen die onderweg waren naar Palma de Mallorca werden genoodzaakt de nodige omzwervingen te maken. Een toestellen. DC-8 van de KLM keerde zelfs terug naar Schiphol. Een andere KLM-machi- ne week gisteravond uit naar Barcelona. uur, de KLM kampte met vertragingen tot zes uur. De dit weekeinde opgelopen vertragin gen zullen uiteraard doorwerken op de latere vluchten deze week. Getracht wordt de chaos zoveel mogelijk te be perken door het inzetten van grotere Ook de Britse luchthavens Gatwick en Luton bij Londen worden door de stipt heidsacties zwaar getroffen. De Franse luchthavens schijnen er minder last van te hebben. Premier Begin tegen Olympische Spelen Moskou TEL AVIV (Reuter) - Premier Menachem Begin ven Israël heeft dit weekeinde een be roep gedaan op alle landen om de Olympische Spelen van 1980 in Moskou te boycotten. Op een bijeenkomst vóór steun aan joden die de Sowjet-Unie willen verlaten, zei Begin dat een land dat zijn pohtiek-an- dersdenkenden en idealisten vervolgt, geen recht heeft om gastheer van Olympische Spe len te zijn. Hij drong er bij de wereld op aan grotere druk op de Sowjet- Unie uit te oefenen, zodat dissi denten geholpen worden en Jo den in staat gesteld worden om te emigreren. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VENNEP - Bij een uitslaande brand in hotel De Gouden Leeuw in Nieuw-Ven nep is vanmorgen vroeg een Nederlandse hotelgast om het leven gekomen. Zijn identiteit was bij ter perse gaan van Twee Engelse gasten die ook in het hotel overnachtten konden tijdig vluchten voor het vuur dat in zeer korte tijd het hele gebouw in lichterlaaie zette. De oorzaak van de brand, die uit brak omsteeks half vier, is nog niet bekend. Vermoedelijk is het vuur ontstaan in de keu ken. Het hotel is volledig uitge brand. Alleen de muren staan nog overeind. De schade loopt "zeker in de tonnen. uit brandende auto heeft in de nacht van zaterdag Automobiliste ontsnapt op zondag vijf jongens aange houden, in de leeftijd van 16 tot 20 jaar, die vernielingen aan auto's hebben aange bracht. Enkele auto's op het Stationsplein vielen ten prooi de vernielzuchtige jon gens. Zij liepen over de dakens van de auto's en trokken de kop lampen eraf. De jongens, die uit Rotterdam kwamen, kon den op de Morsweg door de politie in de kraag worden ge vat. Na verhoor zijn zij heenge zonden. OEGSTGEEST De rijkspoli tie van Sassenheim stond in de nacht van zaterdag op zondag voor een raadsel toen bij een brandende auto aan de Rijks weg Leiden-Amsterdam geen spoor was te bekennen van een bestuurder of een slachtoffer. Nadat de brand in de perso nenauto geblust was door de Geen krant ontvangen? Bel tussen'18.00 èn 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Sassenheimse brandweer bleek dat de bestuurster al door ie mand naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht was. De vrouw was om drie uur 's nachts achter het stuur in slaap gedommeld waarna ze in botsing kwam met de van grail. Hierna belandde de auto in de berm en vloog onmiddel lijk in brand. De vrouw was er zelf in geslaagd tijdig uit de auto te kruipen. In het zieken huis werden enkele brandwon den en een lichte hersenschud ding geconstateerd. ADVERTENTIE MAGERE MPP6N J. SRfc. SreiOAPPEN 500 GMH 3<10 IVLEE SC W M€ EST E B DE KROES OOSTKAPELLE (ANP) In de duinen van Oostka- pelle is gistermiddag het lichaam gevonden van de vijfjarige Petra Jacobse uit Oostkapelle. Het kind is vermoedelijk door wurging om het leven gebracht. Met het vinden van Petra's lichaam eindigde een zoe kactie die 21 uur heeft ge duurd. Zaterdag tegen de avond had haar vader haar als vermist opgegeven. On middellijk werd een zoekac tie op touw gezet door poli tie, brandweer en vrijwilli gers. Zondagochtend meld de zich bij de Nederlandse Hervormde kerk nog eens een ploeg van tweehonderd vrijwilligers. Een kort buurtonderzoek heeft uitgewezen dat Petra om vier uur zaterdagmid dag nog in de buurt van de ouderlijke woning bevond. Petra, die nog een jonger broertje en vijf pleegzusjes en -broertjes had, was ge wend zich om het uur bij haar moeder te melden als zij buiten speelde. Omtrent de identiteit van de dader van deze moord is nog niets bekend. Minister De Ruiter in ziekenhuis na aanrijding Den Haag (ANP) Minister De Ruiter (Justitie) is in het weekeinde met een kaakfrac- tuur opgenomen in een zieken huis in de omgeving van Naar- den. Hij werd tijdens een verblijf Friesland bij een avondwande ling aangereden door een ser en liep daarbij de fractuur Het werd Gerrie Knetemann, de we reldkampioen bij de profrenners 1978, te veel toen hij op het erepo dium stond en het Wilhelmus werd gespeeld. De „har de" prof. zoals van deze broodrijders zo dikwijls wordt gezegd. moest even zijn tranen opvangen. ADENAU-NÜRBURGRING Aan de vooravond van het wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor ama teurs werd het Nederlandse amateurkamp opgeschrikt door een anoniem telefoontje. Er werd gemeld dat de moeder van één van de in Dottinger Hohe verblijvende renners was overleden. Toen coach Wagtmans de hoorn van de hoteleigenaar overnam, werd de verbinding verbroken. Er ontstond paniek, maar bij navraag bleek er niets aan de hand te zijn. Wagtmans was ervan overtuigd dat het telefoontje afkom stig was uit éèn van de „vijandelijke" kampen. ..Dit was gewoon een onderdeel van de zenuwenoorlog tegen Oranje", aldus Wagtmans, die overigens een schrobbering van het KNWU-bestuur te wachten staat. De top van de Wielrenunie heeft zich gestoord aan het gezwollen taalge bruik van de bondscoach na het behalen van het wereld kampioenschap ploegentijdrit. Wagtmans zei toen onder meer niets te maken te hebben met de KNWU en evenmin met de sportcommissieleden Adriaan de Schipper en Bas Goud, die tijdens het wereldkampioenschap optreden als respectievelijk coördinator en chef d'equipe. WEST-BERLIJN Martina Simard moest gisteren tijdens een training van de Canadese kunstzwemploeg in het Schönebergzwembad te West-Berlijn op de kant gehesen worden. De zeventienjarige was in het water bewusteloos geraakt. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven, dat zij te veel water in de longen had gekregen. Simard is voor onder zoek opgenomen in een Berlijns ziekenhuis. MERKSEM Erg ongelukkig was Hugo Pont zaterdag tijdens de drielandenwedstrijd atletiek jeugd tusseo Bel gië, Zwitserland en Nederland. De Alrrieloër, die in Praag bij de Europese titelstrijd deel uitmaakt van de 4 x 400 meterploeg, won de 400 meter horden in 51,2 seconden. Een tijd, die een Nederlands record zou hebben betekend. De Belgische organisatoren waren echter vergeten in de baan van Pont de laatste horde neer te zetten. Vandaar dat het record natuurlijk ook niet officieel kon worden erkend. Ajax haalde op de eerste competi tiedag meteen flink uit. »4Hce KR'JS «cl DIE KUIP voi^IPS; Kneteman sprong over Moser werd wereldkampioen. DEN HAAG Het is de bedoeling dat de amateurs en dames uit waarschijnlijk vij fentwintig landen, die volgend jaar in Val kenburg deelnemen aan de wereldkam pioenschappen wiel rennen op de weg, enkele dagen voor die start uitkomen in een grote internatio nale wegwedstrijd op Scheveningen. De gemeente Den Haag en de sponsor van de wereldkam pioenschappen al smede de KNWU staan zeer positief te genover de plannen van de Stichting Or ganisatie Sportevene menten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1